Fundamenten van kasteel blootgelegd bij de aanleg van sportvelden in Haagwegkwartier Tijdens studentenlustrum aan dacht voor Nederlands fabrikaat Waarschijnlijk overblijfselen van door de Spanjaarden gesloopt „Boshuysen" Communie-geschenken HUIBERS Religieuse Artikelen Optocht van weggebruikers door viaduct Rijnsburgerweg Een tocht door van de het wonderland vrouw Vergadering Wit-Gele Kruis WOENSDAG 25 MEI 1955 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 LUCHTKARTERING WEES ANDERE PLAATS AAN N.V. DE LEIDSCHE COURANT Op de jaarlijkse aandeelhouders vergadering van de N.V. De Leidsche Courant, hedenmorgen gehouden, werd de balans en de winst- en ver liesrekening goedgekeurd en het di vidend bepaald op 8 pet. (evenals vo- rig jaar. De aftredende commissarissen, de heren N. P. Kaptein, S. van Leeuwen en M. P. v. d. Weyden werden her kozen. -• .<3$ - 'i Bij de aanleg van sportvelden aan de Boshuyzerkade heeft men een gedeelte van de fundamenten van een versterkt huis of kasteel blootgelegd. Waarschijnlijk betreft het hier het rudiment van het kasteel Boshuyzen, dat in de jaren rond het beleg van Leiden door de Spanjaarden met de grond gelijk werd gemaakt. Reeds lang hebben de oudheidkundige dienst en oud-Leiden een plek gezocht waar dit kasteel gestaan moet hebben. De draglines legden de fundamenten echter bloot op een plaats, waar dit totaal niet verwacht werd. Het is zeer waarschijnlijk dat de aanleg van de sport velden door deze ontdekking belangrijk vertraagd wordt. Slechts enkele weken tijd. Aan de Oostkant van het terrein heeft men enkele met steunberen ver sterkte fundamenten aangetroffen van een torentje. Aan de noordkant heeft men het fundament ontdekt, waarop waarschijnlijk een ophaal brug gesteund heeft. De extra brede sloot, die hier de afgrenzing van Een gedeelte van de ongeveer twee meter diepe gemetselde onderlaag van de brede vestingmuren. Links de op een wagenwiel rustende beer put. Op de achtergrond inspecteren de heer Galjaard, zijn assistente mej. N. Schilthuis en de heer Koomen de hechtheid van het metselwerk. het terrein vormde, zou als een over blijfsel van de slotgracht te beschou wen zijn. Slechts enkele weken hebben de oudheidkundige dienst en Oud-Lei den tijd om achter de herkomst van deze overblijfselen te komen. Daarna zullen de twee meter diepe gemetsel de fundamenten verder gesloopt en' door draineringsbuizen en graszoden overdekt worden. En over enkele ja ren zullen voetballers op deze vel den de historie letterlijk met voe ten treden. Vertraging van de werkzaamheden Jarenlang heeft men naar de over blijfselen van Boshuysen gezocht. Bij een luchtkartering van het Haagweg kwartier waren door het fotografi sche beeld van de grasmat heen de omlijningen van een huis of kasteel te zien. Opgravingen ter plaatse le vérden echter niets op. Eerst toen de gemeenteraad de aanleg van vüf sportvelden aan de Boshuyserkade mogelijk maakte begon men in oud- heidkundige kringen en bij Oud Lei- den hoop te koesteren dat eindelijk bewijzen voor het bestaan van het j Spookhuis gevonden zouden worden. I Het ging er namelijk op lijken dat dit kasteel, waarvan geen afbeelding tot onze tijd is doorgedrongen, slechts tot de „droomkastelen" van de histo rie behoorde. Alleen een kannetje. De omploeging van het voormalige veld van de hockeyclub „Siseo" le verde echter niets op. Alleen werd door de grove klauw van een drag line een Jacoba-kannetje opgediept. Er zat echter zo'n reusachtige hoe veelheid steen in de grond, dat men dit eerst opmerkte toen het kannetje in stukken op de steenstortplaats lag. Vanaf dat ogenblik ging men echter met nog meer zorg te werk. Zorgvuldig werd elke „hap" uit het veld gecontroleerd; doch verdere oudheidkundige ontdekkingen bleven uit. Eindelijk succes! Enkele weken geleden hadden de draglines het gebied echter afge-1 Waar enkele weken geleden nog draglines diepe voren door het land graasd en werden zij verplaatst naar het aangrenzende terrein. Tot op de dag, dat de dragline op een gemetselde muur stootte werd ook hier slechts waardeloos puin op gediept. Ijlings verplaatste men het afgraafinstrument naar^een ander ter rein en schop en pikhouweel namen zijn taak over. Onder leiding van de heer A. Gal jaard, chef van de Leidse Plantsoen dienst, de heer P. W. Koomen en mej. N. Schilthuis heeft men de fun damenten blootgelegd van een ver sterkt huis of klein kasteel dat waar schijnlijk omstreeks 1500 het polder landschap sierde. De afmetingen van het huis bedragen ongeveer dertig meter in het vierkant. De manier waarop het metselwerk gevoegd is, doet vermoeden, dat men hier te doen heeft met het huis Boshuysen, dat in het begin van de veertiende eeuw gebouwd werd. Dit kasteeltje moet omstreeks 1574 door de Spanjaarden afgebroken zijn, waarschijnlijk omdat het vlak tegen de walien van de sleutelstad een voortdurende bedreiging vormde. Op de kaarten van het beleg duiden al leen een gracht en enkele bomen de plaats aan, waar het kasteel moest hebben gestaan. Op of in de onmid dellijke omgeving van de fundamen ten werd in 1632 een nieuw huis ge bouwd, dat echter eveneens aan de tand des tijd of aan de.pikhouweel ten offer viel. Het werd' als buitenhuis herbouwd en in het midden der ne gentiende eeuw wederom gesloopt. trokken zijn nu arbeiders bezig de fundamenten zoveel mogelijk onbe schadigd bloot te leggen. NAAR Haarlemmerstr. 123, Leiden de speciaalzaak voor alle (Advertentie) U heeft het gisteren al in de Leid se Courant kuünen lezen: in verband met de Studenten lustrumfeesten in Leiden wordt van 3 tot en met 11 Juni een Nederlands Fabrikaatweek gehouden. Nader vernemen wij, dat de reeds aangeduide originele opening zal be staan in een tocht door de stad van de „mailkoets". Van deze koets zul len de studenten van de burgerij - commissie, de officiële opening van de Nederland Fabrikaatweek van de Leidse Middenstand in verschillende hoeken van de stad bekend maken. Het is de bedoeling, dat iedere winkelier, die aan deze wedstrijd deelneemt een klein hoekje van zijn etalage aan het Nederlands Fabri kaat wijdt. De Vereniging Nederlands Fabri kaat probeert op deze manier het Nederlands publiek door de produc- Minister Algera als trambestuurder Maandagavond meldden wij al, dat het viaduct Rijnsburgerweg op een indrukwekkende manier zal ge opend worden. Na het indrukken n.l. van een barrière van hardboard door een trar-, zal een reeds van bomme tjes in de rails voor het gewenste knaleffect zorgen. Om goed te tonen welke categorieën van het wegverkeer voor grote vreug de in aanmerking komen, bestaat de kilometerlange optocht uit vertegen woordigers van alle burgers, die op een of andere wijze van de weg ge bruik maken. Alleen de baby in de kinderwagen komt niet op de lijst voor. Overigens treft men aan: wan delende. steppende, fietsende, bak-, brom- en motorfietsende, scooteren- de en autorijdende burgers. Daar achter komen nog vrachtauto's, ge meente-auto's en vier bussen van de N Z.H. Het geheel wordt voorafge gaan door het tamboer- en pijper corps K. en G. Deze gehele optocht, die als een lange slang de tunnel in- en uitkronkelt defileert langs een groep genodigden. Onder deze geno digden zijn de minister van verkeer en waterstaat, mr. J. Algera, die ook het versierd tramstel van de N.Z.H. zal besturen, B. en W. van Leiden, de burgemeesters van 16 buurtge- meenten, de directie van de Neder landse Spoorwegen en de N.Z.H. De stoet zal zich bij de Houtlaan opstel len. Na het défilé stellen de deelne mers aan de optocht zich op het ver keersplein tegenover het viaduct op en luisteren naar de redevoeringen die achtereenvolgens zullen worden uitgesproken door Leidens burge meester, minister Algera, ir. Den Hollander, dir. van de N. S. en ten slotte door de wethouder van open bare werken te Leiden, de heer A. J. Jongeleen. Als de speeches en het feestrumoer zijn verklonken gaan de genodigden met trams en versierde bussen naar de Stadsgehoorzaal, waar wat ver versingen zullen worden gebruikt. Deze plannen zijn uitgewerkt door V.V.V. aangevuld door de heren A. Galjaard, J. Voorbach, J. F. C. Koers, J. Thomas. Speciale show in R.K, Vakschool Té dikwijls verliezen de lieren van de schepping uit het oog, dat de huis houdkunde een vak is dat een hoge mate van kennis, fantasie en zelfs kunstzinnigheid verlangt. De bezoeker van de show, die van middag in de vakschool voor meisjes aan het Galgewater werd geopend, wordt hieraan herinnerd als hij diep onder de indruk in het wonderland van de huisvrouw ronddwaalt. Over vele klassen zijn de prachtige werk stukken van de meisjes verdeeld. De eerste gedachte, die de man bespringt is, hier worden ideale huisvrouwen gemaakt. Maar de opleiding blijft riiet tot de huisvrouwen beperkt. Op de begane grond vindt u het materiaal uit de leerstof van de meisjes die tot kin derverzorgster en kolonieleidster worden opgeleid. Opvallend is, dat de leerstof de meisjes op zulke aan trekkelijke en overzichtelijke manier wordt gebracht. In alle leergangen van de vakschool wordt steeds de zelfwerkzaamheid bevorderd. De meisjes krijgen taken, die zij op lees bare manier in schriften en boekjes vastleggen. Overzichtelijk zijn ook de z.g. flanelborden die bij het on derwijs gebruikt warden en die met figuren en letters worden beplakt. Dé leerstof wordt nu en dan verlucht met smakelijke hapjes, die in staat zijn de man er aan te herinneren, dat er een gezegde bestaat, waarin de liefde en de maag in een adem wor den genoemd. In deze keukens wordt ook de opleiding tot huishoudlerares geïllustreerd. Op de eerste verdieping vindt men hoogte- maar ook dieptepunten van het gezin. Een dieptepunt werd de vermaledeide schoonmaak, die echter volgens de teksten géén bron van verdriet voor het gezin behoeft te zijn. De vormingsklas, die in dit lo kaal wordt aanbevolen is de meest geschikte vooropleiding voor maat schappelijk werkster of verpleegster. Op de eerste verdieping treft u voorts aan de huishoudelijke beroeps opleiding met als onderdeel: de op leiding tot huishoudkundige voor in richtingen. Foto's van meisjes, die in inrichtingen of het grootbedrijf werk zaam zijn, werden tussen de prach tige producten van vlijt en vakken nis geplaatst. In de klassen van de primaire op leiding hebben de leerlingetjes de jaarl. vacantie van het gezin in uit beelding gebracht. De meisjes die van de lagere school komen worden hier zelfstandig aan het werk gezet. Zij laten weten, hoe vacantie-maaltijden bereid moeten worden, hoe een va cantie wordt ingedeeld, een telegram wordt verstuurd en het spoorboekje wordt geraadpleegd. In opstellen en fraaie boekjes leggen ook deze meis jes hun bevindingen vast. De huisnaaisters, costuumnaaisters en coupeuses hebben de mooiste ja ponnen, costuumpjes en wat al meer op de tafels uitgespreid. De meisjes zijn in staat in deze jaren het eigen schoolgeld te verdienen en zelfs een klein spaarpotje te maken. Zij kun nen immers in opdracht van derden naaien. Tenslotte vindt de bezoeker op de tweede verdieping de stand van de meisjes, die worden opgeleid tot as sistente in de huishouding. Het on derwerp van dit deel van de ten toonstelling is: een jarige in huis. Een jarig meisje verzorgt op haar eigen kamer een verjaringsfeestje met haar vriendinnen. Het is vanzelfsprekend, dat in deze dwarsdoorsnede van de leerstof aan de vakschool het godsdienstonderwijs niet vergeten is. Een' aparte tafel legt de nadruk op dit aspect van het on derwijs aan deze school. Een verrassende expositie, die op het geschikte moment door een rust in eon verpozingslokaal onderbroken kan worden. Hier kunnen verversin gen worden gebruikt. Het zangkoortje „De Wielewalen" onder leiding van mej. Berthlée treedt zo nu en dan op. Agenda Leiden WOENSDAG. St. Petruskerk, Rozenkranskruis- tocht. Kapel St. Elisabeth-ziekenhuis: uur v.m. H. Mis Vrouwengilde. Zomerzorg 8 uur nam.: Kynologen Rijnland. Kleine Burcht 8 uur nam.: Postze gelverzamelaars. Jacobazaal 8 uur nam.: Friese avond. Geb. Prediker, Janvossensteeg, 8 uur nam.: 50-jarig jubileum „Ons Doel". Dienst der apotheken. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apothe ken wordt van Zaterdag 21 Mei 13 uur tot Zaterdag 28 Mei 8 uur waar genomen door: de Apotheek Nieuwe Rijn, Nieuwe Rijn 18, tel. 20523; de Doeza-Apotheek, Doezastraat 31, tel. 20313. Te Oegstgeest door de Oegstgees- ter Apotheek, Wilhelminapark 8, tel. 26274. ten van eigen bodem en van de eigen industrie te winnen. Naar aanleiding van de tentoon stelling in de Boerhaavezalen te Lei den, enige maanden geleden, die ook het Nederlands fabrikaat tot onder werp had, waren wij in de gelegen heid dit streven nader te belichten. Aan de étalage wedstrijd voor de winkelier zal waarschijnlijk een wedstrijd voor het publiek worden gekoppeld. Het oordeel van het pu bliek over de beste etalge wordt ge toetst aan het oordeel van de jury. Het ligt ook in de bedoeling van het comité Nederlands Fabrikaat week' om de officiële opening van de week met het hijsen van een vlag op het Stadhuisplein te markeren. UITBREIDING. BIJ L. VAN GEELEN. Sinds de 35 jaar dat de heer L. van Geelen op de Haarlemmerstraat 55 met zijn zaak, voor radio's, gra- mofoonplaten, bandrecorders en tele visie gevestigd is, is hij thans aan de grote uitbreiding van zijn leven toegekomen. Geheel de zaak werd vernieuwd en vergroot, een architect heeft in kleur en lijn de winkel een geheel ander aanzien gegeven. Voor de disco-liefhebbers kunnen we mededelen, dat de afdeling gra- mofoonplaten drie boxen met geluid dempende muren rijker is geworden. Leidse Universiteit Geslaagd voor het doctoraalexa men Nederlands Recht mej. B. G. Reynierse te Den Haag en de heer H. Diederiks te Rotterdam. Geslaagd voor het candidi;ats-exa- men B Wis en Natuurkunde de heer N. Boersma te Amsterdam. In het wijkgebouw van het Wit- Gele Kruis aan de le Binnenvest gracht te Leiden heeft gistermiddag het bestuur in aanwezigheid van één lid vergaderd. Het is traditie, dat bij de algemene vergaderingen van het Wit-Gele Kruis de leden verstek laten gaan. Misschien het bewijs, dat het be stuur het volle vertrouwen van de vereniging geniet. Gisteren was een belangrijke be stuurswisseling aan de orde, de heer Kroone immers moest zijn functie als voorzitter neerleggen wegens een drukke werkkring elders. Vanaf de oprichting heeft de heer Kroone lief en leed van de vereni ging gedeeld, memoreerde de secre taresse in haar jaarverslag. Een bij zonder woord van dank was hier wel op zijn plaats. De heren J. van Zanten en M. Geyer werden als bestuurslid her kozen. In plaats van de heer Kroone nam de heer G. H. A. Alferink de functie van voorzitter aan. Aan het jaarverslag van mevr. H. J. LindenhofHop ontlenen wij nog, dat het ledental aan het begin van dit jaar 3277 gezinnen bedroeg. Dit is nog maar 50 pet. van het totaal aantal katholieken in Leiden. 7 Wijk- SLEUTELGAT PROF. ESCHER. Gistermiddag heeft prof. dr. B. G. Escher, hoogleraar in de algemene geologie, die de pensioengrechtigde leeftijd heeft bereikt, afscheid geno men van Leiden en de Leidse uni versiteit met een afscheidscollege in de Filmzaal van de academie. Hij gaf hierin een terugblik op zijn wetenschappelijke loopbaan. Hierna werd de scheidende professor toege sproken door de president-curator, dr. J. E. baron de Vos van Steen wijk, de rector-magnificus van de Leidse universiteit, prof. dr. J. N. Bakhui zen van den Brink, de decaan van de faculteit, prof. dr. J. H. Oort, prof. dr. I. M. v. d. Vlerk en vertegen woordigers van personeel van het Geologisch museum en oud-leerlin gen. K.V.P. Men bericht ons, dat het secreta riaat van de Katholieke Volks Partij, afdeling Leiden, thans is gevestigd Zoeterwoudseweg 120. te Leiden, Tel. 24557 (b.g.g. 22685). Pensioengerechtigd. 31 Mei a.s. zal de heer A. G. Gay- kema, kassier van het kantoor Lei den der Amsterdamsche Bank, we gens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd, zijn taak neer leggen. Donderdag 26 Mei a.s. zal hij voor het laatst op de bank aanwezig zijn en die dag zullen cliënten van de bank. die van de heer Gaykema af scheid willen nemen, daartoe gele genheid vinden. E.H.B.O. Voor het eenheidsdiploma EHBO slaagden van Peerke-Donders de volgende candidaten. Dames A. Cie- valReizevoort, M. T. Juffermans, F. A. KoekBoon, G. M. Marwijk Castelein, J. Melet, G. P. M. Opdam, L. v. Item, E. P. v. cL Meer; de heren H. de Bruin, N. v. Haarlem, A. M. Juffe'rmans, P. P. Peeters, J. A. J. Thijsen, W. Vrouwenvelder, N. v. d. Voort, J. G. de Winter, A. J. v. d. Wortel, A. Z. J. Vermey, J. J. v. Dijk. Van de afdeling Zoeterwoude H.R.- Leiderdorp zijn geslaagd mej. A. M. J. Straman; de heren W. P. Zwet sloot, J. Wasseling, G. A. M. v. Wet ten, J. Verhaar, A. Straathof. verpleegsters zijn in cjienst, waarvan vijf religieuzen en twee lekenver- pleegsters. In .totaal werden in 1954 614 pa tiënten geholpen in 22.408 bezoeken. Dat betekent, dat iedere zuster ge middeld per jaar een 4.000 bezoeken moet brengen. In de wijkgebouwen werden 2194 artikelen uitgeleend. Per zitting van het consultatiebu reau voor kleuters brengen 25 moe ders met zuigeling een bezoek. Het aantal nieuwe kleuters, dat werd ingeschreven groeide zo hard, dat het bestuur genoodzaakt was een derde bureau op te richten. Dit ge beurde in Juni van het vorig jaar in het wijkgebouw. aan de Middelste gracht. Het kraamcentrum, dat nauw ver bonden is aan het Wit-Gele-Kruis- werk, mag zich in een gestage groei verheugen. Het aantal aanvragen overtrof de mogelijlcheid hulp te ver lenen. Eind December' 54 waren er 18 gediplomeerden en een leerling in dienst. De penningmeester onthulde het nadelig saldo in de boekhouding van 'het afgelopen jaar: 16.695, Het bestuur overdacht met dank baarheid de steun, die de gemeente tot nu toe door subsidies heeft gege ven. Bij de rondvraag stelde het enig aanwezige lid, die de leeftijd der ster ken al 9 jaar gepasseerd is, vóór, bij leven en welzijn een gedeelte van de folderoropaganda in handen te ne men. Dit voorstel werd in dank aan vaard. Burgerlijke Stand Ondertrouwd: W. le Mair en S. M. Wassink. I. v. d. Linden en H. van Leeuwen. N. van den Hoek en M. E. Stouten. J. Favier en C. Martijn. W. l'Ecluse en C. J. C. Versluijs. C. J. B. Langezaal en J. y. Zeist. H. J. Ger ritsen en L. Buitelaar. J. J. Voge laar en C. S. v. Deursen. Jónkh. H. Backer en H. M. Cool. R. J. van Straten en C. Brandt. J. C. de Reus en W. J. Kruit. A. W. van Denderen en C. Klootwijk. Geboren: Fermnigje d. van J. Ach terhes en G. Schuuring. Jarl. Jaco bus z. van H. J. Verhagen en E. T. Pettinea. Tanja Florentine d. van H. C. Meliëzer en I. M. Hollmann. Adrianus Leendert Johannes z. van P. C. van den Berg en T. M. H. v. Abswoude. Adriana Maria Johanna d. van F. W. v. Dijk en A. M. J. Ho- gervorst. Petrus z. van P. Roelandse en A. v. Haarlem. Cornelia Helena d. van C. L. Leijendekker en H. P. Gimberg. Timotheus Johannes Theo- dorus Marie z. van J. P. Koop en A. C de Groot. Johanna Francisca Jo- sephina d. van T. Driessen en P. M. M. Bosier. Jan z. van J. de Kluijver en K. Wieman. Overleden: II. W. van Wijk wedr. 84 j. A. G. v. d. Veen huisvr. van: Moene 66 j. T. Tre'u* vrouw 78 j. W. Langezaal vrouw 74 j. Laatste Berichten DEN HAAG KREEG 600.000STE INWONER. Om zes minuten over vijf vanmor gen is te 's-Gravenhage de zeshon- derdduizendste inwoner geboren: Ma rianne Pronk, tweede dochter van Jo hannes Pronk en Frederika Karssen, Sloepstraat 56, te Den Haag (Scheve- ningen). Tegen half twaalf kwam de va der aangifte doen van de geboorte van zijn dochter, toen bleek dat zij de zeshonderduizendste is.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 2