S)e Cöld6e(Eoii^cmt J8 J conservatieven Schreeuwenddem^ men inVenezuela geluid boekten grote overwinning Chroestsjef Tornado en teisterde Kansas Oklahoma Moskou aanvaardt uitnodiging der Grote Drie Onze PINKSTERCOLLECTIE staat voor U gereed Fracties in overleg Chroestjef en Boelganin in Belgrado Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. VRIJDAG 27 MEI 1955 46ste JAARGANG No. 13509 in het boetekleed KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX:PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f 2.15 p. mnd., f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advertenties: 15 ct. p. m.ra. Telefoontjes 1.50 VewuacfU uiatdt meeidetfitid man atigeueet 75 <zete£a Toen Vrijdagochtend om vier uur de eerste phase van de telling was geëindigd en de uitslag in 357 stadsdistricten bekend was, was duidelijk, dat de conservatieve regeringspartij haar positie bij de Britse algemene verkiezingen van gisteren aanzienlijk heeft versterkt. Conservatieve woord voerders zeiden een meerderheid van 60 tot 70 zetels te verwachten, ofschoon door anderen zelfs een meerderheid van tegen de 100 verwacht wordt. In het nieuwe Lagerhuis zullen 630 leden zitting hebben, vijf meer dan in het vorige, waarin de conservatieven na de verkiezingen van 1951 een meerderheid van 17 hadden. Toen de telling om vier uur werd gestaakt, had de Labourpartij, 179, de conservatieven 176 en de liberalen twee zetels. Maar onder de zetels van de conservatieven zijn er zestien, die zij als winst kunnen beschouwen. VERSCHUIVING VAN BIJNA 2 PCT Er werden in de nacht van Don derdag op Vrijdag 7.624.133. stemmen voor de conservatieven en 7.323.855 voor de socialisten geteld.. De per centages bedragen respectievelijk 49, 67 en 47.7. Een verschuiving van 7.8 procent ten gunste van de conservatieven schijnt over het gehele land vrij ze ker te zijn, waardoor de conservatie ven een flinke meerderheid in het Huis zullen krijgen. In het vorige Lagerhuis hadden de conservatieven een meerderheid van 17. Churchill herkozen. Sir Winston Churchill, Engelands ex-premier, behield zijn zetel in het district Woodford, maar zijn meerder heid slonk van 18.579 tot 15.808. Re den hiervoor is, dat er in dit district bijzonder slecht gestemd is. Sir Anthony Eden, de Britse pre mier, is in het Lagerhuis herkozen door het district Warick and Lea mington. Zijn meerderheid bedroeg 13.466 stemmen tegen 9:803 in 1951. De opkomst der kiezers is niet over stelpend groot geweest. Slechts 76.05 procent van het kie zerscorps van 35.000.000 personen is opgekomen tegen ruim 80 procent in 1951. De Labour-leiders Attlee, Morri son en de „rebel" Bevan werden met De Paus is weer geheel hersteld De verbetering in de gezondheids toestand van de Paus heeft zich op verheugende wijze voortgezet. De pauselijke audiënties zijn snel weer opgevoerd en hebben bijna de vroe gere veelvuldigheid herkregen. Tot iedere groep, die tot een audiëntie wordt toegelaten, richt de H. Vader een toespraak. Bovendien is het reeds traditie geworden, dat de H. Vader 's middags om half een aan het raam van zijn werkkamer ver schijnt om de gelovigen op het St. Pietersplein te begroeten en te ze genen. Voor het eerst in 45 jaar is een Britse regeringspartij er in geslaagd kiezingen te versterken. (In December 1910 kreeg de libe rale regeringspartij 126 zetels in het Lagerhuis, twee meer dan in het voorafgaande parlement). De liberalen hebben tevergeefs ge tracht iets van hun oude invloed te rug te winnen. In 43 van de 57 dis tricten, waarin zij een candidaat had den gesteld, verloren zij de waar borgsom van 150 pond, die verbeurd wordt, indien de candidaat minder dan een achtste van het totaal stem men in het district verwerft. Alle communistische candidaten in de reeds getelde districten verloren de som. In totaal hadden e communis ten zeventien candidaten. Ongeveer 100 slachtoffers Boven de Amerikaanse staten Kansas, Texas en Oklahoma hebben in de nacht van Woensdag op Donderdag wervelstormen gewoed, waardoor meer dan honderd personen om het leven zijn gekomen, terwijl honder den werden gewond. Het eerste atoomschip President Eisenhower heeft het Congres 12.650.000 dollar gevraagd om te beginnen met de bouw van het eerste door atoomkracht voortgedre ven koopvaardijschip. Eisenhower heeft de plannen om een dergelijk schip te bouwen voor het eerst bekendgemaakt in een re devoering in New York op 25 ApriL Hij verklaarde toen tijdens de jaar lijkse lunch van The Associated Press, dat het schip een reis rond de wereld zou gaan maken om getuige nis af te leggen van het stellige Amerikaanse voornemen om de atoomenergie te gaan gebruiken voor vredelievende doeleinden. Sindsdien hebben sommige leden van het Con gres critiek geleverd op het voorstel. TYPHUS IN DARMSTADT. Ook in Darmstadt is Donderdag een typhusepidemie uitgebroken. Tot dusverre is één patiënt overleden, terwijl 39 personen met deze ziekte 'in een ziekenhuis zijn opgenomen. Volgens medici is de typhus in Darmstadt niet van dezelfde aard als die in Hagen, Westfalen. In Hagen bevonden zich Donderdagavond 569 personen in ziekenhuis met typhus. Een vreemde nota De Sowjet-Unie heeft in nota's aan Amerika, Engeland en Frankrijk for meel de uitnodiging voor een bijeen komst van de Grote Vier aanvaard. Tegelijkertijd werd de beschuldiging geuit, dat de Ver. Staten „ontoelaat bare druk" uitoefenen met het oog op de conferentie en een houding aannemen die de conferentie „reeds bij voorbaat tot mislukking doemt". Tegen alle tradities in voegde de Sowjet-Unie in haar antwoord nota's aan Engeland en Frankrijk een aparte paragraaf bij waarin nauwelijks ver holen steun werd gevraagd voor de oppositie tegen de Amerikaanse hou ding. Volgens de Russische nota bena dert de Amerikaanse regering de con ferentie „uit een krachtspositie", het geen „blijk geeft van een verlangen om ontoelaatbare druk op de confe rentie te oefenen". Vooraanstaande Amerikanen waren zélfs zo ver ge gaan, dat zij zich uitspraken voor de noodzaak tot inmenging in de bin nenlandse aangelegenheden van an dere staten en daarbij aanvallen ge daan hadden met betrekking tot de volkeren van democratiën, die dé vrijheid en onafhankelijkheid van hun volkeren verdedigen. (Reuter tekent hierbij aan, dat dit blijkbaar een toespeling is op een televisie-rede van minister Dulles, waarin hij de mogelijkheid opperde, dat de status van de communistische landen in Oost-Europa door de Grote Vier zou worden besproken). In de nota aan Engeland en Frankrijk zegt 't Krem lin: De Sowjet-regering kan niet ge loven dat Frankrijk en Engeland in stemmen met de bovengenoemde ver klaringen van Amerikaanse rege- rings-autoriteiten en van mening zijn dat deze uitlatingen bevorderlijk zijn voor de goede atmosfeer van een vier-mogendhedenbespreking." De Russische nota's zeggen dat de regeringsleiders zelf moeten uitma ken wat er besproken zal worden. Zij zouden ook de weg moeten uitstip pelen naar een oplossing en over eenkomstige richtlijnen moeten ge ven aan hun ministers van buiten landse zaken. Als plaats voor samen komst stelt Moskou Wenen voor, de datum zou later bepaald moeten wor den. INGENOMEN MET AANVAARDING De Franse premier Edgard Faure heeft zijn vreugde uitgesproken over de Russische aanvaarding. Hij meen de dat de conferentie het best tussen 15 Juli en eind Augustus gehouden zou kunnen worden. Een woordvoeder van de Ameri kaanse regering heeft de beschuldi gingen van de Sowjet-Unie, als zou Amerika de conferentie willen doen mislukken tegengesproken. Verder commentaar wilde hij nog niet geven. In Westduitseregeringskringen ziet men in de Sowjet-critiek op de Ver. Staten een waarschuwing om op de confeientie „de handen van Oost-Europa af te houden"; Over het algemeen toont men zich ook hier ingenomen met de Russische aan vaarding. Namens de Engelse regering is in Londen verklaard dat het aanvaar den van de uitnodiging toegejuicht werd maar dat nog verschillende moeilijkheden opgelost moesten wor den. Wat de Russische beschuldiging betreft zei de woordvoerder dat Was hington hierop zelf wel zou antwoor den. Het plaatsje Udall in Zuid-Kansas is het zwaarst getroffen. Van de 750 inwoners zijn er 62 om het leven ge komen en meer dan honderd gewond. Negentig procent van alle gebouwen is vernield. De verbindingen zijn ver broken. De straten zijn versperd door I modder en puinhopen. De electrici- teitsvoorziening stagneert. Blackwell in - Oklahoma, 130 km. van Udall, ziet er uit als, na een bom bardement. Hier zijn zeventien per sonen om het leven gekomen. De wervelstormen hebben ook in andere steden grote schade aangericht. Bij Sterling City, in Texas, isj een reuzenbommenwerper van het type B-36 neergestort. Volgens de jongste berichten zfjn er geen overj levenden; de bemanning bestond uil 15 personen. Het vliegtuig stortte neer tengevolge van het noodweer. Een boortoren bij Maracaibo in Venezuela is met een houten „jurk" uitge dost, opdat de omwonenden minder last van het lawaai zullen hebben. Daarentegen zijn de kleuren, waarin het bouwwerk is geschilderd zq „schreeuwehd" mogelijk gemaakt, opdat het tevens als landbaken voor de luchtvaart kan dienen. Haarlemmerstr. 138, Tel. 20699 De Kabinetcrisis De rijksvoorlichtingsdienst deelt het volgende mede: De kabinetsformatenr heeft giste ren de heren prof. mr C. P. M. Rom- me, dr J. Schopten en H. W. Tilanus, resp. voorzitter van de Tweede Ka merfracties der K.V.P., A.R. Partij en C. H. U., ter voortzetting van de brede basispolitiek schriftelijke voor stellen doen toekomen. Deze voorstellen zijn eveneens in handen gesteld van de heer J. M. Willems, thans optredend als voorz. van de Tweede Kamerfractie van de Partij van de Arbeid. Alle genoemde fractievoorz. heb ben deze voorstellen, die betrekking hebben op een huurbeleid, bezien op kortere dan wel langere termijn, in nader beraad genomen. Mr. Beyen had, zoals reeds gemeld, (gisteren) in het Tweede Kamerge bouw een langdurig onderhoud heb ben gehad met prof. Romme. Dit on derhoud moet geleid hebben tot het inzicht, dat een vergelijk niet tot de onmogelijkheden behoort. De kabinetsformateur heeft de toe zegging ontvangen van de fractie voorzitters, aan wie hij schriftelijk zijn voorstellen heeft doen toekomen, dat hij heden in de loop van de dag antwoord op deze voorstellen kan verwachten. (Advertentie) BERIA DIENT ALS WELKOME ZONDEBOK De Sowjetrussische delegatie die met Tito van Joegoslavië over vrede en vriendschap komt praten is gistermiddag uit Moskou in Belgrado aan gekomen. Chroesjtsjef was de eerste die uit het vliegtuig stapte. Militaire kapellen speelden eerst het Russische, daarna het Joegoslavische volkslied. De delegatie inspecteerde vervolgens de erewacht van ongeveer 200 man. De Sowjet-delegatie bestaat uk Chroesjtsjef, Boelganin, vice-premier Anastas Mikoyan, plaatsvervangend minister van Buitenlandse Zaken Andrei Gromyko en plaatsvervangend minister van Handel P. M. Koemikin. Terstond nadat hij uit 't vliegtuig was gestapt legde Chroesjtsjef via de radio een verklaring af, waarin hij zei, dat Rusland bereid is „alles te doen" om de kloof tussen de beide communistische landen te overbruggen. De moeilijkheden waren, naar hij betoogde, in de eerste plaats begonnen door „valse berichten over de toestand in Joeslavië". Die berichten, zei hij, waren afkomstig van de, later terechtgestelde, chef van de geheime Russische politie, Lawrentia Beria „en mensen van zijn soort". ze conferentie, hoe deze ook mag verlopen, als een groot diplomatiek succes voor maarschalk Tito. De vredelievende speech van Chroesjtsjef houdt niet alleen de wens in om de strijdbijl met Joego slavië te begraven, zij getuigt ook van de openlijke erkening dat Rus land ongelijk had toen het Joegosla vië uit de Kominform verstootte. Ze ven jaar geleden voorspelde Tito „eens zullen zij naar ons toekomen" om te erkenen dat zij ongelijk heb ben gehad. Tito kreeg deze verkla ring vandaag. ALLE PROBLEMEN REGELEN. „Beste vrienden en Joegoslavisch broedervolk", zo begon Chroesjtsjef zijn toespraak, „het verheugt mij buitengewoon te stappen op de grond van de Joegoslavische hoofdstad, die door de gemeenschappelijke pogin gen van Joegoslavische en Sowjet krijgslieden werd bevrijd". „Het presidium en het Centrale Comité van de USSR besloten deze delegatie te zenden met de taak op broederlijke wijze alle tussen de Sowjet-Unie en Joegoslavië bestaan de problemen te regelen". Chroesjtsjef gewaagde van het streven der communistische landen om tot een wereldvrede te komen, „waaraan wij hebben gewerkt tot de breuk". (Hij doelde hier op de breuk van Joegoslavië met de Kominform in Juli 1948). „Laten wij nu opnieuw beginnen van Marx en Engels de juiste ma nier te leren om socialisten te zijn. De partij en de leiders van de Sow jetrussische regering zijn bereid alles te doen om de samenwerking tussen de Sowjet-Unie en Joegoslavië op politiek, economisch en cultureel ter rein te herstellen". Chroesjtsjef eindigde met de woor den: „Lang leve de Joegoslavische communistische partij en het Joego slavische broedervlok". Waarnemers verwachten dat Tito ideologische aangelegenheden zal vermijden en zich stipt zal houden aan zijn standount van nationale on afhankelijkheid tegenover het Oos ten en het Westen beide. Zij zien de- Mevr. Bouman als verdedigster In Djakarta is vandaag de behan deling van de zaak tegen Jungschla- 'ger voortgezet. Rechter Maengkom deelde tijdens de zitting mede er geen bezwaar tegen te hebben, dat mevr. Bouman voorlopig als verdedigster zal optreden in afwachting van nade re beslissingen, nu de raadslieden Bouman, Boegheim en mej. Nany Ra- zak zich hebben teruggetrokken. Gehoord werd de 37-jarige J. Bo- lang, geboren in Menado, die vroe ger vierde stuurman is geweest bij de K.P.M. en in 1950 was verbonden aan het plaatselijke militaire com mando van Makassar. Op verzoek van militaire zijde werd dit vehhoor bij gesloten deuren afgenomen. Het was toch een tijdbom Een Indonesische commissie van onderzoek heeft uitgemaakt, dat een tijdbom het neerstorten van de Conr stellation van de „Air Indian Kasj mir Princess", die met Chinese com munistische functionarissen voor de Bandoeng-conferentie op weg was naar Djakarta, heeft veroorzaakt. Bij het ongeluk dat op 11 April in de Zuid-Chinese Zee voor de kust van Borneo gebeurde, kwamen 15 mensen om het leven. Het resultaat van het onderzoek werk gisteren door de Indonesische regering in Djakarat gepubliceerd. Het toestel kwam in de Indonesische territoriale wateren terecht, zodat dit land een onderzoek instelde. De vliegramp veroorzaakte reeds destijds grote sensatie, doordat de rode Chinese regering onmiddelijk daarna beweerde, dat er sabotage in het spel moest zijn geweest en dat de Britten er gedeeltelijk voor ver antwoordelijk waren. Peking had nl. de Britse autoritei ten gewaarschuwd, dat er op het vliegveld Hongkong mogelijk sabo teurs in actie zouden komen. Engeland heeft deze beschuldiging destijds in een aantal protestnota's radicaal van de hand gewezen. In hst rapport werd verklaard, dat de tijdbom was geplaatst in het rech- terdeel van het landingsgestel. De explosie vernielde benzinetank no. 3, waardoor een brand ontstond, wel ke zich zeer snel door de stuurboord vleugel verspreidde. In het wrak had men nog scherven van de tijdbom gevonden, aldus het rapport. SindS f769 ii.irvjü' i ^WALITEITSKOFFIE EN THE! LEIDEN-, (Advertentie) NAVO-troepen naar Algerië? De Franse premier Edgar Faure heeft gisteravond verklaard, dat Frankrijk, ook al zouden daardoor troepen aan de Navo worden ont trokken, alle benodigde legereen heden naar Algiers zal zenden om de rust en de orde in het protecto raat te herstellen. „Wij zijn besloten", zo deelde pre mier Faure mede, „alle beschikbare .middelen te gebruiken om de orde in Algiers te handhaven en de eer ste divisie, die thans nog deel uit maakt van de Navo-strijdkrachten, zal onmiddellijk naar Algiers worden overgebracht." Faure zeide dat hij generaal. Gruenther, de Atlantische opperbevelhebber, van dit besluit op de hoogte had gesteld en dat hij de indruk had gekregen, dat Gruenther met dit besluit accoord ging. weer (Geldig van Vrijdagavond tot Za terdagavond. Opgemaakt te 10 uur). MORGEN OPKLARINGEN. Aanvankelijk veel bewolking met plaatselijk enige regen, later opklaringen. In het Noorden van het land vrij krachtige tot mati- ge wind tussen Noord en Oost, in het Zuiden van het land zwaik- ke tot matige wind uit Westelij- ke richtingen. Morgen overdag iets hogere temperaturen dan vandaag. 28 Mei zon op 4.33, onder 20:46 min maan op 12.17, onder 0.58 min. Eerste kwartier 15.01 min. Hoogwaterstanden Te Katwijk en Noordwijk is het op de volgende uren hoog water 28 Mei v.m. 8.15; n.m. 20.50 uur. Het weer in Europa AUDIëNTÏE BISSCHOP VAN HAARLEM. Z. H. Exc. de Bisschop van Haar lem zal Dinsdag 31 Mei geen audiën- 1 tie verlenen. STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN AMSTERDAM LONDEN LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE GENEVE ZURICH LOCARNO FRANKFORT MUNCHEN WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO MALLORCA onbewolkt onbewolkt onbewolkt half bew. regen regen zwaar bew. regen regen licht bew. regenbui zwaar bew. geheel bew. regen licht bew. onbewolkt zwaar bew. zwaar bew. onbewolkt half bew. 10 C. 14 12 15 16 22 25 21 23 21 23 23 21 21 21 23 25 Korreltje Een mens, die nooit schrreit zal ook nooit echt gelukkig zijn.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1