PITTIG De onderhoudsplicht vormt geen nieuw wetselement, doch werkt aanvullend en vol Met taate a&ihaat aan Jlnikke&eeti Ongegronde klachten zullen geld gaan kosten VAN NELLE Prof. Van Bemmelen pleitte voor de voorwaardelijke veroordeling Varkentje won stierengevecht VROUWEN f zonder") vrees MAANDAG 4 JULI 1955 DE LEIDSE COURANT DERDE BLAD - PAGINA 8 Regering antwoordt de Tweede Kamer Bij de nieuwe huurwet vertegen woordigen de bepalingen over de on derhoudsplicht een bijzonder omstre den en vrij ingewikkeld hoofdstuk, hetgeen dezer dagen reeds uit het door de Tweede Kamer uitgebrachte commissierapport bleek en hetgeen thans weer duidelijk naar voren komt in het antwoord, dat de rege ring op het commissierapport uitge geven heeft. Zonder beperkende bepalingen voorziet de regering, een onstuitbare stroom van klachten, die huurders zullen indienen over de toestand en het onderhoud van hun woningen. Daarom stelt de regering nogmaals met nadruk vast, dat de rechten en plichten van huurder en verhuurder elders in de wet al zeer duidelijk omschreven staan met daarbij de maatregelen, die genomen kunnen worden, wanneer een der partijen zich niet aan deze bepalingen houdt. Omdat echter gebleken is, dat in bepaalde gevallen de huidige bepa lingen niet doeltreffend geacht moe ten worden, heeft de regering de aan vullende bepalingen gemaakt, dat bij onvoldoende onderhoud van de zijde der verhuurders de 5 pet. huurver hoging ingetrokken kan worden, waarna echter de wettelijk omschre ven onderhoudsplicht onverminderd van kracht blijft. Uit bovenstaande blijkt, dat de ver huurder in ernstige mate in gebreke moet zijn, wil de huurprijs niet ver hoogd worden; in het algemeen ge steld moet de woning voldoen aan de eisen, die irfetandhouding en bewoon- Aetherklanken HILVERSUM I. 402 M. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. VPRO: 7.50 Dag opening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram 9.30 Voor de huisvrouw. 9.35 Water stand. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Gram. 11.15 Voor de huisvrouw. 11.30 Gram. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land en tuinb.meded. 12.35 Twee piano's. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Promenade ork. 13.55 Koersen. 14.00 Omr. ork. en solist. 15.00 „Zo zien zij ons", gesprek. 15.15 Pianore cital. 15.45 Gram. 16.30 Voor de jeugd 17.20 „De dierenwereld en wij", caus. 17.30 Mond-accordeontrio. 17.45 Lich te muz. 18.00 Nws. 18.15 Pianospel. 18.30 Lichte muz. 19.00 ..Paris vous parle". 19.05 Gram. 19.15 Dansmuz. 19.45 Toneelbeschouwing. 20.00 Nws. Act. 20.15 Gevar. progr, 21.15 Orgel en viool. 21.45 Disco-caus. 22.30 Cla- vecimbelduetten. 23.00 Nws. 23.15' New York calling. 23.20 Gram. 23.25 24.00 Idem. HILVERSUM II. 298 M. 27.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en liturg, kal. 8.00 Nws en weerbcr. 8.15 Gram. 9.00 Voor de vrouw. 9.40 „Lichtbaken", caus. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Gram. 11.50 „Als de ziele luistert", caus. 12.00 An gelus. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Gram. 12.55 Zon newijzer. 13.00 Nws. en Kath. nws. 13.20 Koorzang. 13.45 Gram. 14.00 Strijkkwartet. 14.50 Amus. muz. 15.10 Dansmuz. 15.30 ,,Bcn je zestig?" 16.00 Voor de zieken. 16.30 Zlekelilof. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Idem. 17.40 Koersen. 17.45 Regeringsuitz.: Neder land en de Wereld. 18*00 Voor de jeugd. 18.20 Tour de France. 18.30 Metropole órk. en solist. 19.00 Nws. 19.10 Lichte muz. 19.30 Avondgebed en liturg, kal. 19.45 Gram. 20.40 Act. 20.55 Gram. 21.00 „Uit het Boek der Boeken". 21.15 Kamerork. en solist. (In de pauze: Radio-bromfietscursus) 22.15 Zang en harp. 22.35 Orgelconc. 23.00 Nws. 23.15 Mannenkoor en Maastrichts Stedelijk ork. met soliste 23.30—24.00 Holland Festival 1955: Hongaars strljkkwart. baarheid stellen. Om ongemotiveerde klachten te voorkomen heeft de regering daarom bepaald, dat bij de klacht door de huurder een overigens laag be drag moet wórden gestort, dat niet gerestitueerd zal worden, wanneer de klacht ongegrond blijkt. Teneinde de nodige eenheid in be oordeling te krijgen, zullen binnen kort gedetailleerde normen uitgege ven worden. Het verlies van de 5 pet. huurver hoging voor de Verhuurder, is vol gens de regering tevens een aan wijzing, wat er te gebeuren staat bij eventuele komende huurverhogingen. TIJDSTIP OPHEFFING. Om ambtenarij te voorkomen, heeft de regering voorgesteld het oordeel over de onderhoudsplicht te leggen bij het gemeentebestuur, met dien verstande, dat deze taak in grote ge meenten overgedragen kan worden aan huurcommissies, Nadrukkelijk wijst de regering in haór antwoord erop, dat de verhuur der niet verplicht wordt om een be paald bedrag aan het onderhoud van zijn woning te besteden, slechts de toestand van de woning zal in ogen schouw genomen worden. In het algemeen stelt de regering, dat ontheffing van de 5 pet. huur verhoging aan de huurder gegeven zal worden met ingang van de da tum, waarop hij het verzoek tot die ontheffing ingediend heeft, uitzon dering hierop wordt echter mogelijk gemaakt. Noch de huurder, noch de verhuur der zijn enige bewijs verplicht; het opgeven Van aanwezige gebreken is voldoende om een onderzoek inge steld te krijgen. WONDERKIND ACHTER ORGEL. In de Lutherse kerk te Arnhem heeft de 11-jarige Florenz Christian Jenny uit Liestal (Zwitserland) Za terdagavond zijn eerste openbare or gelconcert in ons land gegeven. Voor. dit concert van deze muzikaal zeer begaafde jongen, die reeds op acht jarige leeftijd in het openbaar op trad, bestond zeer veel belangstelling. Het programma, dat hij in Arnhem vertolkte, bestond geheel uit werken van J. S. Bach, namelijk praeludium en fuga (e-moll), vier choralvor- spiele, de fantasie in g-dur, de fan tasie in c-moll, de sonatine uit de cantate no. 106 en het praeludium in c-moll. na-oorlogse woningen. In het algemeen zal de huurver hoging weer 'van kracht worden, wanneer de verhuurder ernstige po gingen in het werk stelt de woning in de vereiste toestand te brengen. De verklaring, dat een bepaalde woning niet meer in een bewoonbare toestand gebracht kan worden, waar door een speciale huurprijs bepaald wordt, blijft aan de regering voor behouden, omdat dit in feite een af wijking van een landelijke wet is; de verklaring zal echter slechts af gegeven worden op voorstel van de betrokken gemeente. De huurprijs van woningen, die met regeringssteun gebouwd zijn, is momenteel over het algemeen gelijk aan de huurprijs van de woningen, welke vóór 1940 gebouwd worden en deze zal dus ook met 5 pet. verhoogd worden. Als uitzonderingen hierop gelden de woningen, die gebouwd zijn krach tens de premie en bijdrageregeling ?953, welker huurprijs thans hoger ligt, dan die der vooroorlogse wo ningen. In het algemeen stelt de regering, dat verhoging mogelijk is, wanneer vergelijking met gelijkwaardige wo ningen voor de verhuurder ongunstig zou uitvallen. Ook in Nederland.... Dikke boeken en aangrijpende ver halen zijn reeds geschreven over het Amerikaanse negervraagstuk en de ergerlijke houding, die vele Amerika nen ten opzichte van hun zwarte landgenoten aannemen. Thans is weer eens gebleken, dat dit kwaad niet alleen in Amerika schuilt, maar dat ook Nederland niet vreemd is van rassendiscriminatie. Een Amsterdamse kamerverhuur der is kennelijk zo overtuigd van zijn eigen voortreffelijkheid, die voort spruit uit een blanke huidskleur, dat hij twee Amerikaanse zangeressen, die toevallig een donkere huidskleur hebben, met tegenzin op zijn kamers toelaat. De twee zangeressen treden op in een revue en voor haar was een flat gehuurd in Amsterdam-Wést vöór 250,per maand. De armoedig gemeubileerde flat wordt echter dooi' de verhuurder, die In Rhenen woont, kennelijk nog te goed voor de zangeressen geacht, want tegen de administrateur van de revue, die het huurcontract afgeslo ten heeft, heeft deze blanke held verklaard: „Ons blok kan geen nege rinnen hebben, wanneer gaat dat zwarte gespuis uit mijn. huis?" HALF ZWARE SHAG ZITTEN IN VRIJE TIJD" Meer mogelijkheden De Leidse hoogleraad, prof. mr. J. M. van Bemmelen, heeft Zaterdag op de algemene vergadering van het Nederlandse genootschap tot reclas sering te Arnhem een lans gebroken voor een mildere bestraffing van. per sonen, die met de politie in aanraking komen. De Leidse hoogleraar belichtte en kele facetten van(de voorwaardelijke veroordeling en achtte het wenselijk, dat dé rechter meer vrijheid zou worden gegeven om de opgelegde 6traf te combineren. Sinds 1917 is in Nederland de mo gelijkheid van een voorwaardelijke veroordeling aanwezig en dit heeft tot gevolg gêhad, dat ruim 50 pet. van de korte vrijheidsstraffen omge zet kon worden in voorwaardelijke vonnissen. Het resultaat is alleszins bevredigend, daar ongeveer 90 pet. van de voorwaardelijke straffen niet ten uitvoer worden gelegd, ómdat de veroordeelde zijn proeftijd onberis pelijk doorbrengt. Verhoging maximum. Prof. Van Bemmelen was echter van mening, dat de maximum gevan genisstraf, die in en geheel of ge deeltelijke voorwaardelijke straf om gezet zou. kunnen worden, verhoogd dient te worden. In dit verband wees de hoogleraar op het nadeel, dat schuilt in de moge lijkheid van gecombineerde straffen, daar sinds deze vorm van strafopleg ging in 1951 aanmerkelijk werd uit gebreid, het aantal gecombineerde straffen in zeer sterke mate is toe genomen. Wanneer déze mogelijk heid niet aanwezig ware geweest, zou de straf in verscheidene gevallen wel- MET PLAATJES VAN JOOP KOEVOETS Molokofje, onze zebra, Was geboren aan de Newa, Had communistische ideeën En daarmee was ik niet tevreên. Vandaar zijn koppen en zijn bijten En in zijn hok met alles smijten. Ik trachtte Molokof te remmen En zelfs dit nukkig beest te temmen. Helaas, dat is me nooit gelukt, Hij heeft mijn broek kapot gerukt, Mijn hemd kwam door de gaten heen, Daar stond ik arme knikkebeen. Toen heb ik het maar opgegeven En liet hem verder mokkend leven Hij bleef zijn hooi steeds nijdig kauwen En streek en strepen bleek-ie houwen. licht geheel voorwaardelijk zijn op gelegd. Gedeelde smart. Daarnaast ontwikkelde de hoogle raar de mogelijkheid om de straf „in eigen tijd" te laten uitzitten, zodat b.v. een veroordeelde tijdens zijn va- cantie, op vrije weekends e.d. zijn straf bij gedeelten zou kunnen vol doen, waardoor bijkomende gevolgen van de veroordeling verlies van werkkring, verlies van maatschap pelijk aanzien enz. voorkomen zouden kunnen worden. De aanwezigen, die practisch allen bij de strafpleging in Nederland be trokken zijn, toonden grote belang stelling en instemming voor de door prof. Van Bemmelen ontwikkelde ge dachten. pootsnoekjes in oude rijn uitgezet. Teneinde de snoekstand in de Oude Rijn weer wat op peil te brengen, zijn Vrijdag 1 Juli, tussen Scheepjes- kerk en Alphen, 19000 pootsnoekjes van 3—5 cm. lengte uitgezet. Deze snoekjes, uit Oostenrijk af komstig, waren per speciaal daarvoor ingerichte auto, vanwege de Organi satie tot Verbetering van de Binnen visserij, aangevoerd. Het Valt zo wordt teitmiriK ste naarstig beweerd voor een koe niet mee om een. haas te vöngen, maar dat haar echtge noot niet in staat zoü zijn een varken in zijn macht te krijgen, is een bijzonderheid, die de 3- jarige stamboekstier te Lunteren op tragische wijze ervaren heeft. Het beest stond Zaterdag rus tig aan een touw in de wei het leven te bespiegelen en zijn voedsel te verteren, toen een varken, dat met hem de wei deelde, te dicht bij hem in de buurt kwam. Het varken was een uit dé kluiten gewassen stamboekbeer en toen de stiér vond, dat het varken te dicht bij hem in de buurt kwam, wilde hij de in dringer met een gevoelige tik van zijn hoorns tot voorzichtig heid manen. Het varken nam de hem toe geworpen handschoen op en er ontstond èen compleet stieren gevecht op die Lunterse heide. Verwoed poogde de stier het varken op zijn hoorns te krij gen, maar het touw, waaraan het beest vastgebonden stond, was te kort en het varken te vlug. Met een listige aanval wist de beer tenslotte zijn vervaarlijke slagtanden de stier in de hals te zetten, waardoor de slagader werd beschadigd. Drie minuten later lag de stier stervend op de grond en zocht de overwinnaar ongeïnteres seerd zijn heil op een ander deeltje van de wei, gouden promotiefeest mr. dr. van der burgh. Het was gisteren 50 jaar geleden dat de heer mr. dr. J. P. C. van der Bungh uit Bussum te Leiden promo veerde op het proefschrift „Opmer kingen over des rechters toetsings bevoegdheid". Ter gelegenheid van dit jubileum, kwamen velen mr. dr. v. d. Burgh gelukwensen aanbieden. Onder hen bevonden zich dé minis ter van financiën de heer J. van de Kieft, die jaren met mr. dr. van der Burgh in de gemeenteraad van Bus- sum heeft gezeten. Door de senaat van de Leidse universiteit was een oorkonde gezonden. Vijftig jaar Maria heiligdom Heiloo In het diocesane Haarlemse Maria heiligdom „Onze Lieve Vrouw ter Nood" In Heiloo bij Alkmaar is gis teren op plechtige wijze het feit. dat vijftig jaar geleden de reeds uit de middeleeuwen stammende devotie tot Maria op deze plaats nieuw levett werd ingeblazen, herdacht. Het bezoek van pelgrims stijgt nóg steeds en beliep vorig jaar al een cijfer van 80.000. Mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem, droeg Zondagochtend een plechtige Hoogmis met predikatie op. Daarna werd in het klooster van dè „Zusters Juliaantjes" een receptie gehouden, waarop o.m. de burge meesters van Limmen en Héiloo en drs. W. A. van der Donk, lid van Ge deputeerde Staten van Noord-Hol land het stichtingsbestuur compli menteerden. In de middaguren spraken de dich ter Gabriël Smit en mej. Annie Zweers een declamatorium uit, dat door eerstgenoemde is geschreven. In de Bedevaartskerk droeg mgr. Huibers vervolgens voor ongeveer 2000 pelgrims een pontificaal lof op. Mgr. W. Nolet uit Amsterdam, voorzitter van het stichtingsbestuur, sprak over „Het ontstaan en de ont wikkeling van de Mariadevotie in dit heiligdom". Met een processie door het park wérden de plechtigheden besloten. 8-Jarig Meisje tijdens uitstapje verongelukt Op tragische wijze is Zaterdagmid dag het uitstapje van de Zondags school te Warnsveld bij Zutphen ge ëindigd met de dood van de 8-jarige Ria Zijlstra. De kinderen hadden een gehele middag op een buiten gespeeld en werden op vier platte boerenwagens naar huis gebracht. Bij Zutphen werden de vier wa gens ingehaald door een auto en toen een der paarden een stap zij waarts maakte, botst de auto tegen de voorste wagen aan. De wagenklep sprong open en het meisje, dat daar tegenaan geleund stond, viel tussen de wagen en de auto. Zij werd dooi de wielen van de aanhangwagen overreden en stierf op weg naar het ziekenhuis. Een 14-jarig- Duits meisje raókte gistermiddag tijdens het zwemmen in zee aan het Bloemendaalse strand t.e ver uit de kust. Een 50-jarige Duitse diacones, die haar achterna ging, maar de zwemkunst niet mach tig was geraakte eveneens in moei lijkheden. Beiden werden door de reddingsbrigade gered. door NELLY GRAF 29) „Wij zullen er goed aan doen hem te volgen, Ferd zei Chuck op ernstige toon. Nerine en Vannie gingen met hen in de auto mee. Isabel kwam met een groep gasten naar buiten. Zij had een aanval van hysterie. De motor liep en de propellors draaaide reeds oen zij de Myra Ann bereikten. Ken bevond zich in de coopit, terwijl Myra somber naar de machine staarde. Zij besefte volko men, dat Ken zijn zinnen had verlo ren; hij had teveel gedronken die avond èn de spot van zijnvrouw en van Stella over zijn liefde voor zijn trouwe machine had hem diep ge kwetst. De Myra Ann was echter niet meer luchtvaardig en in zijn opgewonden toestand zou Ken niet in staat zijn met het wrakke toestel juist te marioévreren. Daar moesten ongelukken van komen, tenzijhij iemand bij zich had die voor hèm kon denken. Als zijMisschien kon ze hem in de lucht kalmeren en tot dalen bewegen, voordat er erger dingen gebeurden. Ken stak zijn hoofd uit het raampje. „Vaarwel!", schreeuwde hij met scherpe stem boven hét gedonder van de motor uit. Zonder nog lang na te denken ren de Myra op het toestel tóe, sprong in de geopende deur en sloeg deze achter zich dicht. Binnen een minuut bevond zij zich in de cockpit bij Ken en riep zij de anderen toe: „Wij zullen alleen maar even rond- kruisen. Over ongeveer een uur zijn wij terug". Een andere auto was aangekomen; Isabel stapte er uit en terwijl zij naar het vliegtuig snelde riep zij: „Ken, ga niet. Je zult verongeluk ken. Ken, ik heb het zo niet bedoeld. Doe hem terug komen, Myra Weer stak Ken zijn hoofd uit het raampje. „Doe de kruidenierszaak mijn groeten", riep hij sarcastisch. „Ken, ik wil je een afscheidskus geven. Ik.als De woorden van Isabel gingen ver loren in het gebrul van het vliegtuig toen het over de uitlöopbaan taxiede en zich in de lucht verhief, terwijl de lichten spookachtig glinsterden. Lang nadat het geluid van de mo tor in verte was weggestorven stond Isabel nog steeds op dezelfde plaas, terwijl zij handenwringend riep: „Wat moet ik doen? Wat moet ik doen?" „Het schijnt, dat je het reeds hebt gedaan", antwoordde Ferd droog. „Ik geloof dat i'k nu naar huis za gaan". Stella naderde haar. „Ferd heeft gelijk. Kom mee". Zij leidde de snikkende Isabel te rug naar de wagen van Thurman de Crosse en zij vertrokken ogenblik kelijk. „Zullen we jullie naar huis bren gen?", zei Ferd op onderdrukte toon. „Chuck en ik zullen hier de wacht houden". „Mogen wij niet blijven?", smeekte Nerine. „Ik zal toch geen oog dicht kunnen doen omdat ik voortdurend aan die twee in de lucht zal denken". Alsje dat wenst, waarom niet?", gaf Ferd toe. Terwijl de uren voorbij krópen werd er weinig gesproken. Nerine huiverde en Ferd zocht een mantel en sloeg die om haar heen. Hij lei zijn arm om haar middel, maar fok hem ogenblikkelijk weer terug. Eens of twee keer klaagde Vannie: „Zij kruisen niet rond. Zij zijn ver trokken. Zij zullen nooit terugkeren". In haar angst scheurde Nerine haar zakdoek. De lljntoesellen kwamen op tijd bihnen, het ene om drie uur in de morgen en het andere om vijf uur. De grijze nanacht ging over in een rozenvingerige dageraad. In de verte hoorde zij een ander vliegtuig. In toe nemende spanning wachtte zij af. Maar het was een kleine blauwe ma chine die een bevallige landing maak te; niet hét goud en zilver van de eens zo trotse Myra Ann. „Wij kunnen misschien even goed gaan", zei hij op Ontmoedigde toon. Hij zag er ontdaan uit. „We vinden het allemaal verschrik kelijk Ferd", zei Nerine. Zij was er nu zeker van, dat hij van Myra Har- ley hield. ze voor de woning van de meisjes Niemand zei nog een woord voordat stilhielden. Dan zei Chuck tot Ferd: „Ik geloof, dat we beter een uur kunnen gaan slapen, een stukje eten en dan naar het vliegveld teruggaan. Als zij dan nog niet zijn teruggekeerd doen we er goed aan naar hen te gaan zoeken". Ferd knikte. „We zulen jullie spoedig komen opzoeken en direct telefoneren wan neer we enig nieuws ontvangen", zei hij tégen de meisjes. Ze reden weg. Dé twee meisjes haastte zich naar binnen, kleedde zich uit en gingen naar béd. „Ik ga vandaag niét werken. Waar schijnlijk krijg ik mijn ontslag. Maar ik móét slapen", geeuwde Vannie. „Ofschoon ik beter zou rusten ais ik maar wist of Ken en Myra in veilig heid waren". HOOFDSTUK XI. De klok op de kast wees negen uur toen Nerine wakker werd. Vannie was zich reeds vlug aan het kleden. „Ik moet het kantoor opbellen, dat ik vandaag niet kom", zei ze. „Tege lijkertijd zal ik Chuck kunnen spre ken". Maar zij was niet in staat Chuck te bereiken. „De telefoonjuffrouw zegt, dat hij al de gehele morgen op het vliegveld is. Dat betekent, dat Ken en Myra niet terug zijn". „Ik ga naar het vliegveld", ver klaarde Heriné. „Ik kan natuurlijk niets doen maar ik kan óok niet hier blijven zolang ik niet weet wat ér is gebeurd". Er heerste op het vliegveld een ge spannen sfeer toen Nerine daar aan kwam. Het nieuws over Ken en Myra had zich snel verspreid. Iedereen had het er over. Grace Guffy, de stewar dess met wie Nerine haar eerste vlucht had gemaakt, zat aan het bu reau van Myra. Na tevergeefs naar Ferd te hebben uitgezien vroeg Nerine naar hem, aan het meisje op het inlichtingenbureau. „Hij en Chuc'k Appleby zijn in de radiotoren om last te geven naar een vermist vliegtuig te zoeken", zei het meisje haar. Nerine trof er Ferd aan. „Zou je niet naar huis gaan en wat rust nemen?", vroeg zij. „Ik zal hier bijven en je het direct laten weten als er iets nieuws te vermel den is". „Ik heb geen rust nodig", antwoord de hij kortaf. „Ik zal proberen een aantal vliegtuigen op onderzoek te doen uitgaan. Ik vermoed dat zij in de Sierra Nevada gezocht zullen moe ten worden". (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1955 | | pagina 10