JCvningin Jutland üescflauuide de Cnetgie van Med y.óievue tent te Jtengeta viet aan de ótawi ten affet Xtavidje twist drie ziuaie Qoliaths Strijdensmoe gaf Belgisch vaartuig zich gewonnen Zo worden we in de toekomst vervoerd Stemt vernietigde atte tegenstand aan Mvwidzee-kust Fabrieksschoorsteen ving te veel wind VRIJDAG 20 MEI 1955 DE LEIDSE COURANT VIERDE BLAD PAGINA 1 ■MP* In Leiden werd op Hemelvaartsdag: een Sleutelparade gehouden. In de middag defileerden de 23 korpsen langs het gemeentebestuur. Een ingenieur gluurt hier door de plastic-koepel boven op de cabine van de „Teracruzer", terwijl dit vreemde voertuig zich op zijn grote banden, gevormd als een soort luchtkussens, voortbeweegt. Het enorme nieuwe experimentele vervoermiddel, voor vracht en personen, 12 voet breed, 25 voet lang en 10 voet hoog, zal op zijn acht enorme „luchtkussenbanden" vrijwel elk obstakel kunnen nemen. Het is het eerste voertuig dat speciaal werd ontworpen om op banden met bijzonder lage druk te rijden, het is verder van geen enkele vering voorzien. De „banden" hebben een doorsnede van 3y2 voet, zijn 5 voet lang en hebben een drufc .Vftn slechte 3 tot 5 pond per vierkante duim, Het hoge water, opgezweept door een reële Westerstorm heeft aan de Nederlandse stranden grote schade ver oorzaakt door het vernielen van b.v. het Zandvoortse tentenkamp en grote aantallen strandhuisjes, die juist in deze tijd al compleet aan het strand stonden opgesteld. Inderhaast opgeworpen versterkingen konden het kolkende water niet keren en zodoende werd het al spoedig een „sauve qui peut", waarbij veel aan de zee moest worden prijsgegeven. Deze foto, gemaakt aan het strand te Zandvoort, heeft een kleine indruk van de chaos, welke de zee en de storm daar op enkele uren aanrichtten.,,., De storm, die de afgelopen dagen langs de kust woedde, heeft weer een slachtoffer gemaakt: het Belgische s.s. „Limbodr" heeft het niet kunnen bolwerken en is ter hoogte van Petten op de Hondsbossezeewering gelopen, en lek geslagen. Onze foto toont de „Limbour" in zijn benarde positie. Om te voorkomen, dat de grote tent van een Duitse IJsrevue, die voorstellingen geeft in Hengelo (O.), in de letterlijke zin van het woord „de lucht in zou gaan" heeft de Hengelose brandweer een urenlang gevecht gehad tegen de storm: door middel van een groot aantal brandslangen hield men het gevaarte drijfnat, in de hoop, dat het gewicht van de tonnen water verdere ongelukken zou voorkomen. Ondanks alle moeite, die men zich heeft getroost, moet de grote tent toch als verloren worden beschouwdOnze foto toont de brand- Energie 1955 in beweging "*WWIW>1W^ Een beeld van de opening van de „E 55" te Rotterdam: het Koninklijk Paar en het gezelschap autoriteiten gezien tijdens de rondgang, direct na de opening. Koninklijke handen zetten Door het overhalen van een handle heeft H.M. Koningin Juliana Woens- i dagochtend in Rotterdam de Natio nale Energiemanifestatie E-55 ge opend. Door deze eenvoudige hand greep stelde H.M. het Energieteken in werking dat gedurende de expo sitie zes armen van verschillende lengten in verschillende kleuren, elk dragende het teken van de E-55 in draaiende beweging zal houden. Voor deze symbolische daad sprak H.M. haar dankbaarheid uit voor hetgeen in de afgelopen tien jaar is verricht en verklaarde zij de blik vol vertrouwen op de toekomst te rich ten. De foto toont hoe H.M. het energieteken in beweging en de expositie openstelt. Een hoge fabrieksschoorsteen van een steenfabriek te Ootmarsum heeft het niet tegen de storm kunnen bol werken; tengevolge van de hevige vlagen is het gevaarte geknapt en voor een deel op de bijbehorende fabriek terechtgekomen. De schade die de massa steen aanrichtte was zeer aanzienlijk. Drie zware tanks van het Amerikaanse leger rijden hier over een nieuwe lichtgewicht, brug, welke ten Westen van Darmstadt door eenheden van het V-corps over de Rijn werd gelegd. De M4T6 drijvende brug Averd ge construeerd zonder kranen of ander zwaar materieel, is ongeveer 1000 voet lang en werd in vijf uur voltooid. Speciale aluminium balken, welke op rubber pontons rusten verlenen de lichte constructie een draagkracht, welke de brug in staat stelt voertuigen van meer dan 60 ton te torsen.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 13