Plaatje en praatje uit Oud-Alphen a. d. Rijn Minister-president van Thailand PIJN OF GRIEP! dineerde met Nederl. ministers Missie-ziekendag op Eerste Pinksterdag Chefarine 4 Hoe druk zijn Neerlands wegen WOENSDAG 25 MEI 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 1 Oude banden Sinds gistermiddag vertoeft Thai- lands minister-president voor een kort verblijf in ons land. Gisteren bezocht de minister-president enkele van onze demissionaire ministers. In de avonduren boden de voorzit ter van de ministerraad en mevrouw Drees een officieel diner aan, waar aan enkele demissionaire ministers aanzaten. Aan dit diner heeft minister-presi dent dr. W. Drees een rede gehouden, waarin hij een welkomstwoord sprak tot maarschalk Phibul Songgram en banden, die er tussen Thailand en Ne- diens echtgenote. Hij herinnerde daarbij aan de oude derland bestaan. Heeds in 1601 zette een Nederlander voor de eerste maal voet in Thailand. Dat was kapiteiij Jacob van Neck, die op een missie uitgezonden met de fregatten „Am sterdam" en „Gouda" teneinde de mogelijkheden te onderzoeken voor Gezinsraad benoemd Zoals door de minister van Maat schappelijk Werk reeds in het voor uitzicht is gesteld zijn in een verga dering van de nationale contact-com missie voor gezinsbelangen de leden van de gezinsraad benoemd. De Gezinsraad is samengesteld uit deskundigen op het terrein van de be hartiging der belangen van het ge zin. De gezinsraad is nodig, omdat het gezin in aanraking komt met al lerlei problemen van opvoeding, ge zondheid, voeding, belasting, huisves ting, inkomstenbesteding, enz., enz. De Gezinsraad nu wil aan al deze vraagstukken aandacht schenken en zal in dat verband adviezen en in lichtingen geven, zowel aan de over heid als aan particuliere organisaties, die daaraan behoefte hebben. Tot leden van de gezinsraad zijn benoemd: mevr. F. DiemerLinde boom, mr. Ch. de Jong, dr. A. Hij- *"mans, H. R. Plonp, mej. Mesdag, dr. Jos de Boer, J. van den Aker, rec tor Groothuis, mevr. Van Nispen tot Sevenaer, mevr. JansenTwaalfho ven, mevr. C. Gimberde Roos, C. M. Schwiebel, mevr. N. Kranenburg Klein, mevr. G. H. KeyserHar- dick, mevr. J. HoflandLagas en C. Lauwerse. het handelsverkeer tussen de beide landen. De minister-president merkte in het vervolg van zijn rede op, dat het hier niet alleen gaat om de betrek kingen die onze landen hebben. De toestand in de wereld van dit ogen blik stelt ons verenigd in de rijen van de vrije volken. Hij hoopte, dat de tussen beide landen bestaande be trekkingen zullen bijdragen tot een beter begrip van de wederzijdse me ningen ten opzichte van de huidige problemen in het Verre Oosten. Dr. Drees bracht na zijn rede een dronk uit op de minister-president van Thailand, op mevrouw Phibul Singgram en op het geluk en de wel vaart van het Thailandse volk. HuHactie voor Hongarije Weet u wat het zeggen wil? en zieke moeder, een ziek kind, te hebben en niets voor hen te kun nen doen omdat de geneesmiddelen niet te bekomen zijn? Weet u wat dat wil zeggen, een kind te zien strijden om in het le ven te blijven, 't zien worsteln met de dood en niets te kunnen doen? Weet u wat het zeggen wil een ge zin te zien verkommeren omdat va der niet kan werken? Niet werken omdat de genezing uitblijft door ge brek aan middelen. Welnu iedere dag worden wij met tientallen gevallen geconfronteerd uit Hongarije waar ons gebid en gesmeekt wordt toch te willen helpen. Driehonderd gezin- ne konden we helpen in de laatste twee maanden, maar hiermede was dan ook meer dan ƒ3000,gemoeid. En nu gaat het niet meer wanneer u niet helpt. In naam van de H. Geest welke aller harten verlicht en ver warmt vragen we u hulp om dit praohtige werk te kunnen voortzet ten. Weet, dat de kardiaal-martelaar, die de belangen van zijn volk ons toevertrouwde, voor u Gods zegen zal afsmeken. Stichting Hulpactie voor Hongarije Amsterdam. Giro Ned. Credietbank 14378 t.n. der Stichting. Mgr. G. P. J. v. d. BURG, Voorzitter A. A. M. OLSTHOORN v. WOESIK, Secr. ZEVEN GEWONDEN Straten barsttensteekvlammen sloegen uit grond Gistermiddag kort na half drie heeft zich te Eindhoven een aantal ont ploffingen voorgedaan, als gevolg waarvan drie vrouwen, twee mannen en twee kinderen werden gewond. De ontploffingen gebeurden in een ondergrondse leiding van zuurstof, welke van de Philips glasfabriek loopt naar de Philips fabriek aan de Emmasingel. Op 13 plaatsen deden zij zich voor, voornamelijk in de straten, waardoor gaten van ongeveer twee meter doorsnee ontstonden. Op de Mathildelaan liep een vrouw met een kinderwagen, toen plotseling een steekvlam uit de grond sloeg. De kinder wagen werd ondersteboven geworpen, doch de baby kreeg geen letsel. De vrouw daarentegen kreeg brandwonden aan de benen. Op eeh andere plaats op de Mathildelaan werd een vrouw met een kind gewond, toen vlak bij haar een ontploffing optrad. Binnen de poort van de glasfabriek werd een arbeider gewond. Door de kracht der explosies, welke met een zware knal gepaard gingen, werd ook op verscheidene plaatsen de waterleiding gebroken, zodat de vlammen weer door het uit stromende water gedoofd werden. Van verscheidene huizen werden ruiten vernield. In totaal werden dertien explosies geteld, waarvan enkele op het terrein van Philips. Zeven personen werden met'verwondingen naar het Binnen- ziekenhuis overgebracht, drie vrouwen, twee mannen en twee kinderen. Na behandeld te zijn, konden vijf hunner naar huis worden teruggebracht; een vrouw, die beenbreuk had opgelopen, en een man met brandwonden, werden in het ziekenhuis opgenomen. Als gevolg der explosies ontstond ook een breuk in de gasleiding tengevolge waarvan even stagnatie optrad in de fabriek voor televisiebuizen van Philips. Omtrent de oorzaak van deze serie merkwaardige ontploffingen is nog niets bekend. 4 geneesmiddelen helpen elkaar en doen dan ook wonderen I 4 geneesmiddelen, elk afzonderlijk al wereldberoemd. Tezamen in één tablet verenigd, ondersteunen zij bovendien el- kaars werking, waardoor deze nóg krach tiger is dan kon worden verwacht. De combinatie Chefarine „4" doet werkelijk wonderen en brengt baat waar andere middelen falen! m TEGEN PIJNEN EN GRIEP 20 TABLETTEN 85 ei (Advertentie» Op 1 Juni a.s. zal te Vlissingen de derde van de twaalf nieuwe jagers van de „provinciën-serie" als Hr. Ms. onder zeeboot jager Noord-Brabant in dienst worden gesteld. De beide ande re jagers waren Hh. Ms. Holland, die op 30 December 1954 in dienst werd gesteld en Hr. Ms. Zeeland die op 1 Maart van dit jaar volgde. Voor deze plechtigheid zal het schip ligplaats kiezen aan de Houtkade te genover het uit 1733 daterende stad huis van Vlissingen. Nieuwe mogelijkheden voor bedreigde jeugd Sociale aanpassing Een groep van de Nederlandse jeugd, die door omstandigheden van milieu, minder goede aanleg en in grijpende veranderingen van de structuur der samenleving, maat schappelijk niet voldoende aangepast is en daardoor een bedreiging vormt voor zichzelf en de gemeenschap in het algemeen, omdat zij zich zelden of nooit met geregeld werk hebben beziggehouden, zal in de naaste toe komst de bijzondere aandacht van de overheid krijgen, zoals uit een circu laire van de Staatssecretaris van So ciale Zaken blijkt. De circulaire opent de mogelijkheid tot het inrichten van speciale werk- objecten voor deze groep, waarbij speciaal gedacht wordt aan jonge ren beneden de leeftijd van 18 jaar. De werkzaamheden zullen kunnen liggen op het terrein van de gemeen, telijke sociale werkvoerzieningsrege- ling voor handarbeiders. De deelneming zal als regel slechts plaatsvinden op basis van volkomen vrijwilligheid en de arbeid zal moe ten worden verricht onder een be kwame leiding, zowel wat technische als opvoedkundige kundigheid be treft. Tevens laat de circulaire de moge lijkheid open om enkele uren per week te wijden aan de lichamelijke en geestelijke vorming van de be doelde jongeren. FISCUS TEKORT GEDAAN. De 61-jarige directeur van een chi- chorei-verkoopkantoor stond gister middag voor de Rotterdamse recht bank terecht wegens onjuiste belas tingaangifte. Voor hoeveel in totaal de fiscus te kort was gedaan werd niet in de dag. vaarding vermeld, en evenmin is het in de behandeling van de zaak naar voren gekomen. Wel zei de officier van justitie in zijn requisitoir, dat in een van de ten laste gelegde jaren, 1948, alleen al ongeveer 7.000 te weinig was opgegeven, evenals in 1952. De officier achtte opzet bewezen. Hij zei het niet te geloven, dat iets belangrijks als het invullen van een belastingbiljet niet zorgvuldig zou ge beuren. De eis was een maand hech tenis, nog buiten beschouwing latend aldus de officier een deviezen- kwestie die ook nog tegen vedachte aanhangig is. Uitspraak over 14 da gen. Minister-president van Thailand bij zijn demissionaire collega De premier van Thailand, die in ons land vertoeft, is door de Nederlandse regering op kasteel Oud Wassenaar een diner aangeboden. Op deze foto zien we v.l.n.r. de dgmissionarie minister Beyen, mevr. Piboel Songgram, dr. Drees, mevrouw Panyarachun en mr. Luns. De zieke kan missionaris zijn Z.H. de Paus heeft door de instel ling van de Zieken-Missiedag de me dewerking willen vragen van alle zie ken over de gehele wereld om Gods bijzondere zegen en genade te ver krijgen voor het heilig Missiewerk der Kerk. Elk mens heeft zijn kruis te dra gen, ook de zieke, die daar als het ware machteloos op het ziekbed ligt. Dat kruis is echter gemakkelijker te dragen, wanneer wij opzien naar het Kruis van Christus en overwe gen dat ook Christus smartelijk ge leden heeft de vernederende kruis dood onderging voor de verlossing van ons, van de mensen, van alle mensen over de gehele wereld. Hoe droevig is het echter te zien, dat het nu rond het Kruis, waaraan Christus is verheven in de landen achter het IJzeren Gordijn, in China, in Vietnam, zo donker is als rond de Calvarieberg op Goede Vrijdag. Dat daar de brengers van de Blijde Boodschap, de verkondigers van het liefde-evangelie van Christus verdre ven worden, de gelovigen onder een verschrikkelijke vervolging lijden. Droevig is het ook te zien dat ook in andere missiestreken de lucht rondom Christus' Kruis steeds don kerder wordt door een steeds meer opdringen van de Islam, door een steeds dieper voortwoekerend com munisme. In de wereld van vandaag leven ongeveer vijftienhonderd millioen mensen, die Christus nog niet ken nen, aan wie het Evangelie van Chris tus nog niet gepredikt is. En jaarlijks neemt het getal onge lovigen met ongeveer 17.000.000 toe: naar de mens gesproken staat de Kerk bij het bekeringswerk dan ook voor een onmogelijke taak. Hier kan alleen Gods bijzondere genade en hulp uitkomst brengen. Is het dan wonder dat de Paus een beroep doet op de zieken om Hem te helpen die bijzondere genade en hulp van God af te smeken? Op elk ziek bed der wereld toch liggen onuitput telijke schatten van genade te wach ten. Elke dag kan een offerdag zijn, elke dag kan de zieke missionaris zijn: overweeg de geseling van Christus Spoorlijn Gouda-Alphen wordt geëlectrificeerd Naar wij vernemen zal de 18 kilo meter lange spoorlijn GoudaAl phen aan den Rijn worden geëlectri ficeerd. In het najaar zal een begin worden gemaakt met het plaatsen van de bovenleldingsportalen en de aanleg van de leidingen. Met ingang van de zomerdienstregeling 1956 zal op deze lijn met electrische treinen kunnen worden gereden. De lijn GoudaAlphen aan den Rijn, is de enige spoorlijn die in de randstad Holland nog niet geëlectri ficeerd is. en offer uw ljjden voor de bekering van Oceanië; overweeg de doornenkroning van Christus en offer uw smarten voor de bekering der beide Amerika's; overweeg de doorboorde handen van Christus en offer uw lijden voor de bekering van Afrika; overweeg de doorboorde voeten van Christus en offer uw smarten voor de bekering van Azië; overweg het doorboorde hart van Christus en offer uw pijnen voor de bekering van Europa; overweeg de bittere kruisdood van Christus en offer al uw lijden en al uw smarten voor de bekering van China. Door zo uw lijden te offeren stelt gij een apostolische daad, geeft gij waarde en zin aan het lijden. Zo werkt gij mede aan de bekering der vijftienhonderd mill, ongelovigen. Zo kan door uw offer de genade der bekering worden gestort in een of meer zielen in een ver verwijderd missieland, kan door uw toedoen het heilig doopwater over vele hoofden vloeien. Dit offer der zieken voor de Missie vraagt Z.H. de Paus heel dringend op de Eerste Pinksterdag, de stich tingsdag der Kerk, de Zieken-Missie dag: een plaatje met offergebed kunt u bij uw parochie-geestelijkheid be komen. H. J. J. VAN HUSSEN, Pr., Dir. P. M. G. Jeep bij Winterswijk door diesel gegrepen Chauffeur zwaar gewond Gisteravond is op de onbewaakte overweg aan de Dennenaljk te Win terswijk een jeep met melkwagen, ^bestuurd door de 33-jarige G. J. ter Heurne uit Winterswijk, door de diesel-electrische trein die om 19.54 uur van Winterswijk naar Zutphen was vertrokken, gegrepen. Bij de botsing brak de koppeling tussen jeep en wagen. De jeep, waar in de bestuurder was blijven zitten, bleef over een afstand van ongeveer 150 meter op de cabine van de trein liggen. Toen de chauffeur uit zijn benarde positie was bevrijd, bleek hij een hersenschudding en ernstige hoofdwonden te hebben opgelopen. De man werd in zorgwekkende toe stand naar het algemeen ziekenhuis vervoerd. De trein was defect ge raakt en moest naar het emplacent te Winterswijk worden gesleept, zo dat de reizigers eerst om 20.54 hun reis konden vervolgen. j DODELIJK VERKEERSONGEVAL. Gistermiddag om half vijf is op de Sshiekade hoek Walenburgerweg te Rotterdam de 24-jarige wielrijdster N. J. van Berkel uit de Boezemlaan door een vrachtauto overreden en ge dood. De politie van het bureau Berg- singel verzoekt getuigen van het on geval zich te melden. Op 2e Pinksterdag verkeerstellingen Op Tweede Pinksterdag zal de dienst van rijkswaterstaat op onge veer 60 plaatsen in ons land ver keerstellingen houden. Deze tellin gen geschieden als onderdeel van de internationale verkeerstellingen waartoe dit jaar 17 landen van Europa hebben besloten. Op zeven verschillende dagen van dit jaar zul len de tellingen geschieden, doch Tweede Pinksterdag is aangewezen voor de bijzondere verkeerstelling, omdat dan een topverkeer wordt verwacht. De resultaten van deze verkeers telling worden na afloop van de an dere verkeerstellingen, waarvan de laatste op 7 October zal worden ge houden, verwerkt volgens normen en formules, die de 17 landen zijn. over eengekomen. Dan ook zullen verge lijkbare cijfers worden opgeteld. De verkeerstelling op Tweede Pinksterdag zal onder meer worden gehouden op de Vechtbrug te Mui den, op de pont te Velzen, op de Afsluitdijk, op de Hoornbrug bij Ypenburg, op enkele plaatsen in om geving van Amsterdam, op de weg RotterdamGouda nabij Hilligers- berg, op de weg 's Gravenhage Gouda nabij Zoetermeer, op de weg door de Haarlemmermeer cn op de weg tussen Leeuwarden en Franeker. De planologische diensten van en kele provincies, alsmede enige ge meentebesturen zullen op Tweede Pinksterdag bovendien enkele ver keerstellingen houden, waarbij voor al de verkeersintensiviteit met het oog op de recreatie onderzocht zal worden. CHANTEERDE BELASTING CONSULENT VROEGERE CLIëNT? Voor de Arnhemse rechtbank heeft gisteren terechtgestaan een Nijmeeg se belastingconsulent. De officier van justitie eiste zes maanden onvoorwaardelijke gevan genisstraf tegen hem wegens chanta ge, welke gepleegd zou zijn jegens een aannemer, eveneens uit Nijme gen. Verdachte had in 1953 van de ac countant B., die uit Nijmegen was vertrokken, een aantal administraties overgenomen, waaronder die van de aannemer. Na een jaar had de aan nemer zich echter van een andere accountant voorzien. Verdachte, die vijfhonderd gulden aan B. had betaald voor de klandizie van de aannemer .trachtte zich scha deloos te stellen door deze erop te wijzen, dat hij met het betalen van een bedrag van duizend gulden (in- inclusief rechtmatige vorderingen) goedkoper uit zou zijn dan wanneer hij, verdachte, de aandacht van de rijks accountantsdienst vestigde op frauduleuze boekingen, welke hij had gevonden in de jaren voor 1953. De officier noemde dit een acade misch geval van chantage. Een kijkje in de Station straat Met een serie geïllustreerde publi caties, waarmede wij vandaag een aanvang maken, zullen wij trachten onze lezers en lezeressen, in vogel vlucht mee te voeren door oud-AI- plien en enkele interessante bijzon derheden van historische betekenis in herinnering te roepen. De vreemdeling, die op het einde van de vorige eeuw de gemeente Al phen bezocht en dit per trein deed, bereikte het dorp nog via een wel zeer landelijke „stationsweg", later „spoorlaan" genoemd en pas veel la ter werd het Stationsstraat. U ziet dit „landelijke" wel duide lijk oP de foto: een fraai opgaand geboomte markeerde de weg aan weerskanten; aan beide kanten van de verharde weg liepen sloten en verder was het een wijd uitzicht over het polderland. Huizen waren er toen in onze hui dige Stationsstraat nog niet te be kennen. Het stationsgebouw was het eerste dat aan het eind, of zo u het zien wilt aan het begin van de Sta- stionsstraat (volgens de nummering der huizen en dus officieel! aan het einde van de straat) verrees, toen omstreeks 1872 de spoorlijn LeidenWoerden in gebruik werd genomen. Het staat wel vast, dat de spoor weg wel de grootste stoot heeft ge geven tot de bebouwing van de straat. Want weldra, omstreeks 1874, stichtte de heer C. Toor, tot dan toe kapitein op de vaart LeidenWoer den, op de boot „Rijn Gouwe", het bekende, tegenwoordig nog be staande Hotel-, Café en stallingbe- drijf, vlak bij het station. De stichter was de vader van de tegenwoordige eigenaar, de heer G. Toor, die het beheer over het bedrijf verkreeg. De boer-rentenier Kop liet het tweede huis bouwen, dat later werd aangekocht door de heer Rutten die aanvankelijk een kruideniers winkel, annex slijterij had in het pand in de Julianastraat waar thans de fa milie Pijpers woont en hij liet het verbouwen tot café- en hotelbedrijf. Thans bestaat de zaak nog, echter onder een andere naam n.l. „Zomer- zorg" en een andere eigenaar, de heer F. v. Oosten. Tussen de beide Hotels had de heer Van Tienen Jan sen een bloemisterij, later overgeno men door de heren De Ruiter en Gerritsen. Overigens vertoonde deze straat nog weinig bouwactiviteit. Dat Alphen door de treinverbin ding op verheugende wijze uit zijn isolement werd verlost, heeft de daarna volgende ontwikkeling duide lijk bewezen. Maar het is ook duide lijk, dat het treinverkeer in die da gen nog lang niet die betekenis voor Alphen had als wij nu kennen. De trein kwam toen twee of driemaal per dag voorbij en niet elke trein stopte hier. Links achter de bomen ziet men het nieuwe stationsgebouw, dat toen rog veel kleiner was dan het in zijn tegenwoordige gedaante is, zonder de aangebouwde gedeelten links en rechts. Rechts op de foto ziet men de ach terste huizen van de Hedastraat en een gedeelte van de bebouwing van de huidige Gaslaan, echter nog niet de huizen, welke er thans staan en evenmin de complexen van de gas fabriek, welke eerst pas omstreeks 1902 zijn gebouwd. Aardig is het fraai bewerkt ge meentelijk aanplakbord, links op de foto, waarop een aankondiging voor komt betreffende de loting voor de militaire dienst. Zulk een bord was in die dagen een vrij sterke trekpleister voor de bur gerij om or eens een wandeling heen te maken. Dat Alphen's voornaamste straat eigenlijk nog niet zo lang is volge bouwd, zullen de wat ouderen onder ons wel herinneren, want waar nu de Boerenleenbank staat en enkele woningen van het latere bouwtype, stond nog voor 1930, met een breed armetierig grasveldje ervoor, de bes sen en limonadefabrick van Varros- sieau, welke fabriek hierheen werd overgeplaatst, nadat ze jaren tevo ren was opgezet nabij de Hofbrug, achter de tegenwoordige firma Woerdman.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 5