Zon en regen deden op Goudsberg de zilveren Koempoelan schitteren pftsdeM1 Oir schot begroet dageraad van Tweelingenvereen Ook in Oirschot zochten uitersten elkaar op Brand in Mokum MAANDAG 23 MEI 1955 DE LEIDSE COURANT DERDE BLAD PAGINA 1 3000 R.K.. UeAJlxmie>iiteideA.l(ite>ii) hielden kamp te £unteA,en De „ontberingen" werden hun niet bespaard Het begon allemaal naar omstan digheden redelijk wel; de tempera tuur zweefde wel angstwekkend rond om het nulpunt en het tentenkamp riep herinneringen wakker aan woud- lopersverhalen, die alleen maar ach ter een roodgloeiende kachel grote aantrekkingskracht plegen te bezit ten, maar een Meizonnetje deed ont roerende pogingen om het geheel een zomers aanzien te geven en als de kracht afwezig is, moet de wil ge prezen worden. Overigens schenen de ruim 3000 leidsters en leiders van de R.K. Ver kenners-beweging, die Zaterdag de viering van hun zilveren jubileum begonnen, slechts de zon tc zien, want de Goudsberg bij Liinteren, waar deze lustrumkoempoelan ge houden werd, bood een verwarmende aanblik door de laaiende geestdrift, waarmede aan een der hoogtepunten van het Zaterdagavondprogramma, de maskerade, gewerkt werd. Voor de onwetende buitenstaander werd het toen even een beetje wen nen, want de duizenden vreemdsoorti ge creaties, die or.der de purperge- kleurde avondlucht een weg naar het grote St. Joris veld zochten, vergden ,zo nu en dan êen zeer speciale le venskijk. Over het algemeen laad men het nuttige met het aangename verenigd en het. aantal dekens was .bij de maskerade toonaangevend. Aan deze algemene verkleedpartij, die zijn uitmonding vond in een groot kampvuur, was natuurlijk een officiële opening voorafgegaan. Hoofdcommissaris H. F. M. baron van .Voorst tot Voorst had zijn vreugde (Uitgesproken over aller komst en commissaris J. Max, had herinnerin gen opgehaald uit de eerste jaren van dit jubileum, toen o.m. de korte broek en de daarmede gepaard gaande be haarde benen nog een zeer opvallend verschijnsel vormde in de goede Ne derlandse samenleving. WEER WENNEN? Het kampvuur rönd half negen vergde weer een speciale aanpassing, /maar naar later bleek niet slechts van de buitenstaander. Voor bijgaande aan de vraag-of een kamp vuur van 3.000 deelnemers(sters) nog iets van zijn oorspronkelijke roman- .tiek kan handhaven, waren enkele voordrachten te profaan en „gewild" om nog grappig genoemd te kunnen worden. Enkele zeer originele 'schets jes verdrongen echter deze minder geslaagde vondsten en het geheel bracht op het veld, verlicht door hon derden fakkels, een sfeer van saam horigheid en sportiviteit. Een Mariahulde vormde voor het overgrote deel van de kampeerders (sters) het begin van een nacht-in-de- natuur; zo niet voor ons. Wij meen den geboft te hebben, door in een barak te kunnen slapen, maar in diezelfde .barak werd ook de kamp krant-redactie een onderdak ver schaft en de werkzaamheden waren zo sprekend, dat we midden in de nacht opgestaan zijn om eens als ar geloze buitenstaander de geboorte van een krant te beschouwen; het •was een hele ervaring! DE ZON VLUCHTTE. De zon had van het nachtelijk duis ter gebruik gemaakt om de Gouds berg te ontvluchten en een mis troostig motregentje had haar plaats ingenomen. Toen kreeg de ware ver kennersgeest gelegenheid zich aan de wereld te vertonen en haar optre den werd een succes. In de miezerige regen werden onbewogen en met veel eerbied de tientallen openluchtmissen gevolgd, die op het St. Jorisveld dooi de aanwezige aalmoezeniers opgedra- Foto: H. F. M. Baron van Voorst tot tot Voorst, hoofdverkenner, houdt voor de verzamelde deelnemers en deelneemsters een openingsrede. gen werden en de ochtendboterham werd royaal besprenkeld met hemel water, zonder dat dit de stemming vermocht af te koelen; zij steeg zelfs tegen de verdrukking in. Aan dit openlucht-ontbijt ging de plechtige hoogmis vooraf, die opgedra gen werd door mgr. dr. H. Ramse- laar, president van het -klein-semina- rie Apeldoorn. Niet de gehele verdere dag heeft het zonnig gemoed de brandende he melbol behoeven te vervangen, want tegen de tijd, dat de volksspelen van de Koempoelanners met water en ple zier verlopen waren, kwam de zon weer nieuwsgierig over de Goudsberg heengluren en vond daar. verschei dene autoriteiten uit het -geestelijk en wereldlijk leven van Nederland, die hoofdaalmoezenier Verhoeven en ba ron van Voorst tot Voorst-geluk kwa men wensen met het zilveren jubi leum. Aan de lunch, die daarna in de blokhut-cantine geserveerd werd, za ten o.m. aan mgr. Ramselaar en imgr. Hendrickx, als vertegenwoordi ger van het episcopaat, de heer A. -Oosterlee als vertegenwoordiger van de minister van O., K. en W., verte genwoordigingen van verscheidene Nederlandse jeugdorganisaties en een afgevaardigde van de Duitse R.K. Verkenners. Na deze gemoedelijk' verlopen maal ■tijd kregen enkele afdelingen wel pen en verkenners gelegenheid te de- monstreden, wat zij van hun leid sters en leiders geleerd hadden. Het werd een grootse non-stop show van ruim een uur, waar verbluffende staaltjes van vaardigheid, zelfwerk zaamheid en behendigheid bekroond werden met een triomphtocht van aalmoezenier Verhoeven en baron van Voorst tot Voorst in een zege wagen, die een Bossche afdeling vervaardigd had. De heer Oosterlee hield hierna een redevoering, waar in hij de zilveren jeugdbeweging de gelukwensen van de regering over bracht en tevens een persoonlijk woord van minister Oals, die we gens familie-omstandigheden ver hinderd was persoonlijk op de Goudsberg aanwezig te zijn. Het sluitingslpf, opgedragen door mgr. Hendrickx, vormde het laatste programmapunt van deze zilveren koempoelan,. die zich niet door re gen liet verwateren, die zelfs de zon nieuwsgierig maakte en die v6or de duizenden deelnemers (sters) onge twijfeld een herinnering van avon tuur, romantiek en gezelligheid aan hun „woudlopersleven" zal toevoe gen. GEMEENTE DIENT MET VOLKS TUINEN REKENING TE HOUDEN Te Utrecht vergaderde het alge meen verbond van volkstuinvereni gingen. De voorzitter, de heer P. Vis ser, gaf een overzicht van de huidige situatie in het volkstuinwezen. Hij zei o-m., dat er een wettelijke rege ling van het volkstuinwezen moet komen om uit de impasse van het steeds groeiende tekort aan volks tuinen te geraken. Voldoende ruimte moet worden gereserveerd voor defi nitieve volkstuincomplexen. In de uitbreidingsplannen van de gemeen ten dient hiermede rekening te wor den gehouden. Ook dienen de ge meentebesturen acht te slaan op de handhaving van bestaande tuinen. 50.000.— ER UIT In de 527ste staatsloterij, vierde klasse, eerste lijst is de 50.000ge vallen op lot nummer 4447 raarom is Douwe Egberts Zilver-Shag de favoriet van Virginia-rokend Nederland? omdat D-E Zilvershag gemaakt is voor de Virginia- kenners die de voorkeur geven aan: goudgele kleur, milde smaak en fijne geur. omdat inkoop, selectie en mélange er alle op gericht zijn om deze drie voortreffelijke eigenschappen volledig tot hun recht te doen komen omdat D-E hierbij steunt op een zeer lange ervaring in de verwerking van de beste overzeese tabakken! Proef en oordeel zelf! Wanneer U één keer geniet van die milde, geurige Zilver-Shag van Douwe Egberts, zegt ook U voortaan: DOUWE EGBERTS KONINKLIJKE TABAKSFABRIEK JQURE (PR.) - UTRECHT Zó wandelden de tweelingen-deelnemers aan het eerste Europese Tweelingencongres in het Bra bantse dorpje Oirschot, dat zelf over 62 echte tweelingen beschikt, van het Oirschotse markt plein naar het terrein, waar het congres zou worden gehouden, nadat op deze markt de burgemeester van Oirschot, de heer E. A. M. A. Steger, een openingswoord had gesproken. Het lijkt erop, alsof de camera alle deelnemers aan deze optocht dubbel heeft gezien, inaar dat is écht niet zo: het zijn eerlijk allemaal tweelingen in de rij Er waren in Oirschot, waar dit week-einde het eerste Europese Tweelingencongres is gehouden, kleine tweelingen, grote tweelingen, dikke en dunne ,oude en jonge tweelingen, enfin twee lingen van allerlei soort. Ergens in een hoekje zaten plotseling de oudste en jongste deel nemende tweeling bijeen en zij bleken het bovendien uitstekend te kunnen vinden met elkaar, hetgeen aanleiding was tot deze foto. De oudste tweeling in Oirschot, Kees en Trees van Ierse] uit Tilburg, reeds 81 en nog kerngezond, heeft zich ontfermd over de jongste tweeling, Berna- dette (links) en René Smits uit Boxtel, die samen nog niet eens verder dan vier.jaar komen Medisch succes Tussen de vele verenigingen en clubjes, die nog steeds in het zo orga- Voddenpakhuis in vlammen Hoog uitslaande vlammen uit een losstaande loods naast het grote com plex van een groothandel in textiel- afvalproducten aan de Distelweg in uisatie-belustc Nederland opgericht Tlw°">en, is liet afgelopen weckend 'n I nieuwe spruit geboren, welke gebeur- brandweer doen alarmeren, die direct, teI1js J,];la(s Vond op 't „Tweelingen met groot materieel uitrukte. congres" te Oirschot, waar bonderden Met acht stralen ging men het vuur tweelingen uit verschillende landen in de sorteer loods, die één verdieping i bijeengekomen waren om eens over heeft, te lijf. Nauwelijks had men wa- hun speciale geestelijke en maatschap ter gegeven, of met hevige kracht zochten de vlammen een uitweg door het dak, terwijl de brandweerlieden bescherming zochten tegen de rond springende dakspanten en glasscher ven. De brandweer klom op het dak en grote hoeveelheden water werden op de brandende en smeulende balen lompen en papier gestort. .Uit de aan de loods grenzende woning van de concierge begonnen de zes huisgeno ten in allerijl het huisraad naar bui ten te slepen. Geen der leden van de familie had iets van de brand be merkt. Behoudens deze woning en de aangrenzende kantoorruimte en het schaftlokaal stond de inhoud van de circa 60 meter lange schuur in lich ter laaie. Na ruim een half uur kon de brandweercommandeur het sein Tweelingen uit 10 landen troffen elkaar in het Brabantse Oirschot pelijke toestand te praten. Het geheel is een medisch succes geworden, want een staf doktoren hebben tal van bijzonderheden ont dekt en hoopt nog meer te ontdek ken, wanneer zij uitgebreidere stu die van verschillende tweelingen kan maken. Sinds Donderdag j.L stroomden de buitenlandse tweelingen naar Oir schot en Zaterdag begon het officiële congres, waaraan 3'00 tweelingen uit 10 landen deelnamen. Het oudste paar was een broer en zuster van ruim 8-1 jaar en het jong ste twee peuters van nog geen 2 jaar (per stuk!) Tijdens dit congres werd besloten tot het oprichten van een Bond voor „brand meester" geven. De nablus- Tweelingen en het wachten stagewerkzaamheden van de smeu-!nog slechts op de „Tweelingendag lende en hevig rokende massa's pa- j die ongetwijfeld ta de naaste toe pier vorderden geruime tijd van de avond. Omtrent de oorzaak wordt een onderzoek ingesteld. De verzekering dekt de schade, die gisteravond nog niet bij benadering was vast te stel len. DIAMANTEN BRUIDSPAAR. Dinsdag 24 Mei zal het echtpaar A. Bakkenes-Stolk te Rijswijk (Z.-H.), de dag herdenken, waarop het zestig jaren geleden in het huwelijk trad. Het diamanten paar woont die dag tevens zestig jaren in Rijswijk. komst uitgeroepen zal worden. Alles samen Inmiddels heeft dit eerste congres al een vrij onverwacht gevolg ge had; vele doktoren waren naar het congres gekomen en pleegden ver schillende onderzoekingen. Zij hoor den, hoe de ene tweeling samen blin dedarm-ontsteking hadden gehad, hoe een ander paar aan dezelfde kies op hetzelfde moment,last had gekregen en hoe weer een ander gezamenlijk een maagkwaal torste. De doktoren namen ijverig vinger afdrukken, pleegden scheaelmetin- gen en vulden vragenlijstjes in, maar al deze wetenschappelijke arbeid kon de feestcommissie niet verhinderen deskundig vast te stellen, wie tot „Europees tweeling" moest worden uitverkoren het werden twee Bel gische meisjes, wie de meest op elkaar gelijkende tweeling is de gebroeders Bartels, twee machinisten uit Limburg en welke tweeling het verst gekomen was twee meis jes uit Finland. Ongemakkelijk Bij handopsteken werd tenslotte tot oprichting van de vereniging be sloten en gisteravond stroomde Oir schot, dat zelf 62 tweelingen binnen zijn veste herbergt, weer leeg, het geen ménig Brabander, die op orden telijke wijze zijn Zondagavond ge vierd had, ongemakkelijke ontmoe tingen bezorgde, omdat het zo ont moedigend is, als men na drie glaas jes bier al alles dubbel meent te zien. Een kermiswagen reed Zater dagavond tussen Helmond en Deurne een 58-jarige voetganger uit Horst (L.) aan, die zodanig gewond werd, dat hij spoedig daarop bezweek. De 17-jarige chauffeur, die geen rijbe wijs bezat, reed door, zonder zych om het slachtoffer te bekommeren. Later op de avond werd de jongen aange houden, de wagen in beslag genomen en proces-verbaal opgemaakt. De sneltrein MaastrichtAken zal ingevolge de gister van kracht ge worden zomerdienstregeling wederom te Valkenburg stoppen. De eerste maal, dat de trein gistermorgen weer te Valkenburg stopte, werd dit feit een enigszins officieel tintje gege ven.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 10