Recente gebeurtenissen betekenen een keerpunt De Don Quichot van Elten en Tuddern DE BEST GEMENGDE HALF ZWARE SHAG Jaarverslagen van H.C.W. en N.E.M. te Leiden geven een gunstig beeld Maakt de Sowjet-Unie geen waterstofbommen meer Feestelijke opening te Leidschendam voor het Dn Neher-laboratorium WOENSDAG 18 MEI 1955 DE LEIDSE COURANT DERDE BLAD PAGINA 1 DE ONGEVOELIGE PLAAT t INDIEN toenmaals de fotografie *al bekend was geweest en een van de omstanders een kiek had ge maakt van de hemelvaart des He ren, vermoeden we dat de afdruk er van alleen maar een lucht met wol ken had laten zien. Men zou op die of een andere foto, wèl „de mannen van Galilea" om hoog kunnen zien staren, doch te vergeefs ook zoeken naar de twee mannen „in witte kleren gehuld". Nóch de „voor hun ogen opgeno men" Heiland, nóch de plotseling aanwezige in het wit geklede man nen zouden, naar we veronderstellen, op de gevoelige plaat zijn vastgelegd. Berusten de hemelvaart en het te voorschijn treden van die mannen dus Op gezichtsbedrog? Volstrekt niet! Het feest, dat morgen wordt ge vierd, is een historische gebeurtenis Deze historische gebeurtenis houdt echter méér in dan op een foto „ver- €euwigd"kan worden. Zij schenkt ons namelijk onver hoeds een blik in de eeuwigheid, in het raadsel van de eeuwigheid, in het raadsel ook van de schepping. Er ligt een groot geheim over de uit de eeuwigheid, uit de tijdeloos- heid, te voorschijn geroepen schep ping. Het is een geheim, dat het christe lijk geloof boeit en begeestert zon der dat de geheimzinnigheid er door wordt opgeheven of ook maar verhel derd. Wie de levensloop kent van onze Heiland in de veertig dagen, welke Pasen scheiden van de dag van mor gen, ziet dit geheim voor zich afspe len. volkomen werkelijk, maar waarschijnlijk niet te fotograferen! De gestorven en verrezen Jezus at en dronk en sprak als een „gewoon" mens, maar kwam binnen door ge sloten deuren en was te Emma us even plotseling verdwenen als ver schenen. Hij was ook uit een geslo ten graf verrezen (de steen werd pas later afgewenteld). Wij vinden dat alles doodgewoon, maar in feite is het zeer ongewoon, even ongewoon als zijn maagdelijke geboorte en de onverlette maagde lijkheid van de Moeder des Heren. Wij staan hier voor gebeurtenissen, welke wel degelijk hebben plaats ge had als ieder normaal verschijnsel op deze wereld. Deze gebeurtenissen tonen echter aan, zohder dat het „hoe" ervan be grepen wordt, dat achter de te foto graferen werkelijkheid, waarin wij leven, een andere werkelijkheid staat, die wij kennen en aanvoelen want wij leven nü al in de eeuwig heid zonder ze te doorgronden. Een sterk voorbeeld daarvan is de aan wezigheid, van de verrezen Heiland, er voor het óóg uitziende als brood en wijn, en hoe ook het brood wordt gedeeld, altijd lichamelijk ongedeeld aanwezig. „Het Koninkrijk Gods is midden onder u". De hemel is niet ergens ver weg, maar voor ons oog versluierd door het raadsel der schepping. Het blauw van de hemel,de groene wei, het spiegelende water en de wolleen voortgedreven door de wind dat alles is de te fotograferen om geving van de hemelvaart. De he melvaart zelve, daar is de gevoelige plaat ongevoelig voor, omdat zij de schijn vastlegt maar het wezen der schepping niet Vermag te onthullen. Dat wezen der schepping, de oor zaak van al het geschapene is rond ons en in ons als een geheim, dat wij kennen zonder ooit bij machte te zullen zijn het onder menselijke woorden te brengen. Geheel de om geving van Hemelvaartsdag, het he melsblauw en de wind en de wol ken en de sterren in het heelal be waren dat geheim van de schepping en van Gods luisterrijke aanwezig heid „voor hun ogen opgenomen en een wolk onttrok Hem aan hun blik". Ook wij staren op Hemelsvaartsdag naar de hemel, die, hoe doorschij nend'blauw de lucht ook moge zijn, de heerlijkheid des Heren aan ons daarvoor ongevoelig oog 'onttrekt, tot dat Hij „weer op dezelfde wijze zal nederdalen, als gij Hem hebt zien opstijgen ten hemel". Hoe Dulles de toestand ziet John. Foster Dulles, de Amerikaan se minister van Buitenlandse Zaken, heeft Dinsdagavond voor de radio en televisie in de werkkamer van pre sident Eisenhower verslag uitge bracht over zijn besprekingen van de vorige week in Parijs en Wenen. Hij zeide, dat de recente gebeurtenis sen op het wereldtoneel een keer punt in de wereldgeschiedenis zou den betekenen. „Wat de vorige week gebeurde was voor een groot deel het gebeu ren van dingen waarop wij gehoopt hadden", aldus Dulles. Het was een zware strijd geweest, Duitsland sa men met Frankrijk en andere lan den in de Westelijke verdedigingsge meenschap te verenigen, omdat de Sowjet-Unie alles op alles zette om bekrachtiging van de verdragen tot herbewapening van West-Duitsland te verhinderen. Dulles noemde de uiteindelijke goedkeuring van de des betreffende overeenstemming de grootste diplomatieke nederlaag van de Sowjet-Unie in de laatste jaren. President Eisehower verklaarde, dat de jongste gebeurtenissen, zoals de overeenkomst over Oostenrijks onafhankelijkheid, de hoop hadden gewekt, dat de V.S. met de Sowjets tot nieuwe betrekkingen zullen kun nen komen, die de hoop op vrede zullen vergroten. Volgens Dulles was het hoogte- Weldra nieuw vredesoffensief Een hoge ambtenaar van de Russi sche ambassade in Oost-Duitsland heeft in een gesprek met een verte genwoordiger van het Westduitse persbureau DPA „een nieuw doel treffend vredesoffensief" van de Sow jet-Unie aangekondigd. Met .verwij zing naar de oplossing van het Oos tenrijkse vraagstuk zeide hij, dat de Sowjet-Unie nieuwe stappen zal doen om te bewijzen, wie van de grote mo gendheden belang stelt in een ont spanning van de internationale situa tie. Ook Oost-Duitsland zou nieuwe voorstellen tot hereniging van Duits land doen. De jongste Russische ontwape ningsvoorstellen en die tot regeling van het vraagstuk Duitsland konden reeds als een begin van het „vredes offensief' beschouwd worden. De Russische regering hoopte, dat West-Duitsland geleidelijk van het Westelijk verbond losgemaakt zal kunnen worden, waardoor het oor losgevaar belangrijk verminderd zou worden. Wat betreft de toekomst van Duitsland meende de Russische amb tenaar, dat het mogelijk zou zijn, dat eerst beide delen van het land afzon derlijk zich neutraal verklaren. Het naast elkaar bestaan van twee Duit se deelstaten, zo verzekerde de zegs man, was zeker niet het doel van de Russische politiek van „vreedzame samenleving". De polen worden warmer „De meteorologie is, voor de eer ste maal sinds haar bestaan, in staat vast te stellen, dat de temperatuur aan Noord- en Zuidpool stijgende is. Dit verschijnsel is vijftig jaar ge leden begonnen", aldus heeft dr. Renchelderfer, oud-voorzitter van de wereldorganisatie van weerkundigen en thans hoofd van de Amerikaanse weerkundige dienst, te Genève ver klaard. Hij vervolgde: ,,Wy hebben in het Noordpoolgebied een temperatuur stijging van één tot twee graden Celcius, ijssmelting, en een warmer worden van het water en de lucht geconstateerd". Gevoeld de tempe ratuur in Nederland kan men dat nauwelijks geloven! Prins Hubertus trekt van leer Een poging om de toekomst van Elten en Tuddern weer onder de ac tuele politieke problemen te rang schikken, is ondernomen door de li berale afgevaardigde in de Duitse Bondsdag, prins Hubertus zu Loe- wenstein. Elten en Tudern zijn de voornaamste plaatsjes in de smalle grensstroken, die door een verorde ning van het Britse militaire bestuur aan Nederland en België werden overgedragen als een correctie der grenzen. De „eenzijdige annexatie" dezer gebieden, zoals zij in Duits land genoemd wordt, is jarenlang een steen des aanstoots geweest. In de laatste paar jaar is het ver lies van deze kleine gebieden echter niet meer tot inzet van demonstraties gemaakt. Slechts kwamen Elten en Tuddern nog elk jaar in het officiële verslag van het ministerie van bui tenlandse zaken voor als „onder vreemde administratie geplaatste Duitse gebieden", welker ontwikke ling de Bondsregering opmerkzaam volgde. Prins Hubertus zu Loewenstein, die zijn aandacht nu ook aan de „correctie-gebieden" gaat wijden, heeft naam gemaakt als onvervaard strijder voor het herstel der Duitse souvereiniteit over de van het vroe gere Duitse rijk afgescheiden gebie den. Hij is zijn actie enkele jaren ge leden begonnen op het toen nog als doelwit der Britse bommenwerpers gebruikte eiland Helgoland. Hoewel deze actie niet veel meer bereikte dan een-vertraging van de reeds lopende onderhandelingen over een teruggave van Helgoland aan de weggebombardeerde Friese kreeftenvissers, liet de prins zich uit bundig vieren als de held van Hel goland. Vervolgens richtte prins Hubertus alle pijlen van zijn „Deutsche Ak- tion" op het Saargebied. Hij is een der liberalen geweest, die de Saar- overeenkomst op de felste wijze heb ben bestreden en die onder meer de klacht bij het constitutionele gerecht in Karlsruhe over dit accoord onder tekende. Thans heeft Loewenstein, die onder Hitiers bewind naar Ame rika emigreerde en daar Duitse ge schiedenis doceerde, het front gericht naar Nederland, België en Luxem burg. Hij heeft een interpellatie aan de regering gericht en wil weten wanneer deze denkt te gaan onder handelen over een teruggave van de „onder voorlopige administratie" ge stelde Duitse gebieden. punt van zijn jongste verblijf in Europa wellicht de ondertekening van het Oostenrijkse verdrag ge weest. De kern van de moeilijkheden t.a.v. Oostenrijk was geweest, dat de Russen er niet aan konden denken, hun troepen uit Oostenrijk terug te trekken. Maar door voortdurende druk v,an het Westen hadden zij ein delijk verklaard, hiertoe bereid te zijn. Dulles voorspelde, dat wat in Oostenrijk gebeurd was, een gewel dige weerslag zou hebben op andere landen waar de Sowjets de macht hadden. De vreugde van Oostenrijk zou besmettelijk worden. Het Westen wist niet waarom de Russen hadden toegestemd. „Maar wij kunnen er ze ker van zijn, dat de politiek van kracht en standvastigheid vruchten begint af te werpen". Zich tot Eisenhower wendend zei de Dulles, dat de president heel goed wist, dat een bijeenkomst van de leiders der Grote Vier zowel gevaren als kansen had. Het grootste gevaar was, dat de verwachtingen zó hoog gespannen zouden worden, dat zij onmogelijk te verwezenlijken zouden :un. t 18 en 16 pet. dividend aan aandeelhouders Vandaag zijn de jaarverslagen van de Hollandse Constructiewerkplaat sen N.V. en de Nederlandse Electro- las Mij N.V. voor de publiciteit vrij gegeven. Zoals steeds hebben de maatschappijen hun verslagen temid den van een keur van aantrekkelijke foto's geplaatst. Grote orders. Aan het overzicht van de H.C.W. .ontlenen wij de volgende gegevens: Over het gehele verslagjaar was De leiders van de geallieerde spion- nagediensten geloven, dat de Rus sen de ontwikkeling van de water stofbom hebben stopgezet, zo ver klaart het Britse blad „Dail Ex press". Sedert in 1953 in de Sowjet- Unie een ontploffing als van een waterstofbom te weeg werd gebracht, zijn geen ontploffingen van dit type meer gesignaleerd, aldus het blad, dat opmerkt, dat de nieuwste Ameri kaanse waterstofbom ongeveer vijf tienmaal zo sterk is als de eerste Rus sische bom van dit type. De „Daily Express" gelooft, dat er twee redenen voor het staken van de ontwikkeling van waterstofbommen in de Sowjet-Unie kunnen bestaan, n.l.: dat de Russen wellicht de hoop verloren hebben hun doel ooit met een oorlog te bereiken, gezien de „verpletterende" overmacht van de geallieerden, of, dat. zij er op reke nen, dat de grote mogendheden over eenstemming zullen bereiken over in ternationaal verbod van atoomwa- Blokkade-contact De hoogste Westelijke en Russische autoriteiten in Duitsland hebben be sloten voor het eerst sinds 1948 weer bij elkaar te komen. Vrijdag zullen zij elkaar ontmoe ten om te spreken over de hoge be lastingen op het vrachtverkeer over de weg van en naar Berlijn, de zo genaamde kleine blokkade. De Sowj et-ambassadeur G. M. de Russen met die van de vos in de fabel van Aesopus. De vos had zijn staart verloren in een klem en trachtte de andere vos sen ervan te overtuigen, dat een staart lelijk, onnodig en ongemakke lijk was. De Russen hopen alle anderen te kunnen overhalen de bom te verbie den, nu zij de ontwikkeling in de Ver. Staten op het gebied van de water stofbom niet kunnen bijhouden, aldus het blad. Argentijnse politie sluit kerk De Argentijnse politie heeft Maan dagavond een katholieke kerk in Cordoba gesloten, omdat de kerke lijke gezagsdragers ongehoorzaam waren geweest. Zij hadden een avonddienst toch door laten gaan, hoewel de politie dat had verboden, omdat de avond diensten in Cordoba nogal eens in politieke demonstraties overgingen. De bezoekers van de dienst werden door de politie verspreid. Cordoba is een ovex-wegend katholieke pro vinciehoofdstad, zeshonderd kilome ter teil Noordwester; van Buenos Aires. het bedrijf zeer ruim van werk voor zien. De maatschappij slaagde er niet in om het tekort aan bekwame vak lieden op te heffen, hetgeen enerzijds tot gevolg had, dat verscheidene or ders niet geaccepteerd konden wor den en anderzijds veel overwerk noodzakelijk was; dit laatste werd mede veroorzaakt door de allengs langer wordende levertijden van het materiaal. In de verslagperiode kwamen grote orders tot aflevering, waaronder een grote verplaatsbare installatie voor olie-boringen in de Perzische Golf. Ten opzichte van het vorig verslag jaar nam het aantal en de omvang van de exportorders in ruime mate toe. Ook de aanverwante óndernemin gen konden in het boekjaar weder om gunstig afsluiten. Met deze re sultaten is echter geen rekening ge houden in de balans. Deelneming. Daar meer en meer de eis wordt ge steld van reiniging van materiaal langs chemische weg en de capaciteit van de staalstraalinstallatie, zelfs bij continu-bedrijf, lang niet voldoende blijkt te zijn, werd besloten tot deel neming in de opgerichte N.V. Rijn landse Metaalbeschermings Maat schappij. Dit bedrijf werd gevestigd naast de aan de overzijde van de Trekvliet voor bedrijfsuitbreiding bestemde terreinen. Aan aanschaffingen en vernieuwin gen werd in 1954 een bedrag van ƒ473.426.geïnvesteerd, waartegen over in dat jaar een afschrijving staat van ƒ332.436.—. In de Algemene vergadering zullen voorstellen worden gedaan die tot doel hebben de statuten te wijzigen in die zin. dat het personeel mogelijk in de uitkomsten van de onderneming kan delen. De totale beschikbare winst be draagt 1.357.322 (vorig jaar 1.428.996.inclusief het onver deeld winstsaldo van het vorig jaar ad ƒ20.647.—). Nadat is rekening gehouden met afschrijvingen en belastingen en na toevoeging van ƒ600.000.aan dere serve voor bijzondere doeleinden en voorts nadat f 60.000.voor winst Koude Hemelvaartsdag Het K.N.M.I. deelt mede: Het weer is in de afgelopen 24 uur geheel bedorven door een depressie, die dwars over Engeland naar de Noordzee trok. Boven Engeland nam deze depressie in activiteit toe. zodat er een flink stormgebied ontstond. Bovendien viel er in Engeland veel regen, op sommige plaatsen meer dan 50 mm in 24 uur, en zelfs sneeuw, omdat de depressie zeer koude lucht uit het Noorden achter zich aan sleept. In de afgelopen nacht nam de wind in ons land snel toe. Aan de kust werden vanmorgen windsnelheden van ruim 70 km per uur gemeten. In het binnenland kwamen zelfs windstoten van ruim 100 km per uur voor. Verwacht wordt, dat de depressie naar Zuid-Noor wegen zal trekken, zodat de wind gaat afnemen. De aanvoer van voor de tijd van het jaar zeer koude lucht blijft ech ter aanhouden, zodat het ook mor gen koud weer zal zijn. Er zullen meer opklaringen voor komen dan vandaag, maar men moet ook op enkele regen- of hagelbuien rekenen. verdeling personeel is afgezonderd, resteert een beschikbaar winstsaldo over 1954 van 697.322. Aandeelhouders 18% 360.000 Reservefonds 317.003 Naar nieuwe rekening 20.319 Voor het lopend boekjaar is het be drijf zeer ruim van werk voorzien en de resultaten zijn tot nu bevredigend. Het college van commissarissen stelt voor het dividend vast te stellen op 18%, waarvan reeds 5% als inte rim-dividend is betaald. Ned. Electrolasch Mij. Ook voor de N.E.M. was de betet- ting in het afgelopen jaar bevredi gend, hoewel ook hier het tekort aan vaklieden zich deed gevoelen. Een voorstel tot statuten-wijziging zal hier eveneens worden gedaan om tot winstverdeling aan het fabrieks- personeel te geraken. Het saldo winst 1954 bedraagt 890.895, waaraan het onverdeeld saldo van het vorig jaar ad 18.270 werd toegevoegd. Dit zal worden ver deeld als volgt: aandeelhouders 16% 256.000.winstdeling personeel te reserveren 20.000. uitdelingen inge volge art. 16 lid 3 der statuten f-117.213, reservefonds ƒ75.000, re serve voor bijzondere doeleinden 400.000, saldo naar nieuwe rekening 952.—. Het dividend werd bepaald op 16%, waarvan reeds .5% als interim-divi- dehd is betaald. Een zeer groot aantal autoriteiten verenigde zich gistermorgen te 9.30 Poejkin heeft er in toegestemd de uur in de grote ontvangstkamers van Britse, Franse en Amerikaanse am bassadeurs op zijn hoofdkwartier in Oost-Berlijn te ontvangen. De laatste viermogendheden-be- spreking van de bezettingsautoritei ten had plaats op 20 Maart 1948, toen de militaire gouverneurs bijeen kwa men om te spreken over koerswijzi gingen. De militaire gouverneurs wer den later vervangen door 'burgerlijke hoge commissarissen. Onlangs zijn deze hoge commissarissen ambassa deurs geworden. „Wij worden oud" zei Molotof Minister Molotof heeft tijdens een gesprek met zijn Westelijke collega's over de „Grote Vier"-conferentie te Wenen enkele woorden gezegd, die volgens diplomatieke kringen in We nen, een hint over zijn aanstaand af treden zouden bevatten. Tijdens de koffie zei de Sovjet-mi nister: „Heren, wij worden ouder. Vindt u ook niet, dat het tijd wordt* om een jongere generatie aan bod te laten komen?" Waarop Pinay (63) antwoordde: ,,Zo dacht ik er ook over toen ik jonger was, maar nu ik in de zestig ben en minister, ben ik van gedach ten veranderd." „Dat bewijst mijn stelling", kaatste de 67-jarige Molotof onder algemene hilariteit. Nieuwe verkeersbrug Gennep naar Oeffeit De gewesten Noord-Limburg en Oost-Brabant hebben gisteren een vaste oeververbinding over de Maas gekregen, door een nieuwe verkeers brug, welke Gennep en Oeffeit ver bindt Na woorden van vreugde, te rugblik en toekomstmogelijkheden, hebben zowel de commissaris der ko ningin in Noord Brabant als zijn ambtsgenoot in Limburg de slag boom doorgezaagd en speelde de^ Gelderse harmonie het Wilhelmus. De autoriteiten maakten vervolgens een wandeling over de brug en wer den daarna in Oeffelts nieutve ge meentehuis ontvangen. Per bus wer den de genodigden teruggebracht naar Gennep, waar zij in hotel Van Bergen een koffietafel alle eer aan deden. i het laboratorium der P.T.T. in Leitl- schendam om de plechtige opening bij te wonen. Toen de minister van Verkeer en Waterstaat, mr Algera, vergezeld van oud-minister mr D. Spitzen, thans secretaris-generaal, waren ge arriveerd, begaven alle genodigden zich naar de zeer doelmatig inge richte gehoorzaal, waar de directeur van het laboratorium, dr ir A. C. van Duuren, het welkomstwoord sprak. Speciaal minister Algera, het gemeentebestuur van Leidschendam en Voorburg, ir J. H. v. d. Toorn, hoofddirecteur van de P.T.T., de oud directeuren T. v. Houwelingen en dr ir L. M. H. Damme en ir Neher, de president-curator en de rector van de technische hogeschool, de voorzitter van de Octrooidaad, de militaire commandant van Den Haag e.a. Minister Algera achtte het nu 'n geschikt ogenblik een blik te werpen op het nu reeds 30 jaar voortdurende werk op laboratoriumgebied. Toen leefden wij een stormachtige ontwik keling van het radio wezen, waarbij Nederland krachtens haar ligging 'n leidende positie innam, vooral door de automatische telegraafsignalen, waaraan de naam Nederland door de gehele wereld verbonden werd. Spr. ging hierop nog verder in en memo reerde dat in 1920 ook in Leidschen dam op toescheiden wijze de eerste metingen werden gedaan voor trans missie. Leidschendam was en is dus bij de ontwikkeling van de telegraaf zeer nauw verbonden. Het thans tot stand gekomen labo ratorium is een samenbundeling van alle krachten en omvat de volgende afdelingen een schakeltechnisch, che misch, mathematisch natuurkun dig, radio, transmissie radio- ver keersmiddelen, algemene werkplaat sen. Grote lof bracht minister Algera aan dr Neher, die buitengewoon veel voor de tot standkoming van het laboratorium heeft verricht en zoals wij reeds melden de eer te beurt is gevallen dat dit grote gebouwen complex zijn naam zal dragen. Door het wegvallen van een gordijn werd het opschrift zichtbaar, dat bij de ingang van het laboratorium zal wor den aangebracht. Hiermede verklaar de de minister het gebouw voor ge opend. Dr Neher dankte voor de onder scheiding. Meerder sprekers o.a. directeur dr ir van Duuren, en de bouwmeester ir G. J. van Embden hebben daarna nog vele bijzonder heden omtrent de bouw en de in richting van de gebouwen naar vo ren gebracht. Directeur van Duuren deelde nog mede dat het hoofdbe stuur van de P.T.T. enige rangsver- hogingen heeft toegekend wegens bij zondere verdienste n.l. de heer Can ters zal de rang krijgen van tech nisch hoofdambtenaar in buitenge wone dienst, de heer Berg wordt hoofdambtenaar le klasse en de heer van Koolwijk is benoemd tot opzich ter. Het grote gezelschap genodigden heeft daarna onder deskundige lei ding een rondgang door het labora torium gemaakt waarbij zoveel mo gelijk alle technische bijzonderheden op het gebied van telefonie en radio gedemonstreerd werden. In Leidschendam opende de minis ter van Verkeer en Waterstaat, mr J. Algera Dinsdagmorgen het nieuw gebouwde P.T.T.:laboratorium. In de hal van het laboratorium bekeek de minister, vergezeld van de directeur- generaal der P.T.T., ir J. D. H. v. d. Tooren (links) en de directeur van het laboratorium, dr ir H. C. A. van Dunden, vol aandacht de aldaar op gestelde maquette.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 9