Omzet Neerlands bloemisterijen in 1954 met 9.5 millioen gestegen Schipper na een mislukte vliegactie aan land In April daalde de werkloosheid met niet minder dan 33 percent Militairen voorrang bij toekenning studiebeurzen Het E.T.I. rapport van Oegstgeest Eerste mededelingenblad landbouwschap verschenen Haai in t net Mater Amabilisschool te Lisse vierde liet eerste lustrum WOENSDAG 11 MEI 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 Jaarvergadering te Utrecht Bijdrage aan station Aalsmeer verdubbeld Er zijn in 1954 hoge omzet cijfers ge boekt, zowel op de veilingen als op het terrein van de export. De toene mende welvaart in het eigen land heeft een steentje bijgedragen aan de thans gezonde toestand in de bloemis terij. Volgens het bedrijfschap voor sier teeltproducten bedroeg de omzet van de vijftien bij de kring bloemveilin- gen aangesloten veilingen rond 49 millioen gulden, dat is ruim 9,5 mil lioen meer dan in 1953. Daarbij zijn niet gerekend de omzetten in Neder land, waar bloemisterijproducten wor den verhandeld, van rond een mil lioen gulden. In 1954 is naar Duitsland voor meer dan twaalf millioen gulden geëxpor teerd. De export naar België en Lu xemburg heeft de laatste jaren veel zorgen gegeven en een van week tot week wisselend contingenteringsstel- «el heeft de uitvoer sterk belemmerd. Voor de uitvoer naar Zweden, die met ruim een millioen gulden steeg, blijven de vooruitzichten ondanks de hoge luchtvrachten en de zeer hoge invoerrechten, niet ongunstig. Verouderde gedachte. Dit is medegedeeld door de secre taris van de vereniging „De Neder landse bloemisterij" mr. P. Zwahlen, by het uitbrengen van zijn jaarverslag op de gisteren in Utrecht gehouden jaarvergadering. De voorzitter dr. A. J. Verhage had in zijn openingswoord gesproken over de noodzakelijkheid, alle aandacht te besteden aan de kwaliteit. Dat goede wijn geen krans behoeft, noemde hij een wat verouderde gedachte. Alle aandacht dient naar zijn mening ge richt te zijn en te blyven op het we tenschappelijk onderzoek en op het brengen van de resultaten daarvan aan de kwekers. Uitbreiding proefstation. In die gedachte paste het in de loop van de vergadering aangenomen be stuursvoorstel om de bijdrage van 20.000 aan het landelijk proefsta tion voor de bloemisterij te Aalsmeer te verdubbelen. De overheid, die reeds belangrijke bedragen voteert voor de exploitatie van het proefstation onderkent de betekenis van het wetenschappelijk onderzoek en de opleiding en zal een nieuwe school en een laboratorium doen bouwen. De gemeente Aalsmeer zal een terrein van vyf hectare be schikbaar stellen. Alleen door het bes te te blijven brengen kan onze voor aanstaande positie op de internatio nale markt worden gehandhaafd, al dus de voorzitter. Verlichting belastingdruk. Naar aanleiding van een voorstel van de veilingvereniging Flora te Rijnsburg om, gezien de zware druk van de omzetbelasting (5 procent voor de kweker en 3/4 procent voor de grossier) en de daaruit voortvloeiende remming .van de binnenlandse afzet, nogmaals alles in het werk te stellen om voor de kweker en grossier vrij stelling van de omzetbelasting te ver krijgen, zal de commissie opnieuw stappen bij de regering ondernemen. Aan het einde van de ochtendver gadering sprak de rijkstuinbouwcon- sulent dr. J. Wasscher te Aalsmeer over zijn ervaringen op een reis door Spanje wat betreft de bloementeelt in dat land. De zieke schipper van de „Arie van der Zwan", die men eergisteravond tevergeefs had getracht per amphi- bievliegtuig uit Valkenburg (Z.-H.) van boord te halen, is gistermorgen in IJmuidën aan land gebracht, di rect nadat de logger de haven was binnengelopen. De toestand van de schipper is re delijk wel. Arbeider tussen auto's bekneld Van een zwaar beladen vrachtauto van de coöperatieve malerij „De Goede Verwachting" te Heerhugo- waard, die balen turfmolm aan het lossen was. kwamen de achterwielen vast te zitten. Met een andere auto werd getracht de wagen terug te trekken. Een 64-jarige employé van de coöperatie, de heer K. Haringhui zen, die daarbij behulpzaam was, ge raakte bekneld tussen de twee auto's. Ernstig verwond werd hij naar het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar ver voerd, waar hij kort na aankomst overleed. Aetherklanken DONDERDAG. Televisieprogramma's. VARA: 20.15 Act. en weerber. 20.30 Herdenkingsprogr. aan Pieter Jelles Troelstra. 20.40 „Spiegel der Kun sten". 21.00 Pauze. 21.05 Ens. Lotte Goslar. 21.35 Baantjes jagen HILVERSUM I, 402 M. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO, 14.00—24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en liturg, kal. 8.00 Nieuws, weerber. en Kath. nieuws. 8.20 Gram. 9.00 Voor de vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio. NCRV: 10.00 Gram. 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 Voor de zieken. 11.45 Vocaal Dubbelkwart. 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconc. (12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33—12.40 V. h. platte land. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en kath. nieuws. 13.20 Zang en piano. 13.50 Gram. NCRV: 14.00 Promenade- ork. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Lich te muz. 15.40 Gram. 16.00 Bijbelle zing. 16.30 Viool en piano. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Koersen. 17.45 Vocal ens. 18.05 Celloconc. 18.30 Pianomuz. 18.45 Leger des Heils- kwartier. 19.00 Nieuws, en weerber. 19.10 Lichte muz. 19.20 Sociaal ge sprek. 19.35 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Lichte muz. 21.25 „Vliegende schotels: De fantasie slaat op hol", caus. 21.45 Om ork. en soliste. 22.05 Tijdschriftenkron. 22.15 Gram. 22.20 Orgelconc. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Gram. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 AVRO, 7.50 VPRO, 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. VPRO: Dag opening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Idem. 9.30 Voor de huis vrouw. 9.35 Gram. 9.40 Morgenwij ding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleu ters. 11.00 De Antwoordman. 11.15 Lichte muz. 11.45 „Het Paaseiland", caus. 12.00 Voordr. en muz. 12.25 In 't. spionnetje. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.35 Lichte muz. 12.50 ,Uit het bedrijfsleven", caus. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Metropo- le ork. 13.55 Koersen. 14.00 Cabaret. 14.45 Pianorecital. 15.15 Voor de zie ken. 16.00 Gram. 16.15 Voordr. 16.30 Piano en Hammondorgel. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Pegeringsuitz.: Rijks delen overzee: „De schilderkunst in de Nederlandse Antillen", caus. door dr. Ch. Engels. 18.00 Nieuws. 18.15 Voor de jeugd. 18.30 Lichte muz. 19.00 Voor de kleuters.19.05 Gesproken brief uit Londen. 19.10 Cabaret. 19.30 Discussie. 19.45 Buitenl. overz. 20.00 Nieuws. 20.05 Act. 20.15 Omr. ork. en koor. 21.10 „Maria Stuart", hoorsp. 22.40 Sportproblemen. 22.50 Sport- act. 23.00 Nieuws. 23.15 Gram. 23.25 —24.00 Lichte muz. Seizoen-invloeden de oorzaak Gedurende de maand April daalde het aantal werkloze mannen van 46.598 tot 31.232, terwijl de bezetting van de aanvullende werken daalde van 19.348 tot 16.017, zodat het aan bod van arbeidskrachten in totaal met 18.697 verminderde. Deze daling is grotendeels toe te schrijven aan de seizoeninvloeden. Dat de seizoendaling thans aan merkelijk groter was dan de voor April normale daling van rond 9000, is o.m. het gevolg van de omstandig heid dat de hervatting van de werk zaamheden in landbouw en bouwnij verheid in Maart in geringere mate afnam dan in andere jaren het geval pleegt te zijn. Verder kan worden ge constateerd, dat de personeelsselectie door de krappe arbeidsmarkt veel minder streng was, waardoor ook min Ongelijke achtervolging met moord besloten Boerenknecht voor de rechter Tijdeus de zitting van Dinsdag 17 Mei zal voor de Utrechtse rechtbank de zaak dienen tegen een 27-jarige boerenknecht uit IJsselstein, beschul digd van moord, subs, doodslag op de 15-jarige slagersknecht G. Loo- man uit Montfoort. Volgens de beschuldiging heeft verdachte op de ochtend van 23 No vember j.l. het slagersknechtje, dat per fiets zyn klanten bediende, op de straatweg onder Linschoten ach tervolgd op zijn motor. Het slacht offer kon deze ongelyke strijd niet volhouden, liet zijn fiets in de steek en vluchtte een stuk bouwland in. Hij werd hier door de boerenknecht achterhaald, die hem met een mes te lijf ging en doodde. De dader reed met zijn motor naar Utrecht waar hij de volgende dag, na een spannende achtervolging door de binnenstad, door det politie werd aangehouden. KATH. VAC ANTIEHUIZEN EN JEUGDHERBERGEN CENTRALE VRAAGT OM VRIJWILLIGERS. De Katholieke Vacantiehuizen en Jeugdherbergen Centrale zal zeer binnenkort haar tehuizen weer ope nen voor alle Katholieke jongeren vanaf 14 jaar. Het net van tehuizen heeft enige wijzigingen en ook enige belangrijke uitbreidingen ondergaan. Ook is er weer voorzien in een aan tal vacantieweken buitenslands, t.w. 2 maal een weekverblijf in Larochet- te (Lux.), Udenbreth (Duitsl.) en Bouillon (België). Het werk van de K.V.C. raakt ge lukkig steeds meer onder de Neder landse Katholieke jeugd bekend. En wij mogen zonder overdrijving zeg gen, dat zij onder de jongeren goede naam heeft gekregen. Zoals ieder jaar is er echter be hoefte aan vrijwillige leiders en leidsters. Daarom nodigt het bestuur der K. V. C. personen van minstens 25 jaar, die bereid zijn minstens veertien da gen in een jeugdherberg als leider of leidster op te treden in het ko mend seizoen, van Juni tot Septem ber, uit, om zich daartoe op te geven bij de K.V.C.(Nachtegaalstraat 60- bis. Utrecht. Tel. 20756). Personen van 20 jaar af kunnen als assistent(e) en meisjes bovendien nog als kook ster geplaatst worden. Nadat over hen gunstige informa ties zijn ingewonnen en nadat zij de nodige richtlijnen hebben ontvangen, kunnen zij dan worden ingezet in een der tehuizen. Reiskosten en verblijf in de jeugd herberg zijn voor rekening van de K.V.C., terwijl een klein zakgeld wordt verschaft. Mogen velen daadwerkelijk be langstelling tonen voor dit werk, dat voor onze jeugd van zo uitermate groot gewicht is. Dr. H. M. M. FORTMANN, Aalmoezenier K.V.C. der geschikte en oudere arbeids krachten door het bedrijfsleven wer den opgenomen. Geraamd wordt, dat de mannelijke arbeidersreserve van rond 47.000 voor ca. 15.000 bestaat uit seizoen werklozen, voor 14.000 uit wrijvings werklozen, voor 7000 uit structuur werklozen en voor ca. 11.000 uit min der geschikten. Het aanbod van bouwvakarbeiders daalde van 10.009 tot 5391, veenar beiders van 2323 tot 1092, metaalar beiders' van 2720 tot 2109, landarbei ders van 15.829 tot 11.114, transport- personeel van 3338 tot 2533 en losse arbeiders van 14.380 tot 10.776. Het aantal openstaande aanvra gen voor mannelijk van 47.980 tot 50.811. Badmeester schuldig aan verdrinking? Op 3 Augustus van verleden jaar verdronk in het herenbad van de badinrichting „Hattem" te Roermond de 9-jarige J. Geene uit Maasniel. Het ventje was in het diepe gedeelte gegaan, ofschoon hij niet kon zwem men. Op het moment dat hij ver dronk, was er geen controle aanwe zig, want de badmeester had zich voordat zyn assistent gearriveerd was, naar de toegang begeven wijl daar een overgrote drukte heerste en hij, zoals hij 'beweerde, van zijn superieuren de opdracht had in der gelijke gevallen assistentie te verle nen. Gisteren werd voor de rechtbank te Roermond deze zaak tegen de 65- jarige badmeester behandeld. De directe superieur van de bad meester, een ambtenaar van gemeen tewerken, verklaarde dat die op dracht aan de 'badmeester voor assis tentie bij de ingang niet dwingend was en alleen bedoeld was als er een plaatsvervanger voor de bad meester aanwezig was. Oolc de offi cier van justitie was van oordeel, dat de badmeester in de eerste plaats voor de veiligheid van de baders en zwemmers had te zorgen, dat wai zijn hoofdopdracht en die had hij ver zuimd. De verdediger mr. Neu wees op de verwarrende opdrachten en het te kort aan toeziend personeel bij de badinrichting en vroeg zich af, of het ongeval niet evengoed had kun nen gebeuren als de badmeester wel op zijn post was geweest. De officier vroeg tenslotte tegen de badmeester een boete van 100, of 25 dagen. Uitspraak over veertien dagen. De nationale raad welzijn militai ren deelt mee, dat algemeen met in stemming de gedachte is aanvaard om, wanneer keuze moet worden ge maakt tussen aanvragers van gelijke bekwaamheid, bij het verlenen van studie-beurzen of -voorschotten voor rang te geven aan militairen die hun eerste oefening hebben volbracht. De raad had zich met een voorstel hiertoe eerst gewend tot de ministers van Oorlog en van Marine en van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen. Deze hadden dit voorstel in beginsel aanvaard en de raad gesuggereerd zich in deze aangelegenheid ook te wenden tot provinciale, gemeentelij ke en particuliere stichtingen voor studiebeurzen. Blijkens de medede ling van de raad hebben nu ook deze hun instemming met dit voorstel be tuigd. De nationale raad welzijn mi litairen, die onder voorzitterschap staat van Z.K.H. Prins Bernhard en waarvan de leden deel uitmaken van verscheidene maatschappelijke en geestelijke geledingen van ons volk, werd in 1942 als adviserend lichaam ingesteld. Australië en Nieuw Zeeland hebben vele Nederlandse emigranten i getrokken. BUISMAN is mee geëmigreerd en wordt nu ook populair onder de inheemse bevolking. Die beeft ook al gauw ontdekt, dat men op koffie be spaart en deze bovendien lekkerder wordt door BUISMAN. Ook bij NESCAFÉ en andere soorten oplosbare koffie doet beetje "BUISMAN" wonderen (Advertentie) Godsdienstige en politieke structuur Reeds in 1909 was 30 van de be volking van Oegstgeest Rooms Ka tholiek. Hiermede nam Oegstgeest een tussenpositie in tussen de Bol lenstreek, waar het R.K. volksdeel, in vrijwel alle gemeenten overweegt en het aangrenzende Rijnsburg, dat vrijwel geheel protestant-christe lijk is. Bezien wij de historische ontwik keling dan is het merkwaardig, hoe gering per saldo de verschuivingen zijn geweest, welke zich ondanks zeer sterke migratie hebben voltrokken, in tegenstelling b.v. tot een andere woongemeente als Wassenaar, waar de autochthone Rooms-Katholieke bevolking in 4y jaar geheel tot een minderheid werd. De Nederl. Her vormde kerk en de R.K. kerk, de beide grootste kerkgenootschappen in Oegstgeest, bleven in groei achter by die van de totale bevolking der gemeente, waardoor hun aanhang verhoudingsgewijs iets afnam. Een aanvullend onderzoek voor 1954 wees Marinier speelde met projectiel Linkerhand geamputeerd Gisteravond is de 20-jarige mari nier Douwe Bosma wonende te Schaasberg, gelegen in het mari niers opleidingskamp „De Mok" op Texel, ernstig gewond bij het spelen -met een gevonden projectiel. In zijn tent is hij hiermede aan het experi menteren gegaan met het gevolg dat het ontplofte. Een gedeelte van zijn linkerhand werd afgerukt. Na in de ziekenboeg te zyn verbonden werd hij met een communioatievaartuig naar de vaste wel overgebracht, waarna in het marinehospitaal te Overveen de gehele linkerhand werd geamputeerd. Het eerste mededelingenblad van bet landbouwschap is thans versche nen. In dit nummer worden mede delingen gedaan inzake de interne organisatie, de samenstelling van de gewestelijke raden en enkele ver ordeningen. In een „ten geleide" schrijft de voorzitter van het landbouwschap, de heer H. D. Louwes, onder meer het volgende: „Een afzonderlijk mid del om inzake de activiteit van het landbouwschap een gecoördineerde voorlichting te geven, niet alleen voor wat betreft de uitoefening der eigenlijke publiekrechtelijke taak maar vooral inzake de adviezen, die op dezelfde wijze als voorheen de stichting voor de landbouw deed, door het landbouwschap worden uit gebracht over talrijke aangelegenhe den van landbouwbeleid, zowel op economisch als sociaal en technisch gebied". „Hiermede is", volgens de heer Louwes, „Het karakter van het mede delingenblad tevens bepaald. Het zal geen beschouwingen bevatten over aangelegenheden van landbouw- beleiden zal zich dan ook duidelijk onderscheiden van de bladen der landbouworganisaties, die ter voor lichting van hun leden een opinie plegen te geven over alle vraagstuk ken, waarmede zij te maken hebbeh. Alleen voorzover het landbouwschap een standpunt heeft bepaald zal de neerslag daarvan in het mededelin genblad zijn te vinden". uit, dat het na-oorlogse aandeel van beide kerkgenootschappen zich stabi liseert op de ook voor 1947 reeds ver melde 38 respectievelijk 27 De kleinere kerkgenootschappen hebben in Oegstgeest door hun sterke groei zelf een relatief grotere aanhang ge kregen dan in Leiden. Dit hangt sa men met de sociale structuur van de bevolking. De grootste toeneming vertoonde het niet-kerkelijke volksdeel, vooral in de periode 19201930; daarna zwakte het groeitempo sterk af en bleef Oegstgeest in 1947 met 12 ver onder het landelijk gemiddelde van 17,1 Politieke structuur. De politieke structuur van de ge meente vertoont een samenhang zo wel met de sociale als met de gods dienstige structuur van de gemeente. De samenhang met de godsdienstige structuur is vooral bij het R.K. volks deel zeer sprekend. Evenals andere typische figuren ge meenten kenmerkt Oegstgeest zich door het grote aandeel van indus triëlen, beoefenaren van de vrije be roepen en wat men doorgaans aan duidt met de toen nieuwe midden stand, voornamelijk onzelfstandig ad ministratief personeel. Daartegenover is het arbeiderselement slechts schaars vertegenwoordigd. Opvallend is de grote gelijkenis tussen Oegstgeest en Wassenaar. Al leen het agrarisch element is in Oegstgeest iets sterker vertegen woordigd. Het lijdt geen twijfel aldus menen de samenstellers, dat uit een sociaal-cultureel oogpunt be zien de groep forensen de grootste problemen oproept. Bij deze bevol kingsgroep is de band met de woon gemeente vrijwel immer aanmerke lijk minder hecht dan bij andere la gen der bevolking. Ontspanning. Zij oriënteren zich voor ontspan- nings- en culturele behoeften in veel sterkere mate op de nabij gelegen centra. Ofschoon dus door de hetero geniteit van de bevolking en de na bijheid van de grote steden de mo gelijkheden voor een eigen cultureel en gemeenschapsleven in Oegstgeest weinig gunstig liggen, vallen op dit gebied toch enkele verheugende ac tiviteiten waar te nemen. Zowel de Leidse buurt als in de Mors waar respectievelijk een buurt- en een oranjevereniging werkzaam zijn, komt de wijkgedachte tot ontwikke ling. In het eigenlijke woongebied wor den door de Vereniging Gemeentebe lang (180 leden) gegeven avonden in het winterseizoen goed bezocht. De plaatselijke ijsclub en de Oran- jever. die ieder slechts een beperkt terrein bestrijken, mogen zich met respectievelijk 250 en 900 leden eveneens in een goede belangstelling verheugen. Het zijn voorts verder de kérken die op het punt van vereniging en gemeenschapsleven tot initiatieven KATWIJK Meisje doodgereden Een drietal meisjes in de leeftijd van plm. 11 jaar liepen op de Pro vinciale weg bij de Kanaalbrug en wilde oversteken. Een personenauto deed hen twijfelen. Twee der meis jes waagde de oversteek, welke hun net nog gelukte. De derde stak echter niet eerder over dan toen bedoelde auto voorbij was. Toen was er echter van de andere zijde het gevaar van een naderende autobus, die door het meisje niet tijdig werd opgemerkt en zij geraakte daardoor onder de bus met het gevolg dat zij werd over reden en gedood. Door de verwar ring geraakte de bestuurder van de personenauto de macht over zijn stuur kwijt en reed tegen de leuning der Provinei ale brug, die, met de auto, nogal beschadigd werd. zijn gekomen. Op de wijkavonden der Herv. kerk tracht men de verschil lende lagen der bevolking nader tot elkaar te brengen. Ook in de activi teiten van de R.K. kerk is een der gelijk streven waarneembaar en telt men vele verènigingen. Een volgen de keer iets over de wij kindeling. JAARVERGADERING BOEREN LEENBANK. Gisteravond kwam de boerenleen bank bijeen voor haar jaarlijkse ver gadering in café Knijnenburg. De voorzitter van de Raad van Toezicht, de heer C. M. den Hollander, sprak het openingswoord en herinnerde voorts aan de totstandkoming van het nieuwe bankgebouw. De heer Juffermans las daarna de notulen, waarna het overleden lid de heer C. v. d. Hulst werd herdacht. De kassier, de heer v. d. Post, be sprak de financiële toestand aan de hand van de balans en verlies- en winstrekening. Hieruit bleek, dat ruim 29 millioen gulden was omgezet. De winst bedroeg ƒ382.431, waarvan een deel bestemming had gevonden door afschrijving, zodat slechts 74.31 aan winst naar de reserve kon wor den overgebracht. Het totaal aan inlagen van de spaarrekening beliep ƒ320.102.79, te genover een bedrag van 178.559.97 aan terugbetalingen, zodat een netto besparing (inclusief rente) per saldo 141.452.73 resulteerde. Het aantal uitgegeven boekjes bedraagt 713. Het saldo per 31 Dec. van verstrek te voorschotten vertoont tegenover 1953 een stijging van 104.630.07 tot 157.559.07. Een stijging dus van 52.929. In het afgelopen jaar wer den 9 nieuwe voorschotten verstrekt tot een bedrag van 63.600; afgelost werd ƒ10.071. De credietverstrekking in lopende rekening bedroeg ƒ229.648. Het bestuur stelde voor 3500 op 't bankgebouw af te schrijven, wat de heer v. d. Post te hoog vond. De vergadering schaarde zich ech ter aan de zijde van het bestuur. De heer L. Th. Menken werd her kozen als lid van de Raad van Toe zicht en de heer C. J. Hooymans als bestuurslid. Een visser uit Terscheling kwam gistermiddag toen hij zijn netten op haalde tot de ontdekking, dat er een haai tussen zijn vis spartelde. Het dier was 1.40 m. lang en bleek tot de zogenaamde bijthaaien te behoren, die ook mensen aanvallen. Het ge vaarlijk dier werd onmiddellijk ge dood. PRINS BERNHARD NAAR GENEVE. Prins Bernhard, die Maandag in Parijs was aangekomen, is vandaar gistermiddag om halfvier vertrokken naar Genève, waar hij vandaag en morgen een bijeenkomst van „Fondation Européenne de la Cul ture" zal bijwonen. De prins reist met de regerings-Dakota en wordt verge zeld door majoor-vlieger G. Sonder- man. In het ziekenhuis te Venlo is over leden mevrouw A. J. JanssenJa cobs uit het gehucht Heierhoeve ge meente Grubbenvorst. Zij werd het slachtoffer van een explosie, die zich in de nacht van 23 April in haar wo- Ining voordeed, doordat gas door een lek in de butagasinstallatie was vrij gekomen. De Mater Amabilisschool te Lisse heeft haar poorten weer gesloten tot de aanvang van het nieuwe seizoen. Onder belangstelling van diverse speciale genodigden en de ouders van de leerlingen zijn gisteravond aan de 22 meisjes de einddiploma's van de 3-jarige cursus uitgereikt. Deze keer droeg de sluiting van het leerjaar een feestelijk tintje, omdat zij ge paard ging met de viering van het eerste lustrum. Als voorzitter van het schoolbe stuur richtte de heer Th. Zwetsloot een speciaal woord van welkom aan de genodigden, w.o. Mej. Herr, als afgevaardigde van het diocesaan be stuur van het Bisdom Haarlem, heren fabrikanten van de streek en mej. Noordman uit Leiden, die de school, vooral vlak na de oprichting, tot grote steun geweest is. De voor zitter vond het jammer dat hij de oprichter, kap. Keet, niet kon be groeten, daar deze buitenslands ver toeft. Spreker schetste in korte trekken de groei en bloei van de Mater Ama bilisschool. Het eerste schooljaar werd ingezet met 25 leerlingen. In het korte tijdsbestek van 5 jaar is het leerlingental al ver de honderd gepasseerd en nu beschikt men over een uitgebreid aantal docenten. Een speciaal woord van hulde ging uit naar mej. Homan, die nu vier jaar leidster van de school is. Nooit is haar een moeite te groot, als het belang van de school of de leerlin gen er mee gebaat is. Spr. hoopte, dat mej. Homan nog vele malen bij de viering van een lustrum aanwezig mocht zijn. Hoog aangeschreven. Paula Mens, wekte in haar decla matie „Holland is de bruid" corso herinneringen op, waarna mej. Herr, het bestuur, docenten en leerlingen, namens het diocesaan bestuur geluk wenste met de viering van het eerste lustrum. Mej. Herr merkte op, dat de Mater Amabilisschool uit Lisse bij het diocesaan bestuur zeer hoog staat aangeschreven, niet in het minst door de goede harmonie tus sen bestuur, docenten en leerlingen. Hierna werden de leerlingen naar voren geroepen en werden hun de overgangs- of einddiploma's uitge reikt. Leni Warmerdam uit Lisse slaagde cum laude en kreeg een speciale pluim van de voorzitter. Na de be kendmaking der bevorderingen werd het officiële gedeete gesloten. Modeshow. In de hierna volgende Modeshow toonden leerlingen van de school de zelf gecreëerde modellen van jur ken, rokken, blouses. Dat de Bollen streek in de toekomst over sportieve en getrainde huismoeders gaat be schikken demonstreerden een negen tal meisjes in sierlijke gymnastiek oefeningen. Hierna werd nog een vlot één-actertje voor het voetlicht gebracht. Diploma's Hieronder volgen de namen van de meisjes die met goed gevolg de 3- jarige cursus doorlopen hebben en in het bezit van het einddiploma ge komen zijn: Plony Beelen: Anny Beelen; Anny Beyk; Fietje Heiligersberg, Hillegom; Mien Kors; Dora Jansen, Hillegom; Willy v. d. Laan, Hillegom; Anny Out, Hillegom; Tonny van Nobel en; Plony van Nobelen, Sassenheim; Ali Otte, Bennebroek; Anny Zethof, Hil legom; Leny Warmerdam; Jean Wee link, Sassenheim; Anny en Henny Schippers; Willy de Ree; Ine v. d. Hulst; Greet v. d. Aart, Hillegom; Nelly Vrijburg, Sassenheim; Alie v. d. Wiel. Waar geen plaatsnaam is vermeld, komen de leerlingen uit Lissé.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 6