RIJNSTREEK TUSSEN BALIE en t*aue Katwijkse jongen sloeg over boord zonder dat iemand het merkte WIE weet.... DINSDAG 17 MEI 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 3 ALPHEN AAN DEN RIJN WIE REDEN ER DOOR? In de nacht van Zondag op Maarn dag vond in wijk Hoorn te Alphen aan den Rijn, ter hoogte van „De Bonte Paal", een aanrijding plaats tussen een wielrijder en een berij der van een bromfiets, waarbij de laatste, de heer H. B. v. Z. (Alphen) enige verwondingen opliep, terwijl zfjn bromfiets vernield werd. Zowel de wielrijder, die het ongeluk had veroorzaakt, door op het moment, dat de bromfietser inhaalde en pas seren wilde, plotseling naar links uit te wijken, als zijn vijf metgezellen, waren zo onsportief om door te rij den, zonder zich om de aangeredene te bekommeren. De bromfietser werd tengevolge van de aanrijding tegen een tas stenen aangeslingerd. Zij die inlichtingen kunnen ver strekken worden door de politie ver zocht zich met haar in verbinding te stellen. GEMEENTE-ONTVANGER JUBILEERT. De heer P. J. Wijnbeek, ontvan ger der gemeente Alphen aan den Rijn, i<n 1913 te Leiden geboren, her dacht Maandag de dag waarop hij 16 Mei 1930 in gemeentelijke dienst trad ten kantore van de ontvanger te Waddinxveen. Daar werkte de 'heer Wijnbeek gedurende 16 jaar waarna hij benoemd werd ten kan tore van de ontvanger te Alphen. Op 1 Januari 1951 volgde hij de heer J. A. v. d. Lee als ontvanger op. Ter gelegenheid van dit jubileum werd hij te zijnen huize in de Ten Harmsenstraat vandaag behalve door tal van hoofden van dienst en colle ga's ten gemeentehuize, bezocht en toegesproken door burgemeester Ed. C. Witschey, die in gezelschap was van weth. A. J. Dekker en de heer J. Constandse, ohef van de eerste afdeling. Met een korte, gebruikelijke toe spraak overhandigde de burgemees ter hem een gratificatie en wenste de heer Wijnbeek, dat hij nog veel voor de gemeente Alphen zal mogen uitgeven, maar veel meer nog ont vangen. Behalve persoonlijke felicitaties ontving de heer Wijnbeek tal van bloemstukken en bouquetten, terwijl ook de collega's zich niet onbetuigd hebben gelaten. NIEUWE DRINKWATERPUT. Met betrekking tot de drinkwater voorziening hebben zich opnieuw en kele teleurstellingen voorgedaan. Op een tweetal nieuwe en een tweetal reeds in gebruik zijnde bronnen wer den enkele jaren geleden pompen geplaatst, zulks om tot een zelfstan dige bemaling te komen. Bij het ingebruik nemen van de bronnen, na het plaatsen van de pompen is gebleken, dat een der van een pomp voorziene bronnen, die se dert 1948 in gebruik was, practisch onbruikbaar was geworden, vermoe delijk als gevolg van de omstandig heid, dat de bron gedurende enige jaren noodzakelijkerwijs te zwaar moest worden belast. Doordat vóór de plaatsing van de pompen de bemaling van de bronnen door middel van één zuigleiding ge schiedde, om welke redenen boven dien niet eerder de geringe capaciteit van de bron kon worden geconsta teerd. Begin 1954 werd een nieuwe put in de plaats van de onbruikbaar ge worden bron aangelegd. Wegens overbelasting van de andere put, ge durende de periode, dat nog met een gemeenschappelijke zuigleiding werd gewerkt, is de capaciteit van deze put dermate achteruit gegaan, dat bestendiging van de situatie niet lan ger verantwoord wordt geacht. Voor een ongehinderde voortgang van de drinkwatervoorziening is het noodzakelijk, dat de put door een nieuwe wordt vervangen. Met het oog op de te verwachten toename van het drinkwaterverbruik en ter versterking van de reserve capaciteit acht de directeur van de bedrijven het gewenst, dat mede nog een tweede nieuwe put geboord wordt. De kosten van het aanleggen van de beide putten worden.geraamd op 12.470.welk bedrag B. en W. aan de raad vragen. Heet watertoestellen. Na veel aandringen in verschillende begro tingszittingen en gewone beraadsla gingen van de gemeenteraad hebben B. en W. thans aan de raad medege deeld, dat zij de mogelijkheid heb ben geschapen voor de inwoners om kleurde zakdoek, 1 zilverbond van houden. Een en ander is in een aan tal bepalingen nader geregeld. ALKEMADE van het comité, de heer J. M. van Limburg, gaf dr Zweers een toelich ting op het bevolkingsonderzoek, waarin hij zeide dat het onverant woordelijk is te zeggen dat de tuber culose behoort tot de ziekten die men zo goed als onder de knie heeft. Dit naar aanleiding van een enige jaren geleden gepubliceerde verklaring in de bladen. Jaarlijks maakt deze ziek- Geboren: Theodorus J. M. zn van te nog 10 a 12000 slachtoffers. Wel is Th. van Es en C. J. van der Meer; men er in geslaagd dank zij de ge- Gijsbertus J. J. zn van G. G. Ter- steeg en A. P. Vink; Adriaan zn van A. van Leeuwen en J. v. d. Tempel; Lucas M. zn van Th. J. Huigsloot en M. A. de Koning; Anna M. dr van E. Zoetendaal en M. A. Hoogenboom. Ondertrouwd: E. J. Schoonder- gang en H. .W. M. van der Zwet. Getrouwd: Th. G. van Ruiten en M. A. M. Wesselman; B. H. v. Leeu wen en C. M. van Emmerik. Overleden: Theodorus Otto 54 jr; Helena C. Kuijpers echtgenote van R. W. Turk 51 jr. BODEGRAVEN Schietwedstrijden. In de schiet baan in de Wilhelminastraat werden onder auspiciën van de schietvereni ging Willem Teil de jaarlijkse kring wedstrijden georganiseerd. Deelne mende verenigingen waren, behalve Willem Teil, de Wassenaarse Politie- schietvereniging, idem uit Den Haag Juliana, Oranje-Nassau. De uitsla gen leverden dezelfde winnaars op als vorig jaar in Loosdqinen n.l. Korps A met buks: 1. Oranje Nassau 212 pnt., 2. W. Teil 209. 3. Wassenaar 202 pnt., 4. Juliana 200 pnt., 5. Den Haag 200 pnt. Korps B: 1. W. Tell II 208 pnt., 2. Oranje Nassau II 202 pnt., 3. Juliana 195 pnt., 4. Den Haag 190 pnt. Korps K.S.O.: 1. W. Tell I 289 pnt. (slechts 11 pnt. beneden het maxi mum), 2. Den Haag 288 pnt., 3. W. Tell II 287 pnt., 4. Den Haag 286 pnt., 5. Juliana 282 pnt. Vaste baan K.S.O.: 1. A. Domburg (Den Haag ex-Bodegraven) 108 107, 2. J. v. d. Does, Wassenaar 108— 106, 3. J. Martens 108-105, 4. J. Hoo- gendoorn 108105, 5. J. Vink 108 103 pnt. De beide laatsten uit Bode graven. Vaste baan (buks): 1. G. Kopp (Den Haag) 87—83, 2. A. Veelenturf 87—81, 3.Jhr. Ruyter de Wilt, Den Haag 87—78, 4. J. v. d. Tol, Wasse- naer 87—77. Op de geluksbaan won J. Zeilstra uit Bodegraven de eerste prijs. De voorzitter van de Kring, de heer Valkenburg, sprak een woord van dank en adviseerde de schutters zich meer toe te leggen op het buksschie- ten. De heer A. v. Vliet ontving een benoeming als adjunct-technisch ambtenaar bij Bouw- en Woningtoe- zicht*der Gemeentewerken te Leiden. LEIDERDORP Gisteravond vond in Het Wapen van Leiderdorp de eerste bespreking plaats voor een nieuw bevolkings onderzoek in de strijd tegen de tu berculose. Daartoe had het plaatse lijk comité een aantal ingezetenen uitgenodigd voor een instructie- avond, waar ook aanwezig waren burgemeester van Diepeningen, als voorzitter van Fotu, het comité voor bevolkingsonderzoek, kring Leiden, dr Zweers, directeur van het Consul tatiebureau te Leiden en de heer v. Rijn uit Delft, die de technische lei ding heeft van het onderzoek. Na een welkomstwoord van de voorz. perfectioneerde apparaten en kun dige specialisten de ziekte zover te rug te dringen dat men ongeveer toe is aan de toestand van voor de oor log. Maar een regelmatig onderzoek, waaraan de gehele bevolking zal moeten deelnemen is nodig om de infectiehaarden op te sporen. De heer v. Rijn gaf vervolgens een overzicht van de administratie ve werkzaamheden en de kosten. Voor de leerplichtige kinderen, waar van <jie der Leiderdorpse scholen in schoolverband worden doorgelicht, bedragen deze kosten 0.25. Voor de overige deelnemers bedragen deze 1.—. Geboren: Plonia, dr van B. de Goe deren en P. Hartman; Maria Chris tine, dr van P. de Jong en P. Sta lenburg; Helena Maartje Hesther, dr van L. Noordervliet en M. van Til burg. Ondertrouwd: J. J. Plan je 23 jr tè Voorschoten en W. A. van Leeu wen 24 jr. Getrouwd: W. van der Meide en M. C. Bos; K. B. H. Borreman en H. Rasser. BOSKOOP GEVONDEN VOORWERPEN sleutel, rood geblokte damestas met ritssluiting, nylon-kous, defect rij wiel, wantje, sjaal of hoofddoek, jon genspet, ceintuur, kinderzonnebril, reservewiel v. scooter,lineaal, heren sjaal. dameshandschoen, kinderfiets, damesmuts, lederen bindriem, sleu tel, div. port. met inhoud en bank biljetten van 1 gld. en 2^ gld. Inlichtingen bij de Rijkspolitie. ZEVENHOVEN Geb.: Alfonsus J. J., z. van J. Lau- wersBrandsen; Agnes C., d. van J. v. d. SluisLek; Cornelia H., d. van J. v. d. MeerHoogervorst; Cor- nelis J. M., z. van P. J. Douven Kiekens; Johannes J., z. van P. C. P. C. Valentijnvan Vloten; Andreas M., z. van J. A. DetmersBerben; Marianne, d. van A. Heemskerk de Blanken; Jan J., z. van W. de GrootNagel; Mijndert, z. van M. Vork-Hoogendoorn; Jan H., z. vna J. H. AhlesVoorsluis; Lydia, d. van A. Domburgvan Vliet; Maria E., d. van N. W. van den HelderDie- ver; Elisabeth, d. van P. Domburg van Vliet. Getr.: Ph. M. Lek, oud 27 jaar te Ter Atr, met E. C. van den Helder, oud 24 jaar uit Zevenhoven; H. de Beer, oud 22 jaar uit Swan Lake (Canada) met L. W. M. van der Zwet oud 20 jaar uit Zevenhoven; W. J. de Valk, oud 25 jaar uit Nieuwkooh met M. Pietersen, oud 19 jaar uit Zevenhoven; K. H. Westerbos, oud 31 jaar uit Uithoorn met G. G. G. v. Leeuwen, oud 25 jaar uit Zevenho ven; W. van Lith, oud 29 jaar uit Nieuwkoon met D. Pellegrom, oud 18 jaar uit Zevenhoven; L. van Eijk, oud 24 jaar uit Mijdrecht met E. Ro- seboom, oud 21 jaar uit Zevenhoven. J. Slingerland, oud 77 jaar, onge huwd; G. van der Horst, echtg. van H. E. Kortenoever, oud 77 jaar; M. Vork, oud 3 dagen; M. E. van den Helder, oud 3 dagen. Gerechtelijke nasleep Een bijzonder tragisch ongeval vond gisteren voor de Leidse kanton rechter zijn gerechtelijke nasleep. Ge daagd was namelijk de schipper van een Katwijkse logger, waarvan in No vember van het vorige jaar de 15-ja- rige Niek van der Plas over boord sloeg en verdronk. Het ongegjuk ge beurde in volle zee en het lijk van de jongen werd nooit gevonden. Er was hard gewerkt op die storm achtige najaarsdag en toen de netten eindelijk binnen waren, probeerde iedereen zo gauw mogelijk beneden op gemakkelijke betalingsvoorwaar- te komen om zich te warmen aan een den via de gemeentelijke water- en lichtbedrijven, in het bezit te komen van heetwatertoestellen, hetzij gas, hetzij electrische. Aan de verstrekking hiervan wil len zij medewerking verlenen bij wij ze van proef voor de aanvragen welke hen binnen een jaar bereiken, aanvangende op een nader te bepa len datum. De kosten van aanschaffing en plaatsing van een gasgeyser, ver meerderd met rente en administra tiekosten (5)4%) zullen als regel be neden 200.blijven. De aflossing kan gesteld worden op f 1.per week, per twee maanden te voldoen, tegelijk met de inning van de kos ten van het water-, licht- en electri- citeitsverbruik. Alzo kan de gehele aflossing binnen vier jaar haar be slag krijgen. De plaatsing geschiedt met inschakeling van een vijftal plaatselijke installateurs die zich hiertoe bereid verklaarden, aan wie de bedrijven de aanschafkosten con tant voldoen. De gemeente treedt dus op als geldschieter voor de ver bruiker, om welke redenen o.m. de 5 J4 rente dient, die aan de ver bruiker in rekening wordt gebracht. Betaalt een afnemer a contant, dan wordt een bedrag, gelijk aan plm. 5% op de totale som in mindering gebracht. Na verloop van het laatste afbetalingstermijn wordt het toestel eigendom van de lener. Aan het vol- i van de tussentijdse afbetalings termijnen wordt streng de hand ge- boeten van 7.50. bakje koffie. Eén man moest echter in de stuurhut blijven. De mannen die nog niet op wacht moesten, gin gen toen zij zich versterkt hadden naar kooi en de schipper en de „jongste" bleven alleen achter in het kombuis. Zij praatten nog even wat na en besloten toen ook maar naar kooi te gaan. Voor zij zich echter cp een oor legden vroeg de schipper zijn „jong ste" of hij de roerganger even af wil de lossen, zodat de man zich even kon warmen. De jongen verdween naar boven en nam de wacht over. Tien minuten later kwam de wacht terug en bemerkte dat de jongen niet in de stuurhut was. Veel tijd om zich in dit feit te verdiepen had de man echter niet, omdat de hoge zee al zijn aandacht nodig had. Zo werd de vermissing van de jongen eerst de volgende morgen opgemerkt toen IJmuiden reeds in zicht kwam De ambtenaar vond het onbegrij pelijk dat de vermissing van de jon gen pas in het zicht van de haven bemerkt was. De schipper was niet gerechtigd om een niet-gediplomeerde achter het stuur te zetten. Het feit dat deze kracht bovendien nog minderjarig was maakte de zaak nog ernstiger. De ambtenaar eiste tenslotte twee maal dertig gulden boete. De rech ter veroordeelde de schipper tot twee Ronduit dom. „Ronduit dom" vond de rechtbank het gedrag van een Alphenaar, die ondanks dat hij wist dat een botsing niet te vermijden was, met zijn auto voor de blauw tram bij de Endegees- terlaan trachtte langs te glippen. Het was natuurlijk niet gelukt en de zwa re wagen had de auto als blik ver frommeld. De man zelf had zes we ken op kunnen knappen in het zie kenhuis en poogde met deze zwarè verliespost het meegevoel van de rechtbank los te krijgen. Men vond zijn handelwijze echter zeer laak baar en veroordeelde hem tot 35. boete. Reddingshaak verstopt. Het nerveuse gegichel van drie meis jesstudenten die zich in een bui van bróód- of andere dronkenheid aan een reddingshaak hadden vergrepen, maakte plaats voor oprechte kom mer toen de ambtenaar hun het vle gelachtige van het vergrijp voorhield. En de meisjes vonden de zaal alleen letterlijk achter zich, toen zij met een zwak verweer het feit trachtten te verdoezelen. Vijftien gulden voor elk, zei de rechter. Breuk In stuurhok. Te oordelen naar de opsomming van feilen in het procesverbaal werd de auto van een verhuurder geen en kel beletsel in de weg gelegd om spontaan in brandhout over te ^aan. Het was echter ï.ogal meegevallen en een breuk in het stuurhok had de auto tenslotte de berm laten op zoeken. De eigenaar vertelde de auto inmiddels reeds verkocht te hebben. Hij was slechts leek, meende de man bescheiden, en bovendien had hij nooit de stuurknuppel in het stuur hok gegooid. De rechter van een boe te van 35.echter wel op zijn plaats. STRAF VIEL NIET MEE. Omdat hij ln April 1954 met over schrijding van zijn vergunningen hyacinthen- en narcissenbollen had geteeld moest een 69-jarige bloem bollenkweker uit Noor d wij kerhout zich verantwoorden voor de Haagse Economische Politierechter. De ver dachte vertelde dat hij de hyacin- thenbollen weliswaar te laat had ingeleverd. „Dan blijft er wat de narcissen betreft nog altijd f 1900, schade aan de vakbelangen over", zei de officier van Justitie, die overi gens niets van de inlevering wist. De verdachte vertelde vervolgens dat hij wat de narcissen betreft oor spronkelijk gedekt, was, omdat hij van een kennis een vergunning zou overnemen. Toen het puntje bij het paaltje kwam vroeg die kennis ech ter tweemaal zoveel voor de vergun ning als tevoren was afgesproken. „Maar dan was het nog spotgoed koop", zei de officier, in de cijfers duikend. „Het was geen afspraak en van diie man moest ik de vergunning niet meer" repliceerde verdachte. Ergens anders had hij echter toen geen vergunning meer kunnen krij gen. In zijn requisitoir releveerde de officier van Justitie hoe het na delig is voor de telers als er te veel bollen op de markt komen. Al de mensen die te veel hebben geteeld zijn in de gelegenheid geweest het te veel geteelde in te leveren. Ver dachte had dit wat de narcissen be treft niet gedaan en daarom meende de officier dat een evenredig bedrag aan boete moest worden opgelegd. Hij eiste dan ook 1900,boete of drie maanden heohtenis. „Ik hoop dat de politierechter een ander idee heeft" zei verdachte. Inderdaad had de rechter een an dier idee, want hij legde verdachte 1000,boete of drie maanden op. HIJ STAL LINKS EN RECHTS. De officier van Justitie bij de Haagse rechtbank eiste zes maanden gevangenisstraf met aftrek en ter beschikkingstelling van de regering tegen een 21-jarige loopjongen uit Leiden. Deze jongen had bij S„ waar hij onderdak had gevonden, boeken weggenomen en verkocht. Bij een horlogezaak had hij in huurkoop een horloge gekocht en onmiddellijk weer voor een veel lagere prijs ver kocht aan een opkoper. Voorts had verdachte in een werkkamp te Brou wershaven, waar hij tijdelijk ver toefde, op de gemeenschappelijke slaapzaal een vulpen, een ballpoint en 5,gestolen. Bij een bloemen handelaar in Leiden, waar hij werk te, had verdachte 7,verduisterd, en later nog f 5,10. De verdachte was reeds driemaal veroordeeld. 'Hij had in alle mogelijke inrichtingen ver toefd. In een psychiatrisch rapport van dr van Laar werd o.m. gezegd dat verdachte op 15-jarige leeftijd thuis reeds stal. Zijn verstandelijke vermogens zijn voldoende. Verdachte had volgens de rapporteur een dui delijke criminele inslag en terbe schikkingstelling van de regering werd aanbevolen.' De officier van Justitie gewaagde van een kwaad aardige oneerlijkheid. De raadsman bepleitte een gedeel telijk voorwaardelijke straf met toe zicht. Uitspraak 26 Mei. U vraagtwij antwoordn WEET U HET OOK NIET Vraag: Route NieuwkoopAssen; hoeveel km? Antwoord: Nieuwkoop, Noorden, Wilnis, Vinkeveen, Vreeland, Hilver sum, Baarn, Nijkerk, Putten, Ermelo, Harderwijk, Nunspeet, El'burg, We- ^ep, Zwolle, Staphorst, Meppel, Ha- velte, Uffelte, Dieverbrug, Smilde, Kloosterveen, Assen. Afstand 185 km. Vraag: Route Roelofarendsveen Bant (N.O. Polder); hoeveel km? Antwoord: Wij weten niet precies waar dit plaatsje ligt, doch in ieder geval in het zuidoosten van de pol der. De route is: Roelofarendsveen, Oude Wetering, Leimuiden, Uithoorn, Vinkeveen, Hil versum, Baarn, Nijkerk, Ermelo, Har derwijk, El burg, Zwolle, Hasselt, Zwartsluis, Vollenhoven, de N.O. pol der in. Afstand ong. 210 km. Vraag: Route SassenheimGroes- beek, SassenheimNieuw Wehl; hoe veel km? Zijn er jeugdherbergen op ideze tweede route?. Antwoord: Sassenheim, Leiden, Alphen, Bodegraven, Woerden, Utrecht, de Bilt, Zeist, Driebergen, Doorn, Leersum, Amerongen, Eist, Wageningen, Opheusden, Zetten, An- delst, Lent, Nijmegen, Groesbeek; afstand 138 km. De route naar Nieuw Wehl is van Sassenheim tot Zeist dezelfde. Daar na: Woudenberg, Scherpenzeel, Ede, De Klomp, Arnhem, Zevenaar, Di- dam, Loil, Wehl; afstand 150 km. Jeugdherbergen op deze route vindt u in Zeist (Huis ter Heide), Schaars- bergen bij Arnhem en Beek bij Di- dam. Voor deze aangelegenheid kunt u echter beter informaties inwinnen bij de Kath. Jeugdherbergen en Va- cantie Centrales met opgave waar u wilt overnachten. Adres: Nachtegaal straat 60, Utrecht. Vraag: Route nogmaals van Sas senheim naar Groesbeek, kortste en mooiste route. Antwoord: U vindt het antwoord hier boven reeds. De kortste route is in dit geval ook wel de mooiste Vraaig: Route Leidschendam Schoorl; hoeveel km? Antwoord: Leidschendam, Voor schoten, Haagsche Schouw, Sassen heim, Hillegom, Haarlem, Beverwijk, Alkmaar, Bergen Binnen, Schoorl; afstand 92 km. Vraag: Ik heb een witvcren hoed je, dat iets geel is geworden. Wat kan ik hieraan doen om het weer mooi wit te krijgen? Antwoord: Een moeilijk werkje. Probeert u het eens met een meng sel van wolblank en wit meel. Voor zichtig borstelen totdat het poeder geheel verdwenen is. Zitten de ve ren los op het hoedje, dan kunt u ze stuk voor stuk wassen met een lauw sopje van wolblank. Naspoelen, dro gen en weer opborstelen om het fat soen er weer in te krijgen. Wrijven in nerf naar buitenkant. Vraag: B. B. te H. Een meisje komt met 1 Juli a.s. in dienstbetrek king. Heeft ze nu recht op een week vacantie en snipperdagen? Antwoord: U vermeldt niet in welk soort dienstbetrekking het meisje gaat. Indien zij een huishou delijke dienstbetrekking aanvaardt, hangt het hele vacantieprobleem af van de afspraak, welke zij maakt met haar werkgever of weekgeefster. Bij de andere dienstbetrekkingen (handel of industrie) hangt het af van de eventueel in die branches be staande collectieve arbeidscontrac ten. Vraag: Ik heb last van bruinigheid achter de tanden. Ik vermoed, dat het door het roken komt. Ik kan de tanden ook niet mooi wit krijgen. Hoe is die aanslag te verwijderen? Antwoord: Inderdaad staat een bruingele aanslag niet fraai. De eni ge, die u er kan afhelpen, is de tand arts. Zogenaamd hagelwit behoeven de tanden niet te zijn, maar het is goed als u een ivorige tint weet te bereiken. Vraag: Hoe kan ik een kring onder de arm in een kunstzijden jurk, die door transpiratie is ontstaan, verwij deren? Antwoord: Dergelijke vlekken in gekleurde weefsels kunnen niet meer worden verwijderd, tenzij men het kledingstuk chemisch laat behande len. Overvloedig transpieren kan men tegengaan door gebruik te ma ken van een in de handel verkrijg baar anti-transpiratiemiddel. Vraag: Indien er reeds drie broers in militaire dienst zijn, is de vierde buitengewoon dienstplichtig. Hoe gaat het nu met de vijfde en de zes de? Antwoord: Er behoeven niet meer dan drie jongens uit één gezin op te komen. Vraag: Hoe kan ik ketelsteen uit een alminium fluitketel verwijde ren? Antwoord: Het is te proberen met azijn. De ketel bijna vol vullen, de azijn aan de kook brengen en ver volgens langzaam laten afkoelen. Tenslotte goed uitspoelen, Vraag: Kan men een Hollandse radio in Nieuw-Zeeland ook gebrui ken of heeft men daar andere golf lengten. Zo ja, welke zijn deze en heeft men daar ook iets aan de F.M.- band? Antwoord: Voorzover ons bekend worden in Nieuw-Zeeland de mid dengolven en korte golven voor de radio-ontvangst gebruikt. F.M.-uit zendingen vinden daar nog niet plaatst. Vraag: Hoe kan lakverf verwijderd worden van een trom? Antwoord: Geen eenvoudige op gave. Plasticlakverf kan men ver wij deren met aceton, maar het vel van de trom zal dunner worden. Dit vel is een natuurproduct en de verf is er natuurlijk wat ingetrokken. U kunt het proberen met dit mididel, doch of u het er afbrengt zonder be schadiging, daarvoor durven wij niet in te staan. Vraag: Een tweetal vragen over diverse snelheden. Antwoord: 1) Wanneer men een steen met een aanvangssnelheid 50 km per uur in tegenovergestelde richting uit een auto gooit, die zelf 100 km per uur rijdt, dan heeft de steen een snelheid t.o.v. de aarde van 50 km per uur in de rijrichting van de auto. Wanneer de steen op de grond valt, zal hij dus in dezelfde richting rollen als de auto rijdt. 2) Bij een voertuig dat rechtuit rijdt hebben alle wielen dezelfde om- treksnelheid, ongeacht de diameter van de wielen. Wanneer men een dy namo tegen de buitenomtrek van een der wielen houdt, heeft het wieltje van de dynamo ook diezelfde om treksnelheid. De lamp, die door deze dynamo gevoed wordt, zal dus steeds evenveel licht geven, ongeacht de grootte van de autowielen. Laat men het dyano wielt je rechtstreeks op de straat lopen,* dan verkrijgt het ook weer diezelfde omtreksnelheid en men verkrijgt dus ook weer even veel licht. Maakt men het dyano- wieltje echter groter, dan wordt het toerental kleiner bij diezelfde om treksnelheid en is ook de lichtop brengst kleiner. Vraag: Wat betekent de mijnwer- kersgroet „Glück auf"? Antwoord: Letterlijk: geluk en voorspoed. Deze laatste betekenis van het Duitse „Auf" vinden we ook in de uitdrukking „das Auf und Ab des Lebens" voor- en tegenspoed van het leven. Auf moot dus als zelf standig naamwoord met een hoofd letter worden geschreven, daar het hier niets te maken heeft met het voorzetsel „op" of dgl. Glück Auf is tegenwoordig de normale groet als goedendag, doch werd aanvankelijk alleen gebezigd als de mijnwerkers het gevaar tegemoet gingen. Vraag: Uw vraag betreffende de duivenhokken van Z.K.H. de Prins der Nederlander. Antwoord: Wij raden u aan uw verzoek te richten tot de particulier secretaris van Z.K.H. te Soestdijk. Vraag: Wij hebben al jaren een ficus. Als het regent, zet ik altijd mijn planten buiten. Een poosje ge leden had ik dat ook gedaan, maar het waaide nogal flink zodat mijn ficus omgewaaid was met het gevolg, dat de kop er uit gevallen is. Thans zijn al de oude bladeren er af ge vallen en begint hij op zij uit te lo pen. Wij zouden die nieuwe loot graag willen stekken, kan dat? Moet ik naar een bloemist gaan, of kan ik dat zelf doen? Antwoord: Stekken kunt u zelf doen. U plaatst de stek in een flesje met water om de wortelvorming te bevorderen. Zodra deze zijn ont staan, zet u de stek in een potje met voedzame aarde. Vooral niet in de zon plaatsen. Om uitdrogen te voor komen, wordt de fles gedekt met een glas of jampot. Is de plant weer voldoende ontwikkeld, dan mag zij wel weer een plaatsje in de zon heb ben, waardoor de bladeren zich fel ler zullen gaan kleuren. Vraag: Is elke chauffeur die met een personenauto, dan wel vracht wagen rijdt, verplicht er een werk boekje op na te houden? Zo niet, onder welke omstandigheden is men daartoe niet verplicht? Antwoord: Een particuliere rljaer, die eigenaar is van de auto, ofwel deze geleend of gehuurd heeft, niet. Rijdt men in dienstbetrekking, dan wel. Rijdt men als zelfstandige voor het vervoeren van goederen tegen betaling, of personen, eveneens te gen betaling, dan ook, tenzij men ontheffing heeft gekregen van de Arbeidsinspectie (voor zover men meer dan 12 uur per week rijdt). E.e.a. onverschillig of dit met een luxe auto, dan wel met een vracht wagen plaats heeft. Vraag: Ik heb een blauw linnen japon, met witte garnering afgezet. Kan ik deze japon laten stomen? Antwoord: Ja zeker. Stomen is in het algemeen de veiligste weg. Wijst u de stomerij even op de garnering? Vraag: Ik ben in (het bezit van een zilveren dubbeltje van het jaar 1944. Hoe kan dat? Antwoord: Deze dubbeltjes zijn geslagen in Amerika in opdracht van de in Engeland vertoevende Neder landse regering. Ze wijken iets* af van de bestaande, maar zijn nog steeds geldig. Vraag: De laatste tijd heb ik last van pukkeltjes aan gezicht en han den. Kan dit veroorzaakt worden door primula's in de woonkamer? Wat is er aan te doen? Antwoord: Als u de primula's niet zelf verzorgt en niet geregeld aan raakt, kan de oorzaak van ae uitslag niet bij die planten liggen. Knipt u uitgebloeide bloemén en dorre blaad jes af, dan vermijdt u natuurlijk eveneens het contact met de primu la's. Vraag: Mag ik mijn huishoudster de dienst opzeggen? Antwoord: Ja, dat mag, maar u moet rekening houden met de gang bare opzegtermijn, dius indien zij weekloon geniet een volle week vooruit en indien zij maandloon ver dient een volle maand vooruit. Vraag: Het achterlichtje van mijn bromfiets is gemerkt: rijkskeur 32 (bolglas). Voldoet dit aan de voor schriften? Antwoord: Ja, volgens de techni sche afdeling van de A.N.W.B. is dit geheel in orde. Vraag: Wat is een triptiek of car net? Antwoord: In het algemeen komt het hierop neer: carnets, jaar- en maandtriptieken hebben ten doel te voorkomen dat men bij iedere grens overschrijding de invoerrechten moet deponeren. Voor het aftekenen van de grensdocumenten dient men de grens te passeren gedurende de uren, dat de douanekantoren hiertoe ge opend zijn. Er zijn jaartriptieken; deze neemt men voor veelvuldige reizen naar een bepaald land. Voor een aantal landen bestaan maand triptieken. Een dergelijk triptiek is gedurende een maand na datum van afgifte geldig en kan slechts voor een enkele in- en uitreis worden ge bruikt. Carnets (de passages) zijn aan te bevelen voor een reis door meer dan een land. Een carnet de passage is geldig voor een reeks van landen, vermeld op de omslag van het carnet en kan voor deze landen worden gebruikt gedurende een jaar na datum van afgifte, aldus de A.N. W.B. Vraag: In Maart roert de kat zijn staart en laat zeer vieze luchtjes ach ter tegen schuur e.d. Hoe kan ik dit voorkomen? Antwoord: Men kan hun dit afle ren door het strooien van gemalen peper of bloem van zwavel of snuif tabak. Scheepsberichten ABBEKERK 17 te Kaapstad; ADINDA 17 te Tj. Priok; ALTAIR 17 te Rio de Ja neiro; AMERSKERK 16 te Melbourne; BILLITON 16 v. Cebu n. Manilla; BO NAIRE 16 540 m. Z Azoren n. Barbados; BORNEO 16 v. Calcutta n. Singapore; CALTEX DELFT p. 16 Gibraltar n. Rot terdam; CALTEX NEDERLAND p. 16 Wight n. Sidon; CELEBES 16 v. Bela- wan n. Colombo; DELFSHAVEN p. 16 Finisterre n. Casablanca; ELIZABETH p. 16 Ceylon n. Calcutta; ERINNA 16 v. Saigon n. Pladju; ESSO AMSTERDAM 16 nm te Sidon; JAPARA KRL 16 v. IJmuiden n. Southampton; JOHAN VAN OLDENBARNEVELT 16 90 m. Z ten O Westpunt Kreta n. A'dam; KALYDON 16 nm v. Gefle n. Curacao: KARIMUN 17 te Balikpapan; LANGKOEAS 16 v. Tj Priok n. Djedah; LEMSTERKERK 16 te Port Said; LIMBURG 17 te Cheribon. LOENERKERK 16 v. Calcutta n. Madras MALEA 17 te Madras verw.; MANOE- RAN 16 te Belfast; ORION 17 te Napels verw.; OVULA 17 te Bangkok; ROGGE VEEN 17 te Singapore verw.; SINGKEP 16 te Bombay; STAD DORDRECHT p. 16 ten Z Minorca n. R'dam; STATUE OF LIBERTY 16 v. Suez n Mena al Ahmadi; STRAAT BALI 17 te Kobe; STRAAT BANKA 17 to Bombay; SUMATRA 16 v: Singapore n. Port Swettenham; WA TERMAN 16 te Le Havre; WESTLAND 16 te Pto Alegre; WILLEM RUYS p. 16 Daedalus rif n. Suez; WONOSARI 15 v. Calcutta n. Penang.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 7