ÏLWUGAT tiéjmLSTAD Op Kringvergadering van K.V.P. was groeiende kracht voelbaar Vergaderzaal was te klein Jongensbedevaart naar Heiloo bracht geestelijk en sportief voordeel Aansluiting op Rijksweg 4A van de provinciale weg LeidenOudewetering Leids viaduct wordt feestelijk geopend Eervolle vermelding voor Pulchri met „Katrina, de hoogste prijs" Dötf Kef* MAANDAG 23 MEI 1955 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA Leden partij en bestuursraad gekozen De kieskring Leiden van de K.V.P. vergaderde Zaterdagmiddag in Het Gulden Vlies. Aanwezig waren onder meer het Tweede Kamerlid, de heer M. P. Van der Weljden en de Staten leden, de heren jhr. mr. dr. Van Nis pen tot Pannerden en C. P. Vergou wen. In zijn openingswoord herdachi de voorzitter, de heer A. C. A. Deeren- berg met dankbaarheid de bliksem actie in de kieskring. Deze middag waren de verstrekkende gevolgen merkaar in de beperktheid van de vergaderzaal. Als tweede actualiteit noemde hij de kabinetscrisis. Hij hoopte, dat de woningbouw en de oplossing van het woningprobleem door deze crisis geen schade zouden leiden. Hij meen de niet tevergeefs een beroep op de leden van de kring Lelden te behoe ven te doen, indien door de kabinets crisis een vervroegde verkiezing no dig zou zijn. 25 Jaar. De heer G. A. M. Weck is 25 jaar bestuurslid van de kring. De voor zitter wijdde hieraan hartelijke woor den en overhandigde namens de kring een exemplaar van de nieuwe „ency clopedie van het katholicisme". Na een overzicht van de kring activiteit in 1954 door de secretaris werd het woord gegeven aan prof, dr. Jos. J. Gielen, die eerder al met ap plaus was ontvangen. Prof. Gielen sprak over de plaats van de katholiek in het maatschappe lijk leven. Hij stelde vast, dat het ge schiedvervalsing zou zijn, dit pro bleem nu, in dit jaar acuut te stel len. Hij bewees dit door een histo risch overzicht te geven. Aan de hand van de ingezonden stukken en de redactionele artikelen in de kranten kan men vaststellen, aldus prof. Gie len, dat de katholiek nog niet de plaats inneemt, die hem toekomt en dat hem de hem toekomende plaats misgund wordt. De beweging rond het mandement geeft een herhalingsoefening van de vrijzinnigheid te zien aldus spre ker. Het is zeker geen toeval, dat het eigen onderwijs in deze jaren méér dan ooit wordt bedreigd. Met deze feiten voor ogen wordt voor de katholiek het leven in het openbaar nog benauwender. Met nadruk stelde hij vast, dat de vraag van de katholiek om een plaats in het openbare leven geen strijd om de macht inluidt. De katholiek heelt tot taak zó'n invloed op de maat schappij uit te oefenen, dat een meer Christelijk geordend maatschappelijk bestel mogelijk is. Om het openbare leven van de eigen overtuiging uit te kunnen beïnvloeden is persoonlijke vorming noodzakelijk. Tussen per soonlijke activiteit en organisatie ech ter moet evenwicht bestaan. Gebrek aan evenwicht van de ka tholieken is de diepste grond van het mandement. Het mandement heeft tot onderwerp: de verhoudin gen. De inhoud geeft het aan: Gods dienst en leven, open- en gesloten heid, vrijheid en gebondenheid etc. Zelfs door critische katholieken is deze vraag om evenwicht in de ver houdingen dikwijls niet gezien. Het mandement is geen opsomming van problemen en probleempjes, maar be handelt één probleem: n.l. de katho liek in het openbare leven van deze tijd. Dit probleem wordt op enige voorbeelden toegepast, onder welke ook de omstreden problemen. Steeds weer komt de juiste verhouding in het geding. Dat deze strekking in het geschrift niet gezien is door oppo nenten bewijst onder meer dat het leven totaal is „verpolitiekt". Vervolgens sprak prof. Gielen over de achterstelling maar óók achter stand van de katholieken in functies, die een middelbaar- of hoger onder wijs verlangen. Numerieke gegevens maken de conclusie gerechtvaardigd, dat de katholieken in verantwoorde lijke posities slecht'vertegenwoordigd zyn, dat deze posten nog voor een overgroot deel in handen vdn de vrij zinnigheid zijn. Hij stelde de neiging van de anti-papisten om bij alle klei nigheden alarm te roepen aan de kaak. Tenslotte herhaalde hij, dat de ka tholieken niet op machtswellust maar op machtsontplooiing uit zijn. In zijn antwoorden op de vragen toonde prof. Gielen aan, dat er nog te weinig katholieken zijn, die buiten het politieke leven op de maatschap pij invloed kunnen uitoefenen. Verkiezingen. Nadat enige leden de lof hadden gezongen van de diverse candidaten, werden de leden voor partijraad en bestuursraad gekozen. Na een eerste stemming werden voor de partijraad gekozen de heer W. F. van Dam uit Hillegom en B. P. de Kousemaeker uit Wassenaar. Voor de bes .uursraad werd gekozen de heer J. C van der Meer uit Voorburg. Een tweede en derde stemming wa- rer. noodzakelijk om ir. A. Paarde- kooper uit Lisse (Partijraad) en de heer L. J. van der Poel uit Roelof- arendsveen (Bestuursraad) te doen aanwijzen. Bij kasoverzicht en begroting werd over enige ondergeschikte pun ten breedvoerig gediscussieerd. s Zij werden vervolgens aangenomen en onderstreept met applaus. Het uur was inmiddels dusdanig ge vorderd, dat prof. Romme om half zeven via de radio de vergaderzaal kon worden binnengehaald. Wrijf Kou en Pijn weQ met DAMPO (Advertentie) Men schrijft ons: Gisteren zijn een 90-tal jongens van de Joseph-, Hartebrug, Leonar- dus- en Petrusparochie ter bedevaart geweest. Het is een zeer geslaagde dag ge worden. Hoewel zich eerst liet aan zien, dat de deelname niet groot zou zijn, is dit achteraf nog meegeval len, zo zelfs, dat te elfder ure nog een derde autobus moest worden ge charterd. Geestelijk deel. Te c.a. elf uur arriveerde men in het genadeoord te Heiloo, alwaar eerst kapelaan A. Schrama een preek hield op de Kruisberg. Kapelaan Schrama memoreerde, dat Christus znij leven had gegeven om de vrede te herstellen. Toen Christus op Goe de Vrijdag stierf, leek alles verloren en ook de Apostelen waren toen on gelovig. Na de Verrijzenis ging men inzien, dat dit alles toch wel zin had gehad. Toen eerst ontstond het volle geloof. Ook wij hebben de taak dit te overwegen. Verder wees hij erop, dat de pelgrims hier bij elkaar waren gekomen om Gods goedheid te over wegen. Vele mensen weten, dat Christus ons heeft verlost, dooli doen niet anders dan Hem bespotten. Aan ons de taak om hiertegen op te tre den. Na deze preek ging men naar de kleine kapel, waar Pater van Swelm OFM de H. Mis opdroeg. Onder deze H. Mis hield de Pater een korte toe spraak, waarin hij vooral benadruk te de kracht, welke de H. Geest in ons uitoefent. We moeten goed be grijpen, welke krachten en moge lijkheden er in ons schuilen. Wij zijn rijk aan beloften, maar moeten deze beloften ook in werkelijkheid omzet ten. Na gewezen te hebben op Ma ria, die onze zorgen en noden kent, sprak Pater van Swelm de hoop uit, dat de genade van het Vormsel ons steeds zou inspireren. Na het geestelijke deel van de be devaart, kwamen vervolgens de sportwedstrijden aan de orde. Er werden verschillende takken van sport beoefend. Het voetballen vorm de uiteraard de hoofdschotel. Sportief deel. In de eerste ronde speelde de Leo nardus tegen de Hartebrug, welke wedstrijd door eerstgenoemde werd gewonnen met 31. Vervolgens kwamen de Joseph en de Petrus te gen elkaar uit, hetgeen een 20 overwinning voor het Petrus-elftal werd. In de verliezersronde won het elftal van de Josepih-parochie met 5—1 van de Hartebrug, terwijl de met spanning tegemoet geziene fi nale tussen de elftallen van de Leo- nardus- en Petrus-parochie een over winning voor de laatstgenoemde ploeg bracht met 31. Bij het touw trekken maakte de ploeg van de Leonardusparochie weer veel goed door in de finale de Hartebrug te Zoals reeds in het wegenverslag 1954 werd medegedeeld, is van Rijks wege verzocht tussen de weg Leiden —Oude Wetering en de weg Leider dorpAardam een verbindingsweg te maken ten Noord-Oosteu van Lei den, teneinde het gedeelte van Rijks weg No. 4a van Ypenburg tot Leider dorp, dat eind 1957 gereed zal kun nen zijn, voor het verkeer in de rich ting Amsterdam en omgekeerd ook reeds te kunnen benutten, zolang het verdere gedeelte van Rijksweg no. 4a nog niet zal zijh aangelegd. Van Leiderdorp af zal het verseer naar Amsterdam en omgekeerd dan over genoemde verbindingsweg en de provinciale weg LeidenOude Wetering worden geleid. De overbe lasting van de bestaande Rijksweg Den HaagHaagsche SchouwSas- senheim zal dientengevolge reeds aanmerkelijk verminderen vóór Rijksweg no. 4a geheel voltoond is. Dit effect is niet te verwacthen, wan neer de Provincie de verbindingsweg niet zou maken, aldus delen Ged. Staten mede aan Prov. Staten Het verkeer zou dan om var. Rijksweg no. 4a in Leiderdorp de provinciale weg no. 5 te kunnen bereiken de smalle brug over de Rijn in Leider dorp en de tot éénrichting verkeer beperkte nauwe kom van Leiderdorp moeten passeren dan wel door de be bouwde kom van Leiden moeten gaan. Aan beide routes kleven grote bezwaren. Ook na hot gereedkomen "an de brug over de Rijn in Rijksweg no. 4a levert de verbinding door Leiderdorp iiaar het beginpu' t van provinciale weg no. 5 bij de Spanjaardsbrug be zwaren op voor het snelverkeer D«= in 1954 op het Tertiair wegenplan ge- plaatse weg HoogmadeRijpwete- ring komt om verschillende redenen niet voor reonst 'uctie tot verbin dingsweg voor net beoogde doel in aanmerking. Afgezien nog van het hierboven genoemde tijdelijke belang, heeft de voorgestelde verbindingsweg blijven de betekenis in het kader van een mo gelijke verdere ontwikkeling van net wegennet in het Westen des lands. Zo wordt gedacht aan door trekking van provinciale weg no. 5 met een brug oyer de Zijl in de rich ting Leiden (Noord) en doortrekking van de voorgestelde verbindingsweg in zuidelijke richting naar Benthuizen en vandaar langs de Rotte naar Rot terdam. GeH. Staten menen dan ook, dat de verbindingsweg eveneens in het raam van het Provinciaal wegen- plan van groot belang zal zijn en ad viseren Prov. Staten hun goedkeu ring aan dit plan te hechten. kloppen. Bij het hardlopen won J. v. d. Kamp (Leonardus) voor P. Maas en O. Hettinga (beiden Petrus). Laatst genoemde behaalde nog verscheide ne successen. Zo won hij het zaklo- pen voor P. Vrisekoop (T-eornrdus) en het verspringen met 4.70 m. Ook hier werd P. Vrisekoop 2e met een sprong van 4.60 m. Deze sportwedstrijden verliepen alle zeer sportief en er werd met grote animo gekampt. Speciaal dient te worden vermeld, dat deze wedstrijden werden gehou den op- de terreinen v$n de Psychia trische Inrichting St. Willibrordus Stichting te Heiloo, welke stichting een grote gastvrijheid aan de dag legde. De stichting staat onder lei ding van de Broeders van O. L. Vr. van Lourdes, terwijl in deze inrich ting de moderntse methoden van genezing worden toegepast, waardoor deze stichting aan de spits staat door haar vooruitstrevende ideeën. Het was dan ook bijzonder interessant dat er nog een mogelijkheid was een excursie door de gebouwen te ma ken, waarbij de kapel, de pas ge bouwde therapie-gebouwen, het zwembad en de afdeling voor crea tieve therapie werden bezichtigd. Na de sportwedstrijden stond de zaal van de stichting ter beschikking, waar enkele films voor de jongens werden vertoond. Deze vielen zeer in de smaak. Tevoren hield Broeder Manuel een kort speechje over het werk van de Broeders van O. L. Vr. van Lourdes, waarbij hij als taken o.a. noemde het onderwijs, werk in de missie enz. Hij hoopte, dat, als er nog jongens waren, die eens wat wilden weten over de orde, zij te al len tijde geheel vrijblijvend inlich-1 tingen kunnen vragen bij de Broe der Provinciaal te Dongen. In het slotwoord bracht Pater van Swelm zijn welgemeende dank aan de Broeders die zo'n geweldige gast vrijheid aan de dag hadden gelegd, terwijl hierna de verschillende prij zen werden uitgereikt. Vervolgens ving de terugtocht aan, welke via Bloemendaal, Zandvoort naar Heemstede leidde, waarna spoe dig de Sleutelstad weer werd bereikt. Het einde van een zeer geslaagde in terparochiële dag. NIEUWE LICHTMASTEN NOORDEINDE Op het Noordeinde is men vandaag begonnen met het plaatsen van sta len lichtmasten in plaats van de gra nieten lantarenpalen. Vijf masten, die hoger zijn dan de palen, die tot op heden werden ge bruikt en die een groter vlak be schijnen worden in de loop van deze week in de buurt van het Noord- eindsplein overeind gezet. Agenda Leiden MAANDAG Royal, 7.30 uur nam.: Installatie K. A.B.-wij kbestuur. De Kleine Burcht: Ned. Genealogi sche Ver. Spr. F. Renssen, 8 uur. Schouwburg: K. en O. Haagsche Comedie „Een theehuis voor Tobiki", 8 uur nam. DINSDAG. Wijkgebouw le Binnenvestgracht, 8 uur nam. Algemene ledenvergade ring „Het Wit-Gele Kruis". WOENSDAG. School Galgewater 1, 2.30 uur nam. Speciale show van R.K. Vak school voor meisjes. St. Petruskerk, Rozenkranskruis tocht. Kapel St. Elisabeth-ziekenhuis: 9 uur v.m. H. Mis Vrouwengilde. Hof van Holland, Noordwijk: 7 uur nam. feestelijke bijeenkomst Kath. Werkgevers. Zomerzorg 8 uur nam.: Kynologen Rijnland. kleine Burcht 8 uur nam.: Postze gelverzamelaars Jacobazaal 8 uur nam.: Friese avond. Geb. Prediker, Janvossensteeg, 8 uur nam.: 50-jarig jubileum „Ons Doel". Dienst der apotheken. De avond nacht- en Zondagsdienst der apothe ken wordt van Zaterdag 21 Mei 13 uur tot Zaterdag 28 Mei 8 uur waar genomen door: de Apotheek Nieuwe Rijn, Nieuwe Rijn 18, tel. 20523; de Doeza-Apotheek, Doezastraat 31, tel. 20313. Te Oegstgeest door de Oegstgees- ter Apotheek, Wilhelminapark 8, tel. 26274. ,m GEM. AANKONDIGING Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat de Haarlemmerstraat, met uit zondering van de gedeelten op de kruispunten met de Pelikaanstraat, met de Lange Mare, de Stille Mare en met de Vrouwen kerkkoorsteeg en de Vrouwensteeg, met ingang van 1 Juni 1955 voor het tijdvak van 4 maanden is gesloten verklaard voor motorrijtuigen op meer dan twee wielen op Zaterdag van 14 tot 18 uur. Leiden, 23 Mei 1955. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. H. VAN KINSCHOT; De Secretaris, J. BOOL. Van bovenbedoeld besluit is af schrift gezonden aan de betrokken Hoofdingenieur-Directeur van de Rijkswaterstaat, Gedeputeerde Staten der provincie Zuid-Holland en de door de Minister van Verkeer en Waterstaat aangewezen, behartiging van verkeersbelangen ten doel heb bende verenigingen. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Elma Aleida, dr van R. Massink en W. H. Veen; Anna Marie Augusta, dr van W. A. C. Spoorma kers en C. T. E. v. d. Meer; -Chris- tiaan Johannes, zn van F. de Laaf en T. C. Rijsdijk; Klazina, dr van L. de Mooij en P. de Mooij; Joanna Maria, dr van J. J. H. v. d. Boog en H. M. Scholte; Jolanda Cheriette, dr van J. W. Frederiks en E. Mulder; Dicky, dr van D. J. v. d. Zwan en K. v. Beelen; Cornelia, dr van M. J. Klootwijk en, A. Buijn. Overleden: J. J. Gottmer huisvr van Rozier 60 j.; A. H. A. Vlasveld man 43 j.; H. H. P. Heruer man 45 j. OllOIIOllOIIO'IOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIICPIIOIIOII De tunnel Rijnsburgerweg onder de spoorbaan te Leiden zal Vrij- j dag 27 Mei a.s. om half acht met enige feestelijkheden worden j geopend. De minister van verkeer en waterstaat, mr. J. Algera, zal j een versierd tramstel van de Noord-Zuid-Hollandse Vervoer Maat- schappij besturen en daarmee een versperring van hardboard, de I oude spoorbomen voorstellende, uit de weg ruimen. Op het moment dat de versperring wordt vernield, zullen enkele harde knallen worden gehoord. De opening zal worden bijgewoond door de direc- ties der Nederlandse Spoorwegen, der N.Z.H.V.M. en van de Haagse i Tramwegmaatschappij, burgemeesters van de zestien rondom Leiden i liggende gemeenten, het gemeentebestuur van Leiden en vele anderen. Nadat een kilometer lange stoet, het verkeer symboliserend, door i de tunnel zal zijn gereden, zal men zich opstellen op het verkeers- i plein voor de tunnel, waar enkele autoriteiten een toespraak zullen houden. Daarna zullen de genodigden met het versierde tramstel i naar de Stadsgehoorzaal rijden, waar een ontvangst voor enkele j honderden genodigden zal worden gehóuden. -3IIC3IIOIICDIIOIIOIICDIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOII Pro Ecclesia voor de heer Th. Noordman De heer Tli. J. M. Noordman ont ving gistermiddag uit handen van pastoor dr. W. A. Schmitz O.F.M. de pauselijke onderscheiding Pro Eccle sia et Pontifice. De plechtigheid had in huiselijke kring plaats en werd bijgewoond door pater S. H. Keul- aerds en enkele familieleden van de beer Noordman. In een toespraak benadrukte pas toor Schmitz de grote verdienste van de heer Noordman als penningmees ter van de Indische Missievereniging. Hetis dan ook het district Leiden van deze vereniging geweest dat ter ge- De toneelgToep „Pulchri Studio" heeft Zaterdagavond met „Katrina, de hoogste prijs" een van de top-hits van het amateur-repertoir van stal gehaald. Enkele jaren geleden deed „Vondel" de lachspieren van haar pu bliek reeds geweld aan door deze da me op het toneel te zetten en ook Pulchri heeft het stuk tot kennelijk plezier van voor en achter het voet licht op de planken gebracht. Drie toegewijde mannen zijn het offer dat zij op het altaar der vrij heid gebracht hebben op een gegeven moment moe en besluiten echtgeno ten en verloofden voor één keer het nakijken te geven. Geholpen door een door het toeval in het leven geroepen butler, verdwijnen zij naar een lief dadigheidsfeest waar hen niet nader beschreven avonturen wachten. De dëmes die eerst geneigd zijn om de smoes van de heer der schepping als wet te aanvaarden, worden echter om'trent het spookuur argwanend. Zij opperen de wildste veronderstellin gen, die zelfs de mogelijkheid tot een complete slachting openen. Gemaand door een in het wachten wijsgewor- den schoonmoeder, laten zij de man nen bij hun thuiskomst ongerept er wachten de morgenstond af om te kij ken welke argumenten deze de man nen in de mond zal geven. Voordat zij echter terugtrekken bemachtigen zij een loterijbriefje dat op het feest ge kocht is. De volgende dag blijkt dat op het lot de hoofdprijs, Katrina, een pittige dienstbode, gevallen is. Ge schokt door dit argument vallen de mannen door de mand en Kathrina zorgt er tenslotte voor dat alle ge broken harten weer gelijmd worden. GoeSe opvoering. Onder regie van M. J. van der Kwartel gaf Pulchri van dit aardige blijspel een zeer aanvaardbare opvoe- ring. Men had af en toe wel wat moei te om de juiste intonatie te vinden, maar deze scherpe kantjes werden te nietgedaan door de vlotte manier waarop dit stuk gebracht werd. Mej. A. van der Meer speelde een door het eerste slippertje van haar man ge troffen vrouwtje, charmant en geloof waardig. De schoonmoeder kreeg in mevr. J. Boot van Diest een goede vertolking en mej. J. van der Kwartel wist het juiste temperament op te brengen voor een ontgoochelde ver loofde. Mej. O. van Diest was een overrompelende Katrina. De tegen spelers werden door de heren J. van Noord, L. van Zijp en G. Meijer ten voeten uit getekend, terwijl de uitge slapen butler door P. van Diest uit stekend op de been werd gebracht en gehouden. Mej. T. Straathof en de heren J. Lagerberg en J. Kemming gaven enkele bijrollen gestalte. Na afloop was er een gezellig samenzijn, waarbij „The Game Breakers" de no ten toe verzorgden. K. A.B.-WIJ KBESTUUR Het K.A.B.-wijkbestuur in de pa rochie Onbevlekt Ontvangenis heeft zich op een Vrijdagavond gehouden vergadering 'als volgt samengesteld: J. Hogenboom, voorzitter; J. van Ruiten, secr.-penn.m. en J. J. A. An- toni en A. Spierings, commissarissen. Als geestelijk adviseur werd pater S. van Swelm geïnstalleerd, terwijl namens het K.A.V. mevr. B. J. de GrootAngevaare in het bestuur plaats nam. De geestelijk adviseur gaf de jonge afdeling een opwekkend woord mee en de heer Hogenboom sprak mens het K.A.B.-wijkbestuur. Over taak en doel van de wijkindeling werd uitvoerig van gedachten wisseld. Knal-viaduct. Het wordt een historische week voor Leiden. Vrijdag a.s. immers wordt het nieuwe viaduct met groot officieel vertoon voor het publiek opengesteld; de tram baant zich knal lend een weg door het viaduct (zie elders in dit blad). Eindelijk heeft de weggebruiker zich dan uit de lus, die hem in de raarste verkeerskron- kelingen dwong, kunnen loswringen. Op de Stationsweg komt weer orde en regelmaat, paniekstemming en chaos zijn voorbij. Deze opening is een mijlpaal in de geschiedenis van het Leidse verkeer. Feitelijk behoort men even tegen zo'n mijlpaal aan te leunen om een bespiegelende blik over de weg terug te kunnen wer pen. Achter ons zien wij dan: ophef fing van overweg en veel eerder nog aanleg van de spoorweg, door Hilde- brand in zijn tijd reeds luidkeels toe gejuicht. En staren wij in de toe komst dan verrijst ergens in het verre verschiet de verkeersaanslui- ting Langegracht als een rustgevend monument. Dan immers zal op de zelfde historische plek het tweede en grootste verkeersprobleem: de Haar lemmerstraat zijn oplossing zijn ge naderd. KAB-wijkbestuur. De reeks van installaties van wijk- bestuuren door de KAB wordt van avond besloten in café-restaurant „Royal". Hier wordt voor de laatste maal een gedeelte van de zware taak van het KAB-bestuur in handen van een wijkbestuur gelegd. Het begint om half acht. Succes-bazar. De eerste grote actie van de dr. Van Voorthuysenstichting is een groot succes geworden. Vrijdag en Zaterdag heeft een grote schare bezoekers zich op de bazar van de Dr. van Voorthuysen stichting goed geamuseerd. Er hing een uitstekende sfeer en de stem ming was opperbest. Over belangstelling heeft de stich ting zeker niet te klagen gehad. Za terdagavond was het zelf zo druk, dat een schare belangstellenden bui ten geduldig wachtte om binnen ge laten te worden. Toen de laatste bezoekers Zaterdag de bazar hadden verlaten en de voor lopige balans kon worden opgemaakt bleek een bruto opbrengst te zijn verkregen van ruim ƒ4800,Een prachtig resultaat voor deze actie! Wie meent dat voorlopig nu alle kruit verschoten is heeft het mis. Reeds staat over enkele maanden een tweede actie op het programma. Een grote Oranje-kermis (afgekort O KE) wordt thans voorbereid. Gesterkt door zovele belangstellen- stellenden voor het werk van deze stichting wordt rustig maar vastbe raden voortgewerkt. 't Wordt Oké op de Oké! (Oranje KErmis). Ziet uit naar verdere me dedelingen over deze kermis. Voor de uitslag der verloting en toekenning der prijzen voor houders van raambiljetten zie de adverentie elders in dit blad. legenheid van de 75ste verjaardag van zijn weldoener een verzoek voor een onderscheiding tot de kerkelijke autoriteiten gericht heeft. Spreker roemde vervolgens de steun, die de heer Noordman steeds aan liefdadige doelen gegeven heeft. Nadat pastoor Schmitz de onderscheidene het ere kruis had opgespeld, overhandigde hij hem de bijbehorende oorkonde. ACCORDEONVERENIGING D.V.V. Zaterdagavond hield de Leidse Ac cordeonvereniging D.V.V. haar laat ste contactavond van dit seizoen voor leden, donatèurs en belangstellenden, in de grote zaal van Den Burch. Na het openingsspeechje van de voorzitter, de heer F. Zwanenburg, die vertelde dat D.V.V. voor haar contactavonden niets meer heeft aan kleine zalen en alle financiële moei lijkheden opzij zal zetten om de le den en donateurs in een grote zaal te kunnen huisvesten. De avond begon met het optreden van het B-korps, dat o.l.v. de heer Doove enige werkjes voor accordeon goed wist te brengen. Het hoogepunt van de avond was het toneelstuk „Opoe weet 't". De spelers van dit vrolijke stuk, allen amateurs en le den van D.V.V., oogstten een dave rend succes. Na afloop was er gelegenheid voor een gezellig dansje. Leidse Universiteit Geslaagd voor het Candidaatsexa- men Theologie de heer J. A. Hooger- vorst te Leiden. Donderdag 26 Mei 1955 zal het vijf tig jaar geleden zijn, dat dr. G. Cort- huys, geboren te 's Heer-Abtskerke en thans wonende te Oegstgeest, aan de Leidse Universiteit promoveerde tot doctor in de Godgeleerdheid. Laatste Berichten VLIEGTUIGWRAK BIJ SCHIERMONNIKOOG. Het Deense stoomschip „Klinsholm" heeft op circa 9 zeemijl Noordwest van Sohiermonnikoog een wrak van een vliegtuig waargenomen. De vleu gel is gebroken. Het vliegtuig is wit geschilderd en het heeft een rood vierkant op het einde van de vleu gel. De reddingsboot „Insulinde" van Oostmahorn is uitgevaren en ook een Catalina vliegboot van de reddings- en opsporingsdienst der Marine is opgestegen van Valkenburg om even tueel hulp te kunnen bieden. Het wrak is gesignaleerd op 53.34 Noord en 5.57 Oost. Z0ETERW0ÜDE- LEIDER&QRP Feest van de Arbeid. Ook in eigen kring wilde de Katholieke Ar beidersbeweging het feest van de Arbeid vieren en daarvoor waren do leden gisteren uitgenodigd tot bij woning van de Hoogmis, welke tot intentie van de leden aan God werd opgedragen en tijdens welke de le den tot de H. Tafel naderden. Aan het feestelijke ontbijt, dat hierna volgde, deelde de voorzitter, de heer Goddijn mede, dat volgend jaar het 40-jarig jubileum gevierd zal wor den en dat het hem een vreugde is dit reeds te kunnen aankondigen, omdat de voorbereidingen daarvoor reeds waren begonnen, door het vormen van een vaandelcomité, welk comité de taak op zich genomen heeft te zorgen voor een nieuw vaandel. Ook voor de kinderen was er in de namiddag een vrolijk programma samengesteld en des avonds was de grote zaal van het Parochiehuis ge vuld met de leden en huisgenoten voor een knalavond, welke verzorgd werd door het beroepsgezelschap mr. La wol uit Haarlem. Na het openingswoord van de voorzitter, was het hem een vreugde een zilveren jubilaris, de heer Chr. van der Werf en diens echtgenote, te huldigen en hem de zilveren KAB- insigne te mogen opspelden. Aan mevr. v. d. Werf werd een bloem- stukje aangeboden. De hierna volgende nonstop-caba retavond werd ook verzorgd door het beroepsgezelschap van mr. Lawoe uit Haarlem en dit is er ten volle in ge slaagd, met zijn gevarieerd program ma, bestaande uit een liedje en een praatje, goocheltoeren en komische voordrachten een vrolijke avond te geven. Marktberichten ROTTERDAM, 23 Mei. Vee. Aanvoer 2185 stuks vee. Waarvan 1430 koeien, 755 varkens. Prijzen: vette koeien 2.803.05, 2.602.80, 2.20—2.60; varkens f 1.67, 1.65, 1.60 per kg. lev. gew. Handel: Vet te koeien aanvoer ruim, handel kalm prijzen vooral niet hoger dan vorige week, prima's boven notering, var kens iets minder, handel tamelijk, goed prijshoudend, prima's boven SPIEKER, notering.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 2