Haar vliegenier De prins acht meer propaganda op scholen voor leger gewenst Reünie van oud-illegalen Zilveren jubileum van EHBO Eerste Nederlandse kabelbaan is Zaterdag in Valkenburg geopend Bedevaart naar Lourdes ten einde Rode Haan kraaide boven 't kantoor der communisten MAANDAG 16 MEI 1955 DE LEIDSE COURANT DERDE BLAD - PAGINA 1 Qfo1H*> vranf>n taire vaandel af te nemen bij para- H.CCIUIT bieiue vrciyen des> omdat op de Nederlandse scho- Nadat Prins Bernhard Zaterdag middag een lezing had gehouden in de Haagse Trèveszaal voor reserve - officieren, bestond er voor de aanwe zigen gelegenheid tot het stellen van vragen, waarvan door twee reserve officieren gebruik gemaakt werd. Op een vraag van een der reser visten of het geen aanbeveling zou verdienen reserve-officieren na hun 45ste jaar in te schakelen bij verde digingsorganisaties, antwoordde de prins, dat de ervaring geleerd had, dat na de 45 jaar zware inspanningen en ontberingen nog maar zeer kwa lijk verdragen werden. De tweede vragensteller een fee- tor van een lyceum achtte het ge wenst, dat onder jeugdige scholie ren als leeftijd werd door de vra gensteller 12 jaar genoemd meer propaganda voor het leger werd ge maakt, omdat wederom volgens de vragensteller „de middelbare school en het leger, wat de opvoe ding betreft, toch in eikaars verleng de behoren te liggen". De Prins was het met de vragen steller eens, dat er op de middelbare scholen te weinig gedaan wordt aan de voorbereiding voor de militaire dienst. De Prins wees in dit verband op de Verenigde Staten, waar iedere ochtend de vlag op de scholen wordt gehesen en het volkslied wordt ge zongen. „50 pet. van de burgers in Nederland halen het niet in hun hoofd, om hun hoed voor het mili- Zaterdag werd in Willemstad een reünie gehouden van de gemeenschap oud-illegale werkers in Nederland, die in October 1944 is opgericht en in November 1949 is ontbonden. De reünie begon met een ontvangst op het raadhuis van Willemstad, waar burgemeester C. A. van der Hooft het gezelschap verwelkomde. Bij de aanwezigen bevonden zich o.a. mej. J.Geldens, particulier secretaresse van prinses Wilhelmina, generaal mr. H. J. Kruis, oud-opperbevelhebber, dr. Geldeblom, directeur van de N.V. Phi lips oud-illegale- werkers Nederland en ds. Slomp (Frits de Zwerver) uit Hoorn# Na het openingswoord van de bur gemeester van Willemstad verzamel de het gezelschap zich in een der kel ders onder hét raadhuis om de her denkingsrede van de voorzitter te kunnen beluisteren. Vervolgens be gaf men zich naar het erekerkhof van de Belgische, militairen in Wil lemstad, waar een krans werd ge legd bij het monument. Bij de terugkomst in Willemstad stond de tafel aangericht in hotel „Bellevue". Tijdens de maaltijd wer den telegrammen verzonden aan ko ningin Juliana en aan prinses Wil helmina. Het hoogtepunt van het di ner vormde wel het telefoongesprek dat prins Bernhard van paleis Soest- dijk met de voorzitter voerde. len niet, een gepast gevoel van na tionale trots wordt bijgebracht. Er zijn veel te veel scholen waar mili taire woordvoerders niet mogen ko men spreken over doel en nut van de strijdkrachten." De Prins zei niet te kunnen be grijpen dat men een dergelijk stand punt inneemt. „Als de strijdkrachten er niet in slagen ons land te bescher men, dan zijn het immers juist de vrije opvattingen en vrije scholen, die het eerst zullen verdwijnen. Dat is 't enige argument, dat ik tegen een dergelijk standpunt kan aanvoeren", aldus besloot Prins Bernhard, wiens woorden met applaus door de reser ve-officieren werden ontvangen. VERVANGING PROVINCIALE NUMMERS. Bij het aanvragen van een nieuw kentekenbewijs ter vervanging van een provinciaal nummer moet, be houdens enkele uitzonderingen, het nationaliteitsbewijs worden ingezon den. Dit betekent, dat tot het tijdstip van afgifte van het nieuwe kente kenbewijs de grens niet kan worden overschreden, omdat dit document tevens dezelfde dienst doet als het vroegere nationaliteitsbewijs. Over het ongerief en veelal de schade, welke deze maatregel mede brengt, hebben de K.N.A.C. vele klachten bereikt. Het feit, dat met de afgifte dik wijls vrij veel tijd is gemoeid, ver groot de bezwaren, verbonden aan de huidige gang van zaken. De KNAC heeft hierin aanleiding gevonden zich tot de betrokken mi nisters te wenden met het verzoek aan deze onbevredigende toestand l aandacht te besteden. Het moet waaien voor de nieuwe verrassingsactie Zaterdag is de 25-jarige katholie- beantwoorden 17.000 brieven. Sedert ke nationale bond voor EHBO in het 1 Maart 1954 werkt het bondsbureau Kurthaus te Scheveningen bijeenge- in een dag- en een avondploeg, komen voor zijn zesde bondsverga-1 jn 1954 werden 21 nieuwe afde- dering onder leiding van zijn voor- üngen gesticht. Er bestaat een zitter A. M. Bergers. I groeiende belangstelling voor het Het zilveren jubileum is niet ge- EHBO-werk bij de jeugd, waaraan vierd, doch er was wel een cadeau m totaal ruim 3000 getuigschriften het mooiste cadeau, dat men ons ?Ün uitgereikt. Maar er zijn in slechts had kunnen aanbieden aldus de heer Bergers een rustig en prettig ver lopen vergadering. Het voornaamste accent der werkvergadering gedu rende de voormiddag lag op de con solidatie der ernorme resulaten der afgelopen jaren. Zowel de ledental len als de afdelingen zijn sprongsge wijs gestegen. De bond heeft een ste vige financiële basis. Het afgelopen jaar kon ruim 21.000 gestort wor den in de subsidie-pool voor afdelin gen in Nood, De meeste afdelingen echter kunnen zichzelf redden, ter wijl het bondsbureau in de unieke positie verkeert, dat het financieel zichzelf bedruipen kan. Het jaarverslag van de secretaris wees op de activiteit van het hoofd bestuur. Dit soms in tegenstelling met sommige afdelingen, waar niet voldoende leven heerst. De heer Bergers wees er in dit verband op, dat de katholieke na tionale bond voor E.H.B.O. de groot ste in ons land had kunnen zijn, in dien alle leden trouwe leden waren geweest en niet nalatig met het ver lengen van hun diploma's. -De vergadering besloot met alge mene stemmen een inschrijfgeld te stellen va<n 5.voor een ieder, die na zijn diploma te hebben behaald zich van de organisatie terugtrekt om slechts terug te keren voor de verlenging ervan. Eveneens met algemene stemmen besloot de Vergadering een commis sie van drie in te stellen voor de opstelling en verdere uniformering van de wedstrijd-reglementen. De jaarverslagen gaven voorts een ruim zicht in de activiteiten van de bond in het afgelopen jaar. Daaraan ontlenen wij onder meer, dat met vrijwillige medewerking der afde lingen 8 acties werden gevoerd o.a. de pleisteractie en verder voor de Grebbekerk, de Actie voor God en de Sus-actie. Voorzitter en assistent, de heer G. Webers reisden ruim 60.000 km en Dichter naar de hemel Aan de voet van de Wiihelmina- toren, 70 meter boven het woonge bied van Valkenburg, is de eerste Ne derlandse kabelbaan Zaterdagmiddag plechtig ingezegend door pastoor Ad. Welters, die hoopte dat een aparte zegen zal mogen rusten op de machi nes, die de mensen omhoog voeren, als het ware dichter bij de hemel. Burgemeester F. Breekpot sprak over de moed en durf om een dèr- gelijk project aan te pakken en bracht de baan in beweging door een druk op de knop en het overhalen van een handle. Voor de openingsplechtigheid brak het zoontje van de heer Geenen, de exploitant van de kabelbaan, het eerste mergelblok voor de bouw van het beeldenpanorama in de Wilhel- minagroeve, waar naar ontwerp van ir H. Heman uit Heerlen een koepel wordt gebouwd van gewapend beton. Deze koepel, een cylindrische ruimte in de mergel, heeft een straal van 15 meter en een hoogte van 30 meter. Het wandoppervlak, waarin beelden en praehistorische voorstellingen worden gekapt, bedraagt circa 3000 vierkante meter. De toeschouwers kunnen het onderaardse panorama bezichtigen van een soort podium af. Binnen een maand zal met de -uit voering van het plan worden begon nen. 17 afdelingen Maltheser helpsters en wel ten getale van 278. Als nieuwe leden van het hoofdbestuur noemen wij de heren H. M. A. Gargosky en dr A. A. M. van Oirschot. Dr. Schrae- der, die zich terugtrok, werd het ere lidmaatschap van de bond aangebo den. Een EHBO-bijeenkomst zonder verrassingen is niet mogelijk. Dit bleek tijdens de lunch, toen uit vier lunchpakketjes kleine rolletjes kwa men, die de afdelingen Breda en Hulst een zuurstofkoffer en de af delingen Helmond en Oosterbeek een schepbrancard rijker maakten. Het officiële gedeelte van de bondsvergadering, die werd bijge woond door talrijke vertegenwoor digers van zuster- en andere organi saties, werd grotendeels gevuld door drie genodigde sprekers. Prof. Mi chael van de Vrije Universiteit van Amsterdam, sprak over „pijn". Majoor W. P. Roodenburg zette het werk uiteen van de Rode Kruis- colonnes, terwijl de heer J. G. de Ridder sprak over het reddingwezen ter zee. In de 130 jaar van hun be staan hebben de beide maatschap pijen in Noord- en Zuid-Holland 1000 reddingen verricht. Zes duizend schipbreukelingen konden van de verdrinkingsdood worden gëred. Al dit werk berust echter op bijdragen van bedrijven en particulieren. Het is evenwel onmogelijk om met de bestaande inkomsten nieuw mate riaal aan te schaffen. Met gejuich werd dan ook de aan kondiging van de heer Bergers be groet, dat hij komend jaar een actie zal voeren, die het kapitaal moet bij eenbrengen voor de aankoop van twee de beste en zeewaardigste reddingsboten, die ooit gebouwd zijn. Op de actiedag moet het echter hard waaien, want daar is het ge heim op gebaseerd. De afdelingen zegden srontaan hun medewerking wederom toe. Het eerste emigratie- bijslagschip vertrok Met aan boord 1005 emigranten, onder wie 451 kinderen tot 18 jaar (dit is 45%), vertrok gistermiddag uit Rotterdam het m.s. „Sibajak" naar Fremantle, Melbourne en Sid ney. De „Sibajak" is het eerste emigran tenschip, waarvan alle passagiers reizen onder het nieuwe emigratie- bijslagstelsel, hetgeen o.a. impliceert, dat geen der ongeveer 1000 passa giers geheel voor eigen rekening reist Daar binnenkort het speciale sche ma, volgens hetwelk Nederlandse oud-militairen, die in de tweede we reldoorlog aan de zijde der gealli eerden hebben meegestreden, bij emigratie naar Australië voor zich en hun gezin subsidie van de Aus tralische regering kunnen ontvangen en bij aankomst in Australië ook verder door deze regering worden geholpen, afloopt, bevindt zich het laatste honderdtal dezer emigranten ditmaal aan boord van de „Sibajak" Nederlands grafmonument Gisteren heeft de Nederlandse be devaart groot 560 pelgrims, de lei ding gehad bij de plechtigheden in Lourdes. En nog voor de lichtpro cessie het definitieve afscheid bracht, hebben alle gezonde deelnemers aan de grot de laatste woorden beluis terd, die kapelaan Keet uit Amster dam gesproken heeft. De bedevaart is ten einde. Maandag keren allen terug naar het vaderland, waar zij in de loop van Dinsdag zullen arri veren. De Zondag, die men terecht de Nederlandse dag heeft kunnen noe men, begon met een pontificale H. Mis, opgedragen door de pauselijke internuntius in Nederland, mgr. Giobbe. Dank zij de zorgvuldige leiding van R. Salomons zongen koor en ge lovigen de Gregoriaanse gezangen op voorbeeldige wijze. In de namiddag hadden de Ne derlanders de leiding bij de Sacra mentsprocessie en de daarop volgen de zegening der zieken. Vlaggen wapperden fleurig in het zonlicht, dat na een dag van zware regens we derom was teruggekeerd. Na de processie was het ogenblik aangebroken, waarop de Nederlan ders zich ten afscheid naar de grot spoedden. Een pakkende toespraak van kapelaan Keet, die de vorige avonden in het asyl de zieken zo zeer had ontroerd, besloot de pelgri mage officieel, al namen de pelgrims des avonds weer deel aan de licht processie. Dinsdag arriveert de bedevaart in jongen stierf na gebrekkig onderzoek De Rotterdamse Justitie 'heeft eige ner beweging last gegeven een onder zoek in te stellen naar de dood van een 9-jarige Schiedamse jongen, die op 4 Mei j.l. op het Emmapleintje bij de Singelkerk na het klimmen in een boom met hét onderste deel van zijn rug op de spijlen van een hek was gevallen. De jongen, Joop darijs, werd direct door zijn moeder naar het ziekenhuis gebracht. Een ver pleegster verzorgde het betrekkelijk kleine wondje en stuurde de jongen naar huis. De huisarts, die gewaar schuwd was, paste, nadat hij bij het ziekenhuis had geïnformeerd en ge hoord had, dat het hier slechts een klein, onbetekenend wondje betrof, geen verdere maatregelen toe. Hij gaf, zonder de jongen onderzocht te heb ben aan de moeder een pijnstillend tabletje mee, voor geval de pijn hevig mocht worden. De pijn kwam om twaalf uur des nachts, in die mate, dat de dokter onmiddellijk gewaarschuwd werd. Zodra de dokter de. jongen onder zocht 'had, liet hij hem in het zieken huis opnemen. Medische hulp mocht echter niet meer baten. Joop Cla ry's overleed de volgende avond door buikvliesontateking. De dokter erkent, dat het fout ge weest is géén onderzoek in te stel len. De vader heeft geen klacht in gediend. SOYEN LIEP EEN 1 BLAUWTJE Sinds in Limbur g annexatie plannen als paddestoelen uit de grond groeien, waardoor ver- schillende gehuchtjes bij grotere gemeenten gevoegd zullen wor- den, heeft Kessel verschillende avances gemaakt naar Oyen en poogde dit gehucht met het aan leggen en verbeteren van we gen voor zich te winnen. Zoals het echter in de liefde ook wel eens wil gaan, Oyen voelde daar weer niets voor en keek zelf verlangend naar Maas- bree. En ook nu liep het vervolg aardig parallel, want Maasbree voelde daar weer niets voor, zelfs niet toen een klein onderdeeltje van Maasbree, het dorpje Baarlo, een goed woordje deed. Het „aanzoek" van Oyen kwam in de gemeenteraad en werd met 6—5 stemmen afgewezen. Misschien kan Kessel nu Oyen ^gaan troosten. Roosendaal. De zieken zullen niet als in vorige jaren alleen van Roo sendaal naar hun woonsteden terug keren, maar een gedeelte zal wor den verdier geleid naar Tilburg, Den Bosch en Utrecht, van waar snellere verbindingen naar diverse plaatsen mogelijk zijn. Nederlands grafmonument op. kerkhof te Lourdes dit jaar gereed. Deze zomer zal het zo lang ge koesterde plan tot een eigen graf monument ten behoeve van Neder landse pelgrims, die in Lourdes ge storven zijn, gereed komen. Het mo nument bestaat uit een tien meter brede grafkelder met boven de grond een uit hard stenen platen opge bouwde opstand. In het midden be vindt zich een kruis, ter weerszijden waarvan de namen der overleden priesters en kloosterlingen worden gegraveerd. De namen, der overige pelgrims komen op de platen. Deze blijvende herinnering aan de geza menlijke tochten der Nederlandse bedevaartsgangers behoort tot .de fraaiste monumenten op het paro chiële kerkhof van LourdeS. Hollandse aardappel weer wat meer in trek RUIMERE EXPORT De aardappel markt vertoont een duidelijke opleving, vooral tengevol ge van de zich thans voordoende ex portmogelijkheden naar enkele lan den, zo deelt het landbouwschap mee. Het prijspeil van de voor export ge schikte partijen is dan ook in niet onbelangrijke mate gestegen. Het bedrijfschap voor aardappelen is van mening, -dat door de grotere vraag op de vrije markt de prijzen der aardappelen zodanig zijn verbe terd dat het uit de markt nemen op het ogenblik niet noodzakelijk is. Het prijspeil van zandaardappelen ondervindt van de opleving in de aardappelmarkt nog niet veel invloed, omdat de zandaardappelen niet in aanmerking komen voor export naar de landen,welke thans behoefte heb ben aan aardappelen. Het is echter niet uitgesloten dat zich ook voor zandaardappelen nog extra export mogelijkheden zullen voordoen. Voor zover voor zandaardappelen een telersprijs van 4,40 per 100 kg veldgewas welke voortvloeit uit door toeslagen, mogelijk gemaakte exporten naar West-Duitsland niet kan worden behaald is het land bouwschap van mening dat aanvul lende maatregelen moeten worden getroffen, waaromtrent overleg gaan de is. Weliswaar acht het landbouw schap het prijspeil van f 4,40 te laag, doch reeds eerder ingediende voor stellen tot verhoging konden door het bedrijfschap vóór aardappelen en door de minister niet worden aan vaard. Auto stortte 15 meter van verkeersbrug af ECHTPAAR GEDOOD Onder de Belgische grens bij Maas tricht is Vrijdagavond een personen- auto, bestuurd door de 46-jarige heer J. Elevelid uit Gulpen, door de leu ning van de veïkeersbrug over het Albertkanaal in de gemeente Veld- wezelt gereden en 15 meter naar om laag gestort; de beide inzittenden, de bestuurder en zijn echtgenote, moe ten op slag gedood zijn. Het echtpaar had Vrijdag een tocht gemaakt naar de bollenstreek en was op weg naar huis. Omstreeks half elf schijnt het ongeluk gebeurd te zijn, maar er waren geen getuigen ter plaatse. Enige tijd nadien ontdekte een passerende vrachtrijder de be schadigde brugleuning en waarschuw de de politie, die de volkomen ver nielde wagen en de twee slachtoffers vond. Het echtpaar laat een zoontje van 12 jaar achter. Het ongeluk is vermoedelijk te wij ten aan slippen op het door regen nat geworden wegdek. 400.000ste bezoeker op de Keukenhof Onder de 25.000 bezoekers, die Zondagmiddag naar de Keukenhof kwamen bevond zich de heer J. Os- sevoort met zijn echtgenote en zijn dochtertje. De familie had een kaar tje met het nummer 400.000 in han den. Zij werd uitgenodigd om even ibij £et 'bestuur te komen, dat in de kleine ontvangstzaal van Keukenhof mededeelde, dat weer een mijlpaal in 'het bezoeker'stal was bereikt. De heer de Vroomen overhandigde de echt genote van de heer Ossevoort een bos bloemen en zij koos de waardebon van 100,uitgeloofd door het Hoogstraat-comité in 's-Gravenhage. PRIJS VAN 35.000,—. In de 527e Staatsloterij, derde klas, viel een prijs van 35.00op lot no. 1888. Uitslaande brand te Zaandam In de nacht van Zaterdag op Zon dag is het Zaandamse kantoor van de E.V.C. met het daarboven gelegen woonhuis van de familie Kracht door brand totaal vernield. De heer en mevrouw Kracht en hun beide zoons konden zich ternauwernood in nacht gewaad redden. Behalve vijf fietsen is hun gehele aardse bezit een prooi der vlammen geworden. Het gebouw bestond uit een stenen pui en was voor het ove rige uit hout gebouwd. Omtrent de oorzaak van de brand tast men nog in het duister; de fa milie was laag verzekerd. De heer Kracht was laat van zijn werk teruggekomen en werd na een korte slaap gewekt door het geknet ter en geloei van vlammen. Hij wek te zijn huisgenoten en kon met hen schielijk door een raam ontsnappen. De spoedig aanwezige brandweer kon tegen de vuurzee weinig uitrichten. Bijna weer brand in kamp Lunetten Nadat de afgelopen weken het Ambonnezen-woonkamp „Lunetten" bij Vugt tweemaal door brand ge teisterd is, waarvan de oorzaak ge zocht moet worden in de gebrekkige veiligheidsmaatregelen, die in dat kamp tegen brandgevaar genomen zijn, dreigde Zaterdagmiddag door een ongeluk een ernstige brand uit te breken. Een vierjarig kindje viel in zijn slaap uit het bed en stootte een bran dend petroleumkacheltje om, waar door onmiddellijk brand uitbrak. De vader van het kind zag het on geluk echter gebeuren en wierp on middellijk een mat over het vuur heen, waardoor het bedwongen werd. De gealarmeerde Vughtse brand weer behoefde haar slangen niet uit te rollen en er was geen noemens waardige schade te betreuren. Gefingeerde roofoverval voor schat in jampot In de nacht van Vrijdag 29 op Za terdag 30 April j.l. zou een roofover val zijn gepleegd op de Friese weg bij Kampen. De 31-jarige vertegen woordiger P. uit Kampen deed aan gifte bij de politie dat hij, toen hij met zijn wagen uit de Noordoost polder kwam, had gestopt voor twee lifters. Deze hadden hem overvallen, neergeslagen en beroofd van 500. Verder hadden zij zijn rijbewijs en contactsleuteltje meegenomen. P. toonde zijn vernielde bril, ter wijl als gevolg van de overval geen knoop meer aan de jas aanwezig was. Na een uitgebreid politieonderzoek is gebleken, dat deze overval geheel gefingeerd is. P. heeft bekend een en ander zelf geheel in scene te heb ben gezet. Het geld had hij ergens op het Kampereiland begraven, waar het door de politie is gevonden. VIJF VOSSEN GEVANGEN. De landbouwer Verstappen heeft op de heuvel de Schotberg te Kro nenberg niet minder dan vijf vossen uitgegraven en onschadelijk gemaakt Bij de diverse gangen werd een hele voorraad kippen, fazanten en hazen aangetroffen. door LOUIS ARTHUR CUNNINGHAM 84) Tijdens haar verblijf in het zieken huis had het soms geleken, dat hij weer de oude, gezellige man zou wor den die haar hart veroverd had in Ste. Ursule en later op de tocht naar Quebec. Maar dan deed hij steeds opeens weer teruggetrokken. „Het lijkt haast wel of u bang bent om me aardig te vinden, mijnheer Bernard", zei zij hem op een keer, met een diepe kleur op haar bleke wangen. „Telkens als het lijkt, dat we weer onbezorgd en onbevangen zullen worden als eerst, komt er iets, dat u weer terug doet gaan, alsof iemand u op de schouder klopte". Hij keek haar snel aan en schrok van haar woorden. „Zo?, je verbeeld je maar iets,... je fantaseert maar wat. Ik ben helemaal niet bang om je aardig te vinden. Dat deed ik al van af het eerste ogenblik dat ik je zag en dat doe ik nog". „Maar niet erg, hè?" Hij zei niets, stond op en liep naar het raam. Na een poosje draaide hij zich om alsof hij iets wilde zeggen, maar bleef zwijgen en ging weldra weg. Zij voelde, dat hij goed begreep hoe het met haar stond. Het was haast ondragelijk voor haar. Zij hield zoveel van hem, dat haar hart er pijn van deed. Ik heb hem zoveel laten merken met blikken en met woorden, dat ik me er diep over schaam, zei ze bij zich zelf. Maar ik kan het niet helpen. Het is sterker dan ik. Hij schijnt niet veel om me te geven. Het was het beste als ik hem kon vergeten. Hij hielp haar daar zelf mee. Meer dan een week bleef hij weg van Val Morin, nadat zij daar weer heen was gegaan. Zij voelde zich toen veel be ter. Ze ging met Adèle rijden en zwemmen. Ze kon zelfs luisteren als deze over dingen sprak, die haar niet veel interesseerde. Ze spraken ook over haar toekomst. In de herfst zou ze college gaan lopen. Maar ze waren het er nog niet over eens of dat in Montreal of in Quebec zou zijn. Maar in geen geval wilde Adèle haar laten terugkeren naar Memramcoók. „Maar het bevalt me hier toch niet zo best", wierp Simonne tegen. „O, dat komt wel", verzekerde Adèle. „Je moet eerst aan dit leven in de stad wennen. En met de herfst komen ook weer de gezellige avon den. Je zult veel missen als je terug- gaat". „Goed dan ik zal het nog een tijdje volhouden". Maurice de Haerne belde op zekere dag op en vroeg Simonne om het lang beloofde diner met haar. Adèle spoor- de haar aan de invitatie aan te ne men. Het zou goed zijn als ze er eens uit kwam. Zelf had ze daar ook zin in. Dik wijls had ze nog gedacht aan het ge sprek met de Belg. Die wist een en ander dat haar interesseren zou. Mis schien wilde hij spreken als hij met haar alleen was. Er was iets tussen Marcel Bernard en haar, wat niet heleinaal verklaarbaar was. Misschien kon zij bij de Haerne daarover haar licht opsteken. Hij was zeer vriendelijk en bezorgd voor haar. Hy reed maar heel lang zaam over de buitenwegen toen zij naar een rustige' uitspanning gingen aan de oever van het meer. Zy ont dekte dat de man heel charmant kon zijn als hij wilde. Door zijn interes sant gesprek kreeg ze een blik op de mierenhoop die Europa was. Het scheen dat daar millioenen mensjes onafgebroken aan 'C werk waren om een reusachtige brandstapel op te richten, waardoor ze de een of andere dag allen zouden omkomen. „En wij zitten er midden in", zei hij en spreidde met een hulpeloos ge baar zijn handen uit. „Wij, die vlieg tuigen maken en verkopen. Zelfs hier in dit vreedzame land, waar men nog met nieuwsgierige belangstelling naar een vliegtuig kykt dat over komt, zijn wij, Europeanen nog bij dat alles betrokken. Altijd en overal vind je gékruip, gevecht achter de schermen. De vrees dat de een de ander voor zal raken. Maar ik zal er je lieve hoofdje maar niet mee ver moeien. Het wordt al aat en je bent nog niet al te sterk. We zullen naar huis gaan". Ze was teleurgesteld. Hij had hele maal niet gesproken over Marcel Ber nard of over Edmond. Zij had hem er graag zelf naar gevraagd, maar ze wist niet hoe te beginnen. Het was tenslotte de Haerne zelf, die bracht waar ze wezen wilde. „Kunt u nog al opschieten met uw voogd, de heer Bernard?" „Ik zie hem maar heel weinig". „Ja". De belg knikte. „Ik kan me dat begrijpen. Eerlijk gezegd ik heb natuurlijk een grote bewondering voor zijn capaciteiten maar ik vraag me af, hoe hij u in de ogen durft zien. Het moet toch niet mee vallen, hoe gehard en flink iemand ook is, om de zuster van de man die hij vermoordde onder ogen te komen". Ze staarde de Haerne aan. Ze zag zijn scherp gesneden gezicht tegen de achtergrond van de voorbijvlie gende huizen en bomen. Het was als of ze ergens heel ver weg een klok eentonig hoorde luiden voor een be grafenis. Ze schudde het hooid als iemand die na een diepe duik weer boven water komt. Het kon niet waar zijn. Het was een verschrikkelijke, angstaanjagende vergissing. Zij hoor de weer Marcel's woorden: „Ik hield van Edmond. Hij was mijn beste vriend.Zijn stem had diep en ern stig geklonken. Hij kon niet schuldig zijn aan zoiets „Wilt uwilt u dat alsjeblieft uitleggen, mijnheer de Haerne. Ik be grijp u niet. Ik geloof dat ik u niet goed Verstaan heb". „Ik denk, dat u mij maar al te goed verstond, mademoiselle". De Belg klemde zijn hoekige kaken grimmig op elkaar. „U begrijpt wel, dat er an dere, misschien wel zekerder manie ren zijn om iemand de dood in te jagen, dan met een revolver of een mes. Uw broer was ziek, op de dag dat hij gedood werd. Hij was abso luut niet in staat om snel te denken of te handelen. Hij vertelde dat ook aan Bernard. Maar die beval hem toch op te stijgen. U weet hoe het afliep". „Dus.... Marcel Bernard heeft hem de dood in geja- d!" Ze '-on het bijna niet gezegd krijgen. Wild joe gen de gedachten door haar hoofd. „Bent u daar zeker van?" „Volkomen zeker. Als u me niet gelooft hoeft u Bernard maar te vra gen of het waar is. Hij zal tegenover u niet durven liegen, denk ik. In Frankrijk kent men deze geschiede nis overal. Het was dan ook gedeel telijk om de publieke afkeuring te ontkomen, dat hij zijn oceaanvlucht maakte en dat hij hier blijft". En omdat hij enigzins goed wilde maken wat hij gedaan heeft, was hij zo vriendelijk voor me, dacht Simon ne. Zij raakte de Haerne's arm aan. „Kon men hem niet straffen voor zyn daad?" (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1955 | | pagina 9