De K.N.V.B. geraakte met betaald voetbal lelijk in de knel Oe kampioenscompetitie begonnen Twee protesten bij DFC-RBC Sectiebestuur afgetreden na verwerping comp*-indeling Reglement voor betaald voetbal Ned. Limburg- Belg. Limburg 4-1 L.F.C. benutte de kansen en won met 4-1 van Zwijndrecht MAANDAG 4 JULI 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 De buitengewone vergadering van de sectie betaald voetbal van de KNVB, welke Zaterdagmiddag en een deel van de avond te Utrecht on der leiding van de voorzitter van de sectie, de heer A. H. Martens werd gehouden, heeft een dramatisch ver loop gehad. Nadat de leden van de sectie betaald voetbal eerst het re glement voor het betaald voetbal met algemene stemmen hadden goedge keurd, werd een interpellatie gehou den inzake de competitie-indeling voor de seizoenen 1955/56 en 1956/57 zoals deze door het sectie-bestuur was vastgesteld en reeds gepubli ceerd. Verschillende tegenvoorstellen als mede een compromisvoorstel van de voornaamste interpellant, de heer E. Landaal (Apeldoorn) kwamen aan de orde, maar by monde van de heer Martens handhaafde het sectiebe stuur zijn indeling, waarby tevens de kwestie van vertrouwen werd ge steld. Met 27 tegen 18 werd deze com petitie-indeling echter door de leden van de bondsvergadering verworpen, waarna de voorzitter mededeelde, dat het sectie-bestuur aftrad. Het eigenaardige feit doet zich thans voor, dat de KNVB op het ogenblik wel een reglement bezit voor het betaalde voetbal, maar geen bestuur om dat reglement in de prak tijk te brengen, noch een competitie- indeling voor het volgend seizoen. Naar bekend zou de nieuwe compe titie van de afdeling betaald voetbal 28 Augustus a.s. beginnen, dus over acht weken. Bij de reorganisatie was bepaald, dat het sectiebestuur het recht bezat om de competitie in te delen en te regelen. Van deze bevoegdheid had het sectiebestuur, bestaande uit de heren A. H. Martens (Den Haag), voorzitter, A. van der Ven (Tilburg), H. Hoolboom (Arnhem), J. Hekman (Gron.), G. Joosten (Geleen), D. Stoop (Amsterdam) en G. Kruyver (Zaandam) gebruik gemaakt en vast gesteld, dat voor het seizoen 1955/56 twee eerste divisies worden gevormd van ieder 18 clubs en drie eerste klasse afdelingen van 15 clubs, teza men de 81 clubs vormend, die zich voor het betaald voetbal hadden op gegeven en als zodanig waren aan vaard. Bij de clubs, welke zich had den aangemeld voor het betaalde voetbal, bevonden zich ook enkele verenigingen van het lagere voetbal. In het schema van het sectiebestuur zouden deze clubs van het lagere voetbal in het aanstaand seizoen on middellijk in de eerste klasse uit komen. En het was voornamelijk tegen dat punt, waarop de bezwaren van de interpellant, de heer E. Landaal zich richtten. Hij achtte het niet juist, dat een club uit het lagere voetbal door middel van geld om toegelaten te worden tot het betaalde voetbal moest men een som van ƒ50.000, op tafel kunnen leggen tot het eerste klasse milieu zou doordringen. De promotie behoorde volgens spr. slechts mogelijk te zijn door presta ties op het groene veld. Hij achtte het een onrecht, ten opzichte van de eerste klassers en de kampioenen van de tweede klasse begaan, om deze in de eerste klasse van het be taalde voetbal te laten samenspelen met andere tweede of derde klassers. Dat betekent een devaluatie van het eerste klas voetbal. Spr. vond het geen kwestie van prestige, zoals de zaak door de sectievoorzitter in zijn openingswoord was gesteld, maar hier was een verschil van inzicht aan de orde. De heer Landaal handhaafde zijn voorstel om de competitie-inde ling voor het volgend seizoen te stel len. op 2 x 18 hoofdklassers, 2 x 14 eerste klassers en een 2e klasse, waarin de 17 overblijvende 2e en 3e klassers zouden worden onderge bracht. Competitie-indeling voor ver antwoording van het sectie bestuur. De heer Martens betoogde op nieuw, zonder alle argumenten van twee vorige vergaderingen, welke aan dit onderwerp waren gewijd, te willen herhalen, dat de competitie- indeling tot de competentie van het sectiebestuur behoort. Dit bestuur, aldus de heer Martens, is verant woordelijk voor het komend jaar. De indeling, welke men gekozen had, achtte het bestuur de beste onder de gegeven omstandigheden. Elke an dere indeling werd door het sectie bestuur voor onaanvaardbaar gehou den, weshalve verwerping van de competitie-indeling zoals deze be kend is gemaakt, beschouwd zou worden als een motie van wantrou wen. De consequentie zal zijn, dat de bestuursleden dan aftreden. Mr. J. H. Lobstein (Hilversum) be treurde het, dat de oude scheidslijn tussen het hogere en het lagere voet bal, een principe van vroegere ja ren, weer voelbaar was. Z.i. was de toezegging gedaan om bij de nieuwe competitie-indeling geen onderscheid te maken tussen hoger en lager voetbal. De heer G. Kruyver bestreed de argumenten, door de interpellant te berde gebracht. Van devaluatie van het eerste klasse voetbal is geen sprake en elke andere indeling zal tot een grote financiële debacle lei den. Er moet aan de opbouw van het betaalde voetbal worden gewerkt. Poging met tussenvoorstel faalde. Tijdens de replieken kwam de heer Landaal met het tussenvoorstel om twee hoofdklassen van 18 clubs *in te stellen, voorts twee eerste klassen (A en B) van 15 clubs, waarin de resterende eerste klassers en de kampioenen van de tweede klassen worden opgenomen en een zg. eerste klasse C, waarin alle resterende verenigingen voor betaald voetbal worden ondergebracht. Door een speciale promotieregeling zouden de clubs uit deze eerste klasse C toch een kans krijgen om in het seizoen 1956/57 in de hoogste regionen te komen. Over dit compromisvoorstel wenste het sectiebestuur zich te beraden. De vergadering werd geschorst. Nadat de vergadering was her opend, deelde de heer Martens mede en hij deed dit aan de hahd van diverse argumenten, dat het sectie bestuur geen reden zag om van het eenmaal ingenomen standpunt af te wijken. Wel was het bestuur bereid, maar dit was reeds bij de aanvang van de vergadering meegedeeld, om clubs, die aan het einde van het sei zoen in financiële moeilijkheden wa ren geraakt, te helpen, indien althans het bondsbestuur bereid zou worden gevonden om een benefietwedstrijd voor dit doel te laten spelen, welke zeker 100.000,zou opbrengen. Aangezien de uitslag van de stem ming over de competitie-indeling als een motie van wantrouwen werd be schouwd, traden alle bestuursleden van de sectie staande de vergade ring af. Crisis vraagt oplossing Naar wij vernemen zal binnenkort een bestuursvergadering van KNVB worden gehouden ten einde de situatie, ontstaan door het aftre den van het volledige bestuur van de sectie betaald voetbal, nader on der het oog te zien. Aangezien de gemoederen van de afgevaardigden van het betaalde voetbal na de ver gadering van Zaterdagavond t( Utrecht nogal verhit zijn, wil het be stuur van de KNVB enkele dz wachten om de zaak ter hand te ne men. Men ziet in bestuurskringen van de KNVB zeer wel in, dat het aftreden van het sectiebestuur grote moeilijkheden heeft geschapen, aan gezien het definitieve bondsbestuur niet kan worden samengesteld alvo rens een nieuw sectiebestuur is aan gewezen óf het oude (het thans af ge- den bestuur) terugkeert. Enkele af gevaardigden,'die op de bijeenkomst zijn geweest, hebben de gedachte ge opperd om met opponerende afge vaardigden te gaan praten, opdat deze alsnog water in de wijn doen. Want bij herhaling is, ook van de zijde van de oppositie, te kennen geven, dat men het thans afgetreden sectiebestuur niet kwijt wilde raken, Het reglement voor het betaalde voetbal in KNVB-verband is thans door de bondsafgevaardigden aan vaard, waarbij evenwel werd gecon stateerd, dat de bepalingen voor het betaalde voetbal geenszins als defini tief kunnen worden beschouwd. De praktijk zal namelijk wel leren, dat dit reglement op diverse punten in de toekomst zal moeten worden ge wijzigd. De bepalingen zijn slechts bedoeld als richtlijn voor het seizoen 1955/56. Volgens het thans aangenomen re glement luidt de definitie van de contractspeler: Spelers, die met een vereniging met toestemming van de KNVB een overeenkomst aangaan, krachtens welke zij vergoeding ontvangen voor hun spel en/of training, zijn con tractspelers. Een vereniging kan alleen op voor stel van het sectiebestuur betaald voetbal door het bondsbestuur tot het betaalde voetbal worden toegelaten, welke toelating mede afhankelijk is van de vervulling van de navolgende voorwaarden. 1. De vereniging moet rechtsper soonlijkheid bezitten en door ama teurs worden geleid. 2. De vereniging moet over een ter rein en kleedgelegenheid beschikken, dat aan door de KNVB gestelde eisen voldoet. 3. De financiële basis van de ver eniging moet voldoen aan de eisen, die door de KNVB worden gesteld. 4. De vereniging dient met ama teur- en jeugdelftallen aan de com petities van de KNVB en/of diens afdelingen deel te nemen. 5. De vereniging moet een maand na toelating tenminste 12 spelers ge contracteerd hebben. Een vereniging die tijdens de duur der competitie niet meer aan deze voorwaarden voldoet, zal aan het einde van 't seizoen van deelneming aan het betaalde voetbal kunnen worden uitgesloten door de KNVB. Vereniging en speler moeten een schriftelijk contract sluiten. De goedkeuring van de KNVB zal slechts worden verleend, indien de speler: a. Een beroep uitoefent of aan een erkende onderwijsinrichting studeert; b. De leeftijd van 18 jaar heeft be reikt; c. Niet als speler-trainer, sport leraar, administrateur, terreinknecht e.d. by een vereniging werkzaam is. Het contracteren van spelers uit andere verenigingen. Het is aan semi-profverenigingen niet toegestaan, meer dan 6 spelers uit andere verenigingen in twee ach tereenvolgende jaren te contracteren. Deze bepaling is 1 Juli j.l. ingegaan. De werving van spelers, anders dan door tussenkomst van de verla tende vereniging, is verboden. Het is aan semi-profverenigingen verboden by en ter gelegenheid van wedstrijden of andere sportmanifes taties door middel van spelers op enigerlei wijze reclame te maken. Contractspelers mogen zich slechts voor reclame-doeleinden beschikbaar stellen, indien zy daartoe vooraf toe stemming van hun vereniging heb ben verkregen. Semi-profverenigingen mogen niet meer dan 20 spelers gecontracteerd hebben. De vergoeding voor contract spelers is bepaald op een minimum van 600,per jaar in totaal voor training, wedstrijden en premies en op een maximum van 3600,per jaar voor de hoofdklasse, 3000, voor de eerste klasse en 2400, voor de tweede klasse. Buiten deze vergoeding zijn slechts toegestaan de uitkering van noodza kelijke reis- en verblijfkosten voor training en wedstrijden terwijl schenkingen bij een spelersjubileum en extra-uitkeringen in welke vorm ook, de goedkeuring behoeven van het sectiebestuur betaald voetbal. De contractspelers dienen lid te zijn van de vereniging, waarvoor zij uitko men, maar hebben geen stemrecht. De contracten met de spelers kunnen bij verandering van vereniging slechts tussen 1 Juli en 31 Juli wor den afgesloten. Andere bepalingen. Andere belangrijke bepalingen zijn: Voor het overgaan van een con tractspeler naar het buitenland is toestemming nodig van de vereniging en van de KNVB. Het overgaan van een contractspe ler naar een andere semi-profvereni- ging in Nederland is geregeld bij de overschrijvingsbepalingen. Indien een transfersom bedongen is, ontvangt de speler daarvan 5 van de oude vereniging en 5 van de nieuwe vereniging. Komt er tussen de oude en de reflecterende vereniging geen over eenstemming tot stand over de grootte van de transfersom dan kan geen overgang plaats vinden. Indien een amateurvoetballer con tractspeler wenst te worden, heeft zijn vereniging het recht een trans fersom te bedingen. Deze transfer som mag maximaal 600,per lid maatschapsjaar bedragen, te rekenen van het zestiende jaar van de betref fende speler af, met een maximum van vijf lidmaatschapsjaren. Een contractspeler verkrijgt op verzoek, door beslissing van de KN VB, zijn amateurstaat terug by de aanvang van het nieuwe seizoen, op voorwaarde, dat hij voor zijn vereni ging blijft spelen en in de vier voor afgaande maanden niet in bindende wedstrijden is uitgekomen. Een vroegere contractspeler kan niet aan een amateurwedstrijd deel nemen, alvorens hij de amateurstaat heeft verkregen of herkregen. In een eerste semi-profelftal mo gen maximaal drie amateurs spelen. In het reserVe-elftal is het aantal der deelnemende amateurs niet beperkt. Belangrijk is nog de bepaling dat verenigingen aan de KNVB 5 jongere spelers opgeven die amateur zijn, maar die gedurende een jaar niet als contractspeler mogen worden aange worven door een andere club, zodat de eigen vereniging dus een De wedstrijd Nederlands Limburg Belgisch Limburg, gespeeld in het Mauritsstadion te Geleen was voor de rust maar een matige vertoning, waarin de Belgen agressiever speel den en individueel een betere tech niek demonstreerden. Van een be paald overwicht was geen sprake en slechts zelden kwam het tot goed op gebouwde aanvallen, die dan echter in de hechte verdedigingslinies vast liepen, waardoor de keepers Jacobs en Dignef maar zelden in actie be hoefden te komen. De rust ging in met 00. In de tweede helft kwam Neder lands Limburg verrassend goed uit de hoek. In de voorhoede vlotte het sa menspel nu stukken beter en Appel werd meer in de combinaties betrok ken. Al spoedig kogelde Rutten te gen de lat. Dignef gaf schitterende staaltjes van zijn talent ten beste, maar in de 15e minuut moest hy zwichten voor een kopbal van Rutten, die de bal uit een voorzet van Feyen op zijn hoofd nam. Belgisch Limburg had daarna nietsmeer in te brengen. Aanval op aanval golfde op het Bel gische doel af In de 22e minuut zette Hanneman voor en Feyen kogelde in eens in (20). Drie minuten later ligp Ravensteyn door op een pass van Reynders en schoot kalm in de hoek (30). De Belgen probeerden het spel te verplaatsen, en tot driemaal toe moesten Stevens, Van der Hart en Coervers redding brengen toen keeper Jacobs reeds verslagen was. In de 34e minuut bracht Ravensteyn de stand op 40. Vlak voor het einde veroorzaakte Jacobs een strafschop die door Wirtz onberispelijk werd ingeschoten. ZATERDAGCOMPETTTTE K.N.V.B. Kampioenschap van Nederland Zaterdagvoetbal. Quick BoysHoog vliet 2—1; Blauw-Wit '34Sport club Genemuiden 15. District West II: Promotie TSB Koudekerk 51. PSV-NAC 2-2 Ongeveer zeventien duizend bezoe kers zijn Zaterdagavond met 'n onbe vredigend gevoel naar huis gegaan, nadat ze de wedstrijd tussen PSV en NAC hadden gezien. Vooral onbevredigend omdat het vertoonde spel niet die hoogte bereik te, welke men van een kampioens wedstrijd zou mogen verwachten; on bevredigend eveneens, omdat van de vier gescoorde doelpunten er in fei te maar één na een verrassende aan val tot stand kwam. De ander waren gevolgen van verdedigingsfouten misverstanden..., en tenslotte om dat er in deze wedstrijd nogal eens „krachtdadig" gespeeld werd, het geen scheidsrechter Ausum nogal wat werk gaf waardoor ook hij wel eens in moeilijkheden kwam met zijn beslissingen. Over het algemeen kan men vast stellen, dat het spel van NAC iets be ter was, omdat de Bredanaars vooral een betere lichaamsbeheersmg de monstreerden, die gepaard aan een v/at grotere snelheid ook bij vlagen een duidelijke veldmeerderheid tot gevolg had. Vooral Bram Lussen- burg, de spil en linkshalf Storimans 'hadden daardoor nogal eens succes smet het afnemen van de bal, waar door dan de actieve soms wat te actief, waardoor ze de bal verloren voorhoedespelers gelegenheid kre gen druk uit te oefenen op het PSV- doel. Voor dat doel had men overi gens even tijd nodig om ingespeeld te raken. Er zat te weinig verband in en men miste het maatgevoel op de afwisselende long- en shortpas- ses, die de Bredanaars ten beste ga ven. Roel Wiersma, voor de eerste keer in PSV-gelederen en meteen in een kampioenswedstrijd, had een aan looptijd nodig om ingespeeld te ken, in welke periode Wouters, die zich later uitstekend herstelde, vreemd stond te schutteren, wat aan het vertrouwen van Steiger en Ren- DFC zowel als RBC kan met 1-0 winnen De beslissingswedstrijd DFCRBC, op het NAC-terrein te Breda ge speeld leverde weliswaar een zege op voor de Dortenaren door een doel punt van Van Es in de 38e minuut van de tweede helft, doch daar RBC na afloop een tweetal protesten in diende is nog niet bekend welke ver- 'eniging hoofdklasse wordt. Het eerste protest van RBC gaat tegen het doelpunt dat van Es scoor de. De DFC'er zou de bal te voren met de hand hebben gespeeld. In een tweede protest voert RBC aan dat invaller-keeper van DFC zich bij het nemen van een strafschop bewoog voor de bal was ingeschoten. De pe nalty werd niet benut. Na afloop werd de strafschop over genomen en in een doelpunt omge- VOORZITTERSCHAP SECTIE AMATEURSVOETBAL K.N.V.B. Naar wij vernemen zijn de heren H. Valkena (Leeuwarden) en J. v. Houten (Haarlem) candidaat gesteld voor het voorzitterschap van de sec tie amateurvoetbal van de K.N.V.B. Een schriftelijke stemming, waar aan door de amateurclubs wordt deelgenomen, zal moeten beslissen, optie I wie van de beide candidaten tot van 12 maanden heeft om deze speler voorzitter van de sectie wordt geko- zelf te contracteren. I zen. zet. Nu was verlenging noodzakelijk want, indien de protestcommissie het eerste protest toewees en het tweede niet, werd de eindstand O0. Werd het tweede protest toegewezen en het eerste niet dan werd de eind stand 11. In de 6e minuut van de verlenging scoorde DFC voor de tweede maal, zodat een voorlopige beslissing was verkregen. De mogelijkheid bestaat dat de pro testcommissie beide protesten toe wijst waardoor de eindstand 1—0 voor RBC zou worden en deze ver eniging het volgend seizoen in de hoofdklasse zou mogen uitkomen, waarschijnlijker is echter, dat beide protesten worden verworpen en dan blijft het 14 voor DFC. In de bei de laatste gevallen zou achteraf blij ken, dat verlenging niet noodzakelijk was. Hoe het ook zij, de beslissing is gevallen, al zal de protestcommissie moeten uitmaken welke deze beslis sing is. Twee invallerstwee doelpunten De cijfers, waarmede LFC de eer ste wedstrijd van de halve beslis singscompetitie voor een plaats in de 2e klasse won van Zwijndrecht, ge ven wel een onzuiver beeld van het vertoonde spel, want zo groot, als de cijfers doen vermoeden, was de krachtsverhouding in het veld aller minst. Eerder zou men het tegendeel moeten beweren. Wat evenwel een feit is: de LFC-voorhoede buitte enige malen ernstige verdedigings fouten, speciaal van spil v. d. Berg, uit en vergaarde daardoor onver wacht steeds meer doelpunten en daar komt het tenslotte op neer. Ook Zwijndrecht heeft zulke kansen ge kregen, want hier was het het ge hele achtertrio, Jerry Neuteboom, Van Eyghen en Bouk Pynacker, die enige fouten maakte, die bij een doortastender voorhoede zeker doel punten hadden moeten opleveren. Het feit overigens, dat LFC het in deze belangrijke wedstrijd met twee invallers moest doen Neuteboom Sr. moest met het rechterbeen in het gips langs de lijn toekijken en van Kampen lag wegens een blindedarm operatie in het ziekenhuis zegt voldoende, dat de LFC-voorh. toch wel tot doelpunten zal kunnen komen als de kansen maar benut werden. Maar ditmaal werden de voorhoede spelers gesteund door invaller rechts half Spierenburg, die zo fortuinlijk was na 7 min. met een schitterend schot van grote afstand keeper van Rijs volkomen te verrassen en daar mede zijn club de leiding te geven (10). Deze speler leverde daarmee het bewijs hoe doelpunten gemaakt kunnen worden en ziin doortastend oorbeeld inspireerde de Leidse voor dezelfde speler even later een vrije trap kon nemen even buiten het strafschopgebied, vond hij de keeper evenwel op zijn plaats. Doortastend trad even later ook midvoor Heymans op, toen spil v. d. Berg een verre pass van Ger. Nag- tegeiler half miste. Heymans sjouw de door, bemachtigde het leder en verhooigde de voorsprong (20). Vanaf de aftrap zette Zwijndrecht toen een goede aanval op en rechts binnen D. van Loon verkleinde de achterstand, toen de verdediging van LFC niet snel genoeg wegwerkte en verzuimde op de keeper terug te spelen (21). Na 18 min. evenwel was het invaller de Kreek, die van een benauwd ogenblikje voor het Zwijndrecht-doel gebruik maakte om de voorsprong weer te vergroten (3—1). En weer kwam het succes aan LFC-zijde toen Heymans uit een voorzet van Jilles v. d. Heyden, waarbij spil v. d. Berg weer miste, de stand op 41 bracht. Een onge kende en allerminst verwachte weel de voor de Kanaries. Zwijndrecht gaf zich evenwel al lerminst gewonnen, zette menige aanval op, maar de voorhoedespelers waren met hun schoten niet geluk kig en keeper Selier bracht ook me nigmaal redding. Toen evenwel de LFC-linkshalf de aanvallende rechtsbuiten Schot in het strafschopgebied ongeoorloofd opzij zette, scheen het, of het keer punt zou komen, want de toegekende en eventueel benutte strafschop zou de gasten weer meer courage hebben erschaft, Evenwelkeeper Se- hoede tot fel aanvallend spel. Toen lier slaagde er in met een schitte- KON. NED. VOETBALBOND KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND P.S.V.N.A.C. 2—2; Willem II— Eindhoven 20, Eerste klasse C.: NOADHaar lem 4—3. Eerste klasse D.: D.F.C.R.B.C. 10, o.p.v. R.B.C. West II. Promotie 3e klasse: SVW VVP 62; LFCZwijndrecht 41 De uitslagen van de voor de Za- tetrdagcompetitie van de K.N.V.B. gespeelde wedstrijden luiden: rende uitval op het schot Van v. Loon de bal corner te stompen.... En zo verstreek de eerste helft met een 41 voorsprong van LFC. Na de hervatting speelde Zwijn drecht stukken sterker. Rechtsbuiten Schot was midvoor gaan spelen, het geen een betere spelverdeling tot ge volg had en LFC legde zich meer op verdedigen toe, raakte soms geheel ingesloten, maar ook dat levert een tegenpartij nog niet altijd doelpun ten op. Zelfs slaagde Heymans er nog in kort na de rust opnieuw te doel punten, toen Wil Nagtegeller een goede voorzet gaf, doch dit doelpunt werd wegens buitenspel niet toege kend. Hoe Zwijndrecht ook werkte, LFC bleef stug verdedigen en al werd aan LFC-zijde corner op corner weg gegeven voor de rust was de ver houding reeds 102 geweest in het voordeel der gasten tot doelpun ten kwamen zij niet en de wedstrijd eindigde tenslotte met een 41 zege voor LFC. De Leidenaars moeten nu Zondag- vond te half zeven" spelen tegen VVP op het Laakkwartier-terrein. VVP speelde gisteravond ook zelf, n.l. tegen SVW en verloor met 6—2.1 winning, sens geen goed deed. Later, toen de PS V-stopper meer in zijn eiement kwam, ging het verdedigen veel be ter en waren de NAC-attaques zeld zamer omdat ze veelal reeas in ae kiem gesmoord werden. Maar voor het zover was stond PSV toch al met 20 achter. Eigen fouten waren er de oorzaak van. Een verdwaalde bal meende Wouters na 23 minuten, nogal nonchalant terug te kunnen spelen, waardoor Louis van Overbeeke, rap als nooit tevo ren, zyn prompte sprint beloond zag met een kans, die hij zich niet liet ontgaan. En in de 33ste minuut ston den er zovel BS V'ers by de aanhou dende NAC-druk voor het eigen doel, dat d'Hooge, Wouters en Rensen de eer aan eikaar meenden te moeten laten, wat tot gevolg had, dat van Hoogenhuizen een knappe solo met een even knappe center naar Over beeke kon besluiten, die Steiger op nieuw klopte (02). Daarna pas kregen de PSV'ers meer vat op het Bredase spel en de spora dische en onovertuigende aanvallen van de Eindhovenaren werden hierop iets veelvuldiger, wat in de 40e mi nuut dan een tegengoal tot gevolg had. Wiersma speelde de bal met ferme trap naar voren, juist iets te hoog voor de overigens goed spelen de rechtshalf van den Hoven van NAC. Hierdoor kwam de naar buiten gezwenkte Fransen in het bezit van de bal. Een verre pass naar Dillen volgde, die zijn schot door Goedhart zag gekeerd. Maar de snelle Smul ders was er meteen bij om de weg- gestompte bal in te koppen (12). Na de rust, toen het verrassende element meer en meer wegdeinde en het spelpeil in gelijke tred achteruit liep, waren de ploegen in het veld aan elkaar gewaagd. In die periode •kreeg men aan beide kanten nog wel eens kansen, die echter onbenupt ble ven. Het was een volkomen misver stand van de NAC-verdediging dat Brusselers gelijk kon maken. Op een hoge bal van d'Hooghe bleef de Bre dase verdediging als één man staan. Brusselers van PSV echiter niet. En ter (\yyl alle Bredanaars voor buitenspel appelleerden, plaatste de PSV-links binnen de bal met een beheerst trek je over de uitlopende doelman Goed hart (2—2). Willem 2-Eindhoven 2-0 Drie minuten voor het einde van deze weliswaar boeiende maar geens zins op kampioenspeil staande wed strijd nam een actieve Bacx de taak van een lusteloze Van Roessel over, fel werd de lange stopperspil van Eindhoven, Frans van Tuyl aange vallen en zowaar wist Becx de bal vrij te spelen en door te geven aan een schietgrage de Bruyckere, die ditmaal niet miste en van Gemert met een strak en goed geplaatst schot passeerde. Daarmede kwam de stand op 20 in het voordeel der Tilbur- gers, die echter tachtig van de negen tig minuten in de minderheid zijn geweest tegenover een fel aanval lend spelend Eindhoven, dat onbe twist in tempo de meerdere was over de Tilburgse kampioensploeg. Twee factoren hebben deze wed strijd, door ongeveer twintigduizend toeschouwers bezocht en geleid door arbiter Roomer, beslist. Want gezien de cornerverhouding, 82 voor en 41 na de rust in het voordeel van Eindhoven zijn de blauw-witten zo voortdurend in de meerderheid ge weest, dat doelpunten moesten ko men. Maar zij kwamen niet, om de doodeenvoudige reden dat geen der Eindhoven-aanvallers bekwaam was tot scoren. En mochten dan wel eens goed gerichte schoten worden afge vuurd, een brillante Feyt stond met zeldzaam reactievermogen klaar om elk schot en elke kopbal onschadelijk te maken. Willem II heeft mogelijk de tegen stander onderschat, want het bleef volhouden in een weliswaar tech nisch goed verzorgd spel, maar het vergiste zich in het tempo en de aan valslust der bezoekers. Daardoor ver kregen de Eindhovenaren, mede door het opbouwende spel der kant- halfs Van Rooy en Jo Tebak een ze kere veldmeerderheid en moest doel man Feyt herhaaldelijk in actie ko men. Onzeker spel in de Willem II verdediging leverde een aantal hoek schoppen op, maar opnieuw toonde Feyt zich de meerdere van de Eind hoven-aanval, die niet tot scoren kon komen. K'llem II, dat na 15 minuten profiteerde van een font in de Eind- hoven-verdediwne, die bleef staan voor vermeend buitenspel van De Jong, kon dat wel. 7eer beslist schud de echter de neutrale grensrechter het hoofd en Roomer's fluitsignaal bleef uit. Inmiddels was Pe Jon" al doorgelopen en met een bekeken soUot was het 10. Eindhoven kwam na de rust met een invaller voor Frans Tebak. het was Fevpn, d'e hem vervine, echter met qo de backnlaats, daar had men Vlemmmx gezet, die voor rust geen aanvalsleider bleek te gijn. Lomvers nam de mid-voorplaats in en Feyen einv rechtsbuiten spelen. Fn ook nu weer een aanvaljerd Findho- ven, dat de Willem TI-verdediging te- de nvnr drukte. Onder aanvog, ring van Van Loon ert opnieuw door schitterend werk van Feyt weerston den de Tilburgers deze druk. die vaak zo zwaar werd, dat doelpunten wel moesten komen. Maar weer was er geen schutter, die de kogels door Jo floolorror, U-oqc-or, tQen Bacx drie minuten voor tijd Frans v, Tuyl aanviel, die de bal iets te lanc bij zioh had gehouden, leverde dit bovenvermeld succes op waardoor de Willem Il'ers in het bezit kwamen van een z.eer geflateerde 20 over-

Leidse Courant | 1955 | | pagina 6