S)e £cldóe(5oii^ant Een onverwachte aanval van „Pravda" op 't Westen Overleg van de Vier-aan-de-top als verkiezingspropaganda Diem candidaat voor het presidentschap Handhaving van het recht is een zaak van de gehele mensheid Herbegrafenis Alberdingk Thijm de grote katholieke emancipator Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 MAANDAG 23 MEI 1955 46ste JAARGANG No. 13505 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f2.15 p. mnd., f6.40 p. kwart. Franco p. p. f6.80. - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Tefeloontjes f 1.50 Het zal nog wel even duren vóór ze samenkomen Engeland demonstreert zich aan Nederland in Britse week TWEESPALT |™\E Partijraad van de P. v. d. A. is Zaterdag te Amsterdam bijeen geweest, onder diepe geheim houding van de aard der besprekin gen. Maar er is toch wel wat van uitgelekt. De „Telegraaf" heeft vernomen, dat men in socialistische kringen de door hun eigen onbedachtzaam heid te voorschijn geroepen poli tieke situatie met bezorgdheid be oordeelt. De oud-voorzitter van de Eerste Kamer prof. Kranenburg gewaagde van de moeilijke omstandigheden waaronder de partijraad ditmaal bij eenkwam, nu door een samenloop van omstandigheden tweespalt in de P. v. d. A.-gelederen is ontstaan. Volgens prof. Kranenburg had de crisis beter vermeden kunnen worden. En „Trouw'' kreeg van een van de partijgangers in 't oor gefluisterd: „Als zij nijdig worden, merk je pas wat zij bedoelen". Volgens het blad moet minister Suurhoff op déze ver gadering „danig te keer zijn gegaan". Het officieel communiqué, dat van deze Partijraad werd uitgegeven, ver meldt slechts, dat na een uiteenzet ting van mr. Burger, „uit de gevoer de gedachtenwisseling bleek, dat de leden van de partijraad het, evenals de Tweede Kamer-fractie, betreuren dat de verwerping van de huurwet aanleiding werd tot het aftreden van het kabinet-Drees". Tenslotte werd de algemeene be reidwilligheid uitgesproken tot het dragen van regerings-verantwoordë- lijkheid, onder voorwaarde van „vooruitstrevendheid". Volgens mededelingen van het „Nieuws v. d. Dag" blijkt van N.V.V.- zijde op deze bijeenkomst op een „voorzichtige" politiek te zijn aan gedrongen gezien de spanning die er onder de arbeiders bestaat. Ook bleken niet alle leden van het N.V.V. overtuigd te zijn van de juistheid van het beleid in zake de jongste Amsterdamse staking. In een radio-rede, welke prof. Romme heeft gehouden, werden de pogingen in woord en geschrift, de verantwoordelijkheid voor de crisis op de K.V.P. af te schuiven „door zichtig en nogal dom" genoemd. Wij publiceren deze rede vrijwel volledig, opdat iedereen na kan lezen, dat het ontstane conflict wel op de aller- Taatste plaats door deze „fervente" aanhanger van de brede-basis-poli- tiek zou zijn veroorzaakt. Ondanks de openlijk aan de dag getreden politieke kortzichtigheid van de P. v. d. A.-fractie, tóch de vinger naar de K.V.P. uit te steken om te beduiden, dat zij de spelbreekster is, zou succes kunnen hebben bij een stelletje halfzachten. Maar daar ach ten wij het kiezerscorps van de P. v. d: A. te schrander voor. Uit het „betreuren" op de partij raad van de P. v. d. A. is dat ook wel gebleken; zodat men dat verzinsel over de K.V.P. beter kan opbergen bij het langzamerhand Omvangrijke dossier van socialistische vergissin gen. Het blad van de Russische communistische partij, de „Pravda", heeft de Amerikaanse en Britse leiders er van beschuldigd, het denkbeeld van vier mogendheden-besprekingen „aan de top" voor diplomatieke manoeuvres en verkiezingspropaganda te gebruiken. Westerse waarnemers waren hogelijk verbaasd over de scherpe toon van het hoofdartikel in de „Pravda", waarin eveneens werd geklaagd, dat Frankrijk, Amerika en Engeland doelbewust onredelijke eisen stellen over plaats en duur van het voorgestelde overleg tussen de vier regeringsleiders. Enkele waarnemers menen, dat de toon van het artikel de Russische irritatie weerspiegelt over de rede, van John Foster Dulles, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, en de opmerking van preisdent Eisen hower over de problemen, die tijdens deze conferentie ter sprake zullen worden gebracht. MISBRUIKT VOOR PARTIJ POLITIEK? De „Pravda" verklaarde, dat de volkeren van alle landen „ernstige en eerlijke onderhandelingen eisen en geen toneelspel". „In de laatste weken is het idee van deze confe rentie door de Britse premier (Sir Anthony Eden) voor binnenlandse partij-politieke doeleinden gebruikt". En Eisenhower zou volgens de „Pravda" zijn tegenstand tegen een dergelijke conferentie hebben opge geven om de conservatieven in En geland aan de macht te helpen. Westerse diplomaten in Moskou geven in privé-gesprekken toe, dat er inderdaad binnenlandse diploma tieke redenen waren voor het pro pageren van deze conferentie, maar dat ook het Westen een eerlijk en oprecht verlangen heeft om met de Sovjet-Unie tot overeenstemming te komen. De „Pravda" had vooral geen goed woord over voor het idee van Eisen hower, de „kwestie van het herstel van de oude regimes in de nieuwe democratieën (het opgeven van de Oosteuropese satellietstaten door Rusland) en het verbod van commu nistische progressieve bewegingen in kapitalistische staten (de ondermij nende acties van de Kominform in vele landen) ter sprake te brengen". Het blad verwierp tenslotte het voorstel van het Westen, de confe rentie in Lausanne te houden. Mo gelijk zal het gesprek van de rege ringsleiders nu buiten Zwitserland worden gehouden, hoewel de voor keur van Moskou naar Genève uit- iets waar de Ver. Staten weer tegen zijn, omdat volgens Was hington daar Indo-China aan de com munisten werd „verkocht". In Washington houdt men thans rekening met de mogelijkheid, dat de onenigheid over deze kwestie tot ge volg zou hebben, dat de conferentie eerst in September zal kunnen wor den gehouden. Balans van de strijd in Saigon De Zuid-Vietnamese premier, Ngo Dinh Diem heeft Zaterdag medege deeld, dat zijn regering een groot hulpprogram begint voor tienduizen den mensen, die na de straatgevech ten in Saigon in het begin van de maand, geen dak meer boven hun hoofd hebben of in behoeftige om standigheden leven. Zijn ministers deelden later op een persconferentie mede, dat de gewel dige branden ten minste 13.000 strooien huizen in de armenwijken van de hoofdstad hebben verwoest. Volgens de totnogtoe bekende ge gevens zijn 88 burgers bij de ge vechten om het leven gekomen en 592 gewond. 15.000 Mensen werden dakloos en 20.000 leven in behoeftige omstandigheden. Naar verwachting zullen deze cij fers nog groter blijken te zijn, wan neer men het onderzoek heeft vol tooid. Bao Dai's kansen dalen Het revolutionnaire comité van Zuid-Vietnam heeft gisteren meege deeld, dat zonder enige twijfel pre mier Ngo Dinh Diem ot eerste presi dent van het land zal worden uitge roepen, nadat de in Zuid-Frankrijk vertoevende Bao Dai als staatshoofd zal zijn afgezet. Het comité had Zaterdag naar de 43 regeringen, die Zuid-Vietnam di plomatiek erkennen, telegrammen ge zonden met de mededeling, dat men Bao Dai als staatshoofd niet langer erkent. In Saigon is men van oordeel, dat ook premier Diem zelf thans achter deze maatregel staat en bereid zou zijn het presidentschap op zich te ne men. De premier is er de laatste dagen bijzonder wel in geslaagd zijn positie te verstevigen, ook door arrestatie van een aantal politici en generaals. Onder de arrestanten bevindt zich ge neraal Ngoeyen Van Vy, die in het begin van de maand nog een staats greep waagde tegen Diem's r>gering. Hat comité heeft met kracht ontkend dat er enige waarheid zou schuilen in de Franse beschuldigingen, dat het banden zou onderhouden met de com munisten. In de 43 verzonden te'egrammen wordt gezegd: „Het Vietnamese volk is er van overtuigd, dat de landen van de vrije wereld het recht van Vietnam zullen eerbiedigen om zijn eigen grondwet te kiezen. Het rekent op de steun van de bevriende volke ren in de gemeenschappelijke strijd gevoeld. tegen de expansiezucht van het com munisme". „Het Vietnamese volk zal geen overeenkomsten, besprekingen of be sluiten erkennen, waarbij Vietnam niet vertegenwoordigd is". i het telegram aan Frankrijk wordt de verzekering gegeven, dat het volk van Vietnam vriendschap voor de Franse gevoelt er. dat de Franse levens en eigendommen ge ëerbiedigd zullen worden. Aardbeving in Tirol Een onderaards gerommel begeleid de gisteren een aardbeving die 's mor gens tegen vijf uur in Innsbruck werd gevoeld. Zij duurde een paar secon den; enkele huizen kregen scheuren in de muren, hier en daar stortten met veel geraas de schoorstenen van de daken, overal rammelden de ra men en vielen de schilderijen van de muren, maar daarbij bleef het. Er zijn geen berichten over gewonden. Een kwartier later, en daarna nog om kwart voor zes en om zes uur volgden drie minder zware schokken. Toen was geheel Innsbruck op de been. In enkele wijken van de stad was toen de waterleiding defect ge raakt en de mensen die in houten huizen woonden, waren de straat op gevlucht, uit angst dat him huis bo ven hun hoofd zou instorten. Tot in de Beierse Alpen'zun de schokken De Britse week, die dit jaar zeven verschilende Nederlandse steden om vat werd Zaterdagmorgen op het stadhuis te Alkmaar officieel door de Engelse gezant in Nederland, sir Paul Mason geopend. Onder de vele be zoekers uit Groot-Brittannië bevond zich de Lord Mayor uit Birmingham met zijn gevolg, Natuurlijk stond een bezoek aan Neerlands bekendste kaasmarkt op het programma, waar Birminghams burgemeester geen weerstand kon bieden aan de verlei ding samen met een der beroemde kaasdragers voor onze fotograaf te Wordt Curtis Bennett niet toegelaten? Het Nederlandse ministerie van buitenlandse zaken wijst een verkla ring van Indonesische autoriteiten dat Nederland de Britse regering „schijnt te willen betrekken in een kwestie die alleen Indonesië en Ne derland aangaat", van de hand. Het Indonesische persbureau Anta- ra heeft namelijk bekend gemaakt dat de Britse advocaten Curtus Bennett en Kenneth Richardson niet in Indo nesië zullen worden toegelaten. Cur tis Bennett is, zoals met weet, de ad vocaat die zich op verzoek van de Ne derlandse regering zou belasten met de verdediging in het proces-Jung- schlager. Kenneth Richardson is zijn assistent. Het gaat, zo zegt Buitenlandse Za ken, hier alleen om de kwestie van een erkenning van de internationale usance dat beklaagden het recht heb ben hun eigen verdediger te kiezen die dan volledige vrijheid moet heb ben om zijn taak uit te voeren zodat een eerlijke berechting wordt gega randeerd. De kwestie-Jungschlager, aldus Buitenlandse Zaken, gaat niet slechts Nederland en Indonesië alleen aan. In deze zaak is de kwestie aan ieder- Typhus in Ruhrgebied In het Zuidelijke Ruhrgebied en speciaal het plaatsje Hagen heerst een ernstige typhus-epidemie. Reeds zijn 428 personen met deze ziekte in ziekenhuizen en tot nood ziekenhuis ingerichte schoolgebou wen opgenomen. Een van hen is reeds overleden. De oorzaak van de epidemie is een besmette waterput nabij een zuivel fabriek, die gebruikt werd om melk bussen schoon te spoelen. KARDINAAL SEGURA BEDIEND. De toestand van de aartsbisschop van Sevilla, de 74-jarige kardinaal Pedro Segura, die reeds enige dagen ziek was, is Zondagavond zo zeer verergerd, dat hem op zijn verzoek de sacramenten der stervenden zijn toegediend. Later werd gemeld, dat de kar dinaal het bewustzijn heeft verloren. een recht te doen op een volkomen objectieve manier en iedereen te be veiligen. Door de verdediging in de zaak- Jungschlager in handen te leggen van een buitenlandse rechtsgeleerde wordt voorkomen dat de zaak kan worden gezien als een politieke kwes tie tussen Nederland en Indonesië, zo. als Indonesische autoriteiten ten on- reohte doen voorkomen. Mr. Curtus Benneth heeft overigens nog geen officieel bericht ontvangen dat hem een visum voor Indonesië zal worden geweigerd. Hij heeft een maand geleden zijn paspoort op de Indonesische ambassade in de Britse hoofdstad ingeleverd. STORM OVER MIDDEN-ITALIË. Tengevolge van een plotseling op gekomen storm zijn in de Adriatische Zee bij de kust van Midden-Italië tenminste vijf vissers om het leven gekomen. In het kustgebied werd schade aangericht. poseren en waar hij zelfs zijn steek voor een kaasdragers-hoed ruilde. Dat de stemming voor de Britse week er direct in zat, bewijst bovenstaande foto. Gewelddaden in Noord-Afrika Het einde van de Mohammedaanse heilige maand, Ramadan, heeft Zon dag geleid tot toeneming van het aantal gewelddaden in Frans-Noord- Af rika. In Casablanca (Marokko) werd een blanke, die met zijn vrouw wandelde, doodgeschoten. Ook werden twee Franse soldaten in hetzelfde stadsge deelte zwaar gewond. Een van hen overleed later in een ziekenhuis. Vol gens de politie werd bovendien brand gesticht in een chemische fabriek. Dr. Drees informateur? In parlementaire kringen verluidt, dat H.M. de Koningin aan dr. Drees heeft opgedragen te informeren naar de mogelijkhe'd van een reconstruc tie van het zittend kabinet. Het uitblijven van de benoeming van een formateur wijst ook in die richting. Dr. Drees heeft Zaterdag op de partijraad alle gelegenheid gehad zijn partijgenoten te polsen; heden is zoals gebruikelijk 's Maandags de ministerraad bijeen geweest. Vliegramp in Afrika Zondag Is op de hellingen van de Kilimandjaro, aan de grens van Tan- ganjika en Kenia, het wrak gevon- j den van de Dakota van de Oost- Te Batna (Marokko) werd een uit- Afrikaanse luchtvaartmaatschappij, gaansverbod afgekondigd, nadat een winkel en een autobus in brand wa ren gestoken. In het Auresgebergte (Algerije) heeft een groep van zestig opstande lingen een Franse militaire stelling bij Cheirange aangevallen. Scherp schutters dwongen de aanvallers tot de af» cht, waarna de vogelvrij ver klaarden door vliegtuigen werden „vernietigd", aldus de Franse politie. Bij een aanval op een andere stel ling werden vier Franse soldaten ge wond en een opstandeling krijgsge vangen gemaakt. Twee blanke winkeliers in Algiers werden door messteken zwaar ge wond. De Algerijnse dader werd door een politieman neergeschoten en zwaar gewond. In Tunis werd Zondag een gebouw van de Neo-Destour-partij door een bominslag beschadigd. Er werd geen melding gemaakt van slachtoffers. Indrukwekkende Een botsing tussen een tandem met hulpmotor en een personenauto op de Amsterdamse Amsteldijk,: bij de Stalinlaan, had een schedelbasis- fractuur van de tamdembestuurdér'F. C. Beems tengevolge; het slachtoffer werd naar het Wijhelminagastfruis overgebracht. plechtigheid Het stoffelijk overschot van prof. dr. J. A. Alberdingk Thijm, de in Am sterdam op 21 Maart 1889 overleden Rooms-Katholieke emancipator en lit terator, is Zaterdagmiddag overge bracht van het in vervallen staat ver kerende familiegraf op het gesloten R.K. Kerkhof „de Liefde" naar een meer waardige laatste rustplaats op de R.K. Begraafplaats „St. Barbara" aan de Spaarndammerdijk in de hoofdstad. Deze daad van piëteit en eerherstel is verricht door het Thijmgenoot- schap, dat binnenkort een halve eeuw bestaat en sinds enkele jaren de naam heeft aangenomen van prof. Al berdingk Thijm. In de kerk van de H. Petrus en Paulus („de Papegaai") aan de Nieu we Zijds Voorburgwal in Amsterdam dit bedehuis kan de opvolger ge noemd worden van de „Franse Kerk" die door prof. Thijm iedere dag werd bezocht droeg mgr. prof. W. Nolet, pastoor der parochie, een Mis van Requiem op, die werd bijgewoond door het hoofdbestuur en enkele le den van het Thijmgenootschap, fa milieleden, vereerders en belangstel lenden. In de kapel van het kerkhof „St. Barbara" verrichtte mgr. G. P. J. van der Burg vervolgens de ab- soute bij de lijkbaar die was gedekt met een krans van aaronskelken van het genootschap. Rede prof. Rogier. die sedert Donderdag werd vermist op een vlucht van Dar es Salaam naar Nairobi. Het toestel had twintig inzittenden aan boord. Het wrak ligt op een hoogte van 4.800 meter. Men vreest, dat er geen overlevenden zijn. HOE wordt het weer? (Geldig van Maandagavond to. Dinsdagavond. Opgemaakt te 10 uur). HOGERE TEMPERATUREN. Veranderlijke bewolking met in het Noorden van het land kans op wat licht regen. Elders overwegend droog. Matige, tijde lijk zwakke wind uit Westelijke richtingen. Hogere temperaturen, vooral in de nacht. 24 Mei zon op 4.37, onder 20.41 min rnaan op 6.58, onder 23.39 min. Hoogwaterstanden Te Katwijk cn Noordwijk is het op de volgende uren hoog water 24 Mei v.m. 4.55; n.m. 17.25 uur. Prof .dr. L. J. Rogier, hoogleraar in de geschiedenis aan de Nijmeegse universiteit, hield een korte toe spraak, waarin hij prof. Alberdingk. Thijm een lichtend voorbeeld noem de, niet alleen voor het vaderland maar voor de gehele wereld. Geheel' zijn leven, is doordrongen geweest van zijn plicht om het uiteindelijke' doel van Christus: Eén schaapstal eni I-IaF u/PPf in Flimm één herder, na te streven. Deze oecu-l nei Weer in E-UrOpa menische gedachte heeft deze positie. De weerrapporten van het K.N.M.I. EL.? v? K?ry 6r be I OP Maandagochtend 7 uur luiden: heerst. Velen hebben zijn ruimte en spankracht van geest helaas niet be grepen, aldus prof. Rogier, die er aan herinnerde hoe het op 1 October 1955 een eeuw geleden zal zijn, dat prof. Thijm het eerste nummer van het let terkundig tijdschrift „Dietsche Wa randa" liet verschijnen. „Het Thijm genootschap ziet in prof. dr. A. Al berdingk Thijm, die steeds heeft ge waarschuwd voor een steriel exclusi visme, zijn grote geleider voor de toekomst om met alle concentratie van krachten de vereniging bewust te doen zijn van alles wat de mensen in ons land én internationaal binden moet", zo besloot prof. Rogier. De lijkbaar werd vervolgens door leden van het hoofdbestuur van het Thijmgenootschap, o.w. prof. dr. J. W. Asselbergs, uit de kapel naar het nieuwe graf gedragen waar mgr. Van der Burg de beaardingsplechtigheid verrichte. Enkele vereerders legden tuiltjes bloemen bij de kuil. De stof felijke resten van de andere leden van de familie Thijm zijn hier even eens bijgezet. STOCKHOLM regenbui 10 C. OSLO half bew. 11 KOPENHAGEN regen 11 AMSTERDAM zwaar bew. 10 LONDEN half bew. 14 LUXEMBURG onbewolkt 9 PARIJS onbewolkt 14 BORDEAUX onbewolkt 19 GRENOBLE onbewolkt 15 NICE licht bew. 21 GENèVE onbewolkt 13 ZURICH onbewolkt 12 LOCARNO onbewolkt 19 BERLIJN half bew. 9 FRANKFORT onbewqlkt 12 MüNCHEN licht bew. 9 WENEN zwaar bew. 12 INNSBRUCK onbewolkt 12 ROME zwaar bew. 24 AJACCIO licht bew. 20 Korreltje Een criticus is een man zonder be nen, die onderricht geeft in hard lopen.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1