BUTA UITBLINKERS SO Jaar I» aarborg- k leding Wegens sterfgeval GESLOTEN Voor beter schoner koken en N.V. letolaiÉclie T.... WEET U HET NIET Effen Axminster Karpetten B. B. DINSDAG 24 MEI 1955 DE LEIDSE COURANT TWEF.DE BLAD - PAGINA 2 zijn onze zaken Donderdag, 26 Mei as. de gehele dag Eierenhandel ERVEN TREUR vuU= hintnii d<uV. butagas" «*OP«. Shell nederlano n.v.. afdeling butagas wassenaarseweg 60. 's-gravenhage telefoon 1834.00 Hoofddepót: VAN MARION's Gascentrale N.V., Oegstgeest; Subdepót: Oliehandel L. VERHAAR, Sumatra- straat 40, Oegstgeest, Tel. 23568 LEIDEN. In aansluiting op onze oproep voor de Algemene Vergadering van Aandeel houders berichten wii U, dat het voorstel tot wijzi ging der statuten verkrijg baar is bil de Rotterdam- sche Bank n.v., Rokin te Amsterdam. 6100 Leiden, 23 Mei 1955. Bootartikelen ENGROS en DETAIL. H. R. TROOST Haven 14, Telef. 21664. Zeilmakerij. Telefoontjes worden dagelijks GOUDEN JUBILEUM KREYMBORG Ook voor Uw jongens heeft Kreymborg speciale Jubileum-aanbiedingen. Grote keuze in Waarborg-kwaliteit. Heeft Uw jongen al meegedaan aan de Kreymborg-prijsvraag f15.000,- aan prachtige prijzen! Jongens Sport combinaties Sportcolberta in mooie tweeds, sportieve, vlotte modellen. 13 jaar v.a. 35,- Sportpantalons, kamgaren en gabardine, nieuwe dessins, 13 jaar v.a. 17,70 Vest-pakjes De nieuwe en practische mode. In prachtige mo derne tinten, 4 jaar 39,74 Blaxers In prima flannels, 1 en 2 rij. Diverse kleuren en maten, leeftijd 4 jaar v.a.18,7* Speciale Jubileum-aanbiedingen Jongens overhemdjes, 3 jaar 5,50 Jongens blousjes, 3 jaar 5,15 Tongensdassen v.a. 95 ct Katoenen Autocoats Korte jas met capuchon en tressen, opgestikte zakken. Prima geïmpregneerd, 10 jaar 29,75 Plus-four pakken Sterke tweeds, verstelbaar elastiek in de band, (ook 3-delig met korte broek) 11 jaar 42,75 5 jaar 35,- HAARLEMMERSTRAAT 143 U vraagtwij antwoorden Vraag: Betreffende de route Roe lof arendsveen-Bant (NOP). Antwoord: Een lezer uit Rutten in Noord-Oost-Polder maakt ons er op opmerkzaam, dat de in een vo rige rubriek gegeven route naar Bant niet geheel juist is. Dit plaatsje ligt nl. niet in het Zuidoosten, doch in het Noorden van de N.O.P. De route vanaf Elburg is daarom als volgt: Elburg, Kampen, Emmeloord, Bant. Vraag: Route van Leiden naar Marknesse (NOP); hoeveel km? Antwoord: Leiden, Alphen, Bode graven, Utrecht, de Bilt, Amersfoort, Nijkerk, Putten, Ermelo, Harderwijk, Nunspeet, Kampen, Ens, Emmeloord, Marknesse; afstand 194 km. Vraag: Route Alphen-'s Hertogen bosch per auto. Antwoord: Alphen, Bodegraven, bij Utrecht afbuigen naar Den Bosch. Routè wijst zich zelf. Vraag: Route van Sassenheim naar Vught en vandaar naar Valken burg; hoeveel km? Antwoord: Sassenheim, Leiden, Alphen, Bodegraven, als boven naar Den Bosch, Vught; afstand 120 km. Vraag: Route a) Zoeterwoude Bussum; b) BussumUddelermeer; c) UddelermeerBorculo; d) Borcu- loNijmegen; e)NijmegenEindho ven; f) EindhovenGentbrugge. Welke plaatsen passeer ik en hoe veel km? Antwoord: A. Zoeterwoude, Al phen, Bodegraven, Woerden, Utrecht Maartensdijk, Hilversum, Bussum; afstand 78 km. B. Bussum, Crailo, Baarn, Hoevelaken, Voorthuizen, Garderen, Uddel; afstand 55 km. C. Uddel, Nieuw Millingen, Apeldoorn, Gieklo, Voorts, Empe, Zutfen, Warns- veld, Lochem, Barchem, Borculo; af stand 62 km. D. Borculo, Ruurlo, Hengelo, Doetinchem, Beek, Babbe- rik, Aerdt, Pannerden, Doornenburg, Haalderen, Bemmel. Lent, Nijmegen; afstand 68 km. E. Nijmegen, Grave, Uden, Veghel, St. Oedenrode, Nijn- sel, Son, Bokt en Esp, Woensel, Eind hoven; afstand 63 km. F. Eindhoven, Meerveldhoven, Sternsel, Eersel Dui zel, Hapert, Bladel, Reusel, Aren- donk, Turnhout, Oostmalle, West- malle, Wijnegen, Antwerpen, Zwijn- drecht, Melsele, Beveren, St. Niklaas, Belsele, Zeveneeken, Luochristi, St. Amandsberg, Gentbrugge; afstand 135 km. Vraag: Heeft Napoleon in belang rijke mate de hand gehad in het feit, dat graaf Bernadotte destijds koning van Zweden is geworden? Antwoord: Niet alleen de naam „Gustaaf Vasa" als stamvader van het Zweedse koningshuis is nauw verbonden aan de vorstelijke regeer ders, maar ook de naam Bernadotte. Dit geslacht is afkomstig uit Frank rijk. Voor het eerst in men deze naam tegengekomen in de Franse provincie Bearn, tegenwoordig het departement van de Basses-Pyrenées. De oude bekende vertegenwoordig ster van de Bernadottes was Ger- maine de Bernadotte, dochter van Jean de Lafun en Estébene de Butle- ret. Het huis van Germaine in Pau droeg de naam Bernadotte. V.z.z. bekend, komen in de familie van de Bernadottes vooral wevers en kleer makers voor. Jean Bernadotte (rond 1700) was „gargon tailleur et jour- nalier", dus een snijdersmeester. Een van deze nakomelingen was later ad vocaat, deze had twee zonen, waar van een, geboren in 1763, genoemd was Jean Baptiste. Dit is de latere Zweedse koning Karei de Veertien de. Op de vraag hoe dit plotselinge koningsohap is ontstaan, lopen de de schiedschrij vingen nogal uiteen. Er heeft in Zweden omstreeks die tijd een koning geregeerd (uit de tak VASA) die aan een ernstige geestes ziekte leed. Zonen had hij niet, wel een dochter, doch deze kwam niet in aanmerking om hem op te volgen. Voorzover ons de gegevens ten dienste staan, heeft de adviserende raad van de kroon zich toen gewend tot de inmiddels tot baron opgeklom men Jean Baptiste (maarschalk van Napoleon Bonaparte), die zich de vriendschap en achting had verwor ven van hoge Zweedse officieren, met het vererende verzoek of hij de vervanger van de Zweedse koning als regent wilde worden. Deze Bernadotte is toen na de dood van de koning gekozen tot koning van Zweden onder de naam Karei de Veertiende. (Koning Karei Johan). Bekend is verder, dat de Zweedse rijksdag toen aan Napoleon's kant stond en deze laatste daarom zijn goedkeuring hechtte aan de benoe ming van Jean Baptiste tot koning van Zweden. De vroegere maar schalk voerde echter een politiek, onafhankelijk van Napoleon's eisen, in het belang van zijn nieuwe vader land, kwam daardoor in conflict met de veroveraar en bestreed hem tot zijn verbanning naar Elba. Deze ko ning voerde na de nederlaag van Na poleon bij Leipzig nog een oorlog om Noorwegen te onderwerpen, waaruit uiteindelijk de vereniging van Noorwegen en Zweden ontstond, die tenslotte in 1905 weer eindigde. Dit is de laatste oorlog geweest, die Zweden voerde. Een zoon van koning Karei en diens Franse echtgenote Desirée, Os car, I. huwde met een stiefdochter van Napoleon, Josephine Beauhar- nais. Een nazaat hiervan, Gustaaf V kwam op de troon in 1907, doch heeft zich nimmer laten kronen. Bij gele genheid waarbij hy de kroon moest dragen, lag deze steeds op een kus sen naast hem, terwijl de hermelij nen koningsmantel steeds over een stoel lag. Vraag: Ik kreeg laatst met mijn bestelwagen een aanrijding. De scha de zou daar het ongeluk niet door mij was veroorzaakt door de ver zekeraar van de tegenpartij worden betaald. Nu nam de reparatie 29 da gen in beslag, terwijl ik geen andere bestelwagen kon huren. Moet ik ge noegen nemen met schadevergoeding wegens inkomstenderving voor de tijd van 1 week? De verzekerde re deneert zo, dat de auto in 7 dagen klaar had kunnen zijn. Ik zou daar om niet meer vergoed kunnen krij gen. Is hier nog iets aan te doen? Antwoord: U moet goed begrijpen, dat de enige met wie u eigenlijk in deze kwestie te maken heeft uw te genpartij is. Degeen door wiens schuld u schade leed. Hij alleen is aansprakelijk voor de schad* ver goeding aan u. Dat hij nu toevallig verzekerd was, doet aan de zaak niets af. U moet zich ter volledige schade vergoeding tot hemzelf wenden. Schrijft u hem dus een aangetekende brief met het verzoek het door u be grote bedrag van uw schade te be talen, onder vermelding van een ter mijn voor antwoord. Reageert hij daarop niet. dan raden wij u aan be doelde brief te laten volgen door een herhaald aangetekend schrijven met een laatste termijn voor beantwoor ding. Levert dat niets op, dan doet u het beste de zaak even in het kort te bespreken met een kantongerechts deurwaarder. Het hangt n.l. van het te vorderen bedrag af of u zich moet wenden tot de kantonrechter of dat u de hulp van een advocaat moet in roepen om het bedrag binnen te krijgen langs gerechtelijke weg. Vraag: Langs een van de lange zij den van mijn tuin staat een omhei ning van gaas. De ene lange zijde van mijn tuin ligt op het oosten, de an dere op het westen. Nu is mijn vraag: welke zijde moet ik onderhouden? Hoe hoog mag een eventuele heining van gaas zijn. Zij moet dienen om er bonen tegen te laten opklimmen. Moet deze evt. op een bepaalde af stand van de grens geplaatst wor den? Vraag: Mijn vrouw is overleden. Wij waren in gemeenschap van goe deren gehuwd. Er is een meerderja rig kind uit dit huwelijk. Hoe moet de boedel worden gescheiden? Is daar per sé een notaris bij nodig? Wij hebben o.a. een huis waarop een hy potheek rust en enkele aandelen. Kunt u mij ter zake inlichten? Antwoord; Door de huwelijksge meenschap bent u gerechtigd in de Wij kochten een fabriekspartij zuiver wollen Axminster karpetten en kleedjes. Grote keuze uit diverse effen kleuren. Deze karpetten kunnen wij U aanbieden tegen minder dan 2/3 van de normale prijs het grote karpet 190 x 290 89.50 iets kleiner 160 x 230 59.50 zitkamermaat 130 x 180 39.50 groot kleedje 60 x 120 11.90 De partij is echter beperkt, dus laat deze unieke gelegenheid niet voorbijgaan. TltOOTI .V IUCI I STI 3? Brabantia nieuwste rek met voorraadbussen en bij passend handdoekrekje 18,95. Ziet etalage. Zware koffiebladen, papierbakken koektrommels, beschuit trommels, gietertjes, brood trommels met klep of schuif, poetsdozen, gasstel len 1 pits f 8,50, Kuper- busch 59,75. Bernard Schulte. 6076 Herenrijwielen Burgers 149,Maxwell 141,75; B.P.S. rijwiel f 167,65. Da rn essoortril wielen Burgers, Wilhelmina. Maxwell f 185. Lantaarns Lucas; Nord- licht; Philips: V.T. Stofzui gers /"lig.—: 125,—; 135,—, 145,Ziet etalages, Ber nard Schulte, Voorhout. 3? Gesloten 2-tons, front best., dubb. lucht. Ford 8- cyl. Geen olieverbruik. Benzine 1:7. Ook genegen te ruilen voor kleinere of luxe met aanhang. Deskun dig onderzoek toegestaan. Jan Pluvm, Hooigracht 55. Tel. 25955. 6088 6-pers. Gero-cassettes uit voorraad: 30.45, 56,00, 68.70, 72,60. 75,30. 113,70 en 195,Bijpassende messen, theelepels. gebakvorkies, likeurlepeltjes, vleesvork jes. Ook aparte saus-, groenten en aardapoelle- pels. Ziet de etalages. Ber nard Schulte. 6076 WARMOÜD Abonnementen sn Adver tenties worden aangeno- **n door: J. SIKKING Dorpsstraat 8 helft daarvan. De andere helft is de nalatenschap van uw vrouw, welke tussen u en uw kind gelijkelijk ver deeld wordt. In alles wat er in is, bent u dus voor 3/4 gerechtigd en uw kind voor 1/4. De boedelscheiding kan bij onderhandse akte geschieden, tenzij er zaken op naam van uw vrouw staan, levert een en ander geen moeilijkheden op. Is dat wel zo, dan zult u in ieder geval een verkla ring van erfrecht, opgemaakt door een notaris, moeten hebben om de tenaamstelling te doen wijzigen. Vraag: Mijn verloofde werkt in een grote zaak. Op christelijke feest dagen is deze gesloten, maar daar door krijgen de meisjes geen vrije middag meer. Is dat juist? Antwoord: Ja, dat is de wettelijke regeling. Overigens worden de per soneelsleden in de gelegenheid ge steld godsdienstoefeningen bij te wo nen, naast de vrije ochtenden of feestdagen. Vraag: Ik ben gehuwd en heb geen kinderen. Mijn vrouw en ik wonen in ons eigen huis. Indien een der echtgenoten komt te overlijden, hoeveel procent moet er dan door de overlevende echtgenoot aan succes sierecht worden betaald? Antwoord: Indien man en vrouw in gemeenschap van goederen zijn gehuwd, behoren de goederen hun samen toe, voor gelijke delen. De gemeenschap wordt ontbonden, wan neer er één sterft. De overlevende krijgt dan zijn deel (de helft in waarde) toegescheiden, de andere helft vormt de nalatenschap van de overledene. In uw geval erft de over levende deze (halve) nalatenschap en betaalt daarvoor successie. Dit werkt vaak zeer onbillijk, maar het is nu eenmaal zo. Vrijgestelde be dragen zijn er ook, maar in verschil lende gevallen zeer uiteenlopend. In lichtingen kunt u krijgen bij de in spectie der successie- en registratie. Meubelen vallen er ook onder. Om te beginnen moet u aangifte doen en daarbij de waarde schatten. De in specteur gaat daarmede al dan niet accoord. Ln het laatste geval kunt u tegen zijn beslissing in rechte op komen. Het successierecht bedraagt als volgt: van 0,00-1000,- 3%; 1001—2000 4%; f 2001—5000 5%; 5001—10.000 6%; f 10.001—25.000 7%; 25.001—50.000 9%; 50.001— 100.000 11%. Doe mee aan de B.B. Wacht niet op Uw buurman.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 6