Dóirf Lb $LmUGATj tiéytMLm Tentoonstelling, die de zeem over een beslagen spiegel haalt Griekse markt wordt opgebouwd Bureau Postma te Gorssel maakt ontwerp van nieuwe schouwburg Wordt de Koepoortsbrug te Leiden verbreed? B. VRIJDAG 27 MEI 1955 DR LRTDSR CO'JP MJT EERSTE BLAD - PAGINA 'l I^E BEZOEKER van de tentoonstel. „Zo zien zij ons" in het museum voor Volkenkunde te Leiden wordt bij het binnentreden voor zyn eigen spiegelbeeld geplaatst en hem wordt de vraag in de mond gelegd: Ben ik dit werkelijk? De samenstellers van de expositie bedoelen: is dit beeld, dat ik van mezelf vastleg, niet op een of andere wijze geretoucheerd? Daarom gaat de bezoeker in het eer ste gedeelte van deze tentoonstelling te rade bij anderen. Ook anderen ech ter zien hem door een beslagen ruit. Het beeld dat de andere maakt, doet denken aan het bekende fotografen trucje, waarbij vijftig negatieven van één type mens over elkaar wor den afgedrukt. De Amerikanen deden dit met foto's van politie-agenten en het resultaat was niet zoals men zou verwachten een afdruk met een monsterachtig wezen, maar een getrouwe afbeelding van het „stan- daard-politie-agentengelaat". In deze zaken kunt u oog in oog staan met het standaard-Europeanen gelaat. Anderzijds vindt men in de voor stellingen, die anderen zich van de Nederlander of wijder bezien: van de Europeaan maken méér het stereotype, waarvan enige soms slechts bijkomstige kenmerken sterk zijn gechargeerd. Dit laatste vindt men nauwkeurig geïllustreerd in de affiches van de buitenlandse reclame-bureau's, die een karakteris tiek van Nederland geven. We ken nen allemaal het zoetige beeld, dat de Amerikaan zich maakt van de Ne derlander: op klompen compleet met pijp, tulp en molen. Maar wij Neder landers dragen ook het vertekende standaardbeeld van dè Amerikaan, dé Fransman, dè Duitser mee, De roman, het toneel en de film zijn in staat dit beeld tot een drogbeeld te verteke nen. Laatste oorlogen hebben bewe zen welke rampzalige gevolgen de vertekening van de tegenstander ten gevolge kan hebben. HET TWEEDE GEDEELTE van de tentoonstelling laat zien, hoe door de eeuwen heen het ene volk zich een voorstelling van het andere maakten. Het heersende tijdsbeeld drukte op deze voorstelling dikwijls zijn stempel. In een tijd bijv., dat Jean-Jacques Rousseau het „terug naar de natuur" predikte, werd het le'*en van de pri mitieve volkeren op waarlijk engel achtige wijze weergegeven. Er waren Burgerlijke Stand Geboren: Abraham, zn van A. F. Teljeur en R. T. Kaczmierczak; Ag nes Johanna Maria Agatha, dr van J. N. J. Breuring en M. M. A. Colla; Willem Frederik Roelof, zn van R. W. Snoek en G. G. Meijering; Sara Maria Anthonia, dr van J. M. Peper en A. M. A. Corne.lisse; Jurrianus, zn van C. Windhorst en C. v. Aalst; Rudolf, zn van N. de Water en W. Kesseboom; André zn van J. Nieu wen huizen en G. B. P. Graner. Gehuwd: J. J. Rozeboom en S. J. M. v. Zanten; W. van Riet en A. C. Hanselaar. Agenda Leiden DONDERDAG. Kleine Burcht, bovenzaal, 8 uur nam. Praatavond Kath. Werkmees ters. Harmonie, 8 uur: Lezing over St. Franciscus (Derde Orde). VRIJDAG: Stationsplein, 7.30 uur nam. Ope ning nieuwe viaduct. Stadhuis, 7.30 uur nam. Jeugdpar- lement. Rijksuniversiteitsmanège, 7.30 nam. Einduitvoering Leidse Rij- en Jacht- vereniging. In de Vergulden Turk, 8.30 uur nam. „Salus Informorum". TENTOONSTELLINGEN. Prentenkabinet (Kloksteeg 25): Tekeningen door Jos Gosschalk en Paul Citroen 25 uur nam. (t/m 28 Mei). Rijksmuseum voor Volkenkunde: Tentoonstelling van Japanse prenten, 10 uur voorm.— 5 uux nam. (Tot 15 Juli). Lniversiteitsbibliotheek: Tentoon stelling „Letterkunde in Bezettings tijd". Werkdagen 9.30 uur voorm. 5.30 uur nam. (Tot en met 18 Mei). Dienst der apotheken. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apothe ken wordt van Zaterdag 21 Mei 13 uur tot Zaterdag 28 Mei 8 uur waar genomen door: de Apotheek Nieuwe Rijn, Nieuwe Rijn 18, tel. 20523; de Doeza-Apotheek, Doezastraat 31, tel. 20313. Te Oegstgeest door de Oegstgees- ter Apotheek, Wilhelminapark 8, tel. 26274. BIOSCOPEN. De films voor de komende week zijn door de Kath. Film-Centrale als volgt gekeurd: Casino: „We gaan naar Parijs", alle leeftijden. Lido: „Odyssee", 14 jaar. Luxor: „New York op stelten", alle leeftijden. Trianon: „Rose Marie", alle leeftij den. Rex: 7EER INTERESSANT materiaal hebben de samenstellers bijeenge bracht in de laatste twee zalen, waar de ernstige blik van de Japanner op de Hollander ongewild geslaagde ca- ricaturen heeft opgeleverd. Ook hier beantwoordt de tentoon stelling aan haar doek de mijmerende beschouwer voor de spiegel er aan te herinneren, dat het beeld, dat hy van zich zelf heeft gemaakt hier en daar wat bijgetekend of verdoezeld is. Hierin is de tentoonstelling in hoge mate instructief. De conclusie onder schrijft dit nogmaals, als zij zegt: „Ieder volk heeft zijn opvattingen over die vreemde buitenwereld. Deze opvattingen zijn slechts ten dele waar; door de eeuwen heen hebben zij zich telkens gewijzigd. Ook de op vattingen, die wij over vreemde vol keren hebben en zij over ons zijn nóch geheel waar, nóch blijvenr. De leerzame expositie werd voorbe reid door de heren H. H. Frese en A. A. Trouwborst. Hedenmiddag om 3 uur werd zij door mr. F. P. Th. Rohling, hoofd van de afdeling Oudheidkunde en Natuur, bescherming van het Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen, geopend. ERNSTIG GEWOND NA AANRIJDING. Gistermorgen om 7 uur vond op de Haarlemmerweg bij de brug over de Slaagh een aanrijding plaats tussen een bromfietser en een motorrijder. De bromfrietser C. v. D. uit Voor hout, wilde op het rijwielpad aan de linkerkant van de weg gaan rijden, zonder op het verkeer van de weg acht geslagen te hebben. De berijder van de bromfiets werd met een ern stige schedelbasisfractuur naar het Acad. Ziekenhuis overgebracht. De 14-jarige Leidse jongen, die op de duo van de motorfiets zat kreeg een bloedende hoofdwonde. ,uMrs,Sd,nt-wu Het Ned. Rode Kruis Still going strong Zonder enig tamtam, maar desniet temin toch niet onopgemerkt is het Nederlandse Rode Kruis de jaarlijkse inzamelingscampagne ter versterking van zijn financiële positie begonnen. Niet onopgemerkt, want u allen, die dit leest, hebt ongetwijfeld reeds eni ge dagen de Rode Kruis-vlaggen in de stad zien wapperen, de Rode Kruis-vlaggen, die telkens opnieuw herinneren aan het vele werk, dat voor het Rode Kruis is weggelegd, werk in het binnenland, werk ook in het buitenland. Het Rode Kruis toch staat klaar bij elke ramp, bij elke nood en wanneer een beroep op steun gedaan wordt, staat het Rode Kruis klaar om te helpen. Maarhet Rode Kruis vermag niets zonder aller steun. Gebaseerd op het karakter der vrijwillige hulp verlening, kan het Rode Kruis slechts helpen zolang en zoveel als ieder goedwillend Nederlands burger het Rode Kruis in staat stelt zijn mens lievende taak te blijven vervullen. De grote jaarlijkse Rode Kruiscam- pagne loopt tot 4 Juni. De helpers zijn weer uitgestroomd voor de huis-aan- huis-collecte. Zij doen een krachtig beroep op de bevolking weer getuige nis af te leggen van haar goede wil en daadwerkelijke medewerking door het Rode Kruis financieel te steunen, opdat het eens begonnen werk op zo velerlei gebied kan worden voort gezet en geïntensiveerd. Want er is veel, ontzettend veel nodig om aan de vele aanvragen te voldoen en te kunnen blijven voldoen. Steunt daarom het Rode Kruis, laat de huisbezoekers toch niet met lege handen weggaan. Elke gift, voor u een klein offer, kan medehelpen om de nood van mensen in nood te leni gen. Laat de grote inzamelingscam pagne ditmaal alle verwachtingen eens overtreffen, waarna tot besluit de grote straatcollecte op 4 Juni de klap op de vuurpyl zal kunnen ge ven. Dan zal de afdeling Leiden van het Rode Kruis weer een prachtig bedrag aan het hoofdbestuur kunnen afdragen. U kunt rekenen zo nodig op de steun van het Rode Kruis. Laat het Rode Kruis thans op Uw steun mo gen rekenen. Hoe een Japanner in de 19e eeuw de Hollanders zag. echter ook tijden, dat het heidendom een aan de duivelse staat grenzende levensstaat werd geacht. Uit deze tijd stammen de afbeeldingen, waarin hei denen als» mensenetende gedrochten werden voorgesteld. Van de vreemde volkeren ziet men de dikwijls lach wekkende pogingen om de levens omstandigheden van de Westerse volkeren te imiteren. De Europeaan in de hangmat, ge dragen door twee inboorlingen uit Nedercongo, zal echter meer aantal lachers reden geven de Europeaan het schaamrood naar de kaken te drijven. Tot de verbazing van de bezoeker Het architectenbureau A. E. G. en J. D. Postma te Gorssel zal, indien de gemeenteraad op 6 Juni haar goed keuring aan het voorstel van B. en W. hecht om tot de bouw van een nieuwe schouwburg te komen, op dracht krijgen om een schetsplan van het gebouw te vervaardigen. Hiertoe zal door Leiden een crediet van 15.000 verleend worden. De toelichting, die het voorstel van B. en W. vergezeld, bevat verder een zonneklaar betoog, waarom de 250- iui uc vciucuiux Vall uc uc^uctvci n dezer expositie kan bijdragen de we- °ude schouwburg aan de Oude r V»ct Ion onomn 1 p nncpvniltr is OTYI tenschap, dat zijn afbeelding bij pri mitieve volkeren als fetisj werd en wordt gebruikt. IVest ten enemale ongeschikt is om cultuurlievend Leiden te herbergen. Wij ontlenen aan deze toelichting Bodemonderzoek cfoor deskundigen Enige jaren al wordt op B. en W. te Leiden door de raad een druk uit geoefend ten aanzien van de ver keerssituatie aan de Koepoortsbrug te Leiden. Bij de behandeling van de laatste begroting nog hebben ver- schiUende leden van de raad, onder wie de heer Kortmann. aangedron gen op verbreding van de brug. Het college heeft toen geantwoord, dat het de verkeerssituatie ter plaatse niet zodanig achtte, dat de verbre ding van de brug, gelet op het vele werk, dat de dienst gemeentewerken in de naaste toekomst te wachten staat, niet zou kunnen worden uit gesteld. Dezer dagen is de dienst voor bo- dem-mechanica uit Delft begonnen met het nemen van proeven terzijde van de Koepoortsbrug. Met een spe- „Princr of pirates", 14 j. ciale installatie wordt onderzocht hoe diep de palen hier geslagen moe ten worden, willen zij rusten op een grond, die draagt. Met deze instal latie worden massieve roeden van één meter lang na elkaar in de grond gewrikt. Op een spanningme ter wordt afgelezen hoe groot de weerstand van de bodem is. Is de weerstand groot genoeg, dan wordt hieruit geconcludeerd, dat me"n de juiste lengte van de te heien pa len heeft vastgesteld. Hedenmorgen maakten wij een foto van de rijks-employé's, die op dit moment met de ijzeren staven een diepte van 27 meter hadden bereikt. Leidse Universiteit Dinsdag 31 Mei 1955 te 4.15 uur n.m. zal Dr. L. A. Boeré, toegelaten als lector aan de Faculteit der Ge neeskunde om onderwijs te geven in de Anaesthesiologie, zijn ambt aan vaarden met een openbare les in het Klein-Auditorium. het volgende: In 1929 achtte de toen malige burgemeester de toestand van het gebouw zo brandgevaarlijk, dat hy met sluiting dreigde als niet on middellijk maatregelen werden ge troffen ter vermindering van het brandgevaar. De crisis en de daarop volgende oorlogsjaren heelde echter een streep door de rekening en de voornaamste verandering bleef wel hetvervangen van de oude kachels door een centrale verwarming. Eerst kort na de oorlog werd het schouw- burgvraagstuk opnieuw aan de orde gesteld. Finantiële moeilijkheden ver traagden echter de uitwerking van een nieuw plan. Toen echter in 1952 de brandweer met klem betoogde dat het verder voortbestaan va nde schouwburg in haar toenmalige vorm een direct ge vaar voor de bezoekers opleverde, kwam het vraagstuk weer op tafel. Een crediet van 45.000 werd be schikbaar gesteld om enkele voorzie ningen te treffen. Uitdrukkelijk werd hierbij echter vermeldt dat binnen vijf jaar de schouwburg onbespeel baar verklaard zou worden. Financiële toestand gunstig. Het rapport van een speciale com missie, waarvan wij enkele weken ge leden reeds melding maakten, noemt als de plaats van de nieuwe schouw burg het Schuttersveld. Het acht ver der de combinatie schouwburg en cultureel centrum niet gewenst en noemt als voorlopige kosten een be drag van drie millioen gulden. De commissie ..oet tenslotte een aanbeveling bij de keuze van de ar chitect. Het college van B. en W. heeft dit voorstel overgenomen en is van oordeel dat aan het bureau A. E. G; en J. D. Postma te Gorssel op dracht kan worden verleend tot ver vaardigen van een schetsplan. Eerst bij het gereedkomen van dit ontwerp zal een definitief besluit omtrent de bouw worden genomen. Het college acht de financiële toe stand van de gemeente z7 gunstig en de uitvoering van dit werk zó urgent, dat zij de bouw van een kapitaalge- bouw alleszins verantwoord vindt Het stelt de raad dus voor als volgt le besluiten: a. in beginsel over te gaan tot de bouw van een niev ve schouwburg op een daartoe aan te wijzen plaats op het Schuttersveld; b. een crediet te verlenen van 15.000 voor het ont werpen van ex schetsplan door het architectenbureau Postma te Gorssel. De kop, die op de affiches de Lei- denaar ernstig aanziet is het vastbe raden gelaat van de held Heracles. Deze krachtige figuur uit de Griekse Mythologie, die zelfs spieren genoeg had om de wereldbol van Atlas te torsen, maakt melding van de fees ten die de studenten bij hun lus trum en bij het 380-jarig bestaan van de universiteit zullen vieren. De kop van deze poteling is tevens het sym bool van de zware werkzaamheden, die de studenten, bij de op bouw van de Griekse markt op het Pieterskerk hof menige zweetdruppel doen ver gieten. Deze markt wordt geheel op gebouwd uit stalen buizen, die op ver nuftige wijze aan elkaar geklonken worden. Als katten klimmen de lievelingen van de Alma mater in de ingewik kelde meccano-constructie, die straks de daken van de Griekse stulpen moet steunen. 6 Juni a.s. zal in de Pieterskerk de openingsplechtigheid voor deze lustrumfeesten worden ge houden. De rector-magnificus van de universiteit, prof. dr. J. N. Bakhuizen van den Brink zal het woord voeren. Op de foto ziet u hoe de studenten de wetten van de zwaartekracht met voeten treden. Pater v .d. Borne O.FJVI. over St. Franciscus. Een volle zaal in de Harmonie was gisteravond het antwoord van de le- Praatavond van de werkmeesters Een vorige vergadering al had de katholieke werkmeesters de overtui ging gegeven, dat met praten de le den en ook het bestuur elkaar dicht kunnen benaderen. Een babbeltje na waarbij toch ook diep ingrijpende próblemen werden aangesneden bleek een heilzaam verloop te heb ben. Daarom besloot het bestuur van de bond eens een praatavond te beleg gen. Gisteren waren zij in een zaal van „De Kleine Burcht" verenigd voor het stellen van vragen, die door COÖPERATIE „ONS DOEL" VIJFTIG JAAR. De Coöperatie „Ons Doel" bestond vorige week vijftig jaar. In tegen stelling met de gewoonte om van dit jubileum een groot feest te maken, hadden commissarissen en bestuur besloten om in dit gouden jubileum nu eens uitsluitend de huisvrouwen zij toch immers zijn de grootste verbruiksters te doen delen. En zo kon het gebeuren, dat gis teravond ruim 300 dames in het ge bouw Prediker vrolijk feest hebben gevierd. De wnd. voorzitter, de heer W. B. van Bemmel, heette allen har telijk welkom en zette in het kort de betekenis van de coöperatieve ge dachte: „niet om het gewin, maar om het gezin", uiteen. Ook sprak de heer D. G. Geurtsen, die namens de directie van de Ned. Verbruikscoöperatie uit Rotterdam, gelukwensen overbracht. De avond, die verder een aange naam verloop had, werd afgewisseld met een filmvertoning, waarvoor de Ned. Handelskamer enkele interes sante, deels ook humoristische films beschikbaar had gesteld en het op treden van Nicholls, die zich niet alleen als clown, doch ook als gooche laar, telepaath, accordeonnist en con ferencier ontpopte. Creaties, waarin hij een groot succes oogstte. het lid van het hoofdbestuur, de heer Kee, werden beantwoord. Zeer uit voerig, tot grote tevredenheid van de aanwezigen. Met overtuiging kon de waarne- mend-voox-zitter, de heer Van Hees, de heer Kee bedanken. Aan het slot van de avond dankte de heer Kee de aanwezigen voor de wijze, waarop zij van deze avond een succes had den gemaakt. Een greep uit de vra gen: Het medeleven in het week der or ganisaties; vacantieregelingen; pen sioenregelingen in diverse bedrijfs takken; veilxgheidsmaatregelen in de fabrieken; de verhoudingen tussen werkgever en werkmeester en tussen werkmeester en werknemer. den op de uitnodiging van het be stuur van de derde orde communiteit om te luisteren en te zien naar wat pater lector dr. Fidentius v. d. Bor ne O.F.M. over St. Franciscus te ver tellen en te tonen had. Het waren niet alléén de leden van de derde orde die het prachtige betoog van pater v. d. Borne volgden, ook vele andere belangstellenden hadden aan de vriendelijke uitnodi ging van het bestuur gevolg gege ven. Pater v. d. Borne vertelde aan de hand van prachtige foto's, van Assisië en wijde omgeving, die als lichtbeel den werden geprojecteerd, van het boeiende leven van deze heilige. Vóór de pauze over Franciscus de hersteller van de Kerk, -die in de eerste tijd de woorden van Christus letterlijk nam en aan het herstel van een kerkje al zijn werkkracht bij droeg. Later begon Franciscus met da her- stelwerzaamheden aan de gehele kerk van Christus. Na de pauze slaagde de spreker er in met talloze afbeeldingen van de heilige de figuur van Franciscus zo dicht mogelijk te benaderen. De spreker oogstte een dankbare bijval van alle aanwezigen. Géén gratie. De griffie van het Kantongerecht te Leiden heeft al heel wat te stel len gehad met de burgers, die meen den van een boete te zijn verlost. Dit naar aanleiding van de bevrijdings gratie. Om teleurstellingen te voor komen, maken wij hierbij bekend, dat reeds betaalde boetes niet meer in de zak van de veroordeelden zul len terugvloeien. Ook in de gevallen waar de ver dachte tot een schikking heeft be sloten moet het boetegeld als verlo ren worden beschouwd. Alléén overtredingen die vóór 1 Febrxxari hebben plaats gevonden en waarop vóór 5 Mei veroordeling is gevolgd, zijn geheel of gedeeltelijk kwijtgescholden. SPIEKER. Marktberichten LEEUWARDEN, 27 Mei. Kaas. Gouda volvet ƒ1.851.86, Edammer 40-f- 1.711.72, Broodkaas 40-f 1.731.74. Stemming redelijk. Gevraagd plaatwerker, een aank. of leerling elec- tricien, een montexxr en hulpmonteur centr. ver warming bii Bern. Schulte Centr. verwarming. Voor hout. 6293 <S* Losse crème kopjes m. oor 29 ct. Porseleinen thee potten 1,49 en ƒ1,98. Por seleinen koffiepotten grote maat ƒ1,98. Sauskom ƒ1.49. Botervloot 1,49. Melk kannetjes 69 ct. enz., enz. I.V.A., Haarlemmerstr. 48; Nova. Noordeinde 43, Lei den. 5938 Sarolea motors, 200 cc. tweetakt met telesc. voor vork achtervering, km-tel- ler en buddi. De goedkoop ste 200 cc. motor 1270, compleet, Dolf v. d. Lin den, Nieuwstraat 40, Telef. 21077. Zie etalage. Wegens vertrek Erres radio, pracht toestel, spot- prns 75.sleestofzuiger 220 Volt, compleet 25. Hoef straat 1 (bij Doeza straat). 5946 Biedt zich aan voor de maand Jxxni in gezin of iets dergelijks R.K. hxxis- houdkundige, 20 j. extern. Brieven onder no. 5936 bureau van dit blad.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 2