Hoogtepunten uit het K.R.O. - programma Voorstel tot verbetering van salaris Rijkspersoneel Vaatbank" van het Rode Kruis kan vele levens redden Dodelijke aanrijding te Leiden voor 't Amsterdams gerechtshof Chefarine „4" doet wonderen Nog steeds volop tulpen op de Haarlemse keuring Nederland smeedt het ijzer nu het heet is WOENSDAG 1 JUNI 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 MINISTER AAN TWEEDE KAMER In afwachting van de resultaten van de nog in voortbereiding zijnde werkclassificatie van het Rijksperso neel wil de minister van Binnenland se Zaken een salarisverbetering door voeren, waarmee een bedrag van 45 millioen is gemoeid. Aan de Tweede Kamer is voorge steld de lonen, te rekenen vanaf 1 Januari 1955 als volgt vast te stellen: Lgr 1 (ongeschoolden) -f- 0.03 p. u. ƒ1.18 p. u. 1); Lgr 2 (geoefenden) -f- 0.03 p. u. 1.25 p. u. Lgr 3 (halfgeschook'en) -f- 0.04 p. u. 1.33 p. u. Lgr 4 (geschoolden) -j- 0.05 p. u. 1.46 p. u. Lgr. 5 (vaklieden le klasse) -f- 0.05 p. u. 1.56 p. u. Lgr 6 (voorlieden) -f- 0.05 p. u. «-ƒ1.64 p. u. 1) Vermeerderd met een toeslag tot maximaal 1.21. Aan loongroep 1 wil de minister nog een uitloop 'van één, twee en dirie verlenen. Deze verhoging zal volgens de mi nister tot consequentie moeten heb ben, dat de salarissen van de lagere technische ambtenaren met minstens een gelijk bedrag worden verhoogd, namelijk met f 14.50 per maand. Voor de laagste rangen geldt een verho ging van 8 per maand. Het kabinet is van mening dat ver hoging van de lonen der vaklieden geen verhoging van de salarissen van middelbare en hogere ambtenaren tot gevolg behoeft te hebben. Hogere ambtenaren. Om de laatste nivellerende factor uit de salariscurvc-. voor middelbare en hogere salarissen weg te nemen (de tot ƒ200 gelimiteerde duurte toe slag) wordt een geringe salarisverho ging voorgesteld, geleidelijk oplopend van 0 bij het maximum van de ad junct-commies tot 3 pet. voor de hoogste in het schalensysteem opge nomen ambtenaar. Na het tot stand komen van de loonsverhoging voor het lagere per soneel is naar de mening van het ka- Coöp. Centrale Boerenleenbank (EINDHOVEN) Vele sectoren van land- en tuin bouw hebben niet in de gunstige eco nomische ontwikkeling van Neder- uand kunnen delen, als gevolg van de ongunstige weersomstandigheden en het verloop van de kosten en op brengst-prijzen. Dat is de conclusie, Waartoe het jaarverslag van de Coö peratieve Centrale Boerenleenbank komt in zijn beschouwing over de gang van zaken in de Nederlandse land- en tuinbouw over het afgelo pen jaar. Wat de gang van zaken bij de boe renleenbank betreft wijst het verslag er op, dat de omzetten op de ver schillende rekeningen wederom een stijging vertonen. De omzetten op de spaar- resp. op lopende rekeningen waren in 1954 3,3 en 18,7 percent gro ter dan in 1953. De spaarbeweging bij de boerenleenbanken v:ijst een netto besparing aan van 46,7 (29,8) mil lioen gulden. Het totaaltegoed be droeg aan het einde van het boek jaar 677,3 (615,5) millioen. De crediet- en voorschotverlening beleefde weer een recordjaar. De door boerenleenbanken verstrekte voorschotten bereikten in 1954 een hoogte van 53 (45 J4) millioen. De aflossingen bedroegen 21,2 ,19,3) mil lioen. In totaal stond aar» het eind van het verslagjaar 228,9 (191,8) mil lioen gulden aan credieten en voor schotten uit. De stijging schrijft het bestuur toe aan de toenemende inves teringen in de landbouw en de moei lijkheden die de belastingdruk bij af nemende rentabiliteit veroorzaken. Voor de Centrale Boerenleenbank zelf kenmerkte het verslagjaar zich door stijgende tegoeden van de aan gesloten boerenleenbanken. Deze ste gen van 490,4 millioen tot 521,6 mil lioen. Het boekjaar 1954 sloot met een winstsaldo na reservering en afschrij vingen van 292.294 (109.713) gulden. De rèsultaten hebben do interne po sitie van boerenleenbanken en Cen trale Bank opnieuw versterkt. De open reserves zullen evenwel nog aanmerkelijk versterkt moeten wor den, teneinde deze meer in overeen stemming te brengen met de krach tige toeneming van de toevertrouw de middelen. Parachutisten voor Rode Kruis Korps Twaalf jongelieden zullen binnen kort met koene sprongen uit vlieg tuigen hulp kunnen bieden aan land. genoten en mede-Europeanen over de grenzen, die ir# nood verkeren. Het initiatief werd genoinen door de directie van het Ned. Roode Kruis, die contact zocht met het Nat. Lucht vaartfonds, de Kon. Ned. Ver. voor Luchtvaart en de Ned. Parachutisten club. Twaalf parachutisten zullen binnenkort minstens even goede E.H. B.O.-ers zijn. De E.H.B.O.-parachutisten worden ingelijfd mij het Roode Kruis Korps, doch blijven onder technische leiding van de heer Ten Kate Brouwer uit Leiden. Algemeen commandant van het Roods Kruis Korps blijft de ge neraal P. Alons. Zodra de twaalf eerste parachutis ten „in vorm" zijn, wordt het tweede dozijn voor dit niét ongevaarlijke menslievende werk op basis van vrij. willigheid aangeworven. binet de denivellering in technische zin beëindigd. Een verhoging van sa larissen zal dan ook niet meer plaats kunnen hebben uitsluiten-" met een beroep op de loon- en salarisverhou dingen, welke in 1938 golden. De ten opzicht van 1938 gewijzig de salarisverhoudingen acht het ka binet verantwoord op grond van de zich na de oorlog in maatschappelijk opzicht voltrokken veranderingen. Omtrent het salarisvoorstel is in de Centrale Commissie voor Georgani seerd Overleg in Ambtsnarenzaken met vier van de vijf centralen geen overeenstemming bereikt. PRIJS VAN 15.000.— In de vierde klasse van de 527ste staatsloterij, zesde lijst, is de prijs van 15.000.gevallen op nr. 21.203. Prinsessen thuis van korte vacantie Gistermiddag om tien minuten voor zes zijn de prinsessen Beatrix en Irene op Schiphol teruggekeerd van hun vacantie in Kopenhagen, waar zij vertoefden ten huize van de familie Feaver. Mevrouw Feaver, vroeger mevr. Roëll is de moeder van jonkvrouwe Renée Roëll, vriendin van de prin sessen. KONINGIN NAAR ZEEUWS-VLAANDEREN. Koningin Juliana zal, indien de ka binetscrisis dit toelaat, Vrijdag 24 Juni per helicopter een werkbezoek brengen aan Zeeuw-Vlaanderen. In dien dit bezoek doorgang vindt, zal de Koningin de Braakmanpolder bezoe ken, het Koningin Juliana-ziekenhuis te Terneuzen, dat geopend wordt, en de grote landbouwtentoonstelling van de Zeeuwse landbouwmaatschappij te Hulst. Het Ned. Roode Kruis zal binnen kort naast de „moedermelkcentrale", de „beenderbank", de „hoornvliescen trale en de „trombosedienst" ook een „vaatbank" stichten. Dit zal een der meest subtiele taken van deze nationale hulpverleningsor ganisatie worden. Het ligt namelijk in de bedoeling om ran jongelieden tot ongeveer twintig jaar te vragen of zij, bij eventueel overlijden, bereid zijn hun slagaders af te staan voor gewonden, die nog kansen hebben, verder te leven. Rijtijdenbesluit op de helling? REGERING: WERKWEEK VAN 48 UUR Minister Algera heeft de Sociaal Economische Raad advies gevraagd over wijziging van het Rijtijdenbe sluit. Als leidend beginsel voor een nieuw besluit noemt de minister o.a. een werktijd van 48 uur per week, gemiddeld over vier weken. De werktijd zal echter niet langer dan 54 uur per week mogen zijn. Dit bete kent een aanzienlijke verkorting. Het tegenwoordige besluit kent gemid deld een werktijd van 55 uur per week. In een nota aan de SER stelt de minister verder o.a. voor een rijtijd van ten hoogste negen uur per dag, doch op twee dagen per week elf. De afstand waarover een auto door één chauffeur op één dag wordt be stuurd zou niet meer dan 450 km mo gen bedragen. Verschil wordt verder gemaakt tussen rijtijd en dienstijd. De laatste zou twaalf uur per dag moeten be dragen, doch op twee dagen per week veertien. Na een rijtijd van maximaal vijf uur wil de minister een onderbre king van tenminste dertig minuten voorschrijven. De dagelijkse rust zou twaalf uur moeten bedragen; twee maal per week tien uur. Als in de dienst ten minste vier uur rust zijn gelegen, mag de nachtrust tot acht uur ingekort worden. Eenmaal per week is een rust van 36 uur ver plicht, waar'-r. de Zondag is begre pen. Arbeid tussen 1 en 3 uur 's nachts zal slechts zevenmaal per twee v/eken zijn toegestaan. Tot 15 Juli 1955 kunnen bij de SER bezwaren worden ingebracht tegen deze voorgestelde regeling. De medici, die met het Ned. Roode Kruis samenwerken, als de hoogle raren Nuboer, van Ruive en Berkel- bach van der Sprenkel, kunnen de slagaders van jong gestorvenen ge bruiken om die van, anders kansloze gewonden, te redden. De vrijwillig geofferde slagaders kunnen thans zo worden geconser veerd, dat zij, evenals hoornvliezen en beensplinters, licht en leven voor- anders ook ten dode gedoemden kun nen betekenen. Met dit streven zal wederom Ne derland in de voorhoede gebracht worden, van landen, die medisch-we- tenschappelijke theorie in de prak tijk brengen. KERKWIJDING TE DEN HAAG. Mgr. Huibers heeft gisteren de nieuwe Fatima-kerk aan het Mormi- kendamplein te den Haag plechtig in gewijd. Bevestiging gevraagd Gisteren is voor het gerechtshof te Amsterdam de ernstige aanrijding behandeld, die op 2de Kerstdag 1953 het 12-jarige dochtertje van de heer C. J. Lieverse op de Haarlemmerweg te Leiden het leven kostte, terwijl de heer Lieverse zelf en zijn zoontje ernstige verwondingen opliepen. Op 2de Kerstdag 1953 fietste de heer Lieverse met zijn beide kinde ren op de Haarlemmerweg, toen een vrachtauto, bestuurd door een groen tegrossier uit Rijnsburg hen achter- opreed. De wagen nam met grote snelheid een bocht en kwam toen geheel links van de weg. Een te gro te zwenking bracht hem weer aan de rechterzijde van de weg, waar het drietal fietste. Het meisje werd als eerste door de wagen geschept en overleed ter plaatse. Ook de vader en het jon getje werden door de vrachtauto ge grepen; zij werden ernstig gewond. Voor het Haagse gerechtshof werd enige tijd geleden wegens dood door Vacantie voor invaliden schuld, benevens het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel negen maan den gevangenisstraf plus 5 jaar in trekking van rijbewijs tegen de chauffeur geëist. Door een formele fout in het ar rest verwees de Hoge Raad de zaak naar het Amsterdamse gerechtshof, waar gisteren bevestiging van deze eis werd gevraagd. Over 14 dagen zal het gerechtshof te Amsterdam uitspraak doen. TEGEN PUNEN EN GRIEP 20 TABuEITEN 85 (Avertentie) „ONS NOORDEN" WORDT OPGEHEVEN. Naar wij van de zijde van de direc tie van het katholieke dagblad „Ons Noorden"vernemen, zal met ingang van 1 Juli de uitgave van genoemd dagblad worden stopgezet. Het geringe percentage katholieken in de drie Noordelijke provincies als mede de stijging van de exploitatie kosten maken de uitgave van het dag blad finantieel onmogelijk. Wel is in overweging in het gemis aan een katholiek t agblad voor Fries land, Groningen en Drente tegemoet te komen door de uitgave van een katholiek weekblad. PLOTSELINGE DOOD. Gistermiddag omstreeks half drie is een 68-jarige heer op de Weerd- singel-Oostzijde nabij de Noorder- brug te Utrecht plotseling onwel ge worden en overleden. Men vermoedt dat hij een hartverlamming heeft ge kregen. Het stoffelijk overschot is naar het pathologisch instituut te Utrecht overgebracht. Van de 3000 hoogst urgente geval len der 13.000 jeugdige hopeloos ver groeiden en verminkten in ons land kunnen 140 een week in een eindeloos jaar in het Henri Dunanthuis te Zeist zorgeloos vacantie vieren. Voor deze gevangenen tussen het behang van het eigen huis is geen andere afleiding. Men kan hen met zilverpapier, afgescheurde postzegels (drie gulden per kilo voor het Roode Kruis) en ook doppen van melkfles sen de tijd van hun brede belangstel ling verruimen en vernieuwen, waar bij de leiding van het Roode Kruis meent, dat men beter enigen goed kan helpen, dan velen matig tot slecht. Indien de thans lopende Roo de Kruis-campagne anderhalf mil lioen gulden opbrengt, dan zullen ook meer jeugdige chronische inva liden kunnen worden verrast met een echte vacantie, voorshands van een week. METAALINDUSTRIE IN OPKOMST 32 van arbeiders staat voor het vuur In de metaalindustrie werken thans 32 pet. van allen, die in de industrie hun brood verdienen. De economi sche betekenis van de in deze (en in de hout-industrie) gebruikte werk tuigen wordt dan ook niet door de betekenis van een andere groep werktuigen overtroffen. Dit meent dr. E. L. Kramer, direc teur-generaal voor de industrialisa tie, die dit vanmorgen zeide in een rede bij de opening van de techni- show te Utrecht. Dr. Kramer, die zijn openingsrede was begonnen met zijn bewondering voor de werktui genindustrie .uit te spreken en zich af te vragen of het menselijk vernuft toereikend zou blijven voor het schep pen en instandhouden van deze werktuigen, hoopt dat ook de arbei ders in de industrie wederom grote belangstelling voor het tentoonge stelde zouden hebben. Daarna gaf dr. Kramer een indruk van een tak van nijverheid, waarin het metaalbewerkingswerktuig de eerste rol speelt: de metaalindustrie. Opvatting gewijzigd. In 1948 waren ca. 230.000 Neder landers werkzaam in deze tak van bedrijf, in 1954 niet minder dan 310.000. Stelt men het aantal werk nemers in de metaalindustrie in be gin 1948 op 100, dan was dit index cijfer in 1954 134, terwijl voor 1954 het indexcijfer voor de ganse indus trie 122 bedraagt. De totale omzet bedroeg in 1954 f 5920 millioen. Nog opmerkelijker blijken de pres taties onzer metaalindustrie te zijn, wanneer men de exportcijfers nader beziet, n.l. in 1948 f 573 millioen en in 1954 2340 millioen. Daaruit blijkt, welk een aanzienlijk deel de export van de metaalindustrie in het afgelopen jaar van de totale export a 9059 millioen heeft uitgemaakt. Deze korte beschouwing bewijst eens te meer, dat de tot voor kort nog vaak vernomen opvatting, n.l. dat dit land nagenoeg uitsluitend een agrarisch en commercieel karakter draagt, niet meer op de feiten steunt. Het is in dit verband goed er even op te wijzen, dat, afgezien van de menselijke pres taties, deze opmerkelijke resultaten zijn, en naar spr. hoopt ook zullen worden geboekt met de machines en de gereedschappen, waarover de me taalindustrie de beschikking heeft kunnenkrijgen. Le Damnation de Faust. Zondag 5 Juni (le deel) en Zondag 19 Juni (2e deel) zal de K.R.O. „Le Damnation de Faust" van Hector Berlioz uitzenden. Het werk wordt uitgevoerd door de Koninklijke Cho- raal „Caecilia" te Antwerpen, het Symphonie-orkest van Antwerpen en de solisten Henriëtte Wilms, sopraan; Claude Hector, tenor; Julien Haas, bariton; en Noël Parmentier, bas. De leiding berust bij Lodewijk de Vocht. 1900 X Zonnebloem. Met een gezellig programma viert de Zonnebloem, het radioziekenbe zoek o.l.v. Alex van Wayenburg, pp Dinsdag 7 Juni a.s. de 1900ste uit zending. Het eerste Zonnebloem programma werd uitgezonden op 3 September 1945. Nederlandse composities. De derde Sonate (1952) van Henk Badings zal in het K.R.O.-program- ma van Dinsdag 7 Juni worden uit gevoerd door Theo Olof, viool en Hans Cox, piano. De Suite voor strijkorkest van Wil lem van Otterloo wordt eveneens op Dinsdag uitgevoerd tijdens een con cert van het Strijkorkest „L'Estro Armonico" o.l.v. Jan de Hoog. In dit K.R.O.-programma is ook opgeno men het in Nederland weinig of niet gespeelde „Concert voor trompet, fagot en strijkorkest" van P. Hinde- mith. Aan deze uitvoering werken mede Harrie Sevenstern, trompet en An ten Doomernik, fagot. Pianoconcert van Schumann. Het Pianoconcert van Schumann, uitgevoerd door het Radio Philhar- monisch Orkest o.l.v. Eduard Flipse, ■met medewerking van Jean Frans- sen, piano, kan worden beluisterd in het Populair Concert, dat de K.R.O. Zaterdag 11 Juni a.s. uitzendt. Fries Halfuur. Het Friese Halfuur „Der 't de dyk it lan omklammet", dat uitgezonden wordt in het K.R.O.-programma van Zondag 5 Juni a.s. is gewijd aan Mo numentenzorg in Friesland, de ge schiedenis van sommige klokken, de woningbouw, de poëzie en oude mu ziek. M.S.C. Congregatie 100 jaar. De Missionarissen van het H. Hart vieren het 100-jarig bestaan van hun Congregatie in Nederland met o.m. een internationaal congres, gewijd aan godsdienstige problemen. In de K.R.O.-rubriek „Echo" van Dinsdag 7 Juni wordt aandacht besteed aan dit eeuwfeest. Ellen Vogel in Carrousel. In het Carrousel-programma van Zaterdag 11 Juni treedt Ellen Vogel op in het Eenmans-theater. Zij zal voordragen „De debutante" van Top Naeff. Ketelbinkie in de Wigwam. De avonturen van Ketelbinkie, omlijst met zeerovers-liederen, zul len in hoorspelvorm verhaald wor den in het Wigwamprogramma van de K.RO. Wim Meuldijk, schrijver van de Pim Kikstra-verhalen, schreef een hoorspelreeks van 8 afleverin gen, waarvan de eerste wordt uitge zonden Zaterdag 4 Juni a.s. Moeder's wil blijft wet. De stopzetting per 1 Juli a.s. van alle groeten-programma's zou voor het Moeder's wil is wet-programma ten gevolge hebben, dat de keuze der uit te zenden platen niet meer vol gens moeder's wil zou geschieden. Teneinde dit te voorkomen zal Mia Smelt de huismoeders van willekeu rig aangewezen plaatsen tijdig de ge legenheid bieden om een verzoek programma samen te stellen. Honderdste Leslie Cool- programma. Reeds bijna twee jaar treedt het trio Leslie Cool op in het K.R.O.- programma. Dinsdag 7 Juni a.s. zal het 100ste programma van dit be kende trio worden uitgezonden. De tulpentijd is kennelijk nog niet over. In ieder geval was er gisteren beslist nog geen gebrek aan dit ar tikel. Daarnaast exposeerde men een fraaie collectie gladiolen in bijna der tig soorten en was er nog wat bij goed. Een imposante groep gladiolen was aanwezig van de Noordwijkse specialisten Konijnburg Mark. We doen een greep uit het vele moois: de witte Prinses Alba was stellig een der besten met de lange tak en de helderwitte bloemen, maar onmid dellijk daarop volgde de crème rood gevlekte Ares, een gladiool met een levendige, frisse kleur en best ge bouwde tak. Buitengewoon mooi van tint was ook Tintorette: lichtblauw met wit omrand blauw merk. Op vallend was Arabesque met de lan ge, slanke tres en de flonkerend oranje bloemen. Happy End, die in de kassen van het Laboratorium voor Bloembolienonderzoek te Lisse ook tot de vroegste behoorde, sloeg ook nu een best figuur, evenals de rode geel-gevlekte Casandra 'en de oran je Zigeunerblut met het brandende rode merk in de keel. Devotion is een wat bleek gekleurde gladiool, maar qua stand behaalt deze varië teit gemakkelijk een tien. Fijn lila van kleur was Farida, terwijl ook de rose Melody niet onverméld mag blijven en de gele Belle Jaune even min. Hiermee hebben we, naar onze mening, de beste uit de groep gehad. Wat de tulpen betreft: daar was om te beginnen een groep Rem- brandttulpen en bizarren van de fa. P. J. W. Mantel, Avenhorn. Het heet, dat deze firma zo ongeveer de grootste collectie van deze tulpen op het Westelijk Halfrond teelt en men kan rustig aannemen dat het waar- is ook. Niet mindei dan 72 ver schillende soorten waren nu aanwe zig, waaronder zes Copland-verlo- pingen en 10 Bartigen-sports. Het is natuurlijk ondoenlijk alle soorten hier te noemen en bovendien speelt persoonlijke smaak zo'n grote rol, dat we ons maar niet aan een be schrijving wagen. P. Bakker Zn, Enkhuizen, was weer present met een collectie Marjoletti-zaailingen, en daarnaast Cordell Hull max met inderdaad zeer grote bloemen, een oranje zaaiing, die we vorige week reeds aanstipten en die nu de naam Orange Diamond had gekregen: een tulp die een zeer grote, lange bloem heeft en ontstaan is uit een kruising van Columbus (Gala Beauty) x John Scheepers. Deze tulp werd destijds gewonnen door H. 't Mannetje, Hil- legom, van wie trouwens ook de ro de, geel gerande Kees Nelis afkom stig is. Van de fa. Bakker noteerden we verder nog een verloping uit Bar- tigon max met een prachtige rode kleur, een grote, licht purperkleuri ge zaailing, die ontstaan is uit Rose Copland x John Scheepers en ver der de uit de zeventiende eeuw stammende Zomerschoon en een iets donkerder getinte soort uit Blue Par rot en uitstekend leek ons de gele leliebloemige zaailing, die D. v. Bug- genum, Beverwijk, naar voren bracht en E. Kooi, Vrouwenparochie, was aanwezig met een licht-oranje soort uit El Toreador, en de gevlamde Whi te Sail-verloping Beauty of Volen- dam en verder: de typische oranje met groene strepen getooide Artist, Sweet Harmony, de advocaat-met- slagroom-tulp, de kloeke King of Parrots en een warmgele soort uit Golden Harvest. Best parkiet was de parkietverlo- ping uit Prunus, die door G. P. Rood, Grootebroek werd geëxposeerd en van C. A. Verdegaal, Hillegom, za gen we matige kwaliteit van Oran ge Parrot. Een witte, rood gevlamde soort uit Bartigen, die constant van kleur blijft en met het verbloeien niet vrij wel rood wordt zoals Cordell Huil. Een vorm die naar het oordeel der commissie veel weg heeft van Pal jas, bracht D. Kooi, Andijk-Oost. Beste tulpen, die zeer veel gelijken op de befaamde Segers-aanwinsten etaleerde C. Breeze, Beverwijk: de zeer lange witte Sigrid Undsett, de apart rose Kaj Munk met de opval lend grote bloemen en de purperro de Angers. Drie beste tulpen, die al len bloed van John Scheepers in de aderen hebben. Buitengewoon mooie Breectertul- pen werden tentoongesteld door P. v. Kooten, Breezand: fors, lang, ste vig van stengel en goed van vorm. Zowel Maria Zamorra, Los Angelos, no. 20 als Cuba en Agnita kan men rangschikken in het brons-oranje genre, alleen Los Angelos was meer roodachtig. Ook Gebr. Captain, Breezand, toonden naast Shirley Temple, de Ossi Oswalda-parkiet en de gele Bingham, enkele prima Breedertul- pen: de roodachtig bronze Agnita, de brons-oranje Westminster Abbey en John Laird, licht oranje met „gou den" rand. War Flame is een vuur rode soort uit parkiet Fantasy, Sil ver Wedding, een gele, witgerande Niphetos-soort, toonde H. Huijg, Haarlem. Een mooie tulp! Een heel mooie bloedrose parkiet was Red Distinotion van J. Mantel, Czn., Bo- venkarspel. Wat het bijgoed betreft: het Proef station te Aalsmeer, liet wederom lilium Regade zien. Het betrof hier proeven i.v.m. de bewering der bol len. Maat 1618 had men 12 weken in vochtig turfmolm bewaard, de 16e Maart geplant en was aardig zonder meer. Er waren enkele stengels bij met een flink aantal kelken, maar ook met twee. De maat 2022, die even lang in vochtig turfmolm was bewaard en op dezelfde datum was geplant, had uiteraard zwaardere takken. Dodecatheon Queen Victoria is een bijzonder mooi gewasje met wat op cyclaampjes gelijkende bloe men. De goed gestoken vaasjes met de lüa bloemen trokken sterk de aan dacht. Tot slot: een pot met de lila Oxalis Adenophilla van W. Blokker, Akersloot en een paar vazen met de gewone rode boerenpioen, of wel Paconia officinalis rubra plene, van J. de Jong Zn, Aalsmeer. Wilt U iets weten? Vraag: Hoe is oude haring van nieuwe te onderscheiden? Antwoord: Er bestaat een betrouw bare test om oude van nieuwe haring te onderscheiden. U kunt het verschil zien aan de ogen. Het oogje van een koelhuis haring ziet er uit als een hard wit bol letje, het oogje van een verse haring echter is glazig en drilachtig. Vraag: G. d. H. te A. Over aanvra gen van kraamgeld en kinderbijslag. Antwoord: Voor beide gevallen dient irw werkgever de benodigde formulieren aan te vragen bij de be drijfsvereniging waarbij hij is aange sloten. Vraag: Als uit een gezin 3 broers onder wie een half broer, in dienst geweest zijn, moet dan de vierde ook opkomen? Antwoord: Eén halfbroer geldt als „volle broer" voor de dienst plichtwet; wanneer dus uit een ge zin 3 zoons ieder minimum 30 da gen actief onder de wapenen zijn ge weest, ontvangen de overigen vrij stelling. - SPORT ZES SPELERS VAN GO AHEAD BEDANKEN VOOR LIDMAATSCHAP De tegenstelling tussen het bestuur van Go Ahead en enige spelers van het eerste elftal heeft er toe geleid dat zes van deze spelers voor het lid maatschap van hun vereniging heb ben bedankt. Het zijn: Kolkman, Meyerman, Höl- scher, de Boer, v. Bruggen en Voort man. Tevoren waren zij reeds ge schorst. Zoals bekend is achten de spelers „het geestelijk klimaat" van de vereniging niet meer gezond. VERBOND VOOR VEILIG VERKEER

Leidse Courant | 1955 | | pagina 6