DUINSTREEK Dodelijk ongeval te Sassenheim voor de rechtbank behandeld Katwijkse vloot in Haarlem Wassenaarse raad accoord met bouw van 'n nieuwe gashouder Het E,T,L-rapport over de bevolking en wijkindeling Centrale Stierenkeuring in Leiden toonde bes te kwaliteit VRIJDAG 13 MEI 1955 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 Tegen de 50-jarige vervener H. N. M. B. uit Amsterdam, die zich gister ochtend voor de arrondissements rechtbank te Den Haag had te verant woorden is negen maanden gevange nisstraf geëist en ontzegging van de rijbevoegdheid voor vijf jaar, omdat hij schuldig was aan een aanrijding, die op 3 Januari j.I. was gebeurd op het kruispunt Van Pallantlaan Hoofdstraat te Sassenheim. Hierbij Haarlem heeft dit jaar een voor- vlaggetjesdag. Op de Woensdag voor Hemelvaartsdag komt de Katwijkse vissersvloot naar de Spaarnestad met ongeveer 25 versierde loggers, gemeente zal voor wat schijnwerpers zorgen en verder doen enkele mu ziekcorpsen nog een duit in 't zakje. Twee dagen lang zal er een feeste lijke stemming zijn en dan stoomt de Katwijkse vloot op naar IJmuiden om zich gereed te maken voor de haringrace. Voor Haarlem betekent dit logger- festijn een speciale attractie. Op de Woensdagavond voor He melvaartsdag komen B. en W. van Haarlem en Katwijk, de gemeente raad van de Spaarnestad en verte genwoordigers van het Hoogheem raadschap Rijnland bijeen op de ka de van het Noorder Buiten Spaarne, waar de vloot gemeerd ligt. In de zaal Brinkman wordt daarna een film gedraaid over de visserij voor genodigden. Op de kade wordt het publiek via de geluidsband het een en ander verteld over de visserij en speciaal over de betekenis van vlag getjesdag en de haringrace. De Bond van Vishandelaren zal 20.000 folders uitreiken met nummers, die meedin gen in de haringloterij. Er zijn 400 prijzen van vijf echte Hollandse nieuwe. De burgemeester van Haaarlem zal met de vissersvloot het ruime sop kiezen en met de eerste jager, die thuisvaart, terugkeren. KATWIJK AAN DEN RIJN Ouderavond. In het Parochiehuis werd gisterenavond een Ouderavond gehouden, waarvoor zoals steeds, veel belangstelling was. De voorzitter, de heer L. A. Arkesteijn, opende op de gebruikelijke wijze de vergadering en heette inzonder welkom pastoor Hesp en pater Mikx O.F.M. Na lezing der notulen en enkele mededelingen kreeg pater Mikx het woord voor een causerie met als titel „Kinderen in het gezin". De bestuursverkiezing had tot uit slag dat mevr. van Maren-van der Drift werd herkozen; de heer Vink stelde zich niet herkiesbaar. Het be stuur werd tegelijk nog aangevuld met een lid, waarvoor gekozen wer den de heren J. Hoege en B. 'van der Kamp. Hierna was er gelegenheid om vragen te stellen betreffende de le zing van pater Mikx. Vervolgens was er voor de aan wezigen gelegenheid om met het on derwijzend personeel van gedachte te wisselen. Bridgen. De uitslagen van de Onderlinge wedstrijden van de Brid geclub „De Brug" waren als volgt: 1. mevr. van der ValkJagerrnan 39 pnt., 2. P. van Paridonvan Veen 38 pnt., 3/4 PluimgraaffRemmerzwaal 32 y, pnt.. J. de JongA.Hermans 32^ pnt., 5. van RiessenVerhees 31 pnt., 6. BlokVerb ave 28 pnt., 7. mevr. Huibertsvan der Plas 28 pnt., 8. D. ParlevlietP. Parlevliet 22 pnt. In Den Haag slaagde voor het diploma „Beroepsgoederenvervoer met vrachtauto's" de heer Th. A. van Schie alhier. LEIHSCHENDAM ZILVEREN HUWELIJKSFEEST VAN DE BURGEMEESTER. Burgemeester Banning on mevr. J. H. Banning-Broekhoven hopen op 18 Mei hun zilveren bruiloft te vie ren. Om 9.30 uur zal er in de paro chiekerk van de H.H. Petrus en Pau- lus een plechtige H. Mis van dank- mbaarheid worden opgedragen. De receptie voor alle inwoners wordt gehouden tussen 12.30 en 14 uur ten woonhuize van de burge meester, Koningin Julianaweg 88. RODE KRUIS PUZZLERIT. Op Zaterdag 21 dezer organiseert het Leidschendamse Rode Kruis een puzzlerit voor auto's en motoren ter inleiding van de jaarlijkse inzame lingsactie. Hierdoor wordt aan de deelnemers een sportief evenement geboden van de eerste orde en ten tweede wordt de afdeling Leidschen- dam van het Ned. Rode Kruis en fi nancieel door gesteund. De rit is geprojecteerd door de mooiste gedeelten van West-Zuid- Hollnd. De lengte van de rit is on geveer 70 km. en de gemiddelde snel heid voor motoren tot 200 cc en van auto's 36 km per uur en voor mo toren boven 200 cc 40 km. per uur. De inschrijving staat open tot en met 15 dezer. Aanmeldingen kunnen geschieden bij de heer A. J. van Beek. Molenpad 17, Leidschendam (tel. K 1761—1913). Het inschrijfgeld bedraagt voor auto's 7.50 en voor motoren 3. Als prijzen zijn beschikbaar twee bekers en een groot aantal gebruiks voorwerpen terwijl elke deelnemer 2 gratis loten ontvangt, ter waarde werden drie personen ernstig gewond en werd de 63-jarige L. F. Hoed uit Alkmaar op slag gedood. De verdachte gaf toe dat hij schul dig was; hij had een personenauto be stuurd, die over de Van Pallantlaan reed en de over de voorrangweg van rechts naderende vrachtauto waarin de heer H. met twee anderen was ge zeten, niet gezien. De personenauto boorde zich in de flank van de vracht wagen. De vrachtwagen sloeg om en twee inzittenden kwamen onder de wagen terecht, waaronder de heer L. F. H. De bestuurder van de vracht auto werd weggeslingerd en ook de passagiers die verdachte vervoerde werden gewond. Een van hen was een rheumapatiënt, die vervoerd werd naar een inrichting te Noordwijk. Bij de botsing knapte een zeven meter lange lantarenpaal af en kwam te recht op de motorkap van de perso nenauto. De verdachte zelf kwam er, zonder een schrammetje af. De passagiers van B. hadden ver klaard dat verdachte met grote snel heid had gereden, maar B. ontkende dit pertinent. De officier van justitie meende echter, gezien de gevolgen, dat de snelheid wel groot moest zijn geweest, want de vrachtauto was een voudig geramd en gevloerd. De offi cier van justitie vond de houding van verdachte egocentrisch. Hij had geen enkel woord aan de slachtoffers ge wijd. De raadsman kwam hier tegen op. Hy meende dat het ongeluk te wijten was aan bewustzijnsvernau wing. Uitspraak 26 Mei. N00RDWIJKERH0UT Autotocht bejaarden. Het comité „Ouden van dagen" alhier doet weer een beroep op de ingezetenen om een bijdrage voor het organiseren van een autotocht voor de bejaarden. De zer dagen is aan de huizen e.en cir culaire bezorgd. De enveloppe, waar in deze circulaire zat, wordt binnen enige dagen door enkele dames we derom afgehaald. In die enveloppe kan men zijn bijdrage deponeren. Het comité rekent weer op royalè medewerking van de ingezetenen, om de bejaarden een fijne uitgaans dag te bezorgen! Jubileum J. Peters. Op Zaterdag 14 Mei a.s. herdenkt de heer J. Pe ters, Julianastraat, het feit dat hij 25 jaar in dienst is van de St. Bavo- Stichting. Op die dag zal des morgens om half negen in de kapel van de Stich ting een H. Mis uit dankbaarheid worden opgedragen. Van 1010.30 uur is er in het klei ne eetzaaltje van de stichting gele genheid de heer Peters te feliciteren. RIJNSBURG Lijkje van 't 3-jarig meisje is gevonden Het stoffelijk overschot van de 3- jarige Met je Haasnoot, die sinds Woensdagmiddag werd vermist, is gisteren gevonden. Op aanwijzing van de telepaath Croiset uit Ensche de werd gedregd in de Vliet bij het Moleneind, waar het stoffelijk over schot ook gevonden werd. Het kindje is tijdens het spel on opgemerkt te water geraakt. De gemeenteraadsvergadering, die gisteravond onder voorzitterschap van burgemeester dr S. Baron van Wijnbergen gehouden werd, begon met de installatie van de heer H. L. J. van Dillen, die de ontstane open plaats zal bezetten, door het bedan ken van de heer van Moorsel in de K.V.P.-fractie. De burgemeester verwelkomde het nieuwe raadslid en sprak de beste wensen uit voor een prettige samen werking. Het belangrijkste voorstel van de vrij korte agenda betrof het bouwen van een nieuwe gashouder voor 15000 kubieke meter gas. Wassenaar wordt tot het bouwen van een gashouder min of meer gedwongen door het contract met Leiden, waarin als voor waarde staat, dat minstens 25% van het dagverbruik aan gas in Wasse- senaar moet kunnen worden gebor gen. In 1960 zal Wassenaar verplicht zijn 60% van het dagverbruik te ber gen. B. en W. hebben op advies van de Gasstichting, het oog laten vallen op een zg. bolgashouder, waarin het gas onder een overdruk van 5 atm. kan worden geborgen, zodat in een „bol" van 3000 kubieke meter 15000 kubieke meter gas kan worden gebor gen. Risico's? De heer A. C. Duyvestijn (KVP) merkte op, dat er met bolgashouders nog maar weinig ervaring is opge daan. Alleen de gemeente Heerlen beschikt over een dergelijke gashou der. Spr. vroeg zich af, of het nodig zal zijn een houder van 15000 ku bieke meter te bouwen. Weliswaar 0EGSTGEEST Bij de volkstelling van 1947 was moet worden toegeschreven aan de Oegstgeest onderscheiden in 4 wij ken, te weten het eigenlijke Oegst geest met 8.989 inwoners, de Hoge Morsch met 614 inwoners, het Rijns- burgse-grensgebied met 518 inwo ners en tenslotte de verspreide be bouwing met 358 inwoners. Ofschoon het eigenlijke dorp met bijna 84% van de totale bevolking geheel domineert, is het om verschil lende redenen wenselijk de delen Hoge Morsch en Rynsburgs-grensge- bied nader te onderzoekep. Deze wij ken liggen vrij ver van de dorps kern verwijderd. De Hoge Morsch is daarvan zelfs door de beide psy chiatrische inrichtingen ook ruimte lijk sterk gescheiden. Wijkverdeling. Wijk 1 (het oude dorp en de par ken) omvat dat deel van het oud ste en tevens het grootste deel van het eigenlijke dorp. Daarvan zijn af gesplitst de Indische buurt (wijk 2) een arbeiderswijk, die vóór 1940 aan de Westzijde van de Rijksweg is ge bouwd, de wijk Standaardbouw (wijk 3) in het N.W. van de gemeen te, welke geheel na 1945 is tot stand gekomen en Poelgeest (wijk 4) dat gedeeltelijk reeds vóór 1940 is ge bouwd, doch waar ook na de Tweede Wereldoorlog nog op vrij grote schaal is gebouwd. Wijk 5 omvat het Rijnsburgse grensgebied. Wijk 6 de Hoge Morsch en wijk 7 de verspreide bebouwing. Omtrent de loop van de bevolking in de onderscheiden wij ken staan geen gegevens ter beschik king. Evenmin is dit het geval met betrekking tot de omvang van ge boorte, sterfte, vestiging en vertrek. Wel wyzen de samenstellers er op, dat in wijk 2 veel jeugdigen en weinig oudere mensen wonen. Ook de Hoge Morsch geeft het zelf de beeld. In de eigenlijke woonge bieden der gemeente is de ter plaatse geboren bevolking het geringst De Indische buurt toont in dit opzicht geen verschil met de Morsch. In het Rijnsburgse gedeelte is de autoch tone bevolking wel zeer groot. De nieuwe woonwijken blijken een zeer groot aantal gerepatrieerden tot zich getrokken te hebben, getuige het grote aantal in Indonesië geborenen, dat zich daar heeft gevestigd. Op vallend is tenslotte, dat Leiden in geen der delen van de gemeente een belangrijke plaats als geboorte gemeente inneemt Zelfs in de In dische buurt en in de Hoge Morsch, waar men wellicht een andere situa tie zou verwachten, blijkt het per centage voor deze gemeente gering te zijn. Beroepsbevolking. Gegevens omtrent de beroepsbe volking zijn alleen beschikbaar op grond van de Volkstelling van 1947. De landbouw is voornamelijk gecon centreerd in het Rijnsburgse grens gebied en in de verspreide bebou wing, die beide een overwegend agrarische structuur hebben. Het Rijnsburgse deel kent daarnaast nog een vrij sterke beroepsbevolking in llldUld JUlcu uiinauei y - - vam 2.—. Hoofdprijs een bromfiets, ae sector handel en verkeer, dat aanwezigheid van een groot aantal bloemengroothandelaren. De Hoge Morsch is gedeeltelijk agrarisch en gedeeltelijk industrieel. Ten aanzien van het forensenwezen bestaan aan zienlijke verschillen tussen de wij ken onderling. In Oegstgeest-cen- trum is het percentage het grootst, n.l. 50% van de mannen. Opvallend is wel, dat in het Rijnsburgse grens gebied, dat direct bij de kom van de gelijknamige gemeente aansluit, het geringste aantal forensen wordt aan getroffen. Het zal duidelijk zijn, dat de reeds geconstateerde verschillen tussen de onderdelen van de ge meente hun weerslag vinden in de sociale en culturele verhoudingen, die zeer uiteen lopen. Samenvattend kunnen we zeggen dat het Rijnsbur ger grensgebied een overwegend agrarische structuur vertoont. De Hoge Morsch is een plattelandskern met een belangrijk arbeiderselement. Het vertoont ondanks zijn geringe omvang een vrij zelfstandig karakter Ook de Indische buurt neemt een afzonderlijke positie in. Het grote aandeel der personen, die ter plaatse zijn geboren wijst er op, dat de mobi liteit der bevolking veel geringer is dan van het overige deel der be bouwde kom. Ook de welstand ligt lager. Een volgende keer zullen we het hebben over de land- en tuinbouw in deze gemeente. DOORLICHTING OP T.B.C. Hoe onverantwoord enige jaren ge leden de uitspraken waren, toen men beweerde, dat de T.B.C. behoorde tot de ziekten, die zo langzamerhand wel overwonnen waren, toonde dr Zweers aan op de instructieavond voor de huisbezoeksters ten behoeve van de bevolkingsdoorlichting, ge houden in „Irene". Jaarlijks maakt deze ziekte in ons land nog 12000 slachtoffers, alleen al in het district Leiden worden ieder jaar nog 3000 duidelijk besmettelijke gevallen ge noteerd. De vroegere methoden van opsporing van deze voor de gemeen schap zo gevaarlijke ziekte zijn on voldoende gebleken. Pas wanneer de gehele bevolking stelselmatig mid'- dels doorlichting onderzocht wordt, zijn de medici in staat om de infec tiehaarden op te sporen en daarmede de kwaal werkelijk onder de knie te krijgen. Dr. Zweers vroeg bij de propagan da speciale aandacht voor de kinde ren en ouden van dagen. Grootmoe ders en grootvaders, die zo graag hun kleinkinderen knuffelen en die met zoveel waardigheid kunnen be weren, dat ze nog zo kerngezond zijn, kunnen zeer gevaarlijk zijn. De in groten getale opgekomen huisbe- zoekende propagandisten vonden in de causerie van dr Zweers een ste vige basis voor hun werk waarmede zij dezer dagen beginnen. De dames en heren namen zich voor om te doen wat dr Zweers hen vroeg, n.l. om te zorgen, dat door de doorlichting die geschiedt in de pe riode van 8-24 Juni a.s. ook diegenen opkomen, die dat twee jaar geleden niet deden. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd druk ge bruik gemaakt. is het gasverbruik de laatste jaren gestegen, maar het zieleaantal in de gemeente blijft vrij constant en een blijvende stijging van het gasver bruik met 5 per jaar is dus niet te verwachten. De heer Duyvestijn vroeg zich voorts af, of het niet mogelijk zal zijn, tesamen met de andere gemeen ten die van Leiden gas betrekken in Leiden te bewerken, dat de voor^ waarde van het bergen van 60% van het dagverbruik komt te vervallen in het nieuwe contract, dat in 1960 zal ingaan. De heer C. E. van den Berg (KVP) zeide, dat het bruik nemen van een geheel nieuw type gashouder zo al niet risico' dan toch bepaalde onzekerheden met zich meebrengt. Als pas in 1960 de voorwaarde van de 60% van kracht wordt, kan dan niet voorlopig een tij aelijke oplossing voor het gasber gingsprobleem worden gevonden? De heer P. M. van Leusden stelde de vraag of in het verleden geen gel den zijn gereserveerd voor de bouw van een nieuwe gashouder. Accoord Wethouder mr A. van Vuure be antwoordde de sprekers. Inderdaad heeft men in ons land nog practisch geen ervaringen opgedaan met de bolgashouders. In Duitsland zijn van deze houders in gebruik geno men in de laatste jaren en de erva ringen daar zijn goed. Er is geen sprake van, dat Leiden de eis van de 60% zal laten vervallen, want deze voorwaarde wordt door alle gasleve ranciers aan hun afnemers gesteld. Een tussenoplossing zoals door de heer v. d. Berg gesuggereerd werd, zou toch nog ongeveer f 100.000. kosten en voor 1960 zou Wassenaar toch de bergcapaciteit moeten ver groten. Er zijn geen gelden voor een nieuwe gashouder; de gemeentebe drijven plegen zulke uitgaven te be strijden uit geldleningen. De raad ging tenslotte accoord met het voor stel. Tot lid.van de commissie van bij stand voor de gemeente-financiën wérd benoemd dr J. J. M. Veraart (KVP) Tegen he toekennen van een uit kering ineens aan het gemeenteper- soneel had de raad geen bezwaren; evenmin tegen het verhogen van de geldlening aan het Groene Kruis ter financiering van de bouw van een wijkgebouw in Kerkehout. De sub sidie aan de plaatselijke Handels avondschool werd verhoogd van max. 20.tot max. f 30.per leerling per jaar en een bindende vacantie- regeling voor de slagersbedrijven werd vastgesteld. Naamswijziging De naamswijziging van de Wasse- naarseweg in de „Van Brienenlaan" ontlokte aan mr van Gorcum de op merking, dat het bezitten van een landgoed nog geen voldoende reden is om een straat naar iemand te noe men. Spr. zou liever zien, dat de weg „Duindigtlaan" genoemd zou worden, maar zijn voorstel werd niet ge steund. Wethouder van Vuure beantwoord de de vragen, die de heer L. G. Oos terling had gesteld over bestaande vacatures bij verschillende gemeen tediensten, waarin niet voorzien kan worden omdat de gemeente aan de nieuw te benoemen functionarissen geen woongelegenheid kan aanbie den. Spr. deed de suggestie, een aan tal van de woningen, die gereser veerd zijn voor de Bouwkas Neder landse Gemeenten, voor rekening van de gemeente te nemen en te be stemmen voor dienstwoningen. De wethouder zeide in zijn anwoord o.m. da voor de woningen, die ten behoeve van de Bouwkas gereserveerd wer den, voldoende gegadigden zijn ge vonden, zodat %an een overschot geen sprake is. B. en W. overwegen rekening van de gemeente te laten bouwen en deze woningen toe te wij zen aan ambtenaren en onderwijzers. R.K. JONGEREN ORGANISEREN JUBILEUM-KERMIS De R.K. Jongeren van Wassenaar een overkoepelende organisatie van het R.K. mannelijk en vrouwe lijk jeugdwerk in de parochie van St. Willibrord, vieren dit jaar het tweede lustrum. Er is bij dit 10-jarig bestaan alle reden om dankbaar te rug te zien op wat er sedert de be vrijding gepresteerd werd. Maar al die jaren heeft het bestuur te tob ben gehad met een gebrek aan finan ciën. Om nu het elfde verenigings jaar met een wat geruster hart te kunnen ingaan, wordt a.s. Zaterdag en Zondag in het R.K. Verenigings gebouw een feestelijke „kermis" ge organiseerd, waar men op een aan trekkelijke manier bij kan dragen aan dit jeugdwerk, en met een be hoorlijke kans op het winnen van een van de talloze fraaie prijzen, die op deze kermis voor de meest geluk kigen beschikbaar zijn. Er zullen vele attracties zijn, zo als een schiettent, rad van avontuur, grabbelton, filmvoorstellingen, elec- trïsch doolhof, een schervenkeuken, gelegenheden tot ballengooien en touwtrekken en gewichten raden, kortom, attracies voor jong en oud. In verband met de bevrijdingsweek moest de centrale stierenkeuring te Leiden destijds uitgesteld worden. Dit was geen gelukkige omstandig heid, omdat de meeste stieren al volop in het „seizoen" waren. Afgezien hiervan is de keuring toch als zeer geslaagd te beschouwen, voorzover het de opkomst van het publiek en de kwaliteit van de aangevoerde die ren betreft. De marktdirectie had voor een keurig terrein gezorgd. Vooral de keuringsring beantwoordde voor honderd procent aan het gestel de doel. Ook thans bleek uit het programma, dat de afstamming in de mannelijke lijn geheel teruggaat op de bekende stamvader Keizer 550 S. Dit is lang zamerhand genoegzaam bekend, maar van meer betekenis is het feit, dat de beide stieren Maarten, met 8 zoons en 4 kleinzoons en Knaap, met 9 zoons als directe stamvaders del eiding heb ben. Maarten is door Martinus een klein zoon van Thomson 1971 en Knaap via Achilles 2 een kleinzoon van Apollo 3128. De junioren kwamen het eerst in de ring en lieten een heel aardige indruk achter. la werd Knaap van Alma van de vereniging „Vita Nova" geplaatst. Deze fraai gelijnde stier heeft een vrijwel foutloze bovenbouw, maar moet nog iets zinken, lb werd de typische Flores van J. en W. Bunnik te Bodegraven. Deze stier is diep en in het bezit van goede benen, maar de schouders zijn wat zwaar. Tweede premies waren voor Anton van J. van der Zon te Barwoutswaarder en Ro- bertus van Rondenberg van M. A. van Briemen te Bodegraven. Derde pre mies voor Dorus van de wed. H. Straathof te Rijp wetering, Gustaaf van Miland 2 van de erven J. H. Ver burg te Bodegraven, Court van F. J. van Woudenberg te Zevenhoven en Trudor van H. Roest te Zoeterwoude. Eenjarigen. De hierop volgende rubriek van een jarigen maakte als geheel een meer gewone indruk. Een eerste pre mie behaalde Adolf van Alma van A. van Dorp te Hazerswoude. Deze stier is zeer nauw verwant aan de hoogst geplaatste uit de vorige groep. Hij heeft een ruime bouw met best kruis, maar is iets aan de maat. Twee de premies behaalden Julius van L. Eikelenboom te Rijnsaterwoude, Imr perator van de gebr. Van Leeuwen te Zevenhoven en Adriaan van W. Hoogendoorn te Zoeterwoude. Derde premies waren er voor Jasper van D. van Os te Rijnsaterwoude, Albert van C. Duivenvoorde te Rijpwetering en Aron van de gebr. Hoogeveen te Noordwijk. Tweejarigen. De tweejarigen waren eveneens ge splitst in twee rubrieken, die beide een zeer gunstige indruk achterlieten. Bij de jongste afdeling had men een opvallend goed kopnummer, Berend van de gebr. Zwanenburg te Bode graven. Deze stier werd onbedreigd la en behaalde later het kampioen schap. Een zeldzaam edele en behan gen, een klasse apart. lb werd de platte, maar toch ook heel goede Emiel van Vita Nova. Tweede premies: Adelbert van G. W. van der Poel te Zoeterwoude en Ger- van 3 tot 6 uur en 's avonds van 7 tot 11 uur en Zondags van 1 tot - uur 's middags en van 7 tot 11 uur 's avonds. VERNIEUWD „COMITÉ AUTO TOCHT OUDEN VAN DAGEN" ZET WERK VOORT Verleden jaar, enkele maanden voor zijn overlijwen, heeft de heer A. v. d. Lee, zoals men zich zal her inneren, afscheid genomen van het Comité, dat ieder jaar voor de ouden van dagen van Wassenaar een pret tige uitgaansdag organiseerde. Om dat de heer van der Lee jarenlang met zijn echtgenote vrijwel al het voox-bereidenae werk alleen deed, heeft het comité zich beraden over de wijze, waarop het werk dient te worden voortgezet. Besloten werd, de samenstelling van het comité enigszins te herzien. Het is thans als volgt samengesteld: voorz. de heer J. J. M. Wiegman, secretaris de heer P. Zonneveld, van Zuylen van Nije- veltstraat 92, penningmeester de heer G. J. Boven. Leden: Mevr. de Wed. Th. P. van der Leede Waal, mevr. L. BoenderVeenman, leidster UW sociëteit ouden van dagen, mevr. M. Th. Englesvan der Meer, leidster R.K. Sociëteit ouden v. dagen, mevr. A. F. Gevers Deynootvan Beeck Vollenhoven en de heer W. J. Hoo geveen, bestuurslid VW Wassenaar. De VVV Wassenaar heeft haar in formatiekantoor, Kerkstraat 71, tel. 3608, beschikbaar gesteld als centraal adres voor het aanmelden van ouden van dagen voor de tocht. Ook op de sociëteitsmiddagen kunnen bejaar den, die minstens 65 jaar oud moe ten zijn, zich opgeven voor de tocht die op 22 Juni a.s. gemaakt zal wor den. Op een aantal autobezitters zal wederom schriftelijk beroep gedaan worden, om zich op die dag met hun auto beschikbaar te willen stellen. En van alle ingezetenen zal wederom een financiële bijdrage worden ge vraagd voor het welslagen van deze uitgaansdag. Giften kunnen worden gestort op gironummer 334530 van de Rotter- hardus van J. D. v. d. Akker te Al phen. Derde premies: Wilson van Vi ta Nova, Robert van L. Eikelenboom en Thijs van J. A. W. Kapteijn, te Hazerswoude. De jonge tweejarigen hadden ook een goede kop in Bernard van W. Hoogendoorn te Zoeterwoude en Koos van A. H. Rotteveel te Oude Wete ring. Tweede premie: Apollo van H. de Jong te Nieuwkoop. Derde pre mies: Reindcr van Oostheem van E. G. Rosenboom te Rijnsaterwoude, Evert van de gebrs. Groen te Ha zerswoude en Saartjes Court van H. C. Straathof te Rijpwetering. Driejarigen. De driejarigen hadden een buiten gewoon kopnummer in de roodblaar Rikus van H. Angenent te Woubrug- ge. Zelden zal zulk een goede rood- olaar op een keuring te zien gewèest zijn. Deze stier munt uit in diepte en adel met sterke benen. De lende nen zijn echter wat week, lib werd Baron van Vita Nova, lc Ritus van H. F. J. Mooren te Oude Wetering en ld Alfred van C. Kwakernaak te Bodegraven. Een tweede premie behaalde Win ston van W. van Santen te Wasse naar. Derde premies: Benno van G. Treur te Leimuiden en Bertus van Alma van H. van der Stoel te Zoe terwoude. Drie oudere stieren presenteerden zich in de ring. De ruim negenjari ge Gustaaf van Vita Nova was nog zeer goed in vorm. In 1949 stond hij bekend als de beste exterieur-stier in het N.R.S.-gebied en zes jaar later blijkt hij qua type, afgezien van eni ge slijtage, nog moeilijk te overtref fen. Een tweede premie behaalden Jon ker van de K. I.-vereniging Gouda en Maarten 2 van Alma, thans eigen dom van de combinatie S. J. van der Stoel te Leiderdorp en anderen. De kampioen. Het hoogtepunt van de keuring was de strijd om het kampioenschap. In de ring verschenen Gustaaf van Vita Nova, Rikus van Angenent, Be rend van Zwanenburg,, Bernard van Hoogendoorn en Emiel van Vita No va. Barend behaalde tenslotte het kampioenschap. De stryd tussen Gus taaf en Rilcus was echter uiterst moeilijk. Het was over het geheel een. waardige keuring voor een zo klein fokgebied. Tenslotte prefereer den de juryleden eenstemmig de oude Gustaaf als secondant van Berend. Bijna 25 procent van het tóta-lè aan tal geprimeerde stieren v/erd in Zvii'd- Holland gefokt. Zaterdagmiddag 3 uur wordt de damse Bank, Kantoor Wassenaar, kermis officieel geopend. Iedereen ismet vermelding „Autotocht Ouden hartelijk welkom, Zaterdagmiddag I van Dagen", - v VOORSCHOTEN LEDENVERGADERING VAN HET GROENE KRUIS. Gisteravond werd onder voorzit terschap van dr. M. v. d. Stoel in het Gezondheidscentrum een algemene ledenvergadering gehouden. Het afgelopen jaar had een zeer rustig verloop, aldus de voorzitter, hetgeen als een normale reactie valt te zien na de activiteit rondóm de opening van het nieuwe gebouw. Naar aanleiding van de notulen van de secretaris, de heer D. Bolle, werd de aandacht gevestigd op de noodzaak van nog meer propaganda, vooral onder de nieuw ingekomenen. Het jaarverslag van de secretaris gaf een goede indruk van de om vang van de werkzaamheden. Wat betreft de wijkverpleging bijvoor beeld; de wijkzuster (zr. Dammers) had in het afgelopen jaar 3550 be zoeken afgelegd, en hiervoor naar schatting 18000 km. op de bromfiets door het dorp getoerd. De zuigelin genzorg vroeg 1237 consulten en de kleuterzorg 533. Het aantal leden van het Groene Kruis bedroeg per 1 Jan. j.I. 925. Na jaren, waarin steeds met tekor ten werd gewerkt, was 1954 een ver ademing toen dtt jaar met een batig saldo van 762 kon worden afgeslo ten. Overgens zijn de financiële perspectieven niet zo erg rooskleurig, mede in verband met de gelukkig aanmerkelijk verbeterde salarië ring van de wijkverpleegsters. Tot nieuw lid van de commissie voor de kascontrole werd benoemd de heer Ch. Insje. De bestuurverkiezing had een bij zonder vlot verloop: de aftredende bestuursleden werden bij acclama tie herkozen en allen accepteerden hun herbenoeming-. De uitgifte van materiaal, of be ter gezegd het terugbrengen van ge leend materiaal, wat ook ter sprake kwam, geeft bijzonder onaangename ervaringen. Men houdt materiaal, wat anderen soms dringend nodig heb ben vaak onfatsoenlijk lang onder zijn berusting of brengt het nooit meer terug. Een en ander is aanlei ding geweest, voor het bestuur van Gezondheidszorg om maatregelen te neemn dei-gelijke mistoestanden te voorkomen. Internationale belangstelling voor het Gezondheidscentrum. Gister middag heeft een gezelschap van circa 50 ames en heren uit een onge veer even groot aantal landen een bezoek gebracht aan het Gezond heidscentrum. Dit waren deelnemers aan het Congres dat in Schevenin- gen wordt gehouden van de Cours de Pédriatrie Sociale, uitgaande van het Centre International de l'Enfance te Parijs Het gezelschap werd ontvan gen door ds. H. P. Fortgens en drs. EysinkSmeets en heeft gedurende ongeveer een uur het Gezondheids centrum bezichtigd.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 2