Een historisch moment voor het bijzonder onderwijs Raad sloot Haarlemmerstraat maai* vond geen sleutel Westen sterker dan Rusland Onwillig Prijsuitreiking op Techn. scholen volgens een rouleringssysteem De proef voor Zaterdagmiddagen zal genomen worden Roet en geur van gasfabriek zijn niet geheel te overwinnen De rondvraag werd een strijdvraag DINSDAG 17 MSI 1955 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 Gemeenteraad van Leiden Stopartikel vervalt, kapitaals- en sociale lasten worden vergoed De Leidse gemeenteraad vergaderde gistermiddag en -avond. Van bijzondere betekenis was het aannemen van het voorstel om enkele punten van de regeling betreffende het kleuteronderwijs te wijzigen. Onder meer door het opheffen van het stop-e;»^^, dat een zij het wat omwik kelde doorn was in de verordeningen betreffende het bijzonder kleuter onderwijs. Verboden werd hiermee bijzondere kleuterscholen op te richten. Nu de vergadering dit verbod heeft opgeheven zal de gemeente het verzoek van het bestuur van de Inrichting van Liefdadigheid voor Rooms Katho lieken om subsidie voor de onlangs geopende nieuwe kleuterschool aan de Damlaan kunnen inwilligen. Deze subsidie zal voor 1955 een hogere uitgave van ruim 9000,meebrengen. Het voorstel ontmoette dan ook de warme bijval van de heren Van Dijk (K.V.P.) en Woudstra (Prot. Chr.). De heer Van Dijk herinnerde aan het voorstel dat hij naar aanleiding van de begrotingsbehandeling had in gediend en weer ingetrokken op ver zoek van de wethouder, omdat deze een geheel nieuwe regeling aangaan de het kleuteronderwijs in het voor uitzicht had gesteld. De heer Van Dijk zag zich in dit voorstel volledig te gemoet gekomen. Vooral de volledige vergoeding van de sociale lasten van het personeel, het opheffen van het stopartikel, vergoeding van de ka- pitaalslasten door de gemeente juich, te hjj toe. De heer Woudstra (Prot. Chr.) noemde het besluit, het z.g. stoparti kel, te laten vervallen, van histori sche betekenis. Hij zag in dit voor stel een aanwijzing, dat het kleuter onderwijs stap voor stap in de goede richting gaat. De heer Dryber (V.V.D.) zou gaar ne eens een nota over de bouw van scholen willen ontvangen. Wethouder Van Schaik dankte voor de vriendelijke woorden. Over de scholenbouw zal waarschijnlijk bin nenkort een rapport komen. De heer Van Dijk (K.V.P.) vroeg verduidelijking over de samenstelling van de Commissie, die zich met de aesthetische vorming van de school jeugd bezig gaat houden. Hij meen de, dat het ambtelijk element te sterk vertegenwoordigd was. Film voor de schooljeugd. De heer Meester (P.v.d.dA.) vond het jammer, dat de coihmissie niet de film als middel tot aesthetische vor ming in haar programma heeft opge nomen. De heer Drijber (V.V.D.) vroeg zich af of leerlingen van 4e en 5e klassen gevoelig zijn voor toneelvoor stellingen en muziekuitvoeringen. Hoe denkt men het bezoek aan de musea te organiseren? Hij vroeg be langstelling voor het museum De La kenhal en het museum van Oud heden. Ook de heer Woudstra (Prot. Chr.) meende, dat het moeilijk zal zijn de Generaal Franco van Spanje zegt dat het Westen militair sterker is dan Rusland, zelfs zonder atoombom. Hij acht de voorgestelde conferentie op het hoogste niveau met Rusland weinig meer dan een propagandafo- rum voor de Russen. Franco zei dit in een intervieuw, dat hij in Madrid verleende aan de U. S. News and World Report. De naties van het Westen hebben meer mankracht en meer industrie dan Rusland, hun inlichtingendienst en hun technische voorbereiding is beter, zei Franco. Hij meende dat een zelfs nog belangrijker factor is dat Rusland de gevangene is van de 12 of 14 naties, die het bezet heeft. Als de Sowjet-Unie het Westen met een aanval bedreigt, zullen de Russen millioenen militairen moeten gebrui ken om te waken tegen een opstand in die landen. Over de voorgestelde conferentie der Grote Vier zei Franco, dat Rus land zich klaarblijkelijk in een moei lijke situatie bevindt en zichzelf moet dekken. Franco verklaarde, dat Rus land de grootste vijand van commu nistisch China is, hoewel Peking dat niet beseft. Indien de Sowjet-Unie China kan betrekken in een oorlog, die China zal vernietigen, zal zij het niet laten, meende Franco. Tsjoe over Formosa Tsjoe en Lai, premier van Com munistisch China, heeft verklaard, dat hij bereid is met de Ver. Staten te onderhandelen over vermindering van de spanning in het gebied van Formosa, aldus heeft het persbureau „Nieuw China" Dinsdag bekend ge maakt. Tsjoe zei, dat zijn regering het Sowjet-voorstel voor een tien- mogendhedenconferentie over For mosa steunt, doch dat ook andere voorstellen in overweging genomen kunnen worden. Hij herhaalde zijn vroegere verklaring, dat de onder handelingen echter geen afbreuk mo gen doen aan de uitoefening van de souvereine rechten van het Chinese volk de „gerechtvaardigde eis en actie voor oevrijding van Taiwan" (Formosa), zo verklaarde hij. Voorts zal nooit ingestemd worden met deel neming van de „kliek" van Tsjiang Kai-Sjek" aan een internationale con ferentie. Er zijn twee manieren om Formosa te bevrijden, door oorlog of door vreedzame middelen. „Het Chinese volk is bereid zoveel als mogelijk is met vreedzame middelen naar de bevrijding van Formosa tf? streven", zo voegde Tsjoe hieraan toe. oudere Jeugd voor concert en toneel te interesseren. Wethouder Van Schaik betoogde, dat dit voorstel geen experiment in luidt er zijn al initiatieven ge weest men wil in deze zaak wat méér systeem brengen. Ook hij be treurt het, dat in het rapport het mu seum voor Oudheden niet genoemd is. Tot de heer Van Dijk zegt hij, dat de samenstelling van de commissie in derdaad nog eens bezien zal moeten worden. Hij meende, dat ook toneel en muziek de leerlingen van het 4e en 5e leerjaar wel iets te bieden heb ben. Ervaringen in Amsterdam en Groningen (met muziek op de band) geven hierin zekerheid. Staf Lakenhal. Wat betreft de film merkte hij op, dat de onderwijsfilm reeds 7 8 jaar in gebruik is en ingeburgerd in alle Leidse scholen. Niettemin zou hy de suggesties van de raad aan de com missie doorgeven. In verband met het gestelde over de rondleidingen in het museum. De Lakenhal sprak hij als zijn mening uit, dat iets te bereiken zou zijn met de voortdurende instructies van het onderwijzend personeel, dat goed weet, hoe het voor de jeugd de stof bevattelijk kan maken. De heer Drij ber drong in tweede instantie aan op uitbreiding van de staf van „De La kenhal". Over de wijziging van de statuten van de sportstichting werd enige tijd gesproken. Naar aanleiding hiervan v/erden in de redactie enige veran deringen aangebracht. Onbewoonbaar. Woningen, die eenmaal onbewoon baar zijn verklaard, behoren voor géén enkel doel meer gebruikt te worden. Dit betoogde de heer Mees ter (P.v.d.A.) naar aanleiding van het onbewoonbaar verklaren van een aantal woningen. De heer Van Dijk (K.V.P.) vestigde er echter de aandacht op, dat er men-1 van de monument; Het Russische monument in<j West-Berlijn is niet zo eenvou- dig kapot te krijgen. De tank; van het monument is onlangs; verwijderd en toen vielen Oost- berlijnse arbeiders, onder Rus-; sische leiding, op het voetstuk^ dat nog restte aan. Pikhouwelc en pneumatische drilboren had-^j den geen noemenswaardige in- vloed op de sokkel die uit bij- zonder zwaar materiaal bestaat. hulp van de Westberlijnse politie is nu ingeroepen om het onwillige voetstuk met ontplof- bare stoffen te lijf te gaan. sen zijn, die wonen in slechtere om standigheden dan in onbewoonbaar verklaarde woningen mogelijk zou zijn. Het tempo van de woningbouw kan nu eenmaal let surplus van de bevolking niet opvangen. Wethouder Jongeleen vond even eens dat eenmaal ontruimde wonin gen „dichtgespijkerd" dienen te wor den. In het algemeen was hij van me ning, dat het tempo van de ontrui ming te langzaam gaat. Op een vraag van de heer Schüller (P.v.d.A.) antwoordde wethouder Jongeleen, dat de aansluiting van de Rijksweg 4b op de Rijksweg 4a (YpenburgAmsterdam) bij de Vrouwen weg in 1957 werkelijkheid zal zijn. De heer Stolp (Prot. Chr.) stelde enige vragen naar aanleiding van da subsidie aan de stichting ter bevorde ring van Schooltandverzorging. Wethouder Menken gaf hierop een overzicht van de stand van zaken bij de schooltandverzorging. De stijging in de laatste drie jaren houdt gelijke tred met de uit breiding van de schooljaargangen. Hij moet erkennen, dat een aantal tand artsen de stichting beslist tegenwer ken. Ook al door het groot algemeen tekort aan tandartsen zou het wel eens kunnen gebeuren, dat de school tandverzorging tot de 4 laagste klas sen beperkt moet blijven. K. v. K. in Keukenhof bijeen Nieuwe suggestie voor demping en aanleg De Leidse gemeenteraad heeft gisteravond tijdens de voortzetting van de vergadering enige harde noten gekraakt over de Haarlemmerstraat. Na ampele beschouwingen kwam de raad er toe het voorlopige voorstel van B. en W. de Haarlemmerstraat 's Zaterdagsmiddags voor het verkeer ge sloten te verklaren te aanvaarden. De wegen, die de straat kruisen zullen niet worden afgesloten. De heer De Kier, lichtte als eerste zijn eerder gestelde vragen toe. Het aantal verkeersovertredingen moet legio zijn, betoogde hij, wil men het vege lijf kunnen redden, indien niet drastisch wordt ingegrepen laden wij een grote verantwoording op ons. autobusverkeer zal zo spoedig mo gelijk omgelegd moeten worden. De wielrijders zouden langs Oude Vest en Oude Singel moeten worden ge leid. De winkels zouden echter met de fiets bereikbaar moeten zijn. De verbreding van de kade van de Stille Rijn is mogelijk zonder het stede- schoon aan te tasten. Het eerste stuk van de Haarlemmerstraat zou hier door sterk ontlast kunnen worden. Tenslotte betoogde hij, dat het pu bliek zelf door goede verkeersmanie- ren aan de beveiliging van de Haar lemmerstraat kan meewerken. Het gevaarlijk stuk In al de tijd, dat het college in zorg heeft gezeten, is het nooit tot een in grijpende maatregel kunnen komen. Waar de tram zijn eindpunt heeft, ligt het ongelukkigst deel van de straat. Hij meende dan ook, dat op de eerste plaats in dit gedeelte als noodoplossing één-richting verkeer moet worden ingesteld. Als blijvende maatregel behoort de gemeente naar parallelwagen te zoeken. De Lange gracht moet gedempt worden. Daar om deed hij het voorstel het bestaan de plan voor de verbindingsweg via de Langegracht spoedig tot ontwik keling te brengen. Hy vroeg in zijn voorstel om een rapport binnen het half jaar over de demping van de Langegracht met bijkomende wer ken. Het voorstel werd gesteund. Voordeel voor de middenstand. De heer Meester (P.v.d.A.) zei on der meer: in de Haarlemmerstraat is men in gevaar of brengt men in gevaar. Het tijdstip is gekomen om tot drastische maatregelen op korte termijn over te gaan. Het is in het voordeel, óók voor de middenstand, In de huidige omstandigheden blijkt, dat winkelcentra er wèl bij varen, als er geen rijdend materiaal in de buurt is. De mens moet veilig kun nen winkelen. Nu is dit in de Haar lemmerstraat levensgevaarlijk. Hij zag twee oplossingen: de tram er uit of het verkeer langs andere banen. De Langegracht, meende hij, is daarvoor een uitstekende verkeers- baan. Hij was zich echter bewust, dat deze twee oplossingen niet op korte termijn te realiseren zijn. Indien ech ter nu al de Langegracht gedempt zou worden, zou deze op de Veemarkt doodlopen. Als de Mare geheel was gedempt, had men een goede aan sluiting gehad. Nu kan men niet veel meer doen dan de plannen voor de Langegracht getijktijdig met het ver plaatsen van de veemarkt te realise ren. Onderhandelingen. Wat betreft de onderhandelingen met de H.T.M. over de tram merkte hij op, dat B. en W. al eens verklaard hebben de onderhandelingen te ope nen. Dit was bij de behandeling van de begroting anderhalf jaar geleden. Nu moest hij in het raadsstuk lezen, dat B. en W. de vastgelopen onder handelingen zouden hervatten. Hij zei, dat het van grote betekenis is om langs de soepelste, maar nog méér langs de vlugste weg, van de tram bevrijd te worden. Hij stelde als ..noodverband" voor de dienstregeling van de H.T.M. zo te doen wijzigen, dat maar één tram te gelijk in de Haarlemmerstraat is. Hij toonde zich dankbaar voor het eerste voorstel van B. en W., de Haar lemmerstraat 's Zaterdagsmiddags voor het verkeer te sluiten. De da tum van ingang (1 Juni) alléén zou vervroegd moeten worden. Ook het Is de Haarlemmstraat zo gevaarlijk? Wethouder Jongeleen maakte, om te beginnen „een klein, leerzaam uit stapje in onze goede stad". Voorstel len om tot verbetering te komen zijn tot heden afgestuit op de belangen van enige ingezetenen. Hy verduide lijkte, dat het college al jaren met de problemen zit. Gezamenlijk zullen wij eindelijk tot besluiten moeten komen, die misschien tegen de belan gen van sommige ingezetenen zullen ingaan. De demping van de Langegracht wordt tegengehouden door proble men als: de afvoer van het water van de Lichtfabrieken, het overplaatsen van het G.G.D.-gebouw, en de ver betering van de Turfmarktbrug, Telling heeft uitgewezen, dat de Haarlemmerstraat niet eens de druk ste straat is en wat het aantal onge lukken betreft niet de gevaarlijkste. Over de weg langs de Singels merk te hij op, dat het gevaar slechts ver plaatst wordt. Op de Singels komen 21 dwarsstraten uit. Ruim honderd verkeersborden en 60 waarschuwings borden moeten geplaatst worden. Van de busmaatschappijen Citosa en Maarssen en Kroon heeft het col lege veel medewerking gehad bij het plan voor omlegging van het verkeer. Ten aanzien van het voorstel van de heer De Kier merkte hij op, dat practisch niet mogelijk is binnen het half jaar een rapport over de dem ping van de Langegracht uit te bren gen bij de huidige overbelasting en het personeelsgebrek van de dienst gemeentewerken. Men heeft de han den vol aan het Veemarktplan. Rapport. In tweede instantie meende ook de heer De Kier, dat het omleggen van het verkeer verschuiven van de moei. lykheden betekent. Hij heeft ge vraagd om dit rapport, wel wetend, dat nog geruime tijd zal verlopen vóór het plan van de demping ge realiseerd zal worden. Hij handhaaf de zijn voorstel; wilde wel een lan gere termijn voor het verschijnen van het rapport toestaan. De heer Meester (P.v.d.A.) vroeg vervolgens om een structuurplan voor de hele stad. De heer Questroo deelde de me ning van zijn fractiegenoot De Kier: er moet een rapport komen over de verbinding Langegracht en over het gehele verkeer van de stad. Dwarswegen. De heer Kortmann (K.V.P.) heeft met het verkeer op Haarlemmer straat veel te maken. Hij herinnerde aan zijn vroeger voorstel tot dem ping van de Oude Rijn en het leiden van het verkeer ónder de Hoog straat. Hij vroeg of het in de Haar lemmerstraat kruisend verkeer wèl doorgelateh wordt. Hij vestigde de aandacht op Amsterdam waar som mige fietsers en auto's een vergun ning hebben in de Kalverstraat te rijden. Dit zou in Leiden ook moge lijk moeten zijn. De heer De Hosson (K.V.P.) liet 'n Wethouder Van der Kwaakt Laatste rondvraag Voor de laatste maal in de geschie denis van de Leidse raad gaf de voorzitter gisteravond het woord aan de leden voor de rondvraag. Het „galgenmaal" werd snel genoten. De heer De Hosson klaagde namens de bewoners van het Noorderkwar tier over de ondragelijke stank en het roet van de Gasfabriek. De be woners hebben zich al eens met de directeur van de Lichtfabrieken ln verbinding gesteld, zonder succes. Wethouder Van der Kwaak moest tot zijn spijt vaststellen, dat bij een bepaalde windrichting zelfs de mo dernste hulpmiddelen de hinderlijke luchtjes en het roet niet kunnen overwinnen. Maatregelen zijn al ge nomen. Men is echter niet in staat het euvel geheel weg te nemen. Het is in iedere stad zo, betoogde hij. De heer Questro had op een avond vastgesteld, dat 23 lantaarns op het Rapenburg niet brandden. De heer Van der Kwaak erkende, dat met het plaatsn van nieuwe lan taarns op het Rapenburg nog al wat tijd heen gaat. De welstandscommis sie vond de kap van de nieuwe ont worpen paal goed, maar de paal niet. De vereniging Oud-Leiden vond de paal mooi, maar had bezwaren tegen de kap. De directeur van de Licht fabrieken zal nu proberen met de voorzitter van de welstandscommis sie tot overeenstemming te komen. De heer Kortmann vestigde nog eens de aandacht op de toestand in de Langestraat waar een auto-reparatie inrichting en een lompensorteerderij de goede gang van het verkeer be lemmeren. De wethouder antwoord de, dat het autobedrijf naar de rand van de stad gaat verhuizen. De heer Drijber dankte tenslotte voor de mooie en doelmatige rich tingwijzer, die Leiden rijk is gewor den. De Kamer \*an Koophandel en Fabrieken voor Rijnland kwam gis termiddag in een poëtischer omgeving dan gewoonlijk bijeen, nl. in de thans zeldzaam mooie Keukenhof, dit op uitnodiging van de voorzitter zowel van Kamer als bloemententoonstel ling, de heer T. M. H. van Waveren. De heer van Waveren bepleitte in zijn openingswoord een betere natio nale aanpassing aan het internatio nale streven naar liberalisatie en in tegratie en sprak zijn vertrouwen uit in de kracht van het Nederlandse particuliere initiatief ter handhaving en vergroting van de welvaart. Bij de mededelingen was o.m. de toezegging, dat met de spoorwegen nader zal worden gesproken over het vraagstuk van stoptreinen te Voor schoten. De balans en de jaarrekening wer den onveranderd vastgesteld, de laat ste op een totaal van 110.016,26 waaronder een batig saldo van 2.423,12. Naar aanleiding van een aanvaard voorstel om de subsidie aan VW- Katwijk te verhogen van 50 tot 100 gulden, werd besloten met herziening van de subsidiepolitiek te wachten tot hierover meer algemene richtlij nen beschikbaar komen. Voorts wer den enige andere subsidies verleend. Prijzen volgens rouleringsysteem. De commissie inzake prijsuitreiking aan de beste leerlingen van nijver heidsscholen had een rapport uitge bracht dat als basis diende voor be sluiten der vergadering. In het rap port werd geadviseerd de in aanmer king komende scholen te beperken tot Ambachtsschool Haagweg, Bis schoppelijke Nijverheidsschool te Voorhout, Don Boscoschool Boerha- velaan, Chr. Technische School Al phen, Nijverheidsschool Voorstraat Katwijk en Visserijschool Katwijk. Besloten werd als proef ieder jaar twee prijzen van 150.uit te reiken volgens rouleringssysteem, aan de beste leerlingen der eindexamen klassen in overleg met de hoofden der scholen. Niet alleen zal worden gelet op de cijfers, ook op de omstan digheden waaronder die werden ge boekt. De prijzen zijn bedoeld om het de leerlingen mogelijk te maken, enige tijd bij een bedrijf te worden gedetacheerd ter verkrijging van practische scholing. Gesuggereerd aantal uit te breiden, ook de land bouw- en meisjesnijverheidsscholen er bij te betrekken, bij de toekenning niet de beperking der eindexamen klassen toe te passen en steun te 'ver krijgen van de industrie. Vooralsnog zal men zich ehter tot genoemde re geling beperken. Ervaring zal moeten leren of het verwezenlijken van die suggestie wenselijk en mogelijk is. De vergadering besloot, een schrij ven te zenden aan een aantal Minis ters waarin gevraagd wordt de Kamer te horen bij het vaststellen van wets ontwerpen inzake de ruimtelijke or dening. Voorts werd besloten contact op te nemen met PTT teneinde de moge lijkheden te onderzoeken van het instellen van buslichtingen die aan sluiting op de nachtposttreinen ga randeren. Beperking van zittingsduur. Een door de heer P. G. Knibbe sa mengestelde publicatie over planolo gie, bodembouwkunde en streekplan nen zal onder diens naam met assis tentie van de Kamer worden uitge geven. Geruime tijd werd gediscussieerd over de wenselijkheid van beperking der zittingsduur van de leden der Kamer. Besloten werd te onderzoe ken, hoe de andere Kamers over een beperking van de zittingsduur den ken. Het leek de Kamer niet doenlijk, in te gaan op het verzoek van de VEBO om de komende jubileumten toonstelling op te luisteren met een stand over het werk van de K. v. K. aangezien dit moeilijk in klein bestek levendig kan worden uitgebeeld. Demping en aanleg. Bij de rondvraag werd gesugge reerd, te komen tot demping van de Oude Singel en aanleg van een scheepvaartverbinding tussen Vink en Allemansgeest, teneinde de Leidse binnenstad van scheepvaartverkeer te bevrijden en een behoorlijke ver- keerstraverse tot stand te doen komen. Besloten werd dit probleem door de verkeerscommissie te laten bespreken met de gemeentelijke instanties. Voorts werd nog een pleidooi gevoerd voor het tot stand komen van ver gaderplaatsen voor kleinere gezel schappen «n voor het scheppen van voldoende parkeergelegenheid. Na sluiting van de vergadering be zichtigden de leden de Keukenhof, om zich tenslotte weer te verenigen bij een borrel en een diner. Bij het vaststellen van een nieuw reglement van orde voor de gemeen teraad kwam de raad gistermiddag tot de ontstellende ontdekking dat hij tot op heden de stembriefjes steeds scherp protest horen tegen de H.T.M., die haar eisen tegen alle logica in, blijft handhaven. „Hoogste recht wordt het grootste onrecht", betoogde hy. Tenslotte pleitte hij er voor dat de verbinding Noord—Zuid niet afge sloten zal worden. Men gaat anders de stad ini twee delen scheiden. De heer Drijber (V.V.D.) vroeg, wanneer de raad een structuurplan kan verwachten. Gevaarlijk. De heer Huurman vond de oplos sing van de gemeente pover, gevaar lijk en onaanvaardbaar. Wethouder Jongeleen gaf hierna een overzicht van het aantal onge lukken sinds 1947 in Leiden. 53 Per sonen werden gedood. Drie in de Haarlemmerstraat. 1294 Aanrijdingen geschiedden, waarvan 76 in de Haar lemmerstraat. Drie vonden plaats op een Zaterdagmiddag tussen 14 en 18 uur. Driemaal van de 76 was een bus van Maarssen en Kroon de oorzaak. Dit om te bewijzen, dat het met het gevaar van tde Haarlemmerstraat niet zó ernstig gesteld is. Het voorstel van de heer De Kier wilde hij gaarne gelijk met het prae-advies over het voorstel van de heer Meester behan delen. Geen structuurplan, maar wel een wegenschema zal binnenkort aan de raad worden voorgelegd. Gemeentewerken. Over het afsluiten van de dwars wegen ontstond in de raad een hef tige reactie, die resulteerde in het voorstel van de heren Kortmann, Questroo en Woudstra om de over gangen PelikaanstraatHooigracht, MareStille Rijn en Vrouwensteeg Vrouwenkerkkoorsteeg niet voor het verkeer af te sluiten. De voorzitter deelde mee dat B en W. bereid zijn, dit voorstel als proef over te nemen. Wethouder Jongeleen merkte op, naar aanleiding van hetgeen de heer Meester over het structuurplan en het personeelsprobleem gezegd had, dat de wens van het college is spoedig mogelijk met een plan te komen. Nogmaals wees hy op de ho peloze situatie bij gemeentewerken door personeelsgebrek. De voorzitter voegde hieraan toe, dat de politie thans tien vacatures heeft, waarin niet voorzien kan wor den. Het voorstel van B. en W. werd vervolgens aangenomen met 33 tegen 2 stemmen. De heren Huurman en Van Dijk waren tegen. 11 uur precies sloot de voorzitter de vergadering, die met ge sloten deuren werd voortgezet. 1 verkeerd had ingevuld. De voorzitter betoogde namelijk met klem, dat de namen op de stembriefjes doorge haald moeten worden. Alleen de naam van de persoon waarop men stemt moet onaangeroerd blijven. De heer De Bree had eerder al voorgesteld om achter de namen hok jes te plaatsen, die zwart gemaakt kunnen worden. Dit voorstel werd prompt overgenomen, nadat de boe ken hadden uitgewezen, dat zelfs de voorzitter over de juiste stemwijze in het duister had getast. Discussie. De samenstelling van het nieuwe reglement van orde oogstte de lof van allen, die aan het woord kwamen. Alleen over de wenselijkheid de rondvraag te handhaven waren de meningen verdeeld. Daarom werd over dit artikel lange tijd gediscus sieerd. Velen namen de argumenten van B. en W. die voor het afschaffen pleitten over. (Onder meer de fractie van de P. v. d. A.) Anderen onder wie de meerderheid van de KVP meenden, dat onbelangrijke kwesties niet onbelangrijk zijn voor de burge rij (Aalders), dat de wethouders bui ten de vergadering dikwijls zo moei lijk te bereiken zijn en dat schrifte lijk alleen vragen van groot belang tot hun recht komen (Portheine). Na een weerwoord van de voorzit ter werd het voorstel tot het afschaf fen van de rondvraag aangenomen (25—10). Tegen waren de heren Drijber, Kortmann, Portheine, Hagens, Van Dijk, Ten Broek, De Hosson, Aalders, Questroo en mej. Noordman. COMMISSIE VAN ADVIES. Naar aanleiding van de uitbreiding van de Commissie in culturele zaken vroeg de heer Drijber een nadere uit eenzetting over de bedoeling van deze uitbreiding. Wethouder Van Schaik antwoordde dat er geen wijziging in de werk zaamheden en het programma van t e Commissie zal komen, dat zij zich niet op het terrein van het particulier ini tiatief zal bewegen (K. en O.). Als één van de mogelijke taken van de commissie noemde de wethouder de ontwikkeling van de wijkgedachte en het stichten van wijkgebouwen. Tot leden van de Commissie van advies in Culturele Zaken, werd be noemd: C. Grijpma, Mevr. B. G. von MeyenfeldtBakker, Th. Scholte, Mevr. J. HagemanVerhagen. VLIEGER VRIJGESPROKEN. Het Hoog Militair Gerechtshof heeft vanmorgen de 23-jarige vlieger uit Eindhoven conform de eis, vrij gesproken van het hem tenlaste ge legde feit, dat hij als sergeant-vlie ger had geweigerd een vlucht te ma ken, omdat hij was gegrepen door een onoverwinnelijke angst voor vlie gen.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 2