Vrij onverwacht bezocht H.M. de Koningin Zaterdagmiddag de feestvierende gidsen Zoeterwoude: 25ste priester in 50 jaar RVeen begroette jonggewijde met erepoort en veel bloemen Ook Boskoop zag weer een jonge Boskoper aan het altaar MAANDAG 6 JUNI 1955 DE LEIDSE COURANT DERDE BLAD PAGINA 1 ARM AAN ARM BRACHT DE JONGE PRIESTER MOEDERNAAR EREPLAATS Wederom mocht Zoeterwoude de vreugde beleven, dat een parochie- zoon tot priester werd gewijd. Voor de vijf en twingste keer in ruim een halve eeuw was het feest, priesterfeesten met stijgende spon taneïteit. leefde jong en oud 't heug lijke feit mede. De R.K. Propagandaclub „St.. Pau- lus" vervult reeds 40 jaar de taak voor de buitenkerkelijke zaken te zorgen: zamelt.gelden in voor de kos ten van de feestelijke intocht, de ver siering van de kerk en het feestge schenk aan de neomist van de paro chie. Later toen de parochie van de H. Kruisverheffing werd opgericht bleef de viering nog steeds interparo chieel. Zo was nu ook alles weer in de puntjes geregeld, doch de regen ver stoorde helaas de hoog gespannen ver wachtingen. Maar de feestelijke in tocht ging toch door. Alle organisa ties trotseerden de regen. Alleen de St. Jansfanfare had technische be zwaren tegen de nattigheid, zodat de stoet zonder muziek moest trekken. De feestelijke intocht. Op de grens van de gemeente, bij de Lammebrug arriveerde de neomist en zijn familie. Gekomen uit de ka- theraal was de dag verder bij familie in Oegstgeest doorgebracht. De voorzitter van de Propaganda club, de heer A. C. van Leeuwen, begroette de neomist met een wel komstwoord en daarna ging de feest stoet in beweging. In het rijtuig met twee paarden bespannen namen de neomist met zijn moeder en oudste broer plaats. De Landelijke Rij ver eniging „Jeanne d'Arc" reed met vele leden vóór en sloot de stoet die gevormd werd door alle jeugdvereni gingen, sportclubs enz. De Sint Jansfanfare gaf, staande voor het Parochiehuis een serenade. Zo bleef elk toch op zijn post en de neomist vertelde ons dat hij veel waardering had voor het trotseren van de regen, vooral om de blijmoe digheid die de deelnemers behielden. Persoonlijk had de neomist het zeer grappig gevonden en gelachen om de overdreven bezorgdheid; voor hem was de intocht niet „in het water ge vallen" want de goede wil bleek nog sterker dan bij goed weer getoond zou zijn. Voor de ouderlijke woning op de Noordbuurtseweg hadden de buren met een met groen en bloemen ge sierde erepoort hun „Hulde aan de neomist" te kennen gegeven. De stoet trok tot de Zuidbuurtse- weg en keerde daarna terug tot het raadhuis waar burgemeester Smeets de neomist voor de hoofdingang be groette met een welkomsrede. Toen de neomist en de familie waren uitge stegen sprak de burgemeester over het voorrecht, dat wij in ons vrije Nederland zonder enige belemmering zó onze jonge priesters een intocht kunnen bereiden. Sprekende over de hoge waardigheid en zending en de uitverkiezing te mogen werken aan de geestelijke opbouw van ons va derland spreekt de burgemeester de hoop uit, dat het de neomist gegeven moge zijn, nadat zijn vader z.g. zo mocht medewerken aan de lichame lijke verzorging van ons volk, hij de gehele persoon in zou stellen voor de geestelijke hulp. „In de eer die U thans te beurt is gevallen wil ik tevens betrekken uwe moeder, door wiens zorgen, gij uw ideaal hebt kunnen bereiken en uw broers en zusters voor wie deze dag een onvergetelijke zal zijn". Toen de stoet de kerk van de H. Kruisverheffing bereikte geleidde een schare van bruidjes de neomist naar het altaar en sprak pastoor G. J. Klaverweijden de neomist toe. De macht van het Mysterie van het Priesterschap beschrijven.... daar toe is menselijke taal onmachtig. Want de heilige Pastoor van Ars heeft gezegd: als de priester zijn macht zou beseffen zou hij sterven. De vervulling van uw priesterlijke taak zal voor de wereld vaak een er- genis zijn, zoals het werken van de apostelen voor de heidenen een spot was. De pastoor vroeg de jonge priester aan de gelovigen zijn eerste priester zegen te geven en zeer indrukwek kend gaf de neomist aan het neerge knielde volk vanaf de altaartreden zijn zegen. De kerk was zeer fraai versierd met fris groen en bloemen. In de grote triomfboog boven het altaar was zeer kunstzinnig de tekst aangebracht: „Gij zijt Priester nu van God en Christus". Tot waardig besluit van deze groot se dag celebreerde de neomist een plechtig Lof geassisteerd door de zeereerw. heer C. Epskamp, pastoor te Kopsland (Gr.), neef van de neo- myst en de weleerw. heer G. W. F. Feliks, kapelaan van de parochie St. Jans Onthoofding. De Eerste H. Mis. Stralend zonneweer begunstigde de dag die met zoveel zorg voorbe- i reid was en zo schoon zou verlopen. Reeds vroeg was de kerk gevuld. De neomist in toga gekleed, leidde zijn moeder aan de arm, aan de grote rij familieleden vooraf, naar haar ereplaats. Even later werd de jonge priester in vol ornaat door een stoet van bruidjes naar het altaar geleid, gevolgd door pastoor Klaverweijden die als presbyter-assistens, pastoor Epskamp, die als diaken en kapelaan van Beurden O.S.Cr., die als sub diaken bij het Plechtig Offer zouden assisteren. Als ceremoniarius fun geerde de priester-student G. Paar- dekooper uit Den Haag, neef van de neomist. Het koor van de fraters zong zeer verdienstelijk de Mis „Sanc torum Angelorum" van Lodewijk de Vocht. De feestpredikatie werd gehouden door de weleerw. heer B. van Tey- lingen, kapelaan te Weesp, zoon van de par. St. Jans Onthoofding. Kapelaan Van Teylingen preekte over de woorden van St. Paulus: De priester wordt uit de kring van de mensen genomen en ten bate van de mensen aangesteld voor hun betrek kingen tot God om gaven en offers te brengen. Hij, met zwakheid omkleed neemt de waardigheid niet uit zich zelf maar door roeping van God. De predikant memoreerde hoe de neo mist als ieder andere jongen op groeide in het landelijke Zoeterwou de en toen de roepstem hoorde van God en begeleid door de vele offers en gebeden van 'zijn vader, moeder, broers en zusters en de gehele paro chie eindelijk gisteren in de kathe- draai gewijd is. Daar, vóór de wijding van de subdiakens, zijn alle heiligen van God aangeroepen en ook het ge bed van de overleden vader is ge vraagd voor de jonge neomisten. Na de wijding en zalving droegen jonge priesters met hun bisschop tij dens de offerande al de lasten en of fers op aan de goede God, die hen riep tot het zware priesterleven. Zwaar, want alles verlaten hebbend moeten zij alles zijn voor allen. Ten slotte feliciteerde de predikant familie en de parochianen en vroeg een gebed opdat de neomist in geest van heiligheid de waardigheid van het priesterschap mag dragen. De eerste plechtige H. Mis was een zeer schone plechtigheid waarvan alle aanwezigen diep onder de indruk kwamen. Na de H. Mis zong het koor een priestercantate, die door een goede uitvoering en fraaie orgelbegeleiding zeer te prijzen was. Het feestelijk ontbijt had plaats in de gastenkamer van het klooster. Te half drie begon in de grote klooster gang de receptie die druk bezocht werd. De receptiegangers van heinde en ver gekomen werden in de gele genheid gesteld de prachtige geschen ken te bewonderen. De receptie nauw ten einde, volgde een danklof door de neomist gecele breerd, met assistentie van prior G. Sn abel en kapelaan B. v. Teylingen. Dit Lof werd gezongen door een koor gevormd uit het fraterskoor, enige zangers uit de parochie en een knapenkoor. Gidsen vierden 2e lustrum op de „Goudsberg" „Movavedo" zong: O, Moeder, de vink is dood"! Het is een mooie traditie dat als een zoon der parochie waardig be vonden is uit de handen van de bis schop de H. Priesterwijding te ont vangen, de buren rondom de ouder lijke woning bijeen komen en dan de handen ineen slaan om bij dit ouderlijk huis een passende versie ring aan te brengen. Een prachtige ere-poort, beladen met een rijke schat aan bloemen en groen, een in drukwekkende met bloemen en guir- landers versierde, dertig meter lange allee vormden de eerbetuigende en tree aan de priester, die hier in zijn kinderjaren vpor de eerste maal Gods roepstem mqcht horen. Overigens, de gehele parochie kent haar taak als het gaat om eer te betuigen aan de priester. Immers rijk was de vlaggen- tooi in het dorp en rijk was ook de versiering rondom en in de kerk. In Gods huis ijverden de schoonste aller bloemen, n.l. de witte lelies en witte anjers met de prachtige collectie voorjaarsbloemen om de eer, wie toch de meeste luister zou mogen bij zetten aan dit feest van de jonge priester. Het arrangement dezer bloe men droeg overigens het stempel van de vakman en was stijlvol en waar devol. Jammer was het dat bij de feeste lijke intocht op Zaterdag de wat ver late zachte Mei-regen een schaduw wierp over dit meestal zo kleurrijk gebeuren. Aan de brug, nabij de Oos tenrijkse woningen had de officiële verwelkoming plaats namens het ge meentebestuur door burgemeester E. J. M. Kolfschoten, die hierbij ver gezeld was van wethouder C. v. d. Meer. Nadat de neomist, met zijn ou ders alsmede pastoor Schoenmaker in het rijtuig hadden plaats genomen zette de feestelijke stoet w.o. de klas genoten der lagere school zich in be- plaats de naaste familieleden, leden van het Comité, burgemeester Kolf schoten en de parochie-geestelijken. Bij het binnentreden van de neomyst in de parochiekerk werd het „Pries ter welkom" gezongen. Daarna sprak pastoor Schoenmaker een kort wel komstwoord. Na het plechtig Lof, het welk hierna door de neomyst met assistentie van pater C. v. Dijk en kap. Sikking werd gecelebreerd, werd gezamenlijk een Loflied gezongen op het H. Priesterschap. Zondagmorgen zond een gouden zon zijn stralen vanaf de hemel naar de aarde, hetwelk na de zegenende regen der voorgaande avond een bij zondere frisheid en bekoring gaf aan de natuur en de rijke bloemenschat, welke voor het kerkgebouw was aan gebracht. Het feestelijke klokkenge beier had vele parochianen naar de kerk van de parochie St. Petrus Ban den geroepen. Voorafgegaan door koorknapen en bruidjes, welke laat- sten ook allen getooid waren met prachtige bloemen, schreed de neo mist het kerkgebouw binnen. Het zangkoor o.l.v. de heer M. Nieuwint zong daarbij het Veni Creator van Fr. "Eppink. Bij zijn eerste plechtige H. Mis werd de neomist geassisteerd door kapelaan Sikking als digken en pater C. van Dijk als sub-diaKen,' ter wijl pastoor Schoenmaker fungeerde als presbyter-assistens. Het zangkoor voerde de feestmis „Sanctissimae Trinitatis van Hub. Cuypers uit, waarbij het orgel werd bespeeld door de heer Th. Hoogenboom. De feest- predicatie werd gehouden door pas toor Schoenmaker, die tot tekst had gekozen „God heeft ons zijn barm hartigheid getoond". Doordat een van onze parochianen thans in zijn eigen parochiekerk zijn eerste plechtige H. Mis mag opdragen, heeft God ge- Tweeduizend leidsters van de Ne derlandse R.K. Gidsenbeweging, die dit weekend op de „Goudsberg" bij een waren om hun tweede lustrum te vieren, stonden Zaterdagmiddag om half zes in hoefijzervorm opge steld rondom de vlaggemast toen de luidsprekers mededeelden, dat HJVI. koningin Juliana over enkele minu ten zou arriveren. Op dat moment waren slechts en kele ingewijden van dit bezoek op hoogte en het was dus begrijpelijk, dat de stramme houding van het wachtende legioen even verdween en een orkaan van gejuich door de rijen ging. Maar allen stonden weer kaarsrecht en doodstil toen de ko ninklijke beschermvrouwe, gekleed in het blauwe uniform van het Ne derlands Padvindstergilde, arriveer de. Vranken en tot besluit het „Ave Maria" van Hub Cuypers. Ceremoniarus tijdens deze receptie was kap. Sikking. Achter een rijk met bloemen beladen tafel hadden plaatsgenomen de neomist met zijn ouders, alsmede pastoor Schoenma ker, burgemeester Kolfschoten en echtgenote, wethouder C. v. d. Meer, pater C. v. Dijk en dr E. G. A. M. Muskens. Na een korte inleiding door kap. Sikking, werd allereerst gespro ken door de voorz. van (het feestco mité, de heer J. van Rijn. Bloemen en vlaggen zijn niet in staat onze vreugde en dank te vertolken met dit feest. Namens* de gehele parochie sprak de heer van Rijn zijn geluk wens uit met deze hoge uitverkiezing. Moge gij al uw mede-parochianen in uw gebed blijven gedenken. Namens de parochie bood spr. een bedrag on der couvert aan. Namens de klasgenoten der lagere school sprak, de heer Hub Hoogen boom woorden van gelukwens, welke hij vergezeld deed gaan van 'n aan bieding van een zevental boekwer ken. Pater van Dijk sprak als voorz. der vacantiespelen zijn gelukwens uit In het welslagen van deze vacantie spelen hebben vooral de priesterstu denten een groot aandeel. Daaróm nu dank voor dit mooie werk ver richt. Tot slot sprak de neomist een dank woord. bijzonder aan het zangkoor, dat juist op de dag van het afscheid van de componist Hub Cuypers diens prachtige Mis „Trinitatis" op zijn priesterfeest had willen uitvoeren. Spr. betrok allen in dit dankwoord, die aan zijn priesterfeest op eniger lei wijze luister hadden bijgezet. Honderden parochianen, waaronder o.a. gemeentesecretaris W. A. van Harteveld, kwamen hierna de neo mist gelukwensen. Talrijk waren ook de cadeaux, welke tijdens deze recep tie ter bezichtiging waren uitgesteld, zoals misgewaden, fiets, schrijfma chine, radio etc. Dit ongetwijfeld mooie féést van de neomist werd te De koningin, staande in de opening van het reusachtige hoefijzer, dat de leidsters vormden, bracht het pad- vinsterssaluut, waarna met het ge bruikelijke ceremonieel deze natio nale „dachvaert" geopend werd. Hoofdcommissaresse Twaalfhoven zei in haar welkomstwoord o.m. tot de koningin: „Het is een zeer bijzon dere dag voor ons, omdat u, Mova vedo, (moeder van de vele dochters) hier aanwezig zijt. Wi.i weten dat u de jeugd en de jeugdbeweging een warm hart toedraagt. Dat U zelf de belofte hebt afgelegd bewijst, dat u waarlijk meeleeft met de padvinders en de gidsen. Wij hopen, dat u bij uw bezoek aan de markt een indruk zult krijgen van alles, wat de jeugd in onze beweging doet." Vorstelijk marktbezoek. „Breekt de kring, en rent naar de markt" klonk daarna het consigne, en een blauwe stroom golfde over het Sint Jorisveld, snelde de trappen af en bevolkte in minder dan geen tijd l^gt marktterrein waar allerlei stands ingericht waren en verschil lende activiteiten zich nu ontplooi den. Als de koninklijke padvindster naderde, werd er snel ruimte ge maakt en geïnteresseerd keek de landsvrouwe dan toe hoe een groep die bezig was op houtvuurtjes ge rechten voor "een trektocht panloos te bereiden, en voor de zangtent zong de hoge bezoekster ongedwon gen mee „O Moeder, de vink is dood" Grote belangstelling had Hare Ma jesteit ook voor het artistieke knip selwerk dat Lily Eizendorn uit En schede, demonstreerde. Enkele proe ven werden door de koningin aange kocht. Natuurlijk werd de stand „Vluchtelingenhulp" vlot hofleveran cierster. Veel plezier had de koningin ook in de maskertent, zoals zij ook met aandacht de volksdansen volgden, die gidsen uit Arnhem in buitenland zijn. Spr. schetste hierin de hoge waardigheid van de priester, hetwelk zijn bekroning vindt in het dagelijks opdragen vian de H. Mis. Spr. richtte woorden van gelukwens tot de neo mist, diens ouders en familie. Geve God dat gij zegenrijk priesterwerk zult mogen verrichten. Tijdens het uitreiken der H. Com munie zong het zangkoor het „Jesu Dulcis Memoria" van B. Kathe. Na de H. Mis werd hulde gebracht aan de neomist met de cantate „Priester lied" op tekst van F,, v. d. Bilt en muziek van H. Strategier. Zoals de neomist plechtig de kerk was binnengegaan werd hij ook weer uitgeleide gedaan waarbij organist Th. Hoogenboom een orgelsolo van Arthur Henschel vertolkte, 's Mid dags te 2 uur begon in de voorzaal van het Pancratiusgebouw de recep tie. Tijdens het officiële gedeelte zong de gemengde zangvereniging „Vox Laeta" o.l.v. haar directeur J. J 4.30 uur besloten met een plechtig v. d. Meer ..Exultate Justi" van L. da Lof, waarbij na het Lof gezongen Viadonder, het „Jesu Dulcis" van T. werd het „Lied van lof en dank". weging. In de volgauto.s namen toond onze parochie goed gezind te De foto toont de koningin in het uni form van het Nederlandse Padvin- dersgilde, temidden van deelneem sters aan de Koempoelan vol belang stelling toekijkende, terwijl een paar gidsen hun vaardigheid in het berei den van een smakelijke hap op een open houtvuur demonstreerden. se uniformen ten beste gaven. Toen de koningin omstreeks half zeven vertrok, werd haar auto om stuwd door drommen wuivende en zingende leidsters. „Adieu, wij moe ten elkander groeten" klonk het uit honderden kelen, en lachend wuif de Movavedo de geestdriftige schare bij het wegrijden toe. DE „ZILVEREN VIS. Nadat koningin Juliana vertrok ken was, volgde het hoogtepunt van het officiële feestprogramma, de op voering van „De ballade van Santé Geertruud", de geschiedenis van de patrones van de katholieke gidsen beweging. waarin de innerlijke strijcW tussen aardse en geestelijke liefde gestalte krijgt. Tijdens de vlaggenparade van Zon dagmorgen,toen de gidsen leidsters na een landelijke nachtrust een nieu we zomerzon konden begroeten, ont ving hoofdcommissaresse Twaalfho ven uit handen van de commissares- se buitenland, mej. J. Neyens, de hoogste internationale padvindsters- onderscheiding, de „Zilveren Vis". Plechtige sluiting. Mgr. dr A. Ramselaar gaf vervol gens een beschouwing over de katho lieke levensstijl in de veranderlijke omstandigheden van deze tijcl en benadrukte daarbij vooral de grote rol en de zware verantwoording, die de jeugdbeweging hierbij opgedragen is. Na een middag vol spel en ple zier onder een nog steeds stralende zon, werd deze nationale „Dachvaert" te half vijf besloten met een ponti ficaal, lof, gecelebreerd door mgr. dr. Alfrink. Onder de 28 seminaristen van het Seminarie te Warmond, die op Qua tertemper-Zaterdag 4 Juni de al oude wijdingsdag in de Kerk de heilige wijdingsdag in.de Kerk de thedrale basiliek van St. Bavo te Haarlem, bevond zich ook weer een plaatsgenoot, de eerw. heer B. Kort- mann. Zaterdagavond werd de neomyst aan de grens der gemeente door de commissie van ontvangst welkom ge heten. Vergezeld van ouders, familie en vrienden, voorafgegaan door de drumband van Excelsior, Verkenners, Gidsen en Kabouters, werd hij naai de parochiekerk geleid. Aldaar ston den bruidjes gereed om de' jonge priester naar h.et feestelijk versierde altaar te brengen tussen een haag van Gidsen en Kabouters, terwijl de talrijke aanwezigen een welkomstlied zongen. De herder der parochie, pastoor J. J. Lauwrier, heette de wijdeling har telijk welkom om deze voor hem zo bijzondere dag. Vaak zijt gij in deze kerk gekomen doch nimmer op deze wijze. Nu ook als een ander mens, omdat gij met gewijde en zegenende hander» zijt gekomen. Nadat de jonge priester voor de eerste maal in zijn parochiekerk zijn priesterlijke zegen had gegeven werd door hem een Plechtig Lof gecelebreerd, hierbij ge assisteerd door kapelaan Erich Laufer uit Düsseldorf, vriend van de neomyst als diaken en kapelaan C. Zondag als sub^diaken. Zondagmorgen te half tien werd de eerste Plechtige H. Mis opgedragen waarbij kapelaan J. C. Sanders uit Amsterdam, oud-kapelaan te Bos koop, assisteerde als diaken en pater W. v. d. Klauw, als sub-diaken. Pas toor J. J. Lauwrier fungeerde als presbyter-assistens. De feestpredikatie werd gehouden door kapelaan Sanders. Door het zangkoor en het paro chieel jongenskoor werd onder lei ding van de heer A. de Groot, als gast-dirigent, ten gehore gebracht-de Missa Prima in Honorem Sancti An- tonii de Padua van Evert Koning. Talrijke parochianen waren ook nu weer aanwezig om onder deze plech tige H. Mis te bidden voor de jonge priester. Namens het gemeentebe stuur waren aanwezig mr. dr. Taat en de heer W. Trapman. In het R.K. Verenigingsgebouw werd 's middags door pastoor Lauw rier het parochiegeschenk, bestaande uit een fraaie schrijfmachine, over handigd, terwijl zeer velen van de gelegenheid om de jonge priester per soonlijk tc feliciteren gebruik maak ten. Tijdens de receptie werd nog het woord gevoerd door de heren Adr. Blom, Adr. Binken, als voorzitter van de K.A.B., H. G. Mathot, C. v. Lent, als schoolvriend van de jonge priester en door burgemeester Verkerk. Op treffende wijze deed de jonge priester zijn dankbaarheid uitkomen voo-- de grote belangstelling, welke hij op deze voor hem zo gevéchtige dag mocht ondervinden en voor de ontvangen geschenken. 's Middags werd als besluit van de plechtigheden een darrklof opgedra gen. Gevonden voorwerpen. Ket tinkje, broche, corsage, fluit met kompas, bal, portemonnaie, katrol, vulpen, japon, shawl, broodmes, he ron handschoen, regenjas, ketting, hond, combinatietang, herenrijwiel; tas met. zeilkleding, damesvest, da- mesportemnnnaie, passerdoos, bro che met drie hangertjes, alpinomuts, dolkmes in étui. Inlichtingen bij de politie.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 9