Dat staat vast Leids lakenkoopman Pieter de la Court kocht Zaterdag te Laren de schapenwol VoHateCy/i appCauó maedig.de aetetanenteam aan Ondanks 't „tegenwindje" bracht de K.V.P.-coliecte ruim één ton op Sint Adelbert wil zich opnieuw oriënteren MAANDAG 4 JULI 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 4 De kudde naar de kapper De bijl, waarmede de vorige week de Culemborgse dame door haar Apeldoornse neef vermoord werd, is door een duiker van de Kon. Marine in het Amsterdams-Rijnkanaal bij de Houtense brug gevonden; de bijl was Naar men verwacht zal de man binnen zes maanden voor de Zutfense rechtbank terecht staan. De busbrand te Goor Benzinetank raakte los De officier van justitie te Almelo heeft Zaterdagochtend over het bus ongeluk te Goor een voorlopige ver klaring gegeven. De oorzaak van het ongeluk lag in de onvoldoende be- bevestiging van het recht onder aan het chassis opgehangen benzinereser voir, waaruit de motor direct werd gevoed, aldus de officier. Onder het rijden is een van de twee beugels, die de tank aan het chassis bevestigd hielden, door het springen van een bout los geraakt, waardoor de tank op een van haar kanten is gevallen en gedurende korte tijd over het wegdek weid gesleept. Door lek kage van de tank en vonkvorming is tenslotte de brand ontstaan. Door het aanbrengen van een derde bevesti gingsbeugel had het ongeluk voorko men kunnen worden, aldus de offi cier. Hel onderzoek naar de schuldvraag is nog niet geëindigd. Bekeuringen in A dam Ondanks het tegenwindje, dat werd aangeblazen door een politieke tegen stander zo vertelde de voorzitter van de K.V.P., mr. H. W. van Doorn gisteravond voor de K.R.O., heeft de collecte voor het verkiezingsfonds van de K.V.P. ruim een ton opge bracht de juiste opbrengst is 102.759,52 en dit is nog niet het eindbedrag, want in sommige paro chies moet de collecte nog gehouden worden en de uitslag van andere was gisteravond nog niet bekend. Alhoewel in het raam van de vele grote katholieke acties van de laat ste jaren de opbrengst misschien niet overweldigend te noemen is, heeft toch ieder lid van de K.V.P. ongeveer een kwartje gegeven en dit is voor een vrije collecte een verheugend ge middelde. Daarbij komt, dat op sommige plaatsen de collecten ernstig tegen gewerkt zijn, zoals b.v. bij sommige kerken te Amsterdam, waar initia tiefvoile politie-agenten de collecte- Landdag in Scheveningen In het Kurhaus te Scheveningen heert de St. Adelbertusvereniging dit jaar haar landdag gehouden en deze gewijd aan de bespreking van het onderwerp, hoe de heroriëntering van St. Adelbertus gestalte kan krijgen. Zoals uit een door het bestuur voor gelegde nota was gebleken, bestaat in vele afdelingen het verlangen, de werkzaamheden meer op de practijk van het leven af te stemmen om zo de taak der Adelbertusvereniging be ter te verwezenlijken. Reeds Zaterdagmiddag was na de gewone openingswoorden het gesprek aan deze aangelegenheid gewijd. Zo werd bekend, dat sommige afdelin gen er nu reeds toe overgaan in hun gemeenten en streken het deelne men van de Adelbertusleden aan be langrijke katholieke activiteiten te bevorderen. In enkele plaatsen im mers was de behoefte sterk naar vo ren gekomen leidende figuren en in tellectuele katholieken te betrekken in tal van sociale, culturele en zelfs politieke werkzaamheden. Leiden, Arnhem, Den Haag, Roosendaal, Venlo, en andere plaatsen bleken tot een gelukkig initiatief, een soort raad van overleg te zijn geraakt. Doch men vernam ook stemmen, die waar schuwden niet te sterk in de realiteit te treden en niet op onmiddellijk succes aan te sturen: zij meenden veeleer, dat Het accent van Adel bert op de culturele uitwisseling on der de leden behoort te liggen, zo als dat omschreven was in 1947 door prof. Granprè Molière- en rector Sanders. Ook inmenging in politieke vraagstukken werd hier en daar met terughoudendheid aangezien. Des Zondags werden de bespre kingen over het onderwerp van de dag voortgezet. Prof. dr. ir. F. Ph. Teilegen leidde hetzelfde onderwerp, waarover de nota aan de leden handelde, in. Zondagmorgen droeg mgr. Paolo Giobbe voor de aanwezigen een pon tificale Hoogmis op. In de namiddag was de nuntius aanwezig op de openbare vergadering evenals minis ter Witte en talrijke vertegenwoordi gers van katholieke organisaties. bussen in beslag namen en proces verbaal tegen de collectanten op maakten. Hierover zal nog wel een woordje gesproken worden, want de agenten hadden hiertoe geen opdracht ont vangen, dus is hier sprake van een eigen initiatief, dat weieens blijk zou kunnen geven van een partijdig heid, die de politie niet past. Het geheim. Tenslotte kwam het geheim van de K.V.P.-verkiezingskrant door de aether en uit de telefoontjes, die volgden, bleek, dat het geheim niet zo erg eenvoudig op te sporen was. Men moet het blad openslaan en van de rechter pagina het randje naar binnen omvouwen tot men de tekst raakt, daarna vouwt men de bladzijde in het midden om en ver volgens vouwt men haar nogmaals om de paginavouw heen. Wanneer dan de gullachende me neer van de achterpagina met de ge spikkelde broek de dame op de twee de pagina, die een papier de lucht in steekt, een hand geeft, is men de ge lukkige winnaar geworden en ont vangt men minstens 1000,—. Dit bedrag kan nog verhoogd wor den, want de K.V.P. heeft niet voor niets jarenlang gevochten in het parlement voor kinderbijslag: ook op de prijzen wordt voor ieder kind een toeslag gelegd. De gelukkige, die meent, dat zijn krantje hem aan de duizend gulden kan helpen, kan zich vóór 23 Juli met de K.V.P. in Den Haag in ver binding stellen. Met jachtgeweer vriendje gedood Gistermiddag heeft zich in een kersenboomgaard te Bemmel bij Nij megen een ongeluk voorgedaan, toen een met hagel geladen jachtgeweer, waarmee spreeuwen werden ver jaagd, even op het gras was gelegd. Enkele jongens, die in de boom gaard aanwezig waren, namen het geweer op, waarbij een 14-jarige jongen uit Westervoort het richtte op een 9-jarig vriendje uit Bemmel. Hij zei: „zal ik eens schieten" en het ventje, geen onraad verwachtend, zei: „schiet maar". De 14-jarige vuurde het geweer op een meter afstand voor de knaap af en het jongetje werd onmiddellijk gedood. De rijkspolitie te Bemmel heeft een onderzoek ingesteld, het jachtgeweer in beslag genomen en ook het lijkje ter sectie. De vraag is, of tegen de eigenaar, die het geweer in het gras had gelegd, wegens roe keloos optreden een proces-verbaal kan worden opgemaakt. Nog een beeld van de Sportdag op Zaterdag 2 Juli van de personeelssportvereniging „K.P.S.", van het Konink lijk Paleis Soestdijk, waarvan het hoogtepunt was de veteranenvoetbalwedstrijd tussen een elftal van „K.P.S." en een team van „K.S.D.", waarin verschillende leden van de hofhouding stonden opgesteld. Foto: voor een koninklijke stimulans zorgden (op de achterste rij v.Ln.r.) H.M. Koningin Juliana en de prinsessen Margriet, Irene en Beatrix door van tijd tot tijd de veteranen van harte toe te juichen en door te applaudiseren. KORTE golf De ruim 1500 Nijmeegse studen ten kamp ernstig met huisvestings- moeilykheden en daarom overweegt Nijmegen thans speciale tehuizen te bouwen, waar de studenten kamers kunnen krijgen. Een 25-jarig Duits meisje uit Oberhausen werd gistermiddag door de branding bij het Noorderstrand te Zandvoor meegesleurd en alhoewel men het meisje 10 minuten later op de kant gebracht had, bleken de levens geesten al te zijn verdwenen! Tijdens het opruimen van een ruïne tussen de Rotterdamse Kruis kade en het nieuwe Stadhuis, klonk Zaterdagmorgen een hevige ontplof fing, die in de verre omtrek enige duizenden guldens schade veroor zaakte en die een meubelmaker een steen naar het hoofd slingerde, waar door de man in een ziekenhuis moest worden opgenomen; de oorzaak van de ontploffing is onbekend en er wordt een onderzoek naar ingesteld. De sigarenmakers van de Roo- sendaalse Hudsonfabrieken zijn Vrij dag onverwacht in staking gegaan; de moeilijkheden, die in het loonvak liggen, zijn nog niet opgelost, on danks besprekingen met directie en vakbondbestuurders. De langverwachte aardbeien rollen thans met tientallen tonnen- tegelijk de veilingen binnen; de prijs blijft zich nog rond de gulden per kilo bewegen. 250 Militaire oorlogsinvaliden hebben Zaterdag een bezoek aan Te- gelen gebracht en daar de Passiespe len bijgewoond; de tocht, die onder leiding van Moveo stond, ontmoette in Tegelen veel officiële en particu liere belangstelling; het gemeentebe stuur bood een lunch aan. 3? Net dagmeisje gevr. in klein gezin. Pr. Bernhard- laan 55, Oegstgeest. 3? Koop alleen een ca mera met advies van A. G. Ober (docent Ned. Foto vakschool), Hoogl. kerk- koorsteeg 5. 3? Marjo wasmachine demonstratie op Woensdag 6 en Donderdag 7 Juli in café-restaurant Royal", Doezastraat 43. Brengt uw eigen wasgoed mede. Be- stelkantoor „Modern", Franchimontlaan 64. Telef. 22880. 21 Prima Zweeds /uren- hout voor kozijnen, ramen, deuren, vloeren, lijstwerk enz. Parana Pine, Grenen hout. Grote voorraden, scherpe prijzen! Houthan del Klinkenberg-Fontein. Havenkade 21-23. Leiden. Tel. 21231 en 26094. (g Wij hebben nog enkele nieuwe Kohier naaimach. met lichte lakbeschadiging. 10 beneden de vastge stelde verkoopprijs met volle garantie en 100 service. P. J. v. Steijn Zn., Nieuwe Rijn 79, Telef. 24809. Ouderwets festijn Voor het eerst na vele tientallen jaren heeft het Gooi Zaterdag weer zijn schapenscheerdersfeest gehad, daar sedert December j.l. de stichting het Goois Natuurreservaart in het be zit is van een kudde. Het scheren van de ruim honderd schapen bij de schaapskooi op de Westerheide on der Laren ging vlot, dank zij de hulp van vele herder uit alle delen van het land, die de scheper Almekinders hun hulp waren komen aanbieden. Opmerkelijk was daarbij dat de naam Almekinders een bekende klank in de herderswereld blijkt la hebben, want onder de scheerders waren er niet minder dan zes, die de ze naam dragen. DE MOORD TE APELDOORN. Bijl gevonden. Terwijl de schepers nog druk aan het scheren waren, kwam er hoog be zoek, n.l. de 16e eeuwse baljuw van Gooiland, Paulus van Loo, die in ge zelschap van zijn echtegenote en met groot gevolg per staatsiekaros arri veerde en zijn recht op de eerste schaapsvacht opeiste. De wintervoorraad. Hierbij bleef het niet, want reeds reden boerenwagens beladen met hooi het terrein op bestemd als win tervoedsel voor de kudde; een van deze vrachten hooi was door H.M. de Koningin gezonden. Er was zoveel, dat de hooiberg bij de schaapskooi het hooi niet kon bevatten. De wol welke van de schapen kwam, verwisselde spoedig van eige naar, want de 17e eeuwse lakenkoop man, Pieter de la Court, uit Leiden, arriveerde per reiswagen om de wol te kopen, hetgeen hem na veel loven en bieden met de rentmeesters F. J. Boelen, tenslotte gelukte. Vermaken na zaken. Na afloop van het schapenscheer dersfeest dat door de boerenkapel „De Dorsvlegels" en de flokloristische dansgroep „de Klepperman van El- leven", beide uit Laren, werd opge luisterd, vertrokken de hoge perso nages naar Larens dorpscentrum om zich bij een pint gerstebier met" elkaar te onderhouden. Het spel om de wollen deken werd gewonnen door Bussum, zodat deze gemeente in het bezit kwam van zes wollen dekens, ter verdeling onder behoeftige gezinnen aldaar. Het schapenscheerderfeest trok duizenden belangstellenden uit een wijde omgeving en 's avonds was het in Laren als vanouds schaapscheer dersavond. 2590 Moderne instapper. Half-sportief. In licht-bruin sportleer. Super Swift Spijkerloos.; Swift-herenschoenen Let er op, dat U werkelijk Swift krijgt. Want als U Swift vraagt, hebt U er recht op! vanaf 19.90 tot 29.75 Wie de beste schoenen voor zijn geld wil hebben, neemt natuurlijk Swift. Dat staat vast. Maar let positief op het Swift-merk, want Swift betekent alles voor Uw voeten. Fantastische pasvorm, brede modellen, voordelige prijzen. Kalfsleren sportschoen. Dubbele leren zool. In licht-bruin en oxblood. Super Swift Spijkerloos. Stoer sport-model/ met ruitfiguur op het voorblad. Oersterk en ruim. Spijkerloos. Als U éénmaal Swift hebt gedragen, zorgt U vanzelf wel, dat Uw volgende paar weer Swift is. Ook dat staat vast. Het moet dus Swift zijn en niets anders.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 8