Automobilist vrijgesproken na aanrijding en zeven borrels Mobiele tropendokter koos in Rotterdam ruim sop Nederlandse radio's met terug werkende kracht 150/0 goedkoper Merkwaardig experiment voor de televisie Bronzen generaal Van Heuiz naar eigen bataljon Leerling-vlieger gedood Twee Nederlandse straaljagers boven Diepenveen neergestort Behoorlijk wonen - dan meer betalen Aluminium zal ongeschikt zijn voor supersonische snelheden VRIJDAG 3 JUNI 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 „Drinkproef" wees uitbewust hceft gereden en daartoe dat hij er tegen kan De procureur-generaal bij het ge rechtshof te Amsterdam, mr. W. H. Overbeek, heeft gistermorgen vrij spraak geëist in de zaak tegen een 42-jarige hoofdvertegenwoordiger uit Hilversum, die het onder invloed van alcohol besturen van een auto ten laste was gelegd. Hij zag namelijk geen kans een overtuigend bewijs te construeren. De Amsterdamse rechtbank had verdachte reeds op dezelfde gronden vrijgesproken. De officier van ju stitie was tegen dit vonnis in beroep gegaan. Alcohol. Verdachte had op 19 December j.l. tijdens een mistige motregen te Hil versum een vrachtwagen aangereden, die zonder reflectoren op een slecht verlichte plaats op de rijweg geparkeerd stond. De verbaliserende agenten hadden daarna bij H. een dranklucht waargenomen. Echter geen uiterlijke tekenen van enige graad van dronkenschap, zoals zij gis teren als getuigen verklaarden. Een bloedproef wees een percentage van 1.75 pro mille een zeer hoog per centage alcohol in het bloed aan. Verdachte bekende grif met een zakenrelatie 6 a 7 borrels te hebben gedronken, maar die hadden op hem geen enkele invloed, zo beweerde hij. De Amsterdamse rechtbank stond hem toe dit aan te tonen. Gecontroleerd drinken. Bij een laboratorium-onderzoek, waarbij H. 6 borrels en 1 glas bier in een korte periode opdronk, bleek inderdaad, dat hij nauwelijks rea geerde op het gebruik van alcohol. „Met de wil om iets te vinden, is het mij niet gelukt de typische afbraak verschijnselen van alcohol te consta teren", zo verklaarde dr. A. Sunier, zenuwarts, die als getuige-deskundi- ge was opgeroepen, tijdens de zitting. Dr. Sunier gaf de procureur-generaal overigens wel toe, dat bij de proef nemingen niet de reële situatie kon worden benaderd, „maar", zo voegde hij er aan toe, „ik heb wel positief de indruk, dat verdachte op die dag Opheffing heffingsaftrek een gevaar voor P.B.O? Tijdens een vergadering van de Ned. Ohr. Aannemers- en Bouwvak- patroonsbond heeft de heer J. Blok gosteren te Middelburg verklaard, dat het advies van de SER aan de regering, betreffende de con tributie-aftrek, als hoogst gevaarlijk voor de vrije organisaties moet wor den beschouwd. De SER heeft de regering voorge steld de mogelijkheid van contribu tie-aftrek uit de wet te schrappen; dit zou inhouden, dat de contribu ties voor de vrije organisaties niet meer van de bijdrage voor het pu bliekrechtelijk lichaam afgetrokken zouden mogen worden. Hierdoor zou een dubbele last ont staan, zowel de contributie voor de vrije organisaties als de heffingen voor het publiekrechtelijke lichaam. Het gevolg hiervan zou zijn, dat de vrije organisaties ernstige schade zou den lijden door verlies van leden, het geen niet de bedoeling van de P.B.O. kan zijn. De heer Blok was van mening, dat de regering het SER-advies niet moest overnemen, daar anders de verwezenlijking van de P.B.O. in ern stig gevaar zal komen. staat was". Een „oog-en-hand"-proef (een proef naar de coördinatiecapa citeiten) heeft dat bij het onderzoek aangetoond. Nog méér borrels. Ook prof. W. Froentjes, directeur van het gerechtelijk laboratorium, had de indruk, dat de invloed van al cohol op verdachte zeer gering was. Normaal wijst de bloedproef bij het gebruik van 7 borrels 1.75 pro mille aan, zo verklaarde hij. Bij verdachte was het percentage slechts 0.90 pro mille. Bij nieuwe proeven ver dachte dronk toen een groter aantal borrels was een percentage van 1,35 pro mille bereikt. Verdachte leg de toen evenwel de proeven opnieuw zeer goed af. Aan de hand van een Duits rapport toonde hij aan, dat er uitzónderinggevallen zijn. „Het is zeer goed mogelijk, dat verdachte daartoe behoort", was rijn mening. Bekwaamheden niet uitbuiten. Uit een verdere technische discus sie kon de procureur-generaal even min belastende feiten afleiden. Daar tevens beide agenten verklaarden, dat het ongeluk ook had kunnen ge schieden, indien verdachte géén alco hol had gebruikt, concludeerde hij tot vrijspraak wegen onvoldoende be wijsmiddelen. H- verbond daaraan evenwel de waarschuwing aan. ver dachte „zijn bekwaamheden niet uit te buiten". Verdachte's raadsman, mr. Mathui zen, stemde uiteraard in met het re quisitoir, slechts zeide hij, dat, in dien de procureur-generaal tot een andere conclusie was gekomen, hij het hof zou hebben voorgesteld ver dachte, zoals onlangs in Engeland is geschied, onder toezicht van politie deskundigen een proefrit te laten ma ken om aan te tonen dat diens reactie en aandacht door het gebruik van al cohol niet werden verslapt. Uitspraak op 16 Juni a.s. Naaimachines niet verlaagd De opheffing van de radiokartels in Nederland heeft tot gevolg zo als wij gisteren reeds meldden dat in de naaste toekomst de aan- koopsprijs drastisch verlaagd zal worden. Deze verlaging zal in het algemeen voorlopig niet meer dan 15% bedra gen; een combinatie van prijsverla ging en vermindering van weeldebe lasting zal echter in de toekomst een verlaging van 20% mogelijk maken. Door de Philipsfabrieken was met het betreffende ministerie een verla ging van 7,1% tot 14,6% overeenge komen, afhankelijk van de aard van het toestel. Terugbetaling. Wanneer echter de verlaging weel debelasting voor 1 December 1955 haar beslag krijgt, zullen de prijzen wederom verlaagd kunnen worden, zodat dan in vergelijking met de prijzen per 18 Maart j.l. de prij zen ongeveer 20% gedaald zullen zijn. Teneinde eep kopersstaking voorkomen in de periode, dat weeldebelastingverlaging nog niet haar beslag heeft gekregen, is be paald, dat degenen, die na 18 Maart j.l. een radiotoestel gekocht hébben, na het aannemen van de nieuwe wet op de weeldebelasting, het teveel be taalde bedrag terug zullen ontvan gen. KONINKLIJKE FELICITATIE Het echtpaar H. P. VisserGras huis, Speerstraat 2 te Amsterdam is op zijn vijftigjarig trouwfeest ver rast met een hartelijke schriftelijke felicitatie van de koningin, die haar vroegere „oppasser" veel geluk wénste. De heer Visser was vroeger na menlijk rechercheur aan het hoofd bureau van politie te Den Haag en één van taken was, de toen acht jarige prinses Juliana iedere morgen naar school te brengen. Ook ging hij vaak fnee, als er een rijtoer door de stad werd gemaakt. Aan koningin Wilhelmina en prins Hendrik heeft het echtpaar VisserGrashuis, waar van de man 71 en de vrouw 78 jaar is levendige herinneringen. In tegenstelling tot hardnekkige geruchten, meldt de vereniging van importeurs van naaimachines echter, len worden verlaagd uit hoofde van len worden verlaagd uit hoofden van de te verwachten daling in het weel debelastingtarief, omdat naaimachi nes niet op de lijst van deze hoge belasting voorkomen. Dronken zoon bedreigde z'n vader met broodmes Politie schoot Donderdagavond omstreeks half zeven werd de politie te hulp geroe pen .voor een ruzie bij een familie in de Frans van Mierisstraat in Amster dam-Zuid, waar een 30-jarige zoon in beschonken toestand zijn 71-jarige vader met een broodmes bedreigde. Een politiewagen verscheen snel ter plaatse en een der agenten som meerde de zoon het wapen neer te leggen. Deze weigerde hieraan te voldoen en keerde zich zelfs tegen de agent op "wie hij mét het brood mes in -zijn hand toestormde. Uit zelfverdediging was de agent genoopt zijn dienstpistool te trekken, waar mede hij twee schoten afvuurde, die de aanvaller in borst en arm troffen. Per ziekenauto is deze naar het Wil- helminagasthuis overgebracht en ter verpleging opgenomen. Op de werf van P. Smit Jr. te Rotterdam voltrok zich Donderdagmiddag de officiële overdracht en tewater lating van de op deze werf gebouwde SIMAVI-polikli niekboot, bestemd voor dr. Klokke te Kuala Kapuas. De foto laat zien hoe het vaartuig, dat aan zovelen weer zegen kan brengen, na een luchtreis aan een paar stalen trossen, in het water wordt gezet. Dr. Drees jr. directeur van Centr. Planbureau Daar prof. Tinbergen, thans direc teur van het Centraal Planbureau te Den Haag, binnenkort zijn ontslag als zodanig zal nemen, teneinde zich te gaan wijden aan het probleem der onontwikkelde gebieden, zal de re gering een opvolger voor hem moe ten benoemen. Als zeer goede-candidaat wordt ge. noemd de zoon van de sinds gister avond niet meer demissionaire minis ter-president, dr. W. Drees, dr. W. Drees Jr., die enkele weken geleden tot doctor in de economie gepromo veerd werd. Dr. Drees Jr. heeft reeds geruime tijd ambtelijk werk op het genoemde bureau verricht en is sinds enkele maanden adjunct-directeur. REBUS VAN PRINSES. De jaarlijkse inzamelingsactie voor het prins Bernhardfonds en de An jerfondsen zalwan-2D Juni tot en met 3 Juli a.s, worden gehouden. Ten bate van de fondsen wordt "éën ex clusieve foto van het koninklijk ge zin ten verkoop aangeboden. Aan deze foto is een kaart gehécht met een door prinses Beatrix ontworpen een getekende rébus, waarvan aan de oplossing een prijsvraag is verbonden. Paragnost beschreef bezoekers van de studio In de televisieuitzending die gis teravond door de AVRO werd ver zorgd, is een experiment gehouden op het gebied van para-psychologie. In aanwezigheid van enige autoritei ten en een aantal journalisten expe rimenteerde de paragnost Gerard. Croiset, die o.a. de stoelenproef .uit voerde. Dit hield in dat hij, in aan wezigheid van o.a. van de Haagse hoofdcommissaris van politie de heer J. H. A. K. Gualtherie van Weezei, de raadsheer van het Amsterdamse gerechtshof mr. J. C. Brongers, de Amsterdamse notaris mr. F. A. van Gelder en de Haagse journalist Jans- zen, reeds enkele weken geleden bij zonderheden meedeelde over perso nen, die op 3 van de 20 in de televi siestichting opgestelde stoelen zouden plaatsnemen. Er was alle aandacht besteed aan de voorbereiding. Voor spellingen van de paragnost waren verzegeld 'opgeborgen bij de notaris en.de 20 genodigden die de stoelen in de studio vanavond kwamen bezet ten, waren langs een omweg uitge nodigd, zodat niemand invloed zou kunnen uitoefenen wie dit zouden zijn. Na uiteenzetting van de ge- sprekleider in de studio, de Amster damse. journalist C. Enkelaar werd door de 20 genodigden geloot, welke stoel zij zouden bezetten. Bij de uit voering van het experiment voor de camera bleek, dat de paragnost slechts in -een deel van zijn beschrij ving trefpunten had, die juist ble ken. Beter slaagde een proef waar bij Croiset de journalist beschreef, die later door het lot werd aangewe zen en van wie hij verscheidene frappante bijzonderheden van tevo ren had verteld. Er was een forum in de studio aanwezig dat kort over de experimenten discussieerde, maar met zijn conclusie over de waarde en de zekerheid van de parapsycho logie in vage termen bleef. Croiset is de paragnost die zulk 'n merkwaardige hulp bood bij het vin den van het verdronken Leidse meis je Jantine Dekker. Boven de Overijsselse plaats Diepenveen kwamen gistermiddag te kwart over vijf twee straaljagers, die in dezelfde richting vlogen, met elkaar in botsing en stortten beide branden neer. De twee piloten wisten zich met hun parachute in veiligheid te brengen, maar de leerlingvlieger, sergeant Wïegerse uit Rossum bij Zaltbommel, die als passagier in een van de verongelukte vliegtuigen meevloog, kon zich niet meer redden en vond de dood. Het ene toestel, dat neerkwam in een bos nabij Diepenveen, veroorzaakte een uitgebreide brand en had bij zijn val nog bijna twee touristen gedood, die zich ternauwernood in veiligheid konden brengen. De bosbrandweer was zeer spoedig ter plaatse om het brandende wrak te blussen en uitbrei ding van bosbrand te voorkomen. Het tweede toestel kwam bij de Raalterweg neer en veroorzaakte geen schade. De beide vliegtuigen waren van Nederlandse vliegbases afkomstig; het ene, waarin zich de omgekomen leerling-piloot bevond, van Twenthe, het andere van Leeuwarden. ÜR. PHILIPS15 PCT. VAN HET INKOMEN VOOR HUUR Willen wij in Nederland behoor lijk blijven wonen volgens gel dende opvattingen dan zal men er niet aan kunnen ontkomen om er voor te betalen, met als stok aohter de deur dat wij anders met een chro nisch tekort aan huizen blijven zit ten. Dat is het oordeel dat dr F. J. Phi lips verkondigde in een bijeenkomst van de raad van bestuur van Philips met de personeelsraad. Volgens dr. Philips moet de voor oorlogse situatie waarbij rond 15 pro cent van het inkomen aan huur wordt besteed, zij het niet in één jaar, worden hersteld. Anders zal de animo voor het be leggen van kapitaal in woningen blijven ontbreken daar dan geen ren dabele exploitatie mogelijk is. Uit recente budgetonderzoeken is geble ken, dat in stee van ongeveer een zevende van het bruto weekinkomen thans gemiddeld ongeveer 'n twaalf de aan huur wordt besteed. Het zou wellicht mogelijk zijn door te gaan met het besteden van een kleiner percentage van het bruto weekinko- KAPITALE BOERDERIJ AFGEBRAND. Te Eist is gisteravond door onbe kende oorzaak de kapitale boerderij, bewoond door de landbouwer L. J. de Regt, tot de grond toe afgebrand. Vee en landbouwwerktuigen konden worden gered. De sdhade aan haver en boerderij, eigendom van 't wees huis te Arnhem, wordt geschat op een kwart millioen gulden. De boer derij had met'de schuren een inhoudt van ongeveer 7000 kubieke meter. men aan hiuur dan voor de oorlog het geval was maar dan zouden we moeten accepteren, dat het comfort in de woningen zeer belangrijk zou moeten worden verlaagd, zowel wat betreft ruimte als inrichting. Dit nu is volgens dr. Philips beslist onge wenst, omdat hij in een goede be huizing niet alleen ziet een wens van nagenoeg onze gehele bevolking, maar vooral omdat hij daarin een van de voorwaarden ziet voor een gezond familieleven en een gezonde maatschappij. Velsen subsidieert bouw nieuwe kerken De raad van de gemeente Velsen heeft zich gisteravond uitgesproken over subsidiëring van de kerkbouw in de gemeente. Na discussie ver klaarde de raad zich accoord met een subsidie van 15% in de nieuwbouw- kosten van de te bouwen kerken, waarmede volgens een raming van de wethouder van financiën onge veer anderhalve ton zal zijn gemoeid. Voorlopig zijn bij deze subsidiere geling betrokken 1 Roomskathoüeke kerk, 1 Doopsgezinde kerk, 1 Luther se kapel. 1 Gereformeerde kerk en 2 Ned. Hervormde kerken, verspreid over de gehele gemeente. In deze subsidieregeling wordt slechts reke ning gehouden met bijdragen aan die kerken, die buiten de oorlogs schaderegeling vallen. Het bedrag wordt gefinancieerd uit een lening, die in een groot aantal jaren zal wor den afgeschreven. HET VLIEGTUIG VAN STRAKS Titaan opvolger? Wanneer in de nabije toekomst snelheden worden verlangd van en kele malen de geluidssnelheid, zal het lichtmetaal, dat zo lang aau vliegtui gen in glans verleende, van het to neel verdwijnen", zei ir. G. J. Spies in zijn voordracht over de bouw van snelle vliegtuigen, waarmee hij, in het gebouw voor werktuig- en scheeps- bouwkunde, gistermiddag het ambt van lector aan de Technische Hoge school te Delft aanvaardde. Bij de bouw moet allereerst oe vorm van het vliegtuig worden vast gesteld in 'n lijnenplan en dus zal, bij 1 de bouw van snelle vliegtuigen, de contour niet het eindresultaat, maa:- het uitgangspunt van de productie" moeten vormen. Spr. stond uitvoerig stil bij het te gebruiken materiaal. Dé tempera- tuursverhoging van de lucht in de grenslaag, welke het vliegtuig om ringt, is er de oorzaak van dat het lichtmetaal zal moeten gaan verdwij nen. Bij snelheden van twee- of drie maal de geluidssnelheid treden reeds temperaturen op van 150—350 gr. C. De aluminiumlegeringen verliezen bij temperaturen boven de 150 gr. C. snel hun sterkte. Zeer geschikt om het lichtmetaal te vervangen acht spr. titaan, dat gebruik kan worden tot co. 400 gr. C. I Het soortelijk gewicht is 1.6 maal zo hoog als dat van aluminium, maar I de legeringen zijn reeds bij kamer - j temperatuur twee a driemaal zo ster.t als .de beste al-legeringen en bij 200 gr. C. ongeveer acht maal zo sterk. Kostbaar procédé. De modernste gevechtsvliegtuigen bevatten nog slechts 1 tot 5 procent titaan, doch er wordt een toeneming verwacht tot 40 a 75 procent bij nog snellere vliegtuigen. Deze ontwikke ling wordt geremd doordat het berei- dingsproces zeer kostbaar en onge schikt voor grote hoeveelheden is. De neiging bestaat daarom met het scheppen van een grotere produc tiecapaciteit te wachten, tot een meer economische bereidingsmethode is ge vonden. Behalve titaanlegeringen zul len ook verschillende staalsoorten en misschien ook kunstharsen voor de zeer snelle vliegtuigen kunnen wor den gebruikt. Daarnaast zullen, aldus besloot spr., isolatie- en koelmethoden moeten worden ontwikkeld. In Schoonhoven is Donderdag het borstbeeld van generaal Van Heutz overgedragen aan het Instructiebataljon Van Heutz. Bij deze plechtigheid was o.m. een delegatie aanwezig van oudgedienden uit „Bronbeek". Wé-zien hier tijdens de overdrachtsplechtigheid de commandant van het Regiment Van Heutz in gesprek met de depu tatie van „Bronbeek": v.l.n.r. sergeant J. Hoogestegen (70 j.); korporaal A. Veltman (89 j.); de commandant van het Regiment Van Heutz, luit.-kol. S. da Costa; sergeant H. Grentzius (79 j.) en korporaal G. Janzen (80 j.).

Leidse Courant | 1955 | | pagina 5