DE AGENDA WERD VLOT AFGEWERKT DIJ DE RONDVRAAG GING HET VERKEERD Duinstreek Slepende kwestie over weg Leiden- Nieuwe Wetering practisch opgelost „Koeienkwestie" veroorzaakte rumoer VRIJDAG 27 MEI 1955 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 GEMEENTERAAD ALKEMADE Donderdagavond kwam de raad van Alkemade in vergadering bijeen voor de afwerking van een ogenschijnlijk niet al te belangrijke agenda. Na de reeks ingekomen stukken in snel tempo te hebben afgehamerd, werd het verzoek van Ged. Staten in behandeling genomen, betreffende enige ondergeschikte wijzigingen aan te brengen in de verordening voor het ophalen van huisvuil en het ge bruik van door de gemeente voorge schreven vuilnisemmers. Op de vraag van de heer C. de Jong antwoord de de voorz., dat dit niet inhoud dat de inwoners verplicht kunnen wor den tot deelname in deze ophaal dienst, maar wel dat, als zij zich hier toe bereid verklaren, verplicht kun nen woiden tot het gebruik van de uniforme emmers e.d. De heer Riet- broek kreeg bevestigd dat ook tuin afval e.d., mits niet los aangeboden, meegegeven kan wordeh. Hierna werd besloten om de wijzigingen aan te brengen. Onderwijszaken. Unaniem verklaarde de raad zich voorts accoord met de verzoeken van het bestuur der Ver. voor Christelijk Nationaal schoolonderwijs te Oude Wetering, om gezien de uitbreiding van het aantal leerlingen, over te gaan tot huur van een tweede lo kaal van het Gereformeerd Jeugdge- bouw en de tijdelijke aanstelling van een leerkracht. Voorts om dezelfde redenen een bedrag van ƒ570 be schikbaar te stellen voor aanschaf van twee nieuwe naaimachines voor de V.G.L.O., alsook om aan deze zelf de school uitbreiding te geven aan het terrein voor lichamelijke oefening en aanleg van een schooltuin. Dit is te verwezenlijken door aankoop van een perceel tuinland van S. Vuyck te Oude Wetering, met verplaatsing van de daarop bevindende bloemenkas. Een en ander zal met aanleg tot speelplaats een bedrag vergen van totaal 14.700. Aan de heer J. A. van Hameren werd overeenkomstig diens verzoek eervol ontslag verleend uit gemeentedienst, dit onder dankbetui ging voor zijn bewezen diensten ge durende 7 jaren. De raad ging ver volgens over tot benoeming van G. H. van Kins tot chauffeur-monteur voor de reinigingsdienst, W. Raap horst tot assistent-chauffeur bij deze dienst, en J. Vonderbank tot chauf feur-werkman bij de dienst van ge meentewerken. Het hieraan verbon den voorstel van B. en W. om de be noeming en ontslag van technische ambtenaren en het lagere personeel bij de dienst van publieke werken te doen geschieden door B. en W. werd aangenomen, nadat op voorstel van C. de Jong hieraan was toegevoegd, dat dit dan zou geschieden op advies van de commissie Openbare Werken. Ten aanzien van het voorstel tot aankoop van een vrachtauto ten dienste van publieke werken, deelde de voorz. mede, dat van de fa. Klijn te Aspe- ren, waarmede onderhandelingen gaande waren, juist hedenmorgen be richt was ontvangen dat bedoelde wa gen was verkocht. De voorz. betreur de deze gang van zaken, maar ver kreeg toch machtiging om te trachten voor het uitgetrokken bedrag van ƒ8000 een gelijke wagen aar. te ko pen, waarbij dan rekening gehouden zal worden met et advies van dr. v. d. Bijl, om bij deze aankoop het oordeel van een expert te vragen. Goedgekeurd werd voorts de vaststel ling van het besluit tot wijziging van de vacantie-uitkering aan het ge- meentepersoneel. Werkplaats-garage. Omtrent het voorstel tot het bou wen van een werkplaats annex gara ge met machtiging tot onderhandse gunning en verhoging van het reeds toegestane crediet met 5.500 ging men voor de bespreking over tot ge heime zitting. Na heropening wordt aan de raad voorgesteld te besluiten, aan Gebrs. Akerboom te Rijpwete- ring, onderhands aan te besteden de genoemde werkplaats etc. voor een totale som van 27.000, zijnde ƒ5.500 hoger dan de reeds eerder gegeven machtiging. De heer De Jong opent hierna de openbare bespreking, en informeert waarom men tot deze on derhandse aanbesteding aan genoem de aannemer wil besluiten. De voorz. antwoordt hierop, dat bij de openbare aanbesteding het bedrag aanzienlijk boven de raming Itwam te liggen. Doordat aan Gebr. Akerboom de bouw van 57 woningen was opgedra gen, alsmede de uitbreiding van de St. Jozefschool, heeft men na overleg deze werken kunnen combineren, hetwelk tot belangrijke bezuinigin gen kon leiden. De heer v. d. Veld zegt vervolgens nogmaals te willen ageren tegen de plaats waar men deze bouw zal plaats vinden n.l. naast het plantsoen recht tegenover het ge meentehuis, aangezien dit een belem mering vormt voor het uitzicht van het raadhuis en voorts uit aesthetisch oogpunt absoluut verkeerd gekozen is. Ten slotte besloot de raad de onder handse aanbesteding goed te keuren. Weg LeidenNieuwe Wetering. Met de toevoeging van nog een punt aan de agenda bleek, dat in de geheime zitting nog een belangrijk punt aan de orde gesteld was. Dit be trof de sinds jaren omstreden over dracht van Ged. Staten aan de ge meente Alkemade van de oud-pro vinciale weg LeidenNieuwe Wete ring. Een uitvloeisel van een raads besluit van 1938, met het daarop be kende besluit van de Prov. Staten van 25 Juli 1950, waartegen de raad dezer gemente beroep had aangete-, kend by de Kroon. Het lid van Ged. Staten, de heer Deerenberg, had de wens te kennen gegeven deze reeds jaren uitgestelde zaak tot een oplos sing te brengen, waarna op 20 Sept. 1954 de eerste bespreking hierover plaats had. Na bestudering van de dossiers en aan de hand van de be sprekingen had de voorz. zich niet aan de gedachte kunnen onttrekken, dat met de provincie toch wel een afspraak was gemaakt om deze weg terug te nemen. Na diverse conferen- tis kan thans het volgende voorstel van Ged. Staten aan de raad van Al kemade worden voorgelegd. Dé oude weg wordt in zijn geheel over 7,9 km. lengte op het Tertiair wegenplan geplaatst. De gemeente Al kemade zal het gedeelte tussen Ven- nemeer en boerderij Captein, hetwelk formeel bij de Provincie in onderhoud blijft en in Warmond en Leiderdorp ligt, in feite eveneens onderhouden tegen een bijdrage uit de provinciale kas van ƒ300 per jaar per km. Op de onderhoudskosten geraamd op 18.000 kan de gemeente een bijdra ge verwachten uit het wegenfonds van 1400 per km. of rond 10.000, waarbij nog komt de bijdrage ad 300 per km. van de Provincie over 7,9 km. is 2.377.20, waardoor aldus jaarlijks ten laste van de gemeente blijft 5600. De provincie zal de ter tiaire weg verbeteren in overleg met de gemeente, hetwelk is begroot op 323.475. Hierin is begrepen 63.475 voor dempen van de sloot langs Ach terweg Nieuwe Wetering, waarvan de helft ad 31.737.50 ten laste van de gemeente Alkemade komt. De kosten van riolering in de Achterweg (ra ming 14.525) zal eveneens op basis van fifty-fifty verrekend worden. Meerdere kosten bij aanbesteding zul len ten laste van de Provincie komen. De kosten voor deze verbetering ko-1 men als extra-uitkering ineens uit het tertiair wegenfonds. De gemeente neemt de eigendom van de weg tot de boerderij van Captein over, en be taalt' de vroeger ontvangen vergoe ding voor de bomen ad 10.145 terug. Alkemade betaalt vanaf de datum van overdracht aan de Provincie de bijdrage voor de nieuwe weg ad ƒ6.988.80 per jaar in plaats van 5.600.40 voor de oude weg. Raad dankbaar. De voorz. verzocht hierna de raad thans dit voorstel in behandeling te nemen, omreden bij goedkeuring hij dit overeenkomstig afspraak heden aan Ged. Staten kan melden, welke dan het besluit in de Juni-vergade- ring kunnen sanctioneren. De heer v. d. Geest is dankbaar gestemd dat de onderhandelingen tot dit resultaat ge leid hebben, mede omdat in deze re constructie een wegv erbreding is op genomen. De heer Rietbroek atten deert, dat deze weg aanleiding zal geven tot uitbreiding van het perso neel, waarop de voorz. antwoordt, dat hiervoor met twee man voor het onderhoud kan worden volstaan. Na dat de raad haar goedkeuring aan dit voorstel heeft gegeven, prijst de heer De Jong het initiatief van de burge meester, welke deze zaak op een zo gunstige wijze voor de gemeente tot oplossing heeft weten te brengen, welke pluim door de voorz. afgewim peld wordt op zijn wethouders en de commissie Openbare Werken. GEM. AANKONDIGING OPENING SPOORWEGTUNNEL. Verkeer Rijnsburgerweg-Statlonsweg gestremd. In verband met de officiële opening van de Spoorwegtunnel aan de Rijns- burgerweg, wordt bekend gemaakt, dat hedenavond tussen 7 en 9 uur alle rijverkeer, uitgezonderd van 2- wielige rijwielen, Rijnsburgerweg- Stationsweg van en naar Oegstgeest is gestremd. Gemeenteraad Voorhout In café De Bonte Koe kwam de gemeenteraad van Voorhout in open bare vergadering bijeen. Het wordt langzamerhand gewoonte dat een raadsvergadering met enig ïumoer verloopt Ook gisteren waren er weer discussies, waarbij het er vrij hard aan toe ging.Vooral in de rondvraag, toen de verwijdering van de koeien van v. d. Wöuw en wet houder Borst ter sprake kwam. De agenda zelf werd tamelijk vlot afgewerkt. Een verzoek van de heer PI. J. Oostdam om het perceel grond, groot 0.65.00 ha., dat hij reeds onge veer 30 jaar in pacht heeft, wederom te mogen pachten, werd voorlopig niet ingewilligd. Er waren allerlei bezwaren o.a. dat de grond misschien binnenkort nodig is voor de volks huisvesting, zodat geen pachtover eenkomst voor 6 jaar kan worden aangegaan. Het voorstel werd aan gehouden om eerst antwoord van de Grondkamer af te wachten, of ver huur van één jaar ook mogelijk is. chenken. Parochieel Sociaal Centrum Bij notariële acte d.d. 10 Febr. '55 is te Voorhout in de Parochie St. Bartholomeus de Stichting „Paro chieel Sociaal Charitatief Centrum" opgericht Dit Centrum beoogt te zijn het lichaam van overleg en samen werking van de Kath. Soc. Char, in stellingen. Om de uitgaven, verbon den aan de aanstelling van een soci aal werkster, te kunnen bestrijden, werd aan de gemeente Voorhout bij schrijven van 28 Febr. j.L een sub sidie verzocht groot 75 van 5000 als volgt gespecificeerd: 1. Salaris en sociale lasten maat schappelijk werkster 4000.per jaar. 2. Inrichting ontvanggelegenheid en bureaukosten totaal 1000. Voorop staat, dat de werkzaam heden zich niet alleen uitstrekken tot de parochianen van de Bartholo- meus-parochie maar tot alle groepe ringen in de gemeente. Het initiatief van het Par. Cen trum werd zeer gewaardeerd. Men maakte echter een onderscheid, wat de vorm betreft tussen een bijdrage in het salaris van 4000.en het resterende bedrag van 1000.Dit laatste betreft slechts de inrichtings kosten en is derhalve een éénmalige uitgave, dus ook een éénmalige bij drage. Besloten werd dit voorstel te rug te nemen voor nader overleg. Kleinere zaken. Van de heer C. Boere werd een strook grond aangekocht groot 140 m2 tegen de pryc van 0.50 per m2 ter verbreding van de Jac. v. B. weg. Van gemeentewege zal een afschei ding worden aangebracht. Voor dit doel werd ook van de heer C. v. d. Vlugt een perceel grond aangekocht groot 162 m2 tegen de symbolische prijs van ƒ1.onder voorwaarde dat van gemeentewege een afschei ding zal worden aangebracht. Voor het gemeentepersoneel werd de vacantieregeling 1955 vastgesteld. Het trottoii van pand Heerenst 76 vereist uit het oogpunt van verkeers veiligheid noodzakelijk enige ver breding. Daarom is voor dit doel van H. M. Lemmers en Wed. C. J. v. d. Geest een perceel grond aangekocht tegen de symbolische prijs van ƒ1. in totaal, onder voorwaarde dat van gemeentewege een afscheiding zal worden aangebracht, bestaande uit stenen pilasters met buizen. Aan de besturen van de Bijzondere Scholen zal een voorschot in de kos ten van de vakleraar lichamelijk on derwijs worden verleend. Aan de heer H. P. L. Standaert zal een strook grond, kadastraal Sectie B. no. 1318 (ged.) gelegen aan de Churchill-laan hoek Burg. Buiten- laan, groot 506 m2 worden .verkocjit voor de prijs van 3.693.80* voor de bouw van een woonhuis. Tegen het aangaan van een kas geldlening groot 200.000.was geen bezwaar. In verband met de verbreding van het trottoir bij perceel Zwetsloot wil de men voor de heer Zwetsloot ook een perceel grond kopen op dezelfde voorwaarden als voor de wed. v. d. Geest en B. Lemmers. Dit wordt na der in behandeling genomen, omdat de heer Zwetsloot eisen stelt, die technisch niet uit te voeren zijn. In beroep bij de Kroon. Bij de Kroon zal voorziening ge vraagd worden tegen het besluit van G.S. waarbij de goedkeuring tot ver koop van perceel Prins Bernhard- straat 22 werd onthouden. De heer Weve liet uitkomen, dat in dit beroep duidelijk naar voren moet komen, dat Demavo zeer zeker een vergoe ding voor dit pand zal ontvangen. Wethouder Derksen betoogde, dat Demavo van de gedachte uitging „De gemeente doet mij toch niets!" Dema vo wist het besluit van de raad en bouwde toch maar rustig door. Hier is wederrechtelijk gebouwd. Zij kan rustig naar een rechter gaan voor 'n civiel-rechteüjke kwestie, maar het was onbehoorlijk om met een advo caat naar G.S. te gaan. Ook dit moet duidelijk in het beroep uitkomen. Wij zijn altijd nog bereid om met Demavo te onderhandelen. Er werd geen bezwaar gemaakt om de afschrijving van de kosten betref fende aanleg sportvelden te wijzigen. De aanbesteding onderhands van de verbreding en verbetering van de Leidse Vaart heeft plaats gevonden. Cijfers konden niet worden ge noemd. De bedragen gingen ver bo ven de begroting uit. Voorlopig werd dit punt nu van de agenda afgevoerd. WASSENAAR Aan 't Nutsseminarium voor pae- dagogiek te Amsterdam is voor de middelbare akte paedagogiek a ge slaagd: J. F. Moens, Wassenaar. 25 Jaar in gemeentedienst. Op 1 Juni a.s. herdenkt de heer Th. v. d. Krogt de dag, waarop hij 25 jaar ge leden in dienst kwam als jongste be diende bij de toenmalige N. V. Elec- triciteitsbedrijf Wassenaar. In 1937 werd hij vast aangesteld bij het in middels tot gemeentebedrijf gewor den electriclteitsbedrijf en thans be kleedt hij een leidinggevende functie bij de afdeling Boekhouding van de Centrale Boekhouding. Om het damkampioenschap van Wassenaar. Evenals in vorige ja ren zal het Wassenaars Damgenoot- schap in de komende maanden een tournooi organiseren om het persoon lijk damkampioenschap van Wasse naar. Iedere damliefhebber kan deel nemen en er wordt een aparte afd. ingesteld voor hen, die nog nooit in verenigingsverand speelden. De se cretaris, de heer C. van Dijk, van Zuylen van Nijeveltstraat 278 is tot het geven van nadere inlichtingen gaarne bereid. De raadsvergadering in Voorhout werd rumoerig, toen de heer v. d. Ploeg inlichtingen vroeg over het ver wijderen van de koeien van de heer d. Wouw en wethouder Borst van het terrein, waar men begonnen is met de aanleg van de sportterreinen. Waarom deze sensatie, informeerde de heer v. d. Ploeg? Politie, gemeente arbeiders en een grote veewagen kwa men er aan te pas. Deze verwijdering, die op last van de burgemeester was geschied, werd door de voorz. als volgt gemotiveerd: a. Zodra de werkzaamheden be gonnen waren, was er een eind ge komen aan de vrije beweiding. Spr. had derhalve een raadsbesluit uitge voerd. b. Na de aanvang der werkzaam heden is de gemeente aansprakelijk voor het vee. c. Hettoelaten van de beweiding zou voor de eigenaars van het vee aanleiding kunnen zijn om by de Pachtkamer een pachtovereenkomst te bewerken, waardoor men er met een 6 jaar aan vast zou zitten. Deze laatste mededeling verwekte grote hilariteit „Nu moeten we toch even lachen, voorzitter", verklaarde wethouder Derksen. De heer Borst verklaarde, dat de Heide Mij., die de werkzaamheden uitvoert, de koeien graag nog wat langer op het terrein had gehouden, omdat de beesten niet in de weg lie pen en hun aanwezigheid de conditie van de grasmat ten goede kwam. De voorzitter zeide, dat dit niet waar was, maar wethouder Borst noemde een directielid van de Heide Mij., die hem dat telefonisch ver klaard had. Wethouder Derksen vond, dat uit deze kwestie weer opnieuw bleek, dat de burgemeester hier niet op zijn plaats is. „Ik heb verantwoordelijkheid voor deze zaak en daarbij laat ik het". „Maar U dient de raad toch te antwoorden, als er inlichtingen ge vraagd worden", vond de heer Eigen brood. Ook de heer Warmenhoven meng de zich in de discussie. Hij was van mening, dat de voorzitter met deze kwestie niet alleen zijn eigen pres tige verlaagde, maar ook dat van heel Voorhout. „Als de mensen tegen woordig zeggen „Kom je uit Voor hout" dan klinkt dat heel anders dan 6 jaar geleden!" „Maar toen was ik hier toch ook!", merkte de voorzitter op. Warmehoven: „Maar toen was u nog niet in vorm!" Aan het slot van deze discussie, waarbij de raad unaniem de door de burgemeester getroffen maatregel laakte, zei ook de heer Nijssen nog, dat de burgemeester er de naam van de gemeente niet beter op maakt. N00RDWIJK Gemeenteraad De raad zal in openbare zitting bijeenkomen op Woensdag 1 Juni a.s. des avonds te 8 uur voor het behandelen van de navolgende agendapunten; - Verhuur Villa Neijenstede. Intrekking garan ties in verband met particuliere bouw van woningen. Verzoek tot verbre ding van de Boerenburgerweg. Aan koop grond voor verbreding v. Lim burg Stirumstraat. Aankoop grond aan de Egmonderstraat en Wetering kade. Verkoop grond aan de Leon Senfstraat. Verhoogd crediet riolering Weteringkade—Lijnbaanweg. Crediet voor schilderen raadszaal, wethou derskamer en uitbreiding fietsenstal ling bij het raadhuis. Crediet voor vloerbedekking Openb. Lagere school. Crediet voor grondwerk ten behoeve van de v. d. Mortelstraat. Crediet voor mechanisatie bevolkingsregister. j Onbewoonbaarverklaring woning 's Gravendykseweg 1B. Financiële medewerking aan krotopruiming. Wy ziging beheersverordening i.v.m. re serveringen. Begrotingswijzigingen. Dat mag niet Door de politie is tegen een tweetal ingezetenen proces verbaal opgemaakt wegens diefstal van een hoeveelheid Lelietjes van dalen, die zij op een terrein hadden geplukt en daarna verstopt, om deze de volgende dag te gaan verkopen. Voorverkoop vlotte niet erg Door de politie alhier is een jongen aange houden, die een rol toegangsbewijzen voor de filmvoorstelling in het Lido- th eater alhier had weggenomen. Hij had reeds getracht om deze aan zijn vriendjes te verkopen doch had nog geen gegadigden kunnen vinden, on danks het feit dat hij de bewijzen voor de halve prijs te koop aanbood. Hy is na verhoor weer bij zijn ouders afgeleverd, doch hiermede zal de film nog wel niet afgelopen zijn. Schietvereniging De wisselme dailles werden deze week gewonnen door:- C. Tissing 42 p. Ie klasse; W. Wassing 42 p. 2e klasse; mevr. Lü- schen 34 p. 3e klasse. Bij Koninklijk besluit van 23 Maart j.l. heeft deze vereniging na rechts persoonlijkheid verkregen. LEIDSCHENDAM Grondaankoop. Nu de heer J. P. Jongerbloed te Hazerswoude een perceel grond achter de Damlaan aan de gemeente heeft verkocht is thans ook de heer C. den Elzen be reid een aansluitend perceel grond groot 0.90.90 HA te verkopen voor 1.50 per M2 plus een vergoeding van 3.523.58 wegens bedrijfsschade en waardevermindering van de be drijfsgebouwen ten gevolge van de gedeeltelijke liquidatie van het be drijf. Deze grond valt onder het par- tieël uitbreidingsplan „Damlaan" en is bestemd voor het tot stand bren gen van een stedebouwkundige ver binding tussen de bestaande bebou wingskernen. RMNSBURG GEZELLIGE PAARDENMARKT. Al heeft de paardenmarkt de laatste jaren veel in aanzien verloren, voor de ras-Rijnsburgers is het altijd nog de traditionele dag voor familie- en kennissenbezoek. Tot kort na het mid daguur domineerde nog de markt, al was het getal paarden niet zo heel groot (er waren er 60), maar daarna bepaalden de feesten zich tot het be zoeken van de diverse vermakelijk heden. Er was toch een feeststemming waar het mooie weer veel toe bij droeg, en de jaarlijkse paardenmarkt met wat daarbij hoort is weer uiter mate geslaagd. De prijzen voor de grootste aanvoerders van paarden wa ren. G. Koekebakker, W. v. d. Berg, en H. van Klaveren. ZGETERMEER Meerpolder. De stemgerechtigde ingelanden van de Zoetermeerse Meerpolder hielden hun jaarvergade ring in „De Gouden Leeuw", die on der leiding stond van voorzitter A. M. Ammerlaan. Nadat de notulen waren vastgesteld werd de rekening en verantwoording over 1954 goedge keurd. Tegenover de ontvangsten van 17.466.31 stonden aan uitgaven 14.829.42 een batig saldo aldus van 2.636.89. De begroting over 1955 be loopt aan inkomsten en uitgaven 23.902.34 waarbij een omslag van 20.per ha. werd bepaald. De ver gadering verleende het bestuur mach tiging tot het doen van de vereiste af- en overschrijvingen op de begro tingsposten en tot onderhoud, aan besteding en uitvoering van werken in eigen beheer. Tot leden van de commissie van onderzoek werden be noemd de heren: A. H. v. Santen; G. L. de Groot en G. van Staalduinen. Tot plaatsvervangende leden de he ren: W. L. Olsthoorn; J. J. v. Schie en G. J. Spruit. Breedvoerig werd het punt weg- verbetering in de polder besproken. Het gaat hier om een wegafstand van rond vijf kilometer, die dringend ver betering behoeft. Hiervoor is zeker een bedrag van rond ƒ50.000 nodig. De mogelijkheden werden overwogen om hiervoor subsidie te verkrijgen. Jeugdverkeersexamen Het jeugd- verkeersexamen heeft dit jaar geen groot aantal geslaagden opgeleverd. Werd vorig jaar aan 71 van de can- didaten het diploma uitgereikt, dit jaar slaagden slechts 46%. Het uit vallen van de practische verkeers- lessen en zwaardere eisen zijn mede oorzaak van het terugvallen van het percentage. Van de andere kant vraagt het huidige verkeer grotere verantwoordelijkheid van de wegge bruikers. Voor het theoretisch exa men slaagden alle 150 candidaten, die aan dit examen deelnamen. Voor het practische gedeelte slaagden er slechts De fout, die tijdens het practische gedeelte het mee te gemaakt is, aldus dokter J. H. N. de Bruyn, voorzitter van de Ver. voor Veilig Verkeer, was het nemen van de grote bocht naar links, waarbij dikwijls vex'geten werd achterom te kijken. Allereerst werd de uitslag van de verkeersborden telwedstrijd bekend gemaakt, waaraan door de leerlingen van de vijfde klassen van de ver schillende scholen was deelgenomen. De openbare lagere school werd win naar van de wisselbeker. Aan vier leerlingen van iedere school werd een prijs uitgereikt. De wisselbeker voor het verkeersexamen kwam in handen van de Chr. Nat. School II, met een geslaagde percentage van 91,6%. De beste prestatie werd geleverd door Willem Voskamp, die bij het examen geen enkele fout gemaakt had. Jan Jongeotter had één strafpunt. Z0ETERW0UCE- LEIDERVORP Maria-avond. Ruim 70 dames en 7 heren hebben gevolg gegeven aan de uitnodiging tot bijwoning van een avond in het parochiehuis, welke ge heel stond in het teken van een ge zamenlijke Maria-hulde. Op de laatste Woensdag van de Meimaand de Parochiedag voor .de Meerburg was het de Vrouwen gilde die met Pastoor Kouwenhoven leiding wilde geven aan een buiten kerkelijke huldiging van de H. Maria en van de moeders in de parochie. Hoog boven het groen en bloemen prijkte de beeltenis van de H. Maagd op het podium. Het was een mooie Laatste Berichten PRINSESSEN NAAR KOPENHAGEN Prinses Beatrix en prinses Irene vertrokken heden per K.L.M. naar Kopenhagen om de Pinkstervacantie door te brengen bij de familie Fea- ver. De heer Feaver is Canadees ge zant in Denemarken. HET ZUID-MOLUKKEN-PROCES. De auditeur-militair bij de krijgs raad in Jogja, majoor Sunarto, heeft Donderdag gevangenisstraffen, va riërende van drie tot vijftien jaar geëist tegen de twaalf verdachten in de zaak tegen de leiders van de re publiek der Zuid-Molukken. Hij achtte hen schuldig aan pogingen een deel van hét grondgebied van de re publiek Indonesië af te scheiden en van het opnemen van de wapenen tegen het wettige gezag. Te 13.53 uur werd bekend, dat er van de 559 getelde zetels op het to taal van 630, aan de conservatieven 313 zetels toegevallen waren. Hierdoor hebben de conservatie ven tezamen met de liberalen de ab solute meerderheid. Enkele minuten later meldde A. F. P. dat de conservatieven de meer derheid over alle partijen hadden behaald met 316 zetels. Diem stelt ultimatum Minister-president Diem van Zuid- Vietnam heeft de godsdienstig-poli- tieke secte Hoa Hao een ultimatum gesteld. Generaal Ba koet moet met zijn troepen Vrijdagnacht vóór 12 uur capituleren, anders begint het leger van de regering een offensief op alle fronten. Diem heeft een overste naar Ba- koet gestuurd om te trachten een minnelijke schikking te treffen. In afwachting worden tussen regerings troepen en eenheden van de Hoa Hao schermutselingen uitgevochten, die aan beide partijen op zware ver liezen komen te staan. De Bin Xoe- jen heeft zich met haar strijdkrach ten aan de kant van de Hoa Hao ge schaard. VOOR DE GROOTSTE KEUZE IN ALLE soorten Schoenen voor élke beurs VOOR DE prettigste bediening VOOR de beste service het moderne schoenenpaleis inde Haarlemmerstraat (Advertentie) avond met een afwisselend program van zang en declamatie en een aan vullend woord van de Pastoor, waar bij vooral de moeders van het laatste jaar werden gehuldigd en hun werd voorgehouden wat zij Maria toch zo heel erg nodig hadden bij hun mooie maar moeilijke taak. Z0ETERW0ÜEE Zuidbuurt gaat neomyst ontvangen Op Zaterdag 4 Juni hoopt de wel eerwaarde heer C. Paardekooper uit de handen van mgr. J. P. Huibers in de kathedraal te Haarlem de H. Pries terwijding te ontvangen. Alle voorbereidingen zijn reeds ge troffen om de viering van dit pries terfeest, als altijd, weer zo schoon mogelijk te maken. Op Zaterdag 4 Juni zal te 6.15 uur voor de feestelijke intocht de stoet bij de Lammebrug worden opgesteld. Als de neomyst te 6.30 uur zal arri veren, houdt de waarnemende voor zitter van de Propagandaclub „St. Paulus", de heer A. C. v3n Leeuwen een toespraak ter verwelkoming. De stoet gaat via de Vrouwenweg, Miening, Noordbuurtseweg, Dorps straat, Dr. Kortmannstraat tot de Asschuurbrug en keert dan langs de zelfde weg terug. Voor het Raadhuis zal burgemeester H. J. J. A. Smeet's de jonge priester in d* gemeente ver welkomen en bij de aankomst voor de kerk van de Par. H. Kruisverhef fing zal pastoor G. J. Klaverweijden de neomyst namens de parochianen toespreken, waarna een Plechtig Lof wordt gecelebreerd. Op Zondag 5 Juni te 9.30 uur draagt de neomyst een Plechtige eerste H. Mis op. De feestpredicatie zal worden gehouden door de weleerw. heer B. van Teylingen. De receptie zal plaats hebben van 2.304 uur in het Kruisherenkloos ter; de kerkelijke viering wordt be sloten met een plechtig Lof. Op Maandag 6 Juni is de huldi gingsavond in het Parochiehuis aan de Schenkelweg, waar alle parochia nen van de H. Kruisverheffing bo ven 21 jaar verwacht worden. Het programma voor deze avond zal niet bekend, dus een verrassing zijn. Men wordt verzocht te vlaggen, zo mogelijk met pauselijke wimpel.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 6