42 Nederlandse padvinders vertrekken in Augustus naar de wereldjamboree Canada PERSSTEMMEN over De Kabinetscrisis 'het spook Via New York op 30 Augustus terug naar huis Zware straffen het misbruiken De glimlach van Vrouwe Fortuna werd voor Haarlemmer 'n grijns geëist wegens van vertrouwen Storm bracht rouw onder de vogels Vlaggetjesdag in gevaar DE LEIDSE COURANT DERDE BLAD PAGINA 3 „De Tijd": Moet men anders oordelen over de houding van de socialisten? Kun nen zij een kabinet wegzenden, als zij op een of ander punt hun zin niet krijgen en dan verwachten, dat er weer een brede-basis-kabinèt op treedt, dat zij, als het hün belieft, weer kunnen wegzenden? 2ij zouden dan beslist te veel verlangen van de tegemoetkomendheid van hun re geringspartners. In zo'n geval immers zouden de socialisten de dienst uit maken. De consequentie van hun houding is, dat zij ofwel een nieuwe regering vormen met degenen, die met hen de kabinetscrisis hebben veroorzaakt en dit is een politie ke onmogelijkheid ófwel in dé op positie gaan. De Maasbode: Het beleid van de heer Burger als voorzitter van een parlementaire re geringspartij heeft al menigmaal ge demonstreerd, dat hij gaarne de eer ste viool wil spelen. De christelijke regeringspartijen hebben al enige malen het kabinet beschermd tegen dit streven van de heer Burger; zo danig beleid moest echter vröeg of laat tot een crisis voeren. Het brehgt mee, dat zich bij alle andere nadelen van de brede-basisconstructie ook nog het nadeel voegt van de onbe rekenbaarheid; de socialistische frac tie speelt al naar gelang het haar te pas komt hetzij de rol van oppositie partij met alle voordelen van dien, hetzij de rol van regeringspartij met alle voordelen van dien. Toch is het geenszins denkbeeldig, dat deze dub belhartigheid als geheel een negatief resultaat afwerpt en dat menig kie zer zich daardoor afgesloten zal ge voelen. Het Vaderland: Betekent deze breuk dan het ein de der rooms-rode coalitie? We ge loven dat dit niet in het nadeel van van land en volk zou zijn. Ondanks het vele goede, dat tot stand kwam is in de lbop der jaren steeds duide lijker gebleken, dat belangrijke be slissingen achterwege bleven, ver traagd werden dan wel uitmonden in onbevredigende compromissen. Feitelijk en ideeëel heeft deze coali tie haar tijd gehad, dat moet ieder duidelijk zijn. We geloven dan ook niet, dat deze breuk de coalitie ver nieuwd, verjongd en gelouterd te voorschijn kan brengen. Maar dat de coalitiegenoten thans uit elkaar kaan ligt Ook niet in de rede der dingen. Het Alg. Handelsblad: De P.v.d-A. als „regeringspartij" is dus de eerste verantwoordelijke voor de val van het Kabinet. Maar ook ruimer beschouwd wreekt zich hier een vitium originis, nl. de fout van Aetherkïanken TELEVISIEPROGRAMMA. VARA: 20.15 Act. en weeroverz. 20.30 De zingende stift. 20.35 ,.Zo zijn onze manieren", TV-spel. 21.00 Film- verz.-progr. 21.25 Pauze. 21.30 Gevar. progr. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gewijde muz. 7.45 Morgengebed liturg, kal. 8.00 Nws., weerber. en Kath. nws. 8.00 Gram. 9.00 Voor de vrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Ra dio Rallye. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 10.55 Radio Rallye. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Radio Rallye. 12.40 Gram. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en Kath. Nws. 12.30 Radio Ral lye. 13.25 Amus.muz. 13.55 Gram. 14.00 Boekbespreking. 14.10 Gram. 14.15 Radio Rallye. 14.20 Engelse les. 14.40 Gram. 16.30 Voor.de jeugd. 17.00 Amateursprogr. 17.20 Voor de 'jeugd. 18.00 Samenzang. 18.15 Jour nalistiek weekoverz. 18.25 Gram. 18.30 Pari. overz. 18.40 Amus. muz. 19.00 Nws. 19.10 „Lichtbaken", caus. 19.30 Avondgebed en liturg, kal. 19.45 „Een Indonesische Bisschop tot Ka tholiek Nederland", toespr. 19.55 Omr. ork. en soliste. 20.40 Act. 20.55 De gewone man. 21.00 Gevar. progr. 23.00 Nws. 23.15 Nws. in Esperanto. 23.22 Orgelconc. 23.5024.00 Radio Ralleye. HILVERSUM IT. 298 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VA RA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 7.45 Even opkrik ken. 7.50 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.35 Orgelspel. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Gym. 9.10 Gram. VPRO: 10.00 ..Tijdelijk uitgeschakeld", caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 V. d. arb. in de contonubedrijven. 11.40 Pianorecital. 12.00 Gram. 12.30 Land en tuinb.meded. 12.33 Gram. 13.00 Nws. 13.15 VARA-Varia. 13.20 Gram. 13.45 Sportpraatje. 14.00 Lichte muz. 14.25 Orgel en zang. 14.45 „Eindexa men of niet", discussie. 15.45 Kamer muziek. 16.05 „Van de Wieg tot het graf". 16.20 Omr. ork. 17.05 Week- journ. 17.35 Dansmuz. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Dansmuz. 18.45 Rege- ringsuitz.: „Atlantisch allerlei", een en ander óver de 14 landen van het Atlantisch Pact. 19.00 Artistieke staalkaart. VPRO: 19.30 „Passepar tout", caus. 19.40 „De Bijbel is eert moeilijk bóek", caus. 19.55 „Deze week", caus. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Operetteconc. 20.50 Gevar. progr. 21.30 Gram. 22.00 Soc. comm. 22715 Rally Radiöstad. 22.40 „De Odeon- moorden", hoorsp. 23.00 Nws. en SOS-ber. 23.1524.00 Rally Radio- stad. dé oorsprong van het Kabinet. Het is nu wel duidelijk gebleken: tijdens de Kabinetsformatie is men het niet eens geworden over het netelig Vraagstuk der woninghuren. En de socialistische Kamerfractie heeft op niet te miskennen wijze haar misnoe gen geuit, dat de door haar zo harts tochtelijk gewenste „huur-afroming" aan het compromis ten offer was ge vallen. Daarby komt nog, dat zelfs de belastingvoorstellen en zeker het Vroege tijdstip daarvan geens zins enthousiasme Wekten in de so cialistische hoek. Kijkt men iets dieper dan de op pervlakte, dan is ook in deze Kabi netscrisis de tegenstelling te bespeu ren tussen hetgeen men met souve- reine minachting voor nuances, na de oorlog in Nederland „progressief" en „conservatief" is gaan noemen, Vooral de linkervleugel van het so cialistische kamp is voor en na blij ven aandringen op een sociaal-eco nomische politiek, welke particuliere kapitaalvorming ongeveer als een misdaad beschouwt. Ten slotte kan de vleugel van ir Vos in de P.v.d.A. thans een vreugdevuur ontsteken. Of échter andere groeperingen in deze vreugde zullen delen, is hoogst tjjfelachtig. De „Rotterdammer": „De brekers van het kabinet-Drees zijn de eigen partijgenoten van de minister-president. Is hier tot uiting gekomen een zekere ontevredenheid, met name tegenover de ministers Drees en Donker? Het is een publiek geheim, dat vele socialisten dr Drees niet „rood" genoeg vinden...." Het blad besluit: „Wie moedwillig breekt, moet ook kunnen bouwen. En wij menen ronduit te constateren, dat de meerderheid, die het kabinet ten val braoht, allesbehalve gesch'kt is re geringsverantwoordelijkheid te dra gen". Het Vrije Volk: Nu is het aftreden van één mi nister in de regel niet voldoende om een kabinetscrisis te veroorzaken. De heer Witte heeft dus steun moe ten vinden bij andere ministers, die uit solidariteit met hem hun porte feuille ter beschikking zouden stel len. We mogen dus zonder veel kans op vergissingen aannemen, dat de KVP-ministers hun vertrek hebben afgekondigd voor het geval het huur- ontwerpje zou worden verworpen. En dat zou een volledige kabinets crisis wel onvermijdelijk nebben ge maakt. De verantwoordelijkheid voor de crisis staat daarmee wel vast. Dat de gehele regering haar lot aan het ontwerp verbond, kan alleen maar verklaard worden Uit de ovêrweging, dat voor verscheidene ministers het werk, dat zij hadden voorbereid wij denken aan de bêlastingorttwer- pen, meer nog aan de ouderdoms voorziening belangrkij was, dat zij het niét wilden laten stranden op het huurontwerp en dat zij daarom een zekere crisis hebben willen vermij den door het Stellen van de kabinets kwestie met de kans, dat het ont werp zou worden aangenomen en het belangrijkere werk zou kunnen worden voortgezet. Maar ondanks de aanwezigheid van principiële meningsverschillen is de crisis te wijten aan kwesties van meer of minder. Kabinet en Kamer dragen daarvoor beide verantwoor delijkheid. Verrassingen blijven altijd moge lijk. Misschien wordt de crisis ver rassend snel opgelost. Maar wij zien niet, hoe daarmee een resultaat kan worden bereikt, dat een oplossing in houdt van het vraagstuk waaruit de crisis is voortgekomen. De „Waarheid": Zo reilde en zeilde een ministerie van nationale schande, dat door Amerikanen werd geleid. Het Nederlandse volk ziet het val len, zonder tranen. GEEN AUDIëNTIK Z.H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal Woensdag 25 Mei geen audiëntie verlenen. Het Nederlandse comité Pro Maria organiseert van 2 tot en met 4 Juli zijn 250ste bedevaart naar Beauraing, het genadeoord van Maria in de Bel gische Ardennen. De pelgrimage, die gemaakt wordt in autobussen, zal onder bisschoppelijke leiding staan. De bisschop van Namen, Mgr. A. M. Charue, pontifeert Zondag 3 Juli voor de Nederlandse pelgrims een H. Mis aan het openlucht-altaar in de tuin der verschijningen. Dit buiten-altaar is door de Nederlandse Katholieken geinstalleerd. De gezangen tijdens de H. Mis en andere plechtigheden wor den verzorgd door het St. Jozefkoor uit Helmond o.l.v. de heer Driessen. Het adres Van het Nederlandse Comité Pro Maria luidt Genemuiden- straat 11, te Den Haag. Twee-en-veertig Nederlandse jon gens kijken al verlangend uit naar 8 Augustus, want op deze dag stappen zij in Rotterdam aan boord van de „Grote Beer", die hen naar Canada brengt, waar zij de achtste wereld jamboree van padvinders zullen bij wonen. Deze jamboree, die de naam van „Jamboree of the New Horizons" heeft gekregen, wordt van 18 tot 28 Augustus a.s. in Nidgara-on-the-Lake gehouden en is de eerste buiten Euro pa-, ditmaal moeten dus de Europese Onbetrouwbaar personeel De Amsterdamse rechtbank kreeg Woensdagmiddag een serie diefstallen te behandelen, die alle gepleegd zijn door personeelsleden van de twee be nadeelde firma's. Een 3l-jarige kolenwerker. een 45- jarige loswerkman, een 41-jarige ma gazijnbediende en een 46-jarige chauffeur hadden allen sanitaire ge bruiksvoorwerpen medegenomen uit de Amsterdamse groothandel, waar zij in dienst waren. Een 24-jarige monteur, een 40-jari- ge electricien en een 39-jarige slo per stonden terecht wegens heling of prof tering van de gestolen goederen. Als laatste verscheen een 42-jarige monteur, die in èen andere bedrijf werkzaam was en daar electrischc strijkbouten, scheerapparaten, twee haarden en een gasfornuis ontvreemd had. „Volledig vertrouwd". De rechter laakte de slechts con trole, die in de betrokken bedrij ven geheerst had, maar de directeur van het bedrijf, waarin de laatste verdachte werkzaam is, vertelde, dat het ondoelijk is op de duizenden voorwerpen een afdoende controle uit te oefenen. De meeste personeelsleden waren réeds tientallen jaren in zijn bedrijf en volledig te vertrouwen. Ook verdachte had hij in dienstbe trekking gehouden, omdat hij hem geen goed getuigschrift zou kunnen geven bij ontslag, zodat het "vóór hem zeer moeilijk zou zijn een nieuwe werkkring te vinden. De eisen. Dê Officier van justitie achtte de gepleegde diefstallen des te ernsti ger, omdat zij gepleegd zijn door mensen, die een zekere vertrouwens positie bekleedden. Hij eiste tegen de kolenwerker, de loswerkman, de 41-jarige monteur en de chauffeur gevangenisstraffen van 6 maanden; de 24-jarige monteur, de electricien en de magazijnbediende ONTSLAG VAN HOOFDAGENT VAN GEMEENTEPOLITIE TE ROTTERDAM ONGEGROND. Het ambtenarengerecht te Rotter dam, onder voorzitterschap van mr. U. J. W. Siibmacher van Nooten, heeft uitspraak gedaan in de zaak van de hoofdagent van gemeente politie, J. van den E., de in hoger beroep was gegaan tegen een ont slag bij de gemeentepolitie te Rot terdam. Het ambtenarengerecht heeft dit ontslag ongegrond verklaard en de beslissing van de burgemeester van Rotterdam, waarbij de hoofdagent werd ontslagen, nietig. „Geen cent!" De droom van de Haarlemse café houder, die in een onbewaakt ogen blik alle standen van een voetbal pool goed had ingevuld en daarmede ruim 30.000,— aan prijzen gewon nen meende te hebben, is in de nacht van Dinsdag op Woensdag tot een de finitief einde gekomen. Zoals men zich zal herinneren, re zen er moeilijkheden over de prijs, toen de Haarlemmer zijn inderhaast gebouwde luchtkastelen meer tast baar wilde maken en naar België toog om de prijs in ontvangst te ne men. In België werd hij door verschil lende agenten van de pool te woord gestaan, maar de „man achter de schermen", die de prijs moest uitbe talen. hield zich bescheiden op de achtergrond. Ook de verantwoorde lijke man in Nederland liet zich niet zien en ook hier kwamen slechts agenten over de'prijs praten. De vorige week begon het geduld van de gelukkige Haarlemmer te wijken en lispelde hij over justitie en strafrechtelijke vervolging. De agenten verzekerden toen, dat hij Dinsdag j.l. uitsluitsel zou krijgen; in het holst van de naeht ging inder daad de telefoon en vertelde de „Ne derlandse man achter de schermeh", dat de Haarlemmer geen cent zou zien en dat de verantwoordelijke man zich bU de politie zou melden." Dit is inmiddels nog niet gebeurd en te Rotterdam, waar de hoofdzetel van de Nederlandse afdeling moet zetelen, is de politie aan een onder zoek begonnen. Vrouwe Fortuna heeft tégen de Haarlemmer geglimlacht, maar haar glimlach is een grijns geworden en de Haarlemmer kan zien momenteel niets vervelendere voorstellen, dan een grijnzende vrouw. HET TWEELINGENCONGRES IN OIRSCHOT Nadat begin van deze week als eersten van de buitenlandse deelne mers aan het Europese tweelingen congres te Oirschot waren aangeko men de tweelingzusters Elfride en Clotilde Rauscher uit Munchen, in de loop van de week gevolgd door enige anderen, meldden zich op Hemel vaartsdag nog een dertigtal twee lingen aan in het tweelingendorp Oirschot. Ongeveer de helft van de te verwachten buitenlandse deelne mers is nu gearriveerd. Verrewfeg het merendeel zijn Duitsers, de overi gen komen uit België, Oostenrijk en Zweden. In totaal worden 71 twee lingen uit het buitenland verwacht, zo b.v. nog uit Finland, Frankrijk, Italië, Zwitserland en het Saargebied. De 213 tweelingen uit Nederland die hebben ingeschreven, komen morgen op de openingsdag van het congres. hoorden 4 maanden eisen; tegen beide groepen werd de helft van de straf voorwaardelijk geëist met proeftij den, die variëren van 2 tot 3 jaar. Tegen de sloper, die slechts een maal een betrekkelijk gering bedrag van een der hoofddaders aangeno men had, werd 1 maand voorwaarde lijk geëist met een proeftijd van één jaar. De meeste verdachten waren nog nooit met de rechter in aanraking ge weest. Over 14 dagen zal de rechtbank uitspraak doen. Benauwd kwartiertje in auto onder water Gelukkige redding De fotograaf H. van Schaik uit Am sterdam heeft Woensdagavond in zijn wagen een bijzonder angstig kwar tiertje doorgemaakt, nadat hij door een onjuiste manoeuvre in het water van de Amstel was terecht gekomen. Hij wilde omstreeks half zeven van de nabij De Munt gevestigde parkeer plaats vertrekken, doch lette daarbij, afgeleid door een naderende tram, niet op de stand van de versnellings. handle. De wagen schoot daardoor over de walkant en bleef vervol gens bijna verticaal in de modder steken. Het gelukte de heer Van Schaik niet de portieren van de .auto te ope nen en daar bovendien het instro mende water de lucht onder de ach- terkap samenperste tot een laag van nawelijks anderhalve decimeter, werd zijn positie wel zeer precair. Hij kon tenslotte na ruim een kwar tier door een der omstanders, de heer C. Jacobs uit Amstelveen, door een ingeslagen achterruit worden be vrijd. De brandweer, die langzamerhand zeer bedreven is in dit soort werk zaamheden, heeft later de wagen uit het water gehaald. K.B. INVALIDEN MAKEN REIS NAAR OOSTENRIJK. Hedenavond verzamelen zich in Maastricht een aantal militaire oor- logs invaliden die, als gasten van Mo- veo (meer ontspanning voor ernstige oorlogsgewonden), een buitenlandse reis gaan maken. Zaterdagmorgen vertrekt het gezelschap met personen auto's voor de eerste étappe naar Stuttgart, waar wordt overnacht. De tweede dag gaat het door de Alpen, langs de Achensee naar het Zlller- tal, waar de invaliden zes dagen gast zijn in een hotel in Mayrhofen. In twee dagen wordt teruggereden, zo dat in de avond van de Tweede Pink sterdag het gezelschap weer thuis zal zijn. Aan deze tocht nemen twee en der tig oorlogsinvaliden uit het hele land deel, die na loting en keuring zijn uitverkoren. De twaalf automobilisten, eveneens uit diverse provincies, hebben hun wagens en zichzelf gratis ter beschik king gesteld. OUD-LEERLINGEN VAN RIJKSOMSCHOLINGS- WERKPLAATSEN. Het lid van de Tweede Kamer, de heer Zegering Hadders, heeft aan de minister van sociale zaken en volks gezondheid de volgende vragen schriftelijk gesteld: 1. Is het de minister bekend, dat het de directeur van een rijksomecho- lingswerkplaats niet is toegestaan de oud-leerlingen van de werkplaats op te zoeken op de werken, waarop zij te werk gesteld zijn, om na te gaan hoe hun vorderingen zijn? 2. Acht de minister het niet nood zakelijk, dat dit verbod wordt inge trokken, opdat de directeur de vor deringen van zijn oud-leerlingen kan volgen, ook wanneer zij de werkplaats hebben vèrlaten? 3. Acht de minister het in vraag 2 gestelde niet nuttig voor het contact tussen het bedrijfsleven en de lei ding der omschólingswerkplaatsen én is de minister niet van oordeel, dat dit de omgeschoolden ten goede zou kómen zonder dat de bemiddelaar voor het bouwbedrijf van het rijks arbeidsbureau in zijn taak belem» merd wordt? deelnemers eens een verre reis Jna- ken. De hoge kosten, hieraan verbon den, zijn er de oorzaak van dat van Nederlandse zijde slechts 21 jongens van elk der beide padvindersorgani saties, te weten de vereniging „De Nederlandse Padvinders" en de ver kenners van de Katholieke Jeugdbe weging aan de jamboree sullen deel nemen. Het Nederlandse contingent komt op 16 Augustus met de Grote Beer" in Quebec aan. Daar zullen bussen gereed staan, die het gezelschap in twee dagen naar het 1300 km. ver der gelegen kampeerterrein moeten brengen. De Nederlanders worden ondergebracht in het kamp „Prai rie"; zij zullen hier ook een patrouil- /an zes Surinaamse padvinders en een volledige troep Uit dG Neder landse Antillen vinden. 10.850 pond jam. Het officiële programma van oe Jamboree is zeer summier gehouden de jongens zoveel mogelijk ge legenheid te geven contact to zoeken mét hun padvindersbroeders uit an dere landen. Op ander terrein wordt eenter des te meer georganiseerd, na- ijk op het terrein van de gezond heidszorg, waaronder men ook de zorg voor de maaltijden kan rekenen. Be paald is, dat iedere jongen en iedere ie.der binnen 24 uur na aankomst geheel medisch gekeurd moet wor den; een uitgebreide staf van medici zal hiervoor zorgdragen. Elk van do kampen heeft een ziekenzaaltje bovendien zal men een gehele school ontruimen en als hospitaal in- ichten. Negen artsen, twee tand artsen, 18 zusters en 17 assistenten zullen hier de scepter zwaaien. Voor /ie fouragering zijn centrale magazijnen ingericht, waaruit iedere dag aan de troepen afzonderlijk leef tocht verstrekt wordt. De jongens moeten zelf koken, op houtskool, want op het terrein mogen geen open vuren worden gestookt. De organi- satoreh rekenen op meer dan 400 ton voedsel Voor een kwart millioen maaltijden. De „begroting", geba seerd op het Engelse pondsgewicht, vermeldt o.m. 35.000 pond vlees en vleesproducten, 8000 pond vis, 97.000 pond verse groente, 35.000 pond blik- groente, 28.500 pond vers fruit, 40.000 pond fruit in blik, 15.000 pond vruch tensappen, 152.700 bond brood, e.d.; 10.850 pond jam è.d. en 9.000 pond soep. Voor het koken rekent men op 100.000 pond houtskool en voor het conserveren van aan bederf onder hevige léVensmidelen op 50 ton ijs. „Hollanddag" op klompen. Het terrein van de Jamboree is iedere dag een bepaald aantal uren voor bezoekers toegankelijk. Het Ne derlandse contingent verwacht vrij veel belangsteling van de zijde der Nederlandse immigranten in Canada en voor dezen wordt een „Holland- dag" georganiseerd: Iedere jongen neemt hiervoor o.m. een paar klom pen mee. Deze klompen hebben trou wens een tweeledig doel, want aan het slot van de Jamboree zullen de Nederlanders er ongetwijfeld aftrek genoeg voor vinden, zodat zij ze kun nen ruilen voor typische attributen van padvinders uit andere landen. De terugreis zal via de Verenigde Staten geschieden. De bussen zullen het gezelschap dan namelijk naar New York brengen, wat slechts een afstand van circa 600 km. is. Op 30 Augustus gaat men daar aan boord van de „Sibèjak". De brandweer stond de ooievaars bij Door de stormachtige wind is gis termiddag te Gorredijk een ooie vaarsnest van zijn hoge standplaats een paal in het veld gerukt. Van de vijf, reeds enige tijd bebroede, eieren was er wonder boven wonder slechts één gebroken. De vier nog gave eieren werden direct bij een in de nabijheid wonende veehouder onder een broedse kip gelegd, die de taak van moederooievaar welwillend tijdelijk overnam. Inmiddels was een ladderwagen van de Heereveense brandweer ge arriveerd en met behulp van niet minder dan 3 auto trekkers door het drassige land naar de nestpaal gere den. Het nest werd op zijn plaats gebracht en hersteld en de vier eie ren werden opgehaald en in het nest gelegd. Ongeveer een kwartier nadat dit was gebeurd streek de ooievaar weer op het nest neer en hervatte daar het verstoorde broedproces. Met be langstelling wachten de vogelvrien den in Gorredijk af, hoe straks de uitslag zal zijn. Scheveningse vissers blijven staken Vijfhonderd leden van de bond van zeevarenden, die gisteravond in „Pa- dro" te Scheveningen in vergadering waren bijeengekomen, hebben beslo ten geen medewerking te verlenen aan vlaggetjesdag. Zij zijn voorne mens de staking voort te zetten. Voorts hebben zij besloten het voor stel van het college van rijksbemid delaars inzake het garantieloon niet te aanvaarden. Men wil trachten als nog de vissers bijeen te brengen in een algemene vergadering, waarin dan hun standpunt zal worden vast gesteld. Deze vergadering zal men zo mogelijk op Zaterdag a.s. houden, dus: de staking in het hfiringbedrijf duurt voort en er zullen ongetwijfeld moei lijkheden komen wat betreft het door gaan van vlaggetjesdag. Het hoofdbestuur en de bondsraad van de centrale bond zullen heden ochtend extra bijeenkomen ter be spreking van de situatie, geschapen in het bijzonder ingevolge de thans door het college van rijksbemidde laars gevolgde methode. Wat betreft vlaggetjesdag deelt de centrale bond nog mede, de oorspronkelijke afspraak hieraan medewerking te verlenen te handhaven. EIERSTRUIF OP TEXEL Bij de laatste storm is tengevolge van de bijzonder hoge waterstand de grootste vogelbroedplaats van het eiland Texel, „de schorren" genaamd en gelegen buiten de Waddenzeedijk, geheel overstroomd. Hierdoor zijn enige duizende nesten met eieren van de grote en kleine stern verloren Hêt broedseizoen 1955 behoeft voor deze kolonie niet geheel afgeschreven te worden beschouwd, daar er nog gelegenheid bestaat tot een tweede legsél, waarvan de eerste sporen al weer zijn gevonden. Dodelijk ongeval te Waddinxveen Op overweg gegrepen Gistermiddag om half twaalf is op de onbewaakte overweg te Waddinx veen in de spoorlijn Goud-Alphen a. d. Rijn een ongeluk gebeurd, dat aan de 44-jarige heer P. Descampes uit 's-Gravenhage het leven heeft ge kost. De heer D. nam deel aan een z.g. puzzle-rit voor bromfietsers en reed op zjjn bromfiets de overweg op, terwijl er een trein naderde. Hij werd door de trein gegrepen en is aan zijn verwondingen overleden. WEINIG ASPERGES. Tengevolge van de lage temperatu ren blijft de asperge-oogst een dèr belangrijkste bronnen van inkomsten voor een groot deel van het Noord- Limburgse tuinbouwgebied aan zienlijk beneden de verwachtingen. De dagaanvoeren, die enkele dagen tot 50.000 kg, waren gestegen, zijn dê laatste dagen teruggelopen tot rond 25.000 kg. op de Venlose veiling, ter wijl bij normale temperaturen het gemiddelde zich rond de 100.000 kg. beweegt. In het prijsbeloop vinden dê kwekers enige compensatie. Voor de beste kwaliteiten, die vrijwel geheel door Duitsland worden afgenomen, wordt tot 2.02 per kg. betaald. Wegaanleg door landgoed Huis te Vogelenzang, waartoe eon plan zou bestaan"43ij Ged. Staten van N.-Hol- land, heeft aan de contactcommissie voor landschapsbescherming een schriftelijk protest ontlokt. heeft gewonnen I Met mannenmoed waren de drie gezinnen, die enkele weken geleder» het woonwagenkamp Helden ontvlucht zijn, omdat het er zou spoken, Woensdagavond weer naar hun kamp terugge- keerd en men besloot het spook gezamenlijk te bestrijden. Nadat de kinderen naar bed gebracht waren, kwam men een van de woonwagens bijeen en gezamenlijk werd het beruch- te uur tussen twaalf en één af- gewacht. Klokslag 12 uur begon weer het lugubere geklop, dat de fa milies verjaagd had en de man nen sprongen met stokken en breekijzers gewapend de wagen uit om het spook aan te vallen. Het lastige van een goed spook is echter, dat het onzichtbaar is en zodoende werd het een ver geefse aanval. Het tikken ging rustig door en hoe de mannen met moedige ge- zichten en bevende harten ook zochten, zij konden niets vinden en precies om één uur hield het tikken wèer op. Eén keer kun je moedig zijn, maar dan moet de strijd ook be loond worden en omdat dit laat ste niet gebeurd is, z^jn gister morgen de drie woonwagens uit het Heidense kamp vertrokken y en wacht het uitgestorven kamp x op nieuwe dapperen, die een po- A ging willen wagen het raadsel te ontsluieren.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 11