DE IJZEREN SCHELVIS Haar vliegenier Er moet een eind komen aan wankele socialistische politiek Omgeving Radio Rede Romme MAANDAG 23 MEI 1855 de leidse courant DERDE BLAD -- PAGINA 1 De tegenstelling Drees-Vos De voorzitter van de Tweede-Ka merfractie van de K.V.P., prof. mr C. P. M. Romme, heeft Zaterdag avond voor de K.R.O.-fnicrofoon ge sproken over de kabinetscrisis. Prof. Romme zeide het uitbreken van deze crisis te betreuren, omdat zij hem vooral op twee gronden dui delijk in strijd lijkt met 's lands be lang. ..Ik acht het in strijd met 's lands belang, dat de brede basis, waarop de regering steunde, deze week een breuk heeft gekregen. Ik acht het ook zeer in strijd met 's lands belang, dat er als gevolg van deze crisis een onvermijdelijke ver traging intreedt in de totstandbren ging van zeer belangrijke voorzie ningen, die dringend om doorvoering vragen". „Wanneer er écn mens is in Ne derland, dio jaar in jaar uit onafge broken geijverd heeft, naar de me ning van ettelijken veel te veel, en zelfs ten onrechte geijverd heeft voor Aetherklanken DINSDAG. TELEVISIEPROGRAMMA'S. AVRO: 20.00 Testplaat en gram. 20.15 Rubr. v. kunst, cultuur en we tenschap. 20.45 Act. en weerber. 21.00 22.15 „Waar is mijn dochter", blij spel. HILVERSUM I, 402 m. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Koorzang. 7.15 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nieuws, weerber. en kath. nieuws. 8.20 Gram. 9.00 Voor de huis vrouw. Q.Sö* Waterst. .9.40 „Lichtba ken". 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 130.5 Amus.ork. 10.55 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 11.50 „Als de ziele luistert". 12.00 Angelus. 12.03 Metropole-ork. en soliste. 12.30 Land en tuinb.meded. 12.33 Dansmuz. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en kath. nieuws. 13.20 Dansmuz. 13.45 Gram. 14.00 Ge var. progr. 15.00 Tenor en zang. 15.25 Gram. 15.30 Ben je zes tig? 16.00 Voor de zieken. 16.30 Zie- kenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Koersen. 17.45 Regeringsuitz.: Neder land en de wereld: Uitwisselings- progr. „Joegoslavië". 18.00 Voor de jeugd. 18.20 Sportpraatje. 18.30 RVU: „De dynamiek van de samenleving én van de geneeskunde met de weder zijdse relatie" door prof.dr. R. Horn- stra. 19.00 Nieuws. 19.10 Lichte muz. 19.30 Avondgebed en lit. kal. 19.45 Gram. 20.40 Act.. 20.55 De gewone man. 21.00 Uit het Boek der Boeken. 21.15 „Van den Vos Reinaerde", die renepos. 22.15 Viool en piano. 22.45 Ken 'n haan een ei liggen? 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Gram. HILVERSUM II, 298 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. VPRO: 7.50 Dagope ning. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 RVU: „Jeugd beweging", door drs. J. van Hessen. Eerste lezing. 11.30 Alt-mezzo en pia. no. 11.50 Gram. 12.00 Prom.ork. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.35 Voor het platteland. 12.42 Pianoduo. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Dansmuz. 13.55 Koersen. 14.00 Gram. 14.40 Schoolradio. 15.00 Pianoduo. 13.30 Voor de huisvr. 16.00 Gram. 16.30 Voor de jeugd. 17.20 „De die renwereld en wij", caus. 17.30 Lich te muz. 18.00 Nieuws. 18.15 Pianospel. 18.30 „Meer productiviteit brengt iedereen profijt", caus. 18.40 Lichte muz. 19.00 Voor de kleuters. 19.05 „Paris vous parle". 19.10 Gram. 19.20 Idem. 19.45 Toneelbeschouwing. 20.00 Nieuws. 20.05 Act. 20.15 Gevar. pro gramma. 22.20 „De Antwoordman". 22.35 Vocaal kwart. 22.55 Ik ge loof, datcaus. 23.00 Nieuws. 23.15 New York calling. 23.20 Gram. 23.25—24.00 Voordr. dé politiek van de brede basis, dan mag ik geloof ik wel zeggen, dat ik dat ben", zo vervolgde prof. Romme. „En daarom grieft het me wel een beetje, dat ik nu toch nog pogingen waarneem, die mij in de schoenen trachten te schuiven, dat ik aan deze crisis, aan deze breuk in de brede basis, mede schuldig zou staan". Prof Romme noemde de poging om de crisis in haar slechte oorzaken en in haar slechte gevolgen op hem af te schuiven nogal doorzichtig en nogal dom. „De regering is bepaald niet weg gegaan, omdat de katholieke Tweede Kamerfractie haar steunde. Zij is weggegaan, omdat een Kamermeer derheid haar wegstemde. En die Kamermeerderheid was in het samengaan van die groepen die haar vormden alleen maar homo geen en eensgezind op één punt: dat er een einde moest komen aan de brede-basispolitiek van het kabinet Drees. Ingewikkelde speculatieve redene ringen, dat minister Witte zijn mi nisteriële leven aan het huurwetje had verbonden, dat zijn katholieke collegae zich hierbij naast hem heb ben geschaard en dat de socialistische ministers toen ook maar hetzelfde hebben gedaan in de hoop op deze manier nog hun ministeriële leven te redden voor het belangrijke werk, dat zij nog onder handen hadden, zulke redeneringen kunnen de een voudige, werkelijke ligging van het geval niet in mist brengen. Ze kunnen het simpele kernfeit niet verdoezelen, dat de samenwer kende groepen van de zeventiende Mei een einde wilden maken en een einde hebben gemaakt aan de brede- basispolitiek van het kabinet-Drees" zo vervolgde prof. Romme. „Indien de socialistische ministers gemeend hebben zich niet te moeten ophangen aan het huurwetje op zich zelf, dan hadden ze het niet moeten laten komen en dan zouden ze het ook niet hebben laten komen tot het conflict tussen hen en de socialisti sche Kamerfractie, maar dan was van die situatie het normale gevolg geweest een zodanige onenigheid in het kabinet, dat het niet verder had kunnen werken en daarom, we gens die kabinetsonenigheid, het bijl tje er bh had neergelegd. En indien de socialistische minis ters het werk, dat zij onder handen hadden, zo belangrijk vonden, dat ze daarom met hun ambtgenoten als een besloten blok in de Kamer optraden, dan is het toch wel heel wonderlijk en pijnlijk voor de socialistische ver houdingen en waarderingen, dat de socialistische Kamerfractie daar te genover openlijk getuiging ging: zo belangrijk ban uw ministeriële werk niet wezen, of wij. Socialistische Ka merfractie, maken er toch maar lie ver een einde "aan. Die Kaïnerfractie is op de zeven tiende Mei naar buiten getreden met wat ik zie als een destructieve daad, het weg-sturen van het kabinet Drees, het stellen van een einde aan zijn bredebasis politiek", aldus prof. Romme. „Een andere niet-onbelongrijke vraag is, achter die 30 gelijke so cialistische stemmen contra de rich ting Drees ook schuilgingen 30 gelij ke socialistische gedachten contra de richting Drees. Er zijn bladen, die weten te ver tellen, dat dit zo in de werkelijkheid niet heeft gelegen, dat hoofd voor hoofd de gedachten niet zo gelijk ge richt waren als de stemmen, dat het dus de wonderlijke en (zacht gezegd) weinig democratische fractie-disci pline van de Partij van de Arbeid is geweest, die aan deze crisis mede schuldig staat". Prof. Romme zei te hopen, dat de z.i. thans naar buiten gebroken so cialistische strijd tussen de richting Drees en wat hij wilde noemen de richting Vos, „de strijd tussen de richting, die het socialisme met alle liefde, die men het toedraagt toch niet wil opleggen aan een volk, en de richting, die dat wel wil pogen", niet op de zeventiende Mei is afge daan en beslecht. „En ik voeg er aan toe, dat ik ook verwacht, dat het harde verhaal in tern nog een vervolg zal hebben. Zeker, zeer intern en binnen de besloten muren en naar buiten met allerlei verhalen, dat alle akeligheid elders ligt. Bij het bisschoppelijk mandement bv, zoals ir Vos al zo vriendelijk en tactisch is geweest om dezer dagen te zeggen. Of bij recht se zwaaien van de K.V.P., wat dan, als ik het goed begrijp alleen maar het meezwaaien zou zijn met Drees en Suurhoff en Mansholt. Alles goed en wel, maar intussen intern socialistische kring strijd, strijd tus sen de besloten muren, maar daar om misschien alleen maar intenser en serieuzer. De politiek van ons land zal door de afloop van deze verdere, nog niet uitgestreden strijd tussen de groep Drees en de groep Vos nog niet wor den bepaald, maar voor de ontwik keling van 's lands zaken is de uit slag van deze strijd uit de aard van de zaak van belang. Er zal hoe dan ook een einde moeten komen aan het wankelen, dat de practische socialis tische politiek nu al geruime tijd ver toont. „In afwachting van dit verdere verloop en minstens genomen heeft door de loop naar buiten van deze gegroeide en voortgaande tweespalt zitten we nu met de gevolgen van deze crisis, de politieke gevolgen en de zakelijke gevolgen. vandaag nog de mantel der toekomst, de zakelijke gevolgen liggen bereids bloot. De machine staat stil, de pro ducten, die we nodig hebben liggen onafgewerkt erbij en de tijd gaat voort en het leven gaat voort en in dit voortgaan veroorzaakt dat stil staan van de staatsmachine onnodig leed en onnodige schade". Als voorbeelden hiervan noemde prof. Romme de vertragingen met de ouderdomsvoorziening en de be lastingverlaging. „De belastingver lichting is niet van de baan, voor af stel is geen reden, maar er is uitstel, onvermijdelijk en onnodig uitstel, en uitstel is schade en onnodig uitstel is onnodige schade. Erger intussen nog, want veel meer in het bijzonder de economisch zwakken treffend, is de vertraging in de oudedagsvoorzie ning. Onze ouden van dagen kunnen er zeker van zijn, dat ook deze oude dagsvoorziening niet van de baan is. Maar ze kunnen helaas even zeker ervan zijn, dat de totstandbrenging van de voorziening is vertraagd. Bij een ongestoord voort werken van de machine was invoering op 1 Juli 1956 naar mijn mening mogelijk ge weest. Er is een kink in de kabel ge komen, een onnodige kink". Prof. Romme besloot zijn radio toespraak als volgt: „Nederland be leeft een crisis die vermeden had moeten worden, maar ook in de Staat, dat spreekt vanzelf, nemen gedane zaken geen keer. Het Kamervotum van de zeven tiende Mei met zijn gevolgen, die vooraf voor iedereen vaststonden, de meerderheidsbeslissing van de Kamer ligt er. Op het stukmaken moet nu het helen volgen, niet krammen of lijmen, maar helen. Ik kan vandaag alleen maar zeggen: moge men er toe in staat 2ijn, zo spoedig als met Over de politieke gevolgen ligt een proces van helen verenigbaar is" LEIDERDORP Boomgaardlaan gesloten voor openbaar verkeer De aan te leggen Rijksweg 4a (YpenburgBurgerveen) zal in de gemeente Leiderdorp o.m. de Boom gaardlaan kruisen. Het ligt in de be doeling de afgesneden weggedeelten niet rechtstreeks opnieuw met elkan der te verbinden, maar het Zuid-Oos telijk afgesneden, doodlopende weg- vakje via een parallelweg langs de aan te leggen Rijksweg en een onder doorgang in die weg ter plaatse van de Munnikenweterlng in verbnding te brengen met de Ommedi.ik. Bedoelde onderdoorgang krijgt een' breedte van pl.m. 2.5-0 m en een doorrijhoogte van pl.m. 3.7C ni. De bestaande verbinding zal, mo gelijk in gewijzigde vorm, in stand worden gehouden tot de nieuwe ver-1 binding in gebruik kan vfhrden ge nomen. 't Gedéelte van de Boomgaardlaan op Rijkseigendom, ter plaatse van de kruising met de Rijksweg, zal dus vervallen en dient, aangezien deze laan op de wegenlegger voorkomt en in onderhoud is bij de Munnikenpolder, vóóraf bij be- sluit .van Prov. Staten aan het open baar verkeer te worden onttrokken. De hoofdingenieur-directeur van de Rijkswaterstaat in de directie Wegen heeft Ged. Staten verzocht zulks te bevorderen. G. S. verzoeken Prov. Staten het gevraagde besluit te ne men. VOORSCHOTEN Gemeenteraad. De raad komt bijeen op Donderdagavond a.s. 8 uur. In behandeling komen de navolgen de agendapunten: Subsidieverlening aan diverse ver enigingen en instellingen, o.a. d« Stichting 1940—1945, 't R.K. Comité „Vacantievreugd" enz. Het aangaan van een nieuwe gemeenschappelijke regeling voor de schoolartsendienst „Kring Katwijk". Aanschaffing, van nieuwe school meubelen voor de Ger. school en.de Openbare school. Over name van, het voetpad gelegen voor de percelen Leidseweg 118 tot en met I2i2. Aanleg van de J. P. Coenstraat Aanschaffing van een telmachine t.-b.v. het ontvangerskantoor. Ver pachting van de gronden gelegen aan kde Papelaan, nabij het station. Ver koop van de oprit naar de Zijlwete- ringbrug aan Valkenburg. Voorstel tot het treffen van voorzieningen aan de voormalige openbare lagere school en de huidige lagere school voor het tijdelijk onderbrengen daar in van de tweede openbare lagere school. WONINGEN AAN DE RAADHUIS- LAAN Ged. Staten hebben de gemeente laten weten, dat de bouw van wo ningen, welke niet als arbeiders woningen kunnen worden aange merkt, naar hun mening in het al gemeen tot de taak van de gemeente behoort, en dat de bouw door de ge meenten van arbeiderswoningen met rijkssteun op voet van de Woning wet dient te geschieden. Gezien de langdurige voorbereiding van het bouwplan maken Ged. Staten voor ditmaal bij wijze van overgang te gen de bouw van onderhavige wo ningen geen bezwaar mits bij de ex ploitatie met werkelijke grondkos- ten 28.408.— rekening wordt ge houden. Zij achten het dan ook niet verantwoord dat van de grondkos- ten een bedrag van ƒ11.800.ten laste van de alg. dienst van de ge meente wordt gebracht. In dit ver band stellen B. en W. voor de voor deze woningbouw bestemde grond te gen de totale prijs van 28.408. uit het Grondbedrijf te nemen en in het Woningbedrijf in te brengen. Deze wijziging heeft tot gevolg dat de huur met 0.45 per week zal moe ten worden verhoogd en zal stijgen tot ƒ11.55 per week. Een voorstel tot vaststelling van de definitieve huur zal de raad worden gedaan zodra de bouw is beëindigd. Dit jaar weer een zomerfeest. Er bestaan plannen, om dit jaar in dc parochie van de H. Laurentius weer een Zomerfeest te houden. Ie der, die zich iets herinnert van de vorige zomerfeesten, zal dit met vreugde vernemen. Het uitvoerend comité heeft zijn eerste vergadering in de pastorie ge houden onder voorzitterschap van de pastoor. Het comité Zomerfeest 1955 is als volgt samengesteld: Pastoor J. Th. v. Bemmelen, voor zitter; mej. M. Hoogland, secr. C. Ro vers, penn. en J. M. Janssen, algem. leider. Verder mevr. E. v. Gent, mevr. C. Stikvoortv. Veen, mevr. E. BeierwaltesSalomon en de he ren L. J. v. Aken, C. Douw, L. de Hollander en L. v. d. Post. Evenals vorige jaren zal aan dit feest een loterij voorafgaan. Paro chianen, die prijzen beschikbaar wil len stellen, kunnen deze aan de pas torie 'bezorgen. Het „Zomerfeest '55" zal worden gehouden van 2 6 Juli. Over de verdere plannen van het comité hangt nog de sluier der ge heimhouding, maai- ieder kan er van verzekerd zijn, dat het een zeer schoon parochiefeest zal worden. Om het damkampioenschap. De uitslagen van de vierde en vijfde ron de van de finale luiden: Eerste klasse: ZitmanJ. v. Bem melen 02; StormOostergo 1- OostergoZitman 20; J. v. Bem melen—Storm afgebr. Tweede klasse: J. v. d. Vlekkert v. Delft 02; v. d. MuntJ. v. d. Vlekkert 02 (regl); v. DelftJ. v. d. Vlekkert 0—2. Na bovengenoemde resultaten heb ben in de eerste klasse J. v. Bemme len en G. H. Oostergo de leiding met elk 6 punten en een afgebroken par tij, gevolgd door Storm met 4 pun ten en 2 afgebr. partijen. Deze drie titelcandidaten hebben nog steeds gelijke kansen, zodat de uitslagen van de afgebr. partijen van groot belang zijn. In de tweede klasse staat J. v. d. Vlekkert met 8 punten uit 5 wed strijden fraai aan de kop; v. Delft volgt hem met 5 punten uit vier wed strijden. De uitslagen der laddercompetitie luiden: v. BemmelenWeggen 20; Overduin—Weggen 20; O os ter om Buskens afgebr.; B. v. Bemmelen— de Bryn 20. (54) SPORT Als oefening voor de komende Kaag- week stond Zaterdag voor 't eerst de „Lange afstandswedstrijd 1955" op het programma van De Kaag, en ondanks de ongunstige weerberichten, stond er op de Kagerplassen een heerlijk zonnetje met een stevige Noord-Westerbries, waardoor met een minimum aan tijd een maximum aan snelheid werd verkregen, zo zelfs dat de jury bij de aankomst van de eer ste Valken totaal verrast werd. Ze zeilden de 16 km. lange A-baan binnen de 1 uur 20 min. en goed uitgere kend betekende dit een snelheid van 12 km. Was het wonder, dat velen dachten, dat hier en daar een stukje was overge slagen? De zeilers zelf waren enthousiast over deze toch en wij mogen dus constateren dat deze eerste lange afstandswedstrijd volkomen is geslaagd. Rest ons te vermelden, dat van de tal rijke inschrijvers ruim 60% aan dc start verschenen. De uitslagen waren: 12 M2 klasse: Niet gestart wegens deel name aan de selectiewedstrijden op de Westeinder. Valkenklasse (5 prijzen): Een romme lige start met wel 10 boten op een kluitje 1. Dr. C. M. H. Nauta; 2. G. A. S. Jongc- neel: 3. E. A. Rolf v. d. Baumen; 4. E. J. Hoppe; 5. J. M. Snijders. Drakenklasse (3 prijzen): 1. W. Klomp: 2. Ir J. C. P. Hofkes: 3. H. W. v. d. Steen Regenboogklasse (4 prijzen): 1. Dr C. J. v. d. Bas; 2. Ir. G. A. Bakker; 3. J. van Dijk; 4. Ir. J. J. de Jongh. Olympiajollenklasse (3 prijzen): Hier in startte alleen H. J. Worst, maar hü ging om onbegrijpelijke redenen niet door de finish. Vrijheidsklasse (4 prijzen) 1. P. I-I. Frech; 2. H. Schalk; 3. H. Korswagen; 4. Mej. L. Westen. 16 m2 Streep- en Puntklasse (5 prij zen): 1. Ir. F. H. W. Engelbert v. Bever voorde; 2. J. van Bergen; 3. A. v. He- mert 4. F. Kamerling; 5. J. J. van Bal- kom. Pampusklasse A (3 prijzen): 1. H. J. Greevelink; 2. G. Biesot; 3. R. v. Asten. Een spannende finish, door no. 1 met neuslengte gewonnen. 12 Voetsjollenklasse (3 prijzen): 1. H. M. Reyers; 2. M. A. Ncdcrburgh; 3. mej. H. F. Hagcman. Jeugdklasse (5 prijzen): 1. R. Rijks; 2. H. van Essen: 3. J. W. van Weezenbeek; 4. J. van Balkom 5. R. Bakker. PAARDENSPORT „MC KINLEY" VIJFDE IN SOLVALLA De Nederlandse draver „Mc Kin- ley" gereden door onze landgenoot M. Vergay is in de internationale draverij om de Elite-prijs" te Sol- •valla in Zweden als vijfde gëeindigd achter „Corne-t", „Ejadon", „Cancan- nière" en „Frances Bulwark'-'. De km.-tijd van „Mc Kinley" bedroeg 1 min. 20.5 sec. COURSES OP DUINDIGT De resultaten van de gisteren op Duin- digt gehouden, courses zijn: Iboyaprijs: 1. Souverainc Marie (H. C. ten Hagen) 1.34.9; 2. Sammy Mars; 3. Silver Queen. Tot. w. 11.70, pl. 4,60, 1.50, 3.70. gek. 5.B0. COV. 3.40. Illustre Hanoverprijs: 1. Quartus Spen cer (H. C. ten Hagen) 1.28.6; 2. Queen G; 3. Postduifje K. Tot. w. 4.—, pl. 1.90. 3.30, gek. 16.40, cov. 1.—. Importeurprijs. 1. Sunny Boy (W. H. Geersen) 1.26.8: 2. Nora B; 3. Oscar. Tot. w. 1.20, pl. 1.50. 2.80, gek. 4.60, cov. 4.80. Ipie Gregonprljs. 1. Rosa Dear (J. M. v. d. Berg) 1.28.6; 2. Rosa Gregor; 3. Sun shine. Tot. w. 3.60, pl. 1.50, 1.60, 3.80, gek. 5.10. cov. 3.80. Irene Francesprijs. 1. O Marijke (L. J. van Harlingen) 1.23.7; 2. Oranje Nassau 3. Pelikaan S. Tot. w. 1.60, pl. 1.60, 5.20. gek. 9—, cov. 7.20. ïntrepidprijs. 1. O Mc Gregor (G. Woudstra) 1.23.8; 2. Romeo Spencer; 3. Padua. Tot. w. 24.90: pl. 4.20. 1.50. gek. I.80. cov. 7.40. Cassagnacprijs: 1. Avallon (li. J. v. d. Kraats) na strijd: 2. Heraut: 3. Nimrod. Tot. w. 1.80. pl. 1 20, 1.30. gek. 3.30 cov. 2.40. Admiraal Togoprfjs: 1. Sarazine i.J. Follet) na strijd: 2. Sans Veleur; 3. Kilo Moto. Tot. w. 4.50, pl. 1.40. 1.20 1.70, gek 4.60. cov. 3.20. Commando Patrolprijs. 1. Morina <J. Follet) na strijd; 2. Silver Slipper. Tot. w. 2.90. pl. 1.50, 2.—. 1.80, gek. 9.80, door LOUIS ARTHUR CUNNINGHAM 39) „Ik wou dat je hier bleef, Simonne". „Ik zou zelf ook wel willen. Maar het was een vergissing dat ik hier gekomen ben. En het zou een grotere zijn hier te blijven. Ik hoor hier niet thuis". Simonne ging naar haai- kamer om te pakken. Het was een treurige be zigheid. Ze zat op het bed en bekeek de witsatijnen avondjurk, de eerste die ze goit gehad had. Ze besloot het ding hier te laten. Ze zou die jurk nooit meer kunnen zien zonder her innerd te worden aan al het verdriet dat ze hier beleefd had; zonder te denken aan de zorgeloze lach van Tony Brossard en aan Marcel's droeve ogen. Ze legde de jurk opzij. Het was als de cocon waar ze uit gestapt was. En ze was sinds die gedaanteverandering wijzer, ernstiger en in zekeren zin beter geworden. In die jurk had ze gelachen, gedanst en gehuild. Al die dingen waren nu voorbij. Voor altijd Het was het omhulsel van ver gane dromen en het moest nu weg gedaan worden. Ze was klaar. Ze wierp nog een laatste blik in de kamer, waarin de ceders voor het raam schaduwen wierpen. Ze dacht aan de regendagen die ze hierin had doorgebracht. Hoe somber de uren toen waren geweest. Ze had toen zo lang achtereen het gedrup voor haar venster gehoord, dat ze dat nog lang in haar oren zou houden, 's Nachts had ze vaak wak ker gelegen met wild kloppend hart, denkend dat ze dat onheilspellend gedruppel weer hoorde, dat haar als een soort doodsklopper wilde opjagen om weer met een auto over een spie- gelnatten weg te rijden, waar bij elke draai en elke kruising de dood loerde. Ze trok dezelfde jurk aan als ze gedragen had op de dag van haar vertrek uit Memramcook en ze droeg er hetzelfde mutsje bij. Op de kalen der was het niet zo lang geleden dat ze weggegaan was, maar in die korte maanden had ze geleerd wat liefde en dood en pijn en opoffering was. Ze had meer geleerd, dan ze zich zelf wel kon voorstellen, maar het zou allemaal blijken in haar verder leven. Ze sloot de deur achter zich en ging de trap af. Halfweg bleef ze staan, klaar om weg te vluchten. Marcel stond voor het raam in de huiskamer en keek uit over de vallei. Zijn lange gestalte stond als een sil houet tegen het witte licht van bui ten. Hij draaide zich langzaam om en keek haar aan. Ze liep verder de trap af, zette haar handkoffertje naast de deur en keek hem aan. Zwijgend stonden ze zo even. Haar hart klopte wild als een gevangen vogeltje dat zijn vleu gels wild tegen de tralies slaat. In zijn ogen zag ze geen verwijt, noch in zijn glimlach. Misschien, dacht ze be droefd, is hij blij dat ik ga. Ik hoor zo juist van Adèle wat je plannen zijn", zei hij tenslotte. „Ik kon het nauwelijks geloven. Maar ik heb er over nagedacht en misschien doe je wel het beste zo. Ik weet hoe onhoudbaar hier voor jou de situatie is geworden, na alles wat je meege maakt hebt. Ik verdien dat je me haat. Steeds als ik bij je was heb ik me een verrader gevoeld. Soms ver gat ik het, zoals je weet, maar dan kwam de werkelijkheid weer ineens boven. Je had gelijk toen je zei dat het net was of iemand me op de schouder tikte. Maar je hebt me veel vreugde geschonken, Simonne. Vreug de, waar ik geen recht op had". „Toe...." Ze hield haar hand op. „Denkt u dat niet. Ik ben het die ver plichtingen aan u heeft, u niet aan mij". „Nee kindje. Jy dankt aan mij al leen je ongeluk, ik zal dat nooit ver geten en zelf kun je dat nog minder. Ik hoop dat je weer de oude tevre denheid, het oude geluk terug zult vinden in je geboorteland. Het is daar vredig en rustig tussen de pol ders en de rivieren, En daar wacht ook Pierre Gay op je". „Ja, Pierre wacht op me". „En hij houd van je, Simonne en er is niets dat jullie geluk in de weg hoeft te staan. „Eh bien", als je wilt zal ik je naar het station bren gen. Ik heb mijn auto hier. Je hebt er altijd zc graag in gezeten". Zij antwoordde niet. Het was haar onmogelijk. Adèle kwam binnen, keek haar lang aan en kuste haar. „Vaar wel, duifje", zei ze. „Nu vlieg je weer naar het nest terug en het spijt me heel erg. Zul je Adèle niet vergelen?" „Ik zal niets vergeten '.'Blindelings duwde ze de deur open en ging naar buiten op de veranda. Daar stond de witte wagen. Ze had haar hoofd wel op de rode kussens willen leggen. Ze hield van het ding. Ze stapte in en Marcel volgde. Ze zwaaide naar Adèle. Na een poosje zei hij: „Je moet nooit vergeten, dat ik je voogd blijf, Simonne. Als je ooit in moeilijkhe den komt, raad nodig hebt, dan hoef je maar even een seintje te ge ven en ik kom direct. Ik ben mijn voogdijschap verkeerd begonnen, denk ik, maar als ik je in het begin direct verteld had hoe de zaak stond, dan had ik waarschijnlijk nooit de kans gekregen te merken, hoe lief je bent". Weinig was er meer nodig om haar op dit ogenblik in zijn armen te doen vallen. Maar hij zei niets meer. Aan het Windsor-station hielp hij haar met de kaartjes, reserveerde een plaats in de slaapwagen en zette haar op de trein. Hij zag er erg onge lukkig uit. „Nu is het zover", zei hij dan en zijn stem klonk vreemd, alsof hij maar met moeite sprak. „Vaarwel, Simonne. het ga je goed. Ik wens je al het geluk en alle succes toe in je verder leven, dat je verdient". „Dank u. monsieur". Ze had rode ogen van het huilen, maar tranen had ze niet meer. Ze draaide zich snel om en riep: „Dag, mijnheer", over haar schouder en klom snel naar binnen. Toen ze op haar plaats zat, kromp ze ineen in haar hoekje, beet op haai- zakdoek en voelde zich al leen op de wereld. Ze keek niet uit het raampje voor de trein op het punt was te vertrekken. En toen zag ze op het perron tus sen de mensenmenigte ineens de lan ge gestalte van Maurice de Ilaerne deftig gekleed als steeds: een grijs jaquet, gestreepte broek en parelgrij ze souspieds. Hij was in gesprek met een forse man in een grijs colbert, die Simonne plotseling met- belangstel ling bekeek. Het was de man die twee mee zouden reizen en voelde Marcel verdacht had hem te scha duwen. Ze wachtte om te zien of die een hele opluchting, toen ze zag dat ze alleen gekomen waren om afscheid te nemen van een paar andere heren, die nu instapten. Zij was blij dat d Haerne niet mee zou gaan. Hij zag ci werkelijk uit als een geheime politie spion, zoals Adèle hem genoemd had. Hij zag er uit als een man die geen medelijden kent met zijn vijanden. ("Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1955 | | pagina 9