Rembrandt-hotel te Noordwijk Grote brand richtte zware schade aan in Holle Bolle Gijs nam feestend Hoofddorp in 't ootje Koningin Juliana had drukke dag in hardwerkende Gelderse Achterhoek Uitslagen Keukenhof-prijsvragen Bloemenliefhebbers kwamen op Haarlemse keuring aan hun trek DINSDAG 5 JULI 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Op de bovenste rij van de spik splinternieuwe tribune in Hoofddorp zaten we naast een „geruste landsman van Poot"; een man van heel weinig woorden, die de evenwichtigheid en het wijsgerig karakter van de roer selen zijner ziel onder meer liet blij ken uit de manier, waarop hij siga renrook in wonderlijke wolkjes aan de wind wist over te leveren. Hij had iets over zich van „verkoop de huid niet voor de beer geschoten is". In zijn lange leven had hij vermoedelijk teveel prachtige korenvelden door een hagelbuitje van een kwartier in een ravage zien veranderen, om bij het zien van het mooie openluchtspel- décor het stuk meteen al een succes te noemen. En door deze instelling behoorde hij tot de weinigen, die de teleurstelling van deze avond op waardige wijze wisten te verwerken. „Holle Bolle Gijs" heeft het geduld van de duizenden toeschouwers danig op de proef gesteld. Toen het half tien was geworden, begon men reeds een beetje argwaan te krijgen. Tech nici renden van de ene microfoon naar de andere en organisatoren be gonnen te transpireren, wat de temperatuur in aanmerking geno men tamelijk vreemd was. Om tien uur was er nog steeds niets gebeurd en ook om half elf Was de toestand ongewijzigd. De enige afleiding bestond uit een geliiid, dat zo af en toe aan een der luidsprekers ontsnapte en dat door een grapjas werd gekarakteriseerd met „die ke rel, die dat microfoontje ingeslikt heeft, is weer misselijk". Onbetrouwbare vriend. Nu is de techniek een onbetrouw bare vriend, die op de meest ongele gen momenten roet in het eten gooit. We kunnen dat wel begrijpen. Maar dat neemt niet weg, dat men o.i. het publiek wel wat eerder op de hoogte had mogen stellen van het manke ment. Pas om half elf deelde een heer per scheepsroeper mede, dat en kele microfoons de geest hadden ge geven, maar dat er over vijf minu ten nieuwe apparaten zouden zijn. Die vijf minuten groeiden nog eens uit tot een half uur, zodat om even na elven eindelijk Holle Bolle Gijs, die de personificatie is van het oude Haarlemmermeer, dat niets anders deed dan land verslinden, in de schijnwerpers trad. Wij weten niet, hoe deze uitvoering verlopen is, want bij het verschijnen van Gijs, startte de chauffeur van Maarse en Kroon de laatste'bus naar Leiden reeds. Men kan er echter ver zekerd van zijn, dat de juiste sfeer allang verdwenen was. Als men an derhalf uur in de kou heeft zitten -wachten en zich warm heeft gezon gen met „Falderie" en „Houd er de moed maar in"nou, dan is men over het algemeen niét meer in de stemming, om nog een paar uur naar een openluchtspel te gaan kijken. Jammer. Onze geruste landsman vormt mis schien een uitzondering, want toen het publiek reeds meer dan een uur grote onrust vertoonde, was hij pas aan zijn eerste reactie toe. „Ik denk, dat Holle Bolle Gijs ge- emigreerd is", zei hij tussen twee wijsgerige trekjes aan zijn sigaar door tegen een even zwijgzame vriend. „De drooglegging heeft langer ge duurd", antwoordde deze lijdzaam. Het is erg jammer, dat het zo ge lopen is. De start was zo goed! Om klokslag half negen demonstreerden alle turngroepen van de Haarlem mermeer. Deze demonstratie was perfect geregistreerd en eindigde met een werkelijk indrukwekkend vlag- genspel. Na dit begin waren de ver wachtingen hoog gespannen. Enfin, het is nu eenmaal zo. Wij hopen, dat de andere opvoering zowel door het weer als door de techniek begunstigd zal worden, want uit het kleine beetje, dat we gezien hébben, bleek wel heel duidelijk, dat er met grote toewijding door de medewerkenden was gerepeteerd. P. Drost, Lisse sterk de aandacht. Een fraai bolgewas voor de kas! Diverse soorten late pioenen werden ten tóón gesteld door J. de Jong Zn., Aals meer, w.o. de bekende witte later Harie Lemein, de al even bekende rose Sarah Bernhardt en de fraaie vleeskleurige Solagne, die helaas niet tot de rijkste bloeiers behoort. J. Koe man, Wijdenes, zag van zijn lelies de Regale hybride Pregressien met een getuigschrift van verdienste be kroond. De witte kelken dragen aan de buitenzijde een scherp getekende groen nerf. Daarnaast stond de longi- flerum White Cleud. Een lelie, die ontstaan is uit een kruising van een Creft-lelie en White Queen en die zui ver uit zaad moet terug komen. Deze zaailing heeft een zeer grote kelk. G. H. Hageman Zn., Heemstede, bracht wat zaailingen van Eremurus Shelford, de zweeplelie of Naald van Cleopetra. Een sierlijke knolgewas, dat vooral als snijbloem zeer gewaar deerd is. De Shelford is ontstaan uit een kruising van Bungee en Olgae. Dan was er G. Koomen, Gootebroek, met een soort uit iris Imperator: een verloping, die een paarsachtig blauwe vlag heeft en o.i. mooier is dan de „gewone" Imperator, die men er ter vergelijking naast had gezet. C. Broeze, Beverwijk, etaleerde het bekende blauwe allium-pje azureum en de al niet minder bekende Brediae lactea lilacina. De Breezandse irissenspecialist J. de Goede deed de liefhebbers nog maals watertanden van zijn beste zaailingen, zoals Prinses Irene, de al tijd weer aparte Harmony, de opval lende Lemon Upeen en Lemon Won der, de typische liohtbronze Ankara, de sterk in het oog springende Gold1 and Silver, de merkwaardig getinte Stranger, en-ga-maar-door. Een pracht collectie. Tot slot: een nieuwe witte margriet van N. Bakker C.V., Roelofarendsveen. Een- forse chry santthemum maximum, met lang, sterke stengels, die en dit is een voornaam punt voor de snijbloemen- cultuur! zioh niet vertakken. K.R.O. VOOR JONGE MIDDENSTAND Te zes uur hedenavond wordt door de K.R.O. een uitzending verzorgd voor de katholieke jonge midden stand. Een forum, waarin onder meer zit ting heeft de heer F, de Hosson uit Leiden, diocesaan voorzitter van de N.R.K.M. beantwoordt vragen van jongeren. Het programma staat onder leiding van Herman Fikkert. Bezoek aan Harreveld en Rekkens inrichting Koningin Juliana heeft vandaag een werkbezoek gebracht aan enkele plaatsen in de Gelderse Achterhoek, waar zij, behalve de stad Winters wijk, de R.K. Vakschool Harreveld bezocht en de Rekkense inrichting voor moeilijk opvoedbare kinderen. Tegen elf uur arriveerde de konink lijke bezoekster met haar gevolg, en werd verwelkomd door de burgemees ter van Lichtenvoorde, door het be stuur van de centrale vereniging voor kinderbescherming in het aartsbis dom Utrecht en het bisdom Haarlem en door de leden van de congregatie, die de inrichting Harreveld bestuurt. Daarna liet zij zich de school tonen en zich voorlichten over het werk, dat daar wordt gedaan. Roerige geschiedenis Sedert de oprichting in 1911 met cie verzorging van regerings- en voog dijpupillen een begin werd gemaakt, ;s „Harreveld" gestadig gegroeid. Tus sen de beide oorlogen werd een eigen drukkerij opgezet, die inmiddels vele volwaardige vakmensen aan de maat schappij heeft afgeleverd, en werd een grote moderne modelboerderij gebouwd, die thans een gemengd be drijf met rond 35 ha bouw- en weiland, een 40-tal koeien en een var kensfokkerij omvat. Op het eind van de oorlog werd de inrichting gevorderd, doch begin Mei 1946 kon de gehele inrichting met on geveer 200 pupillen weer in gebruik genomen worden. Op 14 Januari 1948 trof „Harreveld" evenwel een ernstige ramp: de slaap- en woongelegenheid voor 100 jongens, alsmede de gehele school gingen in vlammen op. Bin nen twee dagen kon echter de be schikking worden verkregen over een leegstaand militair barakkenkamp te Eibergen, waar alle lagere-schooljon- gëns gedurende vijf maanden een, weliswaar wat primiteif, onderkomen hebben gevonden. In „Harreveld" bestaat de mogelijk heid, na een vooropleiding op een aan de inrichting verbonden lagere school, tot bekwaming aan de tech nische school in de ambachten typo graaf, timmerman, meubelmaker, schilder, wever, bankwerker, electri- ciën, kleermaker, bakker, schoenma ker en land- en tuinbouwer. Soc. economisch bezien Nadat de koningin afscheid had ge nomen van haar gastheren op „Har reveld" vertrok zij via Lichtenvoor de en Bredevoort in de richting van Winterswijk, waar zij tussen twaalf en half een aankwam; hier werd de koninklijke gaste een lunch aangebo den in het gemeentehuis. Na de maaltijd werd een inleiding gehouden over de economische en maatschappelijke omstandigheden in het gebied ten Oosten van de IJssel en over de recente ontwikkeling daar van; en over de ontwikkeling van het maatschappelijk werk in de Ach terhoek. De bundeling van het kerkelijk en particulier initiatief en de ontmoeting daarvan met de provinciale en ge meentelijke overheid biedt grote mo gelijkheden. Oostelijk Nederland en speciaal de Achterhoek kent nog, aldus een der spreker, een bijzonder vraagstuk; de traditionele samenwoning van ouders en volwassenen, gehuwde kinderen op de ouderlijke hofstede. Gedurende generaties is dit „introuwen" als „normaal" aanvaard, maar bij de ont wikkeling en kentering der platte landssamenleving ontstaan in onze tijd spanningen. In het belang der geestelijke volksgezondheid zullen op lossingen gezocht en bevorderd moe ten worden. Als voorbeeld van wat de Achter- hoekse industrie betekent, werd de koningin vervolgens de koninklijke ticotfabriek G. J. Willink N.V. een bedrijf met ca. 600 werknemers ge toond. Van een aantal andere indu strieën kon koningin Juliana kennis nemen door de rit die zij door Win terswijk maakte en die, behalve langs een aantal industrieën langs het alge meen ziekenhuis, het rusthuis, het wijkgebouw van het groene kruis en de nieuwe ULO-school en door het centrum van de stad voerde tijdens dit deel van de rit werd de koningin hartelijk toegejuicht door de bevol king. Einde van drukke dag Via de buurtschappen Meddo en Groenlo ging het toen naar de Rek kense inrichtingen onder Eibergen, waar de koningin tegen vier uur werd begroet door de voorzitter van de vereniging, die deze inrichting in het leven riep, én door de Ei'bergse bur gemeester. De inrichtingen in Rekken herber gen thans zeer moeilijk opvoedbare jongens en meisjes, dié via de voog dijverenigingen, kinderrechters en voogdijraden hier worden geplaatst, daar zij een speciale inrichtingsver- •pleging onder psychiatrisch toezicht •behoeven. Als werkobjecten voor de jongens heeft de inrichting twee boer derijen, een tuinderij en 'n ambachts school; de meisjes vinden werk en krijgen les in de wasserij, strijkin richting en keuken, terwijl ook ieder paviljoen een eigen naaikamer heeft. Na het vertrek uit Rekken reed de koningin en haar gevolg nog door Eibergen, waarmee het werkbezoek ten einde was. De fotowedstrijd Keukenhof 1955 heeft zich ook dit jaar weer in een grote belangstelling mogen verheu gen en het was voor de jury zeker geen eenvoudige opgave om uit deze grote verscheidenheid de prijswin naars aan te wijzen. Voor dit jaar was de jury als volgt samengesteld: C. A. W. Wagenaar, voorzitter van de Bond van Neder landse Amateur Fotograven Vereni gingen, Den Haag; J. Panman, Alg. Directeur v. d. Ned. Reis ver., Den Haag; A. Algera, voorzitter van de Amateur Fotograven Club „De Maas stad", Rotterdam. Na enkele uren van ingespannen arbeid kon de jury de prijzen als volgt toekennen: le prijs, Blik op de vijver, G. H. Wagenaar, Rotterdam; 2e prijs, „Emu" J. C. J. L. K. Poort, Hilversum; 3e prijs, Parkbezoek, C. J. Oostdijk, Rotterdam; 4e prijs, Over zicht vijver, H. Groenendijk, Oegst- geest; 5e prijs, Overzicht smalle bos, H. de Kort, Haarlem. Ook nu weer viel het op, dat enkele inzenders meerdere foto's hadden in gezonden, welke zeer zeker allen voor een prijs in aanmerking zouden ko men, doch dit is ingevolge het regle ment niet mogelijk. Ook de juiy welke was belast met de beoordeling dér modeltuinen en welke bestond uit de heren: S. G. Doornbosch, directeur der Gemeente- plantsoenen, Den Haag; H. C. Car- dinaal, Tuinarchitect te Wassenaar; H. W. Vink, Tuinarchitect der ge meente Rotterdam, heeft zich inmid dels uitgesproken met als resultaat: le prijs Tuin No. 3, fa. Carl van Em- pelen, Heemstede; 2e prijs Tuin No. 1, fa. van Empelen van Dijk, Aerden- hout; 3e prijs Tuin No. 4 fa. Tulpo Wassenaar; 4e prijs Tuin No. 2, fa. Koper, Bennebroek. Het publiek werd in de gelegenheid gesteld naar het oordeel der jury te raden, waarbij van de ruim 8.000 in geleverde formulieren er slechts 132 eensluidend waren aan de uitspraak der jury. Vervolgens heeft het publiek opnieuw blijk gegeven van haar eigen smaaje, immers zij oordeelde als volgt: le prijs Tuin No. 1, 63 2/3%; le prijs Tuin No. 2, 9 2/3% le prijs Tuin No. 3, 41/3%; le prijs Tuin No. 4 22 1/3%. Na de gehouden loting onder de 123 goede oplossingen konden de be schikbare prijzen als volgt worden toegekend: le prijs, de heer D. L. Baauw, Havenstraat 19a, Vlaardingen; 2e prijs, de heer J. M. van Zoelen, Voorweg 76, Zoetermeer; 3e prijs, de heer J. A. Brekelmans, Hilvarenbeek; 4e prijs, de heer J. Duckers, Buys Ballotstraat 45, Roosendaal (N.B. 5e prijs, Mejuffrouw S. Vocks, Prin sengracht 9*17, Amsterdam. De bolbloemenliefhebbers konden gisteren in het Krelagehuis te Haar lem volop aan him trek komen. Men trof er nu mooie collecties gladiolen aan, naast irissen, ranonkels, ixia's, anemonen, enz. Om met de gladiolen te beginnen: er waren al enkele variëteiten, die men buiten had gesneden. Om te be ginnen de blauwe Peter Grimes van Konijnenburg Mark, Noordwijk, die van deze variëtiet al enkele vazen vol toonde met een vaas gemengde gladiolen. De kwaliteit van Peter •rimes vonden we nu niet zö gewel dig: de staart was wat kort. Op het formulier stond niet vermeld, of de knollen speciaal behandeld waren voor vroegbloei. Dan stond daar ook het rode para depaard van Gebrs. Vink uit Noord wijk: Tosto. De knollen hiervan wa ren onbehandeld en het is trouwens geen geheim, dat deze forse, rode gladiool zeer vroeg bloeit. Er ston den nu drie takken van, die nog een tikkeltje aan de rauwe kant waren. Dezelfde firma exposeerde ook een fraai gestoken vaas met de witte Early White, die men uit de koude kas had gesneden. Een gladiool, waar over we al meerdere malen de lof trompet hebben gestoken. Red Signal is een blijft een prachtige rode gla diool, die nu naar voren werd ge bracht door N.V. Roewijk, Abbenes. Enkele jaren geleden introduceerde de fa. G. C. van Tinbergen te Haar lem het nieuwe ras gladiolen: Harle- mensis, een ras waarin vermoedelijk ook Colvilleibloed en dat van nanis- sen zit. Men stelde aanvankelijk een griezelig-groot sortiment ten toon, waarin de felle kleuren helaas niet rijk waren vertegenwoordigd. Ver moedelijk heeft wel een scherpe se lectie plaats gehad. Nu toonde men er verschillende variëteiten van, waar-1 van de Magnet, lange, elegant ge bouwde tak met rose bloemen, die 1 twee crème, paarsrood gestreepte merken dragen veruit de beste was. Ambition is een wat bleker getinte uitgave van de vorige. City of Alk-, maar is een nieuwe rose gladiool van C. J. Wigchert, Santpoort, die in de keel wat lichter getint is. De bouw van de tak was vast niet slecht. Lilac Perfection van dezelfde firma is qua kleur een juweeltje. Het geheel maak te nu wat lichte indruk. Van buiten is dit een zeldzaam mooie gladiool: Een kloeke, best gebouwde naamloze rose Zaailing was er van Hoek 8c Vos, 's Graven zande. We zien deze aanwinst vermoedelijk nog wel eens terug in dit seizoen. Een grote collectie bracht De Groot 8c Co., Hillegom. Men exposeerde reeds elf verschillende variëteiten. Tot de aller beste behoorde naar onze smaak de heldergele, rood gemerkte Margeret Mitchell. Een vlekkeloos gebouwde staart heeft deze aanwinst. Uitstekend was ook Lustige Witwe, lilapurper met crème merkt. Op de eerste rijen kwam ook de rose Spie and Span met de volle lange tak en de gloedvolle rose rode kleur en de teer-rose Phi- lippo's Memery 'was ook vilop „in the runnings". Heel goed waren ook de puperen Mabel Violet en Heohsom- mer. Goede kwaliteit Ranonkels zag men in prima con ditie. Zo zag men uitvoerige collec ties van A. J. Kappelhof, Zwaagdijk, Ant. Baltus 8c Zn. Uitgeest en A. Phi- lippo 8c Zn., Hillegom in puike kwa liteit en in een zeer gevarieerd sor timent. G. P. Bakker, Obdam, bracht een goed opgesteld groepje van de rose pioenbloemige Rosy Dream. Zwa re Anemone the Caen en St. Brigid waren er van C. de Winkel. Bennen- broek, zowel op soort als gemengd. Daarnaast trok de lichtrode Haema- thius multiflerus met de decoratieve, poederkwastachtige bloem, van de fa. ffiianduieien gxep en a net ui Gisteravond omstreeks zeven uur is een felle brand ontstaan in een van de grootste hotels van Noordwijk aan Zee, namelijk hotel „Rem brandt." bij de Zuidboulevard. In dit hotel, dat ongeveer 200 bedden telt, waren juist gisteren 50 nieuwe gas ten aangekomen. Dit betekende het begin van het volle seizoen. De brand ontstond op de tweede verdieping van het hoofdgebouw en verspreidde zich snel, als gevolg van de zeewind. Na korte tijd sloegen de vlammen uit deuren en ramen. De Noordwij kse brandweer riep on middellijk assistentie van de Leidse brandweer in, die een kwartier later ter plaatse was. Dank zij grote mede werking van personeel en. gasten kon 't grootste gedeelte van de bedreig de goederen van de hotelgasten in veiligheid worden gebracht. imotorbrandspuit en een Magyruslad- der waardoor de brandhaard bestreden kon worden. Toch moesten de geza menlijke brandweren tot 11 uur door- spuiten, om de brand meester te wor den. De brandweer van Leiden kon toen inrukken. De Noordwijkse brandweer is tot hedenochtend 8 uur wOor het nablussen blijven doorspui ten. Ook een brandspuit uit Katwijk heeft aan het blussingswerk deelge nomen. Het dak van de zuidelijke vleugel is grotendeels afgebrand en uiteraard hebben de andere verdie pingen grote waterschade geleden. Kortsluiting? Wij spraken de heer L. van Ster- (kenburg, eigenaar van het Rem brandt- en het Palacehotel, die ver klaarde, dat de oorzaak van de brand nog niet kon worden vastgesteld. Vermoedelijk is kortsluiting de oor ezaak. Juist voor de opening van het seizoen is het gehele hotel aan de bui tenzijde geschilderd en zijn de gasten kamers van de zuidelijke vleugel •voorzien van nieuwe meubelen en nieuwe stoffering. De schade, die op beurspolis is verzekerd, moet dan ook voor vrij aanzienlijk worden ge houden. Het Rembrandthotel, dat juist binnen enkele dagen volgeboekt zou zijn, moest nu door de reeds aan wezige gasten worden ontruimd, die onder dak zijn gebracht in het Pa lacehotel. Deze ontruiming verliep izeer vlot. De gasten hebben al hun eigendommen kunnen redden. Iedereen heeft lof voor de geza menlijke brandweren, die in betrek kelijk korte tijd deze zeer hevige brand, die steeds werd aangewakkerd door de felle noodwestenwind wisten te bedwingen. De leiding van het blussingswerk was in handen van ,de hoofdbrandmeester, de heer G. van Vliet, directeur van openbare werken der gemeente Noordwijk. Het Rembrandthotel heeft zware schade opgelopen aan de zuidelijke vleugel van het hoofdgebouw. De brand werd te circa kwart over zeven ontdekt door een passerende dame, die onmiddellijk waarschuwde, waarop leden van het personeel zich naar het bedreigde punt op de twee de verdieping begaven en met de aan wezige brandblusapparaten trachtten de brand, die zich aanvankelijk niet ernstig liet aanzien, te blussen. Zij zagen zich evenwel genoodzaakt de hulp van de plaatselijke brandweer in te roepen, die spoedig met alle manschappen en 't beschikbare ma terieel ter plaatse was.^Al gauw kwam deze tot de bevinding dat zij de brand niet zou kunnen/bedwingen. Zij zag zich dan ook genoodzaakt de hulp van de Leidse brandweer in te' iroepen, die kwam assisteren met een. x

Leidse Courant | 1955 | | pagina 5