Schaakspel De Ned. baankampioenschappen trokken weinig belangstelling DINSDAG 5 JULI 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 4 Derksen sprintkampioen Uiterst fel hebben Arie van Vliet en Jan Derksen om de hegemonie in de sprinterswereld gestreden en het was opnieuw Derksen, die na afloop de rood- wit-blauwe trui mocht aantrekken, In de eerste rit ging Derksen, die op kop lag, in de laatste bocht, toen beiden op snel heid lagen, iets omhoog en sneed daar mee Van Vliet de weg af. Dat dacht hij tenminste, want de Woerdenaar sprong onderdoor en Derksen was een geslagen De tweede rit bracht een overwinning voor Derksen. die voor de Marathontri bune Van Vliet verraste, wegsprong en ruim twee lengtes voor kwam te liggen voldoende om te zegevieren. De beslissende rit was de fraaiste. Van Vliet was van kop vertrokken en het werd een zuiver duel op snelheid, dat door Derksen op de streep met banddikte werd gewonnen. Bijna had zich in de strijd om de der de plaats een verrassing voorgedaan, want Jan Hijzelendoorn liet zich in de eerste rit door Schotman verrassen verloor. Maar daarna toonde hij over duidelijk de meerdere te zijn. De kampioen van Nederland sprint voor profs en onafhankelijken J. Derksen. Joop Captein beste amateursprinter. De enige renner, die in dit kampioen schap twee titels heeft veroverd is de 18-jarige Amsterdamse sprinter Joop Captein, die de vorige week de 50 km. won en nu ook het sprintkampioenschap behaalde. Ook hier waren drie ritten nodig om de kampioen aan te wijzen. De kampioen van Nederland sprint voor amateurs J. Captein. DE TRANSATLANTISCHE RACE OM DE BEKER VAN DE KONING VAN ZWEDEN Over drie van de zeven jachten, die aan de race om de beker van de Koning Zweden hebben deelgenomen, nl. de „Stavanger", de Schlüssel von Bremen" de „Ortac" verkeert men in het on zekere. Volgens officials van de Göte- borg Yachting Club bestaat er echter geen reden voor ongerustheid, en zullen geen pogingen worden gedaan om hen op te sporen voordat de handicap perio des verstreken zijn. De „Stavanger" en de „Ortac" zijn niet meer gezien sinds in het eind van de vorige week voor het Skagerak waren gesignaleerd. Er stond gisteren een harde wind in het Skagerak en de regen viel in stro men. Men neemt aan, dat de jachten be schutting hebben gezocht bij de Noorse kust Het Amerikaanse 54 voets jacht „Ca rina II" heeft de transatlantische race gewonnen. De Noorse boot „Stavanger". de enige die de „Carina II" de zege had kunnen ontnemen, zou daartoe om 25 minuten en 18 seconden over elf Maan dagavond moeten zijn gearriveerd, het geen evenwel niet is geschied. AUTOMOBILISME Bij monde van de hoofdingenieur- directeur dr Nallinger heeft de Merce- des-fabriek haar standpunt bekend ge maakt wat betreft de al dan niet wen selijkheid en nuttigheid .van autoraces. Dr. Nallinger verklaarde, dat de bouw van race- en sportwagens het tempo in de ontwikkeling van de auto-industrie sterk bevordert, waardoor zonder enige twijfel ook eerder een grotere mate van veiligheid voor de seriewagens wordt verkregen dan bij een normale ontwik keling kan worden bereikt. Als Daimler- Benz niet aan races had deelgenomen zou zij waarschijnlijk niet gedurende tientallen jaren een leidende rol hebben gespeeld. Dr. Nallinger betoogde voorts, dat alle automobielfabrikanten weten, dat het eindpunt in de ontwikkeling nog niet be reikt is. Hij kantte zich tegen de mening als zou het de vraag zijn of autoraces thans nog zin hebben, alhoewel ze in de beginperiode van de auto bevorderlijk zijn geweest voor de technische vooruit gang. Hij wees daarbij op de volkswagen, die ontworpen is door dr. Ferdinand Porsche, de man die in de concurrentie strijd met Mercedes de Auto-union race wagen heeft ontwikkeld. Typische nieu wigheden, die eerst bij de racewagen waren geprobeerd, zijn later bij de bouw iran de Volkswagen toegepast. Voorts lebben overal ter wereld de construc- eurs van seriewagens geprofiteerd vair •erbeteringen, die het eerst bij de race dn de sportwagens van Daimler-Benz toepassing hadden gevonden. Volendam winnaar van de Bisschopsbeker Op het prachtige terreinencomplex van Velo te Wateringen werden de finales verspeeld obm de Bisschopsbeker, waar in uitkwartien de jun. elftallen van West- landia uit Naaldwijk, Leonidas, Rotter dam, R.K. Vic. Amsterdam en Volendam. De heer Turnhout uit Haarlem opende deze sportmiddag met een woord van welkom én felicitaties tot de elftallen, die het tot deze finale gebracht hadden en wenste de spelers veel succes deze middag. Hierna vingen de wedstrijden aan op twee velden met R.K. VicWestlandia die na een matige wedstrijd met een technische beter spelend R.K. Vie ein- I digde in een gelijk spel: 00. Volendam Leonidas was een pittig partij voetbal van goed gehalte, eindstand 11. Daar na WestlandiaLeonidas eindstand 11 en VolendamR.K. Vic, uitslag 50. vJSjdens de pauze kwamen Westlandia en Spartaan '20 uit Rotterdam in het veld. Deze wedstrijd was het aanzien van het talrijk opgekomen publiek ten volle waard. Een technisch goed spelend Spar taan tegen een doortastend gevaarlijk aanvallend Westlandia, waarin om beur ten gescoord werd. Eindstand 43 voor Spartaan '20. Hierna volgde R.K. VicLeonidas: uit slag 11 en daarna VolendamWestlan dia. Een op hoog peil staande wedstrijd met een herboren Westlandia tegen het sterk spelendë Volendam die alles bij moest zetten om een gelijk spel 11 uit het vuur te slepen en daarmede beslag legde op de wisselbeker. Volendam 1, Westlandia 2, Leonidas 3 en R.K. Vic. 4. De prijsuitreiking geschiedde door de heer G. Kruiver, voorzitter van de NKS Haarlem met een dankwoord aan allen, die er aan medegewerkt hadden dit tournooi te doen slagen en een felicitatie tot de winnaars van deze uitstekend ge- schap van Nederland op de baan 1955 SnEbdyPd™X bSaSShnl met motorgangmaking R.K. jeugdsport op het gebied van voet- verworven. We zien het koppel hier bal op te voeren. GRAAFSCHAP-AANVOERDER ONTKENT BESCHULDIGINGEN De oud-aanvoerder van De Graafschap Wim Hendriks, ontkent de beschuldigin gen, die tegen hem zijn ingebracht, als zou hij in de wedstrijd De Volewijckers —De Graafschap opzettelijk slecht heb-1 tenryk, en Gunther Haase uit Duitsland. ben gespeeld en dat hij getracht zou hebben zijn doelman Kosters over te ha-BRIDGE len medewerking te verlenen aan een overwinning van De Volewijckers. DE EUROPESE KAMPIOENSCHAPPEN „Er is geen woord van waar", zo ver telde Hendriks. „Wij hebben gespeeldDe stand in het herenkampioenschap voor wat we waard waren en in de twee- bij de bridge wedstrijden te Amsterdam de helft, toen de stand al 22 was, heb na de vijfde ronde luidt: ik tweemaal een bal voor het doel weg- 1 Zwitserland 7 winstpunten (match- gehaald, toen Kosters al gepasseerd was.punten 304 voor, 230 tegen)2. Italië 7 Als ik had willen meewerken aan een (285218); 3. Oostenrijk 7 (310—273); 4. overwinning van De Volewijckers, dan Nederland 6 (202191) 4 partijen ge had ik op die momenten mijn kansen ge- speeld; 5. Gr. Britt. 6 (237251); 6. had". Hendriks ontkende voorts aan zijn Zweden 5 (189150) 4 part. gesp;; 7. doelman gevraagd te hebben „Wat moet Frankrijk 5 (194166 4 part. gesp.; 8. dat kosten?". Ook dat hij na afloop van Finland 5 (236250)9.België 4 (251 de wedstrijd vertrokken zou zijn zonder 276); 10. Duitsland 3 (229313); 11. afscheid van zijn medespelers te hebben Noorwegen 2 (285310); 12. Ierland 2 genomen, wordt door Hendriks ontkend.! (167227) 4 part. gesp.; 13. Denemarken „We hebben na afloop van de wedstrijd1 (185241) 4 part. gesp. nog met zijn allen een kop koffie zitten De stand in het dames kampioenschap drinken. Het is waar, dat ik niet zoals de vierde ronde: 1. Noorwegen 6 (251 gewoonlijk met de spelers ben vertrok- ~166^ 2. Denemarken 6 (246—186)3. ken, maar ik moest voor een bespreking (-*r- Britt. 5 (245191); 4 .België 5 (221 naar Koog aan de Zaan hij gaat voor 224)5. Ierland 4 (254224)6. Oosten- KFC spelen en ben toen wat eerder rÜk 4 (213—209)7. Zweden 4 (216231) wég gegaan", aldus Hendriks. 8. Frankrijk 2 (195—237)j 9. Nederland 2 Pronk en gangmaker Wiersma J. Pronk heeft Maandagavond in het Olympisch Stadion met Wiersma (links) als gangmaker het kampioen - Europese kampioene Birte Hanson uit Zweden. Ann Long, Mercer en Scott uit Engeland, Hanni Laursen, Helga Han sen en Bende Velin uit Denemarken, Eva Pfarrhofer en Hans Worrisch uit Oos- L. J. Drost 4; R. G. Slikkerveer 5; C. Drost 6. De Alphense Vriendenclub Con- coursvlucht vanaf Chateauroux afstand 630 km., om 5.30 uur gelost, bij W-wind en zonnig weer, aankomst le 4.12.26 uur, laatste 6.44.8 uur. Uitslag: Th. Godthelp 1; J. A. Vernes 2, 9, 10; A. Dissel 3, 7; W. Tromp 4; C. Hoogeveen 5 J. Rooda 6; D. Verkade 8. Wegens het slechte weer zijn de duiven van de overige Alphense postdui- venclubs Zondag niet gelost. De Luchtbode (Boskoop) Wedvlucht vanaf Dordrecht, afstand 30 km. Gelost 8 uur. In concours 124 duiven Uitslag: W. H. v. d. Muiden 1, 2, 5, 6, 16, 20, 25, 26, 35, 37. Verhoef en Co. 3 7, 8, 27, 29, 30, 31, 32. 33,; G. Lamoree 4, 13; H. Brans 9, 14, 17; J. Degenkamp 10, 11, 15, 24 en 28. De Reisduif (Hazerswoude) Wed vlucht met oude duiven vanaf Chateau roux. In concours 24 duiven, gelost om 5.30 uur met W-wind en goed weer, aan komst eerste 15.33.53, snelheid 1033 m. p.m., laatste 1.27.08, snelheid 958 m. p.m. Uitslag: P van der Male 1,7, 8; W. Zin- tel 2; C. Groen 3; J. van der Éijk 4; A. H. Fase 5; P. J. Fase 6. Onder opperste leiding van Heinz Plu- manns van de Duitse zwembond is de zer dagen te Bad Kissingen een serie (182—226); 10. Finland 2 (186—303). POSTDUIVEN Het Oosten (Leiden) Wedvlucht met oude duiven vanaf Chateauroux, in con cours 46 duiven, om 5.30 uur met W-wind gelost, aankomst eerste 14.49.02 uur, snel- trainingen Srakter'"b£ Bonnen. Achttien zwemmers en zwem- £*!hSld,9, f £"sla? Bu°.ek/ sters, elf uit Denemarken, zeven uit Oos- S0"!1,. 3'„5V 'a i v' VcShl,,1' tenrijk, zes uit Engeland, drie uit Fin- 13' S?h|r 6' ter Haar 7w- land en 25 uit Duitsland ziin daar hiieen- Hartevelt 8, J. Roest 10. De Blauwband (Sassenheim) Wed- land en 25 uit Duitsland zijn daar bijeen gekomen om zich te oefenen in 't schoon- springen en het torenspringen. waarbij trainers en coaches van de vertegen woordigende landen om beurten de lei ding hebben, 's Morgéns wordt drie uur en '-S middags vier uur getraind. Bij de cursisten zijn Dehmann en de vlucht met oude duiven vanaf Chateau roux 636 km. In concours 20 duiven, ge lost te 5.30 uur. Aankomst eerste 3.16.22, snelheid 1086 m. p.m., laatste 4.59.39, snelheid 910 m. p.m. Uitslag: C. v. d. Zwart 1; A. P. Eist 2, 7; L. de Ridder 3; ,J{ap%adia' aaat apai'tieffteftfr&cA Mijnheer Stan Everett uit Alhambra in Cali- fornië heeft het handig bekeken. Hij volgt n.l. voetbal- en baseball wedstrijden niet alleen met het oog, maar ook met het oor, hetgeen hem mogelijk wordt ge maakt door een han dige vinding van een radiobouwer, die een ontvangertje in elkaar knutselde, dat met een koptelefoon aan het oor kan worden bevestigd. Op deze wijze hoort de man dus het radiover slag van een wedstrijd terwijl hij de waar heidsliefde van de re porter kan controleren vanaf de tribune. Voor technici, belust op in gewikkelde problemen, is er aan het geval wei- ïig te beleven, want het geheel bestaat uit weinig meer dan een paar telefoons, in een waarvan 'n klein pick- ip-elementje is ge bouwd, en een verstel- are te richten antenne, e moet er maar op- ^men. Het komt vaker voor dan we zouden kunnen vermoeden, dat twee partijen veel op elkaar gelijken. Meerdere malen hebben wij in deze rubriek voorbeelden hiervan gegeven. Maar wel opvallend zijn de beide volgende partijen, tussen dezelfde meesters en kort na elkaar ge speeld, maar met verschillende kleur. De opening is geheel afwijkend van elkaar maar het verloop doet het een soort tweeling zijn. Wit: Dr Euwe. Zwart: Richard Réti. Amsterdam 1920. 1. e2e4, e7—e5; 2. Pgl—f3, Pb8—c6; 3. Lflc4, Pg8—f6; 4. d2d4, e5xd4; 5. 0—0, Pf6xe4; 6. Tfl—el. d7—d5; 7. Lc4x d5, Dd8xd5; 8. Pbl—c3, Dd5—a5; 9. Pf3x d4? (Euwe was toen nog niet de theore ticus van nu!) Pc6xd4; 10. Ddlxd4, f7 f5; 11. Lel—g5 (met dreiging Dd8 en ook Pxe4). 11Da5c5! 12. Dd4—d8t, Ke8—f7; 13. Pc3xe4, f5xe4; 14. Tal—dl (op Txe4 was Lf5 erg pijnlijk geweest. Maar na de tekstzet volgt een nog on aangenamer verrassing. Het ziet er zo hoopvol uit voor wit. En toch....! 14Lf8d6! 15. Dd8xh8, Dc5xg5; 16. f2f4 (Een vergeefse poging tot red ding) Dg5—h4; 17. Telxe4, Lc8—h3; 18. Dh8x a8; Ld6—c5t; 19. Kgl—hl, Lh3x g2t; 20. Khlxg2, Dh4—g4t en wit gaf op. Wit: R. Réti. Zwart: Dr. Euwe. Rotterdam 1920. 1. d2—d4, f7—f5; 2. e2—e4, f5xe4; 3. Pbl—c3. Pg8—f6; 4. Lel—g5, g7—g6; 5. f2—f3, e4xf3; 6. Pglxf3, Lf8—g7; 7. Lfl— d3, c7—c5; 8. d4d5, Dd8—b6; 9. Ddl— d2, Db6xb2? (Hoe vaak is dit inslaan op b2 reeds verkeerd gebleken). 10. Tal bl; (zwart had nu alles verwacht van zijn volgende, inderdaad verrassende zet) 10Pf6xd5; 11. Pc3xd5!, Db2xblt: 12. Kei—f2, Dblxhl; 13. Lg5xe7, d7—d6; 14. Le7x d6, Pb8c6 (zwart poogt alsnog zich te ontwikkelen). 15. Ld3—b5, Lc8—d7; 16. Lb5xc6, b7xc6; 17. Dd2e2t en zwart gaf op. Jan Derksen klopte Arie van Vliet in de sprint Alle baankampioenen zijn nu bekend: Wim van Est en Piet van Heusden bij de achtervolgers. Jan Derksen en Joop Captein bij de sprinters en Jan Pronk bij de stayers. De zo zeer met spanning tegemoet ge ziene stayersfinale heeft alleen door het rijden van Wim van Est nog enige kleur gekregen. Hij alleen heeft herhaaldelijk getracht Jan Pronk te onttronen, want de enkele mislukte aanvallen van Wout Wagtmans mag men rustig vergeten. Woutje draaide niet zoals men van hem gewoon is en de overigen waren slechts figuranten, waarvan Noppie Koch nog wel de meeste indruk maakte, maar juist hij liep twee ronden achterstand op door motorpech, waarvoor geen vergoeding wordt gegeven. Wierstra startte van kop. gevolgd door Wagtmans, Van Est, Pronk, Van der Kamp, Fransman, Kunst, Bijster, Koch en Bakker. Reeds na drie ronden had Jan Pronk zich op de tweede plaats ge werkt achter Wierstra. die de koppositie voorlopig mocht behouden. De eerste opmerkelijke dingen ge schiedden in de achterhoede. Na 10 ron den kreeg Fransman zijn eerste lap en het zouden er nog vele worden. Toen deze veteraan na 75 km. 15 ronden ach ter lag. werd hij uit de strijd genomen. Maar vóór hem was Cor Bakker van het strijdtoneel verdwenen. Deze werd na 14 ronden gedubbeld en stapte af. Na 29 ronden kwam de eerste jacht van Van Est op Pronk, maar hij werd afgeslagen. Nog tweemaal zou Van Est de positie van Pronk trachten te bena deren alvorens Wagtmans na 86 ronden voor het eerst iets liet zien. Hij kwam dicht bij Pronk, maar raakte los van zijn gangmaker. Meteen kwam Van Est, die kundig werd geleid door gangmaker Van den Bosch, terug en hij joeg Pronk over Wierstra heen, die naar de achterhoede verdween. Op de helft van de wedstrijd had Pronk de leiding voor Van Est. Bijster, Wagtmans, Wierstra, Kunst, Van der Kamp, Koch (op 2 ronden) en Fransman (op 10 ronden). Het was nu Wagtmans. die naar voren drong en Van Est opjoeg, maar Pronk verhoogde het tempo en bleef eerste. Twee maal daarna herhaalde Wagtmans zijn aanvallen op de leider, maar deze kon gemakkelijk stand houden. Intussen werden alle renners, behalve Van Est en Wagtmans gedubbeld en toen de laatste 50 ronden ingingen zorgde Pronk er wel voor, dat Van Est, die op de tweede plaats reed, niet dichterbij kon komen. In de laatste vijf ronden liet Pronk ein delijk zien, waartoe hij in staat is en vergrootte de afstand tussen hem en v. Est van ruim 30 meter tot bijna 250 m. In de strijd om het Nederlands kam pioenschap achtervolging voor ama teurs heeft Piet van Heusden gezege vierd. We zien hem hier als Neder lands kampioen met de lauwerkrans om voor zijn kleedkamer staan. De kampioen van Nederland achter volging voor profs en onafhankelij ken W. van Est. Daan de Groot kreeg geen kans. Daan de Groot heeft niet voor een verrassing kunnen zorgen in de achter volging. Gezien de tijden in de voorwed- strijden mocht men hem een goede kans op de titel geven, maar in de eindstrijd moest hij het afleggen tegen Wim van Est, die dus zijn het vorig jaar verloren gegane titel weer veroverde. Van Est schoot na het startschot als een straal jager naar voren en nam in de eerste ronde al een voorsprong van 12 meter. Dit bleek meteen de beslissende slag te zijn geweest, want De Groot kon hier niet tegen op en verloor regelmatig ter rein. Toen Van Est ongeveer 50 meter voor lag dat was na 4 ronden vond hij het blijkbaar voorlopig genoeg, w„.it tot de laatste ronde bleef de situatie on gewijzigd. Toen perste Van Est er nog een laatste sprint uit en vergrootte de afstand tot ruim 60 meter. De tijden in de achtervolging waren pover, maar daarbij moet men bedenken, dat er een stevige bries stond en de temperatuur eerder aan Maart deed denken. De gebroeders Voorting, die in de halve finales door Van Est en De Groot met ruim verschil waren uitgeschakeld, stre den om de derde plaats, welk duel door Gerit werd gewonnen. Piet van Heusden prolongeert titel. De beste sport hebben deze avond de amateurachtervolgers te zien gegeven. Vooral de halve finales brachten een summum aan spanning en het heeft wei nig gescheeld of Piet van Heusden was door de Aalsmeerder Braat geëlimineerd. Braat had een voorsprong genomen tegen de langzaam op gang komende Van Heusden, maar toen deze volgens de ver wachting in de tweede helft van de rit gelijk kwam, kon hij niet en dat had men niet gedacht zoals gewoonlijk uit lopen Het bleef een fel duel om centi meters, dat pas in de laatste ronde door Van Heusden werd gewonnen. In de anderhalve finale was het ver schil nog kleiner. Van 't Hof had aan vankelijk ook een voorsprong, verloor die en toen gingen hij en Van Houwelin- gen. die op een wegfiets met baanwielen reed, practisch gelijk over de baan. Pas op de eindstreep had Van Houwelingen een minimale voorsprong veroverd, die in 1/5 seconde werd uitgedrukt. In de finale heeft Piet van Heusden van het begin af voor gelegen. Hij had nu een snelle start en overdonderde daarmee de ongeroutineerde Van Hou welingen. die steeds meer terrein ver loor en tenslotte 50 meter achter lag, zo dat Van Heusden voor de vierde maal in successie de titel behaalde en nu op nieuw mag proberen in Milaan de we reldtitel. die hij daar vier jaar geleden veroverde, te behalen. Wim van Est won de achtervolging De stunt van de sportcommissie van de KNWU: het engageren van Wim van Est en Wout Wagtmans (tegen hoge start- gelden) voor de finale van het stayers kampioenschap „teneinde de baansport te stimuleren" waarschijnlijk met de bij bedoeling om meer publiek naar de fi nale-avond te trekken heeft niet het gewenste resultaat opgeleverd. Sportief gezien niet, omdat Jan Pronk na een uiterst tactisch gereden wedstrijd, waarin hij geen ernstige bedreiging on dervond, toch met gemak de titel be haalde en uit financieel oogpunt niet, omdat er maar slechts ruim 4.000 toe schouwers de gang naar het stadion had den gemaakt, maar daaraan was waar schijnlijk het slechte weer van Maandag schuldig.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 8