RIJNSTREEK Haar vliegenier DE IJZEREN SCHELVIS American star v Opening van de verkeers- tentoonstelling in Alphen 20-000 Bezoekers voor Avifauna Oude Wetering ontving de Unie van Water toeristen American star x,<„, <SSS?5S* DINSDAG 31 MEI 1955 DE LEIDSE COURANT DERDE BLAD - PAGINA 2 Zoals wij Zaterdag in een breed voerig artikel met 1'oto hebben be richt, wordt in de Chr. school voor algemene vorming (v.g.l.o.) van dc heer H. Groenendijk, aan de Juliana- straat naast het Postkantoor tc Al phen a. d. Rijn een ruim opgezette verkeerstentoonstelling gehouden, waarvoor de materialen, in overgrote meerderheid eigen werk naar eigen idee, door de leerlingen van een 40- tal scholen van de inspectie Alphen, werd vervaardigd en ingezonden. De expositie, die geopend is tot en met Dinsdagavond (heden) 10 uur, werd Zaterdagmiddag door burge meester Ed. C. Witschey geopend. Burgemeester Witschey noemde de tentoonstelling een groot succes voor de Rijnstreek en hij dankte de in specteur van het L.O. in de inspectie Alphen, de heer L. Schipper, voor de gedachte, die zo vruchtdragend is ge bleken. Eerstens omdat de jeugd, mede door het vervaardigen van de inzendingen het nodige theoretische begrip voor het bevorderen van hot veilig vekeer heeft opgedaan en ver volgens omdat door de tentoonstel ling anderen hierin deelachtig kun nen worden. Het dienen van het vei lige verkeer moet bij de jeugd aan vangen. Het is voorts plicht van alle ouderen om de jeugd vertrouwd te maken met alle consequenties van hel verkeer. Ondanks ons zelf worden wij allen dagelijks bij het verkeer betrokken, het is derhalve een ge meenschapsbelang, dat het verkeer zo veilig mogelijk verloopt, maar dan moet iedereen zich terdege houden aan de bepalingen van het verkeer, die iedereen beschermen. De tampen doen ons ten deze veel leren. Het is goed gezien de jeugd erbij te betrek ken. Met te verklaren, dat een ongeor dend verkeer een gevaar is voor een geordende samenleving, gaf «pr. het tem tot bezichtigen van de expositie, aan welke de burgemeester de naam verbond: „Volledige Verantwoorde - lijkheid". Tevoren sprak de heer Schipper een kort in.leidend woord, waarin hij Het bijzonder gunstig Pinkster- weer, dat zich reeds Zaterdag inzette, mocht ook het internationaal vogel park Avifauna të Alphën a. d 'Rijn zich verheugen in-een wel r ouder wetse drukte. Tijdens déze dagen be traden ruim 20.000 bezoekers het vo gelpark. Sedert de openstelling voor dit seizoen bezochten ruim 80.000 mensen het paxdc. Het blijkt, dat de belangstelling voor „Avifauna" nog niet verflauwd is, mits het weer hier toe maar meewerkt. Maar dit is dar» ooi: een voorwaarde voor elk seizoen, bedrijf. In de prachtige speeltuin van Avi fauna was het gedurende deze mooie zomerse dagen een gezellige, leven dige sfeer en had ook het mooie pa viljoen, restaurant, zelfbedieningsres taurant enz. niet aan belangstelling tc klagen. Op Tweede Pinksteravond reed de vrachtwagen van de firma Lange- veld (Alphen), bestuurd door de heer Th. van Es door de Hugo de Groot straat in de richting van de. Prins Bernhardlaan. Uit de Grijpesteinstraal naderde links de bromfietsrijder A A. v. d. Klein uit Gouda met mej. H. v. Egelen (Alphen) als meerijdster. Door de flinke vaart kon de bromfiet ser geen voorrang verlenen, een bot sing volgde en beiden sloegen tegen de grond. De bromfiets werd door de vrachtauto overreden en totaal ver nield, De heerv. d. K. kreeg een bloeduitstorting in de rechter enkel, de dame kwam er zonder letsel var» af. Dr. Windhorst, vervanger van dr. Steehouwer, verleende geneeskun dige hulp. De vrachtauto werd licht i beschadigd. een verklaring gat' van de tentoon stelling. Hoewel bijna altijd een ten toonstelling het doel is van wat men tevoren onderneemt, door alleriei middelon, gevaren en gevolgen van bet gebruik dezer verkeersmiddelen en ieders bijdrage tot bevordering van een veilig verkeer. De tentoon stelling, die nu volgt is het middel. Met groot genoegen constateerde de inspecteur van het L.Q., dat het doel is bereikt, al zou de expositie mis schien wat tegenvallen. De expositie is tot stand gekomen in samenwer king van V.V., Onderwijs, gemeente, politie. Spr. dankte hiervoor alle me dewerkenden. Kinderfeesten bij jubilerend Bloemhof Nadat in het kader van het zilveren jubileum van de speeltuinvereniging „Bloemhof" de kinderen al eerder een feestmiddag mochten beleven, werden Zaterdagmiddag op het sportveld en de speeltuin kinderspelen gehouden om fraaie prijzen. Het was mooi weer en dit verhoog de de gezellige drukte met de grote kinderschaar. Er werd volop genoten en de deelname aan de diverse attrac ties was enthousiast. De uitslagen zijn: meines van G8 jaar: Vlaggetjes steken: Te pr. Anne ke Kroon, 2e pr. Willy Goedhart, 8e pr. An. v. d. Velden. Boldragen: le pr. Ida de Hey, 2e pr. Marian v. d. Steen, 3e pr. Dikkie Houtman. Geblinddoekt speuren: le pr. An v. d. tVelden, 2e pr. Willy Goedhart, 3e pr. H. Kroo i. Aardappel gooien: le pr. Cok Bou- vens, 2e pr. Carla Bouts, 3e pr. Ank Zuidam, Meisjes van "—11 ja§r; S<r>osn in de zak: le pr. Teuna v, d. Snoek, 8e pr. Nelly de Geus, 3e pr. Ned Ver knde. Touwspringen: ie pr. Anr.ie Koens, 2e pr. Wil v. d. Velden, 3»» pr. Irene Broer. Koekhappen: le pr, Ermn Boon, 2e pr. Corrie v. d. IJssel, 3e pr. Lie. Griffioen. Ge blinddoekt speuren: Je u\ PJeini v d. Berg, 2e pr. Sjaar» Holstejn. 3e pr. Jane Bakker. Meisjes van 12—14 jaar; Blinddoek- spel: le pr. Sari Minee, 2e pr, Loes Rijnberg, 3e pr. Willy v. d. Werf. Balstuiteren: le pr. Agnes Kuster, 2a pr. Willy v. d. Werf, 3e pr. Sari Minee. Ringsteken met kruiwagen: le pr. Sari Minee, 2e pr. Willy v. Werf, 3e pr. Agries Kuster. Koehappen: le pr. Agnes Kuster, 2e pr. Corrie Ederveen, 3ë pr. Eily v. d. Werf. Jongens van 68 jaar: Balschuiven: le pr. Wim Harskamp, 2e pr. R'enus Spaan, 3e pr. Benny Zuidam. Hoepelwedstrijd: le pr. Benny 3ui- dam, 2e pr. Kees v. Veen, Ge pra Rienus Spaan. Vlaggetjessteken: le pr. Bienu.-. Spaan, 2e pr. Tonie Kanteneen. 3e pr. Benny Zuidam. Aarappelgooien: le pr. Theo v. Zwieten, 2e pr. Rinus Spaan, 3e pr. Peter Spaan. Jongens van 9—11 jaar: Touwtrek ken: le pr. Theo Seppe, 2e pr. Henk v. d. Velden, 3e pr. Jan Heine. Aardappelverzamelen: le pr. Jaap Domburg, 2e pr. Henk v. d. Streel:. 3e pr. Bert Vis. Geblinddoekt speuren: Je pr. Eiker bout, 2e pr. Wim Plantfeber, 3e pr. Piet v. Leeuwen. Koekhappen: le pr. Jaap v. d. Snoek, 2e pr. Piet v. Leeuwen, 3e pr. Jan Eikerbout. Troostprijs Cok Heine. 'Jongens 12—14 jaar: Ringsteken met kruiwagen: le pr. G. Croon, 2e pr. Piet Zuidam, 3e pr. Casper Ver kade. Touwtrekken: le pr. Tonie Wind- horst, 2e pr. B. Croon, 3e pr. Theo Seppc. Kaashappen: le pr. Casper Ver- kade, 2e pr, H. Schuitemaker, 3e pr. M. Schreuder. Boldrijven met hindernissen: le pr. B. Croon, 2e pr. Casper Verkade, 3e pr. Adrie Bëzuijden. VERKEERSTELLING. Op de Rijksstraatweg nr. 11, de weg van Leiden naar Utrecht werd tussen Alphen a. d. Rijn en Bodegra ven, op Tweede Pinksterdag een of ficiële verkeerstelling gehouden. De opnamep werden verricht van des morgens 6 uur tot des nachts 24 uur. Geteld worden verkeersmidde len in beide richtingen. In de richting Leiden passeerden er pl.m. 210G luxe auto's, pl.m. 250 vrachtauto's en auto bussen, 500 motoren. 600 bromfietsen en 1900 rijwielen. Voor het verkeer richting Bodegraven gelden respec tievelijk de volgende cijfers: 2100, 250, 550,650 en 1400, alzo een totaal in beide richtingen van pl.m. 10.200 voertuigen. LEVENSGEVAARLIJKE VAL Hedenmorgen omstreeks 8 uur is de 60-jarige smid-bankwerker M. J. de Hey, uit Den Hoorn, tijdens werk zaamheden bij de firma Oosthoek, van een 2.20 meter hoge stelling af gevallen en op een betonnen vloer terecht gekomen. Dr. Veenendaal, die eerste hulp verleende, constateerde zeer ernstige kwetsuren en liet het slachtoffer naar een der Leidse ziekenhuizen over brengen. Voor het leven van de heer De Hey wordt gevreesd. BODEGRAVEN Melkersdiploma Onder auspiciën van de Landbouwschool te Alphen en de melkfabriek „Hollandia" te Vlaar- dingen was oen melkcursus georgani seerd. Op het bedrijf van de heer P. v. d. Berg in Oud-Bodegraven werd het examen gehouden. De jury werd gevormd door de heren v. Merwe, directeur van „Hollandia". W. Koot en J. de Hertog. Voormelker was de heer A. Oudshoorn uit Nieuwkooo. Het van de Alphense landbouwschool reikte onder 'n toepasselijk woord de diploma's uit aan: 1. G. v. d. Berg 183' 2 pnt.; 2. J. Vis 182'j p.; 3. G. Looijen 181' 4 p.; 4. J. Olieman 181 p.; 5. W. Boeide 180' i p.; 6. D. v. d. Holst 180 p. Landjuweel Het Nut vergaderde o.l.v. de heer W. Boogman. Na ampele besprekingen werd beloten in het ko mende seizoen wederom een landju weel te organiseren. Hieraan zuilen een 6-tal toneelverenigingen mee doen. In tegenstelling tot andere ja» ren zal de Bodegraafse Rederijkers kamer „H. K. Poot" ook meedoen en niet de slotavond zoals steeds verzorgen. Klaverjastournooi In het café van de heer v. Schaik in Oud-Bode graven werd een klaverjastournooi georganiseerd, waarvan de opbrengst zou worden afgestaan voor de aan schaffing van een geleidehond voor het meest dringende geval in onze ge meente. Dit naar aanleiding van de Goudse vereniging „Ik Leid". Mede aanwezig was de heer C. de Boer. in structeur van de kennel „Anko" te Ermelo. Voor het winnende paar was beschikbaar een wisselbeker. 'Voorts Op officiële wijze werd te Oudq Wetering het watersportseizoen ge opend met een feestelijke ontvangst van de Unie van Watertouristen. Vanaf het bordes van hotel „Het Wapen van Alkemade" werden de gasten, die voor de Pinksterdagen Oude Wetering als uitgangspunt had den gekozen, toegesproken door de heer E. J. M. Kolfschoten, burgemees ter van Alkemade. Namens de V.V.V., Watersportver. „De Braassem" en de gehele bevol king van Oude Wetering riep de bur gemeester de U. V. W. een hartellijk welkom toe en sprak de wens uit, dat de Unie de gemeente Alkemade en in het bijzonder Oude Wetering nog dikwijls als tref- en uitgangspunt voor haar watertochten zou gebrui ken. Spr. zag wat dat betreft de toe komst hoopvol in, vooral ook door dat de gemeente speciale aandacht heeft voor de uitbreiding van de re creatie-mogelijkheden van het Bm- semermeèr. Dit kwam tot uitdruk king door de commissie voor recrea tie en watersport, die onlangs door het gemeentebestuur werd benoemd. Spr. wenste allen een goed seizoen toe met veel mooi weer. Hierna nam de voorz. van de Unie, de heer Adriaanse het woord. Deze zeide, dat de N.V.W. zich verbonden voelde met de gemeente Alkemade en vooral met Oude Wetering. Met ,ae gemeente Alkemade als geheel, bestonden de prijzen uit een lauwer tak, kunstvoorwerpen e.a. Ook was ei een tombol^. De uitslag luidde: 1. ft BeijemanH. Jansen; 2. C. Kersber genA. v. Gulik; 3. mevr. Heij— J. Riemersma. De geldelijke opbrengst was 58.30. BOSKOOP Ontvangst van Neomyst. In het bericht betreffende de neomyst B. J. A. Kortmann opgenomen in ons blad van Zaterdag j.L werd abusievelijk vermeld dat de wijdeling zijn studie voortzette aan het klein semenarie „De IJpolder". Dit moet zijn „De IJpelaar". Voorts kunnen wij ver melden dat de jonge priester te 0.30 uur zal worden ingehaald nabij het station te Boskoop vanwaar vooraf gegaan door de tambours van Excel sior en de verkenners naar de kerk zal worden gereden. Vóór de kerk zullen bij goed weer bruidj de neomyst ontvangen en hem de kerk binnenleiden. Gidsen zullen dan voor een ere-haag zorg dragen. Zondag 5 Juni zal le 9.30 uur de wijdeling zijn eerste plechtige H. Mis opdragen in de parochiekerk van St. Jan de Doper. Verzocht wordt Zaterdagavond en iZondag te vlaggen ter ere 'van de priester. qmdat een dezer dagen de Unie er in was gestaagd een prachtig terrein te kopen binnen de gemeente, n.l. de Oude Eendenkooi tussen de Kever Swer aan het Kagermeer. Met Oude Wetering voelde spr. zich zeer ver bonden, niet alleen door de centrale ligging van de plaats temidden van de Hollandse meren maar ook dooi de hartelijke ontvangst ter plaatse. De middenstanders hielden hun za ken geopend tot een onwaarschijn lijk laat uur Een etalagewedstrijd was georganiseerd, waaraan ook vele toeristen, in de vorm van een prijs vraag konden deelnemen. In het 'bij zonder bracht spr. dank aan de poli tie te land en le water voor de pret tige medewerking die men steeds had ondervonden. De avond werd verder gevuld met een pittig stukje muziek van ihet fan farekorps „Door Gunst Verkregen", dat al musicerende over het water trok op een feestelijk versierde dek schuit. Ditzelfde korps had er vóór cie officiële ontvangst de stemming er al ingebracht met een muzikale rond gang, waarbij ditmaal ook „de Kuil" niet werd vergeten! Integendeel, met oen extra mars werd de ereschuld, die met de bevrijdingsfeesten was ontstaan, tot ieders genoegen inge lost. KOUDEKERK Eerste hengel wedstrijd. Ter ge legenheid van de opening van het vi ss ei zoen organiseerde de Koude- kerkse hengelsportvereniging een viswedstrijd in de Rijn, aan de Hondsdijk, tegenover de Stenen Mo len. Hoewel het vrij koud was, waren toch nog 17 leden in de vroege mor gen opgekomen, om een visje te ver schalken. Het geluk zat de deelne mers niet mee. Er werd slecht gevan gen. In de melksalon van de heer Cools werden de prijzen uitgereikt door de voorzitter, de heer M. Hars kamp Sr. Wij geven hier de prijs winnaars in volgorde, met het ge wicht van hun vangst: M. Harskamp Jr., 200 gr.; H. Boe leen, 145 gr., J. Batelaan Jr., 90 gr.; P. Kruit, 80 gr.; Jan Lekx, 80 gr.; M. Harskamp Sr., 65 gr.; A. v. Brakel, 50 gr.; C. v. Dam, 26 gr.; W. de No bel 25 gr. en J. Kruit, 25 gr. ZOETERMEER BRANDWEREN OEFENDEN. de groepen III en IV van een deel van Z. Holland de brandweerwed strijden gehouden. Verondersteld werd, dat in een gebouw, waarin een winkel met ma gazijn en bovenwoning i§ gevestigd brand uitgebroken was. Behalve on derscheidene artikelen werd in de Rol zc zelf van (60) Wtske, mm door! Ik hehdxr iets genen weer mee ik die opgeschoten pain misschien km tegenhouden1 J -:-L;rTr* Dc cclitc Amerikaanse sigarettentabak Avertentie) winkel benzine, petroleum, spiritus en carbid verkocht. Dat de publieke belangstelling, ge zien het weinig spectaculaire, niet groot was, laat zich horen. Het is wel ondergeschikt, maar die belangstel ling doet onze brandspuitgasten toch wel goed. Een twintigtal gemeente lijke, vrijwillige, bedrijfs en B.B.- brandweren zijn de gehele dag in de weer geweest om ieder op zijn wijze de gestelde brand te bestrijden. De commandant van de brandweer Zoetermeer, de heer M. II. Gehem opende de wedstrijden. Spr. hoopte op een sportieve strijd en wenste allen veel succes. De wedstrijdleiding was in handen van de heren J. P. v. Hoorn en M. H. Gehem. De jury werd gevormd door de heren: j. Nauta, H. Beeue, W. Bos, H. Reule, P. C. de Klerk en _M. van Poelgeest, die tevens als voorzitter fungeerde. Als typische bijzonderheid kunnen we vermelden, dat een van de PTT- plocgen uit Den Haag een vrouwe lijke brandwacht had, de enige vrou welijke figuur op dit gebied, die we in Nederland bezitten wist men ons te vertellen. En het moet gezegd, deze vrouw stond haar mannetje. Op het wedstrijdterrein zagen we diverse burgemeesters, die de ver richtingen van hun brandweren met grole belangstelling volgden. Te vijf uur kwamen alle ploegen in dc groie zaal van „Ons Genoegen" bijeen om de uitslag te vernemen. Bij de overheidsbrandweren be haalde de eerste prijs Voorschoten met 073 punten; tweede werd Som- melsdijk met 593' punt; derde Leer dam met 542 punten en vierde Zoe termeer met 5291 punt. Bij dc bedrijfsbrandweren Van Melle uit Rotterdam de eerste prijs met 636 punten en de bedrijfsbrand weer v. d. Heer N.V. Groep I de tweede prijs met 582'punt. De collecte ten bate van het Roode Kruis heeft J 307,opge bracht. VERBOND VOOK VEILIG VERKEER m» j door LOUIS ARTHUR CUNNINGHAM 45) „Ja, Edrnond". Zijn stem had iets brutaals. „Je dacht dat ik er geweest was, hè? Opgestookt in die machine? Dat had ook best kunnen zijn als ik er in gezeten had. Maar inplaats daarvan, lieve zus, ging ik naar Enge land, dronk me een stuk in mijn kraag en bleef-er". Hij grinnikte weer toen hij de schrik in haar ogen zag. Dan sprong ze op en sloeg haar armen om zijn hals. Maar haar hartelijkheid vond weinig weerklank. Hij leek een vreemde. Ze vond ook zijn gezicht veranderd, hard en vol lijnen. Hij duwde haar weer terug. „Maar waarom, waarom liet je me niets weten, waarom liet je me den ken. „Ik had geluk, zie je. De man die ze uit dat verbrande wrak haalden was een kennis, een vliegenier die Huguard heette. Hij kwam me net opzoeken die dag en ik liet hem in mijn plaats vliegen. Niemand heeft hem gemist. Hij had geen kind of kraai. Ik vond het best dat ik dood verklaard werd en ik heb me tot nu toe dood gehouden. Ik was er ook tamelijk beroerd aan toe". „Hoezo? Wat mankeerde je?" „O van alles. Een van de redenen waarom ik liever van het toneel ver dween was, dat ik naar de gevan genis zou moeten als ik leven bleef. Er werden duizenden dollars vermist die van de maatschappij waren en Bernard maakte het me nogal las tig. „Bedoel je dat je dat je gesto len had?" Hij lachte. „Zo kun je het noemen, ja". „Maar het geld dat je me naliet dat kapitaal?" „Geld wat ik je naliet?!" Nu staar de hij haar verbaasd aan. „Integen deel, ik had alleen schulden". „Dan dan heeft hij, Marcel, mij geld van zichzelf gegeven. Hij liet me denken dat het van jou kwam. Hij hij liet me in de waan, dat jij een man was, Edmond. Hu liet me hem haten en hem hatelijke dingen zeggen en hem de schuld geven voor jouw dood!" „Hij is altijd zo'n heilig boontje geweest", zei Edmond onverschillig. „Zelfs zijn reputatie van Don Juan berustte op fantasie van de mensen. Hij leefde altijd als een monnik. Bang van de vrouw. Hij was zeker wel een goeie voogd, niet?" Zij gaf geen antwoord. Ze kon niet spreken. Ze keek met een afschuw van schrik, die ze niet verbergen kon, naar 'deze man waarvan zij eens ge houden had. Ze zag hoe hij getekend was door drankmisbruik en uitspat tingen. En voor deze man had Mar cel geleden cn zich opgeofferd tot zelfs zijn liefde toe. En zij, in haar dwaasheid Hij scheen haar verachting te voe len en zei: „Ik kwam naar mijn kof fers kijken, ik blijf hier niet, hoor Simonne. Bernard heeft een erfenis voor je in elkaar gezet en ik zie niet in wat ik nog voor je hoef te doen. Maar ik moet nog iets hebben uit mijn koffers. Waar zijn die?" „Op zolder. Ik zal ze je wijzen. Maar er is ingebroken in die dingen toen ze nog bij mijnheer Bernard stonden". „Dat weet ik. Dat deden die stom me de Haerne en zijn handlangers. Ze konden niet vinden wat ze heb ben moesten, zelfs niet met die aan wijzingen die ik ze gegeven had". Hij snelde nu de kamer uit. Ze hoorde hem snel de trap oplopen en even later viel het luik "van de zolder met een slag dicht. Ze stond niet op. In haar hoofd woelden de gedachten doorheen, bot sten tegen elkander en lieten haar volkomen verward. Edmond had ver schrikkelijke dingen gedaan en toch kon hij lachen met zijn slachtoffers! Ze dacht aan Marcel Bernard. In haar borst was een krampachtige pijn. Hoe hadden zij beiden niet gelukkig kun nen worden! Maar nu was het te laat te laat! Edmond kwam weer binnen met een grauw en spookachtig gezicht. Zijn tanden waren zichtbaar tussen de teruggetrokken lippen en zijn vin gers waren -gekromd. Hij leek een boosaardig beest. „Alles is weg!", zei hij. „Weg! Ze hebben me voorgelogen de vuile slang de Haerne. Ze hebben mijn plannen gestolen, hoor je! Gestolen jaren had ik er aan gewerkt! Ze zijn weg!" „Ze zijn niet weg". „Wat wat bedoel je?!" „Ik vond de papieren tussen de dubbele bodems van die oude koffer, Edmond". „O, gelukkig! Ze zijn een fortuin waard voor me voor ons. Ik zal zorgen dat je je aandeel krijgt, Si monne. Ik weet, dat ik me niet goed gedragen heb, maar het wordt nu...." „Ik heb ze naar Marcel Bernard gezonden". „Jij!Zijn bleke lippen waren vertrokken. Zijn donkere ogen pull den wijd open. Hij wilde iets zeggen maar kon niet. Hij kwam op haar toe met uitgestrekte handen alsof hij haar wilde wurgen. „Ik las enkele van die papieren", zei ze. „En ik begreep daaruit dat ze oen uitvinding behelsden die je deed in dienst van Marcel Bernard's Maatschappij. Zij hadden recht op die plannen en jij die ze in hun dienst had gemaakt en uitgewerkt, wilde ze verkopen aan een concur rerende firma. Je kunt er van op aan, dat Marcel Bernard je eerlijk zal behandelen. Hij is eerlijk. En hij maakt dat ik me schaam dat jij mijn broer bent. Als je een man bent, ga dan naar Montreal En kruip eerbiedig aan zijn voeten, hè? Ik zie hem nog liever verdoemd! En jou erbij, bemoeizieke vlerk!" Hij sloeg de deur van de kamer achter zich -dicht en ze hoorde hem naar boven gaan, naar zijn oude ka mer. Toen zij er de volgende morgen inkeek was hij verdwenen. Zij had daar geen spijt van. Ze wilde hem nooit meer terug zien. Ze werd ziek alleen bij de gedachte aan hem en aan wat hij gedaan had. Ze vroeg zich af wat hij omtrent de plannen zou beginnen. Het was niet waarschijnlijk dat hij Marcel Bernard er nu alle vruchten van zou laten plukken en hij zou wel een knieval voor hem gaan doen. al had hij dat ook met een verwensing ontkend. „Voor mij is hij dood", dacht ze, „Nog meer, als het ware, als eerst. Hij heeft ook nu nog de goede cn prettige herinneringen, die ik aan hem had, gedood". Maar tegenover het zware verlies in haar hart stond een nieuwe aan winst: haar liefde voor Bernard mocht nu ongehinderd opbloeien. Hij bleek nu even edel en goed te zijn als zij in het eerst van hem gedacht had. Maar hij was voor altijd onbereik baar. Ze bleef die morgen bij Artemise en madame Plourde en was heel vro lijk onder het aanpassen van het bruidstoillet. Soms is de mens het vrolijkst al zijn hart breekt.... Ze vertelde diezelfde avond Pierre van Edmonds bezoek. „Ik wil wel geloven dat Edmond werkelijk stierf bij dat vliegongeluk", zei ze. „En dat degene die gisteravond bij me kwam een slechte geest is geweest in zijn gedaante. Ik was verschrikkelijk bang van hem, Pierre. Hij was afstotelijk". Ze rilde nog als ze aan dat laatste ogenblik dacht, dat ze hem gezien had als een wild dier, met krankzin nigheid in zijn ogen. (Slot volgt)

Leidse Courant | 1955 | | pagina 9