S)e CddóeSoii^cmt Kabinet-Drees blijft aan Einde van de „bedevaart naar Belgrado Scheepswerf te Monnikendam in vuur en vlam DE P* v* d. A* GAF SCHOORVOETEND TOE Samenstelling van ministers blijft ongewijzigd Mededelingen van mr. Burger Een uitermate vage gemeen schappelijke verklaring <SWs f769 Enorme Prijsverlaging Philips Radio Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 VRIJDAG 3 JUNI 1955 46ste JAARGANG No. 13514 LATEN WE 'T MAAR WEER AFZOENEN Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20820. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f2.15 p. mnd., 16.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advertenties: 15 et. p. m.m. Telefoontjes ƒ1.50 VLIEGER-SPEL J_JEBBEN we gedroomd, dat er in Nederland een kabinets crisis was en dat er geschermd werd werd met zulk een groot woord als Kam er-ontbinding? Drees en zijn'ministerie zaten veer tien dagen geleden op het landskUs- sen en zij zitten er nog. De Koningin heeft het aangeboden ontslag niet aanvaard en het kabinet is „gerecon strueerd", hetgeen in dit geval wil zeggen: er is niets mee gebeurd. In die tussentijd is de ene bespre king gevolgd op de andere, met vij ven en zessen, met loven en bieden, en heel dat diplomatiek-politieke spel werd veroorzaakt door de stom miteit (een zachter woord is er niet voor te vinden) van de P.v.d.A., het ministerie-Drees te laten duikelen. De P.v.d.A. wilde dat niet, maar zij deed het tóch. Zij handelde als een eigenzinnig jochie, dat, ondanks de waarschuwingen, zijn vlieger een ruk geeft, zodat hij in de bomen valt en verward raakt. Het jongetje slaat dan aan 't huilen en geeft de schuld aan iedereen behalve aan zichzelf. Mr. Burger moest de vlieger zelf weer uit de boom halen, maar het stond van meet af aan vast, dat aan de staart niet meer zo iets als een huurbelasting zou hangen. Want op deze verzwaring van graaiend staats socialisme was het kabinet geduikeld. Het was de K.V.P.-woordvoerder, prof. Romme, die meteen na het on geluk met de vlieger verklaarde (of schoon hij een andere beeldspraak gebruikte), dat die vlieger niet meer zou opgaan, tenzij op afdoende wijze zou worden voorkomen, dat het on doordachte P.v.d.A.-spelletje zich zou herhalen. Het ging er niet om de P.v.d.A. „op de knieën" te dwingen of „berouw" te laten tonen, maar om waarborg te verkrijgen, dat de par lementaire samenwerking op brede basis niet door een gril opnieuw om laag zou storten. Deze waarborg naar wij hopen afdoende heeft de P.v.d.A. met veel goede wil enerzijds en veel tegen stribbelen anderzijds gegeven. Maar goede wil is in 't bijzonder aanwezig geweest bij de andere re geringspartijen en bij de regering zelve, die met eindeloos geduld en medewerking, de* staart van de rege ringsvlieger uit de verwarring hiel pen trekken en er een verzwaring aan fabriceerden, die behalve als ONTSLAGAANVRAGE INGETROKKEN Het kabinet der Koningin deelt mede: „Mr. J. A. W. Burger heeft gisteravond aan H.M. de Koningin verslag uit gebracht aangaande zijn pogingen tot het vinden van een basis die kan leiden tot voortzetten van de arbeid van het huidige kabinet-Drees en heeft aan HJVL meegedeeld de opdracht tot reconstructie van het kabinet in bovenbedoelde zin te aanvaarden. Gehoord het door de heer Burger uitge brachte rapport heeft H.M. de ministers en de staatssecretarissen in over weging gegeven op hun ontslag-aanvrage van 17 Mei jl. terug te komen. Op grond daarvan heeft de minister-president die ontslagaanvrage ingetrokken". De Tweede Kamer is tegen Dinsdag a.s. om 13 uur in openbare vergade ring bijeen geroepen. De voorzitter zal dan de regering gelegenheid geven een verklaring af te leggen over de oplossing van de kabinetscrisis. De P.v.cLA. heeft ten slotte haar wensen inzake wettelijke waarbor gen voor het onderhoud van huizen aangepast aan de opvattingen van de overige fracties. Op andere punten o.a. de huurbe lasting en de belastingverlaging was deze partij reeds bij de eerste be sprekingen over de brug gekomen. De regering heeft vastgehouden aan de koppeling van de huurverho ging aan de belastingverlaging, doch is in zoverre toegeeflijk geweest je gens de K.V.P., de C.H.U. en de A Jt„ dat de aanvankelijk voorgestelde to tale belastingverlaging wordt uitge breid van 500 tot ongeveer 570 mil- lioen. Aan de algemene huurverhoging had de P.v.d.A. eisen betreffende waarborgen voor het onderhoud van J de zogenaamde oude huizen vastge knoopt. De gedachten gingen in de richting van een in de huurwet op te nemen garantie voor het vervul len van de onderhoudsplicht door de huiseigenaren. Bovendien wensten zij de toezegging, dat het eerstkomen de jaar geen verhoging van de hu ren meer zou worden toegepast. Gisterochtend heeft het kabinet, in buitengewone kabinetsraad bijeen, de socialistische wensen afgewezen. Nadat eerst minister Mansholt de formateur mondeling had ingelicht, De gehele gang van zaken bij de reconstructie-poging van mr. Bur ger toont wel aan dat deze nimmer geslaagd zou zijn, wanneer de chris telijke partijen en het demissionaire een socialistische minderheid heeft te bukken. Het moge dan zo zijn aldus schrijft „Trouw" dat mr. Burger welliicht deze reconstructie poging begonnen is onder de leuze: „Burger redt Drees", het einde er van was dat gezegd mocht worden: „Drees redt Burger". De kabinetsformateur mr. J. A. W. Burger, heeft vandaag enige inlich tingen verstrekt over de wijze, waar op hij erin is geslaagd de hem gege ven opdracht tot reconstructie van het kabinet uit te voeren. Hij zeide, dat van de kant van de Partij van de Ar beid een opdracht aan hem verwacht kabinet daaraan niet constructief 'werd. Hem is die opdracht dan ook hadden bijgedragen en de Partij vanjuiet onwelkom geweest, niet uit de Arbeid op het standpunt was blij- schuldgevoelens, maar omdat het ging ven staan, dat de meerderheid voor I om de formele verantwoordelykheid, daar de Partij van de Arbeid de grootste partij is, die heeft medege werkt aan de verwerping van het huurwet je. Over de gebeurtenissen in de Twee de Kamer wilde mr. Burger niet na praten. Ook de formulering van de op dracht was mr. Burger aangenaam. Het was een misverstand te menen, dat de Partij van de Arbeid deze ge legenheid had aangegrepen om af te komen van de brede-basispolitiek. De bezwaren tegen het ontwerp waren van zakelijke aard. De kabinetsformateur had aanvan kelijk twee plannen in het hoofd, al ternatief, namelijk of een regeling op korte termijn, of een regeling op lan ge termijn. Bij laatstgenoemde rege ling werd gedacht aan een raamwet met machtigingen voor de regering voor een reeks van jaren. Tegen deze regeling rees al direct het bezwaar, dat het veel tijd zou vergen om deze uit te werken. Het leek mr. Burger ook onjuist, van deze crisis gebruik te maken, de oorspronkelijk aange houden datum van 1 Juli, waarop de voorstellen zouden ingaan, te wijzi gen. men met geweld weer brokken wil maken de vlieger weer deed stij gen alsof hij nooit een buiteling had gemaakt. Wij veronderstellen, dat de P.v.d. A.-fractie uit het gebeurde leergeld heeft betaald en het koppig spelletje geen tweede keer zal spelen. De vlieger van het ministerie-Drees staat vaster in de lucht dan vóór deze allerzonderlingste kabinetscrisis. Het zou ons niet verwonderen, als de so cialistische pers ging verkondigen, dat dit succes aan de P.v.d.A. te dan ken is, aan de ongehoorde bekwaam heid van mr. Burger, aan het krachtig optreden van de fractie.... Dat zou bij het kinderspel van de geduikelde vlieger met recht kinder achtig zijn, en omdat het zo kinder achtig is daarom verwachten wij 't ook. gistermiddag een schriftelijke beves tiging van deze mededeling. Bij het laatste overleg, dat werd gevoerd met de fractievoorzitters, is toen het accoord bereikt, zonder waarborgen en zonder de toezegging dat het eerstkomende jaar geen vol gende huurverhoging zou worden toegepast. Het motief van het kabi net, dat het verloop van de conjunc tuur van overwegende invloed op een dergelijke beslissing dient te zijn, is daarbij doorslaggevend ge weest. Wat betreft de onderhouds- waarborgen stond minister Witte op het standpunt, dat bij een dergelijke geringe huurverhoging van vijf pro cent aangevuld met de andere fa ciliteiten voor de huiseigenaren neer komend op ongeveer tien procent hoger rendement nog geen strin gente eisen voor het onderhoud kun nen worden gesteld. Chroestsjef vond niet wat hij. zocht 99 Zuid-Slavië en de Sowjet-Unie hebben Donderdag documenten getekend, waarin hun zeven jaar oude geschil, dat begon met de uitstoting van Zuid- Slavië uit de Kominform, wordt bijgelegd. In een gemeenschappelijke verklaring, die na een week van onderhan delingen tussen de twee landen is getekend, wordt aangedrongen op toe lating van communistisch China tot de Verenigde Naties; verder op ontwapening, het vreedzame gebruik van atoomenergie en een verbod op atoomwapens. De beide landen bepleiten ook een oplossing van het Duitse vraagstuk in het belang van het Duitse volk en de algemene veiligheid. NAUWERE BETREKKINGEN. Zuid-Slavië en de Sowjet-Unie jui chen ook de resultaten toe van de Aziatisch-Afrikaanse conferentie, welke in April te Bandoeng is gehou den. De twee landen hebben besloten tot nauwere economische en culturele betrekkingen, waaronder het tot stand brengen van samenwerking op het gebied van het vreemdzaam ge bruik van atoomenergie. De Sowjet-Unie en Zuid-Slavië zijn voorts overeengekomen, eikaars bur gers te repatriëren en betrekkingen te vestigen tussen de „sociale organi saties" hunner landen. Ernstige schade Gisteravond omstreeks negen uur is op de scheepstimmerwerf van de firma K. Hakvoort aan de Haven straat te Monnikendam door tot nu toe onbekende oorzaak brand uitge broken. Door de felle Oostenwind werd het vuur in de op het terrein aanwezige loodsen, waar een aantal sloepen in aanbouw zijn, snel aange wakkerd en leverde een groot gevaar op voor de zich aan de overkant van Ie straat bevindende woningen. Brandweerkorpsen uit Edam, Pur- merend, Broek in Waterland en Am sterdam verleenden bij het blussen van de brand assistentie. Omstreeks half elf was de brand weer het vuur meester. Toen waren reeds twee loodsen geheel en- éen derde zo goed als uitgebrand, even als twee aan de overkant van d« smalle Havenstraat gelegen wonin gen. Er zijn geen persoonlijke onge lukken gebeurd. Vermoedelijk is de brand in de lasserij ontstaan. De regeringen van de Sowjet-Unie en Zuid-Slavië zijn het er over eens, dat de politiek van militaire blokken de internationale spanning heeft ver groot, het vertrouwèn tussen de vol ken heeft ondermijnd en het gevaar voor een nieuwe oorlog heeft doen toenemen. De twee landen verzoeken vervol gens om „bevrediging van de recht matige aanspraken van China t.a.v. Formosa". De balans. Volgens Reuters correspondent Jan Fraser slaat de balans bij de eerste weging door ten voordele van maar schalk Tito. Tito is er in geslaagd de Sowjet-Russen te doen erkennen, dat „verschillende vormen van so cialistische ontwikkeling uitsluitend en alleen een zaak zijn van indivi duele landen". De So wj et-delegatie is „met de pet in de hand" naar „de re negaat" Tito gekomen. In de eindver klaring spreken beide partijen zich uit tegen militaire blokvorming, ter wijl nog geen maand geleden het verdrag van Warschau onder auspi ciën van de Sowjet-Unie tot stand is gekomen en het verwerpen van blok vorming tot een van de hoekstenen van Tito's buitenlandse politiek be hoort. In de eind ver klaring spreekt de Sowjet-Unie zich uit tegen inmen ging in Zuidslavische aangelegenhe den en die van ieder ander land. De Sow jet-Russen gaan naar huis met het vooruitzicht, dat de betrekkingen tussen beide landen genormaliseerd zullen worden en dat het contact tus sen de Zuidslavische en de Sowjet- russische communistische 1 partijen hersteld zal worden (hoewel de eind- verklaring een verklaring der rege ringsleiders is en niet die van partij leiders). Voorts is er het toneel van verzoe ning, dat de Sow jet-gedelegeerden op de voorgestelde conferentie der Gro te Vier aan hun Westelijke collega's zullen kunnen tonen. Naar Sofia. Vandaag vertrekt de Sovjetrussi- sche delegatie naar Sofia, waar zij een „officieel vriendschappelijk be zoek" aan de Bulgaarse hoofdstad zal brengen. De kleine blokkade De Oostduitse spoorwegautoritei ten hebben Donderdag de telefoon verbindingen tussen de gebouwen van de bovengrondse spoorweg in Oost-Berlijn en de zeventig West- berlijnse stations verbroken. Als re den hiervoor wordt opgegeven, dat de verbindingen gebruikt werden door „spionnage-organisaties' die onder Amerikaanse leiding werk zaam zijn in West-Berlijn". Een Westberlijnse spoorwegbe- ambtenaar verklaarde, dat de maat regel gevaren zou kunnen opleveren, daar het vrijwel onmogelijk zou zijn vertragingen of ongelukken te mel den aan het hoofdkwartier ip Oost- Berlijn. Later deelde het Oostduitse minis terie van vervoer mede, dat alle lij nen, die voor het onderhouden van het spoorwegverkeer nodig zijn, zijn open gehouden. Hieraan werd toege voegd, dat protesten in de Westber lijnse pers tot doel haddep ,de aan dacht af te leiden van het feit, dat de „spionnagecentra" niet meer waar zij willen kunnen telefoneren om in Oost-Berlijn spoormannen te werven voor hun „vuile zaken" en het spe ciale net voor sabotage ten nadele van de spoorwegen te gebruiken. De Oostduitsers verbraken in 1952 de openbare telefoonverbindingen tussen het Oosten en Westen van de stad. Thans werken alleen nog de geallieerde verbindingen. Op 30 Mei is een trein, die van Langsa in Atjeh naar Besitang in Oost-Sumatra reed, van een brug na bij Medan in de rivier gestort. Het ongeluk werd veroorzaakt doordat de Darul Islam de rails had opge broken. De machinist en de stoker werden gedood, over verdere slacht offers is nog niets bekend. (Avertentie) Basis van overeenstemming Door de samenspreking van 't ka binet-Drees met de vier overige par tijen, K.V.P., A.R., C.H.U. en P. v. d. A. is op het volgende werkpro gramma overeenstemming bereikt: 1. Belasting verlaging van onge veer 570 millioen gulden (over één jaar berekend) wordt op 1 Septem ber a.s. doorgevoerd. Het kabinet stelde aanvankelijk een belastingver laging voor van 502 millioen op- 1 Juli. De socialisten verzetten zidh eerst hevig tegen verdere belasting verlaging. 2. De huren van alle oude wonin gen worden op 1 Sept. met 5 percent verhoogd. Bij wijze van extra tege moetkoming voor de huurders wordt de omzetbelasting op suiker en tex tiel sterk verminderd. De socialisti sche eis, dat* er een huurbelasting zou moeten komen de diepste oor zaak van de crisis is niet ingewil ligd. (Het verworpen voorstel van het kabinet-Drees voorzag in een huurverhoging van 5 en 10 percent, uitsluitend voor duurdere woningen. Arbeiderswoningen waren vrijge steld.) 3. Het afschrijvingspercentage voor huizen wordt bij de inkomstenbelas ting verruimd van 10 tot 15 percent. Daardoor worden de huiseigenaren tegemoet gekomen, die op een grotere huurverhoging hadden gerekend. 4. De grondbelasting zal de rege ring op 1 Januari 1956 halveren. Ook hiervan profiteren vooral de huis eigenaren. 5. Over het toekomstige huurbe leid zullen de partijen zich onderling beraden. Met name de socialistische eis om een huurbelasting in te voe ren komt dan ter sprake. 6. Een onderhoudsplicht van hui zen de eis van de Partij van de Arbeid wordt niet ingevoerd. Wel bestaat er algemene sympathie voor de gedachte dat iemand, die zijn huis slecht verzorgt, geen huurverhoging mag ontvangen. De regering is be reid om deze gedachte in een wet telijke vorm te gieten. De arbeid hieraan begint spoedig, maar zal Wel niet vóór 1 Sept beëindigd zijn. 7. De inkomstenbelasting zou vol gens het oorspronkelijke plan van de regering met acht percent worden verminderd. Nu daalt zij slechts 6 percent. Dit is nodig om de kosten van de ruimere afschrijvingen en van het verlagen van de grondbelasting op te vangen. ^KWAUTEITSKOFFIE EN THEE-LEIDEN-y (Avertentie) HOE wordt het weer? (geldig van Vrijdagavond tot 5 Zaterdagavond, opgemaakt te l 10 uur) VRIJ ZONNIG Licht tot half bewolkt en overwegend droog weer. Zwak- ke tot matige Zuidoostelijke wind. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. AUDIËNTIE BISSCHOP VAN HAARLEM. Z. H. Exc. de Bisschop van Haar lem zal Woensdag 8 Juri geen audiëntie verlenen. Om U niet langer te laten wachten met de aankoop van een Philips- of Siera-radio-apparaat betaalt van BERGE HENEGOUWEN U vanaf a.s. Zaterdag het verlaagde bedrag direct terug. Prijzen vanaf ƒ83,50. Fa J. P. VAN BERGE HENEGOUWEN AALMARKT 12 TELEFOON 21782 4 Juni zon op 4.26, onder 20.54; maan op 20.16, onder 3.25 uur. Hoogwaterstanden Te Katwijk en Noordwijk is het op de volgende uren hoog water 4 Juni v.m. 2.45; n.m. 15.— uur. Het weer in Europa STOCKHOLM licht bew. 21 C. OSLO geheel bew. 22 KOPENHAGEN onbew. 16 AMSTERDAM onbew. 18 LONDEN regen 20 LUXEMBURG licht bew. 18 PARIJS geheel bew. 24 BORDEAUX zwaar bew. 22 GRENOBLE zwaar bew. 25 NICE half bew. 22 GENEVE zwaar bew. 24 ZURICH zwaar bew. 19 BERLIJN regen 17 FRANKFORT onbew. 19 MUNCHEN onbew. 15 WENEN licht bew. INNSBRUCK mist ROME onbew. 25 AJAOCIO onbew. 22 MALLORCA zwaar bew. 25 Korreltje Het grootste kansspel wordt ge speeld in de menselijke fantasie; de werkelijkheid is meestal een niet.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1