Nederland-Zwitserland tot't einde vol spanning Eindelijk een voldoening gevende wedstrijd Tempo van Oranjeploeg was beslissend voor de wedstrijd ISnnl VRIJDAG 20 MEI 1955 DE LEIDSE COURANT DERDE BLAD PAGINA 1 In het eivolle Feyenoord-stadion heeft een over het algemeen goed en dikwijls briljant spelend Nederlands elftal eenoverwinning met spreken de cijfers geboekt op een Zwitserse ploeg die als geheel tegenviel, in een aantrekkelijke en voor de 64.000 toe schouwers zeer plezierige wedstrijd. Het kleine groepje supporters van de Helveten echter kreeg slechts zeer zelden gelegenheid tot juichen, want de fraaie staaltjes van individueel spel en ook van teamwerk kwamen bijna alle voor rekening van de gast heren, die hun tegenstanders bij tij den overklasten, en els er iets op de einduitslag 41 valt aan te merken dan zou het zijn dat de cijfers het krachtsverschil nog niet eens hele maal zuiver weergaven. Een uitslag 51 of 61 zou voor de onzen niet geflatteerd zijn geweest. i Een paar uur voor het begin van de wedstrijd begon het te regenen. Hiervan trok de Harmoniekapel „Ex celsior" uit Boskoop zich weinig aan. Dit kranige korps, compleet met vaandel, schellebomen en elf tamboer majoors waarvan tien majorettes, die vorige week ook te Noordwijk furore hadden gemaakt, maakte de ene rondgang na de andere over het nat te veld en hielp de toeschouwers de tijd korten met vrolijke wijsjes. Maar voor de heren van de Zwitserse keu zecommissie was de regen wel een probleem. Zij hadden in hun voor hoede al een verandering moeten aanbrengen doordat de rechtsbuiten Ballaman wegens een lichte bloed vergiftiging de reis naar Rotterdam niet kon meemaken. Voor hem was Morand van Chaux de Fonds opge steld. Maar bovendien moesten ze rekening houden met de lichte bron chitis waardoor de linksbuiten Mau- ron gehandicapt was. Het plan was Mauron te laten spelen als het weer helder en droog bleef. Maar viel er regen, dan zou Morand linksbuiten spelen en Rey van Lausanne de rechtsbuitenplaats bezetten. Besloten werd tenslotte om Mauron in elk ge val de eerste helft mee te laten spe len. En zo verschenen de beide elf tallen onder leiding van de Duitse scheidsrechter Schmetzer in het veld. Óranje nam het initiatief. Schaap won de toss en verkoos te gen de wind in te spelen. En onmid dellijk nam Oranje het initiatief in handen. Al in de eerste minuut mocht Kuys een vrije schop nemen, doordat een der gasten een overtreding be ging tegen Clavan, en daarna volg den een serie pogingen van onze voorhoede om de Zwitserse grendel open te breken. Ze deed dit met com binaties in hoog tempo en met voort durende switchbewegingen op beide vleugels. Een aanval van de Harder mislukte doordat de Hagenaar vast liep het hoekje van de cornervlag, en even later onderbrak Meier, die tussen de Zwitserse achterhoede en voorhoede pendelde, een nieuwe aanval. Maar Nederland kwam te rug. Uit een pass van Wilkes naar Timmermans resulteerde een goede voorzet, waar de naar binnen ge zwenkte de Harder net niet met het hoofd bij kon. Het werd een corner, besloten met een hard schot van Klaassens dat Pernumian, een van de beste spelers van de Zwitserse ploeg, zonder moeite stopte. Een snelle Zwitserse tegenactie strandde op on- ie achterhoede waarna listig samen spel tussen de Harder en Wilkes deze laatste in een gunstige schietpositie bracht. Maar Pernumian liep vlie gensvlug uit zijn doel en griste de bal weg van de voeten van de Spaan se Nederlander. En steeds weer zwermden de Oranjehemden, alhoe wel de spil Eggiman op het midden terrein bergen werk verzette en in duels van man tegen man vaak aan het langste eind trok, voor het Zwit serse doel, waar hachelijke en soms zelfs critieke situaties ontstonden. Van Roessel viel uit. Clavan, zeer op dreef en met de Harder een buitengewoon mobiele vleugel vormend, zond de bal hoog voor het heiligdom van Pernumian waar van Roessel klaar stond om in te koppen. Hij sprong en hij kopte ook, maar tegelijkertijd was de Zwit serse keeper met gestrekte vuist -uit zijn doel gekomen. Hij raakte de bal en tegelijkertijd het hoofd van onze middenvoor, die even liggen bleef en daarna van het veld verdween. Hij werd vervangen door de Bruyckere jammer, want in onze aanval klopte het als zelden tevoren. Dit uitvallen van van Roessel ge beurde in de achtste minuut toen de Zwitserse kolonie al herhaaldelijk doodsangsten had uitgestaan, zo spam de het voor de Hetvetische veste. En steeds bleven de Oranjetruien ster ker. Schaap, die aanvallend en ver dedigend zijn mannetje stond, schoot na aardig combinatiespel juist naast, om even later door een handig hakje naar Wiersma redding te brengen toen Mauron gevaarlijk ver was op gedrongen. Een schot van Meier, de goalgetter van Young Boys, die in de competitie vele successen heeft ge boekt met zijn harde kogels, ging van 15 meter afstand naast. Toen kwam Nederland weer aan 't woord. Voortdurend opgestuwd door een middenlinie, die zich naar voren kon wagen omdat Kuys en Wiersma zeker en trapvast bleken, liepen onze voorwaartsen storm met weldoordachte en briljant uitgevoer de aanvallen. De Bruyckere miste op een pass van de zeer actieve Clavan en gaf Pernimian daarna toch veel last toen hij in een moeilijke positie de bal kreeg na een combinatie van Schaap en Clavan. Het werd een cor ner, die niets opleverde, waarna Klaassens een kans gaf aan de Har der. De kopbal ging over de lat. Listig samenspel van Wilkes en Timmermans bracht daarna vreugde in de Nederlandse harten. Er ont stonden ook goede kansen maar toen Wilkes, na twee tegenstandere in de luren te hebben gelegd, het schot wilde lossen, dat dit virtuorenwerk moest bekronen, kon Kernen hem nog juist de voet dwars zetten. Landman in actie. Het was de onvermoeibare Eggi man, die het spel verplaatste naar onze helft. En toen kreeg Landman voor de eerste maal, nadat er onge veer 20 minuten gespeeld was, gele genheid om zijn talenten te tonen, op eenharde kopbal van Wiersma, die moest terugspelen en dit zodanig deed, dat onze doelman slechts val lend het leer kon bemachtigen. De Zwitsers brachten het tot twee cor ners nadat een knalhard schot van Huegi via een Nederlandse schouder was uitgegaan. Maar van der Hart c.s. stonden pal. Bombardement op Zwitsers doel. Het Zwitserse intermezzo duurde overigens slechts kort. Dra kwamen de Oranje-voorwaartsen weer in vol le actie, switschten de Harder en Clavan op zo verrassende wijze, dat de grendel begon te kraken, fnuikten van der Hart, Schaap en Klaassens de weinig vastberaden Zwitserse te genstoten en goochelde de Harder zowel langs het lijntje als op het middenterrein. Op een gegeven mo ment raakte hij het leer kwijt aan Kernen, maar prompt brak hij ot>- nieuw door. Zijn voorzet belandde echter in Pernumians gretige handen. Een plotselihge uitval van Eggiman, in de eerste helft de beste man van de Zwitsers, eindigde met een schot, dat Landman naar behoren verwerk te, een rush van Wilkes wérd gestuit voordat onze rechtsbinnen gevaarlijk kon worden en vervolgens werd een subtiele combinatie, waarbij de bal an Clavan naar Wilkes ging, toen naar Timmermans, daarna weer naar Wilkes om via de Harder bij Clavan te komen, zonder dat een Zwitser er aan te pas kwam, afgesloten met een te zachte boogbal, waarmee de Zwit serse keeper geen moeite had. Pal daarop volgden wederom twee aan vallen, die in laatste instantie wer den afgeslagen door Steffen en Ma- this in samenwerking, waarna Wil kes een van zijn vermaarde driftige drubbels met meesterschap demon streerde. Hij kwam drie tegenstan ders voorbij, gaf toen een afgemeten pass naar de Harder, die helaas toen een van zijn zwakke momenten had en royaal miste. Het spel golfde daar na korte tijd van doel tot doel: Hue gi zag een kogel door Schaap tot corner verwerkt; van der Hart moest ingrijpen toen bij een misverstand tussen Timmermans en Schaap on heil dreigde en Wilkes stelde de Bruyckere in staat een kopbal af te vuren, die juist over ging. In weer wil van het Nederlandse veldover- wicht bleven de doelpunten echter uit. Eindelijk beloond. Totdat, in de veertigste minuut, het stadion daverde op zijn grondvesten: na een door Clavan voorbereide aan val kwam de bal via De Bruyckere bij Wilkes, die de dappere Zwitser- op de keeper af. Een snelle rush van de Harder, afgerond door een goede voorzet, leverde geen resultaat op, want Steffen stond op de juiste plaats en werkte weg. Een Zwitserse tegen stoot werd door van der Hart opge vangen, waarna de Harder andermaal naar voren stoof, toen naar het mid den afzwenkte en naar Timmermans plaatste. De Hagenaar was iets te langzaam en de bal liep uit. Overwicht bracht nieuwe doelpunten. Toch was het overwicht zo groot dat de score niet ongewijzigd kon blijven. In de 13e minuut liet de Harder wederom aan zijn bewakers zijn hielen zien; hij zond de bal op het goede moment naar Wilkes, die gaf meteen door aan De Bruyckere en nu faalde de Tilburger niet: langs de uit positie gespeelde Pernumian trapte hij het leer in de touwen: 30. Even scheen het alsof de achter stond de Zwitsers tot heftiger verzet zou stimuleren. Drie keer kwam ons doel in gevaar, maar eerst wist Landman, hoog opspringend, de bal boven de Zwitserse hoofden weg te plukken en daarna bracht Wiersr^a redding toen de uitgelopen Landman het leer was kwijtgeraakt. De derde critieke situatie ontstond door toe doen van de Zwitserse linksbuiten Mauron, die voorbij van der Hart en Wiersma dreef en, schuin voor ons doel gekomen, zo scherp in de hoek wilde schieten dat de bal juist langs de paal ging. Een prachtige kans werd zodoende gemist. Het vierde Nederlandse doelpunt kwam tot stand in de negentiende minuut op een moment, dat niemand het verwachtte. De Zwitserse verde diging was ver opgedrongen waarop van der Hart, die de situatie goed bekeken had, de bal hoog en ver naar voren plaatste. Wilkes, met een vrij veld voor zich, rende naar vo ren, dreef langs Permunian en schoot het leer langs Mathis, die eensklaps was komen opdagen, in het net. Oranjeploeg werd overmoedig. In de nu volgende periode speelde de Oranjeploeg met groot meester schap en met een zelfvertrouwen dat af en toe wel eens in overmoedig heid ontaardde. Alles lukte tenmin ste in het veld want de afwerking maar de vastberadenheid en de dash, die nodig waren op de score op te voeren, ontbraken, overigens begrij pelijk bij de verkregen voorsprong. Zc bleef het 41 voor Nederland, na een wedstrijd waaraan de toeschou wers ongetwijfeld met genoegen zul len terugdenken, zowel wat de uit slag als wat het door de Oranjeploeg vertoonde spel betreft. DE VERWONDING VAN VAN ROESSEL. Jan van Roessel, de onfortuinlijke middenvoor van het Nederlands elf tal, heeft bij zijn botsing met doel man Pernumian vermoedelijk een breukje in de rechter bovenkaak op- geopen. De verwonding is, naar ons van bevoegde zijde werd medege- deed, niet ernstig. Van Roessel heeft de wedstrijd verder van de tribune af gevolgd. Vandaag zouden nog röntgenfoto's worden genomen. Van Roessel zal zo goed als zeker enkele weken niet voor Willem II kunnen spelen. OOSTENRIJKSCHOTLAND 1—4. De voetbalwedstrijd tussen Oosten rijk en Schotland, welke te Wenen werd gespeeld, is door de Schotten gewonnen met 41, nadat de rust met 20 in hun voordeel was inge gaan. Ongeveer 65.000 toeschouwers woonden de strijd bij, waarin voor al in de eerste helft door de Schot ten uitstekend voetbal werd gede monstreerd. FINLAND—HONGARIJE 1—9. De voetbalwedstrijd tussen Fin land en Hongarije, te Helsinki ge speeld, is met 91 door Hongarije gewonnen. Bij rust stonden de Hon garen met 40 voor. Met deze overwinning brachten de Hongaren het totaal aan doelpunten gemaakt tijdens de tournee door Scandinavië op 224. Zij versloegen eerts Zweden met 73, daarna De nemarken met 60 en tenslotte Fin land met 91. Ongeveer 30.000 toe schouwers waren in het olympisch stadion te Helsinki samengepakt, terwijl nog honderden anderen bij de ingang stonden te wachten toen de wedstrijd begon. fi se doelverdediger met een hard en beheerst schot geen kans gaf (10). Twee minuten later, toen onze voor waartsen het andermaal op de heu pen kregen, werd het 20. Een prachtige ren van de Harder bracht het leer voor het Zwitserse doel, waar de verdediging totaal uiteenge reten werd door welberekende pas ses waarop noch Steffen, noch Ma this, noch de telkens falende Schmid- hauser vat kregen. Timmermans leg de de laatste hand aan het werk met een scherp schot, dat de linkerpaal trof, waarna de bal de rug van Per numian raakte en in de touwen sprong. Nadat een nieuwe Nederlandse aan val, waarin de Harder wederom een rol speelde, met moeite was gekeerd floot Schmetzer voor de thee, met een 20 voorsprong die onze jon gens wel verdiend hadden. DE TWEEDE HELFT. Na de hervatting kreeg de strijd spoedig weer hetzelfde beeld. Tim mermans en Wilkes zetten een serie aanvallen op, en De Bruyckere, de minste in het aanvalsquintet, kreeg een kans. Maar hij aarzelde even en de bal werd hem ontnomen. Toen drong Clavan ver op nadat Wilkes zich van Eggiman had ontdaan. Weer ging de bal naar De Bruyckere, maar ditmaal was de pass onzuiver, zodat de Tilburger er niet op kon lopen. Even reageerden de Zwitsers en toen Wiersma wat al te fors Huegi van de bal liep, bestrafte Schmetzer dit met een indirecte vrije schop. Onze ver dediging, goed opgesteld bezwoer het gevaar en meteen trok de voorhoede weer ten aanval. Clavan, die door fraai individueel spel de bal bemach tigd had, passeerde De Bruickere, die in een moeilijke positie miste, waarna een combinatie Clavande HarderWilkes de Zwitsers dwong een corner af te staan. Daaruit werd het leer weggewerkt, maar Neder land bleef veel sterker en nadat Wil kes wederom getoond had, dat hij de kunst van het dribbelen nog niet verleerd is, want hij kwam drie Zwitsers voorbij, stelde hij De Bruy ckere in staat een schot te lossen. Maar De Bruyckere profiteerde niet van de kans en schoot vrijwel' recht van1 de prachtig opgezette aanvallen liet te wensen over en tal van uitge zochte kansen gingen te loor. Zo in de 28ste minuut toen geraffineerd samenspel tussen Wilkes en Timmer- mans de Valenciaspeler voor open coel bracht. Scherp was zijn schot te scherp want de bal ging naast. On ophoudelijk opgestuwd door de mid denlinie en de verdediging die de meeste tegenaanvallen van de Hel veten al in de kiem smoorden, en met verrassend gemak combinerend bouwden onze voorwaartsen hun of fensieven op. Maar De Bruyckere schoot eenmaal tegen de keeper, Wil kes hield de bal te lang bij zich toen hij ver was opgedrongen en beter naar de toelopende de Harder had kunnen passeren, en even later zette de Harder, nadat Pernumian een schot van Clavan had weggeslagen, de bal net iets te hoog voor, zodat de opspringende Timmermans er niet bij kon. Deze aanval eindigde met een schot van Klaassens, dat over de lat ging. De grote rrieerdenheid van Oranie gaf daarna onze spelers een tikje te veel zelfvertrouwen Ook leek het alsof hun strijdlust iets verminderde. En daarvan maakten de roodbaadjes gebruik. Vonlanthen ondernam een rush en gaf een scherp schot, half voorzet, maar Landman liet zich op de bal vallen en het gevaar was ge weken. Niet voor lang, want de lin kervleugel MeierMauron kwam in snelle actie en Mauron plaatste de bal voor ons doel, nadat de uitgelopen Landman was gevallen, maar van der Hart, op de doellijn staande, zond l-.et leer het veld in. Nog kwamen de Zwitsers terug, Huegi brak door en in de 35e minuut kon hij met een schuiver via de paal de achterstand tot 41 terugbrengen. En hierbij zou het deze middag blijven. Steffen onderbrak een rush van Wilkes, Kuys redde toen Huegi weer gevaarlijk dreigde te worden Mauron schoot naast uit een hoge, door Wiersma gemiste voorzet van Morand, en toen na een aanval, waar aan de hele Nederlandse voorhoede deelnam, de Harder de bal zuiver voor de Zwitserse kooi plaatste was de kopbal van De Bruyckere te hoog. Nog herhaaldelijk wisten onze voor waartsen zich kansen te scheppen, BRAM APPEL NAAR FORTUNA '54 Bram Appel, die vroeger o.m. voor ADO en Sittard uitkwam, later als „prof" naar Reims ging en de laatste tijd als speler-trainer aan de Zwit serse club Lausanne Sport verbon den was, gaat het volgende seizoen voor Fortuna '54 te Geleen voetbal len. Appel's contract loopt 30 Juni a.s. af. Per 1 Juli gaat hij over naar Fortuna en op die datum zal hij zich in Geleen vestigen. In het Zuiden hoopt men. dat Appel Dinsdag al zal mogen meedoen in de wedstrijd van Fortuna tegen Everton, maar daar voor is uiteraard de toestemming van Lausanne nodig. Appel moet Zondag voor zijn club tegen Young Boys spelen. Aangezien het berei ken van de tweede plaats in de com petitie voor Lausanne vast staat en het toch geen kampioen meer kan worden, is er een kans, dat hij die toestemming zal krijgen. Is dat zo, dan blijft hij nog enige dagen in Ne derland. Anders zou Appel, die in het weekeinde mede als gids optrad voor het Zwitserse elftal, vandaag naar Lausanne terugkeren. V.C.S. WON HET L.F.C.- JEUGDTOURNOOI. Gisteren is het door L.F.C. georga niseerde jeugdtournooi op het terrein aan de Haagweg gehouden. Het weer hield zich gelukkig goed, de orga nisatie was uitstekend en de jeugd heeft zich kostelijk kunnen amuse ren. Dank verdienen de scheidsrech ters, die het bijwonen van de inter landwedstrijd opofferden om dit tour- nooi te helpen slagen. De jeugdcommissie van L.F.C. kan op een mooie wedstrijddag terugzien. De uitslagen zijn als volgt: Klasse A. 1. V.C.S. 6 pnt. Ie pr.; 2. A.S.W. 3 pnt. 2e prijs; 3. L.F.C. 2 pnt.; 4 L.D.W.S. 0 pnt. Klasse B. 1. V.C.S. 6 pnt. Ie prijs; 2. L. D. W. S. 3 pnt. 2e prijs; 3 A.S.W. 2 pnt. en 4 L.F.C. 1 pnt. Klasse C. 1. V.C.S. 5 pnt. Ie prijs; 2. L.F.C. 3 pnt. 2e prijs; 3 L.D.W.S. 2 pnt. en 4 A.S.W. 2 pnt. De extra prijs voor de prettigste en sportiefste houding ging naar L.D.W.S.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 9