Centraal Laboratorium van de P*T*T* is hedenmorgen in gebruik genomen Aanwinst voor Leidschendam Het E.T.I.-rapport over de niet agrarische bestaansbronnen Monteur wilde „vrouw-met-geld in valse romantiek verstrikken Diamanten paar in De Meye DINSDAG 17 MEI 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 In de groene weiden te Leidschen dam, op 'de grens van het binnenste duingebied en zo ver mogelijk ver wijderd van alle storende invloeden, is het zeer moderne gebouwencom plex van het nieuwe „Centraal La boratorium" van PTT verrezen. Mi nister mr. J. Algera van verkeer bleek bereid dit laboratorium Dins dagmorgen 17 Mei te openen. Ir. S. J. van Embden te Delft aan vaardde vijf jaar geleden de opdracht deze gebouwen, die voor bijzondere doeleinden dienen, te ontwerpen. Hij koos de industriebouw, die op het betonskelet met onderling gelijke eenheden van schokbeton en glas zijn opgetrokken. De hallen zijn rond binnenplaatsen gebouwd. Zij werden onderling door gangen verbonden. De grootste is 114 meter lang, de op een na grootste 90. Daartussen ligt een veel kleinere hal, die als centrale werkplaats wordt gebezigd. Voorts is een directiege bouw opgetrokken, waarboven een ruime cantine is ingericht. Een ge bouwtje voor accoustische proeven, een ruime gehoorzaal en een 51 me ter hoge dubbeltoren voor schoorsteen en proefnemingen op diverse hoogten completeren het centrale complex, dat door een reeks kleinere gebouwen en woningen wordt aangevuld. De hallen ontvangen hun licht zo wel van boven als van opzij over de volle 17.000 vierkante meter nut tig vloeroppervlakte. Langs de wan den zijn in twee verdiepingen werk kamers, waar proeven worden opge steld. Voor de kunstverlichting zijn gas-ontladingsbuizen gebruikt. Eerste verdieping. Langs de kamers op de eerste ver dieping zijn gaanderijen gebouwd, die ook dwars over de hal verbindingen hebben. Teng~evolge van de door de afdeling geluidstechniek TNO te Delft gecon strueerde accoustische vlakken kun nen geen hinderlijke geluiden in deze hallen van beton en glas optreden. De ru;we beton is in afwisselende kleu ren geschilderd terwijl veel zorg is besteed aan de kleuren en materialen van deuren, losse wanden en trappen. Langs deze weg trachtte de architect ondanks de betrekkelijke eenvoud van het materiaal (6000 kubieke me ter beton) toch een aesthetisch "ver antwoord interieur te verkrijgen. De 300 mensen, die in het laboratorium werken, zijn over het algemeen zeer enthousiast ovëf 'hét' bereikte resul taat. Van deze 300 hebben er 30 een academische opleiding genoten. De tuinen tussen en rond de hallen krijgen voorlopig een grasmat. Be planting zal later in dit jaar worden aangebracht. Het grote oprij- en par keerterrein voor de hoofdingang is uit diverse steensoorten en betonplaten Katwijkse vissers werken door De afdeling Katwijk van de Chris telijke Bedrijfsgroepen Centrale heeft hedenavond een zeer drukke vergadering gehouden. De vissers verklaarden, dat zij zich volkomen verenigen met het beleid van het hoofdbestuur. De vergadering be treurde dat, terwijl een advies van de stichting van de arbeid door het College van Rijksbemiddelaars wordt afgewacht en alle partijen overeen zijn gekomen om op 18 Mei opnieuw onder leiding van de Stichting van den Arbeid en de Rijksbemiddelaars bijeen te komen, de Centrale Bond, door zijn advies om niet te graaien, zich practisch daarvan heeft losge maakt. De vergadering concludeerde, dat door deze gang van zaken de be langen van de vissers ernstig dreigen te worden geschaad en besloot de arbeid voort te zetten. Dr. Neher laboratorium* Tijdens de rede, die minister Algera hedenochtend bij de ope- A ning van dit nieuwe P.T.T.-com- plex hield, deelde hij mede, dat het moderne laboratorium de X naam zal dragen van „Dr. Neher- <S laboratorium". Met deze naamge- y ving wordt de dankbaarheid tot A uitdrukking gebracht voor het A vele werk, dat de thans gepen- y sionneerde directeur-generaal va A sionneerde dir.-gen. van de P.T.T. dr Neher, voor de tot standko- y ming van het laboratorium heeft A verricht. samengesteld om een grauwe, geest dodende indruk te vermijden. Tal van kunstenaars hebben er aan medegewerkt om dit bedrijf slabora torium met beeldhouwwerken te ver sieren. Beelden en friezen werden uitgevoerd door de dames C. Fran- zen-Helslenfeld, J. G. van Riemsdijk en G. Rueb en door de heren Th. van de Nahmer, C. van Remmen, R. Rooy- ackers en prof. L. O. Wenskenbach. Mevrouw V. Cornelius maakte de foto's voor een aantal diapositieven, die de interieurs sieren en de heer A. Rovers voorzag de ingangshal van sgrafitto langs de wanden. Begin wetenschappelijk onderzoek. Omstreeks 1900 werd door PTT een begin gemaakt met wetenschappelijk onderzoek. Dertig jaar geleden ont stond het radiolaboratorium. Kort nadien smolten enkele kleine afde lingen samen tot het laboratorium voor telegrafie en telefonie. Ondanks de relatief geringe moge lijkheden in ons land hebben deze laboratoria belangrijk werk kunnen doen. Nederlandse vindingen, die aan de spits staan zijn b.v. de een-zij- bandtelefonie, de draaggolftelefonie, de teletype over radio (tor) en de telegraafautomaat. - De PTT-ruïnes van de oorlog eisten een waardig en snel herstel en daar boven een zo modern mogelijke ont wikkeling. Het wetenschappelijk-tech- pische onderzoek kreeg daardoor voor dit staatsbedrijf een veelvoudige belangrijkheid. Daarom wer£ 9 jaar geleden besloten de bestaande vijf werkgroepen te combineren in een Centraal Laboratorium, waar onder ling nauw zou kunnen worden samen- gewekt. Zo zijn thans het radio-, transmissie- en schakeltechnisch la boratorium, het natuurkundig en het chemisch laboratorium, de mathema tische afdeling, de algemene dienst en werkplaatsen, de constructie ont wikkeling radioverkeersmiddelen, ad ministratie en secretariaat samenge bracht. De hulpdiensten zijn thans gecoördineerd. Belangrijke rol. Nederland speelt thans door zijn internationale verkeer, dat nog steeds toeneemt met name het telecom municatieverkeer, een belangrijke rol. Men moet dus technisch op het hoogste plan blijven om deze rol te kunnen blijven spelen. Dit betreft de internationale en nationale telecom- municatiewegen. Maar ook voor het toenemende ad ministratieve verkeer via de post cheque- en girodienst en voor de briefpost zijn nieuwe half- en vol- mechanische ontwikkelingen nodig om het publiek tijdig te kunnen blij ven bedienen tegen zo laag mogelijke prijs. Het is vanzelfsprekend, dat dit la boratorium niet alle ontwikkelingen zelf kan uitvoeren. In het laborato rium heeft men thans echter alle mogelijkheden om elders gevonden ontwikkelingen te toetsen en even tueel voor eigen gebruik verder te ontwikkelen. Samenwerking met pro ducenten van materieel in de PTT- sector zal thans beter dan vroeger mogelijk zijn, hetgeen anderzijds een steun kan betekenen voor deze pro ducenten op de wereldmarkt. Ook kan van het laboratorium uit kennis worden overgedragen aan personeelsleden, die met keuring, in stallatie en onderhoud te maken heb ben. Ook studenten en aankomende MTS-ers kunnen praktijk in dit labo ratorium opdoen. De werkplaats en de grootste hal van het gebouw worden thans voor het laboratoriumwerk gebruikt. In de hal van 90 meter lengte is op het ogenblik nog de 300 man sterke goeddeels administratieve afdeling telefonie van het FTT-hoofdbestuur ondergebracht. Later zal ook deze hal voor laboratoriumdoeleinden in ge bruik worden genomen. Getracht vet met benzine te verwijderen Huis afgebrand Gisteravond is brand uitgebroken in een woning aan de Floegstraat te Schiedam, bewoond door het gezin G. Barzilay. De brand ontstond nadat een zoontje een pan met vet op de vloer had laten vallen en toen de vader probeerde het vet te verwij deren met benzine. Dit gebeurde vlak bij een brandende kachel. De ben zine vatte vlam en het vuur ver spreidde zich uiterst snel, zodat de bewoners hals over kop het huis moesten ontvluchten. Het dertienja rige zoontje wist nog door een ruit in te slaan de hond te redden. Het woonhuis brande geheel uit, 50 duiven kwamen in de vlammen om. Verzekering dekt de schade. OEGSTGEEST Zoals reeds is opgemerkt is de land bouw als bestaansbron in Oegstgeest gedurende de laatste decennia sterk in betekenis afgenomen. Daar tegen over hebben handel en nijverheid 'n belangrijke ontwikkeling doorge maakt. De eerste indruk van betekenis van de nijverheid in Oegstgeest kan worden verkregen aan de hand van de Bedrijfstellingen van 1920 en 1050 alsmede van de Volkstelling 1947. Ten aanzien van laatstgenoemd jaar zij opgemerkt dat een overzicht van de industriële activiteit op die da tum kan worden verkregen door de cijfers van de in Oegstgeest woon achtige beroepsbevolking te vermin deren met de aantallen woonforen- sen en te vermeerderen met het ge tal forensen. In 1920 waren in to taal 434, in 1-947 waren er 800 en in 1050 waren er 1342 personen in de nijverheid werkzaam. Tussen 1947 en 1950 is er dus een belangrijke toe neming. De oorzaak hiervan ligt bij de bouwnijverheid. Laten we de bouwnijverheid buiten -beschouwing dan wordt het beeld van de ontwik keling van de nijverheid geheel an- Teruggang. Tussen 1947 en 1950 treedt dan z een aanmerkelijke teruggang van bet aantal werkzame personen op en wel met 20% De gehele toeneming tus sen 1930 en 1950 beloopt nu slechts 88% en houdt daarmede vrijwel ge lijke tred met de gehele bevolking. Of op andere wijze kan worden aan getoond dat de nijverheid in onze gemeente slechts van geringe impor tantie is. Van de ruim 90 bedrijven in 1950 (bouwnij verheid niet mee gerekend) omvatten er slechts 4, al len tot de metaalnijverheid behorend, meer dan 20 personen. 9 andere be drijven, waarvan 4 in de metaalsec- totr, en telkens 1 in de chemische nijverheid, de textielnijverheid en de nijverheid hebben 11 tot 20 personen in dienst. In alle andere bedrijven werken 10 personen of minder. Min der dan de helft van die personen in de nijverheid werkzaam zijn in Oegstgeest woonachtig. Opvallend is dat buiten de bouw- en metaalnij- ,Mette aag.eC, bezigheden buitenhuihebbende Een „inwoner" waar de hoofdbewoners alleen maar genoegen 'van beleven is dit vogeltje, dat een toevlucht zocht op de vensterbank van een huis in Grand Rapids in de Verenigde Staten. De hele familie wacht nu vol spanning tot de eieren zijn uitgebroed.... Al is het in ons kleine land dan ook al weer half Mei, Al zegt ook de kalender: „Ha, de winter is voorbij Toch is de temp'ratuur, waarmee de zwemmer het moet doen, Nog maar elf graden bij de start van 't openluchtbadzwemseizoen. Een sterke badman was er wel, gekleed in witte jas, Hij mat met „ijselijk" gebaar de koude van de plas, Maar toen het kille resultaat daar op de meter stond, Was er geen mens die 'n zwempartij nog erg aanlok'lijk vond, Een kachel kwam er aan te pas om d'ergste kou te klaren, Het denkbeeld aan een duik in 't bad, liet men eenparig varen. Al was het ook al weer half Mei Men nam er gauw een kachel bij romantische wijze de dame van 3000,te willen beroven. De politie twijfelde hier geen mo ment aan, want de monteur, die ge huwd en vader van twee kinderen is, had al een veroordeling wegens een soortgelijke oplichting achter de rug. verheid de bedrijfshoofden en de in het bedrijf mede werkendqn, fami lieleden een zeer groot deel van het totaal der werkzamen uitmaken. Het kleinbedrijf overheerst dus verreweg en dit leidt tot de conclusie dat de nijverheid een geheel ambachtelijk karakter heeft. De in de bouwnijver heid werkzame personen zijn meren deels niet hier woonachtig. Metaalnijverheid Wat de metaalnijverheid betreft, buiten de scheepsbouw en reparatie, vond bij de autoreparatiebedrijven i een belangrijke ontwikkeling plaats. De gemeente telt thans aan vesti- gingen in deze bedrijfsgroep, in to taal ruim honderd man personeel. Zij vinden hier bestaansgrond deels in het relatief grote autopark in de gemeente. Van betekenis js echter ook de grote stroom doorgaand ver keer. Bij de vijf installatiebedrijven op het gebied van warmte en elec- trotechniek zijn bijna 100 personen werkzaam. Het strevende element in deze bedrijven blijft vaak verborgen achter het verzorgende, in de vorm van 'n detailhandel in huishoudelijke of electrotechnische apparaten. Evenals vele aannemingsbedrijven hebben deze ondernemingen haar bloei in de eerste aanleg te danken aan de grote bouwactivitetit in Oegst geest de laatste 30 jaar. Een aanzien lijk bedrijf, waaromtrent in de offi ciële statistieken gegevens zijn op genomen, is het Marine Electronisch bedrijf, dat werk biedt aan enige honderden personen, hoofdzakelijk aan niet-militairen. Door zijn aard militair object is dit bedrijf ex centrisch gelegen. Evenmin als het merendeel van de overige nijver- heidsbedrijven heeft het dus invloed op de stedenbouwkundige vormge ving aan de gemeente. Groothandel. De groothandel heeft nog in veel mindere mate dan de nijverheid (bouw) Oegstgeest tot vestigings plaats genomen, op grond van de verkeersligging en dus beperkt blijft tot enkele kleine zaken voor speciale artikelen. Samephangend met de ontwikkeling van de bloementeelt en de nijpende problemen van de opvolgingsdruk bij deze kleine be drijven is een levendige groothandel in bloemen ontstaan met een vèr doorgevoerde specialisatie in afzet gebied. De groothandel in bloembol len is beperkt gebleven tot een klein aantal exportbedrijven, alsmede een aantal commissionairs die al streven de bedrijven van een niet geringe be tekenis zijn. Een volgende maal gaan we ver der met de detailhandel. Politie ving hèm Een 42-jarige Bussumse dame meende via een huwelijksadverten tie een nieuw leven te kunnen bin nenstappen en kwam in aanraking met een 38-jarige Utrechtse verwar mingsmonteur, die zich in de adver tentie gepresenteerd had als „een niet onbemiddeld weduwnaar". Nadat er verschillende samenkom sten gehouden waren en de monteur al reeds over huwelijk en romantiek gesproken had, werd hij op zekere dag zakelijk en vertelde de dame, dat hij een mooi huis kon kopen in de buurt van Nijmegen. Daartoe had hij echter ƒ32.000, nodig en omdat hij zelf slechts f 29.000,gespaard had, stelde hij de dame voor de ontbre kende ƒ3000, bij te passen. De dame was niet zozeer door de romantiek verblind, dat zij verhin derd werd een praatje met de poli tie te gaan maken en op de afgespro ken plaats, waar gisteravond weer een tedere samenkomst belegd was, had de politie de taak van de dame overgenomen. Een rechercheur-in-functie is ech ter zeer weinig 'bevattelijk voor ro mantiek en de monteur reed enkele ogenblikken na de ontmoeting naar het politiebureau, waar hij toegaf op Gebed voor nationale tentoonstelling E 55 In alle kerken van Rotterdam zal met ingang van Zondag ter gelegen heid van de E 55 het volgende gebed wordenr gezegd: Almachtige God, door Wie en in Wie alles tot stand komt, wij danken U voor de kracht van ons volk, voor zijn energie om te verrijzen en voor alles, wat in tien jaar werd bereikt. Wij vragen U, leer ons voltooien wat begonnen werd en laat ons een goed gebruik van Uw gaven maken. Doe ons de dingen gebruiken vgor U, niiet om te verwerven, maar om te redden, niet om te verwonden, maar om te genezen, niet om te vernielen maar om te herstellen. Laat ons her stel ook geestelijk zijn. Geef dat 't ge loof vam velen door juist inzicht weer levenr worde en dat dit de verrijze nis in U moge zijn door Christus Je zus onze Heer. Amen". Namen van partijen op de stembiljetten Een staatscommissie heeft advies uitgebracht over het vermelden van de namen of afkortingen van de par tijen op de stembiljetten. Zij is van mening dat het mogelijk is de ge vraagde regeling in de kieswet op te nemen zonder daarbij vooruit te lo pen op een eventuele wettelijke rege ling van de politieke partijen. De staatscommissie heeft de regeling neergelegd in een ontwerp van wet, dat bij het rapport is gevoegd. PTT bouwt te Roermond 175 m hoge televisiemast De PTT zal binnenkort beginnen met de bouw van een steunzender te Roermond, zulks ais onderdeel van het Westeuropese televisienet (Euro visie). De zender zal geplaatst wor den op een hoog gelegen industrieter rein tussen Roermond en Herten, vlakbij het schakelstation van de P.L.E.M. Het wordt een toren in ge wapend beton van 110 meter, met daarboven op nog een stalen mast van 65 meter, in totaal dus een ge vaarte van 175 meter. De toren is onderverdeeld in 26 verdiepingen van 4 meter. Aan de voet heeft hij een doorsnee van 13 meter. Op 80 meter boven de begane grond heeft hij een soort transvor- mige verbreding van drie verdiepin gen. Daar komt de zenderruimte, voorts werkkamers, directiekamer, cantine en bureaux. Alle verdiepin gen zijn via een lift te bereiken. Bo ven de zenderruimte worden de pa rabolen opgesteld voor de uitgebrei de ontvangapparatuur, want het - wordt een ontvang- en zendstation tegelijk. Op de „E 55" te Rotterdam is een maquette te zien van de zend- toren. Men hoopt met Kerstmis de bouw voltooid te hebben. De kosten worden op rond zeven ton geschat. Volgende week Zater dag, 21 Mei, zullen de heer en mevr. A. Vianen en C. VianenCompier in De Meije de dag herdenken, waarop zij voor 60 jaar in de echt werden verbon den. De beide bejaarden, van wie de bruidegom de 90 en de bruid de 80 gepas seerd is, genieten nog van een uitstekende ge zondheid en leven nog in hun eigen huisje zonder de hulp van anderen. De heer Vianen kan nien nog dagelijks met vitale tred zien lopen en dagelijks ook is hij in de weer met zijn kippen en zijn tuintje. De bruid, die niet meer zo kras is, kan haar eigen huishouden tje nog geheel zelf regelen en schrikt er niet voor terug haar man desnoods ook buiten een handje te helpen. Ook het hedendaagse wereldge beuren heeft nog haar volle belang stelling waarbij de krant, die ze ge heel zelf leest, voor haar een onmis- 1 bare nieuwsbron is. Het diamanten echtpaar kan met trots terug zien op een rijk gezegend leven. Hun na komelingschap bestaat uit 7 kinde ren, 42 Kleinkinderen en 13 achter kleinkinderen. Dit diamanten jubi leum, dat Zaterdag a.s. herdacht wordt, zal op grootse wijze gevierd worden, zoals het bij een dergelijk zeldzaam feit betaamt. Het is immers slechts aan weinigen gegeven zoiets te beleven.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 5