T.H. in Eindhoven kost 61,5 millioen Belg ie cn onze tomaten 't Amsterdamse Centraal station kwam dichter bij restauratie Minister remde A.N.W.B. verhoogde capaciteit en betreurt trage wegenaanleg Vrijstelling dienstplicht voor onderwijzers beperkt Nieuwe auto onbeheerd! ZATERDAG 2 JULI 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 RO11 7 A r TÏFN! onderwUs zal een gemeenschappelijk w £-jrv. u x I orgaan worden voor de beide hoge scholen. De leiding van de zaken moet in handen liggen van het cura JAAR DUREN De regering vindt het noodzakelijk, dat zo spoedig mogelijk tot oprich ting van een tweede technische hoge school wordt overgegaan. Deze school zal in Eindhoven komen. Binnenkort kan hierover een wetsontwerp wor den verwacht. Dit deelt de minister van Onder wijs mee bij het verschijnen van het rapport, dat de commissie tot voor bereiding van de tweede technische hogeschool heeft uitgebracht. Het rapport bestaat in hoofdzaak uit een voorontwerp van wet met toelichting. De school zal gelijkwaardig zijn aan die van Delft. De candidaat-in- genieurs van Delft kunnen afstude ren te Eindhoven en omgekeerd. In Eindhoven wil men uitsluitend met eerstejaarsstudenten beginnen. In de eerste twee studiejaren zul len zich, naar verwacht wordt, tus sen de 70 en 100 studenten per jaar laten inschrijven. In 1965 zal het aantal studenten tot ongeveer dui zend zijn gestegen. De Eindhovense school zal de afdelingen werktuig bouwkunde, electro-techniek en scheikunde krijgen. Instelling van raad. De commissie zelf ziet als haar voornaamste voorstellen: de instel ling van een raad voor het technisch hoger onderwijs; de toekenning van rechtspersoonlijkheid aan de techni sche hogescholen te Delft en Eind hoven; een nieuwe bestuursvorm voor de technische hogescholen. De raad voor het technisch hoger Tweede Kamer In de gistermiddag gehouden ver gadering van de Tweede Kamer gepresideerd door de tweede voor zitter, de heer Van Sleen heeft de heer HAKEN (C.P.N.) aan de minis ter van landbouw, visserij en voed selvoorziening de volgende vragen gesteld: 1. Is het juist, dat de Belgische regering met ingang van 13 Juni 1.1. de invoer van Nederlandse tomaten heeft verboden, ondanks het feit, dat deze tomaten niet beneden de tussen Nederland en België overeengeko men minimumprijs werden inge voerd? 2. Indien bovenstaande VTaag be vestigend wordt beantwoord, wat denkt de minister dan te doen om de Nederlandse land- en tuinbouw nu en in de toekomst tegen dergelijke discriminerende maatregelen van, Belgische zijde te beschermen? Minister MANSHOLT merkt op, dat reeds enkele jaren minimumprij- zijn zijn vastgesteld met bepaling, dat als de prijs daalt onder dat mi nimum, een der drie Beneluxlanden de invoer kan stopzetten. De minimumprijzen zijn voor 1955 verlaagd, al zijn ze naar sprekers me ning nog te hooga De Belgische mi nister sloot 13 Juni de grens voor de tomaten, omdat de prijs gedaald was tot onder de Belgische prijs. Te gen de gevolgde procedure is gepro testeerd, omdat er geen overleg was gepleegd. 18 Juni waren de prijzen weer gestegen en toen is geweigerd de grens open te stellen. Op 24 Juni stelde de Belgische regering voor de grens 1 Juli te openen, doch de mi nimum prijs zou moeten zijn 15 fran ken i.p.v. 13 franken. Onder protest is Nederland daarmede accoord ge gaan. Op 30 Juni is de grens ge opend. De Nederlandse regering meent, dat er reden is voor een ern stig protest, dat behandeld zal wor den op de eerstvolgende vergadering van het Benelux-ministers-comité. De heer HAKEN (C.P.N.) vraagt welke zekerheid men heeft, dat dit geval zich niet zal herhalen, even tueel met andere producten. De heer VAN DER PLOEG (K.V. P.) vraagt of het protest ook inhoudt bezwaar tegen verhoging van de minimumprijs. De minister verklaart o.a., dat de bijeenkomst van 't ministercomité o.m. ten doel heeft de verlangde zekerheid te krijgen. Niet alleen is tegen de procedure geprotesteerd, maar ook is bezwaar gemaakt tegen de eenzijdige verhoging. Sanering van de zeevisserij. De Tweede Kamer heeft gistermid dag een aanvang gemaakt met de be raadslaging over de nota, houdende maatregelen tot sanering van de zee visserij, welke de regering op 1 April 1954 heeft ingediend. Voor de overwe gingen der regering is uitgangspunt geweest het rapport, dat in Mei 1952 door de commissie-sanering zeevis serij, de zogenaamde commissie-Tin- bergen, aan de minister van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening is uitgebracht. De regering is blijkens haar nota van oordeel, dat de Nederlandse vis- servloot in de kamende jaren zal die nen te worden gesaneerd. De zoge naamde „verre visserij" d.i. de visserij in de Noordatlantische wate ren wordt bij wijze van proefne ming bevorderd door een prijsgaran tie en door een tegemoetkoming in een deel det exploitatiekosten. Wil de visconservenindustrie haar positie op de exportmarkt behouden, dan zal zij moeten kunnen concurreren met prijs en kwaliteit, dit vereist voortdu rende verbetering van de outillage. torium en de senaat. Het curatorium is met het toezicht belast. De presi dent-curator en de rector magnificus behartigen de dagelijkse gang van zaken in gemeenschappelijk overleg. Angel-Saksisch systeem. Uitvoerig gaat het rapport in op de vorm van de opleiding. Bij wijze van proef zal het onderwijs geba seerd zijn op de beginselen van het Angelsaksische systeem met behoud van de Nederlandse tradities. De studenten moeten naast de tech nische vakken sociologie of wijsbe geerte als keuzevakken nemen. De studieduur dient zoveel moge lijk te worden beperkt. Daarom moet het aantal studenten met onvoldoen de begaafdheid zo kléin mogelijk zijn. Er moet een academische gemeen schap worden gesticht, die de ge zondheid, de voeding, de sportbe oefening en de huisvesting zal be hartigen. Terrein beschikbaar. In het centrum van Eindhoven is voor de school een teiTein beschik baar van veertig hectare. Daar kun nen geleidelijk de nodige gebouwen worden opgetrokken. De commissie rekent, dat in 1959 of 1960 de colleges kunnen beginnen Als er echter voorlopig gebruik wordt gemaakt van het Don Bosco- huis, dat eveneens in het centrum van Eindhoven ligt, kan het onder wijs over 1 a \y2 jaar beginnen, na dat tot de stichting is besloten. De eerste vijf jaar worden de kos ten voor investeringen geschat op 34 millioen. De daaropvolgende vijf jaar moet er nog eens 27 mil lioen worden geïnvesteerd, zodat de totale investeringen ongeveer S 62 millioen zijn. S.E.R.-BENOEMINGEN De minister voor PBO heeft, over- wet op de bedrijfsorganisatie, aan de S.E.R. verzocht voor 1 November a.s. advies uit te brengen inzake de vraag, welke organisaties van onder nemers en van werknemers voor de komende zittingsperiode zouden kun nen worden aangewezen voor het doen van benoemingen van leden en plaatsvervangende leden van de raad, alsmede omtrent het aantal leden en plaatsvervangende leden, dat elk dezer organisaties zou kunnen be noemen. Het ligt in de bedoeling het aantal leden van de raad op vijf en veertig te handhaven en van dit aan tal wederom vijftien leden aan de Kroon ter benoeming voor te dragen. DE LONEN IN DE LANDBOUW. Het is gewenst, dat de lonen in de landbouw zich aanpassen bij de lo nen in de industrie. Dit betoogde ir H. Dijkstra van het Landbouw Eco nomisch Instituut op de vierde dag van de Nederlandse Landbouwweek te Wageningen. Een aanzienlijke loonsverhoging in de landbouw is noodzakelijk en in feite stijgen de lonen al. Dit komt echter nog maar alleen tot uiting, aldus ir Dijkstra, in het betalen van zwarte lonen. Zwarte landbouwlonen worden vooral in het Westen en Zuidwesten van Nederland betaald. In gebieden waar geen zwart loon wordt gege ven, zal op den duur een zeer grote schaarste aan arbeidskrachten ont staan. De arbeider in de landbouw, die op enkele uren werk per dag niet kijkt, verdient nauwelijks zoveel als de meest ongeschoolde handlanger in het hoogovenbedrijf. De heer A. Tilanus van de Stich ting Gelderland voor Maatschappe lijk werk, sprekend over de hulp aan het platteland bij zijn ontsluiting, haalde een merkwaardig voorbeeld aan, hoe scheef de verhouding stad- platteland ligt. Den Haag met rond een half millioen inwoners, krijgt 250 duizend gulden voor leeszalen en bi bliotheken. Het platteland van Gel derland met eenzelfde aantal bewo ners, krijgt maar 50 duizend gulden. Dagelijkse passage van 200.000 reizigers Volgend jaar klaar De honderdduizend reizigers, die dagelijks de hal van het Amsterdam se Centraal station binnenstromen een evengroot aantal verlaat iedere dag het gebouw weer (tussen 5 en 6 uur vertrekken in de richting Haar lem ruim 12000 personen) zullen van heden af bij hun entree van het station een aanmerkelijke verbete ring kunnen constateren. Deze verbetering is de kroon op het werk van de op 1 Januari 1954 aan gevangen tweede phase van de in dit station aan te brengen vernieuwin gen. De algehele restauratie hoopt men bij de aanvang ven de zomer dienst van het volgend jaar voltooid te hebben. Tunnel 23 Juli open. Vandaag werd de nieuwe toegangs controle, die in de as van de tun nel naar de perrons is gelegen op de plaats van het oude en thans ge sloopte plaatskaartenkantoor, in ge bruik genomen. Aan beide zijden van de nieuwe doorgang „naar de treinen" bevinden zich rechts drie kaartjesloketten; de tijdelijke loketten links in de hal blij ven nog enige tijd in gebruik. Midden in de hal bevindt zich de trapopgang van de tunnel naar bui ten; men verwacht deze voetgangers tunnel tegen 23 Juli te openen. V.V.V.-kantoor. Het op de rotonde van de tunnel in aanbouw zijnde kantoor voor de V.V.V. is waarschijnlijk 3 Septem ber gereed. Het dient dan hoofdza kelijk om buitenlanders aan de hin derlijke practijken van runners (mensen, die reclame maken voor een speciaal hotel) te onttrekken. In de hal is ter hoogte van het eerste perron als verlengstuk van de z.g. „stille wachtkamer" vroe ger leende deze vachtkamer zich goed voor het ongehinderd voeren van vertrouwelijke gesprekken een vloer in de hal gebouwd, waarop een open terras zal komen met zicht op het drukke reizigersverkeer in de hal. Aan de andere zijde in de hal wordt op gelijke hoogte een vergaderzaal gebouwd, plaats biedend aan 120 per sonen. Eind volgende week zijn tevens de loketten voor het buitenland gereed. In het nieuwe inlichtingenbureau was het terstond na de opening reeds j bijzonder druk. Minder grote gebouwen Een jaar geleden is de minister van wederopbouw en volkshuisves ting overgegaan tot afremming van de uitvoer van minder belangrijke grote bouwwerken. Hij probeerde de spanningen op de arbeidsmarkt te verminderen en de woningbouw, als mede de bouw voor industriële doel einden, ongehinderd voortgang te doen vinden. De totale hoeveelheid aan uitge stelde werken heeft thans in geld uitgedrukt een omvang van rond 178 millioen bereikt, zo deelt het minis terie van wederopbouw en volkshuis vesting mede. In het bouwprogram ma 1955 neemt de woningbouw 60 pet en de industriebouw 13 pet van het totale volumen, geraamd voor nieuw bouw, herbouw en uitbreiding van gebouwen in beslag. Van de aange houden aanvragen hebben er 27 be trekking op overheidsgebouwen, waaronder 11 raadhuizen, 2 provin ciehuizen, 2 politiebureaux, 5 brand weergarages, 3 gebouwen voor ge meentewerken. Deze 27 overheidsge bouwen omvatten tezamen een bouw som van 36 millioen. In de sector overige bijzondere gebouwen zijn 46 aanvragen met een bouwsom van in totaal 28 millioen aangehouden. Daaronder zijn 5 bioscopen, 1 con certgebouw, 3 schouwburgen en l cultureel centrum. 33 aangehouden aanvragen hebben betrekking op bouw en uitbreiding van ziekenhui zen (totaal 34 millioen), 12 op zwembaden 5.5 millioen). Voorts verwacht men nog 47 aanvragen van scholen 27 millioen) op rijksgoed keuring. R.K, detailhandelschool per 1 Sept. te Eindhoven In Eindhoven is de eerste R.K. vormingsschool voor de detailhandel gesticht, welke op 1 September ge opend zal worden; zij wordt voorlo pig provisorisch ingericht, doch het gemeentebestuur heeft de grond reeds bepaald, waarop een nieuw gebouw zal worden opgetrokken. Door de keuze van de vakken en door de wijze waarop de lessen wor den gegeven, zal worden getracht de leerlingen, die de zes klassen der lagere school hebben doorlopen, een zo goed mogelijke vorming op breed terrein mee te geven en in een tijds verloop van drie jaren practisch en theoretisch te bekwamen voor een functie in de detailhandel. Daar de school voldoet aan de bepalingen der nijverheidsonder wijs wet zal het rijk voor 70 procent en de gemeente Eind hoven voor dertig procent in de fi nanciering subsidiëren. GRAFISCHE C.A.O. VERLENGD Reeds enige keren moest worden bekendgemaakt, dat, gezien de lopen de onderhandeingen over de ver nieuwing van de technische C.A.O. voor het grafische bedrijf, het con tract dat op 7 Mei jl. afliep, moest worden verlengd. De onderhandelaars zijn inmiddels reeds geheel met el kaar tot overeenstemming gekomen. De voornaamste punten zijn in de maand Mei aan de Stichting van de Arbeid en het college van rijksbemid delaars voorgelegd. Tot nu toe zijn verschillende besprekingen met beide instanties gevoerd, doch deze bespre kingen hebben nog niet tot een resul taat geleid. Aangezien het overleg met de stichting en het college nog gaande is hebben de partijen besloten de C.A.O. opnieuw met een week, dus tot en met 9 Juli a.s. te verlengen. Over 10 jaren Bouwers vragen gelijke mogelijkheden Naar aanleiding van de beschik king van de minister van wederop bouw en Volkshuisvesting inzake de verhoging van de bijdragen voor wo- ningwetbouw, heeft het bestuur van de Nederlandse Bond van Bouwon dernemers het noodzakelijk geacht, een verklaring af te leggen: 1. De subsidiëring van de woning bouw dient op zodanige wijze te geschieden, dat de bouw van een voudige woningen uit het oogpunt van rendabiliteit mogelijk wordt, zowel in de grote steden als in de kleinere plaatsen. 2. Een zodanige regeling dient het mogelijk te maken, da huurwonin gen zowel voor de arbeiders als voor de middengroepen door de pariculiere bouwondernemer kun nen worden gebouwd. 3. Een gelijke subsidieregeling dient te gelden voor èn door particuliere bouwondernemers èn door ge-# meenten en woningbouwvereni gingen te bouwen woningen. Uit dien hoofde is de eerder genoem de maatregel onjuist te achten en in strijd met het principe van ge lijkberechtiging. 4. Onverkorte uitvoering dient te worden gegeven aan het streven van de minister van wederopbouw en volkshuisvesting om te komen tot een voor allen gelijke subsi dieregeling voor de woningbouw. 5. Indien dit laatste niet op korte termijn in algemene zin zou kun nen worden verwezenlijkt, geeft het bestuur van de Nederlandse Bond van Bouwondernemers in overweging, zulks toch in ieder geval te doen voor woningen, wel ke bestemd zijn om te worden verhuurd. In het jaarverslag van de A.N.W.B. over 1954 kan men lezen, dat de we genwacht van deze 300.000 leden tel lende organisatie ruim 90.000 maal hulp aan pechvogels op de weg ver leende onder wie 3600 buitenlanders. De bond plaatste 310 nieuwe weg wijzers, waarmede het aantal de 5000 nadert. Het aantal richtingborden groeide met 166 tot boven de 1500 en het aantal voorrichtingsborden met 78 tot 534. Wandelaars en fiet sers kunnen thans meer dan 2500 pad destoelen raadplegen. Duizenden borden en wegwijzers werden ver nieuwd en dikwijls van lichtgevende verf of verlichtingsarmaturen voor- In het verslag wordt opnieuw com mentaar geleverd op de ongevallen statistiek, waarbij critiek wordt ge-, leverd op het tempo, waarmee brood- noodzakelijke verkeersvoorzieningen getroffen worden. De bond maakt zich ernstig ongerust over de te lang zame en te geringe wegenbouw, hoe wel men de moeilijkheden der Wa terstaten met de personeelsvoorzie ningen wel onderkent. Belasting en brommers Nogmaals wordt er op gewezen, dat het rijk in 1955 slechts 42 percent van 284 millioen guldens gewone verkeersbelastingen ten behoeve van de wegenaanleg en vexkeersvoorzie- ningen zal besteden; dit is een ver betering op 1954 toen van de 265 millioen er 95 millioen of plm. 29 percent werden besteed aan wegen bouw. Gewezen wordt o.m. op het gevaar der bromfietsen, die per 1000 per jaar meer dan 25 ongelukken veroorza ken; geschat wordt, dat het aantal brommers dit jaar de 450.000 zal overschrijden. De technische afdeling van de A.N.W.B. heeft in 1954 8.177 advie zen gegeven tegen 6500 in 1953; het trapt. werk van de juridische afdeling is sterk toegenomen. Noodzakelijke voorziening. Ten behoeve van het internationale verkeer gaf de A.N.W.B. in 1954 aan carnets, jaartriptieken, maandtriptie- ken, internationale rij- en andere be wijzen 294.067 stuks af tegen 209.418 in het jaar daarvoor. De voorzitter wees in zijn jaarrede op de enorme drukte, die tijdens de Pinksterdagen op de wegen heerste. Deze gaf een goed beeld van de situa tie die er over enige jaren dagelijks zal zijn. Blijkens verkeerstelling is de verkeersintensiteit jaarlijks stij gende met 10 tot 12 procent; binnen 10 jaar kan het verkeer in vergelij king tot het tegenwoordige verdub beld zijn. Honderden kilometers weg moeten vervangen worden; daarmee spaart men dikwijls prachtige streek- en toeristische wegen, die thans door lapwerk en tijdelijke voorzieningen aLs fraai landschappelijk aspect drei gen te verdwijnen. De veiligheid op de overbelaste wegen komt boven dien ernstig in het gedrang en ver keersvoorzieningen in de vorm van rond- en parallelweg zijn naast nieuwe autowegen nodig. Jongens bestalen Haagse chaffeurs De politie heeft twee scholieren van 13 en 14 jaar aangehouden, die aan het eindpunt van een autobuslijn in 's Gravenhage van de afwezigheid van de buschauffeur gebruik maak ten om geld uit diens tas te halen. Zij hebben dit verschillende keren ge daan, waarbij zij in totaal 40 heb ben buitgemaakt. Een waker, die de jongens bij de autobus bezig zag, kon een signalement aan de buschauffeurs verstrekken, die toen zeer op hun hoede waren. De knapen zijn dan ook door een chauffeur op heterdaad be- Ofschoon de grote behoefte aan personeel voor de strijdkrachten en in het bijzonder de behoefte aan per sonen, geschikt voor het volgen van de kaderopleiding, niet toelaten dat de in 1954 getroffen regeling van ruime vrijstelling van dienst voor onderwijzend personeel wordt gecon tinueerd, heeft de minister van oorlog niettemin aanleiding Levonden voor 1955 nog de volgende beperkte vrij stellingsregeling vast te stellen. Aan een aantal .onderwijzers, dat uitstel kreeg voor het schooljaar 1954 1955 zal, op hun verzoek, verder uitstel worden verleend voor het schooljaar 19551956. Aan de onderwijzer, die vóór 15 September 1955 een wettelijke vaca ture vervult aan een 2 of 3 mans- school, zal op zijn verzoek eveneens uitstel worden verleend voor het schooljaar 19551956. Aan degenen, die 3 Augustus a.s. onder de wapenen moeten komen, zal in afwachting van een te verkrijgen betrekking als hiervoren bedoeld geen uitstel worden verleend. Krij gen zy echter vóór 15 September 1955 een benoeming aan een 2 of 3 mans- school en kon niet op andere wijze in de vacature worden voorzien, dan zal hun voor het lopende schooljaar, op hun verzoek, uitstel van het nog te vervullen gedeelte der eerste oefe ning worden verleend. In andere gevallen zal geen uitstel kunnen worden gegeven, tenzij de toestand aan enige school zo schrij nend mocht zijn, dat het vertrek van de dienstplichtige een noodtoestand zou veroorzaken. Verdere aanpassing van huren is onvermijdelijk In haar antwoord aan de Tweede Kamer op het verslag, dat de Kamer heeft uitgebracht over het voorstel tot huurverhoging, verklaart de re gering, dat zij bij voortduring blijft streven naar verlaging van de bouw kosten ,ten einde de spanning, die ook na de komende huurverhoging nog blijft bestaan tussen de huren van de oude en van nieuw te bou wen woningen, zoveel mogelijk te beperken. Het moet echter uitgesloten wor den geacht dat een zodanige verla ging van deze kosten kan worden be reikt, dat de huren van de nieuw te bouwen woningen zouden dalen tot het peil van de huur van vooroorlog se woningen. Daarom blijft de rege ring een verdere aanpassing van de huren van vooroorlogse woningen onvermijdelijk achten. Het ligt niet in het voornemen van de regering om in verband met de verlaging van de grondbelasting een huurverlaging te bevorderen voor woningen, die tot dusverre na de oorlog tot stand gekomen zijn. De huren van deze woningen liggen, in vergelijking tot die van voor-oorlog- se woningen en de verschillen in woongerief mede in aanmerking ge nomen, op een zodanig peil dat daar toe geen aanleiding bestaat. „COMMISSIE HUURBELEID" UIT TWEEDE KAMER. De commissie uit de Tweede Ka mer die met de regering overleg zal plegen over het te volgen huurbeleid op lange termijn bestaat uit de heren Bouwer, Roemers, Ten Hagen (Arb.), Andriessen, Janssen en Van Vliet (KVP), Schouten en Stapelkamp (AR), Tilanus en v. d. Wetering (CH), Ritmeester (WD), Gortzak (CPN), Weiter (KNP) en Van Dis (SGP). De openbare behandeling van de ingediende wetsontwerpen tot verla ging van de belastingen en tot wij ziging van de huurwet zal volgende week Donderdag, 7 Juli aanvangen. Wie heeft lot 155442? Ergens staat een glanzende fonkel nieuwe auto op zijn eigenaar te wachten, of mogelijk ook op de eigenaresse. Want wie er de gelukkige bezitter I of bezitster van is, is nog niet bekend. De Kon. Ned. Centrale Vereniging tot Bestrijding der Tuberculose schreef ter financiering van de bestrijding der tuberculose vorig nl. een nationale loterij uit. 29 December had de trek king plaats. 30 Juni moesten de prij zen zfln afgehaald. De eigenaar of eigenares van het lot No. 155442, die een der hoofdprijzen won, (een Ford New Anglia, model 1954), is echter nog niet komen opdagen. Al is de officiële datum dan ver streken, men houdt de auto nog even ter beschikking. DOOR BOUTSCHIETAPPARAAT GEDOOD. Op een gemeentelijk bouwwerk in Utrecht, is gistermorgen de bouw vakarbeider D. Hordijk uit Utrecht dodelijk verongelukt. De man was bezig met het inschie ten van bouten in beton voor de be vestiging van trapleuningen. Hij maakte hierbij gebruik van een zoge naamd boutschietapparaat. Een patroon van het schietapparaat ketste evenwel van het beton terug en drong in het voorhoofd van het slachtoffer. Hij overleed ter plaatse. KONINGIN ONTVING BILLY GRAHAM Koningin Juliana en prinses Wil- helmina hebben Donderdag de heer en mevrouw Billy Graham op het paleis Soesdijk ontvangen voor een ondei-houd dat ongeveer één uur duurde. Gisteren heeft voor de eerste maal een autobus van de auto-dienst uit Harderwijk het gehele traject Har derwijk-Lelystad, langs de pas klaar gekomen rijksweg van het toekom stige Oostelijk Flevoland gereden. Hiermee is de officiële verbinding van de vaste wal met de toekomstige hoofdstad der IJselmeerpoldcrs een feit geworden. Berging goudschat weer uitgesteld? Het ziet er naar uit, dat van de berging van de „Renate Leonhardt", ihet goudschip, voorlopig niets zal ko- imen. Van de zijden van de water staat en de arbeidsinspectie zijn n.l. bezwaren gerezen tegen de manier van bergen. De heer Visser wil trachten een bouwput te maken. Genoemde instanties menen, dat bergen moet geschieden met caisson- werk. Dit zou echter met zich mee brengen, dat verdere voorzieningen aan de bergingstoren zo veel tijd in toeslag nemen, dat het onmogelijk imoet worden geacht, dat er nog dit jaar iets van de bergingspoging zal komen. Naar aanleiding van telegram van het hoofdbestuur van het Humanis tisch Verbond, gericht aan het be stuur van de Katholieke Volkspartij, heeft het dagelijks bestuur van de K.V.P. aan het Humastisch Verbond o.a. het volgende geantwoord: Door de weergave van het alge meen bekende symbool, waarop uw kritiek zich blijkbaar richt, wordt aangeduid, dat de invloed der huma nisten in de PvdA groter is dan an deren uit die partij kunnen of wil len inzien. Ten overvloede zij u meegedeeld, dat het dagelijks bestuur der K.V.P. uiteraard bij publicaties, welke on der zijn verantwoordelijkheid vallen, nimmer kwetsing van enige volks groep voor ogen staat. PRIJSVERLAGING VAN ACCU'S. "Terwijl reeds een aantal in de Ne- derlandsche Vereeniging „de Rijwiel en Automobiel-Industrie" georgani seerde branches enige tijd geleden besloot tot prijsstabilisatie heeft thans ook een andere belangrijke groep van fabrikanten en importeurs uit genoemde vereniging gezocht naar mogelijkheden om de overheids- politiek ten aanzien van de prijzen to steunen. In dit verband kan thans worden bericht, dat een groot aantal fabrikanten en importeurs van auto- mobielstarteraccumulatoren besloot de gebruikersprijzen van accu's met ingang van 1 Juli 1955 met ongeveer 15 te verlagen. Op de Nieuwe Oosterbegraafplaats te Amsterdam is gistermiddag onder zeer grote belangstelling het stoffe lijk overschot van de op 77-jarige leeftijd overleden dr J. van den Tempel, oud-minister van Sociale Za ken en oud-lid van de Tweede Ka mer ter aarde besteld. In de aula wei'd het woord gevoerd namens de regering door de minister-president dr W. Drees, namens het NW dooi de heer E. Kupers, namens de PvdA door prof. G. van den Berg, namens de Kamerfractie van de PvdA door mr J. A. Burger en tenslotte door „Ome" Jan van Zutphen. Onder de aanwezigen waren dr L. G. Korten- horst, voorzitter van de Tweede Ka mer en de voorzitter van de KVP- fractie in de Tweede Kamer prof. C. P. M. Romme. Op het excercitieterrein van de nieuwe Oranje-kazerne te Schaars- bergen zijn gisteren twee monumen ten onthuld, die daar zijn opgericht ter herdenking van de gesneuvelde militairen van de garderegimenten Grenadiers en Jagers. Lt.-Generaal baron van Voorst tot Voorst zeide zeer getroffen te zijn door het initiatief om op deze wijze de gevallenen te herdenken. „HUMANIST EN KATHOLIEK" In het kader van de Forum-avon den, die maandelijks worden georga niseerd door „Plein 1955" en waar voor mensen van allerlei geestelijke en politieke richting worden uitge nodigd, zal Maandag 4 Juli a.s. om 8 uur 's avonds een openbaar dispuut worden gehouden over de vraag naar de verhouding tussen humanist en katholiek, humanisme en katholi cisme. Aan dit dispuut, dat vrij toeganke lijk is voor alle belangstellenden, wordt deelgenomen door Dr. E. Brongersma, Fons Hermans en Mr. Dr. In 't Veld. Na de pauze wordt de aanwezigen gelegenheid geboden zich in de discussie te mengen. Deze dispuut-avond wordt gehou den in de Bovenzaal van de Conti- nental-Bodega, Korte Poten 1, Hoek Plein.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 6