TUSSEN BALIE en Moderne bezit op Belgische kunst uit Nederlands lustrum-tentoonstelling in Lakenhal D&ój f\ef~ Imam tifojLlUTtL$TAD Universiteits Concert opende Lustrumdagen Prof. Rutgers over onbenutte energiebronnen Programma van burgerijdagen Unieke verzameling bijeengebracht Druk bezochte receptie van 25-jarige Vulpenkliniek DINSDAG 7 JUNI 1955 DE LEIDSE COURANT DERDE BLAD PAGINA 2 ALS OPENING VAN DE Lustrum- dagen werd gisteravond in de Gehoorzaal een buitengewoon ge slaagd concert gegeven door een or kest van Leidse Studenten. Op ver zoek van de Lustrum-commissie 'is het Lyra-bestuur er toe overgegaan een incidenteel orkest te vormen (wat feitelijk niet op de weg ligt van de Lyra) en 'zodoende hebben le den van alle Leidse muziek-gezel- schappen samengewerkt. De leiding was in handen van Alexander Krann- hals de dirigent van de Nederland se opera, maar tot aller schrik en ont zetting werd deze ziek en kwam het orkest waarin de beste muzikale krachten onder Leiden's studenten aangewezen konden worden en de medewerkende koren onder leiding van de jonge dirigent K. Milo de repetitor aan de Nederlandse opera Er is belangrijk werk verricht eerstens door Alexander Krannhals. maar tevens door diens assistent Milo, die beiden hun sporen verdiend hebben bij de studie van het mooie programma. Na het spelen van het Io Vivat werd overgegaan tot de vertolking in van Corelli's „Concerto Grosso no. in F". Het concertino bestaat uit twee violen en een cello, dat door het onderlinge spel concerteert en en het Grosso in strijkorkest met baso continuo. Het is haast overbodig hier nog bijzonderheden te geven over de kwaliteiten van het werk noch over de uitvoerenden. Grondig oorbereid en voorgegaan door een bekwame jonge leidsman, die mis schien wat stug de teugels in handen hield heeft het instrumentaal ensemble een uitsluitend op de mu ziek gerichte instelling aan de dag gelegd. Klaarblijkelijk waren alle krachten ingespannen om tot een waardige uitvoering van de werken te geraken en zo kwam het in de Concertante Symfonie in Es van Mo zart tot een gespannen vertolking. Theo Olof viool en Klaas Boom alt viool speelden in voortrefelijk duo de soliërende partijen welke meer betekenis hebben dan bij 't Concerto Grosso .Vooral in het Andante en in het Presto gaven de beide solis ten elk hun aandeel in de dialoog in fraai en brillant spel te bewonderen. Uitbundig was het lof, die men hun gebracht heeft. MA DE PAUZE ZONG het dames- koor van het Leids Studenten Zangkoor met het mannenkoor Kunst Arbeid, Beethoven's Cantate Meerestille und glückluke Fahrt" geschreven voor vierstemmig ge mengd koor en orkest; een treffende illustratie van Goethe's-gedicht. De Iimponerende verklanking van ever- loze stilte van zee en lucht is be klemmend. Todestille fürchterlich! Donderdagavond te 7 uur wordt in het kader der Leidse Lustrumfeesten in de Leidse Hout de voetbalwed strijd van het Nederlandse Studen tenelftal tegen het Leids elftal ge speeld. Deze wedstrijd is voor de studenten een laatste selectiewed strijd voor de Studenten-Olympiade, welke in San Sebastian wordt ge houden. De ploegen voor deze wedstrijd zijn als volgt samengesteld: Ned. Studenten Elftal: Doel: M .v. d. Lee (HFC); achter: W. Dekker (HFC) en H. v. d. Ven (Quick); midden: L. v. Bruggen (DFC), J. Opdenkant (Kimbria) en P. F. J. v. d. Borg (Forward); voor: R. v. d. Zee (Hermes DVS), B. Luif (HFC), M. F. W. Abardanel (HVV), A. Engels (Heerenveen) en P. H. Wilde (HVV). Leids Elftal: Doel: F. van Duyl (UVS): achter: J. de Wolf (UVS) en J. v. Leeuwen (UVS); midden: J. Nepteboom (LFC), J. Devilee (UVS), G. Devilee (UVS); voor: C. Verhoogt (UVS), J. Verhoeven (Lugdunum), B. Ouwer- kerk (Roodenburg), J. Verkuylen (UVS) en J. Hijmans (LFC). De praeses van de VVSL, mej. J. H. Penning, zal de aftrap doen, voor de aanvang en in de pauze zal de drum- en pijpersband KNG zich doen Niet minder geniaal tekent de compo nist het opsteken van wind het optrekken van de nevels het stu wen van de golven en de vreugde van de schipper, die land in zicht onderkent De reproductie, die buitengewoon moeilijk is ook wat voordracht be- tieft viel blijkens het enthousiaste applaus zeer in de smaak van de vele toeschouwers. Het orkest had zich in de kunst van begeleiden ter dege vci'diept. Plet klankbeeld was verantwoord de ondersteuning slag vaardig en toegewijd. Het bijzonder geslaagd concert werd besloten met een mooie vertol king van Beethoven's ouverture Eg- mont overbekend maar daarom niet minder spannend karakter vast en symbolisch. Hier was de dirigent uitmuntend op dreef alle stijfheid was verdwenen de voor dracht bezat stijl en allure spanning er. kleur en het orkest technisch flink onderlegd vertolkte toegewijd de intenties van de dirigent. Het suc ces was overweldigend. De Gehoorzaal was smaakvol met bloemen getooid, en toen de rector magnificus op het podium kwam, om een dankwoord te zeggen groeide het applaus tot een ware ovatie welke een hoogtepunt bereikte toen prof. Bakhuizen van den Brink een sier lijk bloemstuk aanbood aan het Koorbestuur van Kunst na Arbeid en hij de dirigent lauwerde met een fraaie krans. De grote belangstelling kwam veelal voort uit kringen van de Universiteit. De inzet van het Lustrum was een succes. J. KORTMANN. ST. ADELBERTVERENIGING. De St. Adelbertvereniging heeft gisteravond het „winterseizoen" be sloten met een bijeenkomst in „De Turk". Ondanks die late sluiting viel de belangstelling mee. Prof. dr. H. M. J. Oldevelt, hoogleraar in de phi- losophische anthropologic aan de ge meentelijke universiteit te Amster dam sprak over het ontstaan van het schrift, of zou spreken. Prof Olde velt gaf een boeiend en interessant college over de ontwikkeling van de taal, maar, wellicht door tijdnood gedrongen, deed de docent de weer slag van de taal in het schrift, vrij beknopt af. Uitvoerig ging spr. in op het ontstaan van de taal in het menselijk verkeer. Een grondeigen schap van de menselijke natuur is het vermogen tot abstraheren. Zon der dat Vermogen tot abstractie zou de vorming van een voor anderen verstaanbare taal onmogelijk zijn. Spr. lichtte zijn betoog toe met be langwekkende voorbeelden, waarbij hij wijsgerig diep inging op de uitin gen der menselijke psyche en op haar contact met de omgeving. Het schrift, zover wij dit kennen, van on geveer 30 afzonderlijke letters, is een uitvinding van de Kanaanitische Se mieten; deze uitvinding betekende een revolutie in de cultuurgeschie denis der mensheid. De waarn.-voorzitter, dr de Jong, sprak een hartelijk dankwoord voor de zeer gewaardeerde uiteenzetting. Lening van f. 150.000 aan Annaklinielc Ged. Staten van Zuid-Holland stel len aan Prov. Staten voor aan de Anna-kliniek te Leiden een bedrag van 150.000.tot versterking van de kaspositie, mits de gemeente Lei den zich borg stelt voor de betaling van een derde gedeelte van hetgeen de Vereniging ingevolge deze over- eenkomst te eniger tijd aan de Pro vincie wegens hoofdsom, rente efi af lossing verschuldigd mocht worden. De rente is bepaald op 2yK De inspecteur van volksgezondheid deelde hierover mede, dat de Anna- kliniek als landelijk centrum voor chirurgische orthopaedie enigszins ran betekenis heeft ingeboet. Als streekcentrum heeft de inrichting z.i. echter zeer zeker reden van bestaan, vooral indien wordt aangestuurd op een innige samenwerking met het Academisch Ziekenhuis ter plaatse. Voorts bleek de inspecteur van ge voelen, dat de kliniek in de organi satie van de revalidatie van gebrek- kijgen een belangrijke rol zal kunnen vervullen. De inspecteur was dan ook van mening, dat elke reële poging, welke het voortbestaan van de kli niek kan verzekeren, ondersteuning verdient. De Provinciale Commissie voor de volksgezondheid, deelde de mening van de inspecteur. Zij gaf als haar oordeel te kennen, dat de kliniek in het belang van de behandeling van orthopaedische patiënten uit deze provincie niet kan worden gemist. De Commissie voegde 'hieraan in haar rapport nog toe, dat zulks te meer het geval is, nu de zorg voor en reva lidatie van gebrekkigen in-Zuid- Holland nog slechts aan het begin van haar ontplooiing staat. Universiteitsdagen Gistermiddag werden de universi teitsdagen voortgezet met een voor dracht door prof. dr. Rutgers die in eindeloze reeks van getallen het energieprobleem van de mensheid beschouwde. Na een gedetailleerde exacte be schouwing over het energieprobleem, waarin mogelijkheden en onbenutte kansen voor de mensheid tegen el kander werden afgewogen, sprak prof. Rutgers zijn verontwaardiging uit over het misbruik, dat de mens heid dreigt te maken van de nieuw ste energiebron, de kernenergie. Dat de mensheid de atoombom heeft ver vaardigd strekt haar h.i. tot schande en ontneemt de mens iedere illusie over zichzelve. Toch is nog niet alle hoop verloren. De mensheid moet door internationale gezamenlijke werkobjecten ten dienste van die mensheid zelve zoveel inspanning le veren, dat de bewapening, vooral de- kostbare nucleaire bewapening nood gedwongen moet worden ingekrom pen, terwijl daarnaast de belangen van dergelijke gezamenlijke objecten zo zwaar moeten gaan wegen, dat verbreken van internationale samen werking als onvermijdelijk gevolg van een oorlog ten koste van alles door alle naties moet worden ver meden. GOEDE MAATJES IN DE RAAD. De Leidse raadsleden hebben gis termiddag tijdens de pauze allemaal hetzelfde gebaar gemaakt, het ge baar dat in deze dagen het Neder landse volk verbroedert. Hoofd ach terover, terwijl de hand de twee mal se helften van een nieuwe haring het keelgat doet binnenglijden. Zij toonden zich „goede maatjes horen en tijdens de rust zal de finish J met nieuwe maatjes" en met de zilte plaats hebben van de Leidse Singel- smaak op de tong werd het tweede loop. j gedeelte van de middagzitting afge- WOENSDAG 8 JUNI. 9.30 uur. Défilé: detachement Pro Patria, detachement Koninklijke Marine, detachement garnizoen Leiden, voor het Stadhuis te Lei- j den, voorafgegaan door de Kapel van het Regiment Johan Willem Friso. 13.00 uur. Schietwedstrijden op uitnodiging voor groepen uit Gar- nizoen Leiden en Leidse burgerij, op de Militaire Schietbanen te Katwijk. Prijsuitreiking na afloop op de Sociëteit Minerva (onge- veer 17.00 uur). 14.00 uur. Officiële opening van de Kermis door de Praeses van de Lustrumcommissie, mr. A. F. Mohr. 14.00 uur—23.30 uur. Kermis, geplaatst op het Gerecht, Papengracht en in de Houtstraat. Attracties van allerlei aard o.a. Lichtsport, Balco, Duikboten, etc. Geopend 8, 9, 10, 11, 13, 14 Juni van 14.00 uur tot 23.00 uur. 5 14.0018.00 uur. Circus voor groepen kinderen van de Leidse Speel- j turnverenigingen, te geven door het Kindertheater van Carla Flinck. 19.00 uur. Sportoptocht door Leiden. J 19.00 uur. Gong-schaakwedstrijd in de boveneetzaal van de Sociëteit Minerva (ingang Vrouwensteeg). 20.00 uur. Gevolgd'door Sport-demonstraties op verschillende pun- ten in de stad. Te weten: Stadhuisplein, Gedempte Mare, Prof.- wijk en de Kaasmarkt, aangeboden door de Leidse Sportstichting aan de L.S.C. 20.00 uur. Bridgedrive in de grote foyer van de Stadsgehoorzaal. 20.00 uur. Musical Comedy: „De Zwarte Tulp", in opdracht van de Lustrumcommissie 1955 geschreven vrij naar Alexander Dumas, j te geven in de Stadsschouwburg te Leiden. Toegang 2,en 2,50 per persoon. Plaatsbespreken vanaf 3 Juni aan de zaal. 22.00 uur. Taptoe op het Stadhuisplein te Leiden. De Kapel van het Regiment Johan Willem Friso en het Fanfarekorps van de Genie in ceremonieel tenue. 20.30 uur00.00 uur. Griekse markt op het Pieterskerkhof. Dans- gelegenheden en bars etc. Sportief. Allen leden van de R.K. Gymver eniging „Sportief" worden verzocht om Woensdagavond hall' zeven aan wezig te zijn op de Mare bij de Romanuszaal voor het grote sportde- filé De leden en adspiranten van de korfbalvereniging „Crescendo" wor den verzocht Woensdagavond om 6.45 uur aanwezig te zijn (in keurig club costuum) op het sportterrein aan de Zoeterw. Singel, teneinde deel te ne men aan het Sportdefilé. Vanzelf sprekend vervalt de training op die avond. Adviesavond. Hedenavond om 7.308.30 nam. adviesavond voor de leden van de Ned. R.K. Metaalbewerkersbond St. Eloy in het gebouw Chr. Sociale Be langen, Oude Singel 236. Wit u dit absoluut plaatsen? vraagt de secre taris. Welnu dan Geslaagd voor het doctoraal examen psychologie aan de Gem. Universiteit te A'dam mevr. J. P. Cohen Stuart-van Nieuwenhuijze (Leiden). Cabaret. Om de vestiging van het Leids Dierenasyl, dat moet komen en maar niet komt, wat te verhaasten organi seert de Leidse afdeling van de ver een Cabaret Zaterdag a.s. in het St. eniging tot bescherming van diere Antoniusclubhuis. Aanvang acht uui SPEEKE! Burgerlijke Stand Geboren: Jacobus Bartholomew Cornelis Pius, z. van C. J. J. Morsch en M. G. de Jong; Dirk Klaas z. van E. den Heijer en E. K. Zuij- derduijn; Peter Willem, z. van G. Pardon en J. v. d. Hoogt; Wilhejm Hendrik, z. van J. Oosten en C. T. v. d. Geit; Wilhelmina Josephina, d.' van W. Voorzaat en C. Feijt; Maartje Marja, d. van W. D. du Prie en M, universiteit zichzelf eert met een tentoonstelling van moderne kunst, bewijst haar aanpassingsvermogen haar geestkracht. De voorbeelden van moderne Belgische kunst, die in de zalen van De Lakenhal een bijzon der overzichtelijke plaats hebben ge vonden, zijn zonder uitzondering uit Nederlands bezit afkomstig. Dit bleek volgens het programma nog wel eens tot moeilijkheden aanleiding te geven sommige eigenaars moesten bijvoor beeld als oud-Utrechtenaar een voor oordeel opzij zetten om hun bezit voor een Leidse tentoonstelling be schikbaar te stellen. De 108 kunst werken, die bijeen zijn vergaard, geven een ruim overzicht van de be langrijkste stromingen in de moderne Belgische kunst. De drie steunpilaren van de moderne Belgische schilders kunst zijn zonder twijfel Frits van den Berghe, Gustaaf de Smet en Con stant Permeke. Deze uitbeplders van respectievelijk de geest, het hart en het lichaam van het Belgische land zijn op de tentoonstelling door enkele zeer bijzondere doeken en tekeningen vertegenwoordigd. Van Van den Ber ghe treffen enkele bizarre en bijna cerebrale verbeeldingen van het le ven van alle dag; Gustaaf de Smet componeerde enkele poëtische doe ken die uitblinken door de fijnheid van penseelvoering. Permeke toont zich de grootste van de drie door de aardse en daardoor misschien best getroffen uitbeelding van het Vlaam- land en volk. DE FIGUREN DIE HIJ SCHIL DERT zijn een onderdeel van de aarde, die braak ligt onder de gewel dige bewogenheid van de Vlaamse A. ZAALBERG VEERTIG JAAR IN HET GAS Wederom herdacht gisteren een der personeelsleden van de Lichtfabrieken zijn 40-jarig ambtsjubileum en dit maal betrof het de heer A. Zaalberg, werkzaam bij de afd. Gasdistributie der S.L.F. De adjunct-directeur, de heer Ir. F. Stokhuyzen, die de heer Ykema we gens verhindering verving, wees in zijn toespraak tot de heer Zaalberg op de goede staat van dienst, die hij aan het bedrijf heeft. Spr. wees er dat hij anderen tot voorbeeld strekte door zijn nauwgezette wijze van werken en daarvoor bracht de heer Stokhuyzen hem namens ge meentebestuur en directie hartelijk dank. Daarna overhandigde de heer Stokhuyzen aan de jubilaris de fraaie oorkonde van het gemeentebestuur, vergezeld van de gebruikelijke gra tificatie, wenste hem geluk met deze dag en sprak de wens uit dat hij de resterende jaren in goede gezondheid en met dezelfde ijver zal weten vervullen. Ook de overige superieuren, ver zameld in de directiekamer, sloten zich bij zijn waarderende woorden aan en herinnerden aan de goede, klank die de naam Zaalberg aan het! bedrijf heeft. De vader van de jubi laris was n.l. ook geruime tijd een zeer gewaardeerde kracht aan de afd. Gas. Een aardige attentie ging van deze woorden vergezeld. Na al deze sym pathieke woorden dankte de heer Zaalberg allen voor hun gelukwen sen en woorden. luchten. Zijn grijze landschappen zijn van een horizontale mistroostigheid. Hoe verschillend van aard zijn werk is met de schilderwijze van James Ensor, toch is 't deze laatste die om trent de eeuwwisseling de weg van het impressionisme naar het expres- ionisme van Permeke effende. Een poëtisch stilleven uit de eerste jaren zijn werkzaamheid, bezit reeds de grilligheid van compositie, die zijn later werk beheerst. Ook van deze periode is op de expositie ruim schoots werk aanwezig. In bonte kleurmengeling weerspiegelen zij de verwrongen en cynische geestes wereld van James Ensor. Hoe geheel verschillend zijn de bijna kinderlijke doeken van Edgar Tijdgat. Kinderlijk oppervlakkig illustreert hij sprookjes en dagelijks leven. Wij vragen ons echter af, of het kinderlijk sadisme en het pretentieloos plezier waarmee hij zijn bedenksels schildert, „volwas sen" genoeg zijn om tot de „kunst" gerekend te mogen worden. Onder houdend is zijn manier van schilde ren in ieder geval wel. kele fraaie doeken te bewonde ren, waaraan de negerkunst niet vreemd is. George Minne maakt de toeschouwer stil van ontroering bij het aanschouwen van zijn ongerept poëtische beelden. De catalogus ver meldt verder nog de namen van Deeye, Boulez, de Nunques, Delvaux en velen anderen, wier belangrijk heid hier aan de plaatsruimte geof ferd moet worden. Een uitzondering maken wij echter gaarne voor een prachtige aquarellenreeks van Rik Wouters en enkele kruiswegstaties van Servaes, die alléén al een bezoek aan deze tentoonstelling waard zijn. Tot 19 Juni blijft de expositie opend. DE OPENING. In aanwezigheid van tal van auto- ritteiten werd de tentoonstelling gis termiddag door dr mr F. J. Duparc, hoofd van de afdeling musea en ten toonstellingen van het ministerie van O. K. en W. geopend. In een inleidend woord dankte de directeur van het museum de heer J. N. van Wessem de verschillende instanties voor de medewerking bij de tot stand koming van de tentoon stelling. De heer R. W. D. Oxenaar, even als de heer Van Wessem lid van de tentoonstellingscommissie behandelde hierna in het kort de opkomst van het expressionisme in België en de in vloed, die het verblijf in Nederland van enkele meest vooraanstaande kunstenaars hierop gehad heeft. In vogelvlucht gaf spreker tenslotte een overzicht van de verschillende stro mingen in de beeldende kunst van onze Zuiderburen. „Zeilschepen" van Albert Saverijs. Mr dr Duparc zag in de tentoon stelling een bezegeling van de goede nabuurschap en bewijs van de kunst liefde van de Leidse studenten. Vijf en twintig jaar geleden nam de heer G. Wolfslag de Kantoor boekhandel van de heer Lancel over op de Langebrug hoek Ketel boeter - steeg. Zeven jaar later verhuisde de heer Wolfslag naar Breestraat 125, waar hij de Vulpenkliniek oprichtte. Sindsdien zijn er 70.000 patiënten door die Kliniek gegaan, wel een be wijs hoe het gebruik van de vulpen is toegenomen. Twee jaar geleden werd met de onmisbare steun van de bevoegde instanties het achter de zaak gelegen woonhuis bijgetrokken, waardoor uitbreiding van de winkel mogelijk was, benevens de inrichting van een kantoorruimte achter de winkel en het inrichten van een mo derne reparatie-afdeling op de eer ste étage. Dat dit alles niet zonder moeilijkheden gegaan is, laat zich begrijpen, doch met onverwoestbare energie heeft de heer Wolfslag door gezet en het resultaat mag gezien worden. Dat resultaat bleek ook gisteren op de receptie, welke gistermiddag in de met bloemen en fruitmanden overladen bovenzaal van het „Gul den Vlies" werd gehouden. Daarbij bleek ook overduidelijk hoe groot de belangstelling was voor de vele za kenrelaties. Maar zij waren het niet allen, die van hun sympathie blijk gaven. We zagen o.m. de wethouders S. Menken en D. v. d. Kwaak, die van de pauze in de gemeenteraads zitting gebruik maakten om even over te wippen en daarbij de geluk wensen van het gemeentebestuur kwamen aanbieden. Daar was voorts de heer C. F. Meerpoel namens de Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Rijnland, terwijl er voorts een afvaardiging was van de Federa tie van Kantoorboekhandelaren, ter wijl namens de Leidse afdeling de heer Servaas van zijn belangstelling deed blijken. Tenslotte waren er na mens de N.V. Ned. Vulpen Unie de heren J. Akkerman uit Den Haag, P. W. Akkerman uit Amsterdam en de heer C. L. Schooneman uit Benne- broek. Maar nog zeer veel anderen kwamen gelukwensen aanbieden, want er was dubbel feest, aangezien de heer en mevr Wolfslag tevens hun zilveren huwelijksfeest vierden. Zo werd het een zeer druk be zochte receptie en een uitstekend ge slaagde dag, op de herinnering waar aan de heer Wolfslag met echtgenote en zoons de volgende 25 jaar met groot vertrouwen tegemoet kunnen gaan. Roosendaal; Cornelia Maria, d. van P. J. M. Mooijman en B. M. T. Hoo- geveen. Gehuwd: N. Sira en H. C. v. d. Reijden; J. Lut en B. A. J. de Wil ligen; H. J. Sjardijn en J. M. Beij; G. W. Verhagen en E. Franke; L. v. d. Blom en J. Crama. Overleden: C. de Vlieger, wednr:, 81 j.; P. Ketting, wed. van De Bruijn, ^6 j.; P. Spaa, vrouw, 56 j.; M. van Tol, huisvr. van Van Kleef, 79 j.; M. v. d. Ploeg, wed. van Homan, 84 j.; M. Schrader, wed. van Driessen, 62 j.; N. v. d. Velden, wednr., 83 j.; H. C. v. d. Weijden, huisvr. van Lens, 79 j.; J. Verhoeven, man, 70 j.; M. L. J. F. van Dongen, dr., Ij. 80 KM. OP SPIEGELGLADDE WEG Een Leidenaar had het gepresteerd om in Februari op een spiegelgladde Rijnsburgerweg tachtig kilometer per uur te rijden. Natuurlijk was het mis gegaan en gistermiddag moest de chauffeur voor de Leidsche kanton rechter het hoe en waarom van zijn misstap uit de doeken doen. Hoe hij bij de Lijsterstraat op het linker weggedeelte was gekomen en daar bij een vrachtauto aan splinters had gereden, wist de man niet meer; het waarom hing hem echter als een wrekend zwaard boven het hoofd. De rechter vond tenminste aanlei ding om hem tot een boete van 20 en vergoeding van de zeer omvang rijke schade te veroordelen. Defecte remmen. Met defecte remmen had een an dere zoon van Van der Werff de Nieuwe Rijn onveilig gemaakt. Twee langs de weg geparkeerde fietsers, die met elkaar juist de marktgehei- men uitwisselden werden door de kar gegrepen en meegesleurd. Per- i wijsvoering. soonlijke schade viel nogal mee maar de fietsen waren geducht in de knoop geraakt. Zeventig gulden boete plus twee nieuwe fietsen besliste de rech ter. Kalf in teil. Om vervoerskosten te sparen had een Ripper een kalf ;n een teil naar Leiden vervoerd. Het beest had na tuurlijk erg geleden en de rechtbank toonde zich dan ook terecht zeer ont sticht. De verklaring van de veehan delaar dat het beest toch geslacht moest worden deed de deur dicht. Veertig gulden was de uitspraak. Vrijspraak voor juriste. Twintig studenten zullen drie a vier gulden moeten betalen omdat, zij hun fiets voor de sociëteit had den laten taan. Een juriste meende echter dat ij niet voor de prijzen in aanmerking kwam. Zij had namelijk haar karretje aan de overkant gezet op een plaats waarop de arm der wet geen vat had. Een kwartier lang drong zij aan op vrijspraak, totdat do rechter moest zwichten voor haar be-

Leidse Courant | 1955 | | pagina 9