Amerika acht neutralisatie Thailands minister-pres. enkele dagen in ons land Duitsland onaanvaardbaar Dr. Kortenliorst kreeg 'n geheime opdracht - maar zonder resultaat AMERIKA Dulles ziet risico zowel als voordeel in Rusland's politiek DE KABINETSCRISIS P. v. d* A. wil aan de meerderheid van Kamer de wet voorschrijven WOENSDAG 25 MEI 1955 46ste JAARGANG No. 13507 Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN lust geen Duitse neutraliteit BUREAUX:PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., 12.15 p. mnd., f6.40 p. kwart. Franco p. p. f6.80. - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Tefeloontjes f 1.50 Grote Vier moeten nieuwe wegen zoeken De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, heeft gisteren met speciale machtiging van president Eisenhower met nadruk de idee van een neutralisatie van Duitsland van de hand gewezen. Dulles voegde er aan toe, dat dit zowel voor West-Duitsland als voor een eventueel verenigd Duitsland geldt. Naar aanleiding van de onzeker heid aangaande de opmerkingen, welke Eisenhower de vorige week op een persconferentie gemaakt had, zei Dulles op een persconferentie, dat de regering in Bonn officieel van het Amerikaanse standpunt op de hoogte is gesteld. Hij had Vrijdagmorgen, vertelde hij, het Amerikaanse standpunt uiteen gezet aan ambassadeur Krekeier. Een politiek van neutraliteit is ongeschikt voor een land als Duitsland met zijn 70 millioen inwoners, strategische ligging en grote hulpbronnen. Dulles kon niet geloven, dat iemand in ernst kon menen, dat de Duitsers geroepen zouden zijn een neutrale rol te spelen. OOSTENRIJK WEL DUITSLAND NIET Voor een land als Oostenrijk, met zijn kleinere bevolking, kon neutra liteit wel aanvaard worden. Bovendien voorziet het staatsver drag van Oostenrijk in een gewapende neutraliteit, zonder beperking van het Oostenrijkse leger en Dulles betwij felde, of het Duitse volk, of het Rus sische, öf de Westeuropese volken veel zouden voelen voor een onaf hankelijke Duitse staat met een léger dat niet aan beperking onderhevig is. Naar aanleiding van hét voorstel voor een vier-mogendhedenconferen- tie op het hoogste niveau, verklaarde Dulles, dat de Ver. Staten niet ver wachten, dat de regeringsleiders op hun bijeenkomst bepaalde vraagstuk ken zullen behandelen of tot bepaalde regelingen zullen trachten te komen. Men dient de uitnodiging van het Westen voor een Vier-mogendheden- conferentie te zien als een uitnodi ging voor een bijeenkomst ter be spreking van procedurekwesties. Op die conferentie zal getracht worden nieuwe wegen te vinden voor het bereiken van een regeling voor som mige wereldvraagstukken. Het ei van Columbus kraakte een eitje I Heel erg groot, heel erg snel, maar, o zo subtiel bij dat alles, dat zijn enkele van de superlatieven welke van toepassing zijn op de nieuwe MB-1 rijdende kraan van de Amerikaanse marine, welke speciaal werd ontworpen voor het verplaatsen van vliegtuigen op marine-luchtbases van de V.S. over de gehele wereld. Het stalen monster is reusachtig van afmetingen, het weegt een kleine vijftig ton en hijst gegarandeerd 60 ton van de grond, met welke last het dan ook nog doodrustig een tocht over de luchtbasis begint.Dit draagvermogen van zestig ton is trouwens geen toevalligheid, want daar door is het toestel in staat om naar believen van de operateur te handelen met het grootste type gevechtsvliegtuig, dat op het moment bij de Ame rikaanse marine in gebruik is. En wat de snelheid belast! aangaat, vindt u een vaartje van 40 mijl niet meer dan voldoende voor een kolos van deze afmetingen? Enzoals al gezegd, aan al deze voor een technicus heerlijke eigen schappen paart de kraan een wendbaarheid en een gemak in de bediening, die moeiijk te evenaren zal zijn. Een bewijs van deze kwaliteiten werd geleverd tijdens proefnemingen op de Amerikaanse marineluchtbasis op het Floyd Bennet-vliegveld, waar de MB-1 met het grootste gemak een 30 ton zware viermotorige „Privateer"- bommenwerper optilde en er rustig zoemend mee wegreed Toen deze krachttoer was volbracht legde men de kraan het vuur nog nader aan de stalen schenen: men plaatste een ei onder een wiel van de „Privateer", welke nog steeds in de veilige armen van het „monster" hing en daarna liet de kraandrijver de machine door een eenvoudige hand beweging juist zoveel zakken, dat de schaal van het ei barstte, onder de zo voorzichtig aangebrachte druk van de 30 ton, maar nog net niet helemaal stuk ging. Natuurlijk, er zijn eenvoudiger methodes om een eitje te kraken, maar of men het ook nog indrukwekkender kan doen, is de grote vraag. Deze foto-combinatie geeft een beeld van de proeven, welke men de MB-1 deed doorstaan. Foto boven: daar hangt de 30-tons „Privateer"-machine dan in de lucht te bungelen, slechts de helft van de hijskracht van de 48 ton zware MB-1 opeisend. De „bandjes" van de kraan hebben het aanvallige gewicht van ongeveer 1000 kilo elk en leveren dus gevieren reeds een aardig tegenwicht. Foto links onder: een reuzenwiel bedreigt een miniem eitje hier met totale ondergang, als de „Privateer-bommenwerper" boven de juiste plaats zwaait Foto rechts onder: het onvermijdelijke gebeurt dan eindelijk: het grote wiel drukt het eitje zo hard, dat het barst. En om ook de mensen die mochten beweren, dat zoiets geen kunst is, te overtuigen drukte men zes eieren achtereen op deze wijze ineenDe man op de foto bleef rustig op zijn plaats toen de machine begon te zakken, overtuigd als hij was van de vol maakte veiligheid, welke de MB-1 garandeert in het verhandelen van zware en bijzonder zware vrachten.Erg prettig hadden wij ons nu precies niet gevoeld, maar wij zijn dan ook geen technici. „Nederige pelgrimage". Over Oost-Europa sprekend ver klaarde de minister, dat het herstel van de Oostenrijkse vrijheid en de komende „nederige pelgrimstocht" van Sow jet-leiders naar maarschalk Tito in Belgrado een geweldige terug slag zullen hebben op de Oosteuropese staten. De terugtrekking van de Sow- j et-troepen uit Oostenrijk zal de eerste terugtrekking van de Russen in Europa zijn „sedert zij tien jaar geleden hun vooruitgeschoven posi ties innamen". Dulles achtte het niet mogelijk om de volledige betekenis van de jongste Russische stappen in haar geheel te overzien. Hij geloofde evenwel, dat deze nieuwe stappen sommige risico's voor de vrije volken met zich mee brengen. Doch zij zullen vast en ze ker ook nieuwe gunstige gelegenhe den scheppen, zo meende hij. Kerk en Staat in Argentinië Argentijnse regeringsfunctionnaris- sen hebben Dinsdag besloten niet deel té nemen aan het jaarlijkse „Te Deum" ter gelegenheid van de her denking van de Argentijnse revolutie tegen de overheersing van het Spaan- se imperium. Gewoonlyk worden de kerk diensten op deze dag bijgewoond door de president, het volledige kabinet en de opperbevelhebbers van de strijd krachten. Voor het besluit van de re gering werd geen reden gegeven, doch het wordt algemeen beschouwd als een nieuw onderdeel van de ze nuwoorlog tussen Kerk en Staat. Vluchtelingenkamp bracht de typhus Een vluchtelingenkamp met vol gens de politie „schandelijke toestan den" wordt oorzaak geacht van de typhus-epidemie, welke zich de laat ste twee weken in een deel van het Oostenlijke Ruhrgebied heeft uitge breid. Meer dan vierhonderd personen in de omgeving der stad Hagen zijn door de ziekte besmet. De bewoners van het gebied zijn aangemaand thuis te blijven, nadat bezoekers uit Essen klaarblijkelijk ook ziektekiemen heb ben overgebracht naar dit grootste centrum van het industriegebied. De bron der besmetting meent men thans gevonden te hebben in een zuivelfabriek, welks watertoevoer waarschijnlijk besmet werd door af val van het in dezelfde omgeving gelegen vluchtelingenkamp. Weer gevechten in Z. Vietnam In het gehele gebied van Zuidwest Vietnam zijn gevechten uitgebroken tussen regeringstroepen en troepen van de Hoa Hao. Generaal Tran Van Soai, de politieke leider van de Hoa Hao, heeft de oorlog verklaard aan premier Ngo Dinh Diem. De premier heeft 7.000 man naar de rijstgebieden ten Zuidwesten van Saigon gezonden, waar de troepenbevelhebber van de Hoa Hao, generaal Bakoet. de macht in handen heeft. Zijn strijdkrachten worden op 37.000 man geschat. Reuter tekent hierbij aan, dat de troepen van de premier kort geleden de troepen van de secte der Binh Xuyen uit Saigon hebben verdreven na bittere gevechten, die honderden het leven kostten en duizenden dak loos maakten. De Binh Xuyen was verbonden met de Hoa Hao. Er zijn gevechten gemeld tussen regeringstroepen en eenheden der Binh Xuyen, die naar een waterrijk gebied ten Zuidwesten van Saigon zijn verdreven. Deze eenheden heb ben zich verbonden met de Hoa Hao. Dinsdagochtend arriveerde op het vliegveld Valkenburg de minister-president van Thailand, maarschalk Piboel Songgram die vergezeld was van zijn echtgenoot. Hij we rd door minister Luns en echtgenote op 't vliegveld ver welkomd. De minister-president brengt een driedaags bezoek aan Nederland en bezocht nog diezelfde ochtend minister dr. Drees. Woensdag zal het echtpaar Songrram de lunch op het paleis Soestdijk gebruiken. Zij moeten hun zin hebben Russen trekken de consequentie De Oostenrijkse kanselier Julius Raab heeft Dinsdag aan zijn kabinet meegedeeld, dat de Russische hoge commissaris in Oostenrijk, Iwan II- jitsjof, de Russische commandanten opdracht heeft gegeven, zich in de toekomst niet meer te mengen in Oostenrijkse aangelegenheden. De kanselier zei, dat de Russische hoge commissaris hem dit heeft ver teld gedurende een recente bespre king onder vier ogen. Hoewel de Wes telijke geallieerden zich al vijf of zes jaar niet meer in Oostenrijkse bin nenlandse aangelegenheden mengen, hebben de Russische bezettingsautori teiten zich tot dusverre rtiet alle aan gelegenheden in hun zóne bemoeid. H.M. de Koningin heeft gister avond (Maandagavond) dr. L. G. Kor- tenhorst, voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Gene raai, ontvan gen om inlichtingen in te winnen over de mogelijkheden tot oplossing van de crisis. De heer Kortenhorst heeft gisteren aan H.M. rapport uitgebracht. Ook deze poging tot een vergelijk te komen, ten einde het zittend kabi net te reconstrueren, schijnt dus mis lukt te zijn. Over de pogingen het kabinet- Drees te handhaven, schrijft Trouw" hedenmorgen. „Het onderzoek naar de mogelijk heid tot aanblijven van het demission, naire kabinet met uitzicht op over eenstemming met de Staten-Generaal over het verder te volgen huurbe leid had dus betrekking op twee za ken. Het had betrekking op de vraag in hoever de betrokken partijen de brede basis wensten te handhaven en in hoever er door een of meer par tijen concessies zouden kunnen wor den gedaan ter zake van haar stand punt met betrekking tot het huur beleid. Nu moet hierbij in het oog worden gehouden, dat er in de Tweede Ka mer een aanzienlijke meerderheid was voor een algemene huurverho ging van 10 pet. maar dat de socialis ten als minderheid een daarvan af wijkend standpunt innamen. De vraag was dus of de socialisten bereid waren water in hun wijn te doen Want het was niet dnekbaar na alles wat er gebeurd is, om te verwachten, dat de meerderheid in de Kamer voor de minderheid zou gaan bukken. En er was ook geen aanleiding om te verwachten, dat het kabinet het eenmaal ingenomen standpunt zou verloochenen. De vraag was dus of de socialisten het voortbestaan van de brede-ba- sis-politiek afhankelijk zouden ma ken van het feit of zij in zake de huren hun zin zouden kunnen krij gen. Uit het feit, dat dr. Drees met een negatief antwoord bij de Koningin gekomen is, moet worden afgeleid, dat de socialisten dat inderdaad ge daan hebben. Zij hebben zich op het standpunt gesteld: wij moeten onze zin hebben en anders vliegt het kabi net de lucht in. De socialisten zijn dus op 't standpunt blijven staan, dat zij reeds in de Kamer hadden ingeno men. Dit is voor de P. v. d. A. een moei lijk in den lande verkoopbare zaak. Want wat zij moeten verkopen is dit: wij hebben Drees aan de dijk gezet. Het is dan ook geen wonder, dat men van socialistische zijde nu de meest vreemdsoortige redeneringen hoort verkondigen om dit te bedekken. Men zoekt nu zondenbokken elders.De heer Vermeer, geïnspireerd door een ra dio-rede van de heer Romme, werpt de schuld op de K.V.P. Maar als de K.V.P. schuld heeft, dan heeft ook zeker dr. Drees schuld, die het door de P. v. d. A. verworpen Huurwetje aanvaardde en de kabinetskwestie stelde. Achter dit alles ligt de pre tentie van de P. v. d. A. om aan an deren, die een meerderheid vormen, de wet voor te schrijven. Onder de leiding van dr. Drees had de P. v. d. A. tot dusver aan deze verkeerde neiging weerstand weten te bieden. Maar nu op een onberaden ogenblik verleden week, de beer losgebroken is, schijnt men hem niet weer te hebben kunnen vangen. De politieke crisis wordt hierdoor zeer moeilijk. Dat is de Conclusie, die wij na de eerste fase hebben te trekken." Wat kon de K.V.P. toegeven? Een informateur wint slechts inlich tingen in. Hij kan dus niet falen, maar een succes is de missie bepaald niet geweest. Wat kon de K.V.P. toegeven? Hoe kon de K.V.P. reconstructie van het kabinet mogelijk maken, als het ka binet zelf meent, dat het niet kan? Niemand die het kan verklaren, maar de Partij van de Arbeid zal zon- Droog, zonnig en warmer Het K.N.M.I. deelt mede: Aan een langdurige periode van uitzonderlijk koud weer kwam Maan dag een einde. Toen stroomde name lijk met Zuidwesten winden zachte, vochtige Oceaanlucht ons land bin nen, waardoor in de Zuidelijke pro vincies het kwik tot 16 a 17 graden opliep. Intussen is deze Oceaanlucht al weer verdwenen. Boven de Noord zee kwam namelijk een gebied van hoge druk tot ontwikkeling, waarom heen iets minder zachte, maar dro gere lucht stroomde, die gistermid dag, nadat de wind naar Noord tot Noordoost was gedraaid, ons land be reikte. Het klaarde daarna op, zodat de afgelopen nacht een flinke uit straling kon optreden. De laagste temperaturen (2 en 3 graden) kwa men voor in het Noordoosten van het land. In Vlissingen en op het vliegveld Zuid-Limburg kwam het kwik niet beneden 8 graden. Het ziet er naar uit, dat het weer ook in de komende dagen onder in vloed van hogedrukgebieden zal staan. De neerslagkansen zijn in ver band hiermede uiterst gering. Over wegend droog, zonnig weer met ge leidelijk hoger wordende temperatu ren is waarschijnlijk. der twijfel van de gelegenheid ge bruik maken om uit te roepen: „Zie je wel, men wendt zich steeds tot de K.V.P. Zij is dus een schuldige". De socialistische pers trok met enkele kronkelredeneringen deze conclusie zelfs al uit het feit, dat de socialist Drees van mening is, dat het kabinet niet kan aanblijven. Het wachten is dus alsnog op een formatie-opdracht aan de socialist Burger, die de fatale charge op het kabinet-Drees heeft aangevoerd." (Geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond. Opgemaakt te 10 uur). DROOG. Droog weer met over het alge- meen weinig bewolking. Zwakke tot matige wind tussen Noord en Oost, later ruimend naar Zuid- Oost. Tamelijk koude nacht. Mor- gen overdag ongeveer dezelfde tempearturen als vandaag, in de Zuidelijke provincies echter iets hogere. 26 Mei zon op 4.35, onder 20.44 min maan op 9.40, onder 0.12 min. Hoogwaterstanden 26 Mei v.m. 6<B0; n.m. 19.uur. Het weer in Europa De weerraporten van hedenmor gen 7 uur luiden: STOCKHOLM zwaar bew. 12 C. OSLO half bew. 12 KOPENHAGEN geheel bew. 14 AMSTERDAM licht bew. 15 LONDEN geheel bew. 18 LUXEMBURG licht bew. 18 PARIJS licht bew. 22 BORDEAUX half bew. 26 GRENOBLE half bew. 23 NICE half bew. 22 GENEVE licht bew. ZURICH half bew. LOCARNO zwaar bew. BERLIJN geheel bew. 14 FRANKFORT half bew. 20 MUNCHEN onbewolkt 18 WENEN onbewolkt 19 INNSBRUCK onbewolkt 22 ROME geheel bew. 25 AJACCIO zwaar bew. 23 MALLORCA geheel bew. Korreltje Geluk is een tussenstation tussen te weinig en te veel.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1