S)e £eicbe0oti/fcci/nt Godsvrede tussen de en socialisten in katholieken België ADENAUER Amerika zond toch een waarnemer m Onderhandelingen tussen Bonn en Moskou Men zal eikaars demonstraties niet hinderen Katholieken demonstratie in Luik kan doorgang vinden LAATSTE DAG Aftocht naar het Oosten Regingsbeleid in Algerië scherp becritiseerd De duivel in de dessa Engelse stakers werden door de sport bewogen K.A. weer vrij in Argentinië SindS f769 VMiAWYAV Antwerpse havenstaking Korreltje VRIJDAG 1 JULI 1955 46ste JAARGANG gaat zó maar niet naar MOSKOU Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f2.15 p. mnd., f6.40 p. kwart. Franco p. p. f6.80. - Advertenties: 15 ct p. m.m. Telefoontjes ƒ1.50 Het Katholieke „Comité voor vrijheid en democratie" en het socialistische „Comité voor gemeenschappelijke actie" hebben in onderling accoord be slist, voor een periode van drie maanden geen tegenmanifestaties te houden, waar een der beide comité's een betoging heeft georganiseerd. Derhalve heeft het Comité voor gemeenschappelijke actie zijn ordewoorden voor Zaterdag 2 Juli, die ten doel hadden de door het Comité voor vrijheid en democratie aangekondigde betoging in Luik te dwarsbomen, ingetrokken. DREIGENDE TAAL Zoals bekend had men van Bel gische socialistische zijde het voorne men te kennen gegeven de protest- betogingen van de Belgische Katho lieke Volkspartij op 2 Juli te Luik en op 10 Juli te Brussel tegen het schoolontwerp-Collard, te beantwoor den met tegenmanifestaties. De on dervoorzitter van het socialistische Algemeen Belgische Vakverbond, Re- nard, had zelfs aangekondigd, dat op 2 Juli in de provincie Luik het werk volledig zou worden stilgelegd en de mijnwerkers en metaalarbeiders „met het gereedschap in de vuist" zouden verhinderen, dat ook maar één Vla ming een voet in Luik zou zetten. Van verscheidene zijden heeft men de laatste dagen zijn bezorgdheid ge uit over deze gang van zaken en heeft men een dringend beroep op de regering gedaan een einde te ma ken aan de hierdoor in het land heersende ongerustheid. De minister van binnenlandse za ken, Piet Vermeylen, heeft Donder dagmiddag in de Kamer van Volks vertegen woordigers een verklaring afgelegd, waarin hij ieder geweld aan personen en bezit, zoals zich dit de laatste weken zowel aan Katholieke 1910 1955 ZATERDAG 2 JULI van onze grote HAARLEMMERSTRAAT 172 - 174 - 179 HERENSTRAAT 9. Midza- en Jubileumbonnen voor onze cliënten. (Advertentie) als aan socialistische zijde heeft voor gedaan, ten zeerste afkeurt. De minis ter deed een beroep op beide partijen om de vrijheid van meningsuiting te eerbiedigen. In verband met de hui dige spanning in het land hebben het Katholieke „Comité voor vrijheid en democratie" en het socialistische „Comité voor gemeenschappelijke ac tie" toegezegd, zo zeide hij verder, gedurende drie maanden geen enkele tegendemonstratie te zullen organi seren. Onder deze omstandigheid acht de minister geen aanleiding aanwezig de voorziene manifestaties te verbieden. Deze verklaring van de minister van binnenlandse zaken houdt dus in, dat de Katholieke Volkspartij op 2 Juli te Luik en op 10 Juli te Brussel zal kunnen betogen zonder dat van socia listische zijde een tegenmanifestatie wordt georganiseerd. Het socialistische actiecomité heeft inmiddels een manifest uitgegeven, waarin zijn aanhangers worden aan gespoord op 2 en 10 Juli thuis te blijven. Volgens het socialistische blad „Le Peuple" zijn Woensdagavond de rui ten van een socialistisch clubgebouw te Gent ingeworpen. Het Gentse comité van het socialistische „Comité gemeenschappelijke actie" heeft naar aanleiding hiervan besloten voor Za terdag a.s. een algemene staking af te konigden. Ook de federatie van metaalarbei ders te Charleroi heeft besloten Za terdag het werk een uur neer te leggen. Dit geschiedt uit protest te gen de weigering van de in het ver bond der Belgische industrie georga niseerde werkgevers deel te nemen aan de nationale arbeidsconferentie. Volgens Vrijdag ontvangen berich ten uit Oostenrijkse scheepvaartkrin gen te Wenen schijnen de Russen het grootste deel van hun Donau-flottiel- ,je van de Oostenrijkse rivieren te hebben terugetrokken. Men neemt aan, dat deze maatre gel in verband staat met de voorge nomen algehele terugtrekking van al le bezettingsstrijdkrachten. Volgens andere berichten uit onof ficiële bron is onlangs een deel van de Russische luchtmacht in Oosten rijk, „naar het Oosten" vertrokken. In proces-Jungschlager Ondanks het feit, dat de Indone sische regering dezer dagen gewei gerd heeft een visum toe te staan aan de Amerikaanse advocaat mr. Charles A. Horsky, heeft de Amen kaanse regering gisteren toch een waarnemer naar het proces tegen Geen tweede Indo-China Een Franse parlementaire missie onder leiding van de socialistische af gevaardigde Pineau heeft een rapport over Algerië uitgebracht, dat scherpe critiek op de regeringspolitiek in dit gebiedsdeel oefent. De commissie stelt voor op zeer korte termijn een aan tal wijzigingen aan te brengen, ten einde „een tweede Indo-China" te vermijden. Het rapport, dat door vijf afgevaardigden uitgegeven werd, be- Een gewapende bende van ongeveer 100 man, begeleid door 250 personen, onder wie ook vrouwen en kinderen, heeft een aanval gedaan op de dessa Pangauban in het Garoetse. Zeven dessalieden kwamen om het leven. Vier van hen verbrandden le vend. 190 Woningen werden door brand vernield. De schade aan mos keeën en scholen bedraagt 4 millioen rupiahs. vat harde conclusies, zoals maar zel den aan de Nationale Vergadering voorgelegd zijn. Alleen het eerste gedeelte van het rapport, waarin over de fouten ge sproken wordt, is thans reeds ter pu blicatie vrijgegeven. De tweede helft, die concrete voorstellen zal bevatten, volgt later. „Het is duidelijk", aldus het rap port, „dat het politieke beleid van de laatste jaren niet in overeenstemming is met de eisen, welke de situatie stelt. Het moederland moet zich der halve in Algerië een nieuwe en be langrijke krachtinspanning getroos ten, die strikt noodzakelijk is ter verbetering van de toestand en het leven van de Mohammedaanse bevol king". Het rapport eindigt met de opmer king, dat het bestuur van Algerië in tien jaar tijds langzaam maar zeker het contact met de Mohammedaanse bevolking verloren heeft. In het rapport wordt een vérgaan de reorganisatie van de Algerijnse politie voorgesteld. Volgens de afge vaardigden slaan de communisten, wier invloed onder de Arabieren be perkt is, het meest munt uit de si tuatie. Jungschlager gezonden. Het is Ro bert J. McQuaid, tweede secretaris en vice-consul van de Amerikaanse ambassade te Djakarta, die de In donesische taal volkomen beheerst. Naar men te Djakarta meent, is deze Amerikaanse stap voortgevloeid uit het verzoek van de Nederlandse regering om tussenbeide te komen ten bate van de Nederlandse arres tanten. Ook de Britse ambassade te Djakarta heeft gisteren opnieuw een waarnemer naar het proces gezonden. Te Djakarta waar een en ander grote verbazing heeft gewekt meent men uit het feit, dat Amerika toch een waarnemer heeft gezonden, te mogen opmaken, dat de Verenigde Staten weloverwogen de belangstel ling van Amerika voor de gearres teerde Nederlanders hebben willen demonstreren. McQuaid zat tijdens de rechtszit ting volkomen onopgemerkt achter in de rechtszaal en de aanwezige Indo nesische journalisten waren zeer ver baasd toen zij later hoorden, dat een Amerikaanse waarnemer aanwezig was geweest. De autoriteiten in Argentinië heb ben het bestuur van de Kathoieke Actie meegedeeld, dat deze beweging Historisch gebaar van vier Engelse studenten Bij een bezoek van Koningin Elizabeth van Engeland aan Dundee wierpen vier studenten hun rode capes over het doorweekte tapijt, dat voor de koningin was neergelegd. De koningin was zichtbaar verrast door het spon tane gebaar dat door een dergelijke gebeurtenis in de geschiedenis bekend staat als „het maken van een Sir Walter Raleigh". haar gebouwen, die in het gehele land door de politie waren gesloten, weer in gebruik kan nemen. Volgens welingelichte bron zou de Argentijnse regering zo spoedig mo gelijk tot een Concordaat met het Vaticaan wensen te komen. In bevoegde kerkelijke kringen in het Vaticaan is verklaard, dat men niets weet van een „boodschap" of gelukstelegram, dat president Peron Woensdag op het feest van de H. H. Petrus en Paulus, aan de Paus zou hebben gezonden. 1 yKWAUTEITS KOFFIE EN THEI s-1 -E1DEN-, (Advertentie) De Russische roeiers in Engeland kunnen toch nog met de Henley Regatta meedoen: op het laatste nippertje werd besloten, hun boten, die nog steeds aan boord van het Russische schip „Strelna" waren, en door de heer sende havenstaking niet werden gelost, „vrij te geven". Hier zien we hoe bemanningsleden van de „Strelna" een van de ranke scheepjes aan land brengenSport is nu eenmaal belangrijk in het goede oude Engeland. Adenauer stelt zijn eisen De Westduitse regering heeft de Russische uitnodiging om onderhan delingen te openen over het vestigen van diplomatieke, economische en culturele betrekkingen tussen de Sov jetunie en de Westduitse bondsrepu bliek, aanvaard. Maar op de uitnodi ging aan kanselier Adenauer om een bezoek aan Moskou te brengen, heeft Bonn nog niet geantwoord. De Sovjetunie heeft langs dezelfde weg antwoord ontvangen als zij haar uitnodiging, had verzonden: via de ambassades van beide landen te Pa rijs. De Duitse regering gaat niet zo maar accoord met het Russische voor stel om besprekingen te beginnen. Zij wenst, zoals zij in haar antwoord zegt, eerst nauwkeurig omschreven te zien welke onderwerpen er be sproken zullen worden en in welke volgorde. Daarom stelt de regering te Bonn voor. eerst informele bespre kingen te laten voeren door de am bassadeurs van de Sovjetunie en West-Duitsland te Parijs. Inleidende besprekingen. Von Maltzan, de Duitse ambassa deur, heeft reeds instructies en vol macht ontvangen voor het houden van dergelijke besprekingen met zijn Russische ambtgenpot. Met name heeft men Von Maltzan op het hart gedrukt, erop. te wijzen dat herstel van de diplomatieke betrekkingen tussen Bonn en Moskou in generlei opzicht de erkenning betekent van de volksrepubliek Oost-Duitsland. Oost-Duitsland is reeds te Moskou komen. door een ambassadeur vertegenwoor digd. Ook zou Van Maltzan opdracht heb ben gekregen om te verzoeken om de vrijlating van alle Duitse gevan genen in de Sovjetunie, bij wijze van bewijs van goede wil van het Krem lin. Adenauer heeft reeds verscheide ne malen te kennen gegeven, dat hij van plan is om in te gaan op de Rus sische uitnodiging en een bezoek te brengen aan de Russische hoofdstad. Het is bekend dat hij zeker zal wach ten tot na de conferentie van Genève en waarschijnlijk niet voor Septem ber zal gaan. De stakende Antwerpse havenar beiders hebben een oproep van de provinciale gouverneur Richard De- clerck of vrijwilligers, die aan be derf onderhevige fruit en groenten zouden moeten lossen, genegeerd. Gendarmes, voorzien van geweren en met stalen helmen op, versche nen gisterochtend in de havenwijk om eventuele vrijwilligers te be schermen. Maar niemand verscheen. De politie werd door de stakers uit gejouwd. Incidenten deden zich ech ter niet voor. Intussen heeft het leger opdracht gekregen zich gereed te houden. Het zal heden beginnen de schepen te lossen, indien voor die tijd het con flict niet uit wereld is. Slechts een maal sedert de oorlog in 1948 ds het leger naar de Antwerpse ha ven geroepen. Het is toen tot gevech ten tussen stakers en militairen ge- HOE wordt weer (Geldig van Vrijdagavond tot i Zaterdagavond. Opgemaakt te 10 3 uur). TIJDELIJK REGEN. j Veel bewolking en tijdelijk enige regen. Later verspreide j opklaringen maar ook enkele ■buien. Matige tot vrij krachtige Zuidelijke wind, later ruimend naar West. Lagere middagtempe- raturen. 2 Juli zon op 4.26, onder 21.05; maan op 19.05, onder 2.02. Hoogwaterstanden Te Katwijk en Noordwijk is het op de volgende uren hoog water 2 Juli v.m. 1.25; n.m. 13.50. Het weer in Europa STOCKHOLM zwaar bew. 23 C. OSLO mist 17 KOPENHAGEN zwaar bew. 17 AMSTERDAM zwaar bew. 17 LONDEN geheel bew. 21 LUXEMBURG zwaar bew. 19 PARIJS nevel 20 BORDEAUX licht bew. 23 GRENOBLE nevel 23 NICE onbewolkt 23 GENEVE onbewolkt 24, ZURICH nevel 22 LOCARNO onbewolkt 27 BERLIJN zwaar bew. 20 FRANKFORT zwaar bew. 20 MUNCHEN onbewolkt 19 WENEN regenbui 23 INNSBRUCK half bew. 23 ROME onbewolkt 28 AJACCIO onbewolkt 20 Een blij hart klopt het langst.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1