SfeCcidóe (Sou/temt Rusland streeft naar het einde van de koude oorlog Meningen over de Russische ontwapeningsvoorstellen CRISIS Rede van Boelganin op de conferentie te Warschau NAVO hinderpaal op weq naar de Duitse eenheid Accoord in de Saarkwestic Opheldering is nodig Nog geen overeenstemming bereikt te Wenen Italië's nieuwe president Bailey-brug over de sluizen van IJmuiden Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. DONDERDAG 12 MEI 1955 46ste JAARGANG No. 13497 in Warschau KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f 2.15 p. mnd., f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advertenties: 15 ct p. mjn. Tefeloontjes f 1.50 m. 14/1 EN moet zich. bij het Kamerdebat over de huren hebben afge vraagd, hoe het mogelijk is, dat mi nister Witte van wie toch bekend is, dat hij zijn woningbouwbeleid nauw verbonden ziet aan een optrekking van de oude huren in een mate, waar door tegelijk met de oplossing van het woningbouwprobleem ook de oude huren op het niveau der nieuwe huren zullen zijn gebracht, met zulk een mager voorstel als het thans aan hangige is gekomen. Wij hebben te dezer plaatse al eens uiteengezet, dat dit wetsontwerp een gevolg is van de socialistische eis tot afroming van de huurverhoging, welke eerst op 25 pet. was gesteld. Men is toen, om dat de socialisten deze eis niet wen sten los te laten tot een compromis binnen het kabinet gekomen, 't com promis, waarover thans in de Kamer onderhandeld wordt en.dat prac- tisch door alle partijen wordt afge wezen. Wij hebben in dit verband hier ook al eens gezegd, dat het heengaan van minister Witte geen oplossing voor dit huurprobleem zou hebben ge boden. Nu wordt er in de Kamer druk ge sproken over de argumentatie van de regering, dat een huurverhoging van 25 pet. onmogelijk was in ver band met het economisch stabilisatie proces. Maar het is wel duidelijk, dat dit niet de hoofdoorzaak is. Er is in de Kamer de regering al naar ge vraagd hoe het toch kwam, dat de regering in de tijd van één maand, namelijk van November op December 1954", plotseling van koers verander de? Men wilde daarmee maar gezegd hebben, dat de regering een argu ment moést hebben om de politieke tegenstelling in het kabinet ten aan zien van de huurbelasting of wil men bestemmingsheffing te ca moufleren. Hier zit de kern van de zaak. De regering had ook op dat moment kunnen uiteengaan, maar dan had het moeten heengaan uit onmacht en zonder- ook maar iets constructiefs ten aanzien van de woningbouw te hebben voorgesteld. Zij kon dus be ter afwachten hoe de Kamer dan ten slotte op dit voorstel hoe onvol maakt ook zou reageren en zou dan altijd nog een beslissing kunnen nemen. rVAT ogenblik is nu bijna aange- broken. Men heeft in de Kamer practisch geen goed woord voor dit huuront- werp over. Men vindt 'het niet recht vaardig tegenover de middengroepen, die toch al het minste deel krijgen van de belastingverlagingen. Men acht de grenslijnen rond de huurprijs van 400 gulden te onzui ver getrokken, waardoor ook vele ar beiderswoningen in huurprijs zullen stijgen. Het sticht een verwarring, die bij een volgende huurverhoging nog zal worden vergroot, omdat men dan te maken zal hebban met een hele serie verschillende huurpeilen en de volkshuisvesting is er niet mee gediend. De Kamer is nu met allerlei an dere voorstellen gekomen als een al gehele huurverhoging van 10 pet met een heel kleine loonronde, met belas tingverlaging voor de minst draag- krachtigen of met een verlaging van de indirecte belastingen. En hier nu ligt het kernpunt. \I7AT zal de regering uiteindelijk doen? Daarom gaat het nu. Men kan moeilijk veronderstellen, dat de regering zal ingaan op het door de hele Kamer gedane voorstel om een huurverhoging van 10 pet. zonder huurbelasting. De socialisti sche ministers in het kabinet zullen dat niet kunnen accepteren zonder door hun partijgenoten in de Tweede Kamer in de steek te worden gela ten. De heer Bommer heeft het gis teren duidelijk gezegd, dat men niet eeuwig om de naar socialistische zienswijze kardinale vraag van de huurbelasting kan blijven heen- draaien en dat zij dat nu ook niet meer van plan zijn. Zou de Kamer de amendementen Van Leeuwen of Van den Heuvel voor een algemene ver hoging van 10 pet. aanvaarden of het door de regering voorgestelde plan afwijzen dan zou dat o.i. een aftreden van de regering tengevolge moeten hebben. Maar zal de Kamer dat doen? Heel zeker is datnog niet. Men kan aannemen, dat de P. v. d. A. te gen dit huurontwerp zal stemmen. Indien de V.V.D. dat ook zou doen en de communisten doen dat zeker, zal dat al 45 stemmen tegen beteke nen. Het is echter nog niet zeker, wat de K.N.P. en de staatkundig ge reformeerden zullen doen. Een andere vraag is nog of de so cialisten niet de hand zullen aanne men, die de heer Van Vliet van de K.V.P. hen gisteren bescheiden toe stak met de suggestie, dat men een huurverhoging zou kunnen binden aan de mate van voorzieningen, die aan een huis zijn getroffen en welke men aan normen zou moeten binden om deze dan door de huurcommissies te doen hanteren. Dit is een nieuw geluid. Maar of de P. v. d. A. nu nog op het laatste ogenblik hierop zal ingaan, blijft de vraag. De premier van de Sowjet-Unie, maarschalk Boelganin, heeft gisteren te Warschau verklaard, dat zijn land streeft naar het einde van de koude oorlog. Ook heeft hij meegedeeld, dat de Sowjet-regering het Westerse voorstel over een bijeenkomst van de Grote Vier zorgvuldig zal bestuderen. De Russische premier verklaarde dit tijdens een toespraak tot de acht Oosteuropese landen die gisteren in Warschau in conferentie bijeen zijn gekomen. De conferentie heeft ten doel de gewapende strijdkrachten onder één commando samen te brengen en een wederzijds veiligheidsverdrag op te stellen als antwoord op de Westduitse toetreding tot de Navo. HERSTEL VAN DUITSE EENHEID. De Sowjet-Unie blijft bereid met alle middelen bij te dragen aan het herstel van de Duitse eenheid en het tot stand brengen van een vredesver drag met Duitsland op een aanvaard bare basis, zei Boelganin. De Sowjet-Unie blijft echter tevens van mening, dat de herbewapening van West-Duitsland en het opnemen van dat land in de Navo het grootste struikelblok vormt voor het herstel van de nationale eenheid in Duits land. Het is nodig stappen te nemen om herleving van Duits militarisme te verhinderen. Er moet gestreden wor den tegen uitvoering van de Parijse accoorden. Een belangrijke bijdrage voor vereniging van Duitsland en het handhaven van de vrede in Europa kan wellicht worden verkregen door toenadering tussen Oost- en West- Duitsland, meende de Sowjet-pre- mier. Verder zei hij, dat zijn regering De raad van de Westeuropese Unie (Groot-Brittannië, Frankrijk, West- Duitsland, Italië en de landen van de Benelux) heeft Woensdagavond over eenstemming bereikt over het geschil tussen Frankrijk en V.rest-Duitsland betreffende de interpretatie van de bepaling, der volmachten voor de ho ge commissaris voor het Saargebied. De Westduitse minister van buiten landse zaken en kanselier, dr. Adenauer, en de Franse minister van buitenlandse zaken, Pinay, waren het reeds er over eens geworden, dat zij zich bij de meerderheid van de raad v.an ministers van buitenlandse za ken der Westeuropese Unie zouden neerleggen. Een woordvoerder van de confe rentietafel zeide na afloop, dat thans alle kwesties van het Saarstatuut in het reine zijn gebracht. President Eisenhower heeft op zijn wekelijkse persconferentie verklaard te hopen dat de voorgestelde confe rentie der Grote Vier de toestand in de wereld zal ophelderen, zodat de autoriteiten beter kunnen overzien in welke richting zij kunnen werken. De conferentie, die naar hij zich voorstelde drie dagen za'l duren, heeft ten doel te onderzoeken of er oprech te bedoelingen 'bestaan om de span ningen te verminderen. De president legde er de nadruk op, dat het nog steeds niet zeker is, dat hij, premier Eden, premier Faure en maarschalk Boelganin de koppen ,bij elkaar zul len steken, daar Rusland nog niet op- de Westelijke uitnodiging heeft ge antwoord. Er is echter in de gehele wereld een gevoel ontstaan, dat éen derge lijke conferentie gehouden dient te worden en uit pers- en diplomatieke berichten blijkt, dat er een vaag ge voel bestaat, dat er wellicht iets goeds uit een dergelijke conferentie kan voortvloeien. De belangrijkste taak op de confe rentie van regeringsleiders zal vol gens Eisenhower zijn 't 'bepalen van de grote lijnen of de voorwaarden voor een conferentie van de ministers van buitenlandse zaken om te pogen tot vermindering van de spanning in de wereld te komen. Eerst zal men echter vandaag het antwoord van de regeling moeten af wachten en dan zal eerst bij de re plieken en de behandeling der amen dementen wel duidelijk worden wat er uiteindelijk zal gaan gebeuren. wenst, dat het mogelijk zal zijn om in de toekomst tot een veiligheids- stelsel te komen waaraan alle Euro pese landen en ook de Ver. Staten zouden deelnemen. Als zo'n verdrag verwezenlijkt zou kunnen worden, zou het veiligheidsverdrag dat nu in Warschau gesloten zal worden, over bodig worden, zei Boelganin. De conferentie in Warschau wordt bijgewoond door afgevaardigden uit de Sowjet-Unie, Polen, Tsjechoslo- wakije, Roemenië, Bulgarije, Oost- Duitsland, Hongarije en Albanië. Alle landen worden vertegenwoordigd door de premiers, de ministers van Communistisch China heeft zijn mi nister van Defensie als waarnemer naar Warschau gezonden. Oostenrijk als voorbeeld. De Oostduitse premier, Grotewohl, heeft te Warschau onder meer ver klaard, dat de vorderingen van Oos tenrijk te danken zijn aan „de onaf hankelijke houding van Oostenrijk en zijn afwijzing van deelneming aan mi litaire blokken en de weigering om buitenlandse militaire bases op zijn grondgebied toe te laten". Een der gelijke oplossing zou voor het Duitse vraagstuk betekenen, dat de verdra gen van Parijs vernietigd zouden moeten worden en dat de regering van Bonn een onafhankelijke politiek zou moeten voeren. Duitsland had te kiezen tussen een vreedzame hereni ging of een remilitarisatie, die verde ling met zich zou brengen. RIJWIELEN RUDGE-WHITWORTH Veel voordeliger. Fa. DUSOSWA, Turfmarkt 1-2-3. (Advertentie). Er blijven nog verschillen De Franse afgevaardigde op de vijf- mogendhedenbesprekingen over ont wapening te Londen, Jules Mocü, beeft Woensdag gezegd, dat de jong ste Russische verklaring over ontwa pening een goed voorteken is voor de onderhandelingen, die tussen de re geringen zullen worden begonnen. Moch zeide op een persconferentie te Londen, dat de Russische voorstel len een koersverandering betekenen, die hij met grote voldoening consta teert. De voorstellen behelzen een aantal ideeën, waarvoor de Westelijke mo gendheden reeds twee maanden lang op de ontwapeningsconferentie heb ben gepleit. De Russen hadden zich tot dusver tegen deze suggesties ver zet, aldus Moch. Maar toch zijn er nog verschillen met de Westelijke voorstellen. De Russen willen bijvoorbeeld, dat in de eerste stadia, wanneer de ontwape ning beperkt is tot conventionele wa pens, atoomwapens alleen mogen worden gebruikt indien de Veilig heidsraad van de Verenigde Naties heeft verklaard, dat er een daad van agressie is gepleegd. De Westelijken hadden voorgesteld, dat de formule zou luiden „in geval van verdediging tegen agressie". De Russische voorstellen over het toezicht op de eventuele ontwape ning dienen, zo zeide Moch, „ernstig bestudeerd" te worden, maar hij dacht, dat zij in hun huidige vorm ontoereikend zijn. (In het eerste sta dium heeft het toezichtsorgaan vol gens de Russische voorstellen niet het recht tot een onderzoek ter plaatse). De Amerikaanse gedelegeerde op de conferentie te Londen, James J. Wadsworth, zeide, dat de nieuwe Russische voorstellen niet aan de mi nimale veiligheidseisen van de Ver enigde Naties schijnen te voldoen. De atoombom. De geallieerde opperbevelhebber in Europa, generaal Gruenther, zei, dat het voorstel tot afschaffing van de atoombom voor vele mensen uiterst aantrekkelijk is. „Het zou echter niet in het belang van het Westen zijn, dat dit voorstel wórdt aangenomen, om dat de atoombom de enige mogelijk heid van het Westen is om de huidige communistische meerderheid in con ventionele strijdkrachten op te hef fen". President Eisenhower heeft gezegd, dat de gehele kwestie van de ontwa pening verward is en dat de nieuwe voorstellen vele punten behelzen, die ook in de vroegere Russische plan nen voorkwamen. Rusland, zo zeide hij, wil één soort bewapening af schaffen, terwijl de Verenigde Sta ten er graag helemaal afwillen. De veerbootramp in Japan Omtrent de veerbootramp in Japan wordt nader gemeld, dat Woensdag avond 104 lijken, merendeels van kin deren geborgen waren. Van de opvarenden, die zich aan boord van de gezonken veerboot bevonden, zijn er 692 gered. De oppositiepartijen in de Japan se Rijksdag hebben Woensdag vragen gesteld naar aanleiding van het on geluk. Volgens afgevaardigden van deze partijen is de ramp kennelijk te wijten aan onachtzaamheid van spoorwegpersoneel. Beide veerboten waren, zo zeiden zij, uitgerust met radar, zodat ondanks de dichte mist een aanvaring vermeden had kunnen worden. Tomatenoorlog in België België staan een paar narigheden te wachten, in de trant van die, wel ke Frankrijk geregeld van zijn wijn boeren ondervindt. Ook hier wil men in zekere plattelandstreken de wegen gaan barricaderen, naar de Volks krant meldt. De actie gaat uit van de druiventelers, die, volgens de ge woonte in deze branche, in hun kas sen ook tomaten kweken. Hun pro test betreft de met vijf franken ver minderde basisprijs voor vrije toma ten-import in het raam van het land- bouwprotocol van de Benelux. De Belgische regering heeft de te lers niet om advies gevraagd. De vol gende week zullen de wegen van het tomatengebied daarom twee uur lang afgesloten worden. Als dat niet helpt, hebben de tuinders andere acties ach ter de hand. „We zullen, als het moet, naar de Hollandse grens oprukken om daar de vrachtwagens< met toma ten tegen te houden", heeft een van hun woordvoerders al aangekondigd. Ministers stellen hun reis uit Op de bijeenkomst van de ambas sadeurs der Grote Vier en de Oosten rijkse vertegenwoordigers, die te We nen besprekingen voeren over het Oostenrijkse staatsverdrag, is Woens dag nog geen overeenstemming over hangende kwesties bereikt. De Britse vertegenwoordiger zeide: „Ik weet niet, of het verdrag op Zon dag wel getekend zal worden". De 68-jarige Giovanni Gronchi is Woensdag te Rome beëdigd als pre sident van de Italiaanse republiek. Zijn eerste officiële handeling in zijn ambtstermijn van zeven jaar zal Don derdag zijn het ontvangen van de ontslagaanvrage van de coalitierege- ring-Scelba. Aobter de schermen is nog een strijd gaande, of dit ontslag zuiver als een kwestie van protocol moet worden beschouwd, of dat Scelba de finitief zal aftreden a'ls gevolg van verzet in zijn eigen christen-demo cratische partij, waarvan ook Gron chi lid Is. Vóór Scelba zijn ontslag zal indienen, zal de regering zich nog over deze kwestie beraden en een defintief besluit nemen. In het grote Quirniaaipaleis in Rome, eens de residentie van Pau sen, daarna van Italiaanse koningen en nu van de presidenten der repu bliek, nam Gronchi Woensdagmiddag de zegels van zijn ambt over van pre sident Einaudi. Op het plein voor het paleis ver brak een enthousiaste menigte het politiecordon en dromde zo lang jui chend samen, tot de nieuwe presi dent op een balcon verscheen om de toejuichingen van tienduizenden in ontvangst te nemen. Het pessimisme van de Britse am bassadeur werd niet gedeeld door de Oostenrijkse minister van buitenland se zaken, dr. Leopold Figl, die ver klaarde: „Alles gaat goed". Volgens een andere zegsman, die nauw bij de conferentie betrokken is, was enige vooruitgang geboekt. „Er is niets ernstigs meer over, be halve artikel 35 (van het ontwerp- vredesverdrag waarover onderhan deld wordt)". Dit artikel heeft betrekking op de voormalige Duitse bezittingen in Oostenrijk. Inmiddels heeft de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, John Foster Dulles, zijn reis naar Wenen uitgesteld. Volgens Britse functionarissen heeft ook minister Macmillan besloten zijn reis naar Wenen op te schorten. Vanochtend (Donderdag) zouden Dulles en Macmillan overleggen wat hun verder te doen staat. Later zou minister Pinay zich bij hen voegen. De Russische minister van buiten landse zaken, Molotof, die thans de conferentie van communistische lan den te Warschau bijwoont, zal Zater dag 14 Mei te Wenen aankomen. Hij rekent er dus wel op, diat het Staats verdrag Zondag ondertekend kan worden. (Geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond. Opgemaakt te 10 uur). TIJDELIJK REGEN. Geleidelijk toenemende bewol king en tijdelijk regen. Matige tot vrij krachtige Zuidelijke wind, ruimend naar Zuidwest. Minder koude nacht, morgen ho gere middagtemperaturen. In IJmuiden wordt hard gewerkt aan de bouw van de Baileybrug, die een gedeelte van het drukke verkeer moet ondervangen zolang men met de bouw van de verkeerstunnel bezig is. De foto toont het stalen raamwerk (rechts) van de noodbrug, diemet de Pinksterdagen geopend zal zijn. Op de achtergrond zijn de schoorstenen van de Hoogovens zichtbaar. 13 Mei zon op 4.53, onder 20.24 min maan op 0.58, onder 10.06. min. Hoogwaterstanden Te Katwijk en Noordwijk is het op de volgende uren hoog water Vrijdag 13 Mei voorm. 7.uur; nam. 19.20 uur. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: STOCKHOLM C. OSLO I KOPENHAGEN zwaar bew. 11 AMSTERDAM zwaar bew. 11 LONDEN half bew. 13 LUXEMBURG onbewolkt 11 PARIJS onbewolkt 14 BORDEAUX onbewolkt 17 GRENOBLE zwaar bew. 23 NICE licht bew. 21 GENèVE licht bew. 18 ZURICH nevel 14 LOCARNO onbewolkt 19 BERLIJN onbewolkt 11 FRANKFORT mist 13 MüNCHEN zwaar bew. 14 WENEN zwaar bew. 18 INNSBRUCK regen 15 ROME zwaar bew. 23 AJACCIO licht bew. 21 MALLORCA half bew. Korreltje Geld en dwazen blijven niet lang bijeen.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1