Haar vliegenier Dinsdag 31 Mei a.s. biddag bij O.L. Vrouw ter Noord in Heilo Thee en koffie weer goedkoper Sterrit op 12 Juni Kleine zelfstandigen bestuderen „meer profijt in dezelfde tijd" Baby koos het hazenpad KVP bestudeerde wenselijkheid regeling bedrijfsgezondheidszorg 13-)arige autodief ontsnapte en zette zijn roverspractijk voort DINSDAG 17 MEI 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 Op Dinsdag 31 Mei feest van Maria Koningin is in de Genade kapel van O.L. Vrouw ter Nood weer de jaarlijkse Biddag met ononderbro ken Rozenkransgebed. Dit jaar van de gouden feestviering van de Her opleving der devotie tot O.L. Vrouw ter Nood moet deze Biddag een groot se manifestatie worden door bet hele Bisdom Haarlem, van verering en liefde tot O.L. Vrouw ter Nood. In de laatste Maria-Encycliek „Ad Coeli Reginam" (Tot de Koningin des Hemels) zegt onze H. Vader de Paus, „Wij besluiten, krachtens ons Apostolisch Gezag, tot de instelling van het feest van Maria Koningin over de gehele wereld, jaarlijks op 31 Mei te vieren. Tevens bevelen W(j, dat op die dag ook de toewijding van het menselijk geslacht aan het Onbevlekt Hart van de Zelige Maagd Maria vernieuwd zal worden. Dan immers mogen wij vast ver trouwen, dat eens een gelukkige tijd mag aanbreken, ongestoord, als de godsdienst heeft overwonnen en de christelijke vrede is gevestigd. Laten daarom allen ervoor zorgen, dat zij nu met een groter vertrouwen nog dan vroeger naderen tot de troon van barmhartigheid en genade van onze Koningin en Moeder, om bij tegenslagen hulp, in duisternis licht, en in droefheid en verdriet troost te zoeken. Mogen door de mensen haar heiligdommen bezocht worden en haar feesten gevierd worden; mo ge haar smeekgebed, de Rozenkrans, in aller handen zijn". Op 31 Mei gaan wij allen met die Biddag gehoor geven aan de oproep van Zijn Heiligheid de Paus. Bijzondere intenties. De Bischop van Haarlem, Z. Exc. Mgr. J. P. Huibers, heeft voor die Biddag heel speciaal de volgende in tentie aanbevolen: „Een vreedzame samenwerking tussen alle volkeren volgens de christelijke beginselen" „Dit is het ideaal zo schrijft de Bischop verder waar Z.H. de Paus op wijst in Zijn Kerstboodschap van 1954. „Voor de uitbreiding van het Rijk Gods en het Rijk van Maria, Koningin van hemel en aarde, kun nen wij niets beters verlangen en ook niets beters vragen. De wereld heeft daar behoefte aan". Bij de intentie van de Bisschop kunnen wij onze persoonlijke voegen. Voor degenen, die verhinderd zijn naar O.L. Vrouw ter Nood te komen, stellen wij ons graag beschikbaar om hun ingestuurde intenties neer te leggen voor heel die dag aan de voe ten van het Genadebeeld. Wil men daarbij een offertje insluiten ter ere van O.L. Vrouw, dan is dat zeker welkom, maar niet verplicht. Ook doen wij een beroep op de genen, die zich willen verplichten op 31 Mei een hele Rozenkrans dus 3 Rozenhoedjes te komen bid den. Meldt u zo spoedig mogelijk bij de Rector, opdat we het tijdig kun nen regelen. Men geve dan tevens de uren op, wanneer men beschikbaar is. Van 3 tot 4 uur leiden wij zelf de „Plechtige Rozenkrans". Lichtprocessie 's Avonds na het Sluitingslof van 8 uur, de grote Lichtprocessie door het park. Voorzie u zoveel mogelijk voor het Lof van kaarsen met windkapje, waarop een lied gedrukt is. De Licht processie wordt besloten met de ze gen van de aanwezige priesters en het offeren van de kaarsen bij het Genadebeeld. Welke treinen stoppen bij kapel vóór en na de Plechtigheid zullen we nog in de kranten bekend maken. „Moge haar smeekgebed, de Rozen krans, in aller handen zijn". Het programma van de Biddag 6.45 uur Hoogmis ter ere van Ma ria, Koningin van hemel en aarde. Daarna wordt begonnen met de on onderbroken Rozenkrans. 8, 9, 10 uur Stille H. Missen. Vóór en onder de H. Missen gelegenheid tot communiceren. 15.00 uur Plechtige Rozenkrans door drie diakens. 20.00 uur Plechtig Sluitingslof met predicatie in de Grote Kapel, onmid dellijk gevolgd door de Lichtproces sie. „Laten allen ervoor zorgen, dat zij „nu" met een groter vertrouwen nog dan vroeger naderen tot de troon van Barmhartigheid en genade van onze Koningin en Moeder". (Ene. „Ad Coeli Reginam") Rector A. Ubaghs s.m.m. Kapellaan 13, Heiloo Naar wij uit vakkringen vernemen zijn met ingang van 17 Mei de prij zen voor de consument zowel van koffie als thee verlaagd. De prijsvermindering bedraagt 8-10 cents voor een pakje koffie van 250 gram en voor een pakje thee van 100 gram. RECTIFICATIE We zijn Zaterdag een beetje voor barig geweest door de Sterrit van de Bond Zonder Naam aan te kondigep voor a.s. Zondag en blijkens telefoon tjes en andere reacties heeft deze aankondiging de nodige verrassing veroorzaakt onder deelnemers en or ganisatoren. Ter geruststelling van allen, die bij deze tocht betrokken zijn, kunnen we mededelen, dat de Sterrit op Zon dag 12 Juni gehouden wordt, zo als in de advertentie, die de vorige week in ons blad gestaan heeft, ver meld werd. Volgende week in Den Haag „Hoe krijg ik meer profijt in de zelfde tijd" is de naam, welke het co mité ontwikkeling middelgrote en kleinere ondernemingen voor Zuid- Holland heeft gekozen voor een „ap pèl-dag" die Maandag 23 Mei a.s. in de Dierentuin te 's-Gravenhage zal worden gehouden. Op deze dag zullen drie inleidin gen worden gehouden om de leiders van middelgrote en kleinere bedrij ven in Noordelijk Zuid-Holland de weg te wyzen naar een doeltreffende productie. Vele kleinere bedrijven hebben een productiviteitsreserve, welke ten nutte kan worden gemaakt. In deze tijd, waarin een naderende sterke concurrentie op de binnen- en buitenlandse markt reeds merkbaar is, is het noodzakelijk, zo meent het comité, dat het Nederlandse bedrijf een goed product te,gen de laagste prijs levert. De grote bedrijven heb ben veelal speciale functionnarissen in dienst, die zich wijden aan de op lossing van de problemen van de meest efficiënte productie. WACHTMEESTER WEER IN BEROEP. Het bezwaarschrift dat de wacht meester van de Rijkspolitie P. H. uit Vinkeveen heeft ingediend tegen de hem uitgebrachte dagvaarding, zal waarschijnlijk nog deze week door de Raadkamer van het Gerechtshof te Amsterdam worden behandeld. De wachtmeester is namelijk in beroep gegaan tegen de beslissing van de raadkamer van de Utrecht se Rechtbank, die vorige week zijn bezwaarschrift afwees. In dit bezwaarschrift zegt de wachtmeester, dat hij niet, zoals in de dagvaarding staat, de 23-jarige kaashandelaar Karei van der Vliet opzettelijk een of meer klappen met zijn wapenstok heeft gegeven. Het Haagse Brediusmuseum, dat door het raadsbesluit van 18 April jl. verhuizen moest, kan op zijn oude plaats blijven zitten, want met 2217 stemmen heeft de Haagse raad gistermidag het verhuisbesluit inge trokken. Inenting-weigering bracht inbeslagname Veestapel „gearresteerd" De rijkspolitie te Uden heeft met zes man sterk de gehele veestapel (7 koeien) van de landbouwer Van Lankveld in beslag genomen, omdat hij weigert zijn koeien in te laten enten tegen t.b.c. Nadat herhaalde waarschuwingen geen effect bleken te hebben, heeft de politie gemeend ra dicaal te moeten optreden. De „gear resteerde" koeien zijn op transport naar Den Bosch gesteld en tegen de gedupeerde eigenaar is proces-ver baal opgemaakt. Laren is Zaterdagmorgen in rep en roer geraakt door de vermissing van het nog geen twee jaar oude zoontje van de familie B. De politie zocht met behulp van honden de omgeving af en een uur later arriveerde een bri gadier met de baby op de arm. Het kind was kalmweg achter een sportkarretje aangewandeld en bij de velden aan de andere kant van het dorp terechtgekomen. Op deze wan deling is de baby de zeer drukke rijksweg overgestoken. Bij elkaar kijken. De middelgrote en kleine onderne mingen kunnen dit meestal niet, om dat dit te kostbaar is. Deze kunnen dan op de appèldag kennis nemen van doelmatige werkmethodes voor hun bedrijf. Het is voorts de bedoe ling dat discussie-groepen zullen ge vormd worden, waarin men over de vraagpunten van goede productiviteit kan spreken. Getracht zal worden te bereiken dat ondernemers, zoals in Engeland reeds geschiedt, bij elkaar op bezoek komen om eikaars werkmethodes te bezien. Het probleem zal van 3 zijden be naderd worden: technisch, financieel en commercieel. Deze inleidingen hebben tot onderwerp: Werkmethode verbetering, financiering en admini stratie van het kleine en middelgrote bedrijf en verkooppolitiek voor het kleine en middelgrote bedrijf. „Laatste actie" heeft doel nog niet bereikt 2 Milloen gepasseerd De grote slotinzamelingsactie van de „Stichting 1940—1945" heeft tot op heden aan rechtstreekse giften, afrekeningen van plaatselijke afde lingen en toezeggingen van provin ciale- en gemeentebesturen reeds 2 millioen gulden opgebracht. Daaronder bevindt zich een be drag van rond 360.000, toegezegd door 6 der 11 provinciale en 513 der 1014 gemeentebesturen van ons land. Van de overige provinciale en ge meentebesturen is nog geen toezeg ging ontvangen. In vele gemeentera den staat het verzoek van de Stich ting echter op de agenda der eerst volgende raadsvergadering. De actie, waarmee men 5 millioen gulden hoopt te verkrijgen, is intus sen nog niet ten einde. 6% PENSIOENVERHOGING VÓÓR AMBTENAREN. Binnen enkele dagen kan aan de ministerraad ter goedkeuring wor den aangeboden het wetsontwerp tot verhoging van de pensioenen van overheidspersoneel met 6% in ver band met de jongste algemene loon- ronde van 1 October 1954. Deze toeslag van 6 is reeds aan de gepensionneerden in voorschot uitbetaald. Dit deelt minister prof. dr L. J. M. Beel in een nota aan de Tweede Ka mer mee. Hij verklaart tevens, dat de Pensioenraad al het mogelijke doet, om te voorkomen, dat ae ge pensionneerden langer op hun pen sioen moeten wachten dan strikt noodzakelijk is. Niet alleen bedrijf draagt verantwoordelijkheid In Juni 1954 heeft het bestuur van net centrum voor staatkundige vor ming van de KVP een commissie in gesteld met de opdracht een met re denen omkleed antwoord te geven op de vraag, of wettelijke regeling van bedrijfsgeneeskundige diensten wen selijk is en zo ja, welke beginselen ten grondslag dienen te liggen aan en welke richtlijnen dienen te worden gevolgd bij zulk een regeling. Op 31 Januari 1955 werd bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal ingediend een ontwerp van wet tot aanvulling van de veiligheidswet 1934 en de stuwadoorswet met bepa lingen oontrent praeventieve gezond heidszorg ir de bedrijven. Naar aan leiding hiervan verzocht het bestuur de commissie mede haar zienswijze op het wetsontwerp te willen geven. De commissie is als volgt samen gesteld: Lid en voorzitter: E. Ausems, arts te Tilburg, lid en secretaris: mr. H. Leenen te Utrecht, leden: J. Alders te Amersfoort, drs. A. Marks Sr., te Haaren, prof. dr. A. Mertens, arts te Meerssen, H. Sleijffers, bedrijfs arts te Helmond, J. Teppema ec. drs. te Rosmalen. Amsterdam niet alleen op palen gebouwd Blindganger werd verwijderd De mijnopruimingsdienst van de Be scherming Bevolking heeft hedenmor gen een achtergebleven bom verwij derd op de plaats, waar in 1944 het beruchte SJ)-gebouw aan de Euter- pestraat, thans Gerrit van der Veen- straat geheten, in Amsterdm-Zuid, door een bombardement werd ver woest. Deze blindganger was indertijd diep in de grond van het Adema van Scheltemaplein geslagen en leverde voorlopig geen gevaar op. Thans zal op de plaats van de voormalige HBS waar tijdens de bezetting de SD ze telde, een nieuw gebouw voor een HBS verrijzen, waartoe men de eerste palen heeft geheid. Deskundigen achtten het gewenst eerst de bom te verwijderen alvorens de heiwerk zaamheden voort te zetten. Hoewel er weinig gevaar aan dit opruimen is verbonden, heeft men toch alle mo gelijke voorzorgsmaatregelen getrof fen. De eerste werkzaamheden heeft de dienst van de BB reeds gister avond verrjeht. Bakkerswagen reed in op militaire colonne S Soldaten gewond Gisterochtend om kwart voor tien is een bestelwagen van de bakker L. T. Huydts uit Broekhem-Valkenburg in het gehucht Schoonbron bij Wijlre- Gulpen ingereden op een militaire colonne. Vijf militairen werden ge wond, van wie een min of meer ern stig. De colonne was een compagnie van 150 man van het regiment veld-artil- lerie „Van Essen" uit de Kloosterka zerne te Breda, die een bivakoefe ning hield in Zuid-Limburg. Terwijl de colonne marcheerde, naderde uit tegenovergestelde richting een truck met daarachter de bestelwagen. De bestelwagen wilde de truck passeren, doch zag pas op het laatste moment de militaire colonne. De bestuurder remde krachtig, doch kwam te slip pen, waardoor de achterkant van de wagen in de colonne terecht kwam. De vijf dienstplichtige soldaten J. Bulthuis uit Uithuizen, R. Kazimier uit Groningen, D. van den Broek uit Soestdijk, M. W. Bouw uit Doorn spijk en B. H. Jansen uit Wagenin- gen werden tegen de grond gewor pen. Soldaat Bulthuis kreeg een dub bele beenbreuk aan het linkerbeen en werd vervoerd naar het centraal militair hospitaal te 's-Gravenhage. De vier overigen kregen lichte ver wondingen en zijn teruggebracht naar de kloosterkazerne te Breda. Midden Maart ontving het bestuur het rapport van de compiissie. In het eerste hoofdstuk geeft de commissie in enkele trekken de hui dige stand.van de bedrijfsgezond heidszorg. En in het bijzonder van de be drijfsgeneeskundige diensten. In het tweede hoofdstuk worden deze gegevens critisch bezien, vooral tegen de achtergrond van de beteke nis welke de gezondheid heeft in het leven van de mens, en van de eigen doelstelling van het bedrijf. Aan de beschouwing van de commissie lig gen deze gedachten ten grondslag: ge zondheid is een belangrijke factor van het menselijk welzijn, maar niet de enige, en het bedrijf draagt ver antwoordelijkheid voor de gezond heid van de werknemers, maar niet het bedrijf alleen. IN PAPENDRECHT Vliegtuig met elec- tronische besturing De N.V.Aviolanda, te Papendrecht, heeft een vliegtuig ontworpen en ge bouwd dat geen bemanning heeft en van de grond af bestuurd kan wor den langs electronische weg. Het "toestel (AT-21) is 6 meter lang, heeft een spanwijdte van 4 me ter en weegt 300 kg. De „rechte" smalle vleugel is op een cylinder- vormige romp gemonteerd. Onder deze romp is een zgn. pulserende stuwstraalmotor aangebracht, die op vrijwel iedere soort brandstof kan werken, zoals b.v. alcohol, alle soor ten benzine, petroleum en aether. Het toestel kan vanaf een start- brug met raketten of met een kata pult de lucht in worden geschoten. Het wordt bestuurd vanuit een stuur hut op de grond, waar de vluchtge- gevens op beeldbuizen worden ver kregen. Wanneer de bestuurder de vlucht van het toestel wil doen ein digen, dan laat hij langs electroni sche weg twee aan de aohterzijde van het toestel gemonteerde para chutes opengaan. Ten gevolge van de hierdoor ont stane schok stopt de motor en het toestel komt aan de parachutes om laag. Indien het toestel als schiet- doel boven zee wordt gebruikt voor jachtvliegers, dan blijft het na het neerkomen drijven en kan weer ge bruikt worden. Het toestel zal te zien zijn op de E 55. Reddende kabel stond onder stroom Jongetje verdronken Gisteravond omstreeks zes uur is in Den Helder het zesjarig zoontje van de familie Kuiper in de gracht, die wordt gegraven langs de Jan Ver- failleweg, te water geraakt en ver dronken. De jongen heeft zich ver moedelijk trachten te redden door een kabel vast te grijpen. Het on derzoek van de politie heeft uitgewe zen, dat er spanning op die kabel stond en vermoedelijk is het kind juist om het leven gekomen, doordat het de kabel greep en door de elec- trische stroom bewusteloos raakte en verdronk. Engelse straaljager stort neer te Vaals Piloot omgekomen Gistermiddag is uit een formatie straaljagers, die uit Westelijke rich ting komend omstreeks 4 uur boven Vaals vlogen, een straaljager omlaag- gestort en te pletter geslagen. Vlak voordat ooggetuigen het vlieg tuig zagen vallen, hoorden zij in de lucht enkele ontploffingen. De piloot die bij het ongeluk om het leven kwam, heeft kennelyk nog gepoogd met een parachuut zijn leven te red den, want naderhand vond men zijn valscherm in een boom hangen. Het vliegtuig viel echter na de ont ploffingen onmiddellijk omlaag en boorde zich 8 tot 10 meter diep in de grond van het Holeterbos. Vastgesteld kon worden, dat het vliegtuig afkomstig is van een En gelse vliegbasis in Duitsland,. Een Engelse opruimingsploeg, die gesta- tionneerd is te Geilenkirchen is naar Vaals vertrokken om het wrak te ber gen. Omtrent de identiteit van de ver ongelukte piloot is nog niets bekend. Meer huwelijksboten dan huizen gereed De trouwlust in Nederland is dit jaar nog groter dan in 1954. In de drie eerste maanden zijn 16.189 huwe lijken gesloten tegen 15.986 in dezelf de period^ van het vorig jaar. Daar entegen is het aantal geboorten een kleinigheid afgenomen. Er werden in hetzelfde tijd vak 57.585 geboorten aangegeven tegen verleden jaar 57.708. Volgens opgave zijn in het be gin van dit jaar bovendien ruim zes honderd personen meer overleden dan in 1954. Het aantal ingezetenen in ons land bedroeg op 1 April 1955 10.710.606. Grote Franse touristenweg Route des Princes d'Orange Aan een grote, uit het oogpunt van tourisme belangrijke verkeersweg in Frankrijk, die de Rhone-vallei op aantrekkelijke wijze verbindt met de hoge Alpen, zal op 12 Juni te Orange, in een Frans-Nederlandse bijeen komst, de officiële naam worden ge geven „routp des princes d'Orange". Daarbij zullen aanwezig zijn de Ne derlandse ambassadeur in Frankrijk, de Nederlandse consul-generaal te Marseille, enkele Franse ministers, parlementsleden, burgemeesters en anderen. Opnieuw zal die plechtigheid de aandacht vestigen op de banden tussen het Huis van Oranje en Frank rijk, in een omgeving, waar de baker mat van de Oranjes was. In dit verband zij herinnerd aan het bezoek, dat koningin Juliana op 29 Juli 1952 bracht aan het ongeveer 18000 inwoners têllende Franse stad je Orange, waar zij op de Eutrópius- heuvel de overblijfselen bezocht van de vroegere burcht der Oranjes en waar zij des avonds, aan de voet van deze heuvel, in het oude Romeinse amphitheater Theatre Antique d'Orange de opvoering bijwoonde van Vondel's „Joseph in Dothan", hier „Joseph vendu a ses frères" ge titeld. 2 Auto's in 24 uur Een 13-jarige jongen uit Naarden geniet de twijfelachtige roem Neer- lands jongste en meest geraffineerde autodief te zijn. Hij kaapte 'n auto in Naarden en verongelukte daarmede; hij stal een auto te Tilburg en kon benzine tanken onderweg, zonder dat iemand hem lastig viel. Tenslotte rolde hij echter door de mand en belandde in een opvoe dingsgesticht. Tijdens een godsdienst oefening Zondag j.l. wist hij echter te ontsnappen en zijn spoor door ge heel Nederland kan gevolgd worden via autodiefstallen en inbraken. De Naardense politie werd Zondag opgeschrikt door een serie inbraken in haar woonplaats; een gevonden brommer leidde naar Deventer, waar weer 'n auto gevonden werd, gestolen in een plaatsje bij Groningen. De jongen is, ondanks alle speu ringen van de politie nog spoorloos, maar gisteravond is hij kennelijk in Naarden teruggekomen, want daar wordt weer een auto vermist. De politie heeft het landelijk appa raat in werking gezet en hoopt deze jonge vrijbuiter weer spoedig onder haar controle te krijgen. door LOUIS ARTHUR CUNNINGHAM 35) .Wettelijk kan men hem niets ten laste leggen. Maar de houding van zijn mannen, van de kranten en mis schien ook van zijn eigen geweten en de verachting die u voor hem zult voelen, zullen een kleine vergelding zijn". „Dat betekend niets", zei Simonne met vertrokken mond. „Dat is geen straf van betekenis. Hij is dus een Judas en een moordenaar. En hij was niet eens man genoeg om mij dat allemaal zelf te durven vertellen!" „Daarvoor kan hij zijn redenen ge had hebben, Simonne". „Welke redenen?" „Ik heb al te veel gezegd. In ieder geval is dat niet meer dan een ver moeden van mij. Maar wat ik u ge zegd heb is de zuivere waarheid. En ik heb het u verteld, omdat ik meen de dat u het recht had te weten wat voor een soort mens uw voogd is. Na tuurlijk regelde uw broer en Bernard dat voogdijschap lang voor zij kwes tie kregen en zo bleef de afspraak bestendigd. Maar u kunt die onge daan maken. Niemand kan v<*n u eisen dat u de pupil blijft van die man. In Frankrijk, weet ik zeker, zou de rechter u gelijk geven en hier in dit land zal het niet veel anders zijn". „Waarom kregen mijn broer en hij ruzie met elkaar?" „Dat kan ik u niet zeggen. Ik kan slechts vermoeden. En dan denk ik dit: Bernard is een dienstklopper, dat hebt u misschien al wel gemerkt en uw broer hield van een losser le ventje. Misschien ligt daar tenslotte de oorzaak, Bernard zal u misschien willen zeggen hoe dat zat. Maar ge looft u hem niet te gauw. Hij heeft u misleid wat betreft zijn verhouding tot Edmond en zou nog meer leugens hebben laten volgen, als u dit nooit te weten was gekomen". rk haat mijzelf omdat ik ooit van hem gehouden heb, dacht Simonne. Maar haar hart schreidde: Marcel, Marcel! Zij herinnerde zich hoe hij dikwijls afgetrokken en vermoeid uit kon zien. Hoe hij weg kon zakken in gedachten en helemaal vergeten dat er iemand in zijn gezelschap was. Nu begreep ze die ogenblikken, verstond ze beter zijn verwarring toen hij moest erva ren dat ze geen klein meisje meer was. Zou Adèle hier van af wéten?, vroeg ze zich af. Als het waar was Maar misschien was het niet waar! Misschien wist de Haerne er niets van en was alles heel anders dan hij zei! „Ik ben bang dat ik deze avond voor u bedorven heb", zei de Haerne. „Maar dan wil ik het een volgende keer weer goed maken. Gelooft u me, u moet in mij een vriend zien". „Dat wil ik, monsieur". „Als u ooit raad of hulp nodig heeft, komt u dan gerust bij me". „Graag, monsieur. U is wel vrien delijk". Hij nam haar goedkeurend op van onder zijn dikke, olijfkleurige oog leden. Zoals hij, had nog nooit ie mand haar aangekeken. Ze vond het zeer onaangenaam. Er was iets ge meens aan zijn blik. „Ik begrijp best", zei hij op zijn zoetsappige manier, „dat Bernard graag op goede voet met u blijft. Voor zo'n mooi meisje „U vergist u", zei ze koel. „Hij geeft niet om mij, om het mooie meisje, zoals u zegt". „O, u wilt zeggen, dat hij doet als of!" De Belg glimlachte met zijn lip pen op elkaar. „Dat is alleen maar komedie. Lat is óók een manier om sommige vrouwen voor zich in te ne men". „Dat zou hij niet wagen!" Maar hij had het toch ook gewaagd om haar te kussen. Dat hij later voortdurend elk contact met haar vermeden had, pleitte natuurlijk weer in zijn voor deel. Misschien hield hij werkelijk van haar en was het alleen het be wustzijn van wat hij haar broer aan gedaan had, dat hem weerhield om uiting aan zijn gevoelens te geven. Dit nieuwe idee bracht warmte in haar hart en zij schaamde zich er om! Zij vroeg ineens: „Mijnheer de Haerne, zoudt u het erg vinden om me naar Westmound te rijden, waar mijnheer Bernard woont?" „Wilt u daar nü nog naar toe gaan?" „Ik wil geen ogenblik langer wach ten". De Haerne haalde zijn schouders op. „Als u het nodig vindt om te controleren wat de meeste mensen weten feiten te zijn. „Ik wil het uit zijn eigen mond horen". Simonne was wit geworden onder haar zonverbrande teint. Er was een vreemd licht in haar ogen. „U ziet er wonderlijk mooi uit, als u boos bent", fluisterde de Haerne haar toe. Toen hij vóór de flat stilhield waar Marcel woonde zei hij: „Ik vermoed dat het voor geen van u beiden een prettig onderhoud zal worden. Ik zal hier wachten". Haar hart klopte wild en ze. dacht dat de liftjongen die haar naar zijn verdieping bracht, het zelfs moest horen. Haar vingers speelden zenuw achtig met haar zakdoek en wron gen die tot een bal, welke ze ten slotte in haar jaszak stopte. Met een trillende vinger drukte ze op de bel knop. Ze voelde zich duizelig en zwak, maar ze was vastbesloten om vanavond nog de waarheid van dat vreselijke verhaal te weten te komen. Toen hij de deur opende zag hij haar zwijgend aan en ze voelde met een dat hij de waarheid zou zeggen. „Entrez", zei hij, alsof hij op haar gewacht had. In de zitkamer brandde een enkel lampje naast zijn stoel. Hij draaide het grote licht aan. „Wil je niet gaan zitten?" Hij nam wat kranten van een stoel en bood haar deze aan. Simonne nam er geen notitie van. Ze bleef hem vast aan kijken, alsof ze hem zou kunnen aan zien wat er in hem omging. „U bent niet verrast me te zien, monsieur?" „Niet erg, Simonne". „Dan is het dus waar dat u.dat u Edmond zelf de dood inzond!? U wist dat hij te ziek was om te kun nen vliegen en toch liet u hem op stijgen. En daarom stierf hij die vre selijke dood!" Ze leunde naar voren. „Is het waar?" Hij zag er plotseling moe en af- getobt uit. „Ik beval hem te vliegen, ja. Dat was zijn plicht". „Plicht! O mon Dieu! Hoe kunt u van plicht spreken, als u aan dat onherkenbaar verbrande en verzeng de lichaam van mijn broer denkt?" „Laat dat. „Maar ik moet het zeggen! Hoe kon u naar me toe komen en me voor liegen want uw zwijgen was lie gen. Hoe kon u me laten denken dat u goed en vriendelijk was! Ik heb een afgod van u gemaakt! Ik kon niet geloven dat u iets kon doen wat niet goed was. Ik heb u reeds gehaat omdat u mijn liefde niet wilde, maar nu haat ik u oneindig veel meer om wat u mijn broer en mij heeft aan gedaan. U hebt hem gedood, u hebt hem van mij geroofd". (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1955 | | pagina 6