Er was voor-overleg tussen P.v.d.A.-ministers en fractie Voorstel afzonderlijk stemrecht vennoten werd teruggenomen Jachtopziener beschermde reeën en doodde kwaadaardige hond In historische Prinsenhof is Hollands Glorie geëxposeerd Weer fascisme in Nederland Van Rotterdam naar Antwerpen in drie gestolen auto's Weg die piinl VRIJDAG 27 MEI 1955 DE LEIDSE COURANT DERDE BLAD - PAGINA l WEEKBLAD ..HAAGSE POST" SCHRIJFT: Fractie zou 't kabinet niet laten vallen Het weekblad Haagse Post schrijft, dat er voor de kabinetscrisis overleg heeft plaats gevonden tussen de so cialistische ministers en Kamerleden. Dé ministers zouden na dit over leg hebben aangenomen, dat de P.v. d.A.-fractie op de huurwet het ka binet niet zou laten vallen. Ziehier het betoog van de „Haagse Post": „Aanvankelijk meende het kahinet een algemene huurverhoging van 10 procent te moeten voorstellen. Maar het werd spoedig duidelijk, dat de socialistische Kamerleden zulk een voorstel niet zouden willen accepte ren, m.a.w. op brede basis was dit denkbeeld niet verwezenlijkbaar. Uit de redevoeringen van de be trokken ministers is duidelijk wat er toen in gebeurd. Men is in de mi nisterraad nog eens aan het peinzen geslagen en men kwam tot de con clusie dat het dan misschien het beste zou zijn om alleen voor duurdere hui zen die 10 procent verhoging toe te staan. Niet riskant. Nu komt echter de zaak waar het om draait. Aan het zo tot stand gekomen huur wet je verbond de ministerraad de ka binetskwestie. Als men nu niet beter weer, zal men zeggen: dat is een uiterst riskante gok met het leven van het kabinet en de brede basis als inzet, of een eigenlijk onbehoorlijke chantage van de Kamer. Maar zo is het niet. De minister raad heeft maar niet onverhoeds tot het stellen van die kabinetskwestie beslóten. Hij heeft dat gedaan nadat de socialistische ministers de socia listische fractie hadden gesondeerd Qn de indruk hadden gekregen dat de fractie voor dit wetje „het kabi net niet zou offeren". En met reden mochten de socialistische ministers dus aannemen dat socialistische Ka merleden er mèt de druk van de ka binetskwestie. voor zouden zorgen dat het wetje zou worden aangeno men, eventueel zonder dat de socia listische fractie daar nu in haar ge heel zonder voorbehoud haar zegen aan behoefde te geven. Dat was gemakkelijk genoeg. Als maar enkele socialistische Ka merleden de brede basis en de brede samenwerking zouden verkiezen bo ven huurverhoging zonder huurbelas ting was de zaak klaar, ja zelfs als enige socialistische Kamerleden met vacantie of ziek waren, zou het huur- wetje kunnen worden aangenomen zonder dat de socialistische fractie er van zou kunnen worden beschuldigd te hebben afgeweken vah haar prin- Zonneklaar. In het licht van deze feiten wordt de houding van het kabinet begrijpe lijk, maar is het ook zonneklaar dui delijk wat er is gebeurd. Toen alle besluiten genomen waren er niemand meer terug kon, heeft de socialistische fractie ril. geen enkele maatregel ge nomen om te zorgen dat het huur- wetje in ieder geval zou worden aan genomen, neen anders dan de socia listische ministers hadden mogen ver wachten, zijn alle socialistische Ka- meleden opgetrommeld en heeft de fractie en bloc tegen de huurwet ge stemd. En het daardoor aan enkele rechtse principiële tegenstanders van de bredebasis-politiek mogelijk ge maakt het kabinet te wippen. Er is dus in feite geen sprake van een kabinetscrisis, maar van een con flict en crisis int de P.v.d.A. Een ern- Vakcentralesin cijfers Blijkens een publicatie van het Centraal Bureau voor de Statistiek zijn de geldmiddelen van de Neder landse vakcentralen en de al dan niet bij haar aangesloten bonden in 1953 met 12 millioen toegenomen tot 76 millioen en in de daarna verlopen an derhalf jaar zullen er nog wel enige slordige millioentjes bij zijn geko men. Waren er in 1947 in de vakvereni gingen 791.200 Nederlanders georga niseerd (30 pet. van de loontrekken- den), in 1953 was dit aantal gestegen tot 1.37.800 (37 pet.) en in 1954 tqt 1.184.700 (39 pet.). In deze getallen zijn de aangeslo tenen bij de EVC niet begrepen, daar deze vakcentrale geen opgave aan het CBS verstrekte. Van deze bijna 1.2 millioen vak-1 bondsleden waren op 1 Januari 19541 aangesloten bij het NVV 453.900, ter wijl de KAB er 347.300 telde en het CNV 191.100. De neutrale NVC had slechts 19.600 leden. De totale jaarlijkse ontvangsten aan contributie, die in 1952 36 mil lioen bedroegen, namen in 1953 toe tot ƒ38 millioen en niet alleen door stijging van het ledenaantal, maar ook doordat de gemiddelde jaar con tributie werd verhoogd van ƒ29 tot ƒ34. Slechts een zeer klein gedeelte van de vakbondsinkomsten werd besteed aan uitkeringen wegens stakingen, namelijk 172.372. Het aantal gesalarieerde vakbonds bestuurders en employé s vertoont eveneens een stijgende lijn: in 1952 waren er 1729 „vrijgestelden" en per soneel voor de dagelijkse gang van zaken, in 1953 was dit aantal gestegen tot 1960 en in 1954 werd de 2000 ge passeerd. stig geschil tussen de socialistische fractie en de socialistische ministers. Een geschil dat de P.v.d.A. zoveel mogelijk tracht te verbergen omdat bij opening van zaken een schrikba rend grove tegenstelling in de partij aan de dag treedt. Het is dan ook nauwelijks verwonderlijk, dat in het officiële orgaan van de P.v.d.A. ogen blikkelijk een volkomen scheve voor stelling van zaken is gegeven. Onjuist. Daar is het voorgesteld alsot de kabinetskwestie door de katholieke ministers is doorgezet, misschien wel met de vooropgezette bedoeling om op die wijze het kabinet te laten dui kelen en bij versnelde verkiezingen zetelwinst te boeken. Dat is een onjuiste voorstelling van zaken. De kabinetskwestie is gesteld om dat het gehele kabinet de socialisti sche ministers incluis mocht ver onderstellen dat de socialistische frac tie dit compromis van de brede basis zou accepteren zonder er zich geheel achter te stellen". ALGEMENE VERGADERING K.V.O.B. Woensdagmiddag werd in restau rant Brinkman te Haarlem onder voorzitterschap van de heer Ant. Nljs- sen Sr., de twaalfde algemene ver gadering gehouden van de Katholie ke Vereniging van Ondernemers in het Bloembollenbedrijf (K.V.O.B.) in tegenwoordigheid van rector Jac. v. d. Hoogte, die als geestelijk advi seur pastoor Roelvink is opgevolgd en voor de eerste maal de vergade ring bijwoonde, mr. G. J. Vermeu len, alg. sec. van de L.T3. en mr. Nedervecn, secretaris van het Kath. Centraal Orgaan voor de Groothan del. Na een kort woord van welkom, in het bijzonder tot rector v. d. Hoog te, hield de voorzitter een rede, waarin hij o.a. zeide: De tijd waarin w leven is voor het georganiseerde bedrijfsleven van grote .betekenis. De instelling en de uitbouw van de Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie zal op dit be drijfsleven in de toekomst een be langrijk stempel drukken. Spr. me moreerde de oprichting van het Landbouwschap, het wachten is nu op die van het (horizontale) bedrijf schap Bloembollenhandel. De Sociaal Economische Raad heeft reeds beslist tot de instelling van het (verticale) (bedrijfsorgaan Productschap Sier teeltproducten. Verwacht mag wor den dat begin 1956 het gehele vak onder de P.B.O. zal ressorteren. Niemand tevreden. Bij de verdeling van het beperkte aantal zetels is een hevig gedrang ontstaan. Met betrekking tot de teelt- afdeling is ons mede-dringen niet zonder succes gebleven, aldus de voorzitter doch dat wil niet zeggen, dat wij tevreden zijn; tevreden is trouwens geen enkele organisatie. In de sector Handel zijn de resulta ten tot nu toe 'beslist onvoldoende. Bij de Bond van Bloembollenhandelaren vonden wij geen begrip voor ons standpunt doch wij zullen niet nala ten alles in het werk te stellen voor onze exporteurs datgene te bereiken waarop zij krachtens aantal en po sitie recht heeft. Bij de S.E.R. is daar voor wèl begrip aanwezig. De heer Nijssen besprak vervol gens het advies van de S.E.R. de z.g. aftrekregeling te laten vervallen. Van deze regeling zouden oorspronkelijk slechts de Standsorganisaties of de Centrale Landbouworganisaties profi teren. niet de technische organen. De voorlopige kosten zijn echter geheel door de Centrale Landbouworganisa ties gedragen en derhalve werd een aftrekregeling door de wetgever re delijk en rechtvaardig geacht. Waar de S.E.R. deze suggestie niet steunt moet worden afgewacht of de rege ling gehandhaafd blijft of dat er ten deze een wetswijziging komt, (Later op de middag vulde mr. Ver meulen dit in zoverre aan dat de S.E.R. thans wel geneigd schijnt de regeling gedeeltelijk, d.w.z. tot een kleiner percentage aftrek, te (handha ven met dien verstande dat ook de technische organisaties daarvan pro fiteren). Teeltregeling. De heer Nijssen gaf vervolgens een overzicht van de recente activiteiten zoals die in verband met de teeltre- jeling en het Nuttig Areaal en gaf voorts opening van zaken met betrek king tot de laatste loononderhandelin- ;en. Dank zij deze loonsverhoging is de zuigkracht van de industrie kun nen verminderen. Wij zullen echter moeten bedenken, aldus spr., dat wij niet alleen met het loon de arbeiders aan het vak kunnen binden, wij zul len ons moeten bezinnen op secun daire arbeidsvoorwaarden als woning bouw en betere hygiënische verzor ging in de bedrijven. Hiermede is de industrie ons ver voor, wij zullen daar de nodige aandacht aan moeten schenken. Hoe zal het gaan met de toekomstige arbeidsvoorziening, zo vroeg spr. zich af. Verdere mechani satie zal wellicht enige verlichting kunnen brengen, ook andere werk methoden b.v. rationeler plantwijzen, doch dat alles gaat niet zonder moei lijkheden. De uitstekende verstandhouding met de L.T.B. en het Kath. Verbond van Werkgeversverenigingen werd gememoreerd en tot slot deelde de voorzitter mede dat het ledental snel is gegroeid (1873, zeventien afdelin gen) en nog steeds toeneemt. Dit be tekent dat de katholieke ondernemer in het Bloembollenbedrijf zich ook op principiële grondslag wenst te or ganiseren. Nadat de afdelingen waren opge roepen en de notulen van de elfde algemene vergadering waren vast gesteld gaf de secretaris, de heer A. J. Baars, een gedetailleerd over zicht van de werkzaamheden sinds Dec. 1954, door de voorzitter in zijn openingsrede reeds kortelings aan- Een voorstel teruggenomen. Over een voorstel met betrekking tot het afzonderlijk stemrecht van vennoten ener firma, welke diende te vervallen in verband met de af trekregeling P.B.O., ontspon zich een vrij verwarde discussie. De vergade ring wilde er in meerderheid liever nog niet aan weshalve de voorzit ter het voorstel terugnam voor be handeling op een later tijdstip. Een voorstel met betrekking tot het stem recht op de groepsvergaderingen, waarvan de stemtabel afwijkt van die voor de algemene vergadering en welk voorstel een aanvulling be oogde van het huishoudelijk regle ment, werd weliswaar aangenomen, doch de afgevaardigde van de afde ling Centrum Bloembollenstreek, de heer W. F. v. Dam, overhandigde de voorzitter een missive, houdende het verzoek deze materie te doen opne men in de Statuten, waarin ze vol gens deze afgevaardigde thuishoorde. De resultatenrekening 1954 werd zonder commentaar aanvaard, rector v. d. Hoogte nam de gelegenheid waar om de voorzitter te danken voor zijn vriendelijk welkom en vervol gens een woordje te spreken „als geestelijk adviseur waarna mr. G, J, Vermeulen een inleiding hield over „Een nieuwe pachtwet in wording", in. Esperanto-congres Feestelijke Pinksterdagen Zaterdag zullen op het middag uur de loketten in het congresge bouw open gaan, om de deelnemers aan het derde Esperanto-congres in Benelux-verband, dat ditmaal in Utrecht gehouden wordt, te ontvan gen. Het bijzondere van dit congres is, dat de drie organiserende ver enigingen ieder een jubileum vieren, twee bestaan 50, één 25 jaar. Zaterdagmiddag houdt het hoofd bestuur van de Nederlandse Espe rantisten Vereniging „La Estonto Estas Nia", een van de verenigingen, die zijn gouden jubileum viert, een receptie. Daarna worden de con gressisten door het gemeentebestuur van Utrecht ten stadhuize ontvan gen. 's Avonds vindt de officiële opening plaats. De rest van de avond wordt een gevariëerd pro- framma gepresenteerd, terwijl de ag met een bal besloten wordt. Eerste Pinksterdag worden 's mor gens o.a. voor de protestantse en ka tholieke congressisten kerkdiensten in het Esperanto gehouden. Voor de middag staat een feestelijk diner op het programma. Zondagavond zal men kunnen genieten van de eerste uitvoering van de „Zamenhof-can- tate" van Frieso Moolenaar, met me dewerking van koor en solisten en de organist Stoffel van Viegen, het geheel onder leiding van de dirigent Mees van Huis. Na de pauze zal een verkorte bewerking in het IJsperan- to van de „Gijsbrecht van Aemstel" opgevoerd worden. Op Tweede Pinksterdag zullen de congressisten een excursie naar het nationale park De Hoge Veluwe ma ken. Grote windschade aan Zeeuwse bomen Eerst thans blijkt hoeveel schade de wind van de vorige week heeft aangericht aan het jonge groen van de bomen in Zeeland. Vooral op Walcheren is het erg. Al het groen aan de windkant is totaal doodge- waaid en de bomen zien er dor uit. Echter ook op Zuid-Beveland en daarvan de gebieden waar de fruit bomen staan, is veel windschade. Waar geen goed windscherm de vruchtbomen tegen de ernstigste storm beschermde zün de takken kaal gewaaid en het jonge groen is er af. Hiermede zijn echter ook de jonge vruchtjes verdwenen. Vooral in de oude kersenboomgaarden is de schade aanzienlijk. Meestal hangen de meeste kersen boven in de bo men en deze zijn nu in de meeste gevallen helemaal leeg en dood ge waaid. VECHTPARTIJ IN DEN HAAG. In de Wateringsestraat te 's Gra- venhage is een vechtpartij ontstaan, waar het hardhandig is toegegaan. De W-jarige mêtselaaf W. O. Wonende in die straat werd daarbij zo ge schopt en geslagen, dat hij een her senschudding, een kaakfractuur en een gebroken neusbeentje bekwam. De politie stelt een nader onderzoek Nimrod voor de rechter Niet gedood, maar beschadigd cii UCIU VMUUiUWU tv. V.V4J ew gevangenisstraf van zeventien dagen, Enkele maanden geleden zag een jachtopziener uit Ruurloo op het landgoed, dat onder zijn bescherming staat, een kwaadaardige hond en om het wild te beschermen, dat op het landgoed leeft, schoot hij de hond met een schot hagel, zodat het dier de geest gaf. Hiervoor moest de jachtopziener zich enkele weken geleden voor de Zutfense politierechter verantwoor den en deze eiste toen een voor waardelijke gevangenisstraf van drie weken en een geldboel 40,wegens het opzettelijk en wederrechtelijk doden van een dier, dat aan een ander toebehoort. „Schieten mag niet". Men ging in hoger beroep en gis teren vernietigde het Arnhemse hof het vonnis van de politierechter. De president overwoog, dat de jachtop ziener niet de hond wederrechterlijk gedood had, maar dat hy het dier slechts beschadigde, toen hij het schot Ihagel loste. Daarvoor vroeg het hof gisteren een geldboet van 40, De jachtopziener verweerde zich en vertelde, dat de hond als zeer kwaaraardig bekend stond en dat zich op het landgoed een reekalfje bevond, dat door de hond in levens gevaar kwam te verkeren. De president kon zich voorstellen, dat dit de jachtopziener aan het hart ging, maar bleef bij zijn mening, dat de jachtopziener niet had mogen schieten. Elders mag *1 wel. De verdediger voelde meer voor het stand punt van de jachtopziener. Hij vertelde de rechter, dat loslopend^ honden in streken waar wild leeft, een zeer ernstig gevaar opleveren. Deze bewering staafde de verdedi ger met voorbeelden uit de Veluwe, waar onlangs enkele in Nederland zeer schaars voorkomende bergscha- pen het slachtoffer van loslopende honden waren geweest. De verdediger vroeg zich af, waar om in Nederland niet in dit opzicht dezelfde bepalingen als in Duitsland gelden, waar jachtopzieners loslo-' pende honden wel mogen neerschie ten, zo zij een bedreiging vóór de wildstand vormen. Tenslotte vond «de verdediger, dat de jachtopziener door overmacht tot hetsfatale schot gekomen was; hij had het goed van zijn landheer wil len beschermen en was tijdens het uitoefenen van zijn plicht in botsing met de wet gekomen. De verdediger achtte om al deze redenen vrijspraak op zijn plaats. De rechtbank besloot over 14 dagen uit spraak te doen. NOTARIS UIT AMBT ONTZET. De reohtbahk in 's-Hertogenbosch heeft gisteren vonnis gewezen tegen een 55-jarige notaris uit Valkens- waard en 'hem veroordeeld tot een dat is gelijk aan het voorarrest, en tot ontzetting uit het ambt van nota ris. Hem waren ten laste gelegd ver duistering, valsheid in geschrifte, be lastingontduiking, het afleggen van valse verklaringen er. het doen knoeien in de notariële boekhouding. De officier had tegen hem een ge vangenisstraf van vier maanden ge- eist en ontzetting uit het ambt. Zeemanshart koerst naar Delft Kostbare tentoonstelling De tentoonstelling „Hollands Glo rie'' in het stedelijk museum „Het Prinsenhof" te Delft, welke Zater dagmiddag door de luit.-admiraal b.d. C. E. L. Helfrich wordt geopend, geeft eetl overzicht van het grootse verleden van het Nederlandse zee wezen van de tweede helft der zes tiende eeuw af tot aan het begin van de vorige eeuw. Uit tal van musea en particuliere verzamelingen heeft de directeur van het museum drs D. H. G. Bol ten vele interessante stuk ken bijeen weten te brengen, welke in de benedenzalen van het museum zijn geëxposeerd. Het begin van de tentoonstelling is in de Kapittelzaal, waar al direct de aandacht wordt getrokken door een groot schilderij, dat het vertrek van Philips de Schone uit Zierikzee voorstelt. „Beeld-roman". Men kan verder modellen van schepen uit de tijd, toen ons land nog een zeevarende mogendheid van de eerste rang was, bewonderen in de stijlvolle omgeving van het his torische gebouw, waar voorts schil derijen, tekeningen en instrumenten, betrekking hebbende op de geschie denis van onze zeevaart, geëxposeerd zijn. De schilderijen zijn o.a. die van bekende zeeslagen en portretten van admiralen en andere zeehelden uit onze historie, van wie natuurlijk De Ruyter en de beide Tromps het meest op de voorgrond zijn gesteld. Brieventas van de Ruyter. Een merkwaardig stuk is een rijk versierde en beschilderde bank, wel ke door de admiraliteit van Holland en West-Friesland aan Comelis Ook Heemstede krijgt zijn viaduct Burgemeester mr A. G. A. Ridder van Rappard heeft Donderdagavond aan de Heemsteedse raad medege deeld, dat de Nederlandse Spoorwe gen voornemens zijn nog dit jaar waarschijnlijk in de herfst, te begin nen met de bouw van een viaduct in de spoorlijn Amsterdam-Rotterdam over de Zandvoortse laan in Heem stede. De Nederlandse spoorwegen zullen dit viadut in eigen beheer en geheel zelfstandig bouwen, dwz. niet in samenwerking met de betrok ken. gemeenten of met de provincie. Het ligt in de bedoeling het station Heemstede-Aerdenhout te verplaat sen naar de opgehoogde spoorbaan, waarschijnlijk boven het viaduct over de Zandvoortse laan. De ex-kapitein R. P. Westerling zal lijstaanvoerder zijn op de candidaten. lijst voor de aanstaande Tweede Ka mer-verkiezingen. Nummer twee zal zijn mr. J. A. Wolthuis te Groningen, de leider van de onlangs tot verbo den organisatie verklaarde N.E.S.B. Als derde op die lijst zal de naam prijken van de tand technicus J. van Wijk, directeur van het vroegere Evi- pan-instituut te Rotterdam. Vierde candidaat is de heer J. Fabius, hoofd redacteur- van de Nieuwsbrief, tegen wie nog steeds een aanklacht wegens majesteitsschennis loopt. Candidaat nummer vijf is dr. W. H. K. Feuille- teau de Bruyn. Naar mr. Wolthuis aan het Alg. Dagblad vertelde, acht men het wen selijk om ook de heer Arnold Meyer, de leider van de vroegere fascistische partij Zwart Front, later Nationaal Front geheten, een plaats op die lijst te geven. De heer Van Wijk te Rotterdam deelde aan het blad mee, dat men overweegt om de groep om te zetten in een formele partij, die de naam van Nationaal Front zal dragen. Het zou niet onmogelijk zijn dat die om zetting binnen enkele dagen reeds haar beslag krijgt. Naar verluidt, zou de heer Van Wijk de financier van deze nieuwe politieke groepering zijn. In Luik zijn rechercheurs uit Dord recht in samenwerking met de politie aldaar op het ogenblik aan het speu ren naar een Hagenaar, die een auto rit van Rotterdam naar deze Belgische stad heeft gemaakt en daarbij gebruik maakte van drie gestolen auto's. Waar de rit is begonnen, weet de politie nog niet, maar de door de autodief genomen weg heeft men van de Maasstad af kunnen volgen. Op de dorpsweg te Rotterdam trof men een verongelukte auto aan, die waarschijnlijk uit de bocht was ge vlogen. Bij deze auto vond men een rijbewijs, dat op naam stond van een Haagse jongeman. Een direct inge steld onderzoek wees uit, dat de jon geman niet meer in Den Haag was te vinden en dat men daar van zijn verblijfplaats niets af wist. Uit mel dingen die vervolgens binnenkwa men, bleek dat de man, die in de had aangetroffen. verongelukte auto had gezeten, waar schijnlijk zijn reis had vervolgd met een op de dorpsweg staande wagen. In Dordrecht heeft hij deze auto weer verlaten, omdat de benzinetank vrijwel leeg was. In een garage te Dordrecht heeft hij daarna een derde auto ontvreemd, maar in de tank daar van bevond zich nog slechts vijf liter benzine. Niet voor één gat te vangen, heeft de autodief vervolgens ingebroken in een benzinestation en de tank van de auto gevuld. Van Dordrecht is hij in een ruk naar de grenspost bij Wernhout gereden, maar daar wilde de douane hem niet door-* late»», omdat zich in de auto goederen bevonden, die uitgeklaard moesten worden en hij geen cent bezat. Op een andere plaats is hij toch de grens overgekomen, want de Dordtse politie kreeg uit Luik bericht, dat men daar de desbetreffende auto onbeheerd Tromp werd geschonken, doch er zijn nog meer curiositeiten en daar van zullen meer nog dan de skegge- beelden, globes en kanons de aan dacht trekken, een „relekwie" als een brieventas van Michiel Adriaansz de Ruyter. een penning van acht ons zuiver goud, dat de admiraal als te ken van zijn waardigheid droeg, of de enorme leren laarzen, waarin de admiraal Van Obdam over het dek van zijn schip heeft gelopen Het slot van de tentoonstelling vormt een zaaltje, waarin een col lectie oude scheepvaart apparaten staat opgesteld, en dat als de instru mentenkamer is te beschouwen. Vooral kenners zullen van deze unie ke verzameling genieten en meer nog dan de leek bewondering kunnen hebben voor dat zeldzame exemplaar van een astrolarium, dat het glans stuk van de collectie is. En in 10 minuten! Neem een AKKERTJE ...dat helpt directt (Advertentie) Lustrumcongres van Expoge in Enschede Van 2225 Juni Bijna duizend ex-politieke gevan genen uit- binnen- en buitenland zul len deelnemen aan het tweede lus trumcongres van he Nederlandse Ver eniging van Ex-Politieke gevangenen, da 22 tot 25 Juni in de Twenthehallen te Enschede zal worden gehouden. Danl^ zij de medewerking van de in dustrie kunnen de hoge kosten, wel ke zijn verbonden aan de organisa tie van dit congres worden gedragen. De Commissaris van de Koningin zal het congres openen, terwijl on der meer het woord zullen voeren David Rousset, voorzitter van de „Fe deration International Libre des De- portes et Internes de la Resistance", de Deense minister dr. Jacobsson en anderen. Voor de deelnemers is er een aantrekeljjk programma samen gesteld. De gemeente Enschede biedt de congressisten in de Twenthse schouw burg een voorstelling aan van „Het Verraad" door het Rotterdams To neel. Er zal voorts een plechtigheid zijn bij (het monument op het Volks park te Enschede. Tijdens een rondrit door Twenthe op Zaterdag 25 Juni zal te Oldenzaal op het Burgemeester Vos de Waelplein een Twenthse broodmaaltijd worden genuttigd. TRAGISCHE DOOD. Kindje slikte speld in. Het 14 maanden oude dochtertje van de famine Bennink in Almelo, dat 14 dagen geleden een speld had ingeslikt, is nu aan de gevolgen hier van overleden. Direct nadat dc ouders hadden ontdekt, dat hun kind een speld had ingeslikt, consulteer den ze de dokter. Bij doorlichting bleek, dat het voorwerp in het maag je van het kind zat en men hoopte, dat de speld nog langs de gewone weg het lichaam zou verlaten. Toen dit niet gebeurde, werd het kind ge opereerd; helaas echter zonder dat het leven van het meisje kon worden gered. DIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIO o q Beertje repatrieerde Q De baas van Beertje, een ze- O venjarig hondje, besloot enkele n weken geleden van Hilversum rj naar Eindhoven te verhuizen, U 0"" maar na aankomst in zijn nieu- we woonplaats bleek het enthou- 0 siasme van Beertje voor de U Lichtstad minder groot, dan dat Q an zijn baas. 0 Treurend liep hij enkele da- Q gen door de onbekende straten, i- Q maar nergens ontmoette hij p vriendjes, die hem Hilversum q deden vergeten. r Op zekere dag nam hij een U a voor zo'n klein hondje erg moe- p: r clig besluit en 's avonds wachtte U 0~ zijn baas tevergeefs op de thuis- komst van zijn Beertje. Q r Enkele dagen later kwam U 't hondje volkomen uitgeput in Q de vertrouwde Hilvcrsumse 0 buurt aan, waar hij luide ver- n welkomd werd door al zijn r Q vriendjes, die alles wilden we- 1: ten van het volle leven, waar- U 0"" van hun vriendje met zo volle teugen genoten had. 0 0~ De ex-buurman van Beertje heeft hem gastvrijheid verleend Q r en de eerste dagen moet Beertje U het heel kalm aan doen, want de fi afstand Eindhoven-Hilversum Q gaat je niet in je kouwe kleren a zitten, vooral niet als je zulke U Q korte pootjes hebt. 3II01I0II0II0II0II0II0II0I

Leidse Courant | 1955 | | pagina 9