Alle partijen, behalve de P.v.d.A., achten een verdere belastingverlaging mogelijk Belastingvoorstellen in de Tweede Kamer 1 1 1 i il ii ii] li «1 ii II II ii tl II ii ii ii i II ii nm i i II ii ii II ii ii Weinig enthousiasme voor nieuwe „echtscheidingswet" B. B. Man „beschermde" dochtertje en twee vrouwen door hond te doden WOENSDAG 11 MEI 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 1 COMMUNIST „Al jarenlang te veel betaald" De Tweede Kamer heeft gistermid dag een aanvang gemaakt met de wetsontwerpen: wijziging van de in komstenbelasting, van de loonbelas ting, van de loonbelasting en van de vennootschapsbelasting; wijziging van de vermogensbelasting; wijziging van de omzetbelasting en wijziging van de motorrijtuigenbelasting. Tevens komen aan de orde de wets ontwerpen tot wijziging van de per sonele belasting en tot wijziging van de huurwet. De totale belastingverlaging dient volgens de regering te worden be perkt tot rond 500 millioen. De beraadslagingen over de ont werpen zullen gezamenlijk worden gehouden. Er wordt geen spreektijd beperking ingevoerd, doch de voor zitter zegt van oordeel te zijn, dat de regering Donderdagmiddag aan het woord kan komen na de redevoerin gen in eerste termijn. (Achter de regeringstafel hebben plaats genomen de Minister van Fi nanciën, de heer Van de Kieft, Staatssecretaris van Financiën, de heer Van den Berge, de Minister van Economische Zaken, de heer Zijlstra en de Minister van Overzeese Rijks delen, de heer Kernkamp, de Minis ter van Binnenlandse Zaken, de heer Beel en de Minister van Wederop bouw, de heer Witte). Meer belastingverlaging mogelijk. De'heer VAN DE WETERING (C. H.) spreekt zijn verheuging erover uit, dat de toestand zodanig is ge worden, dat de Kamer zich kan zet ten aan een verlaging der belas tingen. Z.i. kan worden nagegaan of de regering voldoende tegemoet komt aan de algemeen levende wens om de lasten te verlagen. De belastingen in België, Frankrijk, Duitsland, Zwit serland en Italië zijn lager. Hij is van oordeel, dat er over het algemeen voldoende ruimte in de staatsinkomsten bestaat, zodat de mi nister niet behoeft te zeggen, dat de zak leeg is, als er tijdens het debat bepaalde wensen naar voren komen. Zijn bezwaar tegen de regerings voorstellen is, dat niets wordt ge daan tegen de sterke progressie in de tarieven van de inkomsten- en ver mogensbelasting. Ten deze is z.i. een onbillijkheid weg te nemen. De vervoerstarieven moeten naar het oordeel van de heer Van de Wete ring omlaag en daarom moet z.i. worden gestreefd naar vrijstelling der omzetbelasting voor taxi's. Daar mede zou een bedrag van 2 millioen zijn gemoeid. Verband rijkelijk ver. De heer C. VAN DEN HEUVEL (A.R.) merkt op, dat uit vroegere stukken en discussies niet is geble ken, dat er zo'n nauw verband is tus - sen de belastingen en de huren. De regering gaat daarin thans rijkelijk ver. Het is z.i. helemaal niet als een bijzondere verdiensten der huidige bewindslieden aan te merken, dat tweemaal belastingverlaging wordt toegepast. Dat betekeht alleen, dat er in het verleden te veel is geheven.^ 1 Een andere financiële politiek, so berder staatsuitgaven, zouden mis schien tot nog betere economische re sultaten hebben geleid. Spr. wenst geen critiek uit te oefenen op welke regering ook, maar de financiële po litiek was een omstreden punt. De verheuging over de verlaging der inkomstenbelasting mag naar zijn oordeel niet verhinderen vast te stellen, dat de druk ervan nog heel erg is. Men moet niet denken, dat het hier om zo'n bijzondere verlich ting gaat. Rekening moet worden ge houden met de stijging der kosten van het levensonderhoud en dan komt men tot de conclusie, dat dc belastingdruk dezelfde is als in de topjaren na de oorlog. Verdere verlaging mogelijk. De heer VAN LEEUWEN (V.V.D.) verklaart, dat er in de belastingvoor stellen punten zitten, waarvan iets goeds kan worden gezegd. Verdere verlaging der belastingen is naar het oordeel van de heer Van Leeuwen gewenst en mogelijk. Spr. geeft zijn instemming te kennen met verscheidene verlagingen, al zegt hij niet over alle voldaan te zijn. Naar zijn oordeel doet het weeldetarief be lachelijk aan: z.i. kan het beter wor den afgeschaft. Hij hecht niet zoveel waarde aan de tarieven der vennoot schapsbelasting, dat hij daaraan prio riteit zou willen verlenen. Van gro tere prioriteit is verlaging van de las ten, welke drukken op de kleine en middelgorte inkomens. Om deze te bereiken heeft hij een amendement ingediend. Niet verder gaan! De heer HOFSTRA (P.v.d.A.) stelt voorop, dat in zijn kring grote vol doening bestaat over het feit, dat de economische en financiële toestand van het land zodanig verbeterd is, dat de regering het verantwoord acht Wat hem heeft aangetrokken is, dat door deze voorstellen iedereen wat wordt toebedeeld. Hij herinnert er aan, dat twee jaar geleden de belas tingen reeds met 500 millioen zijn verlaagd, zodat men dus komt tot een verlaging van een milliard op een budget van zes milliard. Met be lastingverlaging mag z.i. niet verder werden gegaan dan met de beschik bare cijfers verantwoord is. De schuldpositie is naar zijn oor deel tamelijk slecht. Het tarief der inkomstenbelasting besprekend zegt spr., dat hij de mid dengroepen graag meer verlaging zou willen geven. Dat moet zeker gebeu ren als de huurverhoging zou door gaan. Behoorlijk stootkussen. De heer LUCAS (K.V.P.) verklaart, dat de belastingverlaging van 1953 naar zijn inzicht de eerste stap in de juiste richting was, die door een tweede en wellicht door een derde moest worden gevolgd. Hij geeft te kennen, dat zijn houding tegenover de belastingverlaging een andere is dan die van de P.v.dA.. Het is de overheid niet geoorloofd de hoge tarieven van de belastingen te handhaven, betoogt spr. Hij zegt niet op het standpunt te staan, dat de opbrengst der belastingen alleen mag dienen voor de kosten van de staat. Ze mag ook gebruikt worden om verlangens op sociaal terrein te realiseren, maar spr. erkent daarom nog geen recht tot een onbeperkt ge bruik daartoe. In den brede bespreekt de heer Lucas het verband tussen de huur verhoging en de belastingverlagingen, Hij herinnert eraan, dat de minister president bij het mondeling overleg van verleden week heeft verklaard, dat bij verwerping van de huurwet het wenselijk zou zijn het tarief der inkomstenbelasting te wijzigen. Dat lijkt hem onjuist. De voorgenomen belastingverlaging van 500 a 550 millioen is voor 1956 en volgende jaren volkomen verant woord en er is een behoorlijk stoot kussen voor tegenvallers. Verdere af bouw op sociaal terrein is z.i. daarbij verzekerd. De fiscale zijde van de huurkwes- tie beschouwend betoogt spr., dat de huiseigenaren niet aan hun trekken komen. Het afschrijvingspercentage dient gewijzigd te worden. Het zou pas bevredigend genoemd kunnen worden als het van 10 op 20 werd gebracht. Hij hoopt, dat de bewinds lieden nog tot een bevredigende toe zegging kunnen komen. Teleurstellend acht spr. de houding der regering met betrekking tot de vennootschapsbelasting; z.i. zou het tarief moeten worden teruggebracht tot dat, geldende vóór de defensiever hoging. Lichte verandering in klimaat. De heer WELTER (K.N.P.) stelt vast, dat op het ministerie van finan ciën psychologische factoren begin nen door te dringen. Er komt een lichte verandering in het fiscale kli maat van Nederland. Het is nog wel geen nieuwe lente, maar het is toch een nieuw geluid. Spr. verklaart waardering te heb ben voor het streven van minister Van de Kieft, maar duidelijk blijkt toch, dat de bewindsman zich niet ge heel heeft kunnen onttrekken aan de invloed van de rationalistische fis cale ijsspelonk waarin zijn partijge noten nog leven. Zijn grote bezwaar tegen de belastingpolitiek der laatste jaren is, dat ze een belemmering is geweest voor het vormen het indivi duele stootkussens, die het weer standsvermogen van de natie vormen. Ze heeft het sparen onmogelijk ge maakt. Het gehele budget overziende is er z.i. niet de minste of geringstereden om de belastingverlaging te beperken tot 500 millioen. Deze zou 600 mil lioen kunnen bedragen. In feite be dragen de voorgestelde verlagingen zo becijfert spr. slechts 340 millioen. Spr. merkt tenslotte op, dat het budgetrecht der Staten-Generaal me debrengt, dat als de Kamer verdere belastingverlaging wenst, de regering moet trachten te komen tot een rede lijk compromis. De regering wijst in tegendeel alles af. Spr. gaat na wat de gevolgen zouden kunnen zijn: 1, aftreden van het Kabinet, 2. terugne men van de belastingvoorstellen en 3. ontbinding van de Kamer. Dat laatste zal z.i. wel als intimi datie zijn bedoeld. Voor het bereiken van een compromis ligt er een zee van mogelijkheden en spr. uit de hoop, dat de regering het parleracn taire spel zal spelen zoals het be hoort. Al jarenlang te veel. De heer GORTZAK (C.P.N.) merkt op, dat de hogere opbrengst der be lastingen te danken is aan de waar- de-vermindering van het geld. Er wordt al jarenlang te veel oelasting betaald. Hij bestrijdt de belastingpolitiek, zoals aie gevoerd is door de P.v.d.A. minister. 0E BELASTINGVERLAGINGEN V.H BELASTINGPLAN 1955 Inkomstenbelasting Iwamm Minder te betalff) belasting voor gehuwden met 2 kinderen vnnmm Minder te betalen belasting voor getuNvden met Skinderen Sa\ st |ip II II Eerste Kamer sterk verdeeld Het „geval Haarlem ter sprake De Eerste Kamer heeft gisteren weinig enthousiasme aan de dag ge legd voor het voorstel van de rege ring tot het nemen van maatregelen om lichtvaardige echtscheiding tegen te gaan. De gehele P.v.d.A.-fractie, de V.V.D. en de Communisten ver klaarden zich tegen. De K.V.P. en de Christelijke partijen steunden het voorstel. Volgende week Dinsdag zal over dit onderwerp gestemd worden. Verwacht wordt dat het ontwerp met een kleine meerderheid zal worden aanvaard. De parlementaire behandeling van dit ontwerp duurt nu al bijna zeven jaren. De Tweede Kamer aanvaardde het reeds in 1952. De leden van de Partij van de Arbeid waren van mening dat het wetsontwerp te overijld en te licht vaardig was ingediend. Mevrouw Verwey-Jonker was bovendien van mening dat het plan om de kinder- DR. DREES HEEFT EEN GRIEPJE. Minister-president, dr. W. Drees, heeft een lichte griep. Hij was daar door gisteren niet in staat in de Ka mer aanwezig te zijn. Zijn plaats werd ingenomen door prof. dr. L. J. M. Beel. Dr. Drees hoopt zijn werk zaamheden binnen enkele dagen weer te hervatten. rechter tegelijkertijd ook gezins- rechter te maken 'n verkeerde maat regel is. Te zware taak. De voogdijraad mocht volgens haar niet tegelijk gezinsraad zijn. De socialistische afgevaardigde betwij felde het of er voor deze raad wel geschikte mensen gevonden zouden kunnen worden. Alle tegenstanders verwierpen het voorstel, om de plicht op te leggen voor de gezinsraad te verschijnen. Men vreesde ook dat de echtscheidingsprocedure hierdoor on nodig verlengd zou worden. Minister Donker zette uiteen dat het doel van het wetsontwerp is, de verzoeningsprocedure te vernieuwen en meer materiële inhoud te geven. De taak van de president van de rechtbank is bovendien door het toe nemen van het aantal echtscheidin gen te zwaar geworden. In beginsel tegen Dit aantal is weliswaar de laatste jaren terug gelopen tot 5653 per jaar, maar het is nog lang niet terug ge bracht tot het peil van voor de oor log. Mr. Witteman stelde voorop dat de K.V.P. in beginsel tegen echtschei dingen is. „Wij verzetten ons daarom tegen elke verruiming van de wet telijke maatregelen inzake de echt scheiding". De verdraagzaamheid gebiedt de Sleunie (tij, aaxiagamanument in Jiatmijd Moge gaat deett de aaandetó uit Als buitengewoon kolonel van het regiment reikt Koning Frederik van Denemarken, op het ogenblik op bezoek in Engeland, hier een nieuw vaan del, de z.g. „Queens Colour", uit aan de vaandeldrager van de „Buffs" het Royal East Kent Regiment tijdens een plechtigheid op de St. Laurence Cricket-terreinen van Canterbury. De Koning reikte tijdens dezelfde plechtigheid aan zijn regiment ook een regimentsvaandel uit. K.V.P. rekening te houden met de medeburgers, die er anders over den ken. Het wetsontwerp maakt de mo gelijkheid tot echtscheiding niet ge makkelijker, daarom zal de K.V.P. voorstemmen. De Christelijke woord voerders sloten zich in grote lijnen bij het betoog van mr Witteman aan. Het Haarlemse geval. Baron Vos van Steenwijk bracht „Het Haarlemse geval" ter sprake. Mr Witteman meende echter dat dit geval met het wetsontwerp niets te maken had. „Maar" zei hij, „Er zijn nu eenmaal mensen die, ons katholie ken, het stempel willen opdrukken van mensen die boven de wet me nen te kunnen leven. Daarom wordt ook elk jaar weer Anneke Beekman ter sprake gebracht". De katholieke afgevaardigde vroeg zich af of in het Haarlemse geval geen sprake kon zijn van „gewetens nood". De kerk doet alle mogelijke pogingen om gevallen van gewetens nood te voorkomen. Minister Donker ging op het Haar lemse geval niet nader in en vol stond met de mededeling, dat er strafrechtelijk vooronderzoek gaande is tegen een onbekende dader. Vragen over garantie prijs van de melk Het Tweede Kamerlid de heer Vondeling heeft aan de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening schriftelijk de volgende vraag gesteld: acht de minister het moment nog niet gekomen om een beslissing te nemen ten aanzien van de toeslag op.de minimumgarantieprijs van de melk ten behoeve van de producen ten, die onder ongunstige omstandig heden hun 'bedrijf uitoefenen? Ongeluk te Oldebroek Machinist of defecte installatie de oorzaak? Het is volgens de justitie te Zwolle bijzonder voorbarig reeds nu te zeg gen, dat er een strafvervolging zal worden ingesteld tegen de machinist van de trein, die Zaterdag j.l. bij de legerplaats Oldebroek ontspoorde, waardoor twee militairen om het le ven kwamen. Er is thans een onderzoek gaande naar de toedracht cn de schuldvraag van het treinongeluk, aldus de jus titie. Zoals men weet is 't ongeluk op precies dezelfde plaats gebeurd, waar vorig jaar Februari een trein ont spoorde. Hier ligt n.l. een wissel, die door de treinen niet met hoge snel heid gepasseerd mag worden. De machinst van de trein van vorig jaar verklaarde destijds voor de recht bank te Zwolle, dat de seinlichten naar zijn mening te kennen gaven, dat hij met 90 km. snelheid de leger plaats Oldebroek mocht passeren, terwijl men van de zijde der Neder landse Spoorwegen volhield, dat deze lichten aangaven, dat de machinist snelheid moest minderen tot 45 km. Deskundigen verklaarden voor de rechtbank te Zwolle, dat de wissel stand, die gekoppeld is aan de sein lichten, aangaven dat er snelheid ge minderd moest worden. De machinist van de trein werd vrijgesproken. Tegen hem v/as 100.boete, subs. 20 dagen hechtenis geeist Opnieuw f 100 geëist Reünie oud-militairen van voormalig m 2 R.A. Bij het oorlogsmonument te Katwijk aan Zee werden Dinsdag morgen kransen gelegd ter herdenking van de gesneu velde-militairen van het III 2 R.A. Generaal-majoor b.d. H. J. J. W. Dürst-Britt, voormalig commandant van het regiment (tweede van links) legde een krans. Jeugdherinnering als eenzaam motief De afgerichte bouvier van jhr. A. van Foreest uit Maartensdijk, die op Dinsdagmorgen 15 Juni '54 een tuin aan de Rembrandtlaan te Billhoven binnenliep, wilde niet weggaan toen een daar wonende 16-jarige scholier dit poogde te bewerkstelligen. De jongen ging naar een 36-jarige mede bewoner van het huls W., die met zijn Zweedse windbuks naar buiten kwam. Hij loste in totaal drie scho ten, de hond hinkte weg cn stierf in de aangrenzende tuin. De rechtbank te Utrecht had W. tot een boete van 100.veroor deeld alsmede de civiele vordering ad 200.van de eigenaar toege wezen. Gisteren stond W. in hoger beroep terecht voor het gerechtshof te Amsterdam. De bewuste morgen was ook nog een andere medebewo ner, een oudere dame, in de tuin de was aan het ophangen. Zij, bang voor honden, riep haar dochter ter hulp om het beest te verjagen. Toen deze dochter in de tuin kwam hoor den de dames W. roepen: „Gaan jul lie naar binnen want ik schiet". W. verklaarde gisteren, dat de hond te gen het geweer was opgesprongen en in de loop had gebeten, daarna had hij het eerste schot gelost. Omdat zijn 8-jarig dochtertje, dat elk dier aanhaalt, elk ogenblik de tuin in kon komen had hij zelf als knaap eens door een herdershond lelijk toegetakeld uit voorzorg ge schoten, aanvankelijk niet met de be doeling om de hond te doden. De procureur-generaal was van mening, dat het hier niet een geval was van uitoefening van het recht op eigen erf. W. had z.i. niet het recht van gebruiker, en hij vroeg bevestiging van het vonnis. De raads man was van 't tegendeel overtuigd en voerde tevens noodweerexces aan. Op 24 Mei zal het hof arrest wij zen.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 5