©eCekióeSou/fccmt Komen de vier groten in Zweden bijeen? GEJAAGD GISTEN EN GISSEN TOENEMENDE ONRUST IN| fKafiinetfkcek&i& en metdden zich OOST-DUITSLAND Kroestsjef over co-existentie" Vliegtuig vermist ia Afrika De wrede zee Wind en water hebben wederom hun tol van Nederland geëist De verrassende vlucht van mr. Bouman <SW S 1769 4. 1' dl1 Hl 1l! Incidenten aan de Egyptisch-Israëlische grens Desso Kleden Korreltje Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. VRIJDAG 20 MEI 1955 46ste JAARGANG No. 13503 door de wind KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f0.50 p. w., £2.15 p. mnd., £6.40 p. kwart. Franoo p. p. £6.80. - Advertenties: Ï5 ct. p. m.m. Tefeloontjes f 1.5 r\E tijd van de gissingen zus en b** de gissingen zo is weer aange broken. Meestal blijken die gissingen evenzovele vergissingen. In ieder geval gist het in de Partij van de Arbeid. Zij poogt zichzelf schoon te wassen door de verantwoor delijkheid voor de kabinetscrisis af te schuiven op.... de K.V.P., maar al het water van alle oceanen teza men zal niet toereikend zijn de P. v. d. A. van haar smet te zuiveren. Het helpt haar niet, of zij door het Vrije Volk en door Evert Vermeer en nir. Burger laat betogen, dat het de conservatieve houding van de K.V.P. inzake de huurwet is geweest, welke een kabinetscrisis onvermijdelijk maakte. Het is immers uit de Ka mer-debatten zwart op wit te horen en te lezen, dat de K.V.P. zich in schikkelijk genoeg toonde. Zij slikte met tegenzin, de onbevredigende, huurwet, om de belastingverlaging te redden en het ministerie voort te la ten werken aan andere belangrijke projecten. Het helpt ook niet, of de P. v. d. A. doet verkondigen, dat zij geen huur verhoging wil zonder compensatie. Op die manier verkondigd, wordt de schijn verwekt of andere partijen een huurverhoging willen en de las ten daarvan willen afwentelen op de huurders. Maar daar gevoelt geen enkele politieke partij iets voor. De moeilijkheid is alleen maar, hoe een rechtvaardige huurverhoging te ver krijgen, zonder door een nieuwe loon- ronde het gevaar op te roepen, dat ons land afglijdt naar een verdere ontwaarding van het geld. Het helpt de P. v. d. A. evenmin, of zij ontrouw bespeurt tussen de Troonrede en de houding van het mi nisterie inzake het invoeren van een huurbelasting. De Troonrede beloofde daaromtrent niets, maar „dacht" slechts „aan de mogelijkheid". Van ontrouw is geen sprake. De voorge stelde huurverhoging was zo gering gehouden en daarom onbevredi gend omdat bij zulk een geringe huurverhoging er totaal niets „af -te romen" viel. De waarheid is, dat de P. v. d. A. het een beetje te hoog in haar bol heeft en met man en macht trachtte af te dwingen, wat de regering niet wilde. Voor een dergelijke dwinge landij weigerden zowel de regering als de andere regeringspartijen te buigen. Toen intimidatie niet hielp, poogde mr. Burger op 't laatste moment een zoete broodje te bakken om de schuld van een kabinetscrisis te ontwijken. Maar in dat zoete broodje zat als bit tere kern de dwingelandij opgesloten. Daarom weigerde regering en rege ringspartijen het aangeboden burger baksel te eten. Aan de P. v. d. A. was „stem- dwang" opgelegd, d.w.z. dat met één stem meerderheid de gehele fractie gebonden was tegen te stem men. De eensgezindheid over de uit gelokte kabinetscrisis was dus tevo ren reeds zoek en is nu in 't geheel niet meer te vinden. Het gist in de P. v d. A. tussen linkse en rechtse stromingen. En wat de naaste toekomst betreft, kunnen we slechts gissen tussen een nieuw parlementair kabinet vrij wel onmogelijk een zaken-kabinet, dat aanblijft tot September a.s. of een ontbinding der Kamer en nieuwe ver kiezingen in begin Juli. Maar voor dit laatste zal de P. v. d. A. wel niet veel voelen! Paniek onder de communisten De communistische leiders vrezen, volgens autoriteiten van de West- Duitse geheime dienst, in het onrus tige Oost-Duitsland een nieuwe an ti-communistische uitbarsting, over eenkomende met die van 17 Juni 1953. De slechter wordende econo mische omstandigheden, de komende conferentie van de Grote Vier over de hereniging van Duitsland en de bevrijding van het kleine Oostenrijk van de buitenlandse bezetting heb ben de onrust doen toenemen. Ruslands bereidwilligheid om zich uit Oostenrijk terug te trekken en de voorgenomen bijeenkomst van de regeringsleiders van de Grote Vier zouden, naar gezegd werd, onder de Oostduitse communisten zo ongeveer een paniek veroorzaakt hebben. Zij vrezen, dat Moskou zich misschien opmaakt om hen op te offeren zoals het, naar hun gevoelen, de Oosten rijkse communisten heeft opgeofferd door het Staatsverdrag te onderteke nen, waarbij de onafhankelijkheid van Oostenrijk werd hersteld. Uit kort geleden door de geheime dienst verzamelde rapporten blijkt, Opnieuw heeft Nikita Kroestsjef de secretaris van de Russische com munistische partij, de vreedzame sa menleving tussen de verschillende naties als thema voor een redevoe ring genomen en zijn aanstaand be zoek aan Joegoslovië als een stap in deze richting gekarakteriseerd. .Kroestsjef hield de rede op de laat ste dag van een driedaagse conferen tie van industriële leiders in het Kremlin. De Russische delegatie naar Belgrado, aldus de partij-leider, gaat met een „open hart" en met het doel, de politieke betrekkingen, die in 1948 door het uittreden van Joego slavië uit de Kominform scheef gin gen, weer te normaliseren. „Wij staan volledig op het stand punt dat net voor de normalisering van betrekkingen tussen staten nood zakelijk is de principes van gelijk heid en wederzijdse niet-inmenging in interne aangelegenheden te vol gen", aldus Kroestsjef. (Tito's reden voor de uittreding uit de Kominform was juist, dat Mos kou zich met de interne aangelegen heden van Joegoslavië bemoeide). Een verkeersvliegtuig van het ty pe „Dakota" van de „East African Airways", dat Woensdag op weg was van Durban in Zuid-Afrika naar Nairobi in Kenia, is niet op zijn be stemming aan gekomen. Aan boord van het toestel bevinden zich twintig personen. In het gebied van de Kilimardja- ro werd Donderdag zonder resultaat door vliegtuigen en patrouilles naar het vermiste toestel gezocht Adenauer zit niet stil In goeding.elichte Westelijke krin gen in Moskou gelooft men, dat de conferentie van de Grote Vier op top niveau niet vóór midden Juli of begin Augustus zal kunnen beginnen. Naar verluidt heeft minister Molo- tof verleden week aan zijn collega's voorgesteld de conferentie in Wenen te houden, doch het Westen zou dit voorstel hebben verworpen, omdat de bezettingstroepen Oostenrijk nog niet hebben verlaten. Molotof zou het Westelijke voorstel om in Zwitserland te vergaderen hebben verworpen, zodat nu gedacht wordt aan Zweden als neutraal gebied. Dr. Adenauer besteedt zijn korte vacantie in Baden-Baden geheel en al aan de voorbereiding van het Duit se standpunt inzake een komende conferentie van vier. Nadat de bonds kanselier daarover Woensdag langdu rig van gedachten had gewisseld met zijn naaste medewerkers, staatssecre taris Hallstein en ambassadeur Blan- kenhorn, die Duitsland bij de Navo vertegenwoordigt, heeft de kanselier besloten de drie Duitse ambassadeurs in de Westelijke hoofdsteden bij zich te ontbieden. Twee dezer, de ambas sadeurs in Londen en Parijs, zijn eerst voor enkele dagen naar hun post vertrokken, zodat het voor de hand ligt te veronderstellen, dat de bondskanselier van hen geen versla gen verlangt, doch dat hij hem wel wil inlichten over de houding, die de bondsregering tegenover eventuele voorstellen tot een neutralisatie van Duitsland wenst in te nemen. Dr. Adenauer heeft in de laatste dagen herhaaldelijk duidelpk gemaakt, dat in deze aan zijn standpunt niets ver anderd is en dat hij een neutralisatie in welke vorm ook verwerpelijk acht. Vluchtelingen naar Zuid-Vietnam Rusland heeft een Brits verzoek om vluchtelingen meer tijd te geven het door de communisten beheerste Noord-Vietnam te verlaten, gedeel telijk ingewilligd. Vluchtelingen zullen de grens tus sen Noord- en Zuid-Vietnam blijven overschrijden, ofschoon de officiële termijn hiervoor is verstreken. On geveer zevenhonderdduizend men sen zyn reeds naar het Zuiden ge vlucht. Men verwacht, dat er nog vierhonderd duizend zullen volgen. Premier Diem van Zuid-Vietnam heeft de Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk uitgenodigd deel te ne men aan een conferentie te Saigon' om de toekomst van Zuid-Vietnam te bespreken. dat stakingen en sabotage de laatste tijd in Oost-Duitstland toenemen. Arbeiders van de grote aardewerk fabrieken te Rheinsberg hebben tweemaal gestaakt wegens schaarste aan levensmiddelen. De eerste sta king eindigde, toen de politie hun vijf vrachtwagenladingen brood en margarine overdroeg, de tweede werd met geweld gebroken. Aan de universiteit van Greifswald zijn 280 studenten gearresteerd toen zij de monstreerden tegen nieuwe veror dening, waarbij de medische facul teit werd veranderd in een militaire medische faculteit. Er worden nu nog slechts studenten' toegelaten, die zich verplichten, als militaire artsen dienst te nemen in het Oostduitse leger. Er is nog slavenhandel Emmanuel la Gravière, afgevaar digde op het congres van de M.R.P. zei gisteren naar aanleiding van een studie die hij had gemaakt van de toestanden in de Franse overzeese ge bieden: Ik heb de bewijzen in handen, dat de laatste paar maanden verscheide ne honderden negers, mannen zowel als vrouwen, onder voorwendsel dat zij als pelgrims naar Mekka gingen, door Afrikaanse slavenhandelaars uit Frans West-Afrika zijn gezonden naar bepaalde Arabische staten, met name Jemen en Caoedi-Arabië. Het Turkse vrachtschip „Zor", dat Woensdag in een storm zware slagzij' maakte ter hoogte van Wash Bay aan de Engelse Oostkust, is Donderdag ge zonken. Vijf bemanningsleden, die aan boord waren gebleven nadat zeven personen het schip in een reddingboot hadden verlaten, trachtten tevergeefs de „Zor" te redden daar het over boord gooien van een gedeelte van de lading timmerhout. Zij werden door een reddingboot van boord gehaald. Alle opvarenden zijn gered. Radio-Warschau heeft Donderdag bekendgemaakt, dat dezer dagen de Poolse treiler „Czubatka" op de Noordzee op een mijn is gevaren en vergaan. Alle veertien opvarenden zijn om het leven gekomen. Volgens dit bericht is een vlot met de lijken van twee opvarenden van de „Czubatka" bij de Noorse kust aangetroffen. In verband met de kabinetscrisis heeft H.M. de Koningin op het paleis aan de Lange Voorhout te Den Haag een aantal adviseurs ontvangen. Deze fotomontage toont v.I.n.r. mr. Burger, prof. Romme, dr. Kortenhorst en jhr. Beelaerts van Blokland bij het paleis. Geen persoonlijke ongevallen Tijdens de zware storm, die Woens dag en de nacht, die daarop volgde, over Nederland ging, is de Brabantse Bieschbos wederom het kind van de rekening geworden. Voor de derde keer in nauwelijks drie jaar zijn weer enkele dijken bezweken en liepen weer aanzienlijke stukken grond on der water. Alhoewel de getij tafels vertelden, Jungschlager zonder verdediging Mevrouw Bouman, de echtgenote van de op zulk een opzienbarende wijze onverwacht uit Indonesië ver dwenen verdediger van de Neder landers Schmidt en Jungschlaeger, is op het parket van de officier van justitie te Djakarta verhoord over het plotseling en in Indonesische kringen min of meer als raadsel achtig beschouwde vertrek van haar man. Het verhoor werd haar afge nomen door drie substistuut-officie- ren van justitie. Nadere gegevens ont breken nog. Het te Surabaja verschijnende blad „Harian Umum" stelt aan de Indo nesische regering voor, mevrouw Bouman als „gijzelaar" vast te hou den, teneinde mr. Bouman in Neder land ervan te weerhouden een anti- Indonesische campagne te voeren. Het blad schrijft voorts van me ning te zijn, ,dat mr. Bouman slechts vertrokken kan zijn het behulp van het Nederlandse Hoge Commissa riaat en „daarom moet de regering zo spoedig mogelijk een scherp pro test indienen". Ook mevr. Razak trekt zich terug. Ook de Indonesische verdedigster, mevrouw Nany Razak, die reeds ge ruime tijd verdacht werd gemaakt en beticht van landverraad heeft zich uit de verdediging in het proces- Jungschlaeger terug getrokken en is naar Pontianak, aan de Westkust van Borneo, vertrokken, naar haar moe der. Over de toelating van de Britse verdediger Curtis Bennett, is nog al tijd geen beslissing genomen. In po litieke Indonesische kringen beseft men zeer wel, dat een weigering van een inreisvisum onaangename conse quenties inhoudt. Niet voor niets is van Djakarta een opdracht uitgegaan naar de Indonesi sche ambassade in Londen om de En- gele publieke opinie over Bennett te polsen en waar mogelijk „de onder grondse Nederlandse activiteiten in Indonesië", bekend te maken en een anti-Nederlandse stemming te kwe ken. HOE MR. BOUMAN INDONESIë VERLIET. Mr. Bouman verliet Indonesië on der de aangenomen naam van Pos man met de K.P.M.-boot, welke via Singapore van Djakarta naar Medan voer, aldus heeft de officier van ju stitie mr. Soenardjo Vrijdagochtend aan Pia onthuld. Dit is vast komen te staan door het onderzoek, dat naar mr. Boumans on verwachte verdwijnen werd ingesteld. In Singapore is mr. Bouman, zoals reeds in verscheidene berichten was verondersteld, aan land gegaan. Hij reisde met de K.P.M.-boot „Eerens". dat het water tot 1.26 meter zou stij gen, werd het al spoedig duidelijk, dat men bij deze stand nog minstens één meter bij deze stand optellen en het water overtrof ook deze verwach tingen, want het steeg tot 2,50 meter. Niet alleen de „laag-gekade" polders liepen onder water, maar ook enkele polders, waar de dijken nog in het herstelstadium verkeerden. De om vang van de schade, die zeer aanzien lijk is, laat zich nog moeilijk schat ten. Maaien in de nacht. Ook in Drenthe heeft de storm on verwachte schade gebracht. In de nacht van Woensdag op Donderdag deed de grote toevloed van water het Meppelerdiep dusdanig stijgen, dat het water nabij Zwarsluis over de dijk stroomde en het aldaar gelegen hooiland voor een groot gedeelte on der water zette. Midden in de nacht poogden de bedreigde boeren de tus- sendijkjes nog op te hogen, maar dit had slechts een pover resultaat. An deren gingen in de nachtelijke uren het gras maaien om zo veel mogelijk van de hooi-oogst te redden. Het vee kon tijdig in veiligheid worden ge bracht. Nabij Giethoorn overspoelde het op gestuwde water eveneens de dijken en ook hier werden verscheidene hec- taren grond blank gezet. Bij Gene- muiden brak een dijk door en werd het pontverkeer gestremd. Voor zover thans bekend, heeft de storm en de daarmede gepaard gaan de hoge waterstand alleen materiële schade aangericht; omtrent persoon lijke ongelukken of verdrinkingsge- vallen van vee werd niet bericht. De kabinetscrisis H. M. de koningin heeft hedenmor gen voor een conferentie ten paleize Lange Voorhout te 's-Gravenhage uit genodigd achtereenvolgens de heren dr. J. Schouten, H. W. Tilanus, prof. mr. P. J. Oud, H. Gortzak, Ch. J. J. M. Welter en ds P. Zandt, onderschei- delijk voorzitter van de Tweede-Ka merfracties van de Antierevolution- naire Partij, de Christelijk-Historische Unie, de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie, de Communistische partij van Nederland, de Katholieke Natio nale partij en de Staatkundig Gere formeerde partij". Hedenmiddag zal H. M. de koningin ten paleize Lange Voorhout te 's-Gra venhage, in verband met de kabinets crisis achtereenvolgens ontvangen de heren mr. J. R. H. van Schaik, minis ter van staat en dr. W. Drees. vKWAUTEITSKC )FF1E EN THEl M z Ui Q (Advertentie) HOE wordt het weer? Overvallen en weerwraak De Egyptenaren hebben volgens hun zeggen een aantal Israëli's, die een represaille-aanval uitvoerden op MAAK UW KAMER GEZELLIGER MET DE COMPLETE COLLECTIE BIJ.... HAARLEMMERSTRAAT 172 - 174 - 179 MIDZA-BONNEN voor onze cliënten. (Advertentie) een Egyptische post in de buurt van Gaza, bij verrassing overvallen en hun aanzienlijke verliezen toege bracht zonder zelf verliezen te lijden. De zaak is in onderzoek bij waarne mers van de Verenigde Naties. In Tel Aviv maakte het Israëlische leger bekend, dat zijn troepen Woens dagavond bij wijze van vergelding een Egyptische militaire post hadden aangevallen en een aantal installaties hadden opgeblazen. Dinsdag was n.l. een patrouillewagen van Israël in de buurt van de grens op een Egypti sche mijn gereden, waarbij drie Is- reëlische soldaten om het leven kwa men. Bij hun overval demonteerden de Israëli's een aantal mijnen voor het opblazen van auto's in de buurt van de post, terwijl er een intact aan een waarnemer van de V.N. ter hand werd gesteld. SPINONNEN IN RUSLAND. In de Sowjet-Unie zijn.drie „Turk se spionnen" ter dood veroordeeld en terechtgesteld, aldus meldde Tass Donderdag. Toen de mannen, voor malige Sowjet-burgers, werden gear, resteerd, trof men vuurwapenen van buitenlandse makelij, een Ameri kaanse radiozender en een code voor contact met de Turkse geheime dienst aan. (Geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond. Opgemaakt te 10 uur). AANHOUDEND KOUD. Wisselende bewolking met enkele regen- en hagelbuien. Vannacht tijdelijk zwakke, mor- gen overwegend Westelijke wind. Aanhoudend koud weer met op- nieuw plaatselijk nachtvorst. 21 Mei zon op 4.41, onder 20.37 min maan op 3.59, onder 20.39 min. Nieuwe maan 21.58 min. Hoogwaterstanden Te Katwijk en Noordwijk is het op de volgende uren hoog water 21 Mei v.m. 2.30; n.m. 14.55 uur. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer max. temp. STOCKHOLM zwaar bew. 11 C. OSLO zwaar bew. 7 AMSTERDAM regenbui 9 LONDEN licht bew. 12 LUXEMBURG licht bew. 9 PARIJS onbeyfolkt 13 BORDEAUX licht bew. 15 NICE zwaar bew. 20 GENèVE nevel 14 LOCARNO half bew. 13 BERLIJN licht bew. 13 FRANKFORT licht bew. 13 MüNCHEN regenbui 10 WENEN licht bew. 14 INNSBRUCK half bew. 12 ROME half bew. 25 Wie rijkdom in één jaar wil van gen, die wordt voor 't halve jaar ge hangen.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1