Caid6e(Soii4cmt Wordt de Russische politiek over Prins Bernhard beluisterde redevoering van Rusland-specialist een andere boeg gegooid? Lente-sfeer CHURCHILL ZINSPEELT OP KOERSWIJZIGINGEN Mr+ Bouwman bracht zich in veiligheid WVDuitsland is teleurgesteld over 't Oostenrijkse verdrag Met Ceaen aan 3-jaüg. aav&tenfïind Vaste klanten gaan voor De gestolen capitulatie Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 DINSDAG 17 MEI 1955 46ste JAARGANG No. 13501 in Moskou? Telefoon: Directie, Abbnnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f0.50 p. w., f2.15 p. mnd., f6.40 p. kwart. Franco p. p. f6.80. - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Tefeloontjes f 1.50 Molotof zou moeten ruimen voor Mikojan Sir Winston Churchill heeft er gisteravond op gezinspeeld, dat een groep in het Kremlin, gesteund door „grote krachten" mogelijk de Russische politiek over een boeg zal gooien, waardoor werkelijk vreedzame samen leving tussen Oost en West mogelijk zal worden. De 80-jarige Britse staatsman zei niet welke die groep was en zette niet uiteen wat hij bedoelde met de krachten achter deze mannen. Zijn verklaring zou kunnen betekenen, dat het Sowjetleger onder maar schalk Georgi Zjoekow een krachtige hand heeft gekregen in de politiek in de Sowjet-Unie en zijn veto uitspreekt over plannen die een algemene oorlog zouden kunnen dntketenen. bereik liggen en spoedig misschien in onze greep". Churchill zei verder zeer verheugd te zijn dait president Eisenhower zijn bereidheid te kennen gegeven heeft een conferentie op het hoogste ni veau bij te wonen met de regerings leiders van Engeland', Frankrijk en Rusland. Churchill maakte deze toespeling in een verkiezingstoespraak te Wood ford in zijn eigen district. Er op wij zend, dat er in de afgelopen twee jaar grote veranderingen in het Kremlin hebben plaats gehad, zei hij: „Wij hebben een nieuw toneel. Nieuwe mannen zijn meester in het Kremlin. Het is in het geheel niet zeker, dat er niet een andere „New Look" aan bod is met sterkere krachten achter zich, die uiterst heil zaam zouden kunnen zijn voor de overweldigende massa's mensen over de gehele wereld, die met elkaar in vrede wensen te leven Daarna zei Churchill: „Het ver heugt mij dat dit zo is". Hij wenste premier Eden geluk met het vooruitzicht van een confe rentie van de Westelijke Grote Drie op topniveau met de Russen. De drie sterke, verenigde Weste lijke mogendheden, zei Churchill, kunnen naar deze conferentie gaan „voor de wereldvrede, iiet welzijn van het gehele mensdom en dë pe riode van ontspanning, ontwapening GERUCHTEN OVER MOLOTOFS AFTREDING. Het in Frankfort verschijnende blad Abendpost heeft uit diplomatie ke kringen in Wenen vernomen, dat Molotof binnenkort als Russisch mi nister van Buitenlandse Zaken wordt opgevolgd door vice-premïer Anastas Mikojan. Zoals we reeds meldden, doen in Wenen ook geruchten de ronde dat Molotof wordt opgevolgd door de eerste plaatsvervangend minister van j Buitenlandse Zaken Gromyko: Volgens de Abendpost is reeds lang geleden besloten dat Molotof zou af- treden, maar is zijn heengaan Ver- traagd door het succes, dat hij tij dens de conferentie van Genève over j Azië heeft geboekt. Mikojan wordt beschouwd als de man die de Russische buitenlandse politiek in nieuwe banen zal leiden. Vreedzaam naast elkaar leven door middel van economische banden zou volgens de Abenpost het parool van het Kremlin worden. Geheel zelfstandig Zoals gemeld, is eind vorige week mr Bouman, de verdediger in de zaak-Jungschlager, onverwacht in Nederland gearriveerd. Van de zijde van het Nederlandse hoge commissariaat te Djakarta heeft men desgevraagd aan P.I.A. meege deeld, dat het besluit van mr. Bou man om de verdediging in de straf- en welvaart overal die binnen ons zaken tegen Jungschlager c.s. neer onderhoud hij verplicht is, de nodige verzorging wordt onthouden, wordt gestraft met gevangenisstraf of hechtenis van ten hoogste twee maanden of geldboete van ten hoog ste vierhonderd gulden". DIERENWET DINNEN niet al te lange tijd komt in de kamer ter behandeling de Wet op de Dierenbescherming, een ontwerp van wet tot wijziging van de artikelen 254 en 455 van het Wet boek van Strafrecht en andere voor zieningen op het gebied van dieren bescherming. Deze wijziging beoogt met gevan genisstraf of een geldboete te straf fen degene, die opzettelijk zonder re delijk doel een dier pijn of letsel veroorzaakt of de gezondheid van een dier benadeelt of die een dier tot welks verzorging hij verplicht is de nodige verzorging onthoudt. Dit zijn de normen van het wets ontwerp. Er wordt zelfs met nadruk iri de Memorie van Toelichting op gewezen, dat de zedelijke normen, die in de waardigheid van het dier of in de ongeschondenheid van zijn natuurlijke staat hun rechtvaardiging vinden, niet als rechtsnormen van het- wetsontwerp mogen worden be schouwd. Dit is juist. Naast het feit, dat al het geschapene, ook het levende re deloze dier, door God aan de mensen is toevertrouwd, staat de gedachte, dat dit is geschied ten nutte en ge- bruike van de mens. Dit houdt in, daf de mens het ge schapene, ook de dieren, mag ge bruiken ten zijhen nutte, maar te vens, dat hij belast is met de zorg daarvoor en dat hij dus de zedelijke plicht heeft de dieren, die hem zijn toevertrouwd, goed te verzorgen en niet te pijnigen. Dierenbescherming is daarom goed en edel in zoverre zij er voor waakt, dat deze beginselen worden gehand haafd, maar moet van de andere kant niet zo worden, dat in de be handeling en verzorging der dieren do grens, die God tussen mens en dier heeft getrokken, niet wordt schijn kunnen roepen. Als deze: 1VTA deze algemene "beschouwing nog een practisch punt. Het be treft het verkorten van de staart- wervelkolom van een paard, dat in het ontwerp strafbaar wordt gesteld met een hechtenis van ten hoogste een maand of een geldboete van ten hoogste driehonderd gulden. Ook het ontwerp-Hugenholz van een Dierenbeschermingswet wenst dit te verbieden. De reeds genoemde commissie, die voor het Centrum voor Staatkundige vorming rapport heeft uitgebracht acht dit hoofdzake lijk economisch niet verantwoord. Opmerkelijk hierbij is, dat het cou peren van hondenstaarten in dit ont werp van wet niet als dierenmishan deling wordt beschouwd, het coupe ren van paardenstaarten wel. De commissie van het Centrum voor Staatkundige vorming meent dan ook dat het couperen van de staart bij honden te verbieden ware boven de leeftijd van tien dagen. Dit lijkt ons ten dele niet consequent tegenover de economische afwijzing van het couperen van paardenstaarten. Het couperen heeft bij beide een redelijk doel namelijk het verfraaien der dieren, waardoor hun waarde stijgt en dit is economisch bij paar den natuurlijk veel belangrijker dan bij honden. Maar vervolgensen dit lijkt ons een belangrijker argument kan het couperen, mits deskundig ver richt, pijnloos geschieden en behoeft het in zijn gevolgen niet kwellend te zijn voor de dieren.. Men zou hier allerlei min of meer kwaadaardige discriminaties te voor- te leggen, zonder voorkennis van enige Nederlandse autoriteit is ge nomen. Daarna heeft, zoals achteraf is gebleken, mr. Bouman zijn per soonlijke veiligheid geheel zelfstan dig verzekerd. Ten aanzien van de motieven, wel ke hem daartoe hebben geleid, moet worden vastgesteld, dat de wijze, waarop tegen deze verdediger sinds medio Februari laatstleden is ge ageerd, een zodanige uitwerking op hem heeft gehad, dat ieder vertrou wen in de mogelijkheid van een nor male voortzetting van de verdedi ging en een objectieve behandeling van de tegen hem persoonlijk oi zette zaak bij hem is verloren gaan. Het uitvallen van mr Bouman schept een nieuw probleem voor de verdediging van beklaagden Schmidt en Jungschlager en de andere in dit verband gearresteerde Nederlanders in Indonesië, zodat de komst van de door de Nederlandse regering aange zochte Britse verdediger Curtis-Ben- nett thans van nog grotere urgentie is geworden, aldus de mededeling van het Nederlandse hoge commissa riaat. Z.K.H. Prins Bernhard, die beschermheer is van de „American Association" in Nederland, heeft Maandagmiddag in de Haagse sociëteit „De Witte" een lezing bijgewoond, die de heer Harry Schwartz, van de „New York Times", die zich heeft gespecialiseerd in de aangelegenheden van Sovjet Rusland, hield voor de afdeling Den Haag van deze organisatie. De heer Schwartz sprak over „De Sovjet Unie sinds de dood van Stalin". De foto, gemaakt tijdens de voordracht, toont, v.l.n.r.: Harry Sch wartz aan het woord, mr. G. H. Hackworth, vertegen woordiger van de V.S. bij het Internationaal Gerechtshof te Den Haag, Z.K.H. de Prins en mr. Hansen, directeur van de Caltex en voorzitter van de Association. Inzake regeling van Duitse vermogens De officieel uitgesproken voldoe ning der West-Duitse bondsregering over het tot.stand komen van het Oostenrijkse staatsverdrag is in aan zienlijke mate getemperd door de bepaling, dat Oostenrijk de vroegere Duitse vermogens in Oostenrijk niet in Duitse handen zal mogen terug geven. Deze bepaling geldt voor alle vermogens boven 10.000 dollar. Ei gendommen met geringere waarde kunnen worden teruggegeven, voor zover zij aan natuurlijke personen behoord hebben. De officiële woordvoerder der Bondsregering zei vandaag, dat deze overschreden. P|E voorgestelde dierenwet nu stelt in een tien gevallen degene in gebreke, die zich opzettelijk ten aan zien van een dier misdraagt en be dreigt deze dan ook met straf. Dit is o.i. onvoldoende. Niet alleen opzet telijke misdragingen behoren straf baar te worden gesteld, maar ook gevallen van ernstige onachtzaam heid ten opzichte van dieren. Diege ne zou daarin met straf moeten wor den bedreigd, die niet zorgt voor een redelijke behandeling van een hem toebehorend of onder zijn toezicht staand dier. Daarom ook is de commissie, die voor het Centrum voor Staatkundige vorming een oordeel over dit wets ontwerp heeft uitgebracht van oor deel, dat naast art. 254 als misdïijf het volgende artikel zou moeten worden opgenomen: „Hij aan wiens schuld te wijten is, a. dat een dier ernstig letsel be komt of dat aan een dier hevige pijn wordt veroorzaakt of dat de gezond heid van een dier in ernstige mate wordt benadeeld; b. dat aan een dier, dat geheel of ten dele aan hem toebehoort en on der zijn opzicht staat of tot welks waarom mag men wel een paling le vend stropen, een kreeft levend ko ken en lach niet een oester le vend eten? Wat er trouwens vier of vijf jaar lang met die oesters gebeurt voordat zij gegeten worden, tart iedere beschrijving. Daar zou een olifant aan overlijden. Dit laatste is natuurlijk maar een grapje, maar feit is, dat het coupe ren van paardenstaarten niet alleen tot doel heeft het dier te verfraaien en zo haar exportwaarde te verho gen, maar ook het voorkomen van ongelukken, als de lange staart in de leidsels verward zou raken en het dier schichtig zou worden. Waarom dan niet liever een bepa ling gemaakt, dat het couperen al leen mag geschieden door een ter zake kundige veearts zodat de ze kerheid bestaat, dat dit pijnloos en zonder pijnlijke gevolgen geschiedt. Deze dagen komt dit ontwerp van wet in de Kamercommissie in be handeling. In die commissie, hier voor door de voorzitter samenge steld, zitten heel wat vrouwelijke Kamerleden. Gelukkig zitten er daarnaast ook agrarische vertegen woordigers in deze commissie, zodat enig sentiment, zo hiervan mocht blijken, kan opwegen tegen de nuch tere redenering. Prins Foead, de driejarige zoon van ex-koning Faroek van Egypte is een van de bestbewaakte kinderen ter wereld. Het huis waar hij woont staat onder constante bewaking, en als het prinsje een wandeling mag maken, gebeurt dit onder de veilige hoede van een vernleegster en een goed bewapende bewaker. Dit is een van de weinige foto's welke van het prinsje gemaakt konden worden met een telelens regeling voor de Bondsregering zeer onverwacht gekomen is. De Bonds regering heeft haar bevreemding tot uiting gebracht, zowel tegenover de Oostenrijkse regering als tegenover de drie Westelijke regeringen, die het Oostenrijkse verdrag hébben onder tekend. De Duitse vertegenwoordiger in Wenen, gezant Mueller-Graf is naar Bonn teruggekomen om rap port uit te brengen. Naar een woord voerder der regering verklaarde, be houdt de Duitse regering zich het recht voor schadevergoeding van Oostenrijk te verlangen voor de op deze wijze verloren gaande eigen dommen, die in Bonn zeer hoog wor den getaxeerd. In geallieerde kringen heeft deze Duitse bevreemding op haar beurt verrassing gewekt, daar de Bonds regering in artikel zes van de con ventie van Bonn, waarbij het be- zèttingsstatuut voor de bondsrepu bliek werd opgeheven, de verplich ting op zich heeft genomen zich neer te leggen bij alle beslissingen over de Duitse vermogens in Oostenrijk, die door de bezette landen in ver band met het Oostenrijkse staats verdrag zouden worden genomen. De Oostenrijkse kanselier, Raab, heeft medegedeeld, dat in de toe komst met West-Duitsland onderhan delingen zouden worden gevoerd over mogelijke vergoeding. Toeristen gaan voor de Grote Vier, aldus heeft de gemeenteraad van Montreux laten weten, en dat is ook het antwoord dat deze stad aan het Meer van Genève zal geven, wan neer haar gevraagd zou worden de volgende conferentie van de Grote Vier te herbergen. Die conferentie zal waarschijnlijk in de tweede helft van Juli worden gehouden, hoogseizoen voor Mon treux. „Wij kunnen de duizenden toeristen die dan hier plegen te zijn, niet in het meer gooien," zo luidde de toelichting. „Zij zijn „geregelde klanten", die ieder jaar terugkomen, en dat zijn de Grote Vier niet. Als wij nu de Grote Vier voor laten gaan komen die duizenden geregelde klan ten nooit meer terug." Het stadsbestuur van Lausanne, een eindje verderop aan het dat Meer ligt, en dat ook altijd tal van toeristen herbergt, heeft laten weten dat de Grote Vier daar tooh van har te welkom zullen zijrr. N.E.S.B. doet mee aan 2e Kamer-verkiezingen Naar verluidt zullen bij de Tweede Kamerverkiezingen van het volgend jaar ook lijsten ingediend worden, die versierd zullen zijn met de na men van N.E.S.B.-leiders. Zoals men weet is onlangs de N.E. S.B. door de rechtbank tot verboden partij verklaard. Daarom zullen de leiders van deze partij niet met een partij-lijst uit kunnen komen. Men zal echter met namenlijsten aan het verkiezingsfront verschijnen. Zo zal de kiezer worden uitgenodigd te stemmen op „lijst Wolthuis", „lijst Van Tienen" enz. Dieven zijn er met de zware bron zen plaquette op de „Overwinnings heuvel" op de Lueneburgerheide na bij Hannover, die ter herinnering aan de overgave van de Duitse strijd krachten in Noord-Duitsland, Dene marken en Nederland in 1945 wan aangebracht, vandoor gegaan. De plaquette stond op de plaats, waar admiraal Von Friedburg als afgezant van het Duitse opperbevel in de tent van maarschalk Montgo mery het capitulatie-document on dertekende. De diefstal werd door het ministe rie van Binnenlandse Zaken van Ne- der-Saksen bekendgemaakt. Een spe ciale oommissie van de politie stelt een onderzoek in. Men gelooft dat er geen politieke motieven achter de diefstal schuilen, maar dat de pla quette door souvenir jagers is mee genomen. weer (Geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond. Opgemaakt te 10 uur). KOUDE KEERT TERUG. 5 Wisselend 'bewolkt met vooral aanvankelijk enkele buien, maar S morgen ook flinke opklaringen, s Matige tot krachtige en wellicht tijdelijk harde wind, ruimend naar West tot Noord-West. La- gere middagtemperaturen. 18 Mei zon op 4.45, onder 20.32 min maan op 2.37, onder 16.24 min. Hoogwaterstanden Te Katwijk en Noordwijk is het op de volgende uren hoog water 18 Mei v.m. n.m. 12.20 uur. Het weer in Europa STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN AMSTERDAM LONDEN LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE GENEVE ZURICH LOCARNÓ BERLIJN FRANKFORT MUNCHEN WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO zwaar bew. 13 C. licht bew. 11 licht bew. 10 motregen 12 regen 14 motregen 12 zwaar bew. 15 geheel bew. 22 geheel bew. 19 zwaar bew. 21 zwaar bew. 18 zwaar bew. 15 zwaar bew. 20 regen 14 regen 14 regen 14 geheel bek. 15 zwaar bew. 16 onbewolkt 25 licht bew. 21 K o r r e 11 i e Twisten zou niet lang duren als /T7. ,r het ongelijk slechts aan één zijde (Vr. Volk), was.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1