^eCaidóeSotVtant Premier Eden waarschuwt de spoorwegstakers Zuid-Viefnam worstelt met de secte-legers Dure staking in Engeland Het land zal grote .schade ondervinden Hoa-Hao voert guerilla-tactiek Levend virus in vaccin Grote Vier 18 Juli in Genève m Verzet tegen Westduitse militaire wetten JiikuoKAmannen daken in zee na aCieg.ang.eCuk Een avonturier als minister KOELKASTEN Russische delegatie weer in Moskou terug Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 MAANDAG 6 JUNI 1955 46ste JAARGANG No. 13516 i Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f2.15 p. mnd., f6.40 p. kwart. Franco p. p. f6.80. - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes ƒ1.50 Kolenprobleem baart de regering zorgen De Britse premier, Sir Anthony Eden, heeft Zondagavond in een speciale radiotoespraak de waarschuwing uitgesproken, dat ieder uur van staking voor Engeland terugval betekent in de wedloop met buitenlandse concur renten voor exportmarkten. „Als we zo door gaan zullen we onze hele, met moeite verkregen, welvaart weer verliezen", zo merkte hij op. Over de spoorwegstaking, zei de premier: „Deze rampzalige kwestie duurt nu een week, maar wat ik een week geleden verklaarde, geldt nog steeds er kan slechts een einde aan komen als met onderhandelingen wordt begonnen". KOLENVOORRAAD BEPERKT Sir Anthony vervolgde met te zeg gen, dat er op dit ogenblik nog niet veel werkloosheid is. „Doch je kunt in een land als het onze het trein- vervoer niet stopzetten zonder de spoedige sluiting te veroorzaken van een aantal fabrieken. En dat zal niet het einde van het verhaal zijn. In deze tijd van het jaar behoren we eigenlijk onze kolen- voorraden voor de komende winter aan te leggen. We hebben een kou- SPAAK BIJ DE PAUS. Zaterdagmorgen heeft de H. Vader de huidige minister van buitenlandse zaken van België^ Paul Henri Spaak, in particuliere audiëntie ontvangen. Oostenrijkse krijgsgevangenen terug Een groep van 250 Oostenrijkse krijgsgevangenen is Zaterdag uit Rusland in Wenen aangekomen. Onder de teruggekeerden bevindt bevindt zich Arthur Seiss-Inquart, de zoon van de voormalige en in 1946 geëxecuteerde Nazi-commandant voor Nederland. Het grootste deel van deze Oostenrijkers was gevangen genomen tijdens de slag om Stalingrad. Onder de vrijgelatenen bevond zich een arts, die zei: „Er zjjn moorde naars en verraders onder ons. De helft van de mannen van dit trans port hebben levens van landgenoten en medegevangenen op hun gewe ten. Zij hebben met de Russen ge heuld, communistische propaganda verspreid, gestolen en zelfs gemoord om hun eigen vrijheid te krijgen". In dit verdrag, dat in April tussen Rusland en Oostenrijk is gesloten, heeft de Sovjet-Unie zich' verplicht alle Oostenrijkers, die in Russische werkkampen worden vastgehouden, vrij te laten. De groep, die Zaterdag aankwam, was de „voorhoede" van deze Oostenrijkers, die allen minstens tien jaar gevangenis achter de rug hebben. De mannen waren allen goed gezond. de winter gehad en we hebben reeds een millioen ton kolen verloren door een onofficiële staking. Het land kan zich niet permitteren nog een enkele ton te verliezen, als we tenminste onze industrie volop aan het werk willen houden gedurende de komen de winter. Maar we zullen nog meer verliezen als de spoorwegstaking voort blijft duren. De gevolgen zul len we later aan den lijve onder vinden in Januari of Februari." „We zullen moeten proberen meer steenkool te importeren om het te kort door productieverlies te dekken. Deze invoer kan alleen worden be taald uit de opbrengst van de uit voer. Maar we brengen onze uitvoer in gevaar. Als je uitvoeropdrachten verliest, verlies je ook toekomstige markten. En zo verzwakken de sta kingen het land net op een tijd dat het bezig was krachtig en wel varend te worden", aldus premier Eden. Ongeveer 30 bataljons van het Zuid-Vietnamese leger zijn Zondag een groot offensief begonnen tegen de strijdkrachten van de Hoa-Hao- secte, die het gebied ten Zuid-Westen van Saigon bezet houden. De 24.000 man regeringstroepen zijn op de eerste dag van het offen sief diep in het gebied van de Hoa- Hao doorgedrongen zonder veel te genstand te ontmoeten. De strijd krachten der Hoa-Hao vermijden de strijd en trekken zich terug in een gebied van rijstvelden, van waaruit zij waarschijnlijk een guerilla tegen de regeringsstrijdkrachten zullen be ginnen. De regeringstroepen bezetten Zon dag .ondersteund door tanks en ri vier-kanonneerboten,, de plaatsen Carntho.Sadec, Lai Vung en Vinhlong, 125 km. ten Zuidwesten van Saigon. Aan de zijde der regeringstroepen vielen drie doden, de Hoa-Hao verloor tien man. Ook het hoofdkwartier van gene raal Soai, de bevelhebber van de Hoa- Hao-troepen in dit gebied, werd door de regeringstroepen bezet. De gene raal en zijn staf zijn verdwenen. Zij zijn waarschijnlijk ook de rijstvelden ingetrokken. De Hoa-Hao-strijdkrachten, ver deeld over het Zuiden van Zuid- Vietnam, tellen ongeveer 37.000 man. Generaal Soai bezet het gebied ten Zuidwesten van Saigon. Aansluitend aan dit gebied naar het Oosten, tot de Chinese Zee, ligt een gebied dat beheerst wordt door de Binh Xuyen en tussen generaal Soais gebied en de grens van Cambodja staan o.a. Hoa- Hao-strijdkrachten van generaal Ba- coet. Tegen de troepen van deze ge neraal is reeds enige tijd een actie van regeringstroepen gaande en ook met de Binh Xuyen is nabij Lang Thanh, 25 km. ten Oosten van Saigon de strijd aangebonden. Volgens een regeringswoordvoerder was een der redenen van het offensief het feit, dat de Hoa-Hao-troepen aan vallen hadden gedaan in de buurt van Cantho, waarbij o.a. de "pont op de river de Bassac werd beschoten. In het Salk-vaccin tegen kinderver lamming dat door de Cutter-laborato ria wordt vervaardigd is door prof. Louis P. Gebhart van de universiteit van Utah levend polio-virus aange troffen. Het vaccin was l\em toegezonden door de gezondheidsdienst van de staat Idaho. De resultaten ondersteu nen de theorie van deze dienst, dat dit levend virus de oorzaak is van de kinderverlamming-epidemie in Idaho, die dit jaar reeds 75 slachtoffers heeft gemaakt, tegen slechts 15 in dezelfde periode van het vorig jaar. De vaccinatie werd op 27 April in Idaho stopgezet. In Oakland (Californië) heeft de rechter de ouders van een jongen die was gevaccineerd en toch kinder verlamming kreeg gemachtigd een schadevergoeding van 100.000 dollar van de Cutter-laboratoria te eisen. Engeland, Frankrijk en Amerika zijn het er na intensief diplomatiek contact zo goed als over eens gewor den, de Russen uit te nodigen op 18 Juli in Genève de conferentie van de vier regeringschefs te houden. De invitatie zal waarschijnlijk over en kele dagen naar Moskou worden ver zonden. De Amerikanen hadden oorspron kelijk bezwaar tegen Genève in ver band met de conferentie over Korea en Indo-Ghina, die de wapenstil stand in het laatstgenoemde land op leverde. Maar president Eisenhower en minister Dulles zijn er er over eens geworden, dat Genève de enige stad is die voldoende accommodatie biedt voor een dergelijke grote con ferentie. Het staat thans vrijwel vast, dat voordat de regeringschefs gaan pra ten, hetgeen meer dan een week kan duren, de ministers van Buitenlandse Zaken voorbereidende besprekingen zullen houden. japonic motoïu-lacM>iijde.>i ootid. tlaqticPie dood Adenauer loopt te hard van stapel De eerste militaire uitvoerings wetten, die door bondskanselier Adenauer bij de bondsraad en de Bondsdag zijn aanhar gig gemaakt, zijn op fel verzet gestuit. De socialistische oppositie heeft tij dens het weekeinde een verbitterde strijd tegen de ontwerpen aangekon digd, niet alleen omdat zij de bewa pening tot na een conferentie der Grote Vier wenst te zien uitgesteld, doch ook omdat zij de door de Bonds kanselier gekozen methode beschouwt als een inbreuk op de vroeger gege ven verzekering, dat gestreefd zou worden naar een brede parlemen taire basis voor de militaire wetge ving. De socialistische partij heeft Adenauer ervan beschuldigd, dat hij, om tactische redenen, Bondsraad en 3*2ÉiSB Kikvorsmannen (rechts) van het Britse Marinecentrum collega's in zee na reddingsoperaties rondom de R.A.F.- strand van de Engelse badplaats Eastbourne in zee sto Sunderland was opgestegen van de basis Calshot in van de Royal Air Force Association. De hertog van per helicopter op het terrein van de ramp. Negen leden ziekenhuis opgenomen, naar de drie overigen, die nog vonden, zetten kikvorsmannen het zoeken voort. Thorney Island, komen hier aan land en helpen hun vliegboot van de Sunderland-klasse, die vlak bij het rtte voor de ogen van honderden vacantiegangers. De Hapshire in verband met de viering van het jubileum Einburgh arriveerde kort nadat deze foto was genomen van de bemanning werden met verwondingen in het worden vermist en die hoogstwaarschijnlijk de dood Bondsdag wil overrompelen. De voornaamste steen des aanstoots is het door de Bondsregering inge diende wetsontwerp voor een vrijwil- ligerswet. Deze moet het mogelijk maken terstond met de oprichting van een vrijwilligersleger te begin nen. De socialisten verzetten zich te gen .dit tempo, daar zij menen, dat eerst de algemene structuur van het leger grondwettelijk dient te zijn vastgelegd,, vooraleer men met de opstelling der troepen zal kunnen be ginnen. Naar hun mening maken de enkele paragrafen van het wetsont werp het duidelijk, dat de Bondsrege ring zich een volmacht wil laten ge ven voor het opstellen der vrqwilli- gerstroepen en daardoor de invloed van het parlement in vergaande mate zou willen uitschakelen. Leonard Jchlueter, wiens benoe ming tot minister van cultuur in Ne- dersaksen een golf van protesten heeft veroorzaakt, is Zaterdag met onbepaald verlof gezonden. Officieel wordt meegedeeld, dat hij zelf om dit verlof heeft verzocht. Een regeringscommissie zal de be wering onderzoeken, dat Schlueter nationaal-socialistische denkbeelden zou koesteren. De leidende politici in het land Ne- dersaksen hebben dus gecapituleerd tegenover de welhaast eenstemmige protesten van de academische wereld Op de Rokoego-brug in de weg tussen Tokio en Yokohama botste een dezer dagen een kleine driewielige motorcarrier, geladen met flessen met een zeer sterk zuur, pal op de voorzijde van een grotere tankwagen. De be stuurder van de carrier, Yoyhio Maiyauchi, viel in de grote plas zuur, welke zich over de weg uitbreidde en het rijvlak finaal uitbeet en weg brandde onder de zengend hete zon. Toen redding kwam opdagen was de chauffeur reeds dood. De foto's van dit dramatische ongeval werden ge maakt door de Japanse schooljongen, Masaji Minami, die zowel van het ongeval als van de reddingspogingen getuige wasFoto boven: een redder rent over het rokende asfalt door de gele zuurdampwolken. maar (foto onder) slaagt er zelfs niet in het verkrampte lichaam van de bestuur der die ligt te sterven op de giftig borrelende weg, aan te raken. Op de bovenste foto zijn duidelijk beide voertuigen zichtbaar IN ALLE MERKEN. Prijzen vanaf 345, Fa.J. P. v. Berge Henegouwen AALMARKT 12 - TEL. 21782. en van de pers tegen de benoeming van deze jeugdige politieke avontu rier (33 jaar) tot minister van cultu rele zaken in dat land. Schlueter is niet alleen verweten, dat hy nazistische lectuur zou hebben verspreid, doch ook dat hij in de eer ste jaren der bezetting cp velerlei wijze misbruik zou hebben gemaakt van het hem door de bezettings-auto- riteiten toevertrouwde ambt van com missaris van politie in Goettingen. BRILLEN GOEDKOPER. Brilmonteuren tot de prijs van on geveer 40 gulden zullen met onge veer 8 a 10 procent in prijs dalen. Tussen de vertegenwoordigers van de opticiensorganisaties en het minis terie van Economische Zaken is hier over een voorlopige overeenstem ming bereikt. Minister Zijlstra moet een en an der nog officieel goedkeuren. Door de vele prijsklassen, die er in bril monteuren zijn. zullen de verlagin gen percentueel verschillen. HOE wordt het weer? (Geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond Opgemaakt te 10 X uur) WARM ZOMERWEER. j Overwegend zonnig en warm weer, met in de namiddag kans op onweer. Matige Oostelijke wind. Satellietenberaad in Boekarest De Sowjet-Russische delegatie, die in Belgrado besprekingen heeft ge voerd met maarschalk Tito van Zuid-Slavië, is Zondag in Moskou te ruggekeerd. De delegatie, bestaande uit Croesjt- sef, Boelganin en Mikojan, werd op het vliegveld van Moskou begroet door de leden van het presidium der Opperste Sowjet en het centrale co mité der Russische communistische partij. O.m. waren aanwezig Molo- tof, Kaganowitsj, Malenkof en Woro- sjilof. Na de besprekingen in Zuid-Sla vië had de Russische delegatie nog een kort bezoek gebracht aan Sofia en Boekarest, waar met communis tische leiders uit Bulgarije. Roeme nië en ook uit Tsjecho-Slowakije korte besprekingen werden gevoerd. Blijkens een in Boekarest uitgege ven communiqué heeft de Russische delegatie bij de besprekingen in de Roemeense hoofdstad verslag uitge bracht over het resultaat van de be sprekingen in Zuid-Slavië. „De lei ders van Roemenië, Hongarije en Tsjecho-Slowakije juichen de over-1 eenkomst die tussen de Sowjet-Unie en Zuid-Slavië is bereikt toe en ver trouwen dat een vriendschappelijke samenwerking tussen hun landen en Zuid-Slavië bereikt kan worden", al dus het communiqué, waarin voorts wordt gesproken over een „algehe le overeenstemming van de stand punten der Roemeense. Hongaarse en Tsjechoslo waakse leiders ten aan zien van alle internationale kwesties die hun landen raken". 7 Juni zon op 4.24. onder 20.57; maan op 22.32, onder 5.46 uur. Hoogwaterstanden Te Katwijk en Noordwijk is het op de volgende uren hoog water 7 Juni v.m. 4.30; n.m. 16.55 uur. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: STOCKHOLM onbewolkt 23 C. OSLO onbewolkt 26 KOPENHAGEN zwaar bewolkt 20 AMSTERDAM onbewolkt 20 LONDEN onbewolkt 21 LUXEMBURG half bewolkt 18 PARIJS zwaar bewolkt 21 EORDEAUX zwaar bewolkt 27 GRENOBLE nevel 22 NICE onbewolkt 23 GENEVE mist 19 ZURICH mist 21 LOCARNO half bewolkt 22 BERLIJN licht bewolkt 24 MUNCHEN half bewolkt 20 FRANKFORT zwaar bewolkt 22 WENEN mist 20 ROME licht bewolkt 28 INNSBRUCK half bewolkt 28 AJACCIO onbewolkt 25 MALLORCA zwaar bewolkt 26 Korreltje Weinigen zijn verstandig genoeg om nuttige blaam boven verraderlij ke lof te verkiezen.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1