PIJN OF GRIEP! Chefarine 4 Minister acht voorschriften doeltreffend Feiten en cijfers over priesterroepingen in Nederland Veel late roepingen Grote brand in katoenfabriek te Helmond R-K. Loodgieters bijeen Wedstrijd voor militairen Eerste Kamer niet eens over beperking cadeaustelsel WOENSDAG 6 JULI 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 De heer MOLENAAR (V.V.D.) zag het cadeaustelsel als een vorm var» reclame en daarom zag hij geen re den het stelsel al te zeer te beper ken. Wel zou men, zei hij, toezicht kunnen houden op de kwaliteit van het cadeau. Maar daarover juist wordt niet gesproken. Voor de heer HELLEMA (A.R.) was het een bezwaar dat uit het wets ontwerp niet duidelijk blijkt wat wel; en wat niet geoorloofd is als cadeau. Een ander bezwaar tegen het wets ontwerp achtte hij dat elke quanti- tatieve aanduiding omtrent de om vang van het cadeaustelsel ontbreekt. De heer VIXSEBOXSE (C.H.) noemde het ontwerp een „zwakke zaak" die schade kan toebrengen aan het economische leven. Zijn fractie kan zich dan ook niet met het ont werp verenigen. De enige die goede wóórden voor w het wetsontwerp over had was de oog ware te houden, dat meer effec- Het oogstverlof voor militairen De minister van Oorlog en van oogsttijd 1955 eerst kort geleden is Marine ir. C. Staf heeft geantwoord op schriftelijke vragen van het Twee de Kamerlid de heer Van der Weij- den over het verlenen van buitenge woon verlof aan militairen tijdens de oogstwerkzaamheden. Deze vragen luidden: Is het de minister bekend, dat de ministeriële beschikking van 11 Juni iT955, waarin de mogelijkheid van oogsthulp wordt gegeven aan boe renzoons en landarbeiders, weinig doeltreffend is? Acht de minister het niet een groot ibezwaar, dat in de laatse alinea ge steld is, dat hierbij hijzonder in het heer VAN LIESHOUT (K.V.P.). De door middel van het cadeaustelsel gevoerde concurrentie achtte hij niet meer dan normaal doch hij zag als een gevaar dat op een gegeven mo ment het cadeau en niet meer de kwaliteit van het artikel de door slag gaat geven. Regeling van het ca deaustelsel achtte hij dan ook nood zakelijk en hij kon zich met het ont werp, ofschoon er z.i. bezwaren aan kleven, dan ook wel verenigen. De heer REGOUT (K.V.P.) daar entegen was van mening, dat het wetsontwerp niet in overeenstem ming is met het algemeen belang. Het is, zo zei hij, uit de tijd, het schiet zijn doel voorbij en het is niet hanteerbaar. Zijns inziens zou men zich moeten beperken tot het be strijden van de uitwassen en dit op zichzelf noemde hij reeds een moei-, lijke zaak. Naar zijn mening zou de materie zich beter lenen voor -rege ling door de publiekrechtelijke be drijfsorganen dan door een wetsont werp. Minister ZIJLSTRA herinnerde er, in zijn antwoord aan dat naar1 de mening" van de regering, regeling van het cadeaustelsel noodzakelijk is. Van een algeheel verbod kan echter, zo zei hij, geen sprake zijn. Blijft dus over een regeling die zoveel moge lijk, de uitwassen op dit gebied weg neemt, al blijft het moeilijk, ja, vrij- tief wordt geholpen, indien dit ver log niet wordt verleend over een be paalde periode, maar voor een perio de van enkele dagen, indien de weersomstandigheden voor de oogst gunstig zijn? Weet de minister, dat het (waar de weersomstandigheden in ons land zo wisselvallig zijn en veelal ook van gewest tot gewest zo geheel anders) meermalen voorkomt, dat de burge meester zijn advies uitbrengt bij gun stig oogstweér, terwijl tezelfde-* tijd in de plaats, waar de dienstplichtige eijn dienstplicht vervult, het slecht oogstweer is, terwijl ook het omge keerde geval zich kan voordoen? Acht de minister het tengevolge van deze omstandigheden niet beter ten tijde van de oogst voor een be paalde periode verlof te verlenen, ook al omdat men toch kwalijk kan ver wachten, dat de dienstplichtige bij één dag minder gunstig oogstweer izich weer naar zijn onderdeel terug begeeft om dan mogelijk de volgende dag weer naar het bedrijf terug te keren? Is de minister bereid in deze rich ting maatregelen te hemen? Het antwoord van de minister luidt: Hét is de minister niet .bekend, dat de genoemde 'beschikking weinig doeltreffende zou zijn. Hoewel de £ucMige, YUde.'iiandle. muziek ucmVi Engeland Dinsdagmiddag is te Amsterdam het draaiorgel „De Arabier", naar Enge land verscheept. De heer Perlée, die met de heer Meulden de enige draai orgelbouwer in Nederland is, verklaarde, dat er in Engeland grote belang stelling bestaat voor de Nederlandse straatorgels. Het orgel, dat als het mooiste Nederlandse exemplaar wordt beschouwd, zal op 10 Juli a.s. luister bijzetten aan een straatfeest in de Londense wijk Soho en daarna een tournée maken langs verschillende badplaatsen. Het blijft waarschijnlijk tot September in Engeland. De foto toont het moment dat „De Arabier" in de takels hangt, om ingescheept te worden. aangevangen en het derhalve be zwaarlijk is het resultaat van bedoel de beschikking thans reeds aan de practijk van dit jaar te toetsen, mo gen de ervaringen, opgedaan in 1954, toen een ongeveer gelijke beschik king van kracht was, doen verwach ten, dat ook in 1955 aan een groot aantal dienstplichtigen op ruime en doeltreffende wijze gedurende de oogsttijd buitengewoon verlof zal worden verleend. Het hier bedoelde bezwaar wordt door de minister niet onderkend. Hierbij zij aangetekend, dat in de vraag de laatste alinea van bedoelde ■beschikking niet juist is weergege ven, omdat in de beschikking niet wordt gesproken van één periode van enkele dagen, doch van perioden van enkele dagen. Het tijdstip, waaröp door de bur gemeester of door een andere autori teit advies wordt uitgebracht om trent de noodzaak van het verlenen van buitengewoon verlof in verband met oogstwerkzaamheden, is van geen belang voor het bepalen van de aanvang van de periode of perioden, gedurende welke bedoeld verlof zal worden verleend. Het advies heeft slechts ten doel om de commandant de mogelijkheid te bieden zich een oordeel te vormen omtrent de noodzaak om het verlof te verlenen. Is deze noodzaak, welke samenhangt met de aard van het be drijf, het te oogsten areaal, het aantal daartoe aanwezige arbeidskrachten, speciale bedrijfsmoeilijfcheden e.d, vastgesteld, dan is de commandant in staat, eventueel in overleg met de 'belanghebbenden, om te 'bepalen, op welke wijze en op welke tijdstippen in een bepaa.'d geval 't meest doel treffend kan worden geholpen. Het voortdurend contact, dat met de belanghebbende mogelijk is, als mede de activiteit, welke van hen zelf op dit gebied kan uitgaan, en de rui me bekendheid, welke aan de plaat selijke weersomstandigheden wordt gegeven, vormen waarborgen, dat het verlof, althans zoveel mogelijk, zal worden verleend in de perioden, waarin de oogstwerkzaamheden kun nen worden verricht. De getroffen maatregel komt zo veel mogelijk tegemoet aan de be hoefte aan werkkrachten voor het binnenhalen van de oogst, terwijl te vens wordt bereikt, dat de militaire belangen zo min mogelijk worden geschaad, doordat niet een groot aan tal dienstplichtigen voor een lange aaneengesloten periode aan de dienst wordt onttrokken. Een lange aaneen gesloten periode van verlof vergroot bovendien de mogelijkheid, dat oij wisselende weersomstandigheden de dienstplichtigen aan de dienst wor den onttrokken zonder dat zij werk zaamheden kunnen verrichten ten «behoeve van de oogst. De minister is dan ook van oordeel, dat er geen aanleiding bestaat tot het nemen van maatregelen in de rich ting, welke in de gestelde vragen wordt aangegeven. Een beeld van het werkbezoek van H.M. de Koningin aan de Gelderse Achterhoek: een paardje in de Rekkense inrichtingen bleek zeer veel belangstelling te hebben voor het bont van de Koningin: „Met de neus er bovenop" werd een diepgaand onderzoek ingesteld, door het beestje, dat zich door al de aanwezige autoriteiten beslist niet liet imponeren. In tegenstelling tot andere landen op de gehele wereld, waar de verhou ding juist omgekeerd is, worden in Nederland jaarlijks 3 priesters ge wijd als regulieren tegen 1 als secu lier. Dit is een gelukkig verschijnsel, want daardoor kan Nederland ook zijn hoge plaats in het missionerings- werk in de wereld blijven handha ven. Daarnaast echter constateert men in Nederland een achteruitgang in het aantal priesterroepingen on- inks de snelle groei der bevolking en ondanks 15% meer aanmeldingen aan de seminaries worden per jaar 80100 minder priesters gewijd dan in 1940. Bovendien is het aantal dergenen, di de H. Wijding ontvangen momen- te interesserén voor het werk in de Nederlandse parochies. Doch de mis sionerende taak van de reguliere priesters eist evenzeer alle aandacht opdat de zending ir» de wereld ge handhaafd kan blijven. Sociologische achtergronden. De plaatselijke herkomst werd on derzocht van 25.000 leerlingen, die zich in de periode 19301950 voor een seminarie aanmelden. Projecteert men deze gegevens op een typologi sche gemeenteindeling, dan blijkt dat de zand- en tuinbouwgebieden, als ook de weidestreken en de mijndor- pen bijzonder rijk zijn aan priester roepingen; dat de kleinere steden en de grotere stedelijke centra iets be neden het gemiddelde blij veil; en dat de zeekleistreken en de overgangs gebieden, die bezig zijn door de in dustrialisatie hun agrarisch karakter verliezen, het armst zijn aan teel slechts 25%, van de eerste aan- j priesterroepingen. Van de steden met meldingen, terwijl dit dertig jaar ge-meer dan 25.000 katholieken kan in leden nog 50% was. Deze belangrijke gegevens, die het resultaat zijn van 10 jaren volhar dende studies van dr. J. Dellepoort pr. uit Breda over de gegevens van 140 Nederlandse missiehuizen en klein seminaries, zijn heden in diens proefschrift gepubliceerd en verde digd in stellingen ter gelegenheid van zijn promotie aan de Kath. Uni versiteit van Nijmegen. Zij vormen vrijwel een unicum in de moderne kerkgeschiedenis en een belangrijke prestatie in het werk van het Kaski, dat nauw met dr. Dellepoort heeft samengewerkt. Ondanks het feit, dat het aantal aanmeldingen! voor het priesterschap absoluut genomen oploopt met 15%, wordt dus een veel kleiner aantal priesters gewijd. De oorzaken daar van liggen in wezen in de emancipa tie, doch ook in de gebrekkige aan passing der priesteropleiding en de geestelijke ontbinding in gezin en maatschappij. De sterke relatieve achteruitgang van het aantal zielzor gers in de bisdommen Breda en 's Hertogenbosch eist nieuwe midde len om de toekomstige priesters meer Schade ongeveer één millioen In de droogafdeling van de N.V. P. F. van Vlissingen en Co's Katoenfa briek te Helmond is gistermiddag om streeks half vijf door tot nu toe on bekende oorzaak brand uitgebroken. Het vuur, dat in een partij opgesla gen katoenen half-fabrikaten en hars is ontstaan, greep zeer snel om zich heen. Direct werd de gemeentelijke brandweer en de vrijwillige brand weer van Helmond gealarmeerd, die beide met groot materiaal uitrukten. Omstreeks zeven uur was men de brand meester, doch de gehele avond is men nog met de nablussing bezig geweest. De schade, niet alleen aan de opgeslagen goederen, doch vooral ook aan de machinerieën is groot. Met ongeveer 15 stralen van de beide brandweerkorpsen werd water gegeven. Ook de bedrijfsbrandweer werd ingezet, terwijl de sprenkelin stallatie van de afdeling, die automa tisch in bedrijf komt, zodra de tem peratuur boven een bepaald aantal graden stijgt, eveneens in werking trad. Het water, dat in grote hoe veelheden langs de machines naar beneden stroomde en bijna kokend op de grondverdieping neerkwam, heeft dan ook vooral aan de machines veel schade aangericht. Het uit beton opgetrokken gebouw liep slechts geringe schade op. De bedrijfsleiding heeft aan de po litie meegedeeld, dat zij ten aanzien van de productie geen noemenswaar dige stagnatie verwacht. De schade wordt geschat op éénsc.he en 25>3% uit de arbeidersklasse. het algemeen worden gezegd, dat de Brabantse steden zeer rijk, de Lim burgse en Gelderse steden daarente gen zeer arm zijn aan roepingen, ter wijl de grote steden in het Westen een middenpositie innemen. In de Nederlandse kerkprovincie vinden wij vijf kernen, die relatief zeer rijk zijn aan priesterroepingen: Friesland, Oost-Brabant en de Lim burgse Peèl, Midden-Brabant ten zui den van de lijn Tilburg's Hertogen bosch, het Hollandse platteland van De Streek tot het Westland, en een klein gebied in Zuid-Limburg. De Zeeuwse eilanden en Drente zijn naar verhouding het armst aan roepingen, maar ook West-Brabant en de gehele rivierendelta, de IJ- mond en de kop van Noord-Holland hebben een laag gemiddelde. Een groot gedeelte var» de laatste gebie den behoren tot ontwikkelingsgebie den of geestelijke noodgebieden. Anderzijds blijken de intensiteit van het godsdienstig leven en contact met kloosters positief gunstige fac toren te zijn. Ook tussen emigratie frequentie en roepingsdichtheid blijkt enige overeenkomst te bestaan. Merkwaardig is het, dat relatief ge nomen Tilburg, Don Bosch, Breda, Eindhoven en Haarlem zo rijk zijn aan priesterroepingen, maar dat ka tholieke steden als Maastricht, Heer len en Kerkrade de laagste plaats innemen in de rij. Dr. Dellepoort heeft onderzocht, uit welke milieux de Nederlandse priesters voortkomen. In totaal 7% van de seminaristen komt uit de ho gere beroepen, 45,7% uit de middel bare beroepen, 22% uit de agrari- millioen gulden. Onder meer 3000 rollen bedrukt katoen gingen verlo ren. Te Eindhoven isgistermorgen de Ned. Kath. Bond van Werkgevers in het loodgieters-, fitters- en sanitair installatie-bedrijf zijn tweedaags con gres begonnen. In zijn openingsrede stelde voor zitter J. M. W. Rijbroek vast, dat het nodig is krachtig te protesteren en maatregelen te beramen tegen instel lingen als gemeente-energiebedrij ven, bouwverenigingen epz. Zij be treden het terrein, dat behoort tot de leden van de bond. Voorts deelde hij o.m mede, dat onderhandelingen gaande zijn met de vereniging van gasfabrikanten om te komen tot een landelijke regeling inzake levering en plaatsing van gasverbruiktoestellen. Als nieuwe hoofdbestuursleden werden gekozen de heren N. H. v. Oostrum te Utrecht en M. Silvius te Sneek. Dit laatste cijfer is veel te gering, daar 47% der Nederlandse katholie ken tot de arbeiders behoort. Late roepingen een probleem. Omdat 17% van de tot priesterge waden tot de late roepingen behoort en verwacht kan worden, dat dit aan tal zeer sterk zal toenemen, moet een betere opleiding voor hen wor den gevonden, n.l. een 6-jarige cur sus in humaniora met volledige vrij heid later de keuze te bepalen ten aanzien van seculier of regulier. Het proefschrift onderzoekt ook de grootte van de gezinneh waaruit de priesterroepingen voortkomen. Meer dan 70% van de priesterroepin gen in Nederland komt uit gezinnen met 6 of meer kinderen, en 17% zelfs uit gezinnen met meer dan 10 kinderen. Het gemiddeld aantal kin deren in de gezinnen waaruit de priesterstudenten voortkomen, be draagt 7,42%. Dit betekent echter niet per se, dat een jongen uit een groot gezin meer kans heeft. Wan neer men de kansen verrekent naar het aantal kinderen in het gezin, komt het gemiddelde op 5,8 kind. Dit is niet aanmerkelijk hoger dan het gemiddelde katholieke gezin met volledige huwelijksvruchtbaarheid, dagen niet' gebrand. waaruit kinderen geboren worden (5,3). Dr. Dellepoort heeft aanbevolen: de jeugd in de scholen beter in te lichten over het priester- en klooster leven; voort beveelt hij aan de se minarieopleiding meer „open" te ma ken en volwaardig menselijk. Hij be veelt ook aan de seminaries meer naar de diaspora-gebieden en grote steden van het Noorden te verleg gen. De diocesane clerus moet meer propaganda maken voor het werk onder de eigen bisschop. OMGANG ZOETE LIEVE VROUW VAN DEN BOSCH. Vanaf Donderdag 7 Juli, het feest van de Zoete Lieve Vrouw van Den Bosch, gaan de Bosschenaren weer negen dagen achtereen de Stille Om gang maken langs de oude bidweg door het centrum van de stad. Zondag zal in alle luister weer de Plechtige Omgang trekken, zoals die 2 jaar geleden door Marius de Leeuw en Lucas .van Hoek geconcipieerd is. Deze stoet, die naar verwachting weer door meer dan 100.000 toeschou wers gezien zal worden, is zowel een zegetocht voor de Zoete Lieve Vrouw, wier beeltenis het hoogtepunt van het liturgische deel van de stoet vormt, als een bidtocht voor hen, die er actief of passief-toesohouwend aan deelnemen. Reeds nu zijn de Bosschenaren be zig hun woningen en straten op te sieren voor het moment, dat de gro te omgang daar zal passeren. Om het voortbestaan en de verdere uitbreiding van de Omgang mogelijk te maken, hebben B. en W. van Den Bosch aan de raad een belangrijke subsidie voorgesteld. De Dienst Welzijnszorg Leger or ganiseert thans voor de vierde maal een foto-, téken- en schilderwed strijd, waaran kan worden deelge nomen door alle militairen van de Kon. Landmacht en de Kon. Lucht macht. De keuze van het onderwerp staat geheel vrij, doch speciale prijzen wor den uitgeloofd voor de geestigste foto, tekening of schilderij, betrek king hebbende op het militaire leven, voor de meest geslaagde militaire ac- fiefoto, alsmede voor de beste kleu renfoto. De uitslagen zullen eind October bekend worden gemaakt. De prijzen zullen worden uitgereikt op de eerste dag van de tentoonstelling der be kroonde en der beste niet-bekroonde inzendingen, welke in Pulchri Stu dio in Den Haag wordt gehouden van 19 t.m. 21 November 1955. Voor deze gecombineerde wedstrijd zijn legpenningen beschikbaar ge steld en prijzen tot een totaal bedrag van ruim 1.500, Dieven doofden de Helderse vuurtoren Toen de vuurtorenwachter van Den Helder Zaterdagavond zijn dienst wilde beginnen, bleek de vuurtoren niet te willen branden en een kort onderzoek vertelde, dat 60 meter ge pantserde grondkabel was gestolen. De volgende morgen bleek bij na dere beschouwing, dat de dieven net jes de graszoden, die zij weggesto ken hadden om bij de kabel te komen, weer op hun plaats gedeponeerd had den, zodat men nauwelijks kon zien, dat er op de betreffende plaatsen ge graven was. Daar er geen noodverlichting aan wezig was, heeft de vuurtoren drie Het wetsontwerp beperking cadeau stelsel heeft gisteren bij de behande ling in de Eerste Kamer vrij veel cri- tiek uitgelokt. De heer IN 'T VELD (P.v.d.A.) was van mening dat het wetsontwerp de grens var» de be scherming van de mens tegen zichzelf overschrijdt. Hij gaf als zijn oordeel te kennen, dat men niet te ver moet gaan in het streven naar' ordening. Al te veel verordeningen, zo zei hij, halen bo vendien de muziek uit het leven. La ten wij de mensen niet te veel in de watten leggen maar veeleer trachten de eigen kracht en het inzicht van de middenstand en de consument te ont wikkelen, besloot hij. wel ondoenlijk het begrip uitwassen te definiëren. Hij noemde de voor gestelde regeling de enig mogelijke middenweg tussen het niet regelen en het verbieden van het cadeau stelsel. Op de Vraag van de heer Hellema antwoordde de bewindsman, dat het begrip consumptieverwantschap, wat betreft de toegestane cadeau's, enige armslag geeft. Economisch ligt dit be grip wel vast, juridisch misschien niet, maar door middel van de ju risprudentie zal men ook hier tot een vaste, gangbare interpretatie ko men, besloot de minister. TEGEN PIJNEN EN GRIEP 20 TABLETTEN 85 ct (Advertentie) 4 geneesmiddelen, elk afzonderlijk al wereldberoemd. Tezamen in één tablet verenigd, ondersteunen zij bovendien el- kaars werking, waardoor deze nóg krach tiger is dan kon worden verwacht. De combinatie Chefarine „4" doet werkelijk wonderen en brengt baat waar andere middelen falen! Kaningm Had gilteïen chukke dag, in 5&td#iAt JlcfdtKhotk

Leidse Courant | 1955 | | pagina 5