S)e Êdcbe6on^cmt Chroestsjef over de komende conferentie te Genève „Wij gaan niet met benen naai Qenève" Terugkeer der prelaten symbool van ommekeer in Argentinië Ned, bedevaart in Beauraing Het bestand Korea Overstroming in China verergert hongersnood Balans van zes weken staken Rotterdamse agenten lieten elkaar de kogels om de oren fluiten Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 33 DINSDAG 5 JULI 1955 46ste JAARGANG N°. 13541 NIKITA niet met gebroken benen naar GENÈVE Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 30015, Advertenties 30826. Giro 103003, Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f3.15 p. mnd., f6.40 p. kwart. Franco p. p. f6.80. - Advertenties: 15 et. p. m.m. Telefoontje» 1.50 Receptie op de Amerikaanse ambassade in vlotte stijl Nikita Chroesjtsjef, de leider van de Russische communistische partij, heeft Maandag op een receptie in de tuin van de Amerikaanse ambassade in Moskou, ter gelegenheid van de Amerikaanse onafhankelijkheidsdag, gewaarschuwd, dat de Sowjet-Unie niet door zwakheid naar de komende vier-mogendhedenconferentie in Genève wordt gedreven, doch dat zij in een krachtige positie verkeert. »Wij gaan niet met gebroken benen naar Genève, doch als soldaten, om waardige partners te ontmoeten, en dat is de enig goede manier" zo meende hij. Chroesjtsjef zei, dat de conferentie niets belangrijks zal opleveren, als niet ieder iets zou bijdragen tot het verminderen van de internationale spanning. Slechts als „wij op basis van gelijkheid spreken, in een eerlijke taal, zal alles goed gaan". TEGELIJK MET EISENHOWER.' Maarschalk Doelganiis,de Russische premier, verklaarde op deze recep tie, dat de Sow jet-delegatie waar schijnlijk op 16 Juli naar Genève zal vertrekken en daar dan zal aanko men op dezelfde dag als president Eisenhower. Het was de eerste maal dat de vooraanstaande Russische leiders, met uitzondering van president Wo- rosjilof, de receptie ter gelegenheid van de Amerikaanse onafhaftkelijk- heisdag bijwoonden. Gewoonlijk komt alleen minister Molotof. De stemming op deze receptie was zeer ontspannen. De Russische lei ders spraken o.m. geruime tijd met enige Amerikaanse schakers, die op het ogenblik in Moskou zijn. Ook praatten zij met Westelijke diploma ten. In de loop van een gesprek met de Amerikaanse zaakgelastigde, Walmsley, legde Chroestsjef een lan ge politiek yerklaring af, waarin hij waarschuwde tegen, speculatie, dat de Sowjet-Unie door zwakheid op bin nen- of buitenlands gebied tot de conferentie was gedwong^p. Hij ver oordeelde de politiek van kracht van de Westelijke mogendheden en legde er de nadruk op, dat slechts een openhartige en oprechte discussie kan leiden tot welslagen van de con ferentie in Genève. OVERSTROMINGEN IN JAPAN Bij overstromingen op Japans Noor delijkste eiland, Hokkaico, zijn zes mensen omgekomen. Er zijn 38 ge wonden en 28 vermisten. 17.000 per sonen zijn dakloos. De overstr imingen zijn veroorzaakt door zware regenval. Kom 'ns naar Engeland. De Britse ambassadeur, sir William Hayer. verklaarde, dat hij oud-pre mier Malenkof zou uitnodigen voor een bezoek aan Engeland, als hij dacht dat deze de uitnodiging zou aannemen. Sir William had n.l. in een ge sprek met Malenkof gewezen op de wenselijkheid van meer bezoeken van Britten aan de Sowjet-Unie en van Russen aan Groot-Brittanndë. Malenkof zei toen lachend: „Maar wij worden niet uitgenodigd", waar op sir William onmiddellijk ant- wordde: „Als ik wist dat u zou ko men, nodigde ik u nu meteen uit". Malenkof, die op het ogenblik mi nister voor electrischc centrales is, antwoordde niet, doch lachtte en ver klaarde begrepen te hebben dat Groot- Brittannië bezig is met de bouw van een atoomcentrale met een capaciteit van 100.000 kilowatt. Saboerow, de eerste vice-premier van de Sowjet-Unie, verklaarde in een gesprek met de Franse ambassa deur, Joxe, dat handel op „vrije en gelijke basis" gedreven diende te worden. De Sowjet-Unie weet wat zij kan kopen en verkopen, doch wij behoeven niets in het buitenland te kopen, zo zei hij, want wij kunnen alles zelf producëren. 16Ö0 Nederlandse bloemen versier den Zondag de kapellen van Beauring, waar evenzovele Nederlandse pel grims verzameld waren in de 250ste bedevaart georganiseerd door het Ne derlandse comité „Pro Maria". Deze bedevaart naar het genadeoord van O. L. Vrouw onbevlekt Ontvangen in de Belgische Ardennen stond o.l.v. mgr. C. Kramer O.F.M., de verdreven bisschop van Luan Fu in China. Zon dagmiddag om 12 uur celebreerde de bisschop een pontificale H. Mis aan het door de Nederlanders geschonken buitenaltaar van het heiligdom. In de namiddag celebreerde mgr. Charu, bisschop van Namen, het pon tificale Lof aan het altaar in de tuin der verschijningen, waarna de zegen aan de zieken werd gegeven. Een groep van ongeveer 100 pelgrims uit Noord- en Zuid Holland was reeds Zaterdag gearriveerd. Zij keren Maan dagavond terug. Revolutie gaat geruisloos voort De Romeinse pers van gisteravond bevestigt, dat de verdreven Argen tijnse prelaten, mgr. Tato en mgr. No- voa, die uit Genua naar Rio ter bij woning van het 36ste Int. Eucharis tische Congres vertrokken zijn, na af loop van het Congres naar Argentinië zullen terugkeren. De beide prelaten maken de reis naar Rio de Janeiro op het Italiaanse motorschip „Augustus', dat de pause lijke vlag in top voert ter ere van de pauselijke afgezant naar het Eucha ristisch Congres, kardinaal Masella. In Vaticaanse kringen gaat het ge rucht, dat aartsbisschop Antonio Sa- more, secretaris van de Paus voor buitengewone kerkelijke zakën, naar Buenos Aires zal gaan om met de Argentijnse regering te onderhande len. Mgr. Samore zal zich binnenkort per vliegtuig naar Rio de Janeiro be geven om daar een conferentie van Latijns-Amerikaanse bisschoppen bij te wonen. In Buenos Aires heerst de opvatting, dat de revolutie tegen Peron geruis loos voortgaat, Het land zou door het leger, en niet meer door Peron wor den beheerst. Peron zou door de ge neraals nog slechts als uithangbord worden gebruitk, totdat de Peronis- tische partij volledig is geliquideerd. De kopstukken van de „nieuwe mili taire regering" zijn: minister van defensie Sosa Molina, generaal Lucero en generaal Jose Embrioni. in Het opperbevel van de Verenigde Naties in Korea heeft Dinsdag de communisten ervan beschuldigd, da2 zij hun strijdkrachten in Noord-Ko- rea sedert het sluiten van de wapen stilstand op 27 Juli 1953 illegaal heb ben versterkt. De hoogste Amerikaanse afgevaar digde in de militairebestandscommis- sie, generaal-majoor Parks, diende Dinsdag te Panmoendjo op een com missievergadering een desbetreffende «verklaring in. Niets wordt in Argentinië meer ver nomen over het gerechtelijk onuer- zoek inzake de opstand. Aangenomen wórdt, dat het strafproces tegen de opstandigen, door Peron met veel cphef aangekondigd, geen doorgang zal vinden. Ir de uitgebrande kerken van Bue nos Aires komen dagelijks tiendui zenden katholieken bijeen. Ondanks de militaire wachtposten voor de in gangen geven de katholieken nog openlijk uiting aan hun afkeer van de regering-Peron, die voor de ver woesting van de kerkgebouwen ver antwoordelijk wordt gesteld. Peron zelf wijt deze misdaad aan de com munisten. SPIONNAGEN IN ISTANBOEL De chef van de Turkse veiligheids politie heeft gisteren bekend gemaakt dat Yorgi Babanoff, Bulgaars vice- consul in Istanboel samen met de Bul gaar Ali Demirof is gearresteerd op de Ataturkbrug over de Gouden Hoorn. Op Babanoff werden zeer be langrijke documenten gevonden. Er zijn nog twee andere arrestaties verricht. Reeds geruime tijd werden de gedragingen van zogenaamde Bul gaarse diplomatieke personen met wantrouwen gadegeslagen in Turkije. Enkele dagen geleden vlogen twee zo genaamde Bulgaarse vluchtlingen met een geleende privé-vliegtuig naar Bulgarije. Een andere Bulgaar, van wie werd aangenomen dat hij tot een spionnagegroep behoorde, heeft gis teren in de Turkse plaats Eskishehir zelfmoord gepleegd. Vermoedelijk zullen er nog meer Bulgaren in Tur kije worden gearresteerd. HEVIG GEVECHT IN VIETNAM. De Hoa-Hao blijkt in Vietnam toch nog niet geliquideerd te zijn. uid-Vietnamese legereenheden en opstandelingen onder leiding van de Hoa-Hao-generaal Bacut hebben Maandag in het gebied bij de zeven bergen, nabij de Cambodjaanse grens, een hevige strijd geleverd, aldus wordt vandaag van betrouwbare zijde te Saigon vernomen. De opstandelingen zouden dertig iman aan doden en veertig aan ge wonden hebben verloren, terwijl er negen man van de nationale strijd krachten sneuvelden en twintig wer den gewond. Het grootse miniatuur bloemencorso te Aalsmeer In Aalsmeer rijdt gedurende enige maanden een bloemencorso rond in een grote bloemenkas. De praalwagens, die op een schaal van 110 naar ontwerp van het echte corso zijn uitgevoerd, zijn vervaardigd door de heer C. de Gooijer, in samenwerking met diens echtgenote; een werkje, dat enorm geduld vergde: gemiddeld 140 uur per wagen. De bloemen zijn echte, geprepareerde bloempjes, afkomstig uit Zuid Frankrijk. Ieder bloempje moest een steeltje van ijzerdraad aangeplakt worden.De opbrengst van de giften, welke de bezoekers kun nen geven, komt geheel ten goede aan het Roode Kruis, evenals de entréegelden. Onze foto toont een van de fraaie wagentjes, die tot eind September dagelijks een rondgang door de kas maakt. Rijstvelden dreigen verloren te gaan Rood-China wordt opnieuw door watersnood bedreigd. Het is weer de Jang Tse Kiang, één van China's grote rivieren, welke zijn oevers dreigt te overstromen. Reeds zijn meer dan 100.000 men sen dakloos en in verscheidene pro vincies is 90 procent van de langs de oevers gelegen rijstvelden over stroomd. Deze ramp zou de hongersnood, die reeds in Centraal- en Zuid-China heerst, nog aanzienlijk verergeren. De overstromingen in Augustus 1954 hadden reeds onnoemelijke ellende gebracht in Rood-China. De regering noemde het de ergste ramp van de laatste 100 jaar. Millioenen mensen raakten al htm bezittingen en hun woningen kwijt. In valleien van de Jang Tse Kiang en de Wei liggen de rijke rijstvelden, waar het overgrote mogelijk binnen de oevers te houden. In de provincie Hoenan houden 170.000 mensen de wacht bij de steeds rijzende meren. Langs de Wei wordt al jaren onder leiding van Russische adviseurs ge werkt aan waterweringen en dam men. Bij de overstromingen van vorig jaar ging drie kwart van het werk verloren. De waterbouwdeskundigen geven nu valleien met tientallen dor pen door het opzetten van de dammen aan het water prijs in de hoop grotere en vruchtbaardere valleien met een dichtere bevolking te kunnen redden. De vernietiging van een groot deel van de rijstoogst zou een niet te schat ten ramp zijn voor China. Peking ver klaarde eerder zelf, dat reeds ten minste 150 millioen Chinezen onvol doende voedsel kregen. In verschil lende disttricten trachten de talloze ongelukkigen zich met boombladeren in het leven te houden, nadat de plaatselijke oogsten door noodweer en insectenplagen waren vernield. Milloenen zijn er bij wie door de De helicopter krijgt een zware en grotere concurent In Californië zijn proeven genomen met dit schaalmodel van een passagiersvliegtuig, dat evenals een helicopter loodrecht kan stijgen en dalen door de vleugels een kwartslag te draaien. De proeven met het model, dat een getrouwe copie op verkleinde schaal is van het werkelijke toestel (dat nog gebouwd moet worden) hebben een alleszins bevredigend verloop gehad. De staking der havenarbeiders in Engeland, welke gisteren is geëin digd, is een der langste in de Britse geschiedenis geweest; zij heeft pre cies zes weken geduurd en vormt het laatste van een aantal ernstige so ciale conflicten (waaronder de spoor wegstaking en de staking van mijn werkers) welke conflicten ernstige ernstige gevolgen hebben gehad voor de nationale economie van Engeland. Volgens Agence France Presse zijn enige der meest ernstige economische gevolgen van deze geschillen de vol gende: 1. De uitvoer van auto's is met de helft verminderd. 2. Een groot aantal buitenlandse orders voor rijwielen en motorrijwie len werd gannuleerd. 3. Buitenlandse afzetgebieden voor rijdende materieel zijn verloren gegaan. 4. De Londense city heeft als in ternationaal financieel centrum ter rein verloren aan Amsterdam, Parijs en Zürich. 5. Engeland zal dit jaar 9 mil lioen ton steenkolen meer moeten in voeren dan in 1954 en 3 millioen ton steenkolen minder uitvoeren. Het verlies aan deviezen uit dien hoofde kan worden geraamd op een bedrag tussen 60 en 100 millioen pond ster ling. 6. Een verslechtering van de be talingsbalans is onvermijdelijk. 7. Onlangs deed het gerucht de ronde omtrent de mogelijkheid, dat devaluatie van het pond sterling door de Britse regering in „bepaal de vorm" zou worden overwogen. Dit gerucht is officieel in het Lagerhuis tegengesproken, doch ondanks deze tegenspraak wordt de houding van het pond op de wisselmarkt in offi- cieële kringen met ongerustheid ga degeslagen. verbetering in de toekomst de bodem in dreigt te slaan. deel van de Chinese oogst vandaan I nieuwe watersnood alle hoop op een komt. Zowel het vorig jaar als nu zijn juist deze voorraadschuren, waar het door gebrek geteisterde land naar uitkijkt, een eerste prooi van de nog nooit getemde watermassa's. De gehele bevolking, vrouwen en kinderen inbegrepen, wordt gemobili seerd om te trachten de grote rivie ren met stenen en zandzakken zoveel Wordt Rijk royaal? Dorstigen gelaafd „Maak de arbeid bij de Departe menten aantrekkelijk", vertelde een bijdrage in de ideeënbus van het departement van Algemene zaken, „en verstrek de werkers op de mini steries gratis koffie en thee". De beteffende commissie van on derzoek zag wel wat in het idee en zo bereikte het de raad voor de bur gerlijke rijksdienst uit de minister raad, die ook al enthousiast werd. Het gevolg is, dat de ministeries van Binnenlandse Zaken en Finan ciën thans een grootse berekening maken, hoeveel het rijk deze royali teit wel zal gaan kosten, want niet alleen moeten er vele duizenden kop jes thee en koffie verstrekt worden, maar tevens moeten de cantinehou- ders schadeloos worden gesteld. Met spanning wachten de ambte- naren, of het lang zal duren, eer de rijksko/fie bruin zal zijn. HOE wordt het weer? ((Geldig van Dinsdagavond! tot Woensdagavond. Opgemaakt te 10 uur). LATER OPKLARINGEN. j Aanvankelijk nog veel bewol- king, later ook opklaringen. Overwegend droog weer. Morgen 5 middag iets hogere temperatu- ren. Meest matige wind tussen j Noord en West. 6 Juli zon op 4.29, onder 21.03; maan op 21.32, onder 5.47. Hoogwaterstanden Te Katwijk en Noordwijk is het op de volgende uren hoog water 6 Juli v.m. 4.n.m. 16.30. Het weer in Europa STOCKHOLM half bew. OSLO zwaar bewolkt KOPENHAGEN regen AMSTERDAM zwaar bew. LONDEN licht bewolkt LUXEMBURG half bewolkt PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE GENEVE ZÜRICH LOCARNO BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO 21 18 zwaar bewolkt 22 zwaar bewolkt 21 zwaar bew. 27 zwaar bewolkt 33 zwaar bewolkt 23 zwaar bewolkt 21 half bewolkt 26 geheel bewolkt 23 zwaar bew. 20 regen 22 half bewolkt' 27 regen 21 licht bewolkt 33 zwaar bew. 27 Korreltje Hardlopen heeft weinig zin, men moet op tijd vertrekken. De commissaris vertelt niet verder „Hoofdcommissaris Staal is enige dagen afwezig", deelde men De Te legraaf op het hoofdbureau van po litie te Rotterdam mede, toen ge hoord werd, dat er in de nacht van Zaterdag op Zondag een schietpar tij tussen politiemannen natuur lijk een vergissing had plaats ge had. Commissaris Melles liet door een zijner ondergeschikten zeggen, dat de pers ingelicht zou worden, wan neer de zaak „rond" is. Voor het overige was ook hij deze avond afwe zig. De Telegraaf weet dan de ware toedracht van de zaken te melden, die zoveel geheimzinnigheid niet wet tigde. Bij de woninginrichting van Metz en Zn. aan de Westersingel werd reeds geruimen tijd geld vermist en om te ontdekken hoe dit kwam, had den een paar rechercheurs post ge vat in de zaak, zonder natuurlijk te waarschuwen. Een nachtwaker voel de diep in de nacht aan de deurknop en bevond, dat de zaak niet op slot was en sloeg direct alarm. Toén kwamen van het dichtstbij zijnde bureau agenten toegesneld en op hetzelfde moment snelden de re chercheurs en ook de inmiddels ge waarschuwde eigenaar naar buiten. Schoten klonken van de zijde der aanvallers, schoten terug van de wachthoudenden. Zo was er in korte tijd een vuurgevecht ontstaan, waar bij de heer Metz licht gewond werd. En de arme commissaris zit nog altijd te transpireren over het rap port, dat hij aan de pers moet ver strekken.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1