3o,Sj2\Kx^c^\\/i^i^ i -I Moskou toonde uitgebreide luchtmacht 't Nieuwste: 'n klapwiekend zweefvliegtuig Uit Indonesië gewezen Havenstaking in Engeland begint te verlopen Stakingsrecord Ontsnappend chloorgas Katholieken-betoging te Luik geslaagd Koningin maakte praatje met Sabor 4 MAANDAG 4 JULI 1955 ff £^k ff ff 9 f - «L« 46ste JAARGANG No. 13540 X de lucht Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. KATHOUEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN j Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. BUREAUX: PAPENGRACHT 32 j-•? Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f2.15 p. mnd, f6.40 p. kwart. Franco p. p. f6.80. - Advertenties: 15 et. p. m.m. Telefoontjes ƒ1.50 ö^itimiltllche gedichten, (tij, de uoalbeleiding u-aal Qenèoe Straalvliegtuigen voor passagiersvervoer Meer dan 400 vliegtuigen, waarbij als verrassing een straal-passagiers- toestel in de geest van de Britse „Cornet" en de Amerikaanse „Boeing", intercontinentale bommenwerpers en nieuwe, uiterste snelle jachtvliegtui gen, dreunden gisteren, de „dag van de Rode Luchtmacht", over Moskou. Maar het meeste applaus trok het zweefvliegtuig met klapperende vleu gels, dat door een ander vliegtuig werd getrokken en vervolgens losgelaten. Eerst ging het gewoon omhoog, toen begon het als een reusachtige adelaar met de vleugels te klappen. DE „KOSJOEK" De commentator van radio-Moskou noemde het „het eerste zweefvlieg tuig ter wereld met klapwiekende vleugels". Met een dergelijk toestel kan een vlieger hoger stijgen. Het heeft „ook een grotere stabiliteit", aldus de commentator. Als naam van het toestel werd' „Kosjoek" gegeven. Tijdens de demonstraties gaven de straalvliegtuigen staaltjes van acro batiek weg; men zag nieuwe typen Volgens de Semarangse correspon dent van Pia zijn negen mensen, van wie de meesten Nederlanders zijn, uitgewezen, omdat zij gevaarlijk wor den geacht voor de binnenlandse vei ligheid van Indonesië. Voor vier an deren zal uitwijzing nog volgen. Hun indentiteit werd niet onthuld, doch zij behoren tot het personeel van bui tenlandse ondermeningen op Midden- Java. Volgens enkele in Djakarta ver schijnende dagbladen zijn twee Ne derlanders, de heren K. L. en F., die werkzaam zijn bij een firma in Dja karta, gearresteerd op beschuldiging van het houden van een illegale bank en van het op illegale wijze overma ken van gelden naar Nederland. Het zou gaan om een bedrag van ander half millioen roepiah, waarvan 1.4 millioen door de politie zou zijn ach terhaald. Stuivertje-verwisselen in Hongarije Volgens geruchten die in Boedapest hardnekig blijven circuleren, is de Hongaarse minister-president Hége- dues ontslagen. Algemeen verwacht men belangrijke wijzigingen in de sa menstelling van de Hongaarse rege ring. IHegedues zou reeds in het begin van de vorige maand ontslagen zijn. Ernoe Geroe, de vice-premier, zou zijn plaats gaan innemen. Hegedues is pas in April in functie getreden, toen premier Imre Nagy werd gedwongen af te treden en ook zijn partij functies moest opgeven. Zijn naam komt niet meer in de kranten voor het gerucht wil dat hij in de ge vangenis zit in Hongarije of zelfs in de Sowjetunie. hefschroefvliegtuigen voor troepen vervoer en honderden parachutisten sprongen op 100 meter hoogte uit hun transportvliegtuigen In de regeringsloge zaten de eerste secretaris van de communistische partij Nikita Chroetsjef premier Ni kolai Boelganin en zijn voorganger Georgi Malenkof. Als gasten waren de opperbevelhebbers van de Joego slavische en Indiase luchtmachten aanwezig. Volgens Westelijke waarnemers waren buiten het straal-passagiers- vliegtuig, dat volgens radio-Moskou waarschijnlijk de Iljoetsjin 20 zal worden gedoopt, de opvallendste vliegtuigen: 1. Vijftig jagers met dubbele straal motor en naaldvormige neus, yvoor alle weersomstandigheden, met ra dar-uitrusting. Naar het aantal te oordelen zijn ze in massa-productie. 2. Vier helicopters met dubbele rotor, die 50 militairen kunnen ver voeren, en die deelnamen aan een gevechtsoefening, gesteund door 36 kleinere helicopters. 3. Acht en veertig jagers met één straalmotor. Gemeend werd, dat die vergeleken konden worden met de Amerikaanse F-100 Supersabre en de Franse Super-Mystère. Geloofd wordt, dat deze beide toestellen bij horizon tale vlucht supersonische snelheden kunnen bereiken. Eerst orde scheppen in de chaos In Liverpool hebben ongeveer ze venduizend arbeiders gestemd voor hervatting van het werk en daarmee is de actie van de leiders van de sta king, die nu al zes weken lang de Britse havens verlamt, feitelijk ineen gestort. Men verwacht, dat vandaag voor het eerst sinds lang weer in alle havens gewoon zou worden gewerkt. .Er is werk genoeg aan de winkel Men zal moeten beginnen inet het opruimen van de chaos die in die zes weken is ontstaan. Honderden sche pen liggen te wachten om gelost of geladen te worden en voordat die ge holpen zijn, zullen er vele dagen moe ten verlopen. De buitenlandse han del van Groot-Britannië heeft grote schade geleden en het aanzien van de Britse havens in he buitenland is ernstig geschaad, vooral omdat dit de tweede grote havenstaking was in be trekkelijk weinig tijd. De havenarbeiders in het Noorden waren het onverzettelijkst in dit con flict. Zij hebben zelfs een groot deel van hun Londense kameraden ervan weerhouden weer aan het werk te gaan. Ook de arbeiders in de haven van Huil zouden vandaag aan het werk gaan. In Manchester kon gis teren overdag geen beslissing wor- Ongeveer 46.000 Indiase textielar beiders hebben Zondag een nieuw record gevestigd in de geschiedenis van de Indiase vakbeweging. Zondag staakten zij voor de 63ste achtereenvolgende dag en braken daarmee het vroegere record van 62 dagen van een staking van arbeiders in een textielfabriek te Bombay. den genomen over het al of niet her vatten van het werk omdat er niet •genoeg arbeiders op de vergadering verschenen. Gisteravond echter viel ook daar het toesluit om het werk te hervatten. Er worden slechts twee voorwaar den verbonden aan de werkhervat ting: niemand mag het slachtoffer worden van het feit dat hij heeft ge staakt en niemand zal uit zijn vak bond worden gestoten wegens de sta king. Dit laatste is lijnrecht tegen de uitspraak van het scheidsgerecht in. Het eerste is de gewone voorwaarde aan het eind van een arbeidsconflict in Engeland. Twee-en-zestig inwoners van Bad Hersfeld in Hessen hebben Zaterdag vergiftiging opgelopen door chloorgas, dat uit een tankwagen, waarin het onder hoge druk was samengeperst, ontsnapte. In vijftien gevallen is de vergiftiging levensgevaarlijk. Men was bezig de inhoud van de tankwagon naar een gashouder over te brengen, toen de verbinding tus- ten wagon en houder brak, doordat een locomotief de wagon voortijdig wegtrok. De bevolking van het nabijgelegen Widdershausen moest het dorp ge durende drie uur verlaten. OVERSTROMINGEN IN JAPAN Zestien personen worden vermist tengevolge van overstromingen van de rivier de Nikappoe op het Japanse eiland Hokkaido. De rivier trad bui ten haar oevers door de zware regen val in de nacht van Zondag op Maan dag. Dertig mensen zijn door het water geïsoleerd, terwijl een veertigtal hui zen in het water staat. In totaal wer den ©00 personen geëvacueerd. ïïlealauia JAjang Kal Xljek all tali aaoA Haal echtgenoot Naast alle taken, die mevrouw Tsjang Kai Ssjek, de echtgenote van de leider van de Chinese Nationalisten op het eiland Formosa, als huisvrouw reeds heeft, vervult zij ook nog de functie van tolk voor haar man de beroemde generalissimo.... Op deze foto, gemaakt te Taipeh op Formosa, waaróp Tsjang zelf vriendelijk staat te glimlachen, vertaalt zijn vrouw (rechts) voor 170 leden van een delegatie van de Vereniging voor Morele Herbewapening, een toespraak van haar man in het Engels. De groep, welke door de generaal en zijn vrouw voor een „tea-party" werd ontvangen, bracht vier dagen op Formosa door alvorens een bezoek te brengen aan enige Zuidoost-Aziatische landen. President Eisenhower van de V.S. staat hier temidden van hoofden van missies van 20 Amerikaanse republie ken met wie hij besprekingen voerde over de gemeenschappelijke belangen welke deze, en ook de V.S., hebben bij de resultaten van de komende conferentie der Grote Vier in Genève. Op de trappen van het Witte Huis in Washington zien we hier bijeen: v.l.n.r. voorste rij: de ambassadeurs, Jacques Leger van Haiti, Hipolito J. Paz van Argentinië, Guillermo-Sevilla Sagasa van Nigaragua, president Eisenhouwer, Fernando Benoke- meyer van Peru, Victor Andrade van Bolivia, Cesar Gonzalez van Venezuela, José R. Chiriboga van Ecuador, tweede rij v.l.n.r.: Joao Carlos Muniz van Brazilië, Guiilermo Enrisco Velloso van Paraguay, José Luis Cruz- Salazar van Guatamala, J. J. Valarino van Panama, José A. Mora van Uruguay, Miguel A. Campa van Cuba, Manuel Tello van Mexico, derde rij v.Ln.r.: Horacio Suarez, zaakgelastigde van Chili, Joaquin Salazar van de Dominicaanse Republiek, Hector David Castro, van El Salvador, Carlos Izaguirre van Honduras, Luis F. Jiminez, handelsattaché van Costa Rica, Eduardo Zuleta-Angel van Columbia, achterste rij v.l.n.r.: Harold Stassen, hoofd van het Amerikaanse F.O.A., staatssecretaris John Foster Dulles en onder-staatssecr. Herbert Hoover Jr. Geen incidenten Zaterdagmiddag tegen 5 uur is te Luik de grote betoging gehouden te gen de „onderwijswetten van minis ter Collard", welke belegd was door het Comité voor Vrijheid en Demo cratie en welke aanvankelijk in een bloedige betoging dreigde te zullen ontaarden. Dank zij de overeenkomst welke tijdig door de minister van bin nenlandse zaken, de heer Vermeyelen, was tot stand gebracht, is het een demonstratie vol waardigheid en ernst geworden, welke slechts hier en daar door onbeduidende tegenbetogingen of gejoel in dit hart van het Waalse socialisme is uitgelopen. Meer dan 15.000 personen, overwe gend afkomstig uit deze streken en slechts voor een zeer klein deel uit Vlaanderen, hebben eraan deel'geno men. Dit wordt als een groot succes be schouwd, aangezien het rode Luik voorheen nooit een Katholieke beto ging gekend heeft. De leiders van de betoging hebben allereerst voor het verzetsmonument een krans neerge legd. Het indrukwekkende van deze op- toch was dat geen muziek van fanfa res of van harmonieën weerklonk, doch slechts regelmatig elkaar afwis selende spreekkoren, die de regerings- politiek hekelden. Duizenden toeschouwers stonden langs de wegen en straten opgesteld en gaven meermalen hun sympathie met de manifestanten te kennen. Rond zeven uur in de avond werd op de Place Janson de slotmeeting gehouden. Argentijnse prelaten mogen terugkeren Naar Maandag te Genua is verno men heeft de Argentijnse regering toestemming verleend aan de Argen tijnse prelaten monseigneur La to en monseigneur Novoa, die drie weken geleden werden uitgewezen, om naar Argentinië terug te keren. De beide geestelijken begaven zich na hun uitwijzing door de regering van president Peron naar Rome, waar zij sindsdien als gasten van de 1 Paus verblijf hebben gehouden in het Latijns-Amerikaanse college. Korreltje Wees van uw daden de meester en niet de slaaf. Hoogwaterstanden Te Katwijk en Noordwijk is het op de volgende uren hoog water 5 Juli v.m. 3.25; n.m. 16. Het weer in Europa STOCKHOLM half bewolkt OSLO mist 2 KOPENHAGEN geheel bewolkt AMSTERDAM zwaar bewoklt I j LONDEN onbewolkt LUXEMBURG regen 2 PA'RIJS regen 1 BORDEAUX licht bewolkt 2 GRENOBLE NICE GENEVE ZURICH LOCARNO l BERLIJN FRANKFORT MUNCHEN WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO zwaar bewolkt onbewolkt I regenbui regenbui 2 licht bewolkt I regen 1 zwaar bewolkt 1 zwaar bewolkt 2 regen zwaar bewolkt 2 licht bewolkt 2 half bewolkt 2 HOE wordt het weer? (Geldig van Maanaagavond tot i Dinsdagavond. Opgemaakt te 10 X uur). KOEL WEER j Wisselende bewolking met plaatselijk enkele buien. Matige, tijdelijke krachtige wind tussen J West en Noordwest Koel weer. 5 Juli zon op 4.28, onder 21.04; maan op 21.06, onder 4.41. 6 uur 28 min. volle maan. De robot Sabor bood koningin Juliana Zaterdag, na de opening van de jubileumtentoonstelling in Hoofddorp, ter gelegenheid van het eeuwfeest van de Haarlemmermeer, een bouquet anjers aan. De koningin drukte Sabor hartelijk de hand en tot verbazing van allen voerde de koningin een gesprek met de robot. Nadat Sabor het een en ander over zijn afkomst had verteld, beantwoordde hy vlot alle vragen die de vorstin hem stelde.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1