Laga boekte de meeste overwinningen op de Hollandia-roeiwedstrijden Dordtse won „Kesper-prijs Twee Nederlandse recordverbetëringen op de Nenyto te R'dam Ned. ploeg tegen België (anus van der Zande werd winnaar van de Marathon MAANDAG 6 JUNI 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Het Hollandia-roeifestijn kon ons dit jaar maar matig: bekoren. We schreven Zaterdag reeds, dat de or ganisatie veel te wensen overliet en dit herhaalde zich ook op de tweede dag. Het „feest" werd bovendien ten zeerste ontsierd door vechtpartijen van brooddronken roeiers voor namelijk studenten en hun aanhan gers en toen het in de middag was gaan regenen werd het binnen in 's-Molenaars zo vol, dat er in de bo ven gelegen serre, waar de radio omroepdienst en de pers „gehuis vest" waren bijna geen plaats was, terwijl er zoveel rumoer was, dat de persmannen de naast zittende omroe per menigmaal niet eens konden ver staan. Er moet nodig iets veranderd worden bij Hollandia, wil de pers zich met de wedstrijden blijven be moeien! Voor zoveel mogelijk geven we hier een relaas van enkele wedstrijden, waarvan het verloop tot ons kon doordringen of waarvan we het slot bij de finish konden zien. De eerste finale op Zaterdagmor gen, die van de Overnaadse Twee ging tussen Willem III, Adelborsten en Njord. De Leidse Twee (Boekma en v. d. Meulen en stuurman Van Ham) nam vrij spoedig de leiding, doch Ham verstuurde zich enigszins, waarna Willem III de leiding over nam. Op 1500 meter was. er zelfs licht tussen de boten, maar daarna begon Njord aan een formidabele en onweerstaanbare eindspurt. Het werd de mooiste strijd, welke tot nu toe te zien was gegeven. Meter na meter werd ingelopen en op 10 meter voor de finish bedroeg het verschil nog 'n paar meter. Maar nog gaf Njord zidh niet gewonnen en de Leidenaars slaagden er in met slechts enkele centimeters te winnen. De tijden, resp. 9.44.6 en 9.46 gaven nog een te grote ruimte voor het werkelijk minieme verschil. Van de Jonge Skif A valt nog te vermelden, dat de Nautilus-shiffeur (W. Hartkoorn) omsloeg, zodat R. v. Weezenbeek (Dordt) gemakkelijk won. De strijd in de Lichte Vier bracht in de 3e heat een zege van Nereus op Triton en Skadi, terwijl Laga in de 4e heat zegevierde over Njord, voor namelijk tengevolge van het feit, dat nummer 3 van Njord op het' midden der baan snoekte, waardoor Laga de leiding overnam. Wel haalden de Leidenaars nog wat van de achter stand in, maar Laga won op fraaie wijze. In de 5e heat werd Aegir na felle strijd met heel gering versohil win naar. Oude Acht met Laga en Njord binnen recordtijd. De Oude Acht, anders het hoofd nummer en het besluit van de roei- wedstrijden van Hollandia, nu moe ten ze wijken voor de Oude Vier, bracht slechts twee ploegen aan de start. De wind, die vanaf de morgen dwars op de baan had gestaan, was inmiddels omgeslagen, zodat de roeiers hem pal in de rug hadden. De vrees, dat er op deze Hollandia-wedstrij- den geen records zouden sneuvelen, bleek inderdaad ongegrond, want Laga zowel als Njord slaagden er hier in het record op dit nummer, 6.26.8 ten name van Delftse Sport in 1946 gemaakt, te breken. Laga no teerde 6.21, Njord 6.24.2. Nog meer records. Voor de tweede maal sneuvelde een baanrecord, dadelijk hierop. Dat was in de 3e heat van de Oude Skif, waarbij A. II. van Mesdag voor de Hoop een tijd maakte van 7.37 (oud record 7.42, door Laga in 1921 ge maakt). Van Mesdag verbeterde dit record nogmaals in de finale, toen hij tegen S. Bakker van de Amstel een prachti ge race roeide. In deze finale no teerde v. Mesdag n.l. een tijd van 7.36. Het volgende record sneuvelde in het nummer Oude Twee, waar Wil lem H 4 min. precies roeide. Het oude record was het vorig jaar door Njord gebracht op 4.00.6. Voor een andere sensatie op deze wedstrijden zorgde de Jonge Twee A, waarbij het Sjaarie aanvankelijk de leiding had op Laga en Njord. Laga spurtte evenwel spoedig bij .en lange tijd ging de strijd gelijk op, totdat Laga de leiding nam. In het zicht van de finsh, op ongeveer 200 meter, ving de boeg van het Spaar- ne (S. L. Rijpma) een snoek, de boot vloog uit balans en kapseisde. De Njord-ploeg, die er dicht achter lag, moest laten lopen, dodh werd hier door toch tweede. Deze foto geeft een beeld van de finish bij de dames-achten; van voor naar achteren zien we Nereus, De Vliet en Nautilus. DE DAMES WED STRIJDEN. De Vliet won de Acht. De strijd der Achten bij de dames was uiterst fel. De Neureus-, Vliet- en Nautilusploegen gaven elkaar maar heel weinig toe. Le Leidse dames wisten de leiding te nemen en deze te behouden, maar het ging niet zon der moeite. Het verschil met Nereus aan de finish bedroeg tenslotte slechts luttele meters. Die Leythe Vier weer nummer één in recordtijd. De Europese kampioene in de Vier Senpres, Die Leytihe, kreeg het in de finale op te nemen tegen RIC. Dat was geen zware taak, want de Leidse dames namen spoedig de lei ding en liepen geleidelijk uit tot en kele lengten. Maar de tijd, waarin de baan werd afgelegd, betekende te vens een nieuw baanrecord. Het vo rig jaar noteerde Die, Leytheploeg 4.01.4, thans werd e tijd 3.53.6. De Bertha-prijs voor de meeste eerste-prijzen bij de heren werd ge wonnen door Laga, terwijl de Dordt se damesploeg beslag legde op de „Kesper-prijs", sinds 1947 door de Commissaris der Koningin in Zuid- Holland, mr. L. A. Kesper beschik baar gesteld voor het grootst aantal eerste prijzen in de damesnummers. Uitslagen: De uitslagen der finales bij de heren zijn: Overnaadse Twee: 1. Njord 9.44.6; 2. Willem III 9.46; 3. Adelborsten. Oude Acht: 1. Laga in 6.21 (record tijd) 2. Njord 6.24.2 (eveneens binnen recordtijd). Jongens 1416 jr, 750 m.: 1. Hoop 1 2.41.4; 2. Hoop 2 2.42.8; 3. Nautilus. Jongens 1718 jr, 1000 m.: 1. Hoop 3.38.8; 2. Spaarne 3.40.8; 3. Leythe. Jonge Twee B: Dead heat tussen Maas en Triton in 8.07.4; 3. De Laak. Oude Vier 1000 m.: 1. Spaarne 3.49; 2. Hoop 3.53.4. Jonge Skif A: Laga (G. G. Jelles) 8.02; 2. Dordt (R. v. Weezenbeeke) 8.28. Lichte Vier: 1. Nereus 7.37; 2. Aegir 7.44.4; Laga gediskw. Oude Skif: 1. De Hoop (R. H. v. Mes dag) 7.36 (nieuw record); 2. De Amstel (S. Bakker). Overnaadse Vier: 1. Nereus 7.31; 2. Njord 7.37; 3. Argo. Oude Twee: 1. Willem III 4 min. (nieuw record); 2. Triton 4.06.4. Jonge Twee A: 1. Laga; 2. Njord; Spaarne omgeslagen. Geen tijden opge nomen. Jonge Acht B: 1. Laga 6.32.6; 2. Ne reus 6.33; 3. Aegir. Jonge Acht A: 1. Njord 6.35; 2. Pro teus 6.42.2; 3. Laga. Oude Skif 500 m. sprint: 1. Hoop R. H. v. Mesdag 1.49; 2. Aegir (J. Tigchelaar) 1.54.6; 3. Singapore (A. Giel). Veteranen Acht: 1. Hoop 3.37; 2. Spaarne 3.40.8. Oude Vier: 1. Njord 7.29; Triton ged. wegens het nemen van een verkeerd piket. De uitslagen der dameswedstrijden waren: Achten: 1. De Vliet 3.54.4; 2. Ne reus 3.57.4; 3. Nautilus. Jonge Vier: 1. Willem III 4.1.2 (nieuw record, oud record 4.09 van Argo in 1953). 2. Dordt; 3.' Argo. Vier Seniores: 1. Die Leythe 3.53.6 (nieuw record, oud record 4.01.4 even eens van Die Leythe in 1954)2. RIC. Stijl Skif Juniores: 1. DDS 99 p.; 2. Amstel 84 p. Meisjes 17—18 jr.: 1. Leythe 103 p.; Hoop 100 p.; 3. Spaarne 95 p. Meisjes 14—16 jr.: 1. Spaarne 92 p.; 2. Hoop 83 p. Vier Overnaads: 1. Dordtse 103 p.; 2. De Hoop 98 p.; 3. De Vliet 86 p. Dames Quadruple: 1. Willem III 3.56 (nieuw record, oud record 3.58.6 van de Vliet in 1953); 2. Viking 3.59; 3. Hoop. 400 M. horden voor Parlevliet Discus dames voor Corrie Huygen Twee Nederlandse records sneuvel den tijdens de nationale atletiek wedstrijden, welke op de Nenytonbaan te Rotterdam als laatste selectie voor de landenwedstrijd tegen België op 12 Juni werden gehouden. Bij bijna ideale weersomstandigheden, een warm zonnetje en een lichte wind dwars over de baan, werden deze wedstrijden gehouden. Na* de start van de 43 marathon lopers kwamen de athleten voor de 44 meter horden op de baan en dit eerste nummer leverde reeds een nieuws nationaal record op Met de schitterende tijd van 53.7 seconden bleef Parlevliet (Vlug en Lenig) 0.8 seconden beneden het vier jaar oude record, door Buys in Augustus 1951 te Antwerpen gemaakt. En tot slot van deze wapenschouw, waarin ook op de overige nummers goede pres taties werden verricht, kwam de me dedeling, dat Corrie Huygeh bij het discuswerpen haar eigen record ver overtroffen had, met 43.94 meter wierp zij de schijf ruim één me ter verder dan twee weken geleden eveneens te Rotterdam, toen haar piestatie van 42.95 meter reeds een verbetering van het Nederlandse record betekende, Helaas bleek bij nameting de ring niet volkomen rond geweest te zijn er was een ver schil van 2 cm. met de officieel voor geschreven afmetingen zo dat de record-commissie zal moeten uitma ken of deze worp van Corrie Huygen voor erkenning in aanmerking zal komen. Naar wij vernemen is de kans hierop groot. Evenals Parlevliet op de hordenloop zijn concurrenten ver achter zich had gelaten voor de tweede aankomende, Buys, werd 56.18 sec. afgedrukt werd ook de discusrecordhoudster onbedreigd win nares op haar nummer. Met 36.77 me ter werd Corrie Aafjes tweede ter wijl Corrie van den Bosch met 34.99 meter de derde plaats bezette. Op de andere nummers voor de dames werd alleen strijd geleverd in de sprint 100 en 200 meter) tus sen Puck van DuyneBrouwer en Hilde Veth, waarbij het Hollandia- meisje als altijd weer met de tweede plaats genoegen moest nemen. Fel streed zij tegen Puck van Duyne, maar met 0.1 sec. voorsprong won deze de 100 meter in de tijd van 12.3 sec, terwijl het op de 200 meter 0.3 sec. bedroeg. Voor Puck-van Duyne werd 25.1 sec, afgedrukt, terwijl Hilde Veth 25.4 sec noteerde. Op de 80 me ter horden toonde Selma Heystek zich zonder moeite de snelste, Zij was de enige, die met 11.9 sec, beneden cie-12 sec. bleef, terwijl de tijd van nummer twee, Nel Wullems 12.2 sec. bedroeg. Met krachten als Selma Heystek en Hilde Veth kostte het de estafette-ploeg van Hollandia weinig moeite om de eerste plaats te bezet ten op de 4 Xl00 meter. Met 49.1 sec. eindigde deze ploeg als eerste voor Olympia ,48 en Minerva (res. 49.4 en 51.5 sec.) waarmede tevens een plaat selijk record werd verbeterd. Op de 100 en 200 meter heren toon de Rulander weer in goede vorm te zijn. Met 10.8 sec. op de 100 meter finishte hij voor Tempelaar en Aret, die beiden 10.9 sec, noteerden, ter wijl hij de 200 meter met 0.6 verschil op Aret in 22 seconden precies af legde. Feller was de strijd op de 400 meter, waarin Mildiger, die de lei ding had gehad, op de eindstreep verslagen werd door Moerman. Voor beiden werd dezelfde tijd van 49.6 sec. afgedrukt. Ook op de langere afstanden wer- De foto toont J. Parlevliet van V. en L. (links) die het nieuwe Neder lands record vestigde op de 400 m. horden heren, door 0.8 seconde onder het oude record te blijven, dat op naam stond van F. Buys van A.A.C., die we hier (rechts) de nieuwe re cordhouder zien feliciteren. den interessante strijden geleverd. Werd de 800 meter een verrassende overwinning van Wolsink in 1 min. 55.5 sec., de 1500 meter gaf een strijd te zien tussen Fekkes, Jonkers Bohle. Bohle moest in de laatste ron de lossen en van de beide anderen won Fekkes de eindsprint. Zowel Fekkes als Jonkers bleven beneden de 4 minuten, resp. met 3.56.8 en 3.58 sec. Vijf lopers, Viset, Damman, van Zeeland, van der Voort en Kühnen vormden op de 5000 meters al spoedig een groepje, dat elkaar tot aan de laatste ronde niets toegaf en waarin om de beurt de kop werd genomen. In deze laatste ronde schoten Viset en Damman echter naar voren met van Zeeland op de derde plaats en de andere twee ver daarachter. Viset nam in deze eindsprint de leiding en met de totaal van 15 min. 8.5 sec. versloeg hij zijn tegenstander met 0.1 seconden. Prestatie van Corrie Huygen geen Nederlands record. Wij vernemen naar aanleiding van 't discuswerpen van Corie Huygen, dat voor deze prestatie geen erkenning zal worden aangevraagd Na afloop van de wedstrijden heeft de jury te zamen met enkele leden van de tech. nische commissie nogmaals de ring nagemeten. Hierbij kwam vast te staan, dat de afwijking van de voor geschreven maat belangijker was dan men oorspronkelijk meende, zodat besloten werd geen aanvrage om erkenning in te dienen. Deze foto toont de finish van de 100 meter heren: van voor naar ach ter in volgorde van aankomst: 1. H. Rulander, 2. T. Aret, 3. D. Tempe laar, 4. E. van Raamsdonk, 5. W. Aelrichs en 6. H. Visser. De Nederlandse athletiekploeg voor de landenwedstrijd tegen België op 12 Juni te Antwerpen js als volgt samengesteld: 100 meter: Van Har- develd, Rulander en Saat (allen V. en L.; 200 meter: Van Hardeveld, Rulander en Saat; 400 meter: Smil- diger (V. en L.), Moerman (Pro Pa- tria) en De Kroon (Trekvolgels); 800 meter: Wolsink (Parthonon), Rem (Lycurgus) en Verwey (Trek vogels); 1500 meter: Fekkes (DOS), Jonkers (V. en L.) en Rovers (Thor) 5000 meter: Viset (Cialfo), Damman (V. en L.) en Delnoye (Kimbria); 10.000 meter: Van Zeeland (AAC), Verra (Haarlem) en Van der Voort (Trekvolgels) ;110 meter horden; Ne- derhand (Aio), Parlevliet (V. en L.) en Kamerbeek (PSV); 400 meter horden: Parlevliet (V. en L.), Buys (AAC) en Zoek (Partenon); 3000 me ter hindernis: Van den Veerdonk (Kimbria), Verhoek s (Voorwaarts) en Vergeer (AV 1947); 4 Xl00 me ter estafette: Van Hardeveld, Ru lander, Saat en Tempelaar; 4 X 400 meter estafette; Smildiger (V. en L.), Moerman (Pro Patria), De Kroon en De Kan (Pro Patria); verspringen: Visser (AAC), Van Sleeuwenhoek (V. en L.) en Bos (Estafette); hoog springen: Nederhand (Aio), Van Oosten (V. en L.) en Van Marke- stein (Pro Patria); hink-stap-sprong: A. de Jong (Thor), W. de Jong (DOS) en Van Egmond (Dem); polsstok hoogspringen: Van Es (Thor), Hof meester (Pro Patria) en Lamoree (Kometen); speerwerpen: Fikkert (E. en O.), Kamerbeek (PSV) en Lutkeveld (APGS); discuswerpen: Rebel (Quick), Kikkert (E. en O.) en Kamerbeek (PSV); kogelstoten: J. van de Maat (V. en L.), Demmink (Hellas) en Kluft (Haarlem); kogel- slingeren: Van de Maat (V. en L.), De Bruyn (V. en L.) en Kamerbeek (PSV). BATAVEN IN DEN HAAG. Bij de aan de Laan van Poot te Den Haag gehouden athletiek-wedstrij- den werd ook deelgenomen door een kleine Bataven-ploeg, die enige suc cessen wist te boeken. Bij de heren won B. Kraan op kranige wijze de mijl in een tijd van 4.48.2, terwijl H. Fasel 3e werd in 4.53.7. J. Schoo won vierkant de 300 yards in een tijd van 39.1. C. de Heiden werd in de demi-finale van dit num mer uitgeschakeld, zijn t-d was 40.6. Ondanks een blessure startte M. Spa don toch op de 100 yards heren en werd in zijn serie 5c, tijd 11.2 sec. J. Berbee werd 4e op 100 yards heren D in een tijd van 11.5 sec. A. Gieshe werd 2e discus C met een worp van 29.79 meter. J. Berbee wierp de dis cus in klasse D 25.72 meter. Bij de dames werd Doetlard in serie 80 meter meisjes A 2e, tijd 11 sec. J. Bilsen werd 4e in de demi-finale in 13 sec. dames 100 yards D. M. Sandvos werd 3e in serie 100 yards dames C in tijd van 12.3 sec. bij ver springen kwam zij tot 4.25 meter. Van der Linden werd weer tweede De marathonloop, welke te Rotter dam werd gehouden als onderdeel van de nationale atletiekwedstrij den, is gewonnen door Janus van der Zande. Hij liet zijn laatste tegen standers, van der Linden en Geer- om, die tot dan toe gelijke tred met hem hadden kunnen houden, na 6 km. in de steek en liep de overige 36 km. alleen en onbedreigd verder uit. Onbedreigd, niettegenstaande zijn training dit seizoen nog niet verder reikte dan 25 km. en waarvan hij desondanks bij de aankomst ruim 11 minuten voorsprong had op nummer twee, van der Linden, bewijst de eenzame hoogte waarop de Neder landse kampioen staat en is tevens tekenend voor het min of meer te leurstellende verloop, dat deze mara thon heeft gehad. Door deelneming van de Duitsers Viebahn en Wange had de wedstrijd een internationaal tintje gekregen, doch beiden staakten de strijd na on geveer 25 km, zonder daarvoor ver eer gekomen te zijn dan in 12e posi tie. Toch leverde deze marathon nog een verrassing op en wel door Smits. Deze outsider uit Alphen aan den Rijn lag na 10 km als zesde in de strijd, maar hij liep constant zo goed, dat hij van den Berg nog voor en Geerom, die wat was teruggevallen, na het keerpunt bij Moordrecht pas seerde. (bij dit keerpunt noteerde men voor Janus van der Zande een tijd van 1 uur 16 min. en 2 sec. voor van der Linden 1.17.37). Zelfs ging Smits na 34 km nog de veteraan Overdijk, die weer aller be wondering verdiende en steeds de derde plaats had bezet, voorbij. Het parcours, dat op sommige ge asfalteerde gedeelten door de warm te zeer zwaar was, speelde bij de prestaties van vele deelnemers een voorname rol, meer dan de wind welke zeer zwak was en waarvan door geen der deelnemers hinder was ondervonden. Van de 37 ge starte lopers, bereikten er 22 de fir.Lsch De uitslag luidde: 1. Janus van der Zande (Olympia '47, Halsteren 2 uur 39 min. 43.6 sec.; 2. van der Linden (Holland, Leiden) 2.51.10.6; 3. Smits (AAV '36 Alphen aan den Rijn) 2.53.09.6; 4. Overdijk (AAC,) 2.56.10.6; 5. Geermos (AV Zaanland) 3.01.18.4; 6 van den Berg (Adelaar, Vught) 3.10.50.8; 7. Ruberg (Minerva, Rot terdam) 3.15.42.6; 8. Gerrits (Aknau, Den Bosch); 9/10 Arler (AAC) en Vollen broek (VIF Hilversum),

Leidse Courant | 1955 | | pagina 5