Imam LB/msm r,_, Sleutelparade op de Vismarkt Fleurige Sleutelparade in Leidse Hout RANG VRIJDAG 20 MEI 1955 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 Het Christelijk Tambour en Pijper corps „Kunst en Genoegen" fungeer de gisteren als gastheer voor niet minder dan drie en twintig corpsen uit den lande. Klokslag 2 uur mar cheerden de corpsen het sportpark aan de Leidse Hout binnen om zich aan de vele toeschouwers voor te stel - len. Dat was een echt mooi gezien t: al die corpsen in blinkend wit en fel blauw, te zien passeren, toegejuicht vanaf de tribunes. Mooie vlaggen werden gedragen en 't koper van de instrumenten blonk en fonkelde in de schaarse zonnestralen. Als er vol op zonneschijn geweest zou zijn, zou alles nog feller tot z'n recht zijn ge komen. Laten wij tevreden zijn. dat 't niet regende, want (zo werd in 't openingswoord door de voorzitter ver teld) de gezelschappen uit Sr.eek en Apeldoorn, die al vroeg op 't pad waren, hadden onderweg sneeuw en hagel gehad. De demonstratie werd geopend door de damesgymnastiekvereniging Concordia uit Leiden. Vaardig en ele gant waren hun knotsoefeningen met houten hoepels. Een luid gejubel ging Circus „Knikkebeen" De persdienst van het kindercircus meldt ons: door de stormen die de laatste dagen hebben gewoed, heeft het circus averij opgelopen. Verschil lende voorstellingen moesten worden afgelast, maar gelukkig is geen ern stige materiële sohade aangericht. Knikkebeen is evenwel door de uitge breide beveiligingsmaatregelen, die moesten worden getroffen zo druk be zig, dat hij geen tijd kan vinden ons zijn verdere avonturen te vertellen. Hierdoor konden wij nog niet aan vangen met de publicatie van zijn avonturen. Daarmede zullen we be ginnen op 1 Juni'a.s. De repetities voor de voorstellin gen in Leiden zijn nog steeds in volle gang. Zaterdag 21 Mei worden alle dan? seressen verwacht by mevrouw Neu- wahl, om 3.30 uur. Ook de twee pia nisten zien wij gaarne verschijnen. De andere artisten krijgen binnen kort persoonlijk bericht. Cabaretavond van „De Stalen Band" De ontw. en ontsp. vereniging van het H.C.W.-N.E.M. personeel „De sta len band" hield Woensdagavond haar jaarlijkse Bonteavond en als altijd heerste er een prettige sfeer. Voorzitter H. Laman heette geno digden en medewerkers van harte welkom en hpopte dat deze avond zou klinken als een klok. Spr. dankte de heren J. de Graaf en J. Gouts voor de fraaie decors en sprak de wens uit dat meerdere leden uit het per soneel zich zouden opgeven voor het muziek-ensemble. Onder leiding van conferencier C. de Graaf werd door krachten uit ei gen personeel een programma voor het voetlicht getoverd, „De stalen band" waardig. Noemen wij slechts het optreden van de jeugdige Tiny Langezaal (accordeon), de eveneens jeugdige zangeresjes „The Gold Sis ters", de Electro Boys (acrobatiek), de Howaits (3 zangers met een gitaar) enz. enz. Een avond die door de overgrote belangstelling Zaterdagavond nog eens moet worden herhaald. Een avond vol afwisseling en goede humor. op, toen „Kunst en Genoegen" optrad, gekleed in de mooie blauwe unifor men, de tabour-maitres in volle actie. Tot tweemaal toe traden de Huzaren van Boreel in veldgrauw op met het corps trompetters en muzikanten. Al les was gedisciplineerd en opgewekt, zowel muziek, als trompetters en tam bours, in mooie figux'en en rhythmi- sche passen het veld bestrijkend. Ex celsior heren-gymnastiekvereniging bracht een ieder in bewondering voor hun zware oefeningen aan de brug, maar niet alleen dit, de heren bleken ook als parterre-acrobaten vlug en sierlijk werk te kunnen geven. De „Jeugd van Leiden", aangevoerd door de heer Dees van Wissekerken, (die verleden jaar leiding gevend is geweest in de Tour de France) heeft zich onderling' gemeten in atletiek wedstrijden, afstandlopen op 30 en 60 M. en estafettelopen. De gezamenlij ke tambour-maitres waaronder ook twee jongedames voerden mooie en gelijkgestemde toeren uit, waarin de staf een grote rol speelde. Advendo uit Sneek ondersteunde dit optreden met rhythmische muziek. Interessant was het figuurlopen van Tambour- en Pijpercorps Jubal uit Dordt. Zo wel tambours als pijpers waren, door hun leiders voorgegaan, uitstekend in functie, 't Was alles rhythmisch, op gewekt en vrolijk. Ook de cox-psen van de jongeren voldeden aan de eisen, die gesteld werden. Zo kwam het eind van de zeer geanimeerde demonstratie met volop succes. Volgde de afmars voor het défilé, dat op het Stadhuisplein voor het ge meentebestuur zou plaats hebben. Men genoot van het s .amme marche? ren van de troepen op het rhythme van drixm en pijpers. Het avondprogramma vermeldde weer heel wat moois, met opmars en parade door alle corpsen en Figuur lopen en Taptoe door de Mariniers kapel uit Rotterdam en de Kon. Mili taire Kapel uit Den Haag. Kunst en Genoegen kan voldaan zijn over de Leidse Sleutelparade in de Leidse Hout. J. K. Hemelvaartsdag is voor Leiden nus en Bruschke belichtten vervol- geen door de Zondagswet stilgelegde zevende dag geworden. Windstil was het in de eerste plaats zeker niet en bovendien werd het huilen van de wind aangenaam afgewisseld door de gepijpte en geslagen klanken van de 23 korpsen, die gisteren de acoustiek van de Leidse gevels testen. Omstreeks zes uur werd van de achterkant van het stadhuis door het college van B. en W. en vele andere genodigden een défilé afgenomen. Terwijl het trommelgedreun tegen de gevels van de Nieuwe Rijn terug gekaatst werd, marcheerden in een wijdlopige kolonne de in luchtige kle ding gestoken gezelschappen voor bij. De vaandels negen en als tegen prestatie stelde menige vroede vader zijn schedel aan het gure weer bloot. Om de orkesten muzikaal gesproken de ruimte te geven werd een onder linge afstand van ongeveer honderd meter aangehouden. Dit kwam wel de klank maar niet de duur van de op tocht ten goede. Tegen zeven uur was echter het laatste trommelgeroffel verstorven en bestormden de muzi kanten de Leidse eethuisjes om nog voor de taptoe iets warms naar bin nen te krijgen. Bijzondere avond. De R.K. Avond-Mulo gaf Woens dagavond een lesavond, die wel ge heel afweek van wat gewoonlijk op de lessen gepresteerd wordt. De leer lingen vervulden namelijk een pas sieve rol en de leraren, die over dag examens afgenomen hadden, ga ven eens college over de dingen, die ons omringen en interresseren. De directeur van de school, de heer Scholten, verhoogde de bijzondere stemming door aan de volgende jon gens en meisjes het godsdienstdiplo ma uit te reiken: H. van Lierop, A. Vink, R. Nozeman, J. Nijenhuis, W. Delprado, J. Meiman, 'W. Alkemade, A. Kroon, J. Keunis, P. van Houten en P. Verplancke. Pater7 Stam en de heren L. Monta- gens de diverse facetten van ons be staan. Bedevaart Heiloo. De jongens, die Zondag met de Bede vaart naar Heiloo meegaan, moeten Zondagmorgen om kwart voor negen op het Stadhuisplein aanwezig zijn. Omstreeks twaalf uur later worden de deelnemers in Leiden tèrug ver wacht. Danswedstrijden. Aan dansnieuws geen gebrek. Een Hóllands dansteam, waarin de heer en mevrouw Henny Boes een eervolle plaats innamen, won in Zuid-Duits- land een wedstrijd van een Germaans team. Geen kermisachtige Rembrandt- herdenking Voorlopig comité zonder L eidenaars Een voorlopig comité, bestaande uit mr. P. J. Mijksenaar, hoofd gem. bur. voor pers en propaganda, ir. J. Nikerk, directeur V.V.V. Amsterdam, J. E. Verwayen, dir. fin. econ. bu reau Twentsche Bank N.V., A. M. van der Waal, secr. Kon. Oudheidk. Genootschap, en M. Muller, custos museum „Het Rembrandthuis" Jo- denbreestraat 46, Amsterdam-C, is met de voorbereiding begonnen van de Rembrandt geboorteherdenking 1956. Op 15 Juli 1956 zal het, zoals bekend, driehonderdvijftig jaar ge leden zijn dat Rembrandt Harmensz van Rijn te Leiden werd geboren. Die herdenking, aldus het voorlo pig comité, dat binnenkort door een op breder basis zal worden vervan gen, „zal een waardig karakter moe ten dragen; een programma dat aan leiding zou geven tot een kermis achtige feestviering dient achterwe ge te blijven". Wernink keert 8 pet dividend uit In de heden gehouden vergadering van aandeelhouders van de N.V. Wer- nink's beton maatschappij te Leiden werd het dividend over Ï954 vastge steld op 8 %v Agenda Leiden VRIJDAG Stadsgehoorzaal (foyer): Opening bazar Dr Van Voorthuijsenstichting, 3 uur nam. Romanuszaal, 7.30 uur nam. Ver kiezing en installatie K.A.B.-wijkbe- stuur. Harmonie, 8 uur nam. St. Chris- toff el. Kinderhuis St. Jozef, Oude Vest 45 (Ingang Hazewindsteeg), 8—11 u. nam. Fancy Fair ten bate van Kin dertehuis St. Jozef en het comité Kindervreugde. Thuis bij de Radio, 9.45 uur nam. K.A.B.-Kaderbijeenkomst. ZATERDAG. Het Gulden Vlies, 2.30 uur nam. Kringvei'gadering K.V.P. Kinderhuis St. Jozef, zie boven, 8—11 uur nam. ZONDAG. Kinderhuis St. Jozef, 211 uur nam. zie boven. TENTOONSTELLINGEN. Prentenkabinet (Kloksteeg 25): Tekeningen door Jos Gosschalk en Paul Citroen 2-^5 uur pam. (t/m 28 Mei). Rijksmuseum voor Volkenkunde: Tentoonstelling van Japanse prenten, 10 uur voorm.—5 uur nam. (Tot 15 Juli). Universiteitsbibliotheek: Tentoon stelling „Letterkunde in Bezettings tijd". Werkdagen 9.30 uur voorm. 5.30 uur nam. (Tot en met 18 Mei). BIOSCOPEN. De films voor de komende week zijn door de Kath. Film Centrale als volgt gekeurd: Casino: „De getekende", 14 jaar. Lido: „Odyssee", 14 jaar. Luxor: „De Zigeunerbaron", alle leeftijden. Trianon: „De gravin gaat barx*e- voets", 18 jaar. Rex: „The true and the brave", 14 jaar. Wij gaan verder. Op Hemelvaarts dag werden in Amsterdam wedstrij den voor amateurs gehouden. Het paar mej. A. Rooyakkers en de heer L, de Mol wisten de vijfde prijs bij de senioren in beslag te nemen. De eer ste prijs bij de junioren ging naar mej. D. Pet en de heer J. Waasdorp eveneens uit Leiden en om de vreug de compleet te maken sleepten mej. C. van Oosten en de heer G. van Leeuwen uit Leidsendam de derde prijs weg. DWARSKIJKER. Met de restauratie van de gevel van het perceel Herengracht heeft Lei den weer een belangrijke aanwinst in het sterk gedunde gevelfront ge kregen. Ondanks de kou sloegen tallozen gis teravond de Sleutelparade gade. Een overzicht van de drukte op de Vis markt. In diverse frisse vruchtensmiken a 32 cent per 100 grsm en in rollen k 17 ant per rol Let op de naam RANG op het beschermend omhulsel 4)e ■msnap&un#. van demste tang. (Advertentie). EM.-PASTOOR VAN EMMERIK t. Woensdagavond is te Alkmaar oo 67-jarige leeftijd overleden de em.- pastoor G. D. van Emmerik. Hij was onder meer kapelaan aan de Mon Père te leiden (19171920) en kapelaan te Leidschendam (1920). Daarna is hij achtereenvolgens ree- tor geweest aan het O. L. Vr. Gast huis te Amsterdam en pastoor te Nieuwekerk aan de IJssel, Den Haag. Muiden en Hoogkarspel. Op 28 April 1951 werd pastoor Van Emmerik eer vol ontslagen. TWEEDE JAARFEEST PEVEWE De personeels-vereniging van Wer- nink's Bedrijven „PeVeWe" hield Woensdagavond in de grote zaal van „Den Burcht" haar tweede jaarfeest. De voorzitter, de heer A. H. Gij sinck, heette de aanwezigen hartelijk welkom, in het bijzonder mevr. Chr. W. Werninkvan Nouhuys en de di rectie en hun dames. Hierna bracht het PeVeWe toneel „Het Witte Schaap van de familie", een blijspel in 3 bedrijven', door L. au Garde Peach en Ian Hay. De re gie had de heer A. Warnau. Rekening houdend met de jeugdige leeftijd van de PeVeWe-toneelgroep bracht zij het er niet slecht af. De spelers wisten de zaal te amuseren door le vendig en vlot spel. In het bijzonder vielen hierbij op de heren J. J. X. Klaaysen en D. J. van Leeuwen als x-esp. de dominee en de heer des hui zes James Winter. Na afloop was er een gezellig sa menzijn met gelegenheid tot een dansje. De muziek werd verzorgd door „Gé Hofenks Clavioline-orkest". Leidse Universiteit Geslaagd voor het Doctoraal exa men Nederlands Recht mej. E. Th. Hack te Rotterdam en de heren R. Jesch te Tegelen, F. H. Brust te Rot terdam en J. A. Bouwmeester te St, Michels Gestel. Burgerlijke Stand Geboren: Dirk/zn van P. M. Piers- ma en W. R. Schuitemaker; Alida, dr van T. Vink en C. Buik; Petrus Adrianus Maria, dr van C. H. v. Eg- mond en M. H. P. Mollers; Maria Jeanette, dr van A. v. Duijvenbode en R. J. Bloot; Johanras, zn van J. Zierikzee en K. Kop. Gehuwd: M. J. Bleijleven en M. Verstraaten; F. de Jong en G. E. de Winter; P. M. C. Florijn en E. J. M. C. Orth; H. Schouten en W. de Tom be; L. E. O. Post en W. A. Overdijk; A. v. d. Linden en J. H. Eekman; C. P. Kouwenberg en C. H. Verhoogt; D. I. Stouten en A. F. v. Vegten; L. J. Erades en T. M. Spek. Overleden; H. M. Aniba huisvr. van v. Stralen 69 jB. de Bruin man 55 j. AANWINSTEN DER R.K. OPENBARE LEESZAAL BIBLIOTHEEK. Ontwikkelingslectuur. Claudel, L'otage; idem, Partage de midi; Daalder, De jeugd aan het woord; Dupeyrat, Mitsinari; Van Ege- raat, Italië, schatkamer van Europa; Gaisseau, Heilig woud; Graef, Het probleem Konnersreuth; Guardini, De geest der liturgie; Heimans en Thijsse In de duinen; idem, Van vlinders, bloemen en vogels; Huby, Christus; Jansma, Lely, bedwinger der Zuider zee; Komen, Wat groeit er in de moestuin?; Landjuweel: 6 dln: van Effen, Gorter, Hooft, van Marnix, Poot en van Broekhuizen, Stalpart van der Wiele: Proza en Poëzie; Van Leeuwen, De liefde tot zijn land is ieder aangeboren; Lunders, Inleiding tot de problemen van film en jeugd; Luykx: De oorsprong van het gewo ne der Mis; Morel: Inleiding tot de theologie; Muller-Idzerda, 100 kamer planten en hoe ze behandeld moeten worden; Noordeloos, Cornelius Mu- sius; Pascal, Gedachten; De Rooy, Old Stratterhand; Ruys, Vaste plan ten in de tuin; Spoon, Moderne lift- techniek; Strubbe, Inleiding tot de historische critiek; Tadema en Tade- ma-Sporry, Sahara; Temple, Chitwa, de luipaard; Tiessens, Chemische wa terzuivering in de practijk; Toxopeus, Stormnacht; Vallentin, Einstein; Vansina, Pascal; Zischka, Alarm voor het Avondland. Nederlandse romans. Van Arkel Zegwaard, Mofinist; Buitenweg, Omong Kosong; Demedts, In uw handen; van Eemlandt, De Odeon-moorden; id., Gevaarlijk ijs; Ford, Krenten en rozijnen; Huvank, Dodendans dollars; Jongejande Groot, Overschot; van Nijnatten. Doffegnies, Robert; Panhuysen, Leven alleen is niet genoeg; Romijn, De achtergrond; Toonder, Klei en zoutwater; van Zuyveen, Carnaval. Vertaalde romans. Campell Barnes, Met geheel mijn hart; Gullvog, Drijvende stammen; Patton, Goede morgen, juffrouw Duif; Stevenson, Juffrouw Bunkei schrijft een boek; idem, Juffrouw Bunkei is getrouwd; Stolpe, Wachtkamer van de dood; Twiss, De lange, lange ca ravan; Ullman, De berg der ver schrikking; de Whol, Het stille licht. Engelse romans. Allingham. The case of the late pig; Mintchell, Tom Brown's body; Ru therford, Comes the blind fury; Sy- mons, The immaterial case; Wei- la rd, Night in Babyion; Wodehouse, Blandings castle; idem, The inimi table Jeeves; idem, The luck of the Bodkins. Franse romans. Bosco, Le mar théotime; Daninos, Soonia, les autres et moi; Gray, La baie du silence; Mauriac, L'Agneau; Ma-urois, Bernard Quesnay. Wilt U iets weten? Vraag: Kunt u mij zeggen, wan neer de zomer-uitverkoop begint? Anwoord: Op Zaterdag 16 Juli a.s. Laatste Berichten Door een samenloop van omstan digheden kan H.M. de Koningin tot haar leedwezen geen gevolg geven aan haar voornemen, morgen een be zoek te brengen aan Scheveningen ter gelegenheid van vlaggetjesdag, zo deelt de rijksvoorlichtingdienst ons mede. Marktberichten LEIDEN 20 Mei. Vee. Aanvoer 14 stieren; 160 melkkoeien; 250 vette koeien; 156 vare koeien; 48 vette kal veren; 362 nuchtere kalveren; 90 vet te schapen; 177 weide schapen; 90 vette lammeren; 100 zuiglammeren; 1550 weide lammeren; 36 varkens; 181 schrammen; 510 biggen; 30 gei ten. Totaal 3754. stieren (slacht-) schoon gew. 245 270; Notering: Fokstieren 275480 per stuk; slachtstieren 2.452.70 per kg. schoon gew.; melkkoeien 7901050 per stuk; Vette koeien 2.103.00 per kg schoon gew.; vare koeien 500790, per stuk; vaarzen 550820 per stuk; pinken 370540 per stuk; vette kal veren 2.202.85 per kg. levend gew.; nuchtere slachtkalveren 3846 per stuk 1.051.15 per kg. levend gew.: vette schapen 90—120 per stuk; vette lammeren 100125 per stuk; zuig lammeren 8090 per stuk; weidelam- meren 6875 per stuk; drachtige zeugen 260435 per stuk; schrammen 60—115 per stuk; biggen 3550 per stuk; geiten 1545 per stuk. Handel: Stieren, melk- en vare koeien, vaarzen en pinken: willig; vette koeien eix geiten: matig; vette schapen en lammeren: goed; zuig- en weidelammeren: stug duur; zeugen, schx-ammen en biggen: flauw terug lopende prijzen. TBC-vrije afd. gew. aanvoer (157). Kaas. Aanvoer 22 partyen Goudse kaas. Goudse le kwal. 211 219; 2e kwal. 205210. Handel: matig 's HERTOGENBOSCH, 18 Mei. Vee Op de veemarkt van heden zijn aangevoerd 7.19 stuks vee, zijnde: .907 runderen, 351 vette kalveren, 836 nuchtere kalveren, 97 fokzeugen, 421 slachtvarkens, 53 lopers, 1.950 biggen, 127 schapen, 376 lammeren, 11 geiten. De prijzen waren als volgt: melk- en kalfkoeien 7001000; guiste koeien 470770; zware soor ten boven notering; kalfvaarzen 570940; klamvaarzen f 470585; guiste vaarzen 510660; pinken 390485; graskalveren f 220330; nuchtere fokkalveren f 95160; nuchtere slachtkalveren 42.50 52.50; zware soorten 62.5085. drachtige zeugen 245320; lopers 6576; biggen f 3553: weischa pen 7085; ooien met lammeren 150215; lammeren 5575. Aanvoer van slachtvee 815 stuks. Prijzen: extra kwaliteiten vaar zen tot 31.50. le kw. 2.802.95, 2e kw. f 2.60—2.75, 3e kw. 2.40— 2.50, vette stieren 2.502.70, worst koeien 2.102.25 per kg. geslacht gewicht, vette kalveren, prima soor ten 2.653.10; vette kalveren mid denklasse 2.302.55; vette kalveren lichte sooxien 1.902.20; nuchte re slachtkalvex'en 1.12 1.32H per kg. lev. gew.; zware soorten 1.35—1.80; slachtzeugen f 1.25—1.27 jonge slachtvarkens f 1.351.40. De handel in melk- en kalfkoeien verliep even flauwer dan vorige week met weing veranderng in prijzen. Guiste koeien en weidevee werden bij ruime aanvoer traag verhandeld en prijzen moeilijk te handhaven. Jongvee handel slepend, nauwelijks prijshoudend. Korter aanbod van vette kalveren, de prima soorten wer den vlot verhandeld met stijf-duur- dere prijzen, de lichtere soorten han del redelijk met onveranderde prij zen. Nuchtere slachtkalveren han del willig met wat hogere prijzen. Normale aanvoer van schapen en weilammeren, handel tamelijk vlot met hoge prijzen. Minder aanvoer van fokzeugen, handel tamelijk vlot met hoge prijzen. Minder aanvoer van fokzeugen, handel kalm met wei nig verandering in prijzen. Normale aanvoer van lopers en biggen, han del rustig, prijzen moeilijk te hand haven of minder. De handel in slacht vee had over het geheel een flauw verloop doch wel prijshoudend. Slachtzeugen handel gedrukt, prijzen lager.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 3