S)e Curtis-Bennet krijg! geen toegang tot Indonesië Opdracht aan Mr. Burger to the people of Opxjöen Öfflernbcqs of U.S,QiTjp>r\ce filled In «xtionjujsso^iwa Heer Pronk werd vader van 600.000ste Hageneesje De wereld late zich niet inslaap wiegen Waarschuwing van Dulles Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 DONDERDAG 26 MEI 1955 46ste JAARGANG No. 13508 Indonesië wenst geert pottekijkers Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f2.15 p. mnd., f6.40 p. kwart. Franco p. p. f6.80. - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Tefeloontjes f 1.50 (Sn^eg^gpeti^ke uit&piaak aan Maag, QetecfïtóAof, De Neder!andse regering staat verbaasd |"\E thans aan mr. Burger gege- ven. opdracht is zeer nauw om schreven. Zijn kansen worden niet hoog aangeslagen. Echter wordt door deze opdracht de „klassieke" weg bij een kabinets crisis gevolgd, dat degene, die de brokken maakt ze ook weer moet zien te helen. Dit zal alleen mogelijk zijn, als de heer Burger met een formulering van het huurbeleid komt, welke de sa menwerkende partijen bevredigt. Het is te hopen, dat hij daarmede komt, want de door de P. v. d. A. uitgelokte kabinetscrisis werd door de andere samenwerkende partijen, en vanzelfsprekend door het kabinet- zelf, niet begeerd. „Het Vrije Volk" verkondigde gis teravond met de grootst mogelijke stelligheid de grootst mogelijke on zin: „Het is alles nogal doorzichtig, i Voor de katholieke kiezers moet i de indruk worden gewekt dat niet de heer Romme, doch de so- j cialisten zelf aan de samenwer king tussen P. v. d. A. en K.V.P. jl een einde hebben gemaakt. Dan j] heeft Romme een vrijbrief om aan een regering zonder socialis ten deel te nemen. En dan is de voornaamste hindernis op de weg naar een fusie tussen Weiter en de K.V.P. uit de weg geruimd". Het is nogal doorzichtig, dat „Het Vrije Volk" liegt „tegen de klippen op". Romme in de schoenen te schui-1 ven, dat hij een breuk in dè samen werking op brede basis heeft nage streefd, is even ongerijmd a'ls dat men zou beweren, dat de P. v. d. A. door tegen het kabinet-Drees te stemmen meende de heer Dreës een plezier te doen! Wie Romme zegt, zegt „brede basis". Hy is er, weloverwogen, een vurig voorstander van, omdat zulk een samenwerking het landsbelang het beste dient. Soms hoort men wel eens, dat politiek „vuil" is. „Het Vrije Volk" geeft daarvan een staaltje, waar een weldenkend volk akelig van wordt. En terwijl het partijblad „Het Vrije Volk" voortgaat ongerijmdheden te debiteren, heeft mr. Burger de op dracht aanvaard, een verzoening tot stand te brengen.... Indonesië heeft geweigerd de twee Britse advocaten Dereck Curtis-Ben nett en Kenneth Richardson, toe te staan Indonesië binnen te komen ter verdediging van de Nederlander Jungschlaeger. Dit is Woensdag te Londen bekend gemaakt. Het besluit werd genomen door het Indonesische hooggerechtshof. Dit hof heeft vastgesteld, dat „alleen Indo nesische burgers gerechtigd zijn in Indonesië te pleiten, ofschoon uit zonderingen kunnen worden gemaakt voor Nederlandse advocaten, die in Het Kabinet der Koningin deelde gisteravond mede: Hare Majesteit de Koningin heeft hedenavond ten paleize Soestdijk mr. J. A. W. Burger ontvangen en hem opdracht gegeven tot reconstructie van het kabinet. De heer Burger heeft H. M. ver zocht de opdracht in beraad te mo gen houden. Voordat mr Burger gisteravond op het paleis-Soestdijk werd ontvangen, had H.M. de Koningin omstreeks half vijf de demissionaire minister van Buitenlandse Zaken, mr Beyen, ge raadpleegd. Vermoed wordt, dat H.M. de heer Beyen een opdracht heeft willen ge ven, doch dat deze verzocht heeft daarvan te worden ontheven. BURGER NAAR ROMME. Naar wij vernemen heeft mr. Bur ger, die van H.M. de Koningin giste ren de opdracht ontvangen heeft tot het formeren van een nieuw kabinet, de daartoe strekkende werkzaamhe den aangevangen en zal hij heden middag te half drie een bespreking voeren met prof. Romme, de leider van de K.V.P.-fractie in de Tweede Kamer. Amerika dankt Opijnen voor verzorging erekerkhof m J&thei|!&n6s b XQ Ijivtftilde ^eit| endut|irs?5 faithfulness to the memory op [fcl 6 sar: De bevolking van het Gelderse dorp Opijnen zal op Tweede Pinksterdag bovenstaand tegeltableau aangeboden krijgen namens het „Betty McDonald Fonds". Dit tableau vervaardigd door de Amsterdamse kunstenaar Nanning de Vries vertolkt de dank voor de goede zorgen, die de bevol king besteedt aan de graven van acht omgekomen Amerikaanse vliegeniers, die in Juni 1943 met hun machine verongelukten. Het geschenk zal worden overhandigd door enige leden van de „American Women's Club". Indonesië verblijf houden en geac crediteerd zijn." Het ministerie van buitenlandse zaken te 's-Gravenhage deelt mede, met verbazing kennis te hebben ge nomen van dit besluit. „Een eerste vereiste voor elke straf zaak is een verdediger ter vrije keu ze van de beklaagde, zoals dit ook is geregeld door het Indonesische straf procesrecht. Artikel 254 van het herzien Indo nesisch reglement bepaalt, dat iedere beklaagde bevoegd is om zich op de terechtzitting te zijner verdediging te doen bijstaan door een raadsman. In feite treden overal in Indonesië raadslieden op van verschillende na tionaliteit en al dan niet rechtskundig geschoold. Er bestaat in Indonesië geen wette lijke bepaling, die de rechter in staat stelt een raadsman als zodanig te weigeren. Terecht heeft de rechter Maengkom zulks reeds eerder er kend. De Nederlandse regering betreurt diep, dat onder de politieke spannin gen, waaronder dit proces zich af speelt, toepassing van duidelijke wetsbepalingen niet mogelijk blijkt te zijn. Zij kan in de onderhavige weigering slechts een voortzetting zien van de pogingen der Indonesi sche regering om een deskundige verdediging onmogelijk te maken. De Nederlandse regering zal na gaan, welke middelen voor haar nog open staan om de verdediging van de gedetineerde landgenoten in In donesië mogelijk te maken en ver wacht, dat het strafproces in Djakar ta tenminste wordt uitgesteld tot op de door de beklaagde gewenste wijze in de verdeiging zal kunnen zijn voorzien." Stakingsroes in Frankrijk De stakingsroes heeft de Fransen weer eens te pakken. Een aantal chauffeurs van Parijse autobussen heeft Woensdag 24 uur gestaakt ter ondersteuning van looneisen, waar door ongeveer een derde van het to taal aantal autobussen in de stad niet reed. De staking was uitgeroepen door het algemene vakverbond, dat onder communistische leiding staat. De socialistische en de onafhankelijke vakverenigingen ondersteunden de staking niet. Deze actie was de eerste van een hele reeks. Vandaag staken de typo grafen uit protest tegen een wetsont werp dat het aanstellen van niet-ge- organiseerde typografen bij kranten mogelijk zal maken. Intussen heeft de Katholieke vak bond van typografen een beroep ge daan op alle typografen in dienst van dagbladen om normaal te werken en zo van hun wens blijk te geven om een einde te maken aan de vakver enigingsdictatuur. Het Franse algemene vakverbond C.G.T. heeft voor Donderdag een zee liedenstaking van 24 uur te Le Ha vre uitgeroepen om eisen tot loons verhoging en verkorting van de werktijden kracht bij te zetten. Ook deze stakingsoproep wordt niet door de socialistische en katholieke bonden gesteund. De vliegramp bij de Kilimanjaro Een groep bergbeklimmers, die de Kilimanjaro beklommen heeft naar de plaats, waar het vliegtuig van de „East African Airways", is veronge lukt, heeft gemeld, dat er geen over levenden zijn. Het wrak is te bereiken langs een steile rotswand van ongeveer 100 me ter, die slechts met behulp van tou wen te beklimmen is. Het is te ge vaarlijk om de stoffelijke resten 20 personen, van wie zes vrouwen omlaag te brengen. Naar de oorzaak van het ongeluk wordt nog gezocht. Ongeregeldheden in Argentinië De Argentijnse politie heeft Woens dag te Cordoba een betoging van Katholieken na een „Te Deum" in de kathedraal ter gelegenheid van de Argentijnse nationale feestdag uiteen geslagen. Acht personen werden in hechtenis genomen. Soortgelijke incidenten hebben na Om zes minuten over vijf gistermorgen aanschouwde de 600.000ste inwoner van Den Haag het levenslicht. De heer Prong, die aangifte kwam doen van de geboorte van zijn tweede dochtertje, Marianne Pronk, wist niet wat hem overkwam toen de burgemeester van Den Haag hem in een toespraak van dit feit op de hoogte stelde. Na zijn toespraak bood mr. Schokking de geluk kige vader een spaarbankboekje aan voor zijn dochtertje. De leerlingen van de vakschool voor banketbakkers, twee in hagelwitte pakken gestoken jongens, boden de heer Pronk een taart aan, waarop zij na het bekend worden van de naam van het meiske haar „visite kaartje" op gespoten hadden. Foto toont de heer Pronk (midden met taart en teddybeer) en mr. Schokking (rechts) omringd door belangstellenden. kerkdiensten te Tucuman en Salta plaats gehad. In Tucuman werden zeven ordebewaarders gewond, ter wijl 35 betogers in hechtenis werden genomen. Te Salta werden vijftien personen gearresteerd. Russen vandaag in Belgrado De groep van Russische leiders met Nikolai Boelganin en Nikita Chroest- sjef aan het hoofd zal vandaag op het vliegveld Zemunair nabij Bel grado voor besprekingen met maar schalk Tito aankomen, zo meldt het dagblad „Politika". Zij zullen op het vliegveld door president Tito en andere leden van de Joegoslavische regering worden begroet. Volgens „Politika" zal aan besprekingen over de verbetering van de betrekkingen tussen de Sov jet-Unie en Joegoslavië de voorrang worden gegeven. Daarna zal de in ternationale toestand onderwerp van gesprek uitmaken. DEMONSTRATIE IN LUIK VERBODEN. De burgemeester van Luik heeft de manifestatie verboden, die de Ka tholieke Volkspartij in deze stad wilde houden op 11 Juni a.s. om te protesteren tegen de maatregelen der liberaal-socialistische regering op on derwijsgebied. De linkse vakbonden hadden een tegendemonstratie aan gekondigd, waaraan alle mijnwerkers en metaalarbeiders „met hun ge reedschap in de vuist" zouden deel nemen. In de motivering van het verbod wordt erop gewezen, dat de politie over inlichtingen beschikte, die deden vrezen, dat het op 11 Juni tot ernstige botsingen zou kunnen komen tussen de in het Luikse wer kende Katholieke Vlamingen en de links ingestelde Waalse arbeiders. Vandaag verkiezingen in Engeland Vandaag hebben in Engeland ver kiezingen plaats gehad. Men ver wacht, dat Vrijdagmiddag de uitslag bekend zal zijn. Het zal echter reeds eerder duidelijk zijn in welke rich ting de meerderheid gezocht moet worden, indien één van beide grote partijen (de conservatieven en La bour) een klinkende overwinning be haalt. Bij de verkiezingen in October 1951 is het tot op het laatste ogen blik heel moeilijk geweest om te voor spellen wie de overwinning zou beha len. De meerderheid van de conser vatieven was gering in het vorige maand ontbonden lagerhuis was de conservatieve meerderheid herhaal delijk in gevaar en in feite bleek dat de socialisten mer stemmen had den behaald dan. de conservatieven. Dank zy het Britse kiesstelsel be haalde Churchill echter toch de over winning. Dat de conservatieven ook ditmaal zullen triomferen en wel met een De verdraagzame houding die de Sowjet-Unie de laatste weken heeft aangenomen, wordt door de Ver Sta ten met vreugde begroet, aldus Fos ter Dulles, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken. Maar, zo liet hij er terstond op volgen, het zou een grote vergissing zijn uit die ver draagzaamheid af te leiden, dat het gevaar nu voorbij is. Als een mogelijke verklaring voor de zachtmoedige houding van de Sowjet-Unie waarvan het staats verdrag voor Oostenrijk en het on derdanige bezoek aan de afvallige president Tito twee uitingen zijn zag Foster Dulles, dat Rusland op die manier de westelijke landen er toe wil verleiden hun veiligheids maatregelen te laten verslappen Een van de leden van de commis sie voor buitenlandse aangelegenhe den uit de Senaat, waarvoor Dulles sprak, vroeg hem naar de houding van het ministerie van buitenlandse zaken ten opzichte van het toelaten van Spanje tot de Noordatlantische verdragsorganisatie. Veertien senato ren hebben namelijk een resolutie ten gunste van Spanjes toetreden in gediend. Dulles antwoordde: „Het ministerie van buitenlandse zaken heeft sympathie voor dat plan". grotere meerderheid dan in 1951, wordt als vaststaand aangenomen. Volgens de laatste onderzoekingen zouden zij in het nieuwe lagerhuis een meerderheid hebben van negen tig tot vijf-en-negentig zetels. Er zijn in totaal 1409 candidaten voor 630 zetels en onder die candida ten bevinden zich 92 vrouwen. Er zijn 624 conservatieve candidaten en 620 van Labour. De liberalen hebben 110 candidaten, de communisten 17, de Ierse nationalisten 12, de natio- listen uit Wales 11, Schotse nationa listen 2, onafhankelijke socialisten twee, Ierste socialisten 1 en de onaf- hankelyken 11. RIJWIELEN RUDGE-WHITWORTH Veel voordeliger. Fa. DUSOSWA, Turfmarkt 1-2-3. (Advertentie). weer (Gelclig van Donderdagavond tot Vrijdagavond): DROOG EN ZONNIG. Droog weer met weinig be- wolking. Zwakke tot matige Oostelijke wind. Koude nacht I met plaatselijk, vooral in het I Noordoosten van het land nacht- vox-st. Morgen overdag over het algemeen hogere temperaturen dan vandaag. 27 Mei zon op 4.34, onder 20.45 min maan op 11.00, onder 0.38 min. Hoogwaterstanden Te Katwijk en Noordwijk is het op de volgende uren hoog water 27 Mei v.m. 7.15; n.m. 19.50 uur. Het weer in Europa STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN AMSTERDAM LONDEN LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE GENEVE ZUERICH LOCARNO BERLIJN FRANKFORT MUENCHEN WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO licht bew. 13 C. onbewolkt 14 zwaar bew. 13 geheel bew. 14 zwaar bew. 17 onbewolkt 21 onbewolkt 25 mist 22 geheel bew. 21 half bew. 21 zwaar bew. 22 half bew. 23 geheel bew. 21 zwaar bew. 16 onbewolkt 22 zwaar bew. 22 zwaar bew. 22 regen 24 regen 26 zwaar bew. 24 Korreltje Rijkdom is als zeewater; men wordt steeds dorstiger.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1