S)e Ceicbc6oii^cmt Onrust in Hongarije wegens de politie-terreur Communisten zijn hun stuur kwijt Dat mag nu wel De dood in het postpaket Peron vraagt wapenstilstand in politieke strijd Ultimatum aan premier Diem Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. WOENSDAG 6 JULI 1955 46ste JAARGANG No. 13542 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro J03003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f2.15 p. mnd., f6.40 p. kwart. Franco p. p. f6.80. - Advertenties: 15 ct. p. m.ra. Telefoontjes 1.50 Moet Titoïsme al of niet bestreden worden? Grote onrust heerst in Hongarije; Boedapest bevindt zich opnieuw in de greep van de politie-terreur. De communistische politie heeft twee weken geleden een grote actie ingezet met invallen, arrestaties, auto-controles en verhoren. De achtergrond zou zijn, dat de Hongaarse communistische partij van haar stuk is geraakt door het bezoek dat de Russische partijleider Chroestsjef en maarschalk Boelganin kort geleden hebben gebracht aan maarschalk Tito van Joegoslavië. „In geen enkel Europees land is het Titoïsme steeds zo krachtig bestreden als in Hongarije, waar zich meer sterk nationalistisch gezinde communisten bevonden dan in enige andere communistische staat. Déze Hongaarse, nationalistisch gezinde communisten, keren zich thans tegen partijsecretaris Rakosi en diens aanhangers. Hun positie is, door het bezoek der Sowjet- Russische leiders aan Belgrado en de met president Tito bereikte verzoe ning, zeer versterkt", schrijft het Weense avondblad „Der Kurier". CHAOS EN VERWARRING De verwarring onder de communis ten is thans zo groot dat er 'n volmaak te chaos is in de Hongaarse partij. Niemand weet, welke gedragslijn hij moet volgen, en het is niet duide lijk of men binnenkort niet even mee dogenloos onder handen zal worden genomen voor het bestrijden van het Titoïsme, als indertijd de aanhangers van Tito werden achtervolgd voor hun „afwijkende leer". DE WEERGEKEERDE WIJ STAREN MET EEN LICHTE verbazing naar Argentinië, waar het tegenwoordig wonderlijk toegaat. Enige maanden geleden zagen -wij imet bezorgdheid president Peron blindelings voorthollen op een weg, welke naar de ondergang moest voe ren. Het kwam zover, dat hij na de scheiding van Kerk en Staat recht streeks ingreep in het bestuur van de Argentijnse Kerk, een wij-'bisschop afzette en het land. uitstuurde, gees telijken arresteeerde en huiszoekin gen verrichtte in pastorieën en de or ganisatie van de Kath. Actie ont bond. Het gevolg was: de kerkelijke ban. Prompt daarop brak een re- 0 volutie los, welke weliswaar geen rechtstreeks verband hield met het banvonnis, maar toch wel een geschikte voedingsbodem vond in de spanning, welke de anti kerkelijke actie opgeroepen had in dit overwegend Katholieke land. De re volutie werd onderdrukt, maar des ondanks bleek zij toch niet helemaal mislukte te zijn. Aanvankelijk be greep men niet goed, wat er zich pre cies afspeelde daar in Buenos Aires, maar langzamerhand komt er iets meer licht. Het schijnt, dat president PerOn nog vóór de eerste bommen in de buurt van 't presidentiële paleis vielen, de vlucht had genomen in het gebouw van het ministerie van oorlog. Daar trof hij o.a. generaal Lucero aan, die de kans onmiddellijk benutte; de ge neraal bleek bereid Peron als presi dent in bescherming te nemen tegen de opstand van de marine op enige voorwaarden, welke Peron maar had te accepteren. En zodoende behaalde Peron de overwinning, maar het was een heel andere Peron, die uit de optrekkende kruitdamp te voorschijn kwam. Of schoon hij voor het uiterlijk nog pre sident en regeringsleider bleef, werd zijn regering geheel „ge-deperoni- j seerd", geheel ontdaan van alle ele- j menten, welke tot nu toe zijn beleid hadden gekarakteriseerd. Alle anti- kerkelijke maatregelen werden her- i roepen, de verbannen prelaten moch- ten terugkeren, de arrestanten wer- j den in vrijheid gesteld en de commu- j nisten kregen de schuld van de onre gelmatigheden. Het blijkt thans, dat Peron pas gis teren weer op zijn bureau is terugge keerd; zodat de conclusie voor de hand ligt, dat hij sinds het uitbre ken van de revolutie tot gisteren toe voortdurend onder controle is gehou den, totdat het regeringsapparaat voldoende gezuiverd was van „pe- rOnistische" elementen. Het ziet erj thans naar uit, dat de Kerk de vruch ten kan plukken van een actie, welke oorspronkelijk in oozet niets met de Kerk te «vaken had. Het Beierse hooggerechtshof heeft Dinsdag bepaald dat de rechtbank te Berchtesgaden het recht heeft Hitier dood te verklaren. De uitspraak werd gedaan in een conflict over de competentie van de rechtbank te Berchtesgaden, in welk district Hitier een landhuis bezat, en de rechtbank te Berlijn-Schoeneberg, om Hitler wettelijk dood te verkla ren. De onrust in Hongarije blijkt vol gens onbevestigde berichten uit het volgende: 1. De politiepatrouiles in de straten van Boedapest zjjn versterkt. 2. Het terrein rondom de gebouwen waarin de Westerse diplomatieke vertegenwoordigingen zijn geves tigd, is door de politie afgezet. 3. De Hongaarse communistische partij heeft haar functionarissen opgedragen zich paraat te hou den. Hetzelfde geldt voor de com munistische keurtroepen. 4. De partij heeft van uit Boedapest 1200 speciaal opgeleide deskundi gen naar het overige gedeelte van het land gezonden voor het in nemen van sleutelposities. 5. Opslagplaatsen van levensmid delen worden streng bewaakt. 6. Er worden minder levensmidde len voor de bevolking beschik baar gesteld. Voor alle winkels waar levensmiddelen worden verkocht, staan lange rijen wach tenden. 7. De troepen langs de grens tussen Hongarije enerzijds en Oostenrijk en Joegoslavië anderzijds zijn versterkt. Hongaren verdwijnen weer Een reiziger die uit Boedapest in Wenen arriveerde, zeide dat hij geen schatting van het aantal gearresteer- OPSTAND IN AMERIKAANSE GEVANGENIS. Drie-en-dertig gevangenen van de staatsgevangenis te Walla Walla (staat Washington V.S.) hebben ze ven bewakers weten op te sluiten en ongeveer 400 gevangenen uit hun cellen (bevrijd. Zij eisen een betere behandeling door de bewakers. de Hongaren kon geven, maar hij deed het volgende verhaal: „Agenten verschenen twee weken geleden bij honderden in Boedapest, en begonnen invallen te doen in bclrs. cafe's, restaurants en huizen kort om, op plaatsen waar mensen samen komen. Auto's en voetgangers werden overal aangehouden en ondervraagd. Op straat staan agenten met wapens in hun hand, alsof zij daar zijn neer gezet alleen met het doel de bevol king te intimideren". „We vernamen", vertelde hij, „dat vele Hongaren verdwenen zijn, maar ik heb geen cijfers. Er wordt veel ge praat over nieuwe processen. De „stillen", die in vestibules en plant soenen rondom de Westerse legaties staan, doen weinig moeite 'zich of hun doel te verbergen. Maar in som mige gevallen werden personen die de legatie verlieten pas opgepikt nadat zij al een flink eind gelopen hadden". Een anti-communistische banneling uit Tsjechoslowakije, de ex-minister van Onderwijs Matus Cernak, is gis teren vermoord in een postkantoor in een voorstad van Muenchen, toen een krachtige tijdbom, verborgen in een pakje, ontplofte. Cernak was voorzitter van de „Nationale raad van Slowakije", een organisatie van anti-communistische Slowaakse bannelingen in West- Duitsland. Autoriteiten van de posterijen heb ben meegedeeld, dat Cernak onmid dellijk werd gedood toen het pakje' in zijn gezicht ontplofte terwijl hij het opende. Een andere aanwezige, een bejaar de vrouw, werd eveneens gedood. Dertien personen werden gewond, van wie twee. ernstig. w Door de ontplofing werd een zwafe houten schrijftafel uit elkaar gerukt; alle lampen vlogen aan stukken en de ruiten in de muren gingen aan splinters. Cernak kwam het pakje afhalen op het postkantoor na een officiële aankondiging van aankomst in zijn brievenbus gevonden te hebben. Zo wel het pakje als een aangetekende brief was aan hem gericht. De politie heeft nog niet ontdekt, wie het pakje en de brief gestuurd heeft en dus direct of indirect de moordenaar is. De afzender, aldus de politie, moet geweten hebben dat Cernak altijd fcijn post opende in de gang van het postkantoor, na deze in ontvangst te hebben genomen. De Duitse politie deelde hedenmor gen mede, dat zij zoekt naar een Slo waakse vluchteling, die er van ver dacht wordt het pakje verzonden te hebben. Nederlandse legionairs wachten op een Egyptisch vonnis De U.P.-correspondent Zaki Salama (links) is hier bezig met een interview van de Nederlander Guustaf Abrahams (naast hem) en de Spanjaard Antonio Sanchez Cruz, beiden legionnairs van het Franse vreem delingenlegioen, die in het Suezkanaal van het troepenschip „Flaminia", waarmee zij op weg waren van (ndo-China naar Noord-Afrika, overboord sprongen en zó in Egypte èn in gevangenschap terecht kwamen. Tezamen met 34 lotgenoten wachten de beide mannen in de gevangenis van Suez, waar deze foto werd gemaakt, op hun veroordeling wegens het illegaal overschrijden van de Egyptische grens Oppositie geen schuld aan opstand President Peron van Argentinië heeft Dinsdag in een radiorede zijn vrienden en tegenstanders verzocht om een politieke wapenstilstand te sluiten en de politieke oppositie ont heven van schuld aan de jongste op stand. Waarnemers beschouwen de rede als de meest verzoenende, welke pre sident Peron in zijn loopbaan ooit heeft gehouden. Hij drong aan op „vreedzame sa menleving" tussen alle Argentijnen. De Argentijnse president hield zijn rede in zijn bureau in het regerings gebouw, waar hij voor het eerst sinds de opstand op 16 Juni was te ruggekeerd, om zioh aan de 'behan deling van staatszaken te wijden. ,D ringende s ta ats aangelegenhe den hebben tot dusver er van weerhou den, voeling te hebben met het volk" aldus president Peron in zijn eerste radiorede sinds 16 Juni. Volgens de Argentijnse president De smokkelaars zijn verslagen; de opium in beslaggenomen werd een groot aantal levens a sneden bij de „misdadige aanslag" op zijn bewind. Het was de bedoeling geweest dt opperlpevelhebber van de strijdkrach ten (Peron zelf) te vermoorden. Pre sident Peron ontsloeg evenwel de op positiepartijen van schuld in deze zaak. Hij viel geruchtenverspreiders aan en zeide, dat een zekere onrust in sommige kringen heerste, doch dat het land rustig bleef. Het was dui delijk, dat de politieke oppositiepar tijen naar orde en wet verlangden. Peron zeide er zeker van te zijn, dat zijn politieke tegenstanders „nim mer de economische en sociale over winningen van de Peronisten hebben willen te niet doen. „Zij zouden ze zelfs kunnen vergroten. De president legde er de nadruk op, dat geen po ging zal worden gedaan om de oppo sitie tot aanvaarding van de Peronis- tische leer te dwingen. „Er zijn reeds te veel Peronisten. Meer hebben wij er niet nodig". De Argentijnse president spoorde tenslotte de arbeiders aan waakzaam te blijven. Geen vrede zonder vrijheid. Het bestuur der Argentijnse radi cale partij, de voornaamste oppositie partij, heeft snel op Perons verkla ring gereageerd. Het heeft in een verklaring ge zegd, dat er geen „vrede zonder vrij heid" kan bestaan. De partij zal de minister van ver bindingen verzoeken de Argentijnse nationale radio-omroep beschikbaar te stéllen voor een antwoord harer zijds op Per ons toespraak. Raul Alejandro Apold, die gedu rende zes jaar hoofd van de Argen tijnse pers- en voorlichtingsdienst is geweest, is ontslagen en vervangen door Leon Bouche, hoofdredacteur v,an het weekblad „El Hogar". Een 500 man sterk detachement van het Egyptische grensleger en twee vliegtuigen van de Egyptische luchtmacht hebben vier dagen lang strijd geleverd tegen een bende smokkelaars in verdovende middelen in de bergen van Kena, voordat deze bende op de vlucht kon worden gedreven met achterlating van grote hoe veelheden narcotica. Men neemt aan dat vier smokkelaars in de gevechten werden gedood, de troepen achtervolgen de op het ogenblik nog 17 man tellende bende in de bergen. Een Egyptisch bewapend vaar tuig heeft een zeilboot aangehouden, dat de smokkelwaar op de kust van de Rode Zee aan land zette, en de uit twaalf koppen bestaande bemanning arresteerde. De waarde van de in beslag genomen narcotica beloopt ongeveer twee millioen Pond Sterling. Foto: leden van de Egyptische grenswacht ledigen blikken met opium sn haschisch, verpakt in „Torab" of „Touds" het Arabische woord voor de ovalen pakjes. W eersverbetering Het KNMI deelt mede: Het weer in Nederland stond de - laatste dagen onder invloed van een opvullende depressie, welke langzaam in Oostelijke richting over Noord- Duitsland trok. Deze veroorzaakte daar op vele plaatsen grote hoeveel- heden regen. Hier en daar viel onge veer 50 mm. Ons land bleef buiten het eigenlijke regengebied, wel vielen hier en daar enkele lichte buitjes maar na de nacht van Maandag op Dinsdag viel nergens meer dan 1 mm. Krachtige Noordelijke vrinden voer den koude polaire lucht over de Noordzee naar het Zuidoosten, waar door de maximumtemperaturen Dins dag niet hoger waren dan omstreeks 15 graden, hetgeen ongeveer 6 gra den beneden normaal is en beter past bij begin October. De aanvoer van koude lucht wordt echter geleidelijk zwakker, omdat een rug van hoge luchtdruk zich van de Britse eilanden over de Noordzee uit breidt. Daar er bovendien opklarin gen zullen voorkomen, kunnen de temperaturen, vooral in het binnen land tot hogere waarden gaan oplo pen. Aan de kust wordt het tempe- ratuurniveau aanvankelijk echter nog gedrükt door de zeewind. De kans op regen is in de komende paar dagen uiterst gering. Dinsdag heeft het Zuid-Vietnamese „revolutionnaire comité", dat tijde lijk de macht veroverde tijdens straatgevechten in Saigon in Mei, premier Ngo Dinh Diem een ultima tum overhandigd, waarin drastisch en onmiddellijke hervorming van de Zuid-Vietnamese regering wordt ge- eist. De vice-voorzitter, Ho Han Son, heeft op een persconferentie ver klaard, dat als de premier de eisen van het comité niet zou inwilligen, het zich tot het volk zou wenden. Het zou van het volk afhangen of de kwestie met geweld of vreedzaam opgelost zou worden. Het revolutionnaire comité heeft zich sinds de straatgevechten in Sai gon op de achtergrond gehouden, doch heeft in het algemeen de pre mier gesteund en de afzetting van ex-keizer Bao Dai als staashoofd ge- weer (Geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond. Opgemaakt te j 10 uur). OPKLARINGEN Overdrijvende wolkenvelden, maar ook flinke opklaringen, j Droog weer. Zwakke tot matige Noordelijke wind. Iets hogere i middagtemperaturen. 7 Juli zon op 4.30, onder 21.03; maan op 21.54, onder 6.57. Hoogwaterstanden Te Katwijk en Noordwijk is het op de volgende uren hoog water 7 Juli v.m. 4.40; n.m. 17.—. Het weer in Europa STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN AMSTERDAM LONDEN LUXEMBURG PARUS BORDEAUX GRENOBLE NICE GENEVE ZURICH LOCARNO BERLIJN FRANKFORT MUNCHEN WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO zwaar bew. 21 C. onbewolkt 20 regen 15 zwaar bew. 15 licht bew. 21 geheel bew. 14 zwaar bew. 20 onbewolkt 20 onbewolkt 19 onbewolkt 28 onbewolkt 19 zwaar bew. 19 zwaar bew. 26 zwaar bew. 16 geheel bew. 18 regen 17 half bew. 22 motregen 20 licht bew. 28 onbewolkt 27 Korreltje Wie naar elke wolk kykt, gaat nooit op reis.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1