~Dfrö% LWKLGAT In het programma zijn enige wijzigingen gekomen Op vergadering werd naar pro en contra aandachtig geluisterd Ex-krijgsgevangene over z'n avonturen in de Sovjet Unie Tweelingbroers namen militaire commandant bij de neus Gouden paar VRIJDAG 13 MEI 1955 DE LEIDSE COURANT Leiden in het Holland Festival Binnenkort zult ti het op de post stempels van de brieven kannen le zen: Leiden in het Holland festival. 50.000 folders worden verspreid en van de muren klinkt het u nogmaals tegen. Het is goed, dat wij op dit evene ment voor onze Sleutelstad nog eens de aandacht vestigen, ook al omdat er sinds de laatste publicatie in het programma enige wijzigingen zijn gekomen. Op de eerste plaats is onze goede Leidse schouwburg gekeurd en te licht bevonden. Het Shaespeare Memo rial Theatre, dat „Much ado about nothing" zal opvoeren, brengt uit En geland de eigen décorstukken mee, die ingrijpend geamputeerd zouden moeten worden, willen zij op het to neel een plaats kunnen vinden. De uitvoering zal daarom gegeven wor den in de Kon. Schouwburg in Den Haag op 6 Juli a.s. Het is niet de bedoeling, dat de burgers van Leiden en omgeving a' met dekens en slaapzakken een nach lang hun warme belangstelling vooi deze uitvoering op temperatuur zul-, len, houden, want de voorstelling is door Leiden afgehuurd. Szymon Goldberg zal met het Ne derlands kamerorkest niet op 21, maar op 24 Juni in de Pieterskerk con certeren. De solisten voor de Hohe Messe uit te voeren door het Leids toonkunst koor onder leiding van Iskar Aribo met medewerking van de leden van het concertgebouworkest zijn nu be kend. Het zijn: Corry Bijster, sopraan; Annie Hermes, alt; John van Reste ren, tenor; Herman, bas. Voor r»-? grote uitvoeringen in de Pièterskerk zal de koorruimte een bij zondere aankleding krijgen. Omwille van de goede accoustiek, die beproefd is door een deskundige van het con certgebouw, zullen tussen de zui len van het koor klederen worden neergehangen. Het klankvolume, dat het orkest heeft, zou anders door de kale wanden teruggeketst worden en in de kerk een nagalm veroorzaken. Onder auspiciën van de Gemengde Nederlands-Belgische Commissie voor toepassing van het cultureel accoord wordt in de Lakenhal een tentoon stelling gehouden van tekeningen van James Ensor tot heden. In deze ten toonstelling krijgt u een helder beeldv van de ontwikkeling van de teken-' kunst tot heden. Voor de twee hoogtepunten uit het Leidse programma van het Holland festival worden inleidingen gehouden. Woensdag 22 Juni spreekt Iskar Aribo in de Zuiderkerk over de „Hohe Messe". Hij wordt geassisteerd door het toonkunstkoor en Henk Briër, die zijn woorden met klankvolle passages uit de „Hohe Messe" zal onderlijnen. Donderdag 30 Juni houdt Paul Storm in de Stadsgehoorzaal een in leiding over „Much ado about no thing". De voordracht van gedeelten uit deze „Golden Comedy" van Sha kespeare zal dit toneelspel, dat uiter aard in de Engelse taal zal worden opgevoerd, meer verstaanbaar maken. Over de zakelijke organisatie van dit festival vernemen wij, dat in het pand Breestraat 117 t.o. het Stadhuis een apart bespreekbureau zal worden ingericht. ,Men kan na ontvangst van de fol der, waaraan een bestelformulier is gehecht, voor één van de evenemen ten één of meer kaarten bestellen en het verschuldigde bedrag gireren. In volgorde van binnenkomst worden de aanvragen behandeld. Tot 30 Mei wor den de inzendingen verwerkt. Van 6 Juli af kunnen degenen, die mon deling plaats wensen te bespreken terecht bij het bureau aan de Bree straat. Tenslotte brengen wij het ver zoek van het bestuur over toch tijdig de plaatsen te bestellen en niet vol- ns aloude maar slechte gewoonte wachten tot de uitvoeringen na rren. VERVEN VAN BRUGGEN AANBESTEED. Hedenmorgen werd in het Stadhuis te Leiden aanbesteed het verrichten van verf werken aan bruggen- in twee percelen te Leiden. De inschrijvers waren van hoog tot laag: J. A. Verver N.V. Leiden perceel 1: 19.775,perceel 2: 2.160,Gebrs. Ladan, Leiden 19.300 (1) en ƒ2.445,tezamen ƒ21.745,—; W. J. B. Ziegelaar, Lei den ƒ19.000 (1), 1.980 (2); H. W. V. v. d. Stern, Leiden 18.888 en 2.250; M. C. W. van Gent Oegstgeest 18.247 en 2.121,—, tezamen 20.350; W. J. Pasman, Leiden 17.975,en ƒ2.332,—; Q. W. A. Bleys, Leiden perceel 1: ƒ15.750, Agenda Leiden Gerecht 10, 8.15 uur nam. Catena Diëslezing prof. dr. S, E. de Jongh, ZATERDAG: Stadszaal, 8 uur nam. Feestavond Rotogravure Mij. Lammermarkt 3—6 uur nam. Pro vinciale wedstrijd B.B. TENTOONSTELLINGEN. Prentenkabinet (Kloksteeg 25): Tekeningen door Jos Gosschalk en Paul Citroen 2—5 uur nam. (t/m 28 Mei). Rijksmuseum voor Volkenkunde: Tentoonstelling van Japanse prenten, 10 uur voorm.—5 uur nam. (Tot 15 Juli). UniversiteitsbibliotheekTentoon- stelling „Letterkunde in Bezettings tijd". Werkdagen 9.30 uur voorm.— 5.30 uur nam. (Tot en met 18 Mei). De avond-, nacht- en Zondags dienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 7 Mei 13 uur tot Zaterdag 14 Mei 8 uur waargenomen door: de Apotheek Boekwijt, Bree straat 74, tel. 20552, de Haven-Apo theek, Haven 18, tel. 20085, Te Oegstgeest door: de ter Apotheek, Wilhelminapark 8, tel. 26274. BIOSCOPEN. De films van de volgende week zijn door de Kath. Film Centrale als volgt gekeurd: ScJio&iett, voot Uaetel €*.%ook Haorlemmerst-roat 131, Leiden (Advertentie) BEGRAFENIS J. A. HOOGEVEEN, Hedenmorgen vond in dc Parochie kerk van de H. Leonardos aan dc Haagweg te Leiden de uitvaartdienst voor de heer J. A. Hoogeveen plaats, die op de leeftijd van 58 jaar over leed. Hij was bij vele Leidenaars zeer bekend in verband met zijn veel jarige loopbaan als militair en de vele functies die hij bekleedde in het verenigingsleven. De H. Mis van Requiem werd op gedragen door Aalmoezenier Gitmans als celebrant met assistentie van Aalmoezenier Schoonebeek en pater J. Kokx O.F.M., die ook de absoute verrichtte. Voor de begrafenisstoet uit liepen 6 tamboers met omfloerste trommels en gevolgd door een vuur- peleton. De kist was bedekt met de nationale driekleur. In de kerk,-waai de overledene werd opgebaard, ston de vier militairen op dodenwacht. Twaalf militairen fungeerden als slip- pendragers. Onder de aanwezigen bevonden zich o.a. de heren L. Favier uit Lei den, secr. Reünie van het voormalige 4e R.I., S. K. v. d. Pluym, bestuurs lid van het Reünie van het voorma lige 4e R.I., H. Eradus en A. Ouwer- kerk, eveneens bestuurleden van de Dodenherdenking, waar de overlede ne voorzitter van was. Een deputatie van de B.S., waarvan de overledéne peleton-commandant was, J. Steen metser uit Oegstgeest Generaal-Ma- joor der Artillerie b.d., een deputa tie van de Kokschool uit Leiden, eveneens een deputatie van het-Vlieg veld Valkenburg, collega's en oud-col lega's van de overledene van het garnizoen Leiden, G. J. Boks, le lui tenant, commandant van het vuur- peleton, onderofficieren van de afd. Leiden der R.K. Onderofficierenver. „St. Martinus", J. C. Coster wnd. gar- nizoens-commandant en vele kennis sen en vrienden van de overledene. De belangstelling was buitenge woon groot, zowel in de kerk als op de R.K. begraafplaats aan de Zijl poort. De absoute werd verricht door de zelfde geestelijken als in de kerk. Enige kransen dekten de kist. Het ja of nee van de melksanering Op initiatief van de anti-saneerders De melkhandelaren, die tegen de sanering ln Leiden zijn, hébben gis teravond in café Dc Kleine Burcht een vergadering belegd, die zowel door vóór. als tegenstanders werd be zocht. Het is een vrij rustige bijeenkomst geworden, waaronder ieder de kans kreeg om zijn mening over dit veel omstreden onderwerp te doen horen. De voorzitter van de anti-sanerings commissie, de heer De Kier, opende de vergadering en merkte onder meer op, dat jonge melkhandelaren graag hun bedrijf tot bloei willen brengen. Als de handelaar zijn inkomsten vast laat stellen, is hij eigenlijk in loon dienst en van een vrije ontwikkeling van zijn mogelijkheden is geen spra ke meer. Een tweede bezwaar- noemde de heer De Kier het verrekenings systeem. Vervolgens vertelde de heer Broers iets over de ervaringen die hij in andere plaatsen had opgedaan, tijdens een onderzoek door Amsterdamse sa neerders en anti-saneerders naar vóór- en nadelen. Hij zeide, dat de meningen uiteenlopend waren, maar hij noemde de bezwaren tegeiï de sa nering toch doorslaggevend. De mi nister, 20 zei hij, wil het distributie apparaat goedkoper maken en vervol gens de winstmarge verlagen. Als melkhandelaar van de oude stempel gaf hij er echter de voorkeur aan zelf vrij te handelen en in verband hier mee dacht hij met weemoed aan de tijd, dat het nog mogelijk was om zelf een „schone boer" te zoeken en te onderhandelen. De heer Overmaas, voorzitter van de anti-saneringscommissie te Am sterdam meende, dat Leiden het bol werk van de vrijheid met de' melk sanering iets binnen zijn wallen zou halen, waarbij de vrijheid in het ge drang komt. Economische dwang kan op gegeven moment tot sociale en politieke dwang leiden. Hij haalde als voorbeeld Dordrecht aan, waar zich het geval-De Geus heeft afgespeeld. De sanering, zo betoogde hij, degra deert de melkhandelaar tot melkbe zorger en bovendien is de consument niet meer vrij om door een enkele daad van melkboer te veranderen. De melkboer zou zijn taak wel eens al te makkelijk kunnen gaan opvatten. Aandachtig werd vervolgens geluis terd naar een voorstander verdeling van de stad in melkwijken. Hij haalde een passage uit de con- 'alle matter of life and death", 14 jaar. ,,'t Zit in de lucht", leeftijden. „Duej in de zon", 18 jaar. „Die man is gevaarlijk" 18 jaar. „Captain Kidd and th slave girl", 18 jaar. hangen dan van hun kwaadaardig heid, zo besloot hij zijn korte plei dooi. De heer Visser sprak na hem even eens over de voordelen van de sane ring. De sanering, zo sprak hij, is niets anders dan een ondernemersaf spraak, die bij de wet is toegestaan en geregeld. Hij gaf een overzicht van de voorgeschiedenis der sanering en concludeerde dat in dit land in de huidige omstandigheden en in dit tijdsbestek samenwerking nodig is. In het verloop van de vergadering werden nog verschillende stemmen pro en contra de sanering gehoord. Wat lezers schrijven NOGMAALS HAARLEMMERSTRAAT. In de Leidse Courant van j.l. Woensdagavond heb ik met belang stelling „Het voorstel aan de Raad" en een artikeltje van „Spieker" ge lezen, betreffende verbeteiVê te brengen in de moeilijke verkeers situatie betreffende Haarlemmer straat en wat verder hieraan nog toe gevoegd kan worden. Reeds eerder heb ik dit probleem met verschillende personen bespro ken en van gedachte gewisseld en thans wil ik door middel van uw blad ritijn'zienswijze meer bekendheid ge ven. •Men beginne aan het Delftse Jaag pad ten N.W. van de tramlijn naar Voorschoten een grootscheeps vaar water te maken, rechtuit in de rich ting van de Vink naar de Oude Rijn, dus door een terrein, hetgeen geheel I x onder de gemeente Leiden ressor- X teert. Aan dit kanaal tegelijk een grote los- en laadhayen te maken, ook iets I X waar thans reeds grote behoefte aan I bestaat. X De grond of zand wat hieruit ge- baggerd wordt te bestemmen voor het ophogen der overige terreinen daar ter plaatse. Hierdoor behoeft geen zand van verder afgelegen plaatsen betrokken te worden. Zo dra dit gereed is gaat men over tot het dempen van de Oude Vest, Bees tenmarkt tot aan het Galgewater, hetgeen een enorme besparing van nieuwe bruggen, onderhoud en be diening zal geven en zal hierdoor een prachtige en ruime doorgang in de binnenstad ontstaan en behoort dan tevens het vele wachten voor de verschillende bruggen tot het verle den. Voorwaar een groot plan, doch zo uitgevoerd een grote verbetering te land en te water. Met vriendelijke dank voor de plaatsing, teken ik, Hoogachtend, H. A. AKERBOOM, Oegstgeest. Burgerlijke Stand Geboren: Rehuel Nathan z. v. L. C. Klatt en E. M. Pauselius. Demnis Stanley Ferdinand z. v. J. Hooger- vorst en K. Trik. Theodora Silvia d. v. P. E. J. Rombaut en M. E. Verver. Paulus z. v. P. Fhilippo en M. J. Ham stra. Wouter Marinus z. v. J. C. Zaayer en G. van Wijhe. Willem Pie- ter z. v. G. J. Bloemendaal en L. den Hertog. Hendrik z. v. H. van Vulpen en J. A. van den Hoek Cornelis z. van J. H. Holswilder en L. C. Jan sen. Marco André z. v. H. Moekar- danoe en J. C. Schotborgh. Hendr. Christiaan-z. v. A. Wetting en C. H. van Wel. Robertus Paulus Maria z. v. J. W. A. Belkum' en J. van der Zon.Boude wijn z. v. J. Tëgelaar en J. G. Berlemann. Riske dr. v. R. R. J. van Straten en J. E. Eikelenboóm. Overleden: J. Hillen huisvr. v. P. Heemskerk 69 jaar. E. Boering wed. v. K. P. Hogenbirk 85 j. H. E. Prins dochter 21 j. M. H. Ruijters huisvr. v. Dautzenberg 46 j. Interessante gastvrouwenavond De K.A.V. en 't Vrouwengilde had den gisteravond naast de leden van de raad van Cultureel en Maatschap pelijk overleg een gast genodigd, die op zijn beurt hoewel natuurlijk minder vrijwillig gedurende tien jaar de gast was van de Sovjet-Uie. Reeds eerder hebben wij in deze kolommen een verslag van de ge spierde avonturen van de heer Johan Wigmans gegeven. Op de gastvrouwenavond van de beide afdelingen van de R.K. Vrou wenbond sprak de man, die de zege ningen van het Sovjet-paradijs aan de lijve ondervonden heeft, echter speciaal over de positie van de vrouw achter het IJzeren Gordijh. De voorzitster van het K.A.V., mevr. G. Uphoff-Visser, sprak in een inleiding haar voldoening uit over de perfecte samenwerking tussen K. A.V. en Vrouwengilde, die deze avond mogelijk had gemaakt. Nadat zij ver volgens een speciaal, welkomstwoord tot de ledén van de Raad van Maat schappelijk en Cultureel overleg ge sproken had, gaf zij het woord aan de heer Wigmans. In het begin van zijn betoog ver meldde spreker de wijze waarop hij in midden oorlogstijd zijn weg naar de Sovjet-Unie vond. Misleidt door zijn jeugdig idealisme nam Wigmarns in 1941 dienst in het Duitse leger. Als lid van het Afrikacorps, dat in -die tijd door de legers van Montgomery een bal heen en weer gekaatst In het tweede deel van zijn lezing gaf de heer Wigmans een fel gekleurd beeld, van de positie van de vrouw in de Sovjet-Unie. Eva achter het IJzeren Gordijn voelt zich van nature evenzeer tot de ij delheid des levens aangetrokken als haar westerlij ke sexegenoten. De mogelijkheden zich in de Sovjet-Unie met het mas ker der ijdelheid te sieren zijn echter beperkter dan in het westen. De doorsnee vrouw in de Sovjet-Unie werkt even hard als haar man, maar weet in haar vrije tijd nog tijd ge noeg te vinden om zich aan haar huis houdelijke plichten te wijden. Na een gedachtenwisseling werd de vergadering gesloten. v Ander wapen op de mouw gespeld, De Friese tweelingbroers D. en J. E. hebben een alleraardigste y poging gedaan om hun militaire commandanten bij de neus te y nemen. De poging was bijna geslajfgd wanneer de ene broer niet zo bijzonder slecht basketbal had gespeeld. y Tijdens een weekend verlof besloten de broers bij wijze van experiment van garnizoen te verwisselen. Zij leken op elkaar als X twee druppels water, zodat zij slechts in eikaars uniform behoefden y> te schieten om de vermomming compleet te maken. Maandagmorgen X toen de enkele dagen ongebonden vrijheid er weer op zaten, ging D. E. naar Zuid Laren en zijn broer naar Arnhem. In de trein ont- y moette dc laatste een wachtmeester van dezelfde compagnie als X zijn broer, die verbaasd opkeek toen zijn ondergeschikte geen enkel o blijk van herkenning gaf. Hij ging een praatje met de soldaat maken y en al snel liet de tweelingbroer zijn identiteit schieten en maakte f de sergeant deelgenoot in de grap. Deze beloofde zijn mond te houden. Alles ging goed, totdat enkele dagen later het fatale basketspel begon. De sportinstructeur, die D. E. altijd als een voortreffelijk speler had gekend, viel'het op dat de soldaat er nu niets van terecht bracht. Hij werd wantrouwig en rende naar de kapitein om zijn mening ovef dit geval te vragen. De tweelingbroer viel door de mand en even later werd ook zijn „andere ik" in Zuid Laren ge vangen gezet. Beide broers werden gestraft met een week verzwaard arrest, terwijl de sergeant voor de krijgsraad gesleept werd. Geluk- X kig bleek men daar over enig gevoel voor humor te beschikken, A zodat hij met 25,— soldijaftrek naar zijn onderdeel kon teruggaan, v KONINKLIJKE NEDERLANDSCHE GROFSMEDERIJ. In de gisteren gehouden algemene vergadering van aandeelhouders der N.V. Koninklijke Nederlandsche Grofsmederij te Leiden werd het di vidend op de prioriteitsaandelen vastgesteld op 6 procent en voor de gewone aandelen op 8 procent. Jhr. mr. F. H. van Kinschot werd als commissaris herkozen. OEGSTGEEST Geboren: Gijsbertha Corrie d. van G. Ravensbergen en C. van der Vijver; Alida d. van G. Haasnoot en J. Letter; Adrianus Paulus z. van H. J. van Abswoude en C, J. M. de Vroom. Ondertrouwd: Mohammed Djalal 40 j. en J. J. de Zwart 35 j.; G. C. Grimbergen 23 j., te Rijnsburg, en H. G. van der Maat 22 j.; H. L. de Grijs 25 j., te Leiden, en G. E. van der Maat 26 j.; G. Th. van der Maat 31 j. en H. M. A. van der Weijden 23 j.; L. B. W. A. Nièuwenburg 27 j., te Rotterdam, en A. van Leeuwen 28 jaar. Overleden: Th. W. Sanders 79 j.; M. K. Kreft geb. de Raadt, 76 j.; G. C. Oudshoorn 46 j.; A. Knörr geb. van Burik, 82 j.; G. van Gulik geb. Buis 80 j.; J. C. E. Stoelman geb. Kruijsboom, 82 j.; J. P. J. G. van Blarkom 73 j.; A. E. van den Akker geb. Green, 75 j< AARLANDERVEEN Op 16 Mei a.s. hopen de heer Th. Verhage en zijn echtgenote P. Verha- ge-Bosman hun gouden huwelijks feest te vieren. De bruidegom is 73 jaar oud, goed gezond en deed zijn werk nog steeds als rietdekker tot aan een veertien dagen geleden. Toen is hij bij de landbouwer Kroft van het dak gevallen en ligt nu voor enkele weken in bed met inwendige kneuzingen. De bruid is 71 jaar en is sinds Januari bedlegerig. Het echtpaar Verhage-Bosman heeft 8 kinderen (allen getrouwd) en 49 kleinkinderen. Zondag 15 Mei zal er om 10 uur een gezongen H. Mis worden ppge- dragen tot iiun intentie. HAZERSWOUME 1H.R.1 KOE DOOR TREIN GEGREPEN. Gistermorgen is achter de Zonne veldstraat op de spoorlijn een koe gegrepen en op slag gedood door de trein welke om kwart voor acht de Gemeneweg-overgang passeert in de richting Utrecht. Het beest, eigendom van de landbouwer van Leeuwen, is niet door n' hek de spoordijk op gegaan, daar dit gesloten was, maar via 'n sloot op de spoorlijn gekomen. De trein kon na 'n kwartier vertra ging de reis weer voortzetten. Marktberichten LEIDEN, 13 Mei. Vee. Aanvoer 16 stieren, 190 melkkoeien, 260 vet te koeien, 169 vare koeien, 31 vette kalveren, 407 nuchtere kalveren, 120 vette schapen, 272 weide schapen, 100 vette lammeren, 100 zuiglamme- ren, 495 weidelammeren, 52 varkens (zeugen), 363 schrammen, 673 big gen, 1 paard, 27 geiten. Totaal 3276 stuks vee. Prijzen: Stieren (fok) 350—460; slachtstieren 2.30—2.70 per kg. schoon gew.; melkkoeien 8001035 per stuk; vette koeien 2.103.00 per kg. schoon gew.; va re koeien 450780; vaarzen 550 810; pinken 360525; vette kal veren 2.202.80 per kg lev. gew. nuchtere kalveren 4048 p. st. 1.001.25 p. kg. lev. gew.; vette schapen 100120; vette lammeren 100130; Zuiglammeren 8090; weidelammeren 7080; schapen met 1 lam 150175; met 2 lamme ren 210240; drachtige zeugen 260430; schrammen 60110; biggen 3550; geiten 1545 p. st. Handel: stieren, melkkoeien goed; vette koeien en nuchtere vlot, vaar- koeien, vaarzen en pinken willig, vette kalveren, flauw; vette schapen en vette lammeren kalm; schapen met lammeren en zuiglammeren stug duur; zeugen, schrammen en biggen, matig. TBC-vrije afd., groten aanvoer (171) stuks. Kaas. Aanvoer 23 Goudse partijen. Goudse extra kwaliteit 2.20; 1ste kwal. 2 09—2.16; 2e kwal 2.01— 2.08 per kg. Handel kalm. LEIDSCHENDAM 11 Mei. Eieren. Aanvoer 39900 kipeieren. Prijzen: 5200 eieren no. 0 14.20—14.60; 7200 eieren no. 1 13.0013.50; 8200 eieren no. 2 12.20—12.55; 13400 eieren no. 3 11.20J11.55; 4400 eieren no 4 10.2510.60; 700 eieren no. 5 9.40—9.45; 600 eieren no. 6 8.30— 8.35; 200 eieren no. 7 7.30—7.50. Tevens werden verkocht 10 kippen 2.50—4.65; 25 hanen 1.20—6.60; 15 duiven 0.80.00. LEIDSCHENDAM 11 Mei. Groente. Komkommers A 4654; idem B 4149; idem C 3843; idem krom 5466 ct. per kg; sla A 9.1015.20; idem B 6.008.20; idem C 5.00 6.10; stoofsla 1021; andijvie 4260, spinazie 8.5015.10; radijs 512; rabarber 8.008.10; postelein 30 40; bloemkool A: 5066; idem B 41 46; selderij 4.005.90; peterselie 7.008.10; raapstelen 3.604.40; tomaten 1.802.60. ROELOFARENDSVEEN, 12 Mei. Bloemen. Lathyrus 1841, Ane monen 2632, Dhoronicum 1522, Narcissen 816, Freesia's 1526, Pyrethrum 1.051.40, Tulpen: E. Ed dy 2841, Golden Harvest 3964, Piccadilly 2743, Rose Copland 34 51, Wintergold 30—32, W. Pitt 36— 42, Bartigon 4050, Couleure Cardi nal 3740, Marjorie Bowen 4961, Tulpen (Eenblad) 1539 ct. per bos. Aardbeienveiling. Aardbeien 0.931.15, id. 2-ons doos 1.40 1.58; id. afw. 4973. Aanvoor 15000 m - werd, hoopte hij zodoende naar de Engelsen over te kunnen lopen Tot zijn schrik leden de pogingen echter schipbreuk op de wil van Hitier óm de Sovjet-Unie tot satellietstaat -te maken. Wigmans werd aan het oostelijk front ingezet en het duurde tot" Juni 1942, voordat hij een desertiepogirrg kon wagen. Het plan lukte, maar een maal als Hollander onder de Russen voelde Wigmans zich al te snel- els een kat in een vreemd pakhuis.-Via allerlei kampen kwam hij uiteinde lijk in Siberië terecht, waar hij de verborgen „vruchten" van dertig-jaar Sovjet-Unie leerde kennen. In_,1952 stelde men hem onverwachts ih-tfrij- heid en met een transport Duitse krijgsgevangenen kwam hij .tenslotte in het westen aan. waarin gezegd wordt, dat „de vrijheid met de zekerheid ge-' ruild wordt, de vrijheid èn de ze kerheid verloren gaan". In antwoord hierop citeerde hij een ander gezeg de: de vrijheid luistert naar wetten. Een enquête van het bedrijfschap voor zuivel heeft uitgemaakt, dat overal waar de sanering is toegepast de omzet omhoog is gegaan. De melk handelaren zijn zeker niet aan de goedgunstigheid van de sanerings commissie overgeleverd, zo betoogde hij, er kan altijd een beroep worden gedaan bij geschillen op de algemene vergadering van contractanten, ver volgens op een derde arbiter en uit eindelijk op de rechter. Het is altijd nog beter van de goed gunstigheid van de collega's Op de E55 is Leiden uitstekend vertegenwoordigd. Niet alleen door zijn aantrekkelijke stand in het pa viljoen Zuid-Holland, maar ook door enige bijzondere voorwerpen, die eerder al de aandacht van de lande lijke pers hebben getrokken. Prof. van der Vlerk heeft een af gietsel van de kaak van de mosa saurus afgestaan, die in het voorhis torische gedeelte een plaats heeft gevonden. De sterrekijker, die voor een groot gedeelte door de Leidse sterrewacht is vervaardigd en dde bestemd is voor het filiaal in Johan nesburg vindt men terug in één van de hallen als een voorbeeld, dat de menselijke fantasie zich in zijn on derzoekingen niet tot de aardbol be- -perkt. Diocesane Gidsendag. Veel gidsen van het district Lei den gaan a.s. Zondag in het Zuider park te Den Haag het 10-jarig be staan vieren van de Nederlandse Gidsenbeweging. De dag wordt ge opend met een H. Mis, waarna een vlaggenparaide, een raidio-toespraak van de Nationale Commissaresse (door de radio te beluisteren om 13.20 uur over de K.R.O.) en een Openluchtspel. Voorts staan spelen en andere activiteiten op het pro gram, alsmede de eindwedstrijd van de Jacht op de Gouden Haarlok, een wedstrijd, die per kring begonnen is en Diocesaan eindigt. Deze Gidsen dag is bestemd voor de Provincie Zuid-Holland en hiervoor hebben zich reeds 1300 gidsen opgegeven, waaruit blijkt, dat de verwachtingen voor deze dag hoog gespannen zijn. Tot afsluiting van het wintersei zoen organiseert het bekende comité O.K.O. weer een. gezellige klaver- jaswedstrijd voor de liefhebbers van het Haagweg- en Morskwartier. De wedstrijden worden gehouden op Maandagen 16 en 23 Mei a.s. des avonds om 8 uur in huize St. Leonar- dus, Haagweg 14. Het huis is ge opend vanaf 19 uur 30. Voor een goe de gang van zaken is het gewenst dat de deelnemers tijdig aantreden! De kosten zijn slechts 1.per persoon. De prijzen zijn zoals altijd O.K. Geslaagden. Voor het doctoraal examen in de economische wetenschappen aan de economische hogeschool te Rotter dam is geslaagd de heer W. de Vrijer te Leiden. Voor het semi-artsexamen aan de klinische hogeschool te Rot terdam slaagde mej. E. L. de Jager te Leiden. SPIEKER. WARMOND Gemeenteraad. De raad komt Dinsdag a.s. in openbare vergadering bijeen ter behandeling van de na volgende agenda: Voorstel van B. en W. tot het garanderen van een door de N.V. Bouwkas Nederlandse Ge meenten te verstrekken hypothecai re geldlening. Wijziging der begro ting dienstjaar 1954. Voorstel van B. en W. tot het verlenen van een sub sidie aan de Stichting Katholieke Gezinszorg en Gezinshulp.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 3