RIJNSTREEK DUINSTREEK Wethouder Schrama over gemeente-financiën 5 MEI-VIERING Duister agendapunt hield tongen in beweging ZATERDAG 4 JUNI 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 3 ALPHEN AAN DEN RIJN ONTVANGST VAN NEOMYST B. ROZESTRATEN Zoals wij onlangs berichtten zal de eerwaarde heer B. Rozestraten Zon dag a.s. in zijn geboorte-parochie van de H. Bonifacius te Alphen aan den Rijn zijn eerste plechtige H. Mis op dragen. De neomyst wordt, na een korte begroeting nabij „Avifauna", even voor zeven uur verwacht bij de Kerk straat. In de Kerkstraat zullen de leden van „Wilskracht", de Verken ners, Kabouters enz. zijn opgesteld. Om zeven uur zal de neomyst in de parochiekerk een kort Lof cele breren. Bij het binnentreden van de kerk wordt door gelovigen een wel komstlied gezongen, waarna de jonge priester zijn zegen zal geven. De plechtige Hoogmis wordt door hem opgedragen om 9.15 uur. Pater Urbanus Rozestraten O. E. S. A. houdt de predicatie. Na de H. Mis zingt het zangkoor een priestercantate. Om 1 uur vindt in de St. Joseph - zaal een officiële receptie plaats, tij dens welke het parochiegeschenk aan de neomyst wordt aangeboden. Het R.K. Gem. Zangkoor St. Bonifacius verleent aan de receptie muzikale medewerking en voert o.m. „Exultate Deo" uit De receptie voor de parochianen vangt om 1.45 uur aan. Het kerkelijk feest wordt om 3.30 uur besloten met een Lof. I. v. m het priesterfeest vangt de laatste H. Mis deze Zondag om 11.30 uur aan, niet om 11 uur zoals ge woonlijk. De parochianen worden aange spoord, zowel Zaterdagavond tijdens de intocht als des Zondags de vlag uit te steken met de wit-gele wimpel. Hoepelen van auto wielen. Vrij dagmorgen omstreeks 9 uur vlogen plotseling twee dubbellucht linker autowielen van een in de richting Rijksstraatweg over de Prins Bern- hardlaan rijdende vrachtauto, be stuurd door dé heer J. Z. uit Noord- wijk, van de as. Met veel moeite slaagde de bestuurder erin de wagen, welke veel neiging tot kantelen ver toonde, toch nog op de weg te houden. Maar de wielen vlogen onderwijl on belemmerd over de weg.- Een van de wielen botste tegen de achterkant van een ter hoogte van'de Zoutmanstraat kerende autobus van de Citosa op en beschadigde dit voertuig licht. Het andere wiel maakte een rondje, eerst naar de linkerkant van de weg en draaide voorts terug naar de rechter zijde, waar het in de kant neerplofte. Het ongeval liep opperbest af, zonder persoonlijk letsel te hebben toege bracht^ ter wijl" ook de schade, die onderling is geregeld, zeer minimaal is gebleken. Wel moest de vrachtauto, alvorens hij de weg mocht vervolgen van de politie, voorzien worden van een nieuwe remtrommel, daar dit on derdeel vanwege het voortschuiven over een afstand van plm. 30 meter over de straatstenen, dermate be schadigd was, dart er geen zekerheid voor behoorlijk functioneren bestond. ALKEMADE De Zondagdienst der huisartsen wordt waargenomen door: dr. Mus- kens en dr. Brinkhorst. BODEGRAVEN ZHveren jubilé. De heer G. Bergsma uit Oud-Bodegraven vierde zijn 25-jarig jubileum als kaasmaker van de zuivelfabriek „Oud-Holland". Op het kantoor van de directeur, ,de heer J. de Mars vond in intieme kring de huldiging plaats, waarbij de heer de Mars de jubilaris toesprak en de voorbije 25 jaar de revue liet passe ren. Een gouden polshorloge drukte de waardering uit voor het werk van de heer Bergsma. In huiselijke kring werd het feest verder voorgezet. Tragisch. De heer V., die sinds enige weken in diénst was van het expeditiebedrijf Trans-Neerlandia, was bezig in een plaatsje ten Z. van Gent (België) kaas te lossen, toen hij plotseling in elkaar zakte en over leed. De heer V. was sinds een jaar gehuwd. Hij had geen kinderen. Inbraak. In de Kath. Meisjes school is voor de tweede maal in be trekkelijk korte tijd ingebroken. Mid del een kapotgegooid ruitje in de gymnastiekzaal heeft men zich toe gang verschaft. Diverse lessenaars en kasten waren opengebroken. Een be drag uit de missiepot ad. f 33 wordt ontvreemd. Het politie-onderzoek werd geleid door de heer A. Bal te Zwammerdam. Ook een speurhond werd ingeschakeld. Tot nu toe ont breekt elk spoor Zondagsdienst. De medische dienst voor het komende weekeinde zal worden waargenomen door dr. Ragay en Zr. Faiber, Kerkstraat 26. brskrrp Ingelandenvergadering nolder Rij- neveld. In deze vergadering wer den de plannen besproken betreffen de de samenvoeging van de polders Rijneveld en de Verenigde polder aan de Oostzijde van de Gouwe. Met de Prov. Waterstaat werd overeen gekomen het haventje onder het te maken viaduct over de voorhaven van de Rijneveldse sluis te laten verval len. In plaats van een viaduct zal nu door de Prov. Waterstaat een tunnel onder de voorhaven worden gemaakt. Het gevolg hiervan is, dat dan een rechtstreekse verbinding wordt ver kregen van de Groeneweg met de aan te leggen weg langs de Gouwe. Door de tegemoetkoming van de ge meente Boskoop werd een flinke re serve verkregen waardoor de rekening over 1954 kon worden vastgesteld met een ontvangst van 15.936,10 en uitgaven van 10. 077,85. Besloten werd over te gaan tot verbetering en het teren van de Groeneweg en Spoel wij kerlaan. De omslag voor 1955 zal bedragen 33.— per ha. voor groen land en 25voor zwart land, gronden voor boomkwekerij zoals de ze ook voor 1954 golden. Tenslotte werd in principe besloten over te gaan tot ruilverkaveling waarvoor een plan zal worden opgesteld. HAZERSW0UDE GESTOORDE INBRAAK Gisterennacht hebben ongenode gasten geprobeerd om in te breken in de winkel van de heer C v. d. Steen wonende in de Dorpsstraat. Door het wakker worden van hun kindje stapte de vrouw haar bed uit en terwijl zij haar kindje hielp, ging de heer v. d. S. naar beneden om te drinken en draaide het licht aan. Hierdoor werden de heren in hun werk gestoord" en kozen het hazenpad. Was de heer v. d. S. niet naar bene de gegaan, dan hadden zij met hun werk door kunnen gaan en een goede slag geslagen, daar in de winkel zich veel zilveren en gouden voorwerpen bevinden, o.a. horloges, klokken, rin gen enz. Gepoogd is door middel van een beitel het slot van de winkeldeur te forceren. NIEUWKOOP BEJAARDENWONINGEN. Er is extra bouwvolume verleend voor de bouw van 24 be jaarwonin gen, behorende bij het in aanbouw ijnde bejaarden tehuis van de stich ting „Aar en Amstel". De gemeente architect heeft hiervoor reeds een plan ontworpen. Het worden twee blokken elk van zes beneden en zes bovenwoningen. De bouwwoningen zyn bereikbaar via een trap, die uit komt op een bordes, dat langs de ge hele lengte van een blok loopt. De bedoeling is, dat het geheel centraal verwarmd wordt vanuit het penion- huis. Tevens is een extra contingent aangevraagd van 30 bejaarden wonin gen, behorende bij het R.K. Bejaar dencentrum en v. elke geprojecteerd zijn ter linker zijde van de nieuwe weg, die de Dorpsstraat met de Pro vinciale weg zal verbinden, ongeveer tegenover de woning van de heer N. N. Nieuwenhuizen. Gemeente-toren. Het definitieve plan tot restauratie van de gemeen te-toren, opgemaakt door het Archi tectenbureau Dekker en van der Starre te Leiderdorp is nu gereed. Monumentenzorg heeft het plan gun stig beoordeeld. Er is nog geen defi nitieve toezegging van subsidie van Rijkswege, maar in verband met de slechte toestand van het bouwwerk is er geen bezwaar gemaakt om al vast de noodzakelijke voorbereidin gen te treffen voor een spoedige aan besteding. Verwacht mag worden, dat het Rijk 40 a 45 en de Provincie 15% voor hun rekening zullen nemen. Er zal tevens een nieuw uurwerk worden aangebracht, alsmede een lui-klok. De vorige werd door de Biljarten. Gisteravond vond de beslissingswedstrijd plaats voor het kampioenschap van de aanvullende competitie van de B.V. Dito, tussen de kampioen van de A-afdeling, L. Resting en de kampioen van de B- afdeling J. Pietersen. Deze wedstrijd werd door J. Pietersen gewonnen en komt hiermee in het bezit van een fraaie beker. TER AAR Eerste koudegrond peulen. He den voerde de kweker Jac. Dobbe te Ter Aar de eerste peulen aan volle dig van de koude grond. Door het koude voorjaar is deze aanvoer later dan normaal. Deze peulen werden ge kocht door groentehandel Zonneveld te Haarlem voor f3.40 per kg. Z0ETERW0UDE Priesterfeest. De feestelijke stoet ter ere van de neomyst C. Paarde- kooper zal vanavond niet terugkeren bij de dr. Kortmannstraat, doch by de Schen keiweg, hoek Zuidbuurtse- weg. Jaarvergadering K.V.P. Sassenheim KATWIJK DEN RIJN Medische dienst. Voor wat be treft de patiënten van de doktoren H. Hueting, J. Bergman en E. E. van der Laan te Rynsburg, wordt de Zon dagse dienst waargenomen door dok ter J. Bergman, Valkenburgse weg la, telefoon 2921. Katwijk aan den Rijn Zij, die nog iets te vorderen hebben in verband met de feestvieringen rondom de 5de Mei, dienen ten spoe digste en uiterlijk 14 Juni, hun kwitanties in te dienen by de pen ningmeester, de heer Mijs, Drieplas- senweg 74 te Katwijk aan Zee. (Advertentie) KATWIJK AAN ZEE De Zondagsdienst voor zover het patiënten betreft van de huisartsen: Slagmolen, Lodder, Cleveringa, Bor- leff en Hagen wordt waargenomen door P. Visser, Zeeweg 77. LISSE Postduiven. De Postduiven ver. „De Luchtklievers" hield een wèd- vlucht vanuit Corbeille, een afstand van 432 km. 103 duiven waren in concours. Gelost werd om 9.15 met N.O. wind. Aankomst le duif 17.10, laatste duif 19.28. Uitslag: A. de Wit 1-18-14-21; J. v. Diest 2-25; W. v. Driel 3-9; H. D. Meijer 4-5-16; H. v. d. Meer 7; Comb. Schoone't Hort 8-26; G. Paardekoo- per 10-11-12-22. Zondagsdienst. Dokter Duymaer van Twist, Hereweg 295, telef. 3453, neemt dit week-end de medische dients waar. Ziekzoekwedstrijd. Voor de ziek- Vergadering „De Hyacinth" in Treslong Het was allemaal nogal duister Het Bedrijfschap voor Sierteeltpro ducten wilde de te veel betaalde areaalheffing wel teruggeven, zo stond ongeveer op de agenda voor de ledenvergadering van „De Hya cinth", die gistermiddag in de grote beurszaal van „Treslong" werd ge houden, maar dan zou iedere hya- cinthenkweker persoonlijk moeten tekenen, dat hij van verdere afspra ken afzag. Er was geen mens, die hier iets van begreep. En kennelijk was het voor het bestuur van „De Hyacinth" aanvankelijk ook zo hel der als koffiedik geweest. Men had althans eerst met het B.V.S. gespro ken en toen dr. Verhage alles uit de doeken had gedaan, zo zei de voor zitter, de heer J. Nieuwenhuis, was het ons nog niet erg duidelijk. Men boomde er dan ook nu uitvoe rig over het ging per slot van rekening om 'n bedrag van ƒ300.000 maar toen men er na ellenlange discussies een punt achter zette, was men niet verder gekomen dan een besluit een commissie te benoemen, die de zaak zal afwikkelen. De heer Jac. Nieuwenhuis, die, zo als hij zelf zei, zijn zwanenzang zong, wees in zijn openingswoord op de noodzakelijkheid van selectie. Hij be sloot zijn rede met: „Selecteer en.... behoudt het goede". GEZOND AREAAL. Na het jaarverslag van de admini strateur, de heer v. d. Laan, kwam de directeur van de keuringsdienst, de heer Limburg aan het woord. Deze zei o.m. dat het areaal virus-vrije par tijen zich voortdurend uitbreidt; dat men voor drie variëteiten Bis marck, Pink Peari en 1' Innocence het opzuiveren verplicht heeft ge steld; en dat het in de bedoeling ligt geleidelijk to uitbreiding over te gaan en op deze wijze een geheel gezond areaal op te bouwen. De keuring op virus heeft ook ten doel de achter blijvende kwekers wat „op te jagen". Geelziek treft men minder aan dan voorgaande jaren, terwijl aaltjesziek nog sporadisch werd waargenomen. Huidziek vormde een moeilijk op te lossen probleem. Na de bestuursverkiezing, waarin de plaats van de heer J. Nieuwenhuis v/erd ingenomen door de heer A. J. J Arentshorst, Sassenheim en die van Nic. Roozen door Nic. Berbée Azn, Lisse, vroeg men dan de uit spraak van de vergadering, of men van het B."V.S. zou vragen de areaal heffing van het geteelde boven het nuttige areaal terug te betalen. Dit gebeurde n.l. op grond hiervan, dat deze extra heffing niet nodig was geweest, daar de algemene areaal heffing van 7% voldoende was om het surplus van de oogst 19531954 op te kopen. Het bestuur had het B.V.S. gepolst of men hiertoe bereid zou zijn. Dat bleek inderdaad het geval, maar dan zou men van iedere kweker afzon der lyk een schriftelijke verklaring moeten hebben. Hoe de vork aan de steel zat. De heer v. d. Nat meende, dat het onnodig was hierover te spreken, daar men de gedachte, dat alle kwe kers hun handtekening zouden zet ten wel uit zijn hoofd kan laten en dus alle discussie verloren tijd en moeite was. De heer Segers wilde wel eens we ten ,hoe het nu eigenlijk zat. Waarom had men die extra heffing dan ge nomen? En de heer D. W. Lefeber gaf de raad een kleine rekenkamer van twee of drie man te benoemen met aan het hoofd een econoom,, die geheel vrijstaat van enige vergoeding volgens percentagesDe heer Freriks vond geen bijval toen hy voorstelde het bedrag 300.000, te storten in het surplusfonds, want dan zou het hierop neer komen, dat dan de kwekers, die de extra heffing niet betaald hadden er toch van zouden profiteren. De heer Dou- wes vertelde hierna hoe de vork nu eigenlijk aan de steel zat. De veror- ning, destijds dc j de vergadering van „De Hyacinth gewild althans door een groot deel daarvan bleek bij nader inzien voor tweeërlei uit leg vatbaar. En het B.V.S. interpre teerde de verordening nu toevallig zó, als de kwekers hem niet wilden hebben. Men kon het B.V.S. echter niets verwijten, daar men er niets mee te maken heeft, wat men nu eigenlijk bedoeld heeft, maar wat er in staat. De heer Douwes wilde voor stellen het bedrag van 300.000, naar verhouding terug te brengen. Principieel was het niet, maar dan is in ieder geval een modus gevon den. Maar ook dat voorstel kon geen genade vinden uiteraard De heer Bos deed een beroep op de morele plicht om zijn woord te hou den. Men had, toen men het besluit nam, de bedoeling om eerst dan areaalheffing te gaan betalen als er meer dan 7% surplus was. Dat was de afspraak, al kwam het dan later anders op papier te staan. Als allen meewerken, dan krijgen die kwekers die nu ten onrechte meer hebben moeten betalen hun geld terug en is alles gezond. De voorzitter deelde hierna mede, zoekwedstrijd 1955 werd een diplo ma toegekend aan de volgende per sonen, welke allen te Lisse woon achtig zijn: P. K. v. d. Veek, Stationsweg 148; P. v. d. Bent, Montbretiastraat 31; G. A. Walraven. Prinsessestraat 38; A. M. Stoel, Romijnstraat 16; G. W. Ledderhof, Heereweg 473; B. Kamer man, Meer en Houtstraat 23. GEVONDEN EN VERLOREN Gevonden: zakdoek; padvinders- riem; rozenkrans; shawl; paar da mes handschoenen; certificaat van motor rijtuig; schoen; shawl; fietspompje; kussenslopen- Verloren: polshorloge; rozenkrans; plastic springtouw; shawl; kinder jasje; bankbiljet van 25.shawl damesportemonnaie met inhoud 15; portefeuille met foto's; bril; sleutel; polshorloge; autoped; portemonnaie inh. 1.colbertjasje; zwembroek; zwarte portemonnaie met inh. ƒ1. en 4 gaspenningen; portemonnaie m. inhoud 7. 0EGSTGEEST Geb.: Elbertus, z. van D. Schrikke- ma en G. Pronk; Mareijnus Leendert, z. van J. M. Uittenbogaard en P. Tol; Johannes Gijsbertus Maria, z. van C. H. Kooloos en B. C. H. Schrama. Ondertr.: K. Jonker, 27 jaar, Nis- telrode en A. Goodijk, 24 jaar, Oegst- geest; J. W. Pitlo, 26 jaar, Oegstgeest en A. J. M. A. Lekanne gezegd De- prez, 25 jaar Oegstgeest. N00RDWIJK Internationale Tenniswedstrijden. Vrijdag 10 Juni a.s. beginnen op de Casino-banen de tenniswedstrij den van de Internationale club Ne derland tegen de J. C. Amerika. Za terdag 11 en Zondag 12 Juni zullen de wedstrijden worden voorgezet, Onder deelnemers bevinden zich: Seiseas, Larsen, Schwarz, v. Dalsum en Dehnert Handbal M.S.V. Het program ma voor morgen is: 1 uur M.SiV. II M.S.V. TH; 2 uur M.S.V. A.—«Rapidi- tas A.; 1.30 uur v. Nispen I—M.S.V. I, deze wedstrijd wordt gespeeld ten bate van de ZiLker Ouden van Dagen. Door een beslissing van het bonds- stuur is de wedstrijd M.S.V.I. DOS I, welke door M.S.V. was ge wonnen. ongeldig verklaard, zodat deze wedstrijd overgespeeld zal moe ten worden. M.S.V. blijft echter op het standpunt staan, dat zij deze wed strijd reglementair heeft gewonnen en dus in feite kampioen van haar afdeling is. Wanneer deze wedstryd overgespeeld moet worden, zal diit onder protest gaan van M.S.V. Zondagsdienst De Zondagsdienst zal worden waargenomen worden dr. v. Nes. De Duinrandapotheek is geopend van 11.301 uur en van 4.30 5.30 uur, voor spoedgevallen door lopend. NOORDWIJKERHOUT INSTALLATIE ONDERNEMINGS RAAD IN MACHINEFABRIEK. Op officiële wijze is gistermiddag de ondernemingsraad van „De Ma chinefabriek Noordwijkerhout" ge- installeerd door de heer J. J. M. Ver- schure, directeur van de N.V. Ver- schure Co's Machinefabriek te Am sterdam. Deze ondernemingsraad van deze jonge fabriek is de eerste raad, die in Noordwijkerhout tot stand is ge komen. In zijn installatie rede sprak de heer Verschure de hoop uit dat deze ondernemingsraad in goede harmo nie zal samenwerken met de direc tie. Hy complimenteerde de leden van de raad met hun verkiezing en hoopte dat hun werk tot de groei en de bloei van de Machinefabriek zal bijdragen en ook ten bate van dege nen die in dit bedrijf hun werk ver richten. In deze raad zijn de vol gende vertegenwoordigers gekozen: de heren C. P. J. Timmer, A. F. van Resteren, J. J. Ammerlaan, B. van Woerden, F. J. Th. Mens. C. Weenk, en F. P. Kerkvliet. De leider van D.M.N., de heer Garschagen fungeert ambtshalve als voorzitter. Vervolgens werd het woord ge voerd door de heer Garschagen. Deze zeide, de mening toegedaan te zijn, dat in deze onderneming over de er kenning van de zelfstandige positie van de ondernemer nooit wrijvingen zullen ontstaan, daar in de afgelopen jaren in de kern, een soort voorlo- Het plaatselijk bestuur van de K.V.P. hield gisterenavond een jaar vergadering in het Bruine Paard. Het was betreurenswaardig dat de op komst uitermate gering was, stelde de voorz. bij de opening vast Dat de vergadering op deze avond uitge schreven was, was louter toeval. 70 jaar geleden n.L op 3 Juni 1885 kwa men 24 personen bijeen om tot op richting van een afdeling te komen. Thans telt de afdeling 968 leden, waarvan er 416 bij de laatste actie zijn bijgekomen. Hiermede is meer dan 50 van het aantal katholieken kiezers georganiseerd hetgeen gunstig afsteekt bij het gemiddelde van de Statenkieskring Leiden. In de vacature van de heer Kroon werd gekozen de heer Slykerman. De wethouder, de heer J. C. Schra ma, hield hierna een inleiding over de gemeente-financiën. Spr. noemde het afgelopen jaar een zeer belang rijk jaar voor onze gemeente. Im mers in dit jaar werd door verhoog de uitkeringen van het Ryk 'n even wicht verkregen tussen de inkomsten en uitgaven der gemeente. In het vorige jaar is de bevolking toegeno men met 133 zielen. Neemt men in aanmerking dat het vorige jaar ook zeer velen zijn geëmigreerd en naar elders zijn vertrokken dan is dit toch nog een belangrijk cijfer. Niet alleen werd het evenwicht in de finantiën hersteld en werden ook vroegere te korten weggewerkt, het was ook 'n belangrijk jaar voor de woningbouw en het onderwijs. Immers het mooie complex Westerstraat werd in ge bruik genomen, en men is alweer be gonnen met te werken aan een twee de complex. Voorzichtige ramingen tonen aan dat na de oorlog meer dan één derde van het toen bestaande aantal woningen is bijgebouwd. Hier is niet bijgerekend het in de vrye sector gebouwde. Telt men dit er bij dan komt men wel aan de helft. Een B.L.O.-school werd geopend. Een Openbare School gesticht. Toch staan er altijd nog een 200 personen op de lyst voor een woning. Dit zijn ongehuwden, om van de ge huwden maar niet te spreken. Groei Spreker wijdde ook een enkel woord aan de gemeente-bedrijven. Hierna gaf de heer Schrama een dat bij terugbetaling eerst alle hya- cinthenkwekers moeten tekenen dat ze van alle verdere aanspraken af zien. Dit om een actie te voorkomen. Enfin: men sprak er nog lang en breed over en het slot was, dat men besloot een commissie te benoemen, die de zaak verder zal afwikkelen. Te voren had de heer C. Nieuwen huis reeds een advies in deze rich ting gegeven. Zo maakte men veel woorden vuil en mag men nu eerst afwachten, wat die commissie kan bereiken. Wellicht dat het te veel betaalde geld nog eens terecht komt. Men kan immers dat het B.V.S. vasthoudt aan de eis,nooit weten!. overzicht van hetgeen er in de laat ste 30 jaren in onze gemeente is ge groeid. Had men in 1925 hier een inwoneraantal van 4174 thans is het 8595. Dus meer dan verdubbeld. Gaat men dan na hoe het verloop van het aantal leerlingen der lagere school na. dan komt men tot de ontdekking dat dit in 1925, 850 was. terwijl dit nu niet meer dan 12i84 bedraagt. Een bepaalde verklaring is hier niet voor te geven. In 1925 sloot de begroting aan inkomsten en uitgaven met een bedrag van 236.138. In 1955 was dit —schrik niet f 1.227.697. De lening schuld bedroeg in 1925, 988.097 in 1955 ƒ6.290.315. Hetgeen neerkomt op 727 per inwoner. De inleider be sprak vervolgens verschillende hoofdstukken uit de begroting 1955. Men kon vernemen welke bedragen er nodig zyn voor de gemeente. Ook de inkomsten werden behandeld en zo kon men zien hoe men inkomsten heeft uit gemeentelijke belastingen en Rijksuitkeringen. Ook de Stichting „de Werkplaats" kwam ter sprake. Hoewel nog niet officieel geopend werken er momen teel toch al een 1012 personen Vuil water Na deze zeer interessante inleiding werden verschillende vragen gesteld waarbij men vooral klachten had over het vuile water in het Zwembad en de veel te lage druk op de water leiding. Hoewel niet druk bezocht had de vergadering een zeer geani meerd verloop. Nadat de voorzitter de heer Schrama bedankt had, werd de vergadering gesloten met de chris telijke groet. Geboren: Egbert J. z. v. J. Zuilhof en Maria Hoekstra. Ondertrouwd: August Koper, 23 j. en Barendina Beider, 24 jaar. Getrouwd: Johannes L. H. Snijders, 27 j. won. te Bergh en Margaretha C. C. van den Nouland, 25 j.; Rudouph Westerbeek. 26 j. en Geertruida Ch. Visscher, 24 j.; Willem Faas, 28 j. won. te Lisse en Adriana van der Voort, 27 j.; Arnoldus I. Kerkvlet, 22 j. won. te Lisse en Jacofoa M. van der Eist, 23 jaar. Overleden: Maria. Th. van Dorp, 9 jaar. per van de ondernemingsraad, dui delijk naar voren is gekomen dat on dernemer en de werknemers precies weten op welke gebieden hun spe cifieke taak en verantwoordelijk heid is gelegen. Telkenmale is daar bij duidelijk naar voren gekomen, dat voor het grootste deel de belangen van de onderneming en die van de medewerkers een gemeenschappelijk belang waren. Een der werknemersleden dankte het personeel voor het in hen gestel de vertrouwen door hun verkiezing. Deze spr. benadrukte dat de onder nemingsraad geen klachtenbureau is, maar dat de dingen nu ook door de bril van D.M.N. moeten worden ge zien. Ogenschijnlijk zal dit niet al tijd stroken met de inzichten van ieder van ons, maar het juiste in zicht in deze moeten wij in deze zien te krijgen, zodat de ondernemings raad voor de onderneming en de on derneming voor ons een waardevol instrument zal zijn. Bij deze installatie waren afge vaardigden tegenwoordig van diver se verenigingen. VOORSCHOTEN Zondagsdienst. De dienst wordt waargenomen door Th. J. Thiess, Leidse weg 51, tel. 2520. Voor wijk verpleegster, Gezondheidscentrum, tel. 2177. SCHOOLWEDSTRLIDEN. De korfbalwedstrijdem die gisteren gehouden werden hebben de volgen de resultaten opgeleverd: Openbare schoolGer. school 41 R.K. MeisjesschoolDs. Fortgens- school 110. Met nog 1 ronde te spelen is de stand nu: R.K. Meisjesschool 8 pnt; Openbare school 4 pnt; Herv. school 2 pnt; Ger. school 2 pnt; Ds. Fortgensschool 0 pnt. De voetbalwedstrijden eindigden als volgt: Openbare schoolGer. school 21; R.K. schoolDs. Fortgensschool 30. Ook hier moet nog 1 ronde gespeeld worden. Stand: Openbare school 6 pnt; Herv. school 5 pnt: R.K. school 3 pnt: Ger. school 2 pnt; Ds. Fortgensschool 0 punten. WASSENAAR Komt er een Mater Amabilis-school? Voor een groot aantal genodigden hield mej. Herr, Woensdagavond in het R.K. Verenigingsgebouw, een le zing over het grote nut van de Mater Amabilis scholen. Na door de voorz. van de R.K. Huishoudschool, pastoor Buys, verwelkomd te zijn, vertelde mej. Herr eerst aan de aanwezigen dat een Mater Amabilisschool ten doel heeft aan grotere meisjes tege moet te komen in haar moeilijkheden en problemen, hen leiding te geven en hen te helpen om zich te vormen in de laatste jaren die aan een defi nitieve keuze van een levensstaat vooraf gaan. Welke meisjes kunnen dan op deze scholen worden toegelaten? Alle meisjes uit alle rangen en standen, van allerlei ontwikkeling kunnen deelnemen aan deze opleidingen. De groepjes worden ingedeeld zó dat de meisjes goed bij elkaar passen, al sluit dit niet in dat allen ook dezelf de werkkring moeten hebben. Juist het verschil hierin zal de meisjes een ruimere blik geven op dc anderen. Elke arbeid brengt immers zijn eigen vreugden en moeilijkheden! Omdat de meisjes klaar gemaakt moeten worden voor het leven kunnen op deze opleidingen geen jonge meisjes worden aangenomen. Daarom is de leeftijdsgrens gesteld op 17 jaar en ouder. Wat leren de meisjes er dan wel? Een vast omlijnde leerstof is nog niet voorgeschreven. Elke groep ont vangt dat onderricht waaraan de meisjes het meeste behoefte hebben. Zo kunnen meisjes die alleen maar lagere school hebben gehad er even goed komen als die meisjes die zelfs al middelbare studies maakten. Ze krijgen lessen in opvoedkunde, (waarbij de zelfopvoeding op de eerste plaats komt), godsdienst, les sen over woninginrichting, smaak- ontwikkeling. De dokter vertelt de meisjes wat ze moeten weten, en hij is het die met de opvoedkunde leer kracht en de priester de vragen be handelt die de meisjes kunnen stel len. Verder worden er lessen ge geven in naaien en koken. Wanneer zijn de lessen? De lessen worden gegeven op de R.K. Huis houdschool. De lestijden zijn op twee maal in de week gesteld. De lessen worden gegeven in 26 weken. Daar na is er een tijd (gedurende de zo mer) dat er feestjes gegeven worden tentoonstellingen en kampen bezocht worden enz. Dit alles gaat onder lei ding. De meisjes die gedurende drie jaar deze opleiding gevolgd hebben zyn klaar en ontvangen, als ze trouw de lessen bijwoonden, een diploma van de Nationale Diocesane Bond, Dit alles vertelde ons de leidster, die boeiend over dit werk sprak. Zij legde uit dat de naam waaronder de scholen werken: de Mater Amabilis. betekent Liefdevolle Moeder. Het is dus onder haar bescherming dat onze jonge meisjes hier gevormd worden De leerkrachten trachten dan ook bij hen de echt vrouwelyke eigenschap van de dienende liefde aan te kwe ken. De lessen worden ook niet op schoolse wijze gegeven, de leraressen praten met de leerlingen, antwoor den hen op de vragen, wijzen zelf op moeilykheden en gevaren. En dat deze gevaren er zeker zijn dat weten we allen. Onze meisjes hebben zozeer eeri geestelijke leiding nodig en de ondervinding leert dat zij ook ge durende hun werk heel wat proble men tegenkomen die ze graag willen bespreken. Deze meisjes zien zelf van hoe groot belang deze opleiding is. Zij zeggen tegen vrienden en kennis sen hoe deze lessen zijn, en daardoor komt het dat deze scholen als ze een maal begonnen zijn na enige jaren steeds meer leerlingen krijgen, ze groeien als vanzelf. Mej. Herr sprak uit ondervinding. Pastoor Buys die een kort dank woord sprak, zei blij te zyn voor Wassenaar dat wij in de gelegenheid gesteld worden hier met een derge lijke school voor de oudere meisjes te kunnen beginnen. Van harte ho pen we met hem en het bestuur dat onze katholieke meisjes daarom eens komen praten met de directrice van de R.K. Huishoudschool. Zij kan hen nog veel meer vertellen over deze prachtige opleiding.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 7